Het slappe koord van de zorgkosten Eerherstel voor het bejaardenoord ij- Binnenland antal ouderen met schuld groeit Campagne bieten van start NSDAG 27 SEPTEMBER 1995 ANP Algemeen Nederlands Persburi Frans Nypels en Flip de Kam ["porrT zo heet het nieuwste boek Jrans Nypels, hoofdredacteur van krant, en Flip de Kam, hoogleraar openbare financiën aan de 5universiteit van Groningen. Het buigt zich over de vergrijzing en ~|s wat daarmee samenhangt: de V, de aanvullende pensioenen en tijgende kosten van de zorg. Wat jons werkelijk boven het hoofd en |t kunnen de werkenden van nu om straks toch nog een prettige dag te hebben? Op die vragen ;ken de auteurs de antwoorden, cteur Sjaak Smakman schreef op van het boek een serie artikelen. Vandaag deel zeven. Eerdere delen verschenen op 19,20,21,22,23 en 26 september. Eerst het goede nieuws: Nederlanders le ven steeds langer. Sinds 1950 is de levens verwachting voor mannen met 3,4 jaar toegenomen en voor vrouwen met 7,4 jaar. Heeft een man eenmaal de 65 ge haald, dan mag hij statistisch rekenen op nog 14,4 jaar. Vrouwen hebben dan zelfs nog gemiddeld 19 jaar tegoed. En het gaat maar door: in 2010 is de gemiddelde ver blijfsduur op deze aardkloot voor zowel Nederlandse mannen als vrouwen nog eens anderhalf jaar langer. Minder goed nieuws: we leven dan wel steeds langer, die extra jaren zijn vooral kwakkeljaren. Van hun 14,4 pensioenjaren brengen mannen er gemiddeld ruim negen door in goede gezondheid, voor vrouwen zijn dat er eveneens maar negen. Eenmaal boven de 74 neemt de gezondheid van zo wel vrouwen als mannen snel af. De ver wachte 'winst' in de komende jaren zal daarom voornamelijk in het teken staan van steeds meer kwalen en toenemende af takeling, zo staat te lezen in het standaard werk Toekomstverkenning Volksgezond heid. Dat alles bij elkaar leidt tot het slechte nieuws: de kosten van de zorg dreigen met de vergrijzing te exploderen. Momenteel kost de zorg rond de zestig miljard gulden, waarvan de helft wordt besteed aan oude ren. Het laat zich raden wat er gebeurt als het aandeel van de ouderen in de bevolking in 2040 is verdubbeld ten opzichte van nu en die ouderen gedurende een steeds lan gere periode (intensieve) zorg nodig heb ben. De zorg is, meer nog dan de sociale zeker heid, een toonbeeld van solidariteit. Jong betaalt voor oud, rijk betaalt voor arm en al leenstaanden betalen voor gezinnen. Een voorbeeld. Aan de ene kant een bejaard echtpaar dat zich met de 1834 gulden AOW per maand moet redden. Aan de andere kant een alleenverdiener met vrouw en twee jonge kinderen met een salaris van ongeveer 5600 gulden bruto per maand, bo ven de ziekenfondsgrens dus. Het grijze echtpaar zit in het ziekenfonds en betaalt per maand aan ziektekosten (AWBZ en zie kenfondspremies) ongeveer 150 gulden. De particulier verzekerde 'middenklasser' daarentegen betaalt voor een vrijwel gelijk pakket aan ziektekostenpremie, AWBZ en de verplichte solidariteitsbijdragen (MOOZ en WTZ) per maand 755 gulden. Vijf keer zo veel dus, terwijl hel beroep op de gezond heidszorg gerekend in guldens bijna acht keer zo klein is. Als je de zaak bekijkt naar de ontvangen zorg per gulden premie, dan krijgt het bejaarde echtpaar dus veertig keer zoveel. Natuurlijk past daar de dik onderstreepte kanttekening bij dat niemand voor zijn lol in het ziekenhuis ligt. En iedereen in Neder land is het er al evenzeer over eens dat goe de zorg voor iedereen toegankelijk dient te zijn, ongeacht zijn inkomen. Het neemt echter niet weg dat er via de zorg enkele tientallen miljarden naar bejaard Neder land worden gesluisd. Hoeveel ouderen zouden zich dat realiseren? De vraag is of die solidariteit op langere ter mijn valt vol te houden. Die vraag is moei- Nederlanders zullen steeds langer leven, maar die extra tijd zal vooral in het teken staan van een kwakkelende gezondheid. lijk te beantwoorden, maar duidelijk is in elk geval wel dat dat makkelijker zal gaan naarmate de kosten beter in de hand wor den gehouden. En dat, zo constateren ook Nypels en De Kam, is een duivels moeilijk karwei. Kernprobleem is dat voor veel men sen hun gezondheid hun kostbaarste bezit is. De medische wereld weet dat en komt keer op keer met kostbare nieuwe hoog standjes komt. De verzekeraars brengen te gen een fikse vergoeding graag vraag en aanbod bij elkaar. Laat je 'de markt' zijn werk doen, dan weet je zeker dat de kosten exploderen. Nu is er een stroming die zegt: en wat dan nog? Als mensen alles willen verzekeren, laat ze dan. Dat klinkt niet onredelijk, maar het leidt op termijn tot grote andere ellen de: werkloosheid. Hoe meer mensen uitge ven aan gezondheidszorg, des te minder houden ze over voor al die leuke dingen die ze óók willen. Dan is de blik snel gericht op de baas. Kan die niet met wat extra loons verhoging over de brug komen? Ervarings cijfers leren dat ongeveer de helft van de premiestijgingen wordt vertaald in loonei sen. En daarmee is de ellendespiraal van hogere loonkosten, uitstoot van arbeid, nog hogere lonen (om al die uitkeringen te kun nen betalen) en nog meer werkloosheid snel in werking gezet. Geen markt dus, maar wat dan wel? Critici stellen vaak dat bij (overheids) regulering de consument niet aan zijn trekken komt. He lemaal waar, alleen is dat precies de reden waarom bij de zorg overheidsingrijpen no dig is. Komt de consument wél aan zijn trekken, dan worden de zorgkosten immers onbeheersbaar. Bovendien is de markt kei hard: iedereen wordt afgerekend op kosten en baten, hetgeen betekent dat ouderen en chronisch zieken met onbetaalbare premies te maken zouden krijgen. Al lang wordt daarom gezocht naar een evenwicht tussen overheidsregulering en marktwerking. Dat is balanceren op een slap koord, zo ondervond als laatste de vroegere staatssecretaris Simons met zijn gesneuvelde plan voor een brede basisver zekering. Het paarse kabinet is (daarom?) zonder een duidelijke blauwdruk aan de slag gegaan. Hier en daar bijschaven en af en toe een klein stapje, luidt het parool. eigen bijdragen Nypels en De Kam willen méér. Ten eerste door de invoering van fikse eigen bijdragen. Denk maar aan het verschil tussen een pretpark waar na de entree alles verder gra tis is en het park waarin bij elke attracties een aparte kassa staat. In het tweede park kijkt de bezoeker eerst of hij een bepaalde attractie wel leuk vindt, en hij zal het bo vendien veelal bij één ritje laten. Bijkomend voordeel: de rijen wachtenden zijn overal een stuk minder lang. Nu is het zorgwereldje geen attractiepark, maar niemand twijfelt eraan dat eigen bij dragen de vraag naar zorg wel degelijk kun nen remmen. Alleen: hoe hoog moet die zijn? Is de eigen bijdrage namelijk te laag, dan is het verspilde moeite: een dubbeltje voor een ritje in de achtbaan zal niemand weerhouden. Kost een ritje daarentegen tien gulden, dan staat het ding bijna de hele dag stil. Vertaald naar de zorg: mensen gaan dan te laat naar de dokter. Los van de persoonlijke ellende, zijn er dan uiteindelijk vaak ziekenhuisopnames nodig zodat het eigen risico per saldo alleen maar geld kost. Daar komt bij dat eigen bijdragen vooral mensen met lagere inkomens treffen. Niet alleen tikt daar een tientje eigen bijdrage harder aan, onderzoek heeft meer dan eens aangetoond dat een lager inkomen en een slechtere gezondheid hand in hand gaan. De PvdA neemt daarom het standpunt in Je bent oud en je wilt zorg. Bij voorkeur in je eigen huis, want eigen haard is ook voor ouderen goud waard. Nederland kent mo menteel vier kernvoorzieningen. Twee thuiszorgvormen (kruis werk en gezinszorg) en daarnaast de verpleeghuizen en bejaarden oorden. Het systeem zit echter merkwaardig in elkaar. Stroom lijning, zowel in uitvoering als in financiering, kan de komende ja ren nog heel wat geld opleveren. Vorig jaar kwam de commissie- Welschen, waarvan ook De Kam lid was, met een opzienbarend rapport: in tegenstelling tot wat veel verhalen doen vermoeden, zijn er op dit moment voldoende plaatsen in bejaardenoorden en verpleeghuizen tot 2015. Maar dan moet er wel wat veranderen: de thuiszorg moet versterkt wor den en er moet snel een einde worden gemaakt aan de sluitings- golf bij de bejaardenoorden. Het bejaardenoord zit momenteel in het verdomhoekje. Menige ou dere haalt zijn neus op voor een 'kippenhok' in een oord en ver kiest een appartement in een van de woonzorgcomplexen (wozoco), die de afgelopen jaren als padde stoelen uit de grond zijn gescho ten. Dat heeft twee oorzaken. De eerste is dat voor bejaardenoor den een inkomensafhankelijke ei gen bijdrage dient te worden be taald, de tweede is dat het minis terie van VROM bij wozoco's flink meesubsidieert zodat de prijzen daar relatief laag zijn. Je bent als oudere-met-wat-geld dus wel gek om naar een bejaardenoord te gaan: een wozoco biedt veel meer waar voor zijn geld. Die grote vraag naar wozoco's en afnemen de belangstelling voor bejaarden oorden hanteren de provincies - die over de verdeling van de woonzorggelden gaan - als regel als argument om bejaardenoor den te sluiten en wozoco's te bou wen. Daarbij mag overigens dui delijk zijn dat die verschuiving wel resulteert in minderzorgplaatsen. De luxe van de wozoco moet im mers uit de lengte of de breedte komen. Kun je als hulpbehoevende be jaarde niet in een wozoco terecht, dan is het verpleeghuis nog een alternatief voor het bejaarden oord. Daar lig je weliswaar met meer mensen op een kamer, maar je hoeft een in verhouding veel la gere eigen bijdrage te betalen. Een paar jaar bejaardenoord en van de erfenis is niet veel meer over. En iedere ouder laat zijn kind(eren) nu eenmaal graag wat na. Nu zijn er overigens zeer creatieve oplos singen om als welgestelde bejaar de op papier zo arm als Job te zijn, zoals in de voorpublikatie in deze krant uit Tijdbom al uit de doeken is gedaan. Aan de bejaardenoorden als duur- te-eiland komt overigens een ein de. Over enige tijd komen de be jaardenoorden net als de ver pleeghuizen in de AWBZ, waarbij de hoge eigen bijdrage wordt te ruggebracht naar het niveau van het verpleeghuis. Hoe het finan ciële gat van enige honderden miljoene door het wegvallen van die eigen bijdragen moet worden opgevangen, is nog niet bekend. Nypels en De Kam vinden dat pre cies de verkeerde weg is. Zij be pleiten juist invoering van hogere eigen bijdragen voor het verpleeg huis en strengere regels tegen het wegsluizen van vermogen om die eigen bijdragen te ontlopen. Het relatief goedkope bejaardenoord kan dan, mits aangekleed met wat extra (zorg) voorzieningen, weer een volwaardige plaats krijgen in de ouderenzorg. Ook de thuiszorg dient versterkt te worden om ouderen zo lang mo gelijk thuis te laten wonen. Kruis werk en gezinszorg groeien qua werkinhoud langzaam naar elkaar toe, maar de financiering is heel verschillend. Kruiswerk is gratis, afgezien van het lidmaatschap van vijftig gulden per jaar. Bij gezins zorg geldt een inkomensafhanke lijke eigen bijdrage. Logisch dus dat mensen eerder om kruiswerk vragen (dat de samenleving hon derd gulden per uur kost), dan naar de gezinszprg stappen (dat de samenleving veertig gulden per uur kost). Om hier kostenbesparing te berei ken, willen Nypels en De Kam in de thuiszorg ruim baan voor de markt maken. Ziektekostenverze keraars kunnen dan met bestaan de of particuliere organisaties contracten sluiten voor zorg aan hun verzekerden. Die ontwikke ling is overigens al aan de gang. Bij kraamzorg biedt bijvoorbeeld Zilveren Kruis de keuze tussen een bedrag om bij de bestaande thuis zorg een pakket zorg in te kopen, of een eigen, uitgebreider zorg- pakket van Zilveren Kruis zelf. Frappant detail: in de Duin- en Bollenstreek koopt Zilveren Kruis dat uitgebreidere pakket in bij de zelfde reguliere kruiswerkorgani satie waar de verzekerde anders ook terechtkomt! Meer zorg voor hetzelfde geld dus. Nypels en De Kam geloven niet dat die ontwikkeling leidt tot on derbetaalde krachten bij particu liere organisaties, zoals veel be staande thuiszorgclubs stellen. Gezien de vergrijzing zullen meer ouderen een beroep doen op min der thuiszorgers. De wet van vraag en aanbod doet dan de rest, ver wachten ze. UNITED PHOTOS DE BOER ROB HENDRIKS dat eigen bijdragen in wezen asociaal zijn, maar daar vindt die partij de sociaal-demo craten Nypels en De Kam tegenover zich. Eigen bijdragen zijn een te belangrijk mid del om ongebruikt te laten, stellen ze. Je kunt de schade beperken door de eigen bij dragen te maximeren op vijf procent van het inkomen. Alles wat iemand méér be taalt, krijgt hij via de belasting terug. Minis ter Borst van volksgezondheid laat de mo gelijkheden van zo'n regel, die gemeente ambtenaren al jaren kennen, momenteel onderzoek doen. Naast de invoering van eigen bijdragen, wil len Nypels en De Kam nog eens een grove kam door het huidige ziekenfondspaldcet halen. Van de zestig miljard die in de zorg omgaat, moeten de grote brokken - zoals ziekenhuizen, specialisten, verpleeghuizen en andere inrichtingen, in totaal goed voor veertig miljard - helemaal in de collectieve Financiering blijven. Medicijnen, de huis arts, tandarts voor jongeren, kruiswerk en gezinszorg moeten naar een aanvullende verzekering, waarbij vijf van de vijftien mil jard kosten gedekt moet worden via eigen bijdragen (ter vergelijking: in 1994 waren die eigen bijdragen slechts 1,2 miljard groot). Andere flinke brokken als de tand arts voor volwassenen, psychotherapie, fy siotherapie, plastische chirurgie en bijvoor beeld sportblessures moet iedereen maar vrijwillig verzekeren. Die 'vrije markt' is goed voor ongeveer vijf miljard gulden. Het gekerm zal bij invoering van zo'n rege ling niet van de lucht zijn, voorzien Nypels en De Kam. De stampei rond de vrijwillige verzekering van de tandarts voor zieken fondsverzekerden en de beperking van de fysiotherapievergoedingen spreken wat dat betreft boekdelen. En dat is niet alles. Hogere eigen bijdragen remmen onnodig gebruik wellicht af, de groei van het terechte beroep op zorg zal daarvan een veelvoud zijn. Er zit nog wat ruimte in leeftijdsgrenzen voor dure medi sche behandelingen (zoals nu al voor hart transplantaties) of het plaatsen van rokers, drinkers en andere gezondheidsonverlaten onderaan de wachtlijsten. Maar, zo schet sen Nypels en De Kam het dilemma dat de verantwoordelijke politici angstwekkend dichtbij zien komen: ,,In laatste instantie is afdoende kostenbeheersing alleen mogelijk wanneer de overheid een rem durft te zet ten op de capaciteit (minder dokters, min der bedden) en het basispakket zorg verder uitdunt. Straks moeten de politici richtlij nen geven wie met voorrang worden gehol pen. Maar onze volksvertegenwoordi gers spreken liever met dubbele tong: zij zijn uiteraard voor kostenbeheersing, maar de patiënt/kiezer mag er bij voorkeur niets van merken. Vandaar de paarse keuze voor kleine stapjes." Morgen het laatste deel: Het einde van het Zwi tserleven -gevoel "omenspositie gaat holt achteruit' »0AM GPD lantal ouderen met schul- leemt snel toe. Dat zegt di- ur J. Creemers van Plan- ijk, een commercieel bu- voor schuldhulpverlening, eger kwam je geen 55-plus- tegen met schulden. Maar irmen de ouderen een aan- ijke groep. De inkomens- itie van ouderen holt ach- aldus Creemers gisteren ien symposium over de Idenproblematiek in ons ar schatting 200.000 huis lens kampen met een ge lelde schuld van 14.000 !n bij gemiddeld acht ver lende crediteuren. Onge veer 45 procent van deze huis houdens moet rondkomen van een uitkering. Langdurig moe ten leven van een minimum uitkering is de belangrijkste oorzaak van schulden. Eenou dergezinnen maken de groot ste kans in de schulden te ko men. Alleenstaanden zijn num mer twee. Vooral oudere, al leenstaande vrouwen vormen een groeiende groep", aldus Creemers. Creemers wordt door tal van gemeenten ingehuurd om mini ma met schulden weer uit de problemen te halen. Dat lukt in zeven op de tien gevallen. De Rotterdamse deurwaarder R. van Es kon dat maar moeilijk geloven. „De mensen waar wij mee te maken krijgen, komen er vrijwel nooit meer uit", aldus van Es. Creemers benadrukt dat zij alleen gezinnen helpt die zich bereid verklaren mee te werken en dat zij daarom zo'n hoog succespercentage heeft. Bij Planpraktijk krijgen de meeste schuldenaars geen nieuwe le ningen om de schulden te sane ren. „Dat is alleen maar pleis ters plakken. Wij leren de men sen hun uitgavenpatroon aan te passen." Dat gaat soms erg moeizaam. „Als wij vaststellen dat de auto moet worden ver kocht, komen mensen soms niet meer terug voor hun ver volgafspraak. Dat zijn de afval lers." Groningen De bietencampagne is weer in volle gang. De suikerfa briek in het Groningse Hoogkerk draait inmiddels al op volle toe ren. De aanvoer vindt plaats met zevenhonderd vrachtwagens, vijf dagen per week, 24 uur per dag. De fabriek draait in het weekeinde door. FOTO ANP PETER WASSINC Politieke peiling: Ouderenpartijen bijna weggevaagd DEN HAAG GPD De ouderenpartijen AOV en Unie 55+ zullen als er nu verkie zingen worden gehouden, van de zeven zetels er nog maar één overhouden. Dat blijkt uit een peiling van bureau Inter/View in opdracht van het TV-pro- gramma Nova. De populariteit van de JVdA is duidelijk gestegen. De partij zou vier zetels winnen (van 37 naar 41). Coalitiepartner WD zou er acht bij krijgen (van 31 naar 39) en D66, de andere coa litiepartij, verliest drie zetels en gaat van 24 naar 21. Oppositie partij CDA zou vijf zetels verlie zen en gaat dan van 34 naar 29. Groen Links daarentegen wint drie zetels (van vijf naar acht).

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5