FNV: 'Schommelfonds' voor betaalbare AOW Kabinet wil af van verplichte reparatie WAO en ANW rnsJR Tofdverdachte AH-zaak lat niet in hoger beroep •beren gaan over op Vriendelijke acties' Binnenland Philips wint strijd om pensioenleeftijd vrouwen Vervoerscentrum bijna klaar CDA legt tijdbom onder medicijnplan van kabinet 'C02-uitstoot niet zo ernstig' utricia schrikt van geëiste boete in Olvarit-zaak 'Slaapmiddelen moeten in ziekenfondspakket blijven' NSDAG 27 SEPTEMBER 1995 ikdijk-West staat op instorten [ambacht De Lekdijk-West tussen Bergambacht en Lekker- fstaat op instorten. Het Hoogheemraadschap van de Krim- brwaard noemt de situatie 'zeer zorgwekkend'. Niet alleen [ogere rivierstanden loopt de dijk gevaar, maar ook bij lagere prstanden kan de dijk al bezwijken. Met het opknappen van bijna vier kilometer lange stuk moet volgens het Hoogheem- jschap zo snel mogelijk worden begonnen. imer tegen extra gebruik vluchtstrook haag» Een meerderheid van de Tweede Kamer ziet niets in gebruik van de vluchtstrook op wegen die dagelijks verstopt [n. CDA, PvdA en Groen Links zeiden gisteren tegen minister tsma (verkeer en waterstaat) te vrezen voor onveilige situa- De Kamer besprak gisteren de maatregelen die Jorritsma wil [en tegen de files. De minister wil de vluchtstrook op een [al kleine knelpunten opheffen. IRA claimt 2,8 miljoen bij Endemol [rsum De VARA heeft bij producent Endemol een schade- In ingediend van 2,8 miljoen gulden wegens contractbreuk, yoortzetten van de TV-series 'Het zonnetje in huis' en 'Bu- werd voor de omroepvereniging onmogelijk, na- producent Endemol aandelen nam in de Holland Media pp. De VARA beroept zich op een clausule in het contract [Éndemol, waarin een verbintenis met een commerciële om- i automatisch leidt tot een breuk. Endemol heeft de claim [t zich neergelegd. rechters willen kattenbelasting brr» Een meerderheid (57 procent) van de inwoners van Ncht is voorstander van een kattenbelasting. Dat is de opval- "jste uitkomst van een enquête die het gemeentebestuur tt onder duizend ingezetenen. De vraag over kattenbelasting een initiatief van een burger. Hij vindt dat kattenbezitters Speciale heffing zouden moeten betalen voor de verwerking 'Kattenbakvulsel. jerijssel steekt miljard in economie j le_» De provincie Overijssel steekt de komende twee jaar i een miljard gulden in de economie, de zorg en de leefbaar- van steden en platteland. Gedeputeerde Staten gaan ervan at het rijk, de Europese overheid, de gemeenten en het be kleven ook bijdragen. Dat de provincie zo diep in de buidel j asten, is te danken aan de verkoop van het energiebedrijf .Jmij. jf man vast wegens vrouwenhandel De politie heeft in Utrecht vijf mannen, tussen de 20 jaar oud, aangehouden op verdenking van vrouwenhan- lij zouden ongeveer tien jonge vrouwen en meisjes, zowel irlandse als buitenlandse, hebben gedwongen tot prostitu- lij een van de verdachten trof de politie een dienstpistool type Walther P5 aan. Dat bleek in Limburg te zijn gesto- 'ipsenberg hoofd politie-inspectiedienst De 53-jarige J. Kapsenberg wordt 1 januari hoofd van jeuwe inspectiedienst voor de politie. Kapsenberg is nu di- iur politie van het ministerie van binnenlandse zaken. Hij jt de taak om aan de minister de rapporteren hoe burge- jisters en korpschefs hun politie-apparaten beheren. anp hoofdverdachte tgeruchtmakende Albert :aak, gaat niet in hoger tegen zijn veroordeling mslang die de rechtbank ïem hem heeft opgelegd, ger beroep zou vandaag het hof in Arnhem begin net het vaststellen van een ^enlijst. J Utrechtse advocaat Jnnans die de 29-jarige Iverdedigt, bevestigde gis- jddag de intrekking van het iberoep. Volgens de raads- zijn cliënt geen zin 'in alle publiciteit. Hij wil li zijn moeder, zijn broer Is en de nabestaanden van slachtoffers die hij bij taedige overval in 1990 ree, sparen. De veroordeel- zijn gevangenisstraf on- n, zegt Starmans. openbaar ministerie in m heeft, direct nadat de man het hoger beroep van ANP Algemeen Nederlands Pi GPD Geassocieerde Pers Diens den haag gpd Het kabinet wil af van het automatisme dat be zuinigingen op de WAO en de nabestaandenwet via de bedrijfspensioenfondsen worden gerepa reerd. De meestbetrokken ministers en premier Kok zijn het daar over eens, zo laten goed geïn formeerde kamerleden weten. De aanvullingen op het ouderdomspensioen blijven buiten schot. Het ministerie van sociale zaken laat weten dat de discussie in het kabinet nog niet is afgerond. D66 heeft gisteren opheldering gevraagd over de plannen in de boezem van het kabinet. De De mocraten zijn vooral geïrriteerd over de slinkse wijze waarop de sociale wetten worden uitgehold. Via een onopvallend regeltje in de nieuwe nabe staandenwet (De ANW die de algemene wedu wen- en wezenwet (AWW) vervangt) neemt het kabinet vast een voorschotje op ingrijpende wijzi gingen in de sociale zekerheid. De nabestaanden wet die de Tweede Kamer volgende week be spreekt, beperkt de groep die recht heeft op een uitkering. Bovendien wordt de uitkering gekort als de nabestaande een inkomen heeft. Onder de huidige reglementen zijn de bedrijfspensioen fondsen evenwel verplicht het nabestaandenpen sioen aan te vullen tot het oude niveau. Die aan vulling geldt voor alle werkgevers en werknemers in de bedrijfstak. Premier Kok, de ministers Zalm (financiën), Wijers (economische zaken) en Melkert (sociale zaken) evenals staatssecretaris Linschoten (sociale zaken) zouden nu af willen van die verplichting. De bewindslieden vinden het onlogisch bezuinigingen op de sociale zeker heid, waardoor de loonkosten dalen, via de pen sioenfondsen weer ongedaan te maken. De werk gever is dan even duur uit. Het staat werkgevers en werknemers nog wel vrij afzonderlijk of per bedrijf afspraken te maken met de bedrijfspen sioenfondsen. Dat kan tot een hogere premie lei den, omdat de risico's niet meer gespreid worden over de gehele bedrijfstak. Ook voor de aanvul lende WAO-verzekeringen wil de staatssecretaris de verplichting schrappen dat deze voor alle werkgevers in de bedrijfstak gelden. Een uitzon dering wordt gemaakt voor de ouderdomspen sioenen. Het pensioen blijft daardoor automa tisch aangevuld tot 70 procent van het laatstver diende loon als de sociale partners het daarover eens zijn. De Vereniging van Bedrijfspensioenfondsen (VB) is furieus over de kabinetsplannen. Vakcentrale pleit ook voor meer keuze in pensioenregelingen den bosch anp Door nu een speciaal fonds te vormen, kan in de toe komst een sterke stijging van de AOW-premie worden voorkomen. De vakcentrale FNV pleit in een gisteren ge presenteerde discussienota voor de komst van een derge lijk 'schommelfonds'. Verder verlangt de vakcentrale een verruiming van de keuzemogelijkheden in pensioenrege lingen. Amsterdam anp moet worden gevuld met geld dat vrijkomt door daling van de collectieve lasten in de komen de jaren. Over de omvang van een dergelijk fonds spreekt de FNV zich niet uit. De discussienota 'Van pen sioen verzekerd' ziet nog wel andere oplossingen om de AOW de volgende eeuw betaalbaar te houden. AOW'ers met een aan vullend pensioen van meer dan De FNV wil dat de huidige AOW ook in de toekomst als basis voorziening onaangetast in stand blijft. Door vergrijzing dreigt vooral na 2030 een sterke stijging van de premie. De beste manier om de AOW dan betaal baar te houden, is volgens be stuurder H. Muller nu te kiezen voor een speciaal fonds. Dat 400 gulden per maand zouden over dat bedrag moeten meebe talen aan de AOW. De FNV be perkt die betaling tot premie heffing over de toekomstige groei van de AOW-premie bo ven de huidige 14,6 procent. Ook zou de grondslag waarover premie wordt betaald, kunnen worden verbreed tot een heffing over meer belastingschijven. Gaat het om aanvullend pen sioen dan wenst de vakcentrale meer keuzemogelijkheden in individuele pensioenregelingen. Vrije tijd moet kunnen worden omgezet in pensioenrechten la ter. Zij die geen belangstelling hebben voor een nabestaan denpensioen zouden die moe ten kunnen ruilen voor een ho ger ouderdomspensioen. En ook de opbouw van pensioen rechten zou kunnen worden verlengd. Door werknemers al vanaf het begin van hun loop baan premie te laten betalen, ontstaan er meer mogelijkhe den voor bijvoorbeeld een flexi bel pensioen. Opname in een pensioen fonds begint nu pas op 25-jarige leeftijd. De vakcentrale verlangt ook een wijziging in het beleg gingsbeleid van de pensioen fondsen. Beleggingen moeten systematisch worden getoetst aan de vraag of zij voldoen aan de bevordering van goede ar beidsverhoudingen en een ver antwoord milieubeleid. Philips heeft een jarenlange juridische strijd over de pen sioenleeftijd van vrouwelijke werknemers in Nederland ge wonnen. De rechtbank in Den Bosch heeft in hoger be roep bepaald, dat het elektro nicaconcern niet onrechtma tig heeft gehandeld toen in 1991 de pensioenleeftijd van de werkneemsters werd opge trokken van 60 naar 65 jaar. De onderneming heeft de CAO op dat moment met vol ledige instemming van de bonden aangepast, aldus de rechtbank. Het optrekken van de pen sioenleeftijd van vrouwen was het gevolg van een uitspraak van het Europese Hof. Dat bepaalde dat de pensioenleef tijd van mannen en vrouwen gelijk moest zijn. Het Eindho- vense concern was bang dat de ruim 30.000 mannelijke werknemers, voor wie pensio nering met 65 jaar geldt, mas saal zouden eisen dat ze vijf jaar eerder mochten ophou den met werken. Dat zou het bedrijf een miljard gulden hebben gekost. Voor ongeveer 7.000 vrou wen betekende dit echter dat ze vijf jaar langer moesten werken dan waarop ze aan vankelijk rekenden. Vooral bij vrouwen die op het punt stonden te worden gepensio neerd, kwam dat hard aan. De gedupeerden verenigden zich in de werkgroep Recht op (On)gelijk. Deze spande een civiele procedure aan tegen Philips. den haag gpd zijn cliënt had ingetrokken, be sloten af te zien van het aange tekende beroep bij het hof. Het OM was volgens woordvoerder S. Buist vooral in beroep gegaan om de rechters van het hof de gelegenheid te geven de hele zaak, dus ook de opgelegde straf en' strafmaat, opnieuw te be zien. De procureur-generaal bij het Arnhemse hof vindt het niet nodig om TBS (ter beschikking stelling met verpleging) te eisen, zoals de officier van justitie voor de rechtbank deed. Bovendien heeft de hoofdverdachte van de rechtbank al de hoogst mogelij ke straf gekregen. De Bussummer schoot op 14 mei 1990 bij een overval twee personeelsleden van een filiaal van Albert Heijn in Oosterbeek dood met een riotguri. Een per soneelslid dat probeerde te vluchten, schoot hij in de rug. Die man is nu invalide. De ver oordeelde sloot zich kort na de overval aan bij Jehova's Getui gen. sterk vertragende wettelijke procedure afdwingen. Ook de WD en kleine christelijke frac ties verzetten zich tegen het uit de AWBZ lichten van de medi cijnen. Op het oog lijkt de voorkeur voor een wettelijke regeling niet meer dan een procedurezaak, maar De Jong erkent dat hij via deze weg de miljardenoperatie op losse schroeven wil zetten. Volgens hem zijn de gevolgen voor particulier verzekerden 'dramatisch' omdat het plan kan leiden tot een premieverho ging van twintig procent of meer. Via een listige manoeuvre wil de CDA-fractie het medicijnenplan van het kabinet, waarmee 7,2 miljard gulden is gemoeid, tor pederen. Het CDA eist via een handtekeningenactie in het par lement dat de overheveling van medicijnen uit de volksverzeke ring AWBZ naar ziekenfondsen en particuliere verzekeringen per wet wordt geregeld. Hier door is invoering van het plan per 8 oktober, bij algemene maatregel van bestuur (AMVB), onhaalbaar. Met de steun van dertig ka merleden kan het CDA een amstelveen anp Amstelveen Er wordt in Amstelveen nog hard gewerkt aan het multi functionele vervoerscentrum dat op 14 oktober in gebruik zal worden genomen. Op de benedenverdieping van het gebouw komt een bussta tion voor stads- en streekbussen en op de hoger gelegen verdiepingen een overdekte parkeergarage. Het gebouw is onderdeel van het nieuwe winkelhart van Amstelveen. FOTO DIJKSTRA BV PETER BROM Delden mest uitrijden. Daarmee overtreden de boeren massaal het verbod om na 15 september mest uit te rijden. De actie wordt gesteund door het lande lijk actiecomité 'We zijn 't zat' en landbouworganisatie LTO. In Zuidschermer en in Hazers- woude hebben boeren gister middag al uit protest mest op het land uitgereden. Justitie in Almelo kondigt bij monde van persofficier Wesseli- us aan te zullen optreden tegen het illegaal uitrijden van mest. ,,We kunnen dit niet tolereren. Het zal echter bij massale deel name niet mogelijk zijn om ie- Brit begrijpt opwinding over broeikaseffect niet van boeren :tie voeren tegen het mest- 1 van de regering, worden lilder. Op advies van straf- D. Moszkowicz zijn de luders overgegaan op 'pu- vriendelijke sympathiebe- jgen'. Zij besloten daartoe "is een vergadering in Tiel. leren kwamen daar gister- bijeen, nadat 's mor- leider van de boerenac- 'ien van den Brink en twee zijn medewerkers waren esteerd. Moszkowicz is man van Van den Brink, nderden boeren gaan vrij- .dereen op de bon te zetten", al- n het Overijsselse Ambt dus Wesselius. den haag anp Een kleine geruststelling voor minister De Boer van milieu en haar collega Wijers van econo mische zaken: met die C02-uit- stoot loopt het wel los. Professor J. Barret van het Londense Im perial College weet dat bijna ze ker, zo bleek gisteren in Den Haag. De Boer kreeg vorige week Groen Links op haar dak omdat ze een te positieve berekening van de uitstoot van C02 zou hebben gehanteerd en de PvdA wilde gisteren nog garanties van Wijers dat de beoogde beper king van die uitstoot wordt ge haald. Barret begrijpt de opwin ding over C02 niet zo erg. De Britse hoogleraar was gis teren in Den Haag om op een symposium van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te ver tellen dat de bijdrage van C02 (kooldioxyde) aan het broeikas effect volgens zijn berekeningen veel en veel kleiner is dan tot nu toe is aangenomen. C02 speelt op zich zelfs totaal geen rol van betekenis, aldus Barret. Er is nog heel veel on derzoek nodig naar de rol van andere stoffen in het geheel, zoals water, methaan en freo nen, zo bepleit de professor. Die zouden weieens veel belangrij ker kunnen zijn. Hij leek niet veel medestan ders te hebben. Drs. R. van Dor- land van het KNMI geloofde er in elk geval niets van. Volgens hem is C02 wel de belangrijkste boosdoener. De berekeningen van Barre't rammelen aan alle kanten, aldus Van Dorland. Het uiteindelijke oordeel o.ver C02 kan, als Barrel gelijk blijkt te hebben, belangrijke beleids veranderingen teweeg brengen. cia heeft gistermiddag 'met verbazing en schrik' 1 op de tegen het bedrijf geëiste boete van 00 gulden in de Olvarit-zaak. Het Zoetermeerse heeft volgens officier van justitie A. de Waardt ^fn juni en november 1993 de Warenwet overtre- Bovendien beschuldigde hij Nutricia ervan in het r 1993 laconiek te zijn omgesprongen met door de ngsdienst van Waren gemelde wetsovertredingen, enst had bij herhaling in Nutricia's potjes Olvarit estant van het ontsmettingsmiddel Halamid aan- ffen. Directeur T. van Hedel van het (baby)voe- middelenconcern zei de geldstraf erg hoog te vin den. Normaal gesproken worden dergelijke zaken met een schikking afgedaan. De Waardt wilde daar, gezien de maatschappelijke onrust en het feit dat baby's een van de kwetsbaarste groepen in de samenleving zijn, ditmaal niet aan. De eis tegen Nutricia is nog geen procent van de to tale schade die het Zoetermeerse bedrijf heeft geleden, nadat bekend werd dat een restant van het schoon maakmiddel in potjes babyvoeding was aangetroffen. „Nutricia is van mening al bovenmatig te zijn gestraft", reageerde de topman, verwijzend naar de veertig mil joen gulden schade die de affaire heeft opgeleverd. Daarnaast heeft het imago een flinke knauw gekregen. Dat er sprake zou zijn geweest van een 'risico voor de volksgezondheid' werd alleen de twee vleesbedrijven die met Halamid het vlees voor Olvarit-maaltijden heb ben 'gezuiverd' ten laste gelegd. Zij hoorden eerder op de dag een boete van elk 100.000 gulden tegen zich ei sen, terwijl de twee betrokken directeuren persoonlijk voor 20.000 gulden en 10.000 gulden aansprakelijk wer den gesteld. Tevens hangt hen een gevangenisstraf bo ven het hoofd van acht maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. Tegenover de politie hebben zij bekend sinds 1991 Halamid als bacteriëndoder in het vlees voor Olvarit te hebben gebruikt. zaamheid, effectiviteit en thera peutische waarde niet kunnen doorstaan. Zo kunnen ook volgens de raad middelen te gen spierpijn, aambeien, hoofd roos en acute diarree worden geschrapt. De minister wilde ook de slaapmiddelen van de lijst voe ren, omdat die volgens haar slechts licht ongemak zouden kunnen wegnemen. Slaapmid delen helpen volgens Borst al leen bij kortdurend gebruik. Mensen die ze langdurig slikken raken daar gemakkelijk aan ver slaafd. De Ziekenfondsraad vindt dat de middelen ook ef fectief zijn bij ernstige slaap stoornissen, die niet meer in ae categorie licht ongemak vallen. Het probleem van de verslaving moet volgens de raad niet wor den opgelost door de slaapmid delen niet langer te vergoeden. Slaapmiddelen moeten niet ver dwijnen uit het pakket genees middelen waar de ziekenfonds verzekerde vanaf 1996 aan spraak op kan maken. Bij een goede toepassing kunnen de middelen effectief zijn in de be handeling van ernstige slaap stoornissen. Dat zegt de Zieken fondsraad in een concept-ad- vies over uitdunning van het ge neesmiddelenpakket. Minister Borst (volksgezond heid) had de raad, die zich mor gen over het concept buigt, voorgesteld een reeks genees middelen uit het voorzienin genpakket te schrappen. Naar haar mening zouden ze de toets op noodzakelijkheid, werk- JE THUIS VOELEN IN JE SLAAPKAMER... Thuiskomen houdt voor velen op bij de huiskamer. Achter de slaapkamerdeur is het eigenlijk maar 'behelpen' En dat is jammer. Dormaël biedt een kollektie komplete slaapkamers, waarin u zich werkelijk thuisvoelt. Precies de stijl die u zoekt. Volledig 'aangekleed'. Met fraaie bedmode, een linnenkast- op-maat, nachtkastjes, ombouwen en stoelen. Een slaapkamer die gezien mag worden. Laat u eens adviseren door de Dormaël-nachtrustspecialist. De Dormaël nachtrustspecialist adviseert u graag. ■£tS L A A P K A M E RS lelboulevard/Leiderdorp - Winkelcentri irt Rotterdam Utrecht Veenendaal Zeist Z SPECIALISTEN IN NACHTRUST Actie slachtoffers Turkije-drama nu al succesvol hengelo gpd In Hengelo is vanmorgen de stichting Alanya opgericht. Ze zal de slachtoffers en nabe staanden van het Turkse ver- krachtings- en moorddrama in mei dit jaar financieel onder steunen. Nu al zijn duizenden guldens toegezegd. Daardoor kunnen de betrokkenen 12 ok tober weer naar Turkije om het vervolg van het proces bij te wonen en om de dramatische gebeurtenissen verder te ver werken. „De reacties zijn over weldigend", zegt stichtings voorzitter Yme Drost uit Henge lo. De hoofddoelstelling van de stichting is geld in te zamejgn om de overlevenden Hanneke Adrichem en Suzanne Kranen burg en de nabestaanden van Marijke van Dijk materieel en immaterieel schadeloos te stel len. Het geld zal worden ver deeld overeenkomstig de richt lijnen van het schadefonds ge weldsmisdrijven. Hoeveel er no dig is, kan Drost niet zeggen. „Voordat je een duidelijk in zicht hebt in de totale schade, inclusief alle medische gevol gen, ben je twee, drie jaar ver der."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3