Bibliotheek Oegstgeest laat jongeren betalen Meer bezigheden voor Leiderdorpse jeugd Drugsprotest bij Peper Leiden Regio Licht gloort voor Lentevreugd Warmond ziet ze vliegen Olifant brengt 'eerste' paal Voordelige planten voor Zuidhollandse boeren ^sintratuin Prijzen zijn inclusief B.T.W Vraag hel gratis boekje aan "Het kopen van een parketvloer" door Drs.J.G.M. Versteeg EUROPA PARKET Postbus 80 3770 AB Barneveld Vestigingen In: BARNEVELD BLEISWIJK BOXTEL DORDRECHT DRACHTEN NEEDE •NIEUW VENNEP «UTRECHT •WORMERVEER -f DERDAG 28 SEPTEMBER 1995 idenaar valt over hobbel EtgeestEen 18-jarige bromfietser uit Leiden is gisteravond Be Dorpsstraat in Oegstgeest gevallen door een hobbel in het tgdek. De jongen is met verwondingen aan de arm opgeno- h in het AZL. De hobbel was ontstaan door werkzaamheden de straat. ike ^Bto vernield in Oegstgeest r itgeest Op de Karei Doormanstraat in Oegstgeest is in de in<fit van dinsdag op woensdag een auto door een vandaal be- n^ct. Portier en achterscherm werden bekrast, de ruitenwisser laad afgebroken en de aandrijfstang verbogen. De schade loopt nak duizenden guldens. ito's opengebroken in Leiderdorp dorp Op de Leidsedreef in Leiderdorp is gisteravond in doken in twee geparkeerde auto's. Uit de ene auto werd een ólfoon gestolen, uit de andere een tas met kleding. Ook op de ^nterlaan werd een auto opengebroken. Daaruit verdween lautoradio. iitomobilist mishandeld >pi|rschoten Een 50-jarige Leidse automobilist is gisteravond handeld door een onbekende man op de Leidseweg in Voor- cpten. De Leidenaar hield zich keurig aan de maximum snel- rillfl van 50 km per uur. De automobilist die achter hem reed et dat niet hard genoeg. Door middel van lichtsignalen en enkken' werd de voorganger opgedreven. Na de verkeerslichten e jtsing Leidseweg en Voorschoterweg) werd de Leidenaar uijr zijn belager klemgereden. De agressieve automobilist stap- deit en gaf de Leidenaar een kaakslag door het raam. Daarna nijlween de aanvaller. Jat in aa;>etganger aangereden jejoRSCHQTENEen voetganger, van wie de identiteit nog niet worden vastgesteld is gisteravond op de Veurseweg door f ^auto aangereden. De man stak ter hoogte van de Kniplaan "°!seling vanachter een geparkeerde vrachtauto de weg over. F 51 -jarige Leidse automobilist kon hem niet meer ontwijken. ce,slachtoffer is met hoofd- en handletsel overgebracht naar lenhuis Antoniushove in Leidschendam. leiderdorp judy nihof Er komen meer activiteiten voor jongeren in Leiderdorp. Ge dacht wordt aan extra disco avonden. 'bruin café-achtige activiteiten' en pop-workshops. Om deze activiteiten te organi seren krijgt de Stichting Sociaal- cultureel Werk Leiderdorp (SWL) er voor drie jaar een jon gerenwerker bij. Deze wordt aangetrokken voor twintig uur per week. SWL-coördinator Hans Edink is blij met de komst van een extra kracht. „Wij heb ben natuurlijk al een stukje jon gerenwerk in ons pakket, maar dat is maar beperkt tot zes uur per week. Voor het organiseren van disco's en dergelijke heb je meer uren nodig." Volgens Edink neemt de vraag naar activiteiten onder de Leiderdorpse jongeren de laatste tijd toe. De SWL-coördi- nator kan het weten, want hij onderhoudt nauwe contacten met de jongeren. Edink is bij voorbeeld geregeld op de hang plek in De Bloetnerd te vinden. Om aan de wens naar meer ac tiviteiten tegemoet te komen, zijn de afgelopen tijd in gebouw Sjelter aan de Heemraadlaan al drie disco-avonden georgani seerd. Ze werden volgens Edink goed bezocht. „Er kwamen de eerste keer tachtig jongeren op af, de andere keren zestig. Dat is heel aardig." De komende tijd wil de SWL in elk geval nog een stuk of tien disco-avonden organiseren. Hiervoor moet de stichting wel uitwijken naar andere accomo- daties dan gebouw Sjelter. „Vol gens de milieuwet is in Sjelter maar een beperkt aantal avon den een hogere geluidsbelasting toegestaan. Deze zijn voor dit jaar al helemaal opgebruikt", al dus Edink. De SWL wil de disco-avonden nu verdelen over drie a vier an dere accomodaties. Gedacht wordt aan de Muzenhof, sport hal De Does en het onderko men van een scoutingvereni- ging. Edink benadrukt dat het gaat om 'gewone' disco-avon den. die 'goed in elkaar steken'. „Het moeten geen house-par ties worden, want daar gebeu ren toch dingen die wij niet zien zitten. Bovendien krijgen de mensen dan weer meteen een negatiefbeeld." Omstreeks 35 inwoners van de Rotterdamse wijk Spangen heb ben gisteravond bij het Wasse- naarse huis van burgemeester B. Peper van Rotterdam gepro testeerd tegen drugsoverlast. De actievoerders troffen de burge meester niet thuis aan. Ook zijn echtgenote, de voormalige mi nister N. Smit-Kroes, was er niet om de Rotterdammers te woord te staan. Peper woont aan de Van Bronckhorstlaan. in een Wassenaarse villawijk. De actie voerders spijkerden enkele pamfletten aan de bomen. De Wassenaarse politie, die de zaak begeleidde hoefde niet in te grijpen. Voor de actie was geen toestemming gevraagd. "S[assenaar kan 'jstand nu rjf wijzigen Wassenaar kan jiijstandsuitkering van in fers van de gemeente in in nabije toekomst zelf ver ben of verlagen. Dat is het e big van de verordening e islagen en verlagingen e- andsnorm' die de ge- jnteraad onlangs heeft Igesteld. De gemeente jt nu, evenals de andere jeenten, meer ruimte om 5 0 beleid te voeren dat be- jansluit op de individuele "itandigheden van de bij- jdstrekker. |et Rijk heeft drie bij- jdscategorieëen vastge- d. Echtparen en samen- lenden ontvangen cent van het netto mini- jnloon, alleenstaande ou- qB 70 procent en alleen- ojnden 50 procent. Het Oc om een landelijke basis- °m, die door de gemeente worden aangepast. Al- 5t|staande ouders en al- istaanden kunnen 10 tot procent meer bijstand en. De toeslag van 20 ent wordt toegekend als liënt de algemeen nood- lijke kosten van bestaan kan delen met een an- 1 Bij echtparen en samen- nenden werkt het juist Bekeerd. Hun basisbedrag S1 niet worden verhoogd, tr wel verlaagd als de kos- van bestaan met een an- kunnen worden gedeeld. jedoeling van het nieuwe eem is om de fraudebe- ding te verbeteren en de ifyiten te stimuleren werk inden. nieuwe regeling gaat in 1 januari 1996 voor nieu- bijstandstrekkers en een later voor de huidige bij- ïdstrekkers. llik over de Ou- jn levert vanaf ,'idse Kaasmarkt «looie plaatje op. fotograaf Wim lan doorkruist ijks een groot q, 'an de streek et nieuws voor 0 ant in beeld vast gen. Tijdens die komt hij langs 'i 'beeldige' ïs die niet direct ews vormen, het zeker J zijn om te pre- Contributie voor 16- en 17-jarigen helft van volwassenentarief De openbare bibliotheek in Oegstgeest voert volgend jaar contributie in voor 16- en 17-jarigen. Deze doelgroep moet de helft van het volwassenentarief gaan betalen, te weten een bedrag van 15 gulden per jaar. De bibliotheek heeft toestem ming gevraagd aan de gemeen te voor deze maatregel. Het col lege van burgemeester en wet houders heeft zijn fiat gegeven. Alleen wethouder G. van Eisen (Progressief Oegstgeest) is te gen. Hij hecht meer belang aan 'de contributievrijdom' voor 16- en 17-jarigen dan aan de op brengsten van de maatregel. Mevrouw T. Kuipers, direc teur van het rayon, waar Oegst geest ook onder valt, kan zich het bezwaar van Van Eisen best voorstellen. „Wij doen dit zelf ook niet graag maar we kunnen niet anders. We hebben dat geld echt keihard nodig." Volgens Kuipers worden bi bliotheken in het hele land ge confronteerd met bezuinigin gen op of bevriezingen van de gemeentelijke subsidies. „We kunnen niet nog verder interen op de collecties." Kuipers wijst er op dat Oegst geest geen uniek geval is. Ook in de buurgemeente Leiden is overgegaan op contributie voor 16- en 17-jarigen. Ze verwacht dat het aantal 'weglopers' door de maatregel beperkt blijft. „Van deze doelgroep maakt een hoog percentage al gebruik van de bibliotheek, min of meer ge dwongen vanwege de schoolop leiding. De uitval bij 17-plussers is veel groter. Als jongeren die leeftijd zijn gepasseerd, vervalt het verplichte karakter van het lezen en wordt de contributie een barrière. Juist door 16- en 17-jarigen contributie te laten betalen, is de overstap als ze ouder zijn wat minder groot." wassenaar/bollenstreek wim wegman Het gebied Lentevreugd in de Wassenaarse duinen blijft mo gelijk toch behouden voor de bollenteelt. In het Pact van Tey- lingen is voorgesteld om het om te vormen tot een 60 hectare groot natuurgebied. Zo zou het landschap in de regio aan waar de winnen. Veel van de deelnemers aan een conferentie over de toe komst van de Duin- en Bollen streek, die gisteren in congres centrum Leeuwenhorst in Noordwijkerhout werd gehou den, vonden het echter zonde om daar Lentevreugd voor op te offeren. „Dat is juist een goed voorbeeld hoe bollen kunnen worden geteeld in een bestaand natuurgebied", aldus een van de sprekers. Bollenteler A. Over- devest uit Lentevreugd deed verder een emotioneel beroep op de bestuurders om niet al leen te kijken naar de grote lij nen. „Het is uitstekende grond, we werken naar ons zin, laat ons er dan ook doorgaan." Hij vond gehoor, onder ande ren bij gedeputeerde T. Jansen. „Het plan om Lentevreugd om te vormen tot natuurgebied, is voor mij niet heilig. Het mag wat mij betreft ook bij De Zilk of op andere plaatsen." leiderdorp» Zo moeizaam als het project op gang kwam, zo vlot verlopen momenteel de sa- nerings- en bouwwerkzaamhe den op het voormalige Verto-ter- rein in Leiderdorp. Gisteren vier de Atrium Vastgoedontwikkeling dat een deel van de nieuwbouw van het toekomstige 'Bedrijven park Touwbaan' zijn hoogste punt heeft bereikt. Atrium denkt de eerste fase, die 25 be drijfspanden omvat, in het eerste kwartaal van 1996 op te leveren. Ook werd gisteren de eerste officiële paal geslagen voor het project, hoe vreemd dat ook klinkt. De initiatiefnemer van 'het grootste saneringsproject zonder overheidssubsidie in Nederland' heeft voor de nieuwbouw immers inmiddels al zo'n 2000 palen de grond ingejaagd. Maar daar zat volgens Atrium de eerste 'officië le' paal nog niet bij. „We wilden eerst zeker weten of het allemaal goed zou gaan", aldus Hans Bak ker van Atrium. De Leiderdorpse burgemeester M. Zonnevylle was uitgenodigd om die eerste paal te slaan. Daar bij kreeg hij hulp van een olifant, die de paal over het terrein naar de juiste plek sleepte. De broers Bakker van Atrium kozen voor een olifant vanwege 'de drie jaar strijd' die ze moesten leveren om het project mogelijk te maken. „Je zou kunnen spreken van een olifantsdracht", aldus Hans Bak ker. foto ark lamers/holvast Heeft Joop van den Ende zijn zinnen gezet op deze villa aan de Jan Steenlaan? foto hielco kuipers warmond frank buurman en alice van schuppen Joop van den Ende heeft zijn oog laten vallen op de kapitale villa aan de Jan Steenlaan in Warmond. Als een lopend vuur tje is dit opzienbarende nieuws in het dorp verspreid. Afgelopen week wierp de helikopter van Van den Ende zijn schaduw over het dorp. „Een testvlucht", stelde menig Warmonder met zekerheid vast. De helikopter landde achter het betreffende huis. Het bewijs was geleverd. De schrik zit er bij de dorpe lingen goed in. De televisiemag naat zou eisen hebben gesteld aan de gemeente als voorwaar de voor de koop van de villa. De helikopterlandingsplaats is er één van. De gemeente moet daarbij niet moeilijk doen over het kappen van een paar bo men en eventuele geluidsover last. Voor een ambtenaar van de gemeente komt het verhaal echter volledig uit de lucht val len. „Een testvlucht?", reageert hij verbaasd. Enige naspeurin gen wijzen uit dat daar in geen geval een vergunning voor is aangevraagd. „Bovendien zou den wij daar nooit en te nim mer mee instemmenstelt de ambtenaar na ruggespraak met de burgemeester. „Een test vlucht?", vraagt ook de politie zich vol verwondering af. „Daar is bij ons niets over bekend." Ook de Rijksluchtvaartdienst en Rijkswaterstaat kunnen de vlucht niet bevestigen. „Een landingsplaats moet gemar keerd zijn met een grote 'H', er moet een windzak hangen en de aanvliegroute mag geen ob stakels bevatten. Je mag niet zo maar ergens landen", aldus een woordvoerder van de Rijks luchtvaartdienst. Bij Rijkswater staat moet voor een dergelijke vlucht ook een vergunning zijn aangevraagd. „Wij weten van niets", is het antwoord. „Zelfs telefonische afspraken zijn na gezocht, er is bij ons geen aan vraag voor een vergunning ge daan." Ziet Warmond ze vliegen? Het begint er zowaar op te lijken. De villa, die 3,4 miljoen gulden moet opleveren, staat nog steeds te koop. Zelfs belangstel lenden ontbreken. En Van den Ende? Die is voor commentaar niet te bereiken. Maar een me dewerkster van het televisiebe drijf weet te melden dat er over verhuisplannen niets bekend is. Van Warmonders is overigens bekend dat ze over een levendi ge fantasie beschikken. Toen de Warmondse zandwinner Men ten zijn put in de Klinckenber- gerplas volstortte met puin wist iedereen in het dorp te vertellen dat er ook radio-actief afval in het gapende gat verdween. Sommigen beweren nu nog dat de put 's nachts licht geeft. Dat zou voor de helikopter van Joop natuurlijk een mooi oriëntatie punt zijn. En wat is er nu eigenlijk tegen de komst van de televisiety coon? Warmonders zullen straks als plaatsgenoten wellicht op de eerste rij kunnen zitten bij de Honeymoonquiz en al die andere programma's waar mil joenen landgenoten van schij nen te genieten. Het is niet on denkbaar dat kostelijke prijzen de Warmonders straks in de schoot vallen. Reden genoeg dus om Joop het dorp binnen te halen; de actie 'schilder een he- likopterkruis op het gemeente huis' zal niet lang op zich laten wachten. Conifeer in terracotta- campanapot. U heeft de keuze uit diverse soorten en kleuren. Staat buitengewoon decoratief bij de voordeur of op het terras. Deze wintervaste conifeer voelt zich prettig als hij regelmatig wordt bemest met IntraKeur coniferenkuur. VOORSCHOTEN Leidseweg 518, tel. 071-322203. HET GROENE WARENHUIS De stichting Landschapsbeheer Zuid-Holland geeft boeren ook dit jaar weer de gelegenheid goedkope bomen en struiken op hun land te planten. Volgens de stichting is het plaatsen van nieuw, inheems groen niet al leen een verfraaing voor de boerderij en omgeving, maar biedt de beplanting tevens nieuwe kansen voor de natuur. Zuidhollandse boeren kun nen tegen lage prijzen plantma- teriaal bestellen bij de stichting, die de bestelling vervolgens gra tis thuisbezorgd. Het assorti ment is uitgebreid en varieert van knotbomen en vruchtbo men tot kleine sierboompjes en -struiken. Landschapsbeheer zorgt ook voor een 'gebruiksaanwijzing' bij de planten, zodat aanplant, verzor ging en bescherming vlekkeloos kan verlopen. Het is de derde keer, dat Lan- schapsbeheer Zuid-Holland de actie 'Boeren planten bomen' organiseert. In 1993 kwamen 100 aanvragen binnen voor twaalfduizend bomen en strui ken. Vorig jaar steeg dat aantal tot 28.000.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19