'Niet samen met Russen in Bosnië' Sfinx Giulio Andreotti voelt zich vernederd Hongersnood bedreigt Irak Buitenland Zeel westerse wapens laar Midden-Europa n Japan nog nauwelijks eld voor seksslavenfonds PLO steunt akkoord mmgm Hof veroordeelt Londen voor doden IRA-leden AP Associated AF-terroriste krijgt levenslang ittgart Een rechtbank in Stuttgart heeft gisteren Sieglinde ifmann tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens ar aandeel in de moorden op werkgeversvoorzitter Hans Mar in Schleyer en diens vier begeleiders in 1977. Het hof achtte wezen dat de 50-jarige doktersassistente als lid van de linkse Teurorganisatie Rote Armee Fraktion (RAF) medeplichtig was n de vijf moorden, alsmede aan een mislukte bomaanslag in 79 op de toenmalige NAVO-opperbevelhebber Alexander Haig diens begeleiders. :rs verbod op Playboy opgeheven Het mannenblad Playboy mag met onmiddellijke in- ng worden worden verkocht in de overwegend katholieke Ier- Republiek. Een kort geleden ingestelde commissie tegen cen- ur in de media bepaalde gisteren dat het verbod op het bloot- id in de huidige media-maatschappij achterhaald is. Playboy n alle andere Europese landen al vrij verkrijgbaar, zelfs in Va- aanstad. umphrey terug op Downing Street 10 nden Opluchting gisteren in de ambtswoning van de Britse emier aan Downing Street 10 in Londen. De kater Humphrey, s sinds juli werd vermist, is in leven en maakt het goed. Een jordvoerder van het Britse kabinet had maandag in de krant ie Times gezegd ,,het ernstigste te vrezen". De vermaarde kater u aan een nierziekte overleden kunnen zijn. Het aan overge- cht lijdende dier werd twee jaar geleden wegens problemen et zijn nieren op dieet gezet. inse volgt Mazowiecki op sinki Elisabeth Rehn, de Finse ex-minister van defensie, lgt de Pool Tadeusz Mazowiecki op als speciale VN-rappor- ir voor de mensenrechten in het voormalige Joegoslavië. Ma- wiecki nam op 27 juli ontslag omdat hij het onmogelijk achtte n taak nog langer uit te oefenen na de val van de moslimen- ives Srebrebnica en Zepa. 'V-verbod in O. J. Simpson-proces s angeles De rechter in het proces tegen de voormalige voet- 1- en filmster O. J. Simpson heeft de uitzendingen van de tele- lie vanuit de rechtszaal gisteren verboden. Reden was dat de evisie beelden uitzond van O. J., die briefjes schreef aan zijn vocaat. Rechter Lance Ito noemde de close-up beelden een ove schending' van de relatie tussen de verdachte en zijn ad- caat. :SD: Kortzichtige politiek 5sel aly knol (RESPONDENT Verenigde Staten en andere sterse landen zijn bezig in pg tempo staten in Midden- sfopa van moderne westerse iens te voorzien. Vooral de zijn gul in het verstrekken straaljagers en gevechtshe- ipters. Amerika probeert op te manier af te komen van 1 overtollige F-16 en F-18 ja- S en tegelijkertijd zijn in- ed in Midden-Europa te ver- rken. Dat zegt het Brits-Ame- aanse onderzoekscentrum t>D (Centre for European Se- ity and Disarmament), let CESD presenteerde giste- in Brussel een kritisch rap- t, waarin het de NAVO wijst de negatieve kanten van de- bewapening. ,,0p deze ma- verandert het Partnerschap Vrede van de NAVO in een tnerschap in Wapens", aldus CESD. Volgens het centrum rdt er een zeer kortzichtijge itiek gevolgd, die vooral de en economie van de betrok- westerse landen ten goede nt maar kan uitdraaien op grotere Russische argwaan aanzien van de NAVO. :usland heeft de laatste we- een paar maal scherp ge- arschuwd tegen een snelle ireiding van de NAVO rich- g Oosten. Als de buurlanden de Russen ook nog eens 'te hoeveelheden moderne sterse wapens aanschaffen, dat de conservatieve krach-, in Moskou alleen maar in de nd werken. Landen als Polen, emenië, Hongarije en Tsje- geloven echter juist dat zij ier kans maken op een (yo «judith stalpers rrespondent janners staan niet in de rij geld te storten voor sekssla- uit de Tweede Wereldoor- Ruim een maand geleden is Aziatische Vrouwenfonds gericht om vrouwen die door* Japanse leger werden mis- likt, 'troostgeld' uit te kun- betalen. Tot op heden is er miljoen yen (750.000 gulden) mengekomen, ver beneden nagestreefde 24,5 miljoen Iden. Het fonds heeft nog vijf landen de tijd om dit doel te reiken. )e tegenvallende opbreng- vallen geheel en al toe te hrijven aan de slechte start en 'anisatie van het fonds. De )anse regering riep hef Aziati- Vrouwenfonds in het leven tegemoet te komen aan de >en van de ex-seksslaven. De troffen vrouwen eisen een rechte verontschuldiging van Japanse regering en financië- compensatie voor het hen ngedane leed. De vrouwen Uen 20.000 dollar per persoon ïtvangen. De belangengroepen van de- 'troostmeisjes' keuren echter ït Aziatisch Vrouwenfonds af. Ex-premier van Italië staat in Palermo voor zijn rechters Proces niet rechtstreeks op televisie ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Bleek en gebocheld, de mond verwrongen tot een streep. Geen emotie, geen beweging, alleen ogen die onrustig van t links naar rechts schieten achter dikke brilleglazen. Giulio- An dreotti, zeven maal premier van Italië en beschuldigd van lid maatschap van de maffia, deed gisteren op de eerste dag van zijn proces in de 'rechtszaal bunker' van de gevangenis Ucciardone van Palermo zijn bijnaam 'de sfinx' alle eer aan. De senator voor het leven was echter niet zichzelf. Hij leek, ge zeten tussen zijn vier advoca ten, ouder dan zijn 76 jaar en leed zichtbaar. De meer dan 300 aanwezige journalisten kregen niet de gebruikelijke ironische kwinkslagen te horen. ,,Ik voel me vernederd", zei hij tijdens een pauze. ,,Hoe zou u zich voelen als u moet antwoorden op infame beschuldigingen?" Tijdens de eerste van een reeks van waarschijnlijk 200 zit tingen zweeg de man die vijftig jaar lang het gezicht van de Ita liaanse politiek heeft bepaald. Het woord werd gevoerd door de verdediging en de drie open bare aanklagers. Inzet van de discussie was het al of niet di rect uitzenden op de televisie van het proces en de vraag of Palermo de juiste stad is voor het proces, aangezien Andreotti vanuit Rome de maffia zou heb ben geholpen. Na beraad verbood rechter Francesco Ingargiola live-televi sieuitzendingen van het proces. Hij besliste dat drie vaste came ra's van de Italiaanse staatsom roep RAI het proces mogen fil men en dat de beelden kunnen worden opgevraagd door de verschillende TV-stations. De radio mag wel direct uitzenden. Met deze uitspraak kwam de rechter zowel het openbaar mi nisterie als de verdediging tege moet. Openbaar aanklager Roberto Scarpinato had fel gepleit tegen een constante aanwezigheid van de televisie, omdat die naar zijn zeggen de (meer dan 500) getuigen en dus de procesgang zou beïnvloeden. Ook zei hij te vrezen dat het proces zou ont aarden in een spektakel. De verdediging zei dat het proces van algemeen belang is en dat de de publieke opinie ge- informeerd dient te worden. Andreotti zelf heeft steeds ge- Ex-premier Andreotti was zeer gespannen en duidelijk niet zichzelf. pleit voor de aanwezigheid van de televisie. ,,Hoe meer publici teit, des te beter", zei hij eerder deze week. Hij acht de media, die hij als geen ander weet te bespelen, een waardevolle NAVO-lidmaatschap, als hun wapentuig zo snel mogelijk op westers niveau is. Volgens het CESD is er nog een gevaar verbonden aan de huidige wapênverkopen: ,,0p deze manier wordt het offi cierscorps in deze Midden- europese landen versterkt, ter wijl dat juist vaak het minst de mocratische is. Een generaal wordt er niet democratischer van wanneer hij in een F-16 vliegt in plaats van in een Russi sche MiG-straaljager. Het CESD vindt het fout van de NAVO, dat tot nu toe geen politiek is ontwikkeld voor wa penverkopen aan Midden- europese landen. De NAVO laat deze geheel over aan de lidsta ten zelf, hoewel de ongebreidel de verkoop ook onderling in het Westen tot spanningen leidt. De westerse leveranciers zijn een harde concurrentiestrijd begon nen. Daardoor worden des te gemakkelijker, aldus het CESD, de grotere politieke consequen ties voor de stabiliteit in Mid den- en Oost-Europa vergeten. Sommige aankopen door Middeneuropese landen ge schieden louter uit politieke op portuniteit en niet uit militaire noodzaak, aldus het CESD. Volgens het CESD kunnen de wapenleveranties hetverdrag over de beperking van de con ventionele bewapening in Euro pa (CFE), dat toch al onder Rus sische druk staat, verder onder mijnen. Bovendien kan de hui dige levering aan slechts een se lect gezelschap Middeneurope se landen nieuwe regionele spanningen oproepen en tot een algehele wapenwedloop in de regio leiden. 3, -I1* .-■M ■■■'-> t 6 Sf hebron-tunis» Het Uitvoerend Comité van de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) heeft zich gisteren in Tunis achter het tweede interim-ak koord met Israël geschaard. Het hoogste PLO-or- gaan vroeg wel om enkele ondergeschikte wijzi gingen in de tekst over de terugtrekking van het Is raëlische leger, vanaf tien dagen na de plechtige ondertekening van het akkoord. De handtekenin gen worden morgen in Washington gezet. Op de ze foto passeert een groep Palestijnen Israëlische soldaten in Hebron, waar zo'n 400 joodse kolonis ten wonen. foto epa Dit fonds moet geld zien los te peuteren van het Japanse be drijfsleven en de Japanse bur gers. Wanneer het fonds even tueel geld aan de ex-seksslaven uitbetaalt, dan komt dit geld niet van de Japanse regering. De belangengroepen willen echter dat de regering compensatie uitbetaalt hetgeen erop zou wijzen dat de Japanse regering verantwoordelijk was voor al het leed en niet de Japanse burgers. Tot op heden hebben zich zo'n 500 vrouwen uit Zuid-Ko- rea, de Filipijnen, Taiwan, Ma leisië, Indonesië en Nederland als ex-seksslaven aangemeld bij de Japanse regering. Historici schatten dat tussen de 100.000 en 200.000 vrouwen door het Japanse leger tot prostitutie wa ren gedwongen. De belangengroepen mogen het fonds dan wel afwijzen, voor veel vrouwen is een uitbetaling door het fonds de enige hoop op een respectabele oude dag. Velen onder hen zijn als er ge volg van hun oorlogstrauma niet alleen lichamelijk en gees telijk slecht aan toe, in de mees te gevallen zijn ze ook nog eens door hun eigen maatschappij verworpen als verraders. Wereld Voedselprogramma vraagt om snelle hulp genève bob kroon CORRESPONDENT Als de wereld niet snel te hulp schiet 'zullen de enige overlevenden in Irak zwarthandelaars, die ven en sanctiebrekers zijn'. Met deze sombere woorden kenschetst het Wereld Voedselprogram ma van de Verenigde Naties (WFP) de hongers nood die in het eens zo rijke olieland Irak om zich heengrijpt. Dictator Saddam Hussein wijt de ramptoestand aan de VN-sancties die de olie-export blokkeren. De Veiligheidsraad heeft echter meer dan eens aangeboden een beperkte olie-export toe te staan voor de aankoop van levensmiddelen. Saddam Hussein heeft dit aanbod echter afgewezen als een 'inbreuk op de Iraakse soevereiniteit'. De houding van het Iraakse bewind heeft de bereidheid van de donorlanden om te helpen niet bevorderd, met alle gevolgen van dien. Na een in spectiereis van twee weken door Irak zei Dieter Hannusch, noodhulpspecialist van WFP, dat door voedselgebrek een hele generatie Irakese kinde ren 'onherstelbare lichamelijke en geestelijke schade wordt toegebracht'. Van de 20 miljoen Irakezen zijn er volgens Hannusch 12 miljoen ondervoed. Vier miljoen Irakezen verkeren in acuut gevaar, onder wie een miljoen kinderen. Hannusch: „Geld is praktisch waardeloos geworden in het geïsoleerde land en wat er nog aan eten te vinden is, is voor de mees ten niet te betalen". Het probleem is dat Irak in beter tijden 70 pro cent van zijn levensmiddelen invoerde, waardoor de landbouw nooit echt van de grond is geko men. De landbouwgebieden bevinden zich bo vendien in het noorden van het land. waar het conflict met de Koerden roet in het eten gooit. Het WFP heeft ondanks beperkte middelen be sloten zijn voedselhulp aan Irak voor volgend jaar uit te breiden tot 2,15 miljoen Irakezen, het dub bele van het huidige aantal. Daarvoor is 122,5 miljoen dollar nodig, maar volgens Hannusch moet de internationale gemeenschap zich voor het eind van dit jaar een extra inspanning ge troosten om het ergste te voorkomen. Met een bijdrage van 2,5 miljoen dollar staat Nederland na Duitsland bovenaan de lijst van do- 'norlanden. De VS hebben ondanks hun afschuw van het regime 5,7 miljoen toegezegd. Volgens Hannusch is dit geld echter nog niet binnen. Maar zolang Saddam Hussein zijn volk liever laat verhongeren dan olie aan de VN te verkopen, blijft Irak aangewezen op de goedgeefsheid van het 'vermaledijde' Westen. bondgenoot in zijn pogingen aan te tonen dat de aanklachten 'grotesk' en 'absurd' zijn. Er kwam gisteren geen uit sluitsel over het tweede twist punt, de plaats van het proces. foto epa alessandro bianchi De rechter sloot de zitting af met de mededeling dat hij op 6 oktober aanstaande, tijdens de tweede zitting, zijn besluit ken baar zal maken. Verdediging en openbaar ministerie waren el kaar om deze kwestie eerder veelvuldig in de haren gevlogen. Volgens de advocaten van Andreotti moet het proces in Rome plaatsvinden omdat An dreotti als premier of minister de macht zou hebben gehad de maffia te bevoordelen. Hieruit vloeit, volgens de verdediging, voort dat een speciaal, in Rome gevestigd 'gerechtshof voor mi nisters' zich moet buigen over de zaak-Andreotti. De advoca ten zeggen het niet met zoveel woorden, maar zij verwachten in Rome meer kans te hebben de onschuld van Andreotti te kunnen aantonen dan in Paler mo. Het openbaar ministerie, bij monde van Guido lo Forte, deed de redenatie van de verde diging af als 'onzinnig'. „An dreotti moet in Sicilië terecht staan. omdat zich daar een be langrijk deel van zijn electorale basis bevond". Volgens de ma gistraat telt niet het al of niet minister zijn, maar het feit dat Andreotti leider was van een van de machtigste 'stromingen' binnen de christen-democrati sche 'DG', de partij die Italië bij na een halve eeuw heeft gere geerd. NAVO wil wel speciale betrekkingen, maar: brussel aly knol De NAVO is het gisteren eens geworden over de manier waarop het bondgenootschap de speciale betrekkingen met Rusland gestalte wil geven. Tegelijkertijd verluidde in kringen rond de NAVO, dat de Alliantie niets voelt voor het Russische voorstel om de toekomstige vredesmacht in Bosnië-Hercegovina onder een gezamenlijk bevel van Rusland en de NAVO te laten vallen. Rusland in de Europese veilig heid erkent", zo staat in een mededeling die gisteravond is voorgelegd aan de Russische ambassadeur in Brussel, Vitali Tsjoerkin. Het akkoord omvat 'alle basisprincipes voor samen werking op het vlak van veilig heid en voor de uitbouw van wederzijds politiek overleg'. Het Russische voorstel voor een gezamenlijk commando over een vredesmacht in Bos nië-Hercegovina zou volgens NAVO-waarnemers echter niet haalbaar zijn. Wel zou de vre desmacht, uit NAVO-oogpunt, ook soldaten uit Rusland en is lamitische landen kunnen op nemen. De Russische minister van defensie Pavel Gratsjov zei CORRESPONDENT Dit voorjaar besloot de NAVO tijdens een bijeenkomst in Noordwijk om nog voor het eind van dit jaar een speciaal samenwerkingsakkoord met Rusland uit te werken. Door de recente Russische kritiek op de uitbreiding van de Alliantie met landen in Midden- en Oost-Eu ropa is zo'n akkoord, dat moet worden gezien als een gebaar van goede wil, des te dringender geworden. „De NAVO streeft actieve en opbouwende betrekkingen met Rusland na, die gebaseerd zijn op samenwerking en waarin de NAVO de belangrijke rol van 'VN mede verantwoordelijk voor val van Srebrenica' new york hans de bruijn hhi correspondent De gebeurtenissen rond de Ne derlandse blauwhelmen in Bos nië-Hercegovina hebben vol gens minister van buitenlandse zaken Hans van Mierlo het imago van Nederland binnen de Verenigde Natjes niet aange tast. „Maar de stroom van ont hullingen en feiten over wat daar is gebeurd, bedreigt wel de beeldvorming over ons land", gaf de bewindsman gisteren in New York toe. „Er is echter geen sprake van opwinding". Van Mierlo sprak gisteren de Algemene Vergadering van de VN toe, terwijl op een steen worp afstand moeizame onder handelingen aan de gang waren over de toekomst van Bosnië. Hij zei dat de VN zich niet kun nen onttrekken aan een deel van de verantwoordelijkheid voor wat is gebeurd rond de 'veilige zones' Srebrenica en Ze- pa die in juli door de Bosnische Serviërs werden veroverd. „We hadden onszelf ervan overtuigd dat de symbolische aanwezigheid van de VN vol- Minister Van Mierlo spreekt de vergadering van de Verenigde Na ties toe. foto ap richard drew doende zou zijn om agressie af te schrikken. Maar dat bleek niet zo". Srebrenica werd 'be schermd' door Nederlandse blauwhelmen, die echter nau welijks verzet boden toen de Serviërs de stad innamen. „Als gevolg daarvan heeft de bevol king van de enclaves een vrese lijke prijs betaald", aldus Van Mierlo. STRAATSBURG Rtr en Sean Savage. Volgens de rechters heeft Londen artikel 2 van de Europese Conventie over Mensenrechten geschonden, waarin het recht op leven wordt gegarandeerd. Veiligheidsagen ten mogen alleen dodelijk ge weld gebruiken als zij andere burgers tegen illegaal geweld beschermen, aldus het Hof. De Britse regering had gear gumenteerd dat de speciale commando's dachten dat de IRA-guerrillastrijders gewapend waren of via elektrische bedra ding een autobom konden be dienen. Het Europees Hof voor de Men senrechten heeft vandaag het Verenigd Koninkrijk veroor deeld wegens het doden in 1988 van drie ongewapende IRA- strijders in Gibraltar door Britse soldaten. Het Hof van de Raad van Eu ropa in Straatsburg oordeelde met tien tegen negen stemmen dat het doden van de Ierse se paratisten „onnodig" was. De Britse regering moet een scha devergoeding betalen aan de nabestaanden van de drie, Da niel McCann, Mairead Farrell maandag dat Rusland en de NAVO het commando over de vredesmacht zouden moeten delen. Gratsjov pleitte voor een wis selend commando: „Eerst een NAVO-generaal en dan een Russische generaal". Gratsjov zei niet te zullen toestaan dat Russische troepen uitsluitend onder NAVO-bevel zouden ko men te staan. De Russische pre sident Boris Jeltsin wil het voor stel voor een gedeeld comman do volgende maand officieel voorleggen aan de Verenigde Naties in New York. De NAVO bleek vorige week wel bereid Rusland enigszins te gemoet te komen in zijn bezwa ren tegen het verdrag over de beperking van de conventionele bewapening in Europa, CFE. Door het uiteenvallen van de Sovjetunie zijn de Russische grenzen in de ogen van Moskou dermate verlegd, dat men de oorspronkelijke afspraken niet meer kan nakomen. Russen vuren op Japanse vissers Patrouilleboten van de Russi sche kustwacht hebben van daag het vuur geopend op twee Japanse vissersschepen die voe ren bij het Japanse eiland Hok kaido. De Russen hebben daar na beide Japanse schepen in beslag genomen. Dit meldt het Japanse ministerie van buiten landse zaken. Twee Japanse opvarenden zouden gewond zijn geraakt. Ja pan heeft de Russische autori teiten gevraagd een onderzoek in te stellen. Oprichter van Greenpeace gearresteerd PAPEETE Rtr-AFP De Franse marine heeft gisteren de oprichter van de milieuorga nisatie Greenpeace, David Mc- Taggert, en 22 sympathisanten van de beweging gearresteerd. Een Franse militaire woord voerder heeft dat meegedeeld. Het jacht Vega van Greenpea ce bevond zich binnen de twaalfmijlszone van het testge bied op het atol Mururoa waar Frankrijk kernproeven uitvoert. Onder de gearresteerden is ook Yvette Temaru, de halfzuster van Oscar Temaru, de leider van de Polynesische onafhanke lijkheidsbeweging. De Vega was al drie mijlen in de zone binnengedrongen en werd vervolgens opgebracht door het Franse marineschip Nivóse. Het jacht en de Manu- tea, een ander zeilschip, waren nog steeds in de omgeving van het atol. Onder de gearresteer den zijn 21 Polynesiërs. De milieuactivisten zijn voor ondervraging meegenomen naar het Franse testcentrum en zouden later naar Papeete wor den gevlogen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7