Nederlands onderwijs 'elitair' Staatshervorming tekent sfeer in paarse coalitie Melkdrinken Hindoe-god is 'geschenk voor alle mensen' Feiten Meningen Premier Rusland ligt onder steeds heviger vuur'1 DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1995 OPINIE In het paarse kabinet gunnen de coalitie partners elkaar een succesje. De WD mocht oogsten met belastingverlaging en grote infrastructuurprojecten, de PvdA kreeg zijn Melkertbanen en de koppeling, en sinds heeft D66 zijn corectieve referen dum en gemengde kiesstelsel. Het zijn niet de thema's waar de gemiddelde Nederland se burger 's nachts van wakker ligt, maar ze prijken wel al 27 jaar bovenaan het wensen- lijstje van de Democraten 66. Met het visio naire ideaal van een gekozen minister-pre sident, een ander kiesstelsel en meer in spraak voor de burgers stapte de journalist Hans van Mierlo indertijd in de politieke leeuwenkuil. Dat Van Mierlo na zoveel tijd oogst, zegt veel over de kleefkracht in de co alitie. De kabinetten Lubbers II en Lubbers III voerden een ongelukkig toneelstuk op omdat het CDA zijn coalitiepartners te vaak wegspeelde. Onder regie van Kok mag blijk baar iedereen eventjes in de schijnwerpers staan. Dat er grote inschikkelijkheid is getoond, moge blijken uit de ruime invulling van het begrip 'correctief referendum'. Met dit cor rectief referendum waren voor de bestuur ders bij het omvormen van Amsterdam en Rotterdam tot stadsprovincies bittere pillen, omdat de burgers de plannen zagen als een poging hun geliefde steden bij het grofvuil te zetten. Zo ontgoocheld waren de stads en landsbestuurders dat het woord referen dum hen al rillingen bezorgde. Maar zie: al met 20.000 handtekeningen kan straks een referendum worden aange vraagd. Wanneer er vervolgens 300.000 bur gers zich met hun handtekening vóór heb ben uitgesproken, is het referendum rechts geldig. Dit betekent dat de bevolking van een stad als Amsterdam - mits eensgezind - de rest van Nederland zijn wil kan opleg gen. En niet over de geringste onderwer pen: de verlaging van belastingen, aanleg van spoorbanen, wijziging van volksverze keringen en subsidiëring van industrieën als Fokker kunnen straks allemaal bij een referendum op de korrel worden genomen. Even vérstrekkend zijn de plannen ten aanzien van het kiesstelsel. Bij de stemcom puters zouden straks twee knopjes inge drukt moeten worden: één voor een lande lijke kandidaat (net als nu) en één voor een regionale politicus uit het eigen district. Alle partijen kunnen zich vanzelfsprekend in de vijf districten laten registreren, per district worden uiteindelijk 15 kandidaten naar het parlement afgevaardigd. Daarmee doet een heel ander soort politicus zijn intrede: de regionale, die niet achter de brede rug van de lijsttrekker, maar op eigen kracht een ze tel in het parlement verovert. Dat laatste kan een belangrijke verrijking betekenen voor de politieke cultuur, aange zien de introductie van regionale kamerle den morrelt aan de kadaverdiscipline en volgzaamheid in fracties. De enkeling die in het verleden met voorkeurstemmen een 'ei gen' plaatsje veroverde (zoals de WD'er Joekes en de CDA'ers Van Weezei en Mate- man), kunnen daarvan getuigen: zij zijn/waren niet bepaald de meest grijze muizen van het gezelschap. Een belangrijke bestuurlijke vernieuwing dus als Kok, Dijkstal en Van Mierlo hun voorstel in het voltallige kabinet aanvaard krijgen. Maar vooral ook een belangrijke in vestering in de paarse samenhang. D66 leek bij de start van de rit in de meest kwestbare positie; bij een eerder regeringsavontuur werd de partij onder Jan Terlouw immers geheel weggevaagd. Nu hebben de Demo craten tenminste iets om trots op te zijn: een eerste stap op weg naar een moderner staatsbestel. DEN HAAG PAUL KOOPMAN De Haagse pandit (hindoe-priester) Tewarie was in India toen beelden van de goden Ga- nesh, Shiva en Parvati vorige week op won derbaarlijke wijze melk begonnen te 'drin ken'. Hij liet zijn aanvankelijke ongeloof va ren toen hij in verschillende tempels het mirakel zich zag voltrekken. „Het is een heel groot wonder. Voor mensen die niet geloven, is het een bewijs dat er goddelijke kracht op aarde is." Als hindoe uit een westers land kijkt Tewa rie met de nodige scepsis naar sommige re ligieuze praktijken in India. „Ik weet dat er in India veel rare dingen gebeuren, waarvan je achteraf moet zeggen: dat is niet waar. Het hindoeïsme kent veel afgoderij." Daar om wilden de pandit en zijn tien reisgeno ten uit de Haagse hindoe-gemeenschap het melkwonder eerst niet geloven. Maar zelfs verstokte ongelovigen zag hij hun weer stand opgeven. Dat Indiase hindoe-voor- mannen de gebeurtenissen inmiddels voor hun politieke doeleinden hebben aange wend, vindt hij 'misbruik van het goden dom'. Volgens Tewarie heeft ook de al even omstreden wonderdoener Sai Baba het mirakel geclaimd. „Hindoes in het buitenland hebben niets met de Indiase politiek te maken", bena drukt Tewarie, „wij hebben alleen religieuze banden met India. Wij zeggen: het melk wonder is er niet alleen voor hindoes, maar is een geschenk voor alle mensen op deze aardbol. Shiva heeft aan alle mensen laten zien dat er goddelijke kracht is voor mensen die zoeken." Volgens de Amsterdamse docent Zuidazia- tische religies en talen Van der Burg is het niet toevallig dat juist Ganesh, de god met het hoofd van een olifant, melk is gaan drinken. „Ganesh is in het verleden ook door orthodoxe, nationalistische hindoes in India gebruikt om de kracht van het hin doeïsme ten opzichte van de religieuze minderheden te benadrukken aldus Van der Burg. Over het wondergehalte van de gebeurtenissen in tempels over de hele we reld wil hij geen oordeel vellen. Voorzitter Mataw van de Federatie Arya Sa- maj Nederland neemt de wonderlijke ge beurtenissen 'voor kennisgeving' aan. De Arya Samaj, waartoe ongeveer 20 procent van de 100.000 hindoes in Nederland be hoort, is een vernieuwingsbeweging die in de negentiende eeuw in India is ontstaan en het hindoeïsme van beeldenverering en kastenstelsel wil zuiveren. Hoewel afkerig van het aanbidden van beel den, wil Mataw het enthousiasme rond het melkwonder niet afkeuren.Als mensen er gelukkig en blij van worden, is dat prima, maar het is niet mijn beleving. Ik hecht er geen waarde aan; het doet me niets." Berichten in de Indiase pers dat een parle mentslid en voorman van de Arya Samaj in India inmiddels ook van het wonder over tuigd is geraakt en lepels melk aan Ganesh voert, doet Mataw af als „onzin. Ik heb dat bericht ook vernomen, maar weiger het te geloven." DEN HAAG GUIDO DE BRUIN De eerste en laatste keer dat ik een Dacia heb bestuurd, was toen ik, als correspondent in Oost-Eu ropa, in Boekarest zo'n wagen van eigen Roemeense makelij had ge huurd. Hij was veel goedkoper dan een westerse huurauto en in een Dacia rijden was, zoals autobladen zeggen 'een ervaring'. Niet een om snel te herhalen, maar goed, voor een keer was het zeker de moeite waard. Dat ding van zijn parkeerplaats krijgen was al een hele kunst. In zijn achteruit ging hij alleen maar met overreding en vooral veel kracht. Maar dan was er de dagelijkse amusementsvraag welk onderdeel er nu weer zou afvallen. In een paar dagen tijd hielden we een deurgreep, een dashbordknop en een hoofdsteun in onze hand. Roemenen weten dat de Dacia geen paradepaard is. Maar bij gebrek aan beter doen ze het ermee. Van andere auto's zijn trouwens nauwelijks on derdelen te krijgen, dat is een nadeel aan een westerse wagen. Wel werden een paar jaar geleden de tweede hands Dacias populair die massaal uit de voor malige DDR kwamen, waar niemand nog in zo'n pruttelpot gezien wilde worden. De Roemenen waren ervan overtuigd dat exportauto's van bete re kwaliteit waren. En nu mag Zuid-Afrika testen of dat waar is. Een week geleden rolden hier een paar honderd Daci as van de boot. Maar de eerste verslagen die ik er over op de autopaginas lees, zijn niet echt jui chend. 'De afwerking, als je van afwerking mag spreken, is ruw', aldus mijn dagblad en 'Het interieur is uitgevoerd in de goedkoopste materialen. De hendel van het raam is buigzaam en lijkt er zo af te vallen, hoewel hij dat niet deed, zelfs toen ik er een ruk aan gaf. Niet opgeven, zou ik zeggen, dat moet binnen een paar weken lukken. Maar de auto wist volgens de schrijver ondanks zijn verouderde motor een aardig tempo te ma ken, al moest de bestuurder het onzekere gevoel van de niet erg slipvaste Roemeense banden op de koop toe nemen. Ach, het is maar op welke markt je mikt. Alles is relatief, ook de onveiligheid van auto's. Een neef van mijn schoonmaakster overleed enkele maan den geleden na een auto-ongeluk. Hij liep te jog gen in de zwarte woonwijk waar hij woont, toen een passerende auto een wiel verloor en recht op hem inreed. Ik heb hier auto's gezien, die eruitzagen als of ze ieder moment aanzienlijk meer en vooral wezen lijkere onderdelen konden verliezen dan mijn ge huurde Roemeense Dacia: bumpers, spatborden of een achterlicht. Vaak zijn de banden zo glad dat een nieuwe Roemeense band vermoedelijk een enorme verbetering van de veiligheid had be tekend. Voor de eigenaren van die auto's is een Dacia misschien wel een uitkomst. Want voor het geld dat de Roemenen vragen, krijg je in Zuid-Afrika weinig vergelijkbaars. Voor pakweg 17.000 gulden koop je anders amper een tweedehands pickup- truck. Laat staan een nieuwe. En volgens de importeur kun je jaren met een Dacia toe. In Roemenië, en in Zuid-Amerika, waar ze ook verkocht schijnen te worden, zijn mensen die er al vijftien jaar in rijden. Goed, je moet af en toe eens wat vastzetten en er gaat wel eens wat kapot. Maar zelfs de journalist van de autopagina moest toegeven dat reparaties het sterkste punt van de auto zijn: alle onderdelen zijn zo eenvoudig, dat een beetje handig mens ze zelf kan maken. En je koopt natuurlijk een oldtimer in de maak. Want eerlijk, ik kan me niet voorstellen dat de Roemenen de Dacia nog lang blijven produceren. Renault heeft hetzelfde model niet voor niets al in de jaren zeventig van de markt gehaald. RUNA HELUNGA CORRESPONDENT Het Russische verkiezingscircus begint, een kleine twee maan den voor de parlementsverkie zingen, aardig op gang te ko men. Voor elk van de 450 zetels in de Doema, het parlement, zijn ten minste 20 kandidaten. Meer dan 50 partijen hebben zich gemeld met klinkende na men op hun lijsten. Maar ook tientallen generaals die het in het leger niet meer zien zitten, doen een gooi naar zo'n com fortabele Doema-zetel. En dan willen ook nog eens mim 100 journalisten, die bij hun zielto gende kranten geen droog brood meer verdienen, hun heil in het parlement zoeken. Er wordt een nietsontziende stembusslag verwacht, waarbij ongetwijfeld ook beroemde koppen zullen rollen. Een van die prominenten kan, volgens veel Russische kranten althans, minister-president Viktor Tsjer- nomyrdin zijn. Hij is de popu lairste politicus in het land en mede daarom is zijn relatie met president Boris Jeltsin niet meer wat ze eens was. De president lijkt enigszins jaloers, wat nog wordt versterkt doorTsjerno- myrdins zeer zelfbewuste optre den. In een interview met de krant Izvestija zei hij onlangs dat hij 'natuurlijk' met de presi- Vroege selectie leidt tot beperking mogelijkheden Verkiezingscircus begint aardig op gang te komen Het Nederlandse voortgezet onderwijs versterkt de onderlin ge verschillen tussen de leerlingen. Tegen de bedoeling in vindt de selectie naar de verschillende school typen niet alleen plaats op grond van intelligentie, maar ook op grond van maat schappelijke welstand. Dat constateert de pe dagoge drs. Sarah Blom. Zij promoveert vandaag op een on derzoek waarin zij het Franse en het Neder landse voortgezet on derwijs met elkaar ver gelijkt. Haar conclusie: „Het Franse schoolsysteem is in dat opzicht gunstiger omdat meer leerlin gen een hoger diploma kunnen halen." Dat wil overigens niet zeggen dat de niveaus van de beste leerlingen in beide landen elkaar sterk ontlopen. Het bete kent alleen dat Frankrijk een bredere middenmoot kent van scholieren die naar universiteit of HBO kunnen gaan dan Ne derland. Dat laatste hangt samen met de inrichting van het Franse on derwijs. Tot hun vijftiende jaar volgen de leerlingen hetzelfde onderwijs op dezelfde school. Pas daarna wordt geselecteerd In de hoogste klassen van de Nederlandse athenea en gymnasia zitten vooral kinderen van rijke ouders. foto united photos de boer op basis van de behaalde resul taten van de eindtesten. Het ge volg is dat alle kinderen tot mi nimaal hun vijftiende jaar intel lectueel vormend onderwijs vol gen. Ook als ze later een prak tisch gericht beroep kiezen, ver dwijnt de intellectuele gericht heid niet geheel. Binnen het Franse systeem is in de dertig jaar sinds de eerste in grijpende verandering (het plan-Fouchet van 1968/69) de deelname aan het voorberei dend wetenschappelijk onder wijs ongeveer verdubbeld tot rond vijftig procent. In Neder land, waar het onderwijs even eens rond 1968 (de Mammoet wet) een nieuwe vorm kreeg, blijft de deelname aan de oplei ding voor die hoge diploma's beperkt tot rond een kwart van alle leerlingen. Opmerkelijk is dat het plan- Fouchet en de Mammoetwet in de kern van de zaak veel op el kaar lijken. Maar terwijl Parijs in 1975 afstapte van de veelvor migheid van Fouchet, en voor alle leerlingen het collége in voerde (met drie studieniveaus), hield Nederland vast aan de wet uit de jaren zestig. In 1982 ver anderde het Franse onderwijs opnieuw. Daarbij viel de keuze op een eenvormig stelsel, waar bij alle kinderen aan dezelfde eindtoetsen moeten voldoen. „In Nederland wordt in de laatste klas van de basisschool te gemakkelijk gezegd dat een kind dat moeilijk kan meeko men, maar een praktijkoplei ding moet volgen. We gaan er van uit dat niet iedereen intel lectueel gevormd hoeft te wor den. Het resultaat is dat die kin deren, als ze op latere leeftijd tóch willen doorleren, zichzelf intellectueel moeten vormen. In Frankrijk beschikken de kinde ren al over die brede basis", zegt de promovenda. Blom ziet in de vroegtijdige op splitsing in een veelheid van schooltypen een van de belang rijkste problemen. Dat wordt in de hand gewerkt omdat de CI- TO-toets in groep acht van de basisschool gebruikt wordt als selectiecriterium, terwijl daar bovendien een voorspellende waarde aan wordt toegekend. Ook vormt de verstarde struc tuur van de Mammoetwet een belangrijke reden voor de steeds ongunstiger onderwijscondities in Nederland. De onlangs inge voerde basisvorming is wel een verbetering, maar zolang de ba sisvorming voor alle scholieren niet van een gelijk niveau is, blijven de nadelen van het Ne derlandse systeem overheersen. Blom: „In zekere zin is het Ne derlandse systeem veel ouder wetser dan het Franse. De tradi ties van een elitestelsel vind je nog steeds terug. Als je dat wilt veranderen moet je ophouden met selecteren aan het eind van de basisschool. Dat moet je een paar jaar later doen, nadat ze aan de eindtermen van de ba sisvorming hebben voldaan. Dat geeft ook anderstalige kin deren de kans hun achterstand in te halen." AMSTERDAM LOUIS BURGERS ineens uit kringen rond Jelde de naam op van Joeri Skolec Deze leider van het Congr f Russische Gemeenten zou v geschikte kandidaat zijn o Tsjernomyrdin als ministe sident op te volgen. Tsjernomyrdinsvice-preiT I Sjachrai, voorzitter van eei de regeringspartijen, deed een duit in het zakje. Hij z de regering waarschijnlijk volgende maand al zal sne |a len door een motie van wa trouwen in de Doema. „Ni >c omdat het beleid slecht is, dt omdat Tsjernomyrdin zijn ti woord heeft gebroken", al( v Sjachrai. De premier had r le lijk beloofd een aantal pari mentsleden van het centn K onder wie veel aanhangers fl' Sjachrai, op verkiesbare pl 1 sen op zijn lijst te zetten, e n belofte zou hij aan zijn laa hebben gelapt. Een van de in 'slachtoffers' verwoordde 2 k woede zeer kernachtig: „W at zullen de chef van deze kai v balistischenomenklatoera s verjagen". MOSKOU HANS HOOCENDUK >e CORRESPONDENT !el Aan de poten van Tsjernomyrdins stoel wordt steeds openlijker ge zaagd fotoep a vital y armand dent over alle belangrijke poli- tiek-economische thema's spreekt. „Maar", zo voegde hij daaraan toe, „ik vind het niet nodig hem op andere gebieden te consulteren." Zo'n opmerking levert de 57-ja- rige premier in het kleine we reldje van het Kremlin uiteraard geen vrienden op. Sinds enige tijd wordt er dan ook driftig ge zaagd aan de poten van Tsjer nomyrdins stoel. Gebeurde dat eerst achter de schermen, nu lij ken zijn tegenstanders zich vol doende zeker te voelen om Tsjernomyrdin in het openbaar aan te vallen. Afgelopen week lekte bijvoor beeld het nieuws uit dat Pjotr Jantsjev, de directeur-generaal van de Russisch-Britse joint venture Balcar Trading, was op gepakt. Het bevel tot de arresta tie was volgens diverse bronnen afkomstig uit Sotsji, de Zwarte- Zeebadplaats waar Boris Jeltsin een werk-vakantie houdt. Bal car Trading, in 1992 begonnen als autohandel, groeide razend snel uit tot een van de grootste olie-exporterende concerns van Rusland. En het was Tsjerno myrdin die dat mogelijk maakte uiteraard niet voor niets. De krant Segodnja schreef dat Jantsjevs arrestatie een duidelij ke aanval was op de minister president en dat dit niet de laatste zal zijn. Het ministerie van economische zaken is in opdracht van Jeltsin namelijk in razende vaart bezig met het op zetten van een 'Federale Ener gie Commissie', die vergaande zeggenschap zal krijgen over al le olie- en gasconcerns. Dat is, volgens de krant, een nieuwe klap in het gezicht van Tsjerno myrdin, wiens machtsbasis juist in deze grootste en rijkste sector van de Russische economie ligt. Uit het verre Sotsji kwamen nog meer meldingen die Tsjerno myrdin te denken moeten ge ven. Zo ging een voor afgelopen zaterdag afgesproken ontmoe ting met Jeltsin zonder opgaaf van redenen niet door en dook

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2