Wetenschap Techniek Aardappelzaad kan voor arme landen uitkomst zijn De X-stralen van Wilhelm Röntgen IDERDAG 28 SEPTEMBER 1995 REDACTIE SASKIASTOELINGA 023-150265 dappelzaad is voor ontwikkelings den een aantrekkelijk alternatief rduur, geïmporteerd pootgoed. angrijkste voordeel is dat de mees- irussen en ziekten niet overgaan het zaad. Bovendien zijn de trans port- en bewaarkosten van zaad veel lager dan van pootaardappelen. Con- ny Almekinders onderzocht de facto ren die een hoogwaardige zaadpro- duktie bepalen. De onderzoekster pro moveerde onlangs op dit onderwerp aan de Landbouwuniversiteit Wage- ningen. In veldproeven werden de ef fecten van bloeiwijze en plantdicht- heid op de zaadproduktie bestudeerd. Hieruit blijkt onder meer dat de vroegst gevormde bloemen de meeste en grootste zaden vormen. Plantén met een hoge knolopbrengst produce ren echter weinig bloemen. Daarom kan de produktie van a het beste plaatsvinden in klimaatsge- bieden met een relatief lange dag en hoge temperatuur. Aardappelzaad is overigens niet interessant voor de Ne derlandse boer. Er zijn nog geen ras sen bekend die kwalitatief goed zaad leveren, terwijl de boer bij pootgoed precies weet waar hij aan toe is. Er is wel een trend dat de pootgoedteler steeds kleinere knollen in de grond stopt. Dankzij snelle vermeerderings methodes is in kortere tijd meer uit gangsmateriaal beschikbaar. Maar de basis van die mini-knollen blijft de aardappel zelf, die zich in de grond of via weefselkweek vermeerdert. JkL Ontdekking bijna een eeuw oud HENKHELLEMA» Ij De allereerste röntgenfoto ter wereld: De hand van Anna Röntgen. I" Röntgenstraling steeds veiliger uijin de beginperiode van wat nu ei)ogie heet, zijn er door de onbe reid met de werkelijke aard van pijalen de nodige ongelukken ge- /0I. Er waren meldingen van rode iebn verbrandingen van de huid. 1 volgen konden echter ook aan- e(jk ernstiger zijn. Op een congres -°j0 in Berlijn werd de eerste Duitse raloog herdacht die was overleden n &nker, als gevolg van een teveel -r|ntgenstraling. vlngelukken hebben in de loop van e4euw mede geleid tot een steeds bescherming van medisch per- g'tl en patiënten tegen röntgenstra- efo werden in Europa in 1905 andschoenen en het loodschort h joduceerd. Wie nu een röntgenfo- t de borst (thorax) laat maken, ajniet meer straling dan 0,2 tot 0,4 °ïevert (mSv). Dat is minder dan ?rjfde van de jaarlijkse natuurlijke 1'ffgrondstraling in Nederland. De l hg bij een darmonderzoek met 3efeststoffen varieert van 5 tot 30 d4 bjenteel worden er jaarlijks in Ne- njid veertien miljoen röntgenfoto's jakt. Daarnaast wordt röntgen straling ook veel gebruikt om te door lichten, om goed te weten waar een bepaalde medische handeling moet worden verricht; zoals bij het aanprik ken van een zieke nier of bij het dotte ren van een bloedvat. Al aan het eind van de vorige eeuw be sefte men dat röntgenstraling wellicht ook toegepast zou kunnen worden om kankerweefsel te doden. Het begin van het specialisme dat radiotherapie heet. Jaarlijks worden er in ons land zon 15.000 patiënten voor kanker be straald. Röntgenstraling heeft niet alleen in de geneeskunde, maar ook in andere tak ken van wetenschap toepassing gevon den. Natuurkundigen gebruiken rönt genstraling voor het ophelderen van de inwendige structuur van kristallen. Sterrenkundigen kunnen uit door hen uit de ruimte opgevangen röntgenstra ling zeer energierijke processen in het heelal herleiden. Ze spreken dan over een röntgenhemel. Instrumenten voor het meten van röntgenstraling uit de ruimte moeten zich wel buiten de dampkring bevinden. Röntgenstraling wordt namelijk volledig door de damp kring geabsorbeerd. Zelden zal een wetenschap pelijke ontdekking zo snel zijn weg naar toepassingen hebben gevonden. Al vrijwel direct nadat Wilhelm Con rad Röntgen de X-stralen ontdekte (op 8 november honderd jaar geleden) von den ze al een toepassing in de geneeskunde. Röntgen was de eerste die de moge lijkheid daartoe had laten zien. De eerste 'röntgen-fo- to' ooit gemaakt is er één van de hand van zijn vrouw. Röntgen wordt op 27 maart 1845 in het Duitse plaatsje Lennep, iets ten noorden van Keulen, geboren uit een Duitse vader en een Neder landse moeder. Op driejari ge leeftijd verhuist de kleine Wilhelm met zijn ouders naar Apeldoorn. Als hij ze ventien is, gaat hij naar de Technische School in Utrecht. Voordat hij eind examen kan doen, wordt hij van school gestuurd, omdat hij het opneemt voor een medeleerling die een gehate leraar belachelijk had ge maakt. Een poging om via zelfstudie toch het eindexa men te halen, mislukt. Toch schrijft hij zich, in 1865, als student in aan de universiteit van Utrecht. Maar omdat hij geen diplo ma heeft, kan hij op de Utrechtse universiteit geen examens afleggen. Dat blijkt echter wel in Zürich te kun nen. In die Zwitserse stad blijkt zijn grote aanleg voor de natuurkunde, in het bij zonder voor de experimen tele kant van het vakgebied. In zekere zin was de ontdek king van de X-stralen (X staat voor onbekend) door Röntgen een toevallige vondst. Hij was er niet naar op zoek. Vermaard is zijn uitspraak tegenover een Amerikaanse verslaggever, kort na zijn ontdekking, op de vraag wat er die achtste november in zijn hoofd om ging: „Ik dacht niet, ik expe rimenteerde". Maar werkelijk onverwacht kwam zijn vinding van nieu we stralen nu ook weer niet. Veel natuurkundigen deden destijds onderzoek naar ver- Wilhelm Conrad Röntgen woonde een groot deel van zijn jeugd in Nederland. schijnselen die bij een elek trische ontlading in met heel weinig gas gevulde bui zen optraden. Deze buizen waren aan de ene kant posi tief geladen (anode) en aan de andere kant negatief (ka thode). In de tijd van Röntgen wist men al dat er bij een hoge spanning tussen beide uit einden zogenoemde katho- destralen ontstonden. Maar wat waren de eigenschap pen daarvan? Konden deze ook buiten de buizen door dringen? Röntgen trachtte daar achter te komen door de gasontladingsbuis met zwart karton af te dekken. In de hoop de stralen beter te kunnen ontdekken, ver richtte hij zijn onderzoek in een zo goed als geheel ver duisterde ruimte. Op een zekere afstand stond een scherm bedekt met een fluorescerende stof. Plotse ling zag Röntgen op de avond van de achtste no vember 1895 dat het scherm oplichtte. Gezien de afstand wist hij, uit onderzoek van anderen, dat het fluoresce ren niet het gevolg van ka thodestraling kon zijn. Het oplichten moest dus het re sultaat zijn van tot nog toe onbekende stralen, die bo vendien door hout en zelfs bepaalde metalen heen konden dringen. Door de hand van zijn vrouw op een fotografische plaat te leggen toonde Röntgen aan dat X- stralen wel door spieren, maar veel minder door bot gingen. Vlak voordat hij op 28 december 1895 zijn ont dekking in het artikel 'Uber eine neue Art von Strahlen' wereldkundig maakt, zegt hij nog tegen zijn vrouw: „De mensen zullen wel zeg gen dat Röntgen gek is ge worden". Maar zijn vakgenoten, die hem als een heel nauwkeu rig onderzoeker kennen, weten wel beter. Op een bij eenkomst op 23 januari 1896 stelt een vooraan staand anatoom, na een voordracht van Röntgen, voor om de X-stralen om te dopen in röntgenstralen. Röntgen zelf vond dat ei genlijk maar niks, maar het foto G PD voorstel werd met enthou siasme aangenomen. Overigens was Röntgen niet de eerste onderzoeker die röntgenstraling deed ont staan, maar hij was wel de eerste die de betekenis van daarop gebaseerde ver schijnselen onderkende. Ook na zijn opzienbarende vondst bleef Röntgen de fundamentele onderzoeker die hij was. Hij zag niets in commercialisering van de door hem gevonden stralen. Anderen wel. Röntgenfoto's vormden die eerste jaren echter ook een zeer tot de verbeelding sprekende at tractie. In warenhuizen en op kermissen konden men sen 'beenderportretten' la ten maken. En voor preuts ingestelden werd er zelfs lo den ondergoed op de markt gebracht. Röntgen zelf vond dat alle maal maar niks. In 1901 kreeg hij (als eerste natuur kundige) voor zijn ontdek king de nobelprijs. Hij over leed op 23 februari 1923 in München. 1 I Z W O A O N N M 2 P A E R E T R A I 3 L L A L T E E R -4 N S P H I N E T 5 W E A E L N S M 6 Z B IJ E N E R H 7 s T E A E F A R 8 T V N I I E E R 9 T M O A N O D N 10 V B O O L N T D 11 K O N E A A N P 12 D B E A N N K A 13 B A G R E A D K 14 M A C O H O R T GAVE OPLOSSING j' 1T s op elke regel de letters t lie samen het woord vor- epat overeenkomt met de irijving. De resterende let- ormen van boven naar be en van links naar rechts taat. tyitaal: d; 2. deel; 3. naderhand; eed dier; 5. smook; 6. roof- oogziekte; 8. telwoord; 9. 10. veelkleurig; 11. jon- B 2. zitplaats; 13. veldhospi- J14. geheel zwart dier. KRUISWOORDRAADSEL katlof ra-b-s-ea oker-perk e-temet-i stamelaar -olgr- kraagbeer e-giaur-e goed-teen er-a-s-ge lekbot KAf>/TEfM, EEH lA<2£P£Ut<&£B/£C> &0VEW&E OCEA14V Z0RST ERtAXR PAT W£ D£ KOMEMOE DA&&V VAM HET IWESTEM L/STA1EER RE&EW tC/Z/J&EM. TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende Professor Sickbock schoof zijn knijp bril omhoog en staard bijziende naar de linker klok. ,,Hij staat bijna stil", mompelde hij. „Gelukkig nog niet helemaal..." „Waarom is dat gelukkig?" vroeg Tom Poes. „Ik wilde heer Bommel zo gauw mogelijk terughalen uit het verleden. En u zei zelf, dat dat alleen kon wanneer zijn tijd stil stond!" „Ach wat!" riep de ander vertoornd. „Ge hebt niet goed opgelet toen ik de toestand op het schoolbord uiteen zette. Ge babbelt als een benen ram melaar. Wünnoor Hoto Hr\L- rroKool uinrHt 1111 geschakeld komt het geslacht Bom mel ellendig aan zijn einde!" Deze woorden herinnerden Tom Poes plotseling weer aan het papier van de Bommellegende. „Wat was daar ook weer op geschre ven?" prevelde hij. „Als de kalk, die mij bedekt over vijf minuten is weg gehakt, zal het geslacht Bommel el lendig aan zijn einde komen, dat was het! Nu begin ik het te begrijpen. En er stond nog een datum boven ook. Zaterdag 3 uur, geloof ik..." Intussen had de geleerde het uur werk open gelegd en knutselde er „Ik zal trachten hem sneller te laten lopen", sprak hij. „Trouwens, de hef boom loopt te stroef." „Ja, ja", zei Tom Poes, die snel naar de deur liep. „Hoe laat is het?" De professor keek verrast op. „Welk een onzinnige vraag!" riep hij uit. „Het is half twee in de gewone tijd - zoals ge op de middelste klok kunt zien. Maar wat heeft dat..." „En welke dag is het vandaag?" hield Tom Poes aan. „Het is zaterdag geworden", zei Sick bock kort. „Scheer u weg. Ik kan hier geen scheefdenkers gebruiken!" H E T W DOOR HANS VAN ES Nadat een slepend regengebied veel neerslag had afgeleverd met een totaal van 34 mm te Leiderdorp en 39 mm in Haarlem, kregen giste ren wind en buien vat op ons weer. Vanuit de regio IJsland spoelde een partij koude lucht over geheel West-Europa uit. Vooral bovenin de atmosfeer maakte het kwik een forse duikeling. De voorste begrenzing hiervan werd gevormd door een actieve buienlijn, die even na het middaguur de westelijke kuststrook bestookte met felle plensbuien en stormachtige winduitschieters. Later op de dag klaarde het even op, maar de spectaculaire wolkentorens, die voortdurend omhoog- schoten, wezen op een zeer onstabiele atmosfeer. Op dagen als deze, waarbij het temperatuursverschil tussen het aardoppervlak en de ho gere luchtlagen tussen 5 en 8 kilometer zeer groot wordt, lijkt de at mosfeer wel te koken. De hoogreikende buienwolken onstaan als rela tief warme en vochtige lucht met grote snelheid opstijgt. Ter compen satie zijn er ook dalende luchtbewegingen, waarbij wolkenvorming wordt tegengegaan of waarbij de bewolking oplost. Aan dit proces hebben we de felle, soms brede opklaringen te danken, die zo karak teristiek zijn tijdens guur en buiig weer. Zeer sterke, dalende lucht stromingen komen voor onder dat gedeelte van de buienwolk, waaruit de neerslag valt. Dit zijn de beruchte koude valwinden, die vlak voor of tijdens zware buien voelbaar zijn. De temperatuur kan dan binnen luttele minuten snel dalen. Woensdagmiddag zakte het kwik tijdens flinke buien van 16 naar 11 graden. Op diverse plaatsen kwam hagel en onweer voor. Herfst in optima forma dus, ook in de landen om ons heen. De noordelijke oorsprong van de luchtmassa kwam goed tot ui ting in de Schotse en Noorse bergen, waar flink wat sneeuw viel. Ook vandaag moeten nog diverse buien passeren bij een gure noordwes tenwind. De verantwoordelijke depressie trekt geleidelijk van Zuid- Zweden naar het noordoosten weg, zodat de onstuimigheid in de loop van de dag minder wordt. Morgen ziet het er even wat vriendelijker uit. De stapelwolken reiken minder hoog en er valt nog maar een en kele bui. Bij flinke zonnige perioden neemt de westenwind ook in de kracht af, zodat het ondanks de magere temperatuur van 15 graden een stuk minder fris aanvoelt. Op de oceaan, ten westen van Ierland, komt een aanvoer van zachte en vochtige lucht op gang, die ons zater dag bereikt. Daarbij kan het opnieuw tijdelijk regenen. In de loop van het weekeinde bereikt de van oorsprong subtropische lucht ons land, warbij het kwik klimt naar 17 of 18 graden. De regenkansen nemen dan wat af, maar het blijft overwegend bewolkt. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en vooral aan de westkust een enkele bui, mogelijk met sneeuw. Afnemende wind en steeds meer kans op zon. Middagtempera- tuur van 4 in het noorden tot iets boven de 10 in het zuiden. Zweden: In het noorden en midden wolkenvelden, ook wat zon en op de meeste plaatsen droog. In het zuiden veel wind en enkele buien, morgen mogelijk met sneeuw Aan de koude kant met maxima van 3 graden in het noorden en tegen de 10 in net zuiden. Denemarken: Vandaag kans op storm. Verder bewolkt met van tijd tot tijd buien, mogelijk met en hagel. Maxima dalend naar ongeveer 11 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag half tot zwaar bewolkt en vooral langs de westkusten enkele buien, soms met hagel en onweer. Morgen in Enge land, Wales en Schotland geregeld zon, in Ierland bewolking en later regen Mid dagtemperatuur tussen 10 en 15 gra- België en Luxemburg: Van tijd tot tijd enkele buien, soms ook zon. Middagtemperatuur rond 12 gra den, in Luxemburg waarschijnlijk iets la ger. Noord- en Midden-Frankrijk: Van tijd tot tijd zon. Met name in het noorden en oosten soms ook een bui, in de Vogezen en Jura op de hoogste top pen mogelijk met sneeuw. Middagtem- peratuu r op de meeste plaatsen rond 14 graden, morgen met name in de Ven- d'ee iets hoger Portugal: Zonnig. Middagtemperatuur op veel plaatsen rond 25 graden, rond Porto wellicht nog iets hoger. Madeira: Zonnige perioden, droog en tamelijk winderig. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Spanje: Overwegend zonnig, maar langs de noordkust vandaag wolkenvelden en kans op regen of motregen. Maxima aan de costa's rond 27 graden, morgen aan de Costa Brava en Costa Dorada, mede vanwege een stevige noordelijke wind, beduidend koeler; middagtemperatuur langs de Golf van Biskaje rond 20 gra- Canarische Eilanden: Droog en overwegend zonnig. Aan de noordkant af en toe een stevige wind. Middagtemperatuur ongeveer 28 gra- Marokko: Westkust: droog en veel zon. Middag temperatuur vlak aan zee tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Vooral in het noorden geregeld wolken velden, kans op een regen- of onweers bui en tamelijk winderig. In het zuiden ook geregeld zon. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Zuid-Frankrijk: Van tijd tot tijd zon, met name aan de noordzijde van de Pyreneëen ook flink wat wolken. Op de meeste plaatsen droog Op beide dagen waait een stevige Mistral. Middagtemperatuur variërend van 15 tot 20 graden, vandaag langs de Middellandse Zee nog ruim boven de 20. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Tamelijk winderig. Middag temperatuur vandaag rond 26 graden, morgen iets lager. Italië: Vandaag perioden met zon, in het uiter ste zuiden ook wolkenvelden en kans op onweer. Morgen onbestendig met flink wat bewolking, buiige regen, soms met onweer en plaatselijk veel wind. Mid dagtemperatuur vandaag van 20 graden in het noorden tot 26 plaatselijk in het zuiden; morgen overal iets lagere tem peraturen. Corsica en Sardinië: Naast zon van tijd tot tijd ook wolkenvel den en vooral op Corsica soms een re gen- of onweersbui. Flink wat wind Da ling van temperatuur, met op morgen maxima op veel plaatsen rond 19 gra- Malta: Vandaag veel wolkenvelden en wellicht enkele regen- of onweersbuien. Morgen perioden met zon en afnemende buien kans. Tamelijk winderig. Middagtempe ratuur ongeveer 26 graden. Griekenland en Kreta: Overgang naar vrij wisselvallig weer met veel bewolking en op beide dagen buiige regen, soms met onweer. Middagtempe ratuur op veel plaatsen rond 24 graden Turkije en Cyprus: Vandaag langs de Turkse zuidkust en op Cyprus nog zonnig en droog. Verder vrij veel wolkenvelden en een toenemende kans op buiige regen, soms met onweer. Maxima uiteenlopend van 23 graden bij Izmir tot 29 op Cyprus en rond Antalya. Duitsland: Afwisselend zon en wolkenvelden en vooral in het noorden flink wat buien, soms met onweer en hagel. Vandaag in het noorden eerst erg veel wind. Mid dagtemperatuur tussen 10 en 15 gra- Zwitserland: Aan de noordflank van de Alpen meest bewolkt en op beide dagen kans op re gen of motregen, boven 1500 meter wat sneeuw Aan de zuidflank geregeld wat zon. Middagtemperatuur in het noorden en westen tussen 10 en 15 graden, rond Locarno circa 17. Oostenrijk: In het algemeen veel bewolking en van tijd tot tijd regen, later vanaf 1500 me ter mogelijk sneeuw. Vandaag aan de zuidflank van de Alpen eerst nog over wegend droog. Middagtemperatuur tus sen 9 en 13 graden, vandaag in Ka- rinthië enkele graden hoger. VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.37 Zon onder 18.22 Maanop 12.14 Maan onder 21.11 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.19- 18.38 05.52 - 18.11 Laag 01.49- 14.16 01.30 - 13.57 Weerrapporten 28 september 07 u Amsterdam licht bew De Bilt licht bew Deelen licht bew Eelde regenbui Eindhoven licht bew. Den Helder regenbui Rotterdam regenbui Twente half bew. Vlissmgen half bew Maastricht onbew. Aberdeen licht bew. Athene licht bew. Barcelona licht bew. Berliin onbew Boedapest half bew. Bordeaux zwaar bew. Brussel half bew. Klagenfurt zwaar bew Kopenhagen half bew. Las Palmas onbew. Lissabon onbew. Locarno licht bew. Londen licht bew. Luxemburg onbew. Madrid onbew. Malaga onbew. Mallorca onbew Malta onweer Warschau licht bew. Wenen zwaar bew Zurich regenbui Bangkok zwaar bew. Casablanca mist Johannesburg onbew. Los Angeles zwaar bew. New Orleans onbew. New York onbew. w 7 16 8 70 15 6 10.0 16 11 2.0 15 7 11.0 :w3 16 6 7.0 5 14 6 1.0 wl 18 9 1.0 »1 7 1 0.0 2 20 10 1.0 >3 23 15 0.0 .1 21 10 0.0 11 7 0.0 »7 29 22 0.0 1 28 15 0.0 i.0 20 12 0.0 I 16 5 0.1 15 13.0 Tel Aviv Tokyo half be 7 00 nw3 13 0.0 w.s.0 25 10 0.0 wnw4 22 17 122 0 uol 18 11 0.0 nw3 13 9 11.0 nnw5 18 14 0.0 n4 13 6 20 w3 15 6 4.0 zw4 14 6 1.0 nno2 24 11 0.0 w.s.0 23 12 00 ono4 15 7 1.0 w4 13 10 8 0 nw6 21 12 30 w2 18 9 100 nnw2 34 25 9.0 o5 0.0 zl 25 15 0.0 o2 33 20 0.0 wzw3 23 18 0.0 w.s.0 32 19 0.0 wnw7 24 15 0.0 nol 31 20 0.0 u>3 27 21 0.1 wnw5 24 9 0.0

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23