Leidsch Dagblad 7 9 Akkoord nvoering eferendum wil aanpak verbaal ,eweld in voetbalstadions 1 Kermis in opbouw Ga zondag 8 oktober gezellig winkelen op de Boulevard! Wijkcomité wil geen lawaai van Grote Beer /O Speciale school is feest voor hoogbegaafde jeugd a LEOLUX BIJ CASBA WONEN BEL: 071-128030 GOED NIEUWS wonen Hoge Rijndijk 315 IjDERDAG 28 SEPTEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 IFeiten en Meningen Binnenland Buitenland Nederlandse onderwijs is elitair door vroege selectie Analyse van handschrift verdachten Onzekerheid voor nabestaanden van ramp met Estonia i Cultuur en Kunst Leidse band The iSport Vibe valt uit elkaar Brons lijkt maximale voorvolleybalsters Oranje Ik voorstel gemengd kiesstelsel lj|triier Kok, vice-premier Dijkstal (WD) en vice-pre- ir Van Mierlo (D66) zijn het eens geworden over de lering van een gemengd kiesstelsel en een correctief rendum. Zo'n referendum geeft burgers een laatste n over nieuwe wetgeving en de aanleg van grote in- tructurele projecten zoals de hogesnelheidslijn (HSL). ;taatkundige vernieuwing stond al een kwart eeuw op jolitieke agenda. ens het akkoord brengt de ;er bij de volgende parle- itsverkiezing twee stemmen één op een landelijke kandi en één op een regionale. In kiesdistricten worden elk ien regionale kandidaten izen. Dat zijn in totaal 75 erleden, ofte wel de helft de volksvertegenwoordi- De achterliggende gedach- dat de verkiezing van regio kandidaten de band tussen ticus en kiezer versterkt. Het ;em lijkt nog het meest op in Duitsland, waar in de __dsdag naast landelijke par- I■■entariërs ook regionale ver- ïwoordigers zitting heb- halve het nieuwe kiesstel- Ide vrucht van jarenlange ies en discussies, stellen Dijkstal en Van Mierlo ook r een correctief referendum in te voeren, waarbij burgers een reeds aangenomen wet of planologische kernbeslissing alsnog kunnen verwerpen. Voor het aanvragen van zo'n referen dum zijn de handtekeningen van 20.000 mensen voldoende. Vervolgens zijn 300.000 handte keningen nodig om het te orga niseren. Uitgesloten van deze volksraadplegingen zijn beslis singen over het Koninklijk Huis, de begrotingshoofdstukken en internationale verdragen. Als het voorstel van de drie voorlieïlen uit het kabinet door de gehele ministerraad wordt omarmd, betekent dat een be langrijke overwinning voor D66, de partij die al sedert haar op richting voor hervorming van de staatkundige inrichting ijvert. D66-kamerlid Thom de Graaf reageerde gisteravond dan ook enthousiast op het nieuws. leiden '3 oktober' komt er aan. Overal in de stad worden de voorbereidingen op het Leidse volksfeest zichtbaar. Zo zijn de kermisexploitanten op het terrein bij molen De Valk al druk bezig het grote Lunapark op te bouwen. Zaterdag zullen de attracties al op volle toeren draaien en dat gaat door tot en met dinsdag 3 oktober. Voor de viering van Leidens Ont zet is de kermis niet alleen een onmisbaar vermaak, het hele feest is afhankelijk van de inkomsten van de kermis. In de rubriek 'Aftellen' op de stadspagina vertelt de voorzitter van de commissie Lunapark, M. du Prie, hier meer over. foto hielco kuipers leiden aad rietveld De Rijneke Boulevard ij HL is van 10.00 tot jj^^r 17.00 uur geopend. In alle winkels is 't dan k extra gezellig. Welkom. id) Zoelerwoude Rijndijk Het wijkcomité Vreewijk wil morgen met een kort geding een streep halen door de plan nen van het Leidse café de Gro te Beer voor de 3 oktober-festi- viteiten. Het café zet een feest tent neer op het Arsenaalplein waar van zaterdag tot en met dinsdag live-optredens en een Pinball Wizard en Rodeo Toer nooi worden gehouden. „Maar de buurt heeft geen zin in drie nachten herrie tot twee uur 's nachts", zegt advocaat J. Land man, die het buurtcomité verte genwoordigt. De gemeente heeft volgens Landman grote fouten gemaakt bij de procedure rond de tent optredens bij de Grote Beer. „De aanvraag van de vergun ning, is niet gepubliceerd, even min als het feit dat de vergun- ax-coach overwoog spelers van het veld te halen haag anp-gpd etbalsupporters die na em- I wangedrag van hun eigen b een stadionverbod krijgen Ll gelegd zijn voortaan ook niet ger welkom in andere voet stadions. Smakeloze spreek- en moeten „met vuur" wor- bestreden. Staatssecretaris pstra van sport maakte gis- en in de Tweede Kamer be id dat daarover afspraken gemaakt met de KNVB en clubs. Camerbreed was er veel waar- ring voor de manier waarop KNVB sinds twee jaar het etbalvandalisme bestrijdt. De mer constateerde tevreden het fysieke geweld in en ld de stadions terugloopt, lar sprak meteen grote zorg over het toegenomen verba- ;eweld. „Dat vulgaire, verbale weid is ronduit beangsti- ld' aldus Rosenmöller van oenLinks. „De ene keer gaat over de overleden vrouw n Ajax-coach Louis van Gaal, volgende keer om de moeder van Kluivert en vervolgens zijn de lippen van Reiziger aan de beurt." Terpstra: „Dergelijke spreekkoren kunnen harder aankomen dan fysiek geweld. Ze verpesten de sport en dus moet er hard tegen worden op getreden." Bovendien verwacht de politiek van de spelers in het veld dat ze zich bewust worden van hun voorbeeldfunctie. Louis van Gaal was gister avond serieus van plan Ajax tij dens de wedstrijd met Ferenc- varos van het veld te halen en niet meer te laten terugkeren. Hij verklaarde dit onmiddellijk na afloop van het duel in de Champions League, dat Ajax met 1-5 won. Van Gaal had zich zeer geërgerd aan zogenoemde oerwoudgeluiden vanaf de tri bune wanneer één van de don kere Ajacieden in balbezit was. „Op het moment dat het zich voordeed heb ik overwogen te stoppen. Het was zeer erger lijk." Hij heeft over de gang van zaken geklaagd bij de UEFA. Dat hij uiteindelijk afzag van de actie, kwam omdat Van Gaal vond niet alleen zo'n ingrijpen de beslissing te kunnen nemen. „Ik wil ook de mening van de spelersgroep erover horen. Het is best mogelijk dat we hier op korte termijn over gaan praten. Er moet een keer een daad wor den gesteld." De Kamer ondersteunde gis teren het voornemen van mi nister Dijkstal de inzet van de politie de komende vijf jaar elk seizoen met tien procent terug te dringen. Met name de oppo sitie sprak echter de vrees uit dat mogelijk dat plan „iets te ambitieus" is. Dijkstal gaf ech ter aan dat het hem ernst is minder dienders te belasten met het handhaven van de openbare orde en veiligheid rond voetbalwedstrijden. Het kabinet liet de Kamer al in maart weten definitief af te zien van de optie de politiekosten op enigerlei wijze door te bereke nen aan het betaalde voetbal. Pagina 25: Hongaarse provo caties raken Ajax niet. ning verleend is. Voor zover ik heb kunnen nagaan heeft de ge meente niet eens een vergun ning gegeven, maar slechts toe stemming. En dat is volgens mij een staatsrechtelijk novum." De advocaat meent daarom een goede kans te maken in het kort geding. Het wijkcomité, zegt Land man, begrijpt best dat de fees ten rond 3 oktober gepaard gaan met lawaai. „Maar drie nachten lang tot twee uur herrie vinden ze gewoon te veel. En zo'n tent is natuurlijk op geen enkele manier te isoleren. Dat geeft een enorme geluidsover last." Wethouder H. de Goede (D66/milieu) erkent dat de ver gunning niet is gepubliceerd. „Maar het staat ook helemaal niet vast of dat wel nodig is. We zijn nog aan het uitzoeken hoe dat zit met de nieuwe evene mentenwetgeving: of er een pu- blikatieplicht is. Ik ben ook heel benieuwd wat de rechter hier van zegt. Want volgens mij werkt de gemeente Leiden al ja ren op deze manier bij het 'ver lenen van vergunningen." Wijkcomité en gemeente doen vandaag nog een poging om tot elkaar te komen. Lukt dat niet, dan moet het kort ge ding morgenmiddag uitkomst brengen. Hoofdverdachte Turks drama "niet gestoord' istanbul .jessica lutz correspondent De hoofdverdachte in het verkrachtings- en moordpro- ces dat in de Turkse stad Ala- nya wordt gevoerd, is door een gerechtelijke psychiatri sche commissie in Istanbul volledig bij zijn verstand ver klaard. In het nog vertrouwe lijke medische rapport staat te lezen dat hij 'voor zijn ple zier' gemoord heeft. De diagnose is unaniem gesteld door vijf specialisten: een psychiater, een kinder psychiater, een gerechtelijk arts, een patholoog en een anatomie-specialist. Dat be tekent dat de advocaat niet om een nieuw onderzoek kan vragen. Volgens de getuigenissen van de andere verdachten was de man het brein achter de ontvoering en verkrach ting van een Russische vrouw en drie Nederlandse vrouwen. De Russische vrouw en een van de Neder landse vrouwen werden ver moord. Volgens de overige verdachten was de hoofdver dachte alleen uit op geld en juwelen. Volgens de medi sche commissie raakte de man seksueel opgewonden van het moorden. leiden caroline van overbeeke Het is 1795 en in de haven van Plymouth ligt de romp van een fregat. Napoleon voert zijn oor logen en de Engelsen willen het fregat naar Guadaloupe varen om daar de piraten te bestrij den. Het schip moqt worden voorzien van zeilen, voorraden, kaarten, bemanning en alles wat verder nodig is om de barre reis te overleven. Acht hoogbegaafde Leidse kinderen verplaatsen zich in een klaslokaal van de Leidse Houtschool in het verleden. Zij gaan één ochtend in de week naar een aparte school voor zeer intelligente kinderen. Het Leidse project is de eerste spe ciale onderwijsvorm voor hoog begaafden in Nederland. Zes jongens en twee hoogbegaafde meisjes van 9, 10 en 11 jaar kunnen er een jaar lang aan meedoen. 'Tussen hun oren' mogen ze eerst op reis naar Guadaloupe. In het klaslokaal hebben ze de beschikking over pen en papier, schaar, lijm, karton, boeken, kompas en verrekijker. Als ze hun werk goed doen, kunnen ze van zeilmaker, timmerman of matroos opklimmen tot adel borst, officier of zelfs kapitein. De acht zeer intelligente kin deren krijgen van hun leraar Rob Brunia opdrachten die vol- Dollar zakt verder amsterdam anp De koersdaling van bijna twee cent die de dollar gisteren be leefde, zette vanochtend door. In Amsterdam werd voor de Amerikaanse munt om 10 uur een koers opgemaakt van 1,5905, bijna een cent lager dan het slot van gisteren. doende moeilijk zijn om hun aandacht vast te houden. Ze gaan zelf op onderzoek uit, le ren samenwerken en leidingge ven, meerdere problemen tege lijk oplossen en krijgen vakken die niet op de gewone basis school worden gegeven. De gemeente Leiden heeft de vereniging HINT (Hoogbegaaf den Integratie in onderwijs en ontwikkeling) subsidie gegeven voor een jaar. Het project is be doeld voor maximaal 15 Leidse kinderen in de leeftijd van 10 tot 12 jaar. HINT is opgericht door ouders van hoogbegaafde kinderen. De Leidse secretaris van het HINT Zuid-Holland, Wilma Huigen, heeft ook een 13-jarig kind dat bijzonder in telligent is. „Mensen denken vaak: goh, hoogbegaafd: dat is toch fijn, zo'n kind kan alles. Daar heb je geen omkijken naar. Maar juist omdat deze kinderen geen aangepast on derwijs krijgen, gaat het fout. Onze kinderen vervelen zich op school en dat leidt tot gedrags problemen. Ze zijn niet meer gemotiveerd, kunnen slecht gaan presteren, raken geïso leerd. Daardoor worden ze agressief of trekken zich terug. Dit Leidse project is voor onze kinderen een feest. Ze zijn ra- zend-enthousiast. Maar het is slechts een begin: er is veel meer aangepast onderwijs no- dig." Pagina 17: 'Hoogbegaafdheid is een probleem'. LOSSE NUMMERS 1,65 ZATERDAG 1,85 Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Annemarie Oster Geen leuker lachen dan mensen uit. SS' 8714° •718° 10718° 60% 20% 20% SSSS315? 10% 30% 40% VANDAAG 32 PAGINA'S Buitenland, Cultuur Economie 9,11,12,13 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Randstad20 Regio17,18,19,21 RTV/programma's15 Schrijvende lezers22 Sport25,26,27,28 Strips23 Uitgaan29 Een kortingsbon voor het op treden van kindertheater groep Splinter. Zaterdag spe len zij 'Vriendjes' in Cultureel Centrum de X in Leiden. EUROPACUP OP TV 22.54-23.27 uur, Ned. 2. Uitge breide samenvatting van Feye- noord-Dag Liepaja. Conny Stuart: Oeuvreprijs Scheveningen den haag anp De cabaretière en actrice Conny Stuart krijgt de Oeuvre Prijs Scheveningen 1995. De prijs is bestemd voor iemand die door zijn of haar oeuvre een unieke bijdrage aan het Nederlandse cabaret heeft geleverd. De veelzijdige Conny Stuart (82) heeft successen geboekt in het cabaret, het toneel, het (Franse) chanson, het variété en de revue, de musical en de ra dio. Zij krijgt de prijs op 30 ok tober in het Scheveningse Cir custheater door de Stichting Be vordering Cabaretkunst. De oeuvreprijs is eerder toegekend aan Annie M.G. Schmidt en aan Paul van Vliet. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ia, dat is goed nieuws. Dus n 1 ik nu een proefabonnement. Voorletters:m/v I Nr. bank/giro: I Handtekening:. controle bezorging). De grootste 'Leolux* collectie vindt u bij CASBA Wonen. Ook het allernieuwste model A A "Mincio" staat in onze showroom -mnr- B A ÉL Introductieprijs: 2- en 2,5 zits in leder 995 2 O T w O u O I tel. 071 - 89.93.46 LEOLUX YOUNG HF STYLE INTERSTAR MOLINARI HEEMSKERK DE JACER DAAR ZIT EXACT T VERSCHIL. 2 Heemskerk De Jager n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1