Beleggers hebben over KPN een goed gevoel Roken, slikken en drinken hebben voordele Feiten &Meningen Burgers worden gegijzeld door Haagse regels Particulier kan aandelen weer met korting kope" WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1995 Het was weer raak. De boeren zijn boos en grijpen in. Ze breken in bij een dependance van het minis terie van landbouw en nemen als ware zij de Fis cale Inlichtingen en Osporings Dienst de mest- administratie in beslag. Zij doen dit op klaarlichte dag en voor het oog van de alles en iedereen regi strerende televisie-camera's. Geen bivakmutsen over het hoofd om herkenning te voorkomen, maar gewoon open en bloot. Het illustreert de bijzondere positie van beroeps groepen als boeren, vissers en binnenvaartschip pers in onze samenleving. Over het algemeen zeer gezagsgetrouwe bevolkingsgroepen die evenwel, zo gauw hun directe belangen in het geding zijn, met weinig scrupules optreden. Het opmerkelijke is dat zij op zulke momenten vinden dat zij boven de wet staan en daarnaar handelen. Nog opmerkelijker is het dat de gezagsdragers daarop over het algemeen heel erg mild reageren. Het milieubeleid begint in ons land hier en daar inmiddels draconische vormen aan te nemen. On langs werd ik op een prachtige plek in Friesland, waar de schoonste lucht van ons land wordt geme ten, temidden van een oase van stilte geconfron teerd met een proeve van op hol geslagen milieube leid. In die oase bevindt zich uiteraard een gere nommeerde horecauitspanning. Een uitspanning die daar al een paar honderd jaar haar nering doet. Op een goede dag in de nazomer arriveren daar de milieuambtenaren van de gemeente waaronder de oase valt. Qua bevolkingsaantallen een niet zo grote gemeente, want er zijn daar slechts dorpjes, maar qua oppervlakte een heel grote gemeente. De afstand tusen bestuur en bevolking is ernaar. Ook daar doet zich de administratieve anonimiteit voor kwamen aanzetten met een geluid-producerend apparaat en boden het horecapersoneel oorkleppen aan om zich daartegen te beschermen en gingen ver volgens aan de slag. Buiten werd meetapparatuur opge steld. En wat bleek, enige tientallen meters van het etablissement gelegen huur panden zouden bij een be paalde geluidsproduktie last kunnen hebben van piano muziek, opklinkend uit de nering. De betreffende buren wa ren inmiddels poolshoogte PIM FORTUYN komen nemen, want er ge- medewerker beurt niet zoveel in het buurtschap. De ambtenaren vertrokken en enige dagen later plofte er een brief van het gemeentebestuur bij de eigenaar van het hotel-restaurant op de mat. In die brief werd hem nauwkeurig meegedeeld welke geluidwerende maatregelen hij zou moeten treffen. Een gesprek met een aannemer leerde hem dat de ze maatregelen hem op een investering van ten minste 50.000 gulden zou komen te staan. Alom verwarring en regelrechte paniek. De buren begrepen er niets van. Zij hadden nog nooit last ge had van het etablissement en de uitbater zag zijn magere marge wegsmelten als sneeuw voor de zon. Na enig nadenken werd de oplossing gevonden. Het gemeentebestuur kreeg een brief van de uitba ter met zijn milieumaatregelen. Hij had de piano aan de binnenkant voorzien van lege eierdoosjes en hoopte daarmee de zogenaamde geluidsoverlast te hebben beteugeld. De vraag is nu of het ambtelijke apparaat hier ge noegen mee neemt. Belangrijker is echter de con statering dat hier door hersenloze interpretatie van Haagse regels de lokale bevolking in gijzeling wordt genomen. Nog belangrijker is dat van deze enclave geen enkel begrip meer valt te verwachten voor een zinnig, door de overheid uitgevoerd, milieubeleid. Men raakt er niet over uitgepraat. Het milieubeleid in Nederland lijdt steeds meer aan dit euvel en schiet daardoor zijn doel, een scho ner milieu, voorbij. Ondernemers worden be schouwd als verlengstukken van de overheidsadmi nistratie. Zij komen daardoor te weinig toe aan hun eigenlijke taak, ondernemen. Het mestbeleid heeft van boeren inmiddels ware bureaucraten gemaakt met een heuse verplichting hun milieubelasting tot acfiter de komma nauw keurig te vermelden. Handige software-leveranciers helpen de boeren-administratietaak te verlichten door een mooi boekhoudprogramma voor op hun PC. En zo kunnen we doorgaan tot in lengte van ja ren met al maar meer en vooral verfijndere regelge ving. Administreren is echter één, het moet natuur lijk wel tot iets leiden. De minister van landbouw vindt dat ook en heeft inmiddels normen opgesteld, waaraan moet wor den voldaan. Voor veel boerenbedrijven is het op termijn de doodsteek als de techniek geen oplos sing vindt voor het onschadelijk maken en de ver werking van meststoffen. Daarin wordt door die zelfde overheid overigens nauwelijks in geïnves teerd. Het probleem wordt aangepakt bij de bron, de vervuiler, de boer in dit geval, in de hoop dat het zich dan vanzelf oplost. Niets is natuurlijk minder waar. Het lost zich niet vanzelf op en drijft betrok kenen slechts tot wanhoopsdaden. Overigens is het probleem van de verzuring en vermesting van ons grondwater al aan de kaak ge steld in de loop van de jaren zeventig. Ikzelf heb in de jaren tachtig als ik ergens een lezing hield, die daar overigens zelden iets mee had te maken, con sequent de vervuiling van ons grondwater aan de orde gesteld. Dat dikwijks tot hilariteit van politici en beleidsmakers. Men vond dat wel leuk zo'n dek selse socioloog die iets aardigs zei over ons grond water. Beleid bleef uit, mede door de zeer sterke boerenlobby. Nu zitten we met de gebakken peren en moet in een korte periode, zonder dat echte op lossingen voorhanden zijn, het probleem de kop worden ingedrukt. Dit leidt tot burgerlijke ongehoorzamheid van het formaat dat we afgelopen weekeinde in Assen heb ben mogen zien. Boeren die gearresteerde lotgeno ten uit de cel willen bevrijden. De rechtsstaat op zijn kop. De autoriteiten zijn hier niet voor ge zwicht. Vanuit de handhaving van de rechtsstaat, waar eigenrichting geen plaats dient te hebben, vol komen terecht. Twee dingen vallen daarbij op. Den Haag hield zich muisstil en liet de lokale autoriteiten het var kentje geheel alleen wassen. Geen sterke vertoning. Datzelfde Den Haag gaat evenwel onverdroten voort met regelgeving. Regelgeving die burgers in gijzeling neemt en sommige ondernemers verleidt tot een wanhoopsoffensief. Dat nu ondermijnt de rechtsstaat pas echt. Bankier Jiskoot vol vertrouwen over tweede stap privatisering De staat verkoopt opnieuw voor enkele miljarden guldens aan aandelen Koninklijke PTT Nederland (KPN)Dit bedrijf wordt daar door steeds meer een particuliere onderneming. Verantwoordelijk voor een goede gang van zaken is ook dit keer ABN AMRO, meer in het bijzonder W. Jiskoot, directeur-generaal Equity and Merchant Banking van deze bank. Hij heeft er alle vertrouwen in dat ook de zogeheten tweede tranche van de beursgang, ofwel 'KPN 2', een groot succes wordt. „De onderneming doet het be ter dan de analisten ruim een jaar geleden nog verwachtten. Dat is ook gebleken uit de re cent gepubliceerde halfjaarcij fers. Men is het er zo langza merhand over eens dat het een hele goeie onderneming is", zegt bankier Jiskoot vol vertrou wen. „Tot de aankondiging dat er een nieuw pakket aandelen in de verkoop zou gaan, deed KPN het zo'n 10 procent beter dan het gemiddelde fonds op de effectenbeurs. Vanaf het mo ment van de aankondiging van de tweede tranche gaat dat wat minder. De beleggers zullen hun kruit willen droog houden tot die transactie. Daarna zal het aandeel het wel weer beter gaan doen." De concurrentie op vele terrei nen waarop KPN actief is, zal toenemen. Jiskoot is echter niet pessimistisch over de gevolgen daarvan voor KPN. Hij verwacht bovendien niet dat iedereen maar even snel in die markt zal stappen. „Wil je concurreren in een andere markt, dan is het niet zo dat je morgen even er gens begint. Je praat over gigan tisch hoge investeringen. In de tweede plaats: als je kijkt naar de relatieve concurrentiepositie van KPN, bijvoorbeeld naar de kosten per telefoongesprek in Nederland, dan blijken we op Zweden na de laagste in Eu ropa te hebben. Iemand die zou willen expanderen buiten zijn eigen markt, kan beter kijken naar markten waar veel hogere marges te behalen zijn." Daarnaast heeft KPN het vol gens Jiskoot heel verstandig aangepakt door samen met bui tenlandse partners het samen werkingsverband Unisource aan te gaan. „KPN heeft er wij selijk voor gekozen niet alles in z'n eentje en op eigen kracht te doen, maar door middel van al lianties", concludeert de ban kier. „Wij denken dat de con currentiepositie van KPN in het buitenland via Unisource een heel interessante is en dat de concurrentiepositie in Neder land zélf alleszins redelijk is." Naast telecom is en blijft het postbedrijf voor KPN uiteraard van groot belang. Jiskoot: „Die groeit nog harder dan de tele- com-kant en geeft daarmee een geweldig stabiele basis onder het aandeel. De ervaring, zeker buiten Nederland, is eigenlijk dat post één brok ellende is. Terwijl post een zeer winstge vende onderneming is. Wij den ken dat er zelfs nog veel meer potentie in zit." Bij de beursgang van KPN in 1994, de eerste tranche, hebben W. Jiskoot. zo'n 195.000 particulieren op de aandelen ingeschreven, onder wie een kleine 40.000 KPN- werknemers. „Voor zover wij dat kunnen overzien zit veel meer dan 50 procent van die aandelen nog steeds bij diezelf de particulieren. Suggesties als zouden particulieren massaal afscheid hebben genomen van dat aandeel, zijn absoluut on juist." KPN heeft tegenwoordig een betere naam dan toen het eer ste pak aandelen naar de beurs werd gebracht, meent Jiskoot. „Ik denk dat er sindsdien zicht baar veel dingen zijn verbeterd binnen de onderneming. Er zijn nieuwe diensten gekomen aan de kant van telecom. Het is zichtbaar dat er behoorlijk wordt geïnvesteerd in de post kantoren." Ook de mensen bij FOTO CPD ABN AMRO zelf kijken nu an ders tegen KPN aan dan aan de vooravond van de eerste tran che. Jiskoot: „De eerste keer was er toch relatief weinig kennis over deze onderneming en deze bedrijfstak. Maar dat gevoel van gezond wantrouwen is wegge nomen. Er wordt nu veel meer naar de feitelijke beleggingsme rites van de onderneming geke ken". Vanaf 9 oktober kan weer worden ingeschreven op aan delen KPN. Particulieren krij gen, net als vorig jaar, een korting op een beperkt aantal aandelen. Hoeveel aandelen dit keer in particuliere han den overgaan, wordt waar schijnlijk pas aan het einde van de inschrijvingsperiode (20 oktober) bekend. De mi nisters Jorritsma (verkeer en waterstaat) en Zalm (financi en) streven er dit keer naar minderheids-aandeelhouder te worden. Na de verkoop van 30 procent van de aandelen vorig jaar zal er nu in ieder geval meer dan 20 procent te koop worden aangeboden. Bij verkoop van 20 procent zou het gaan om 94 miljoen aandelen, die inkomsten voor de schatkist betekenen van ruim 5 miljard gulden. Voor dat geld zijn ook al twee doe len aangewezen: een deel wordt gebruikt om de staats schuld te verlagen en het an dere deel gaat naar het Fonds Economische Structuurver sterking (onder meer voor in frastructuur). Ook de prijs van de aandelen die de overheid afstoot, Wordt later bepaald. De beurskoers tijdens de inschrijvingsperio de zal daarbij als maatstaf dienen. Welke korting parti culieren ©p de aankoopprijs van KPN-aandelen krijgen, wordt eveneens pas na de in schrijvingsperiode bekend. Maar volgens minister Zalm zal die in dezelfde orde van grootte liggen als vorig jaar. Toen kregen particuliere^) voor de eerste 75 aandelq een korting van 2,50 bij introductiekoers van 4(f( KPN-werknemers krijger verzoek van de Tweede mer wel een voorkeursbrf deling waar het de toewir van aandelen betreft, m# geen extra personeelskoir „De aandelen zijn nu im/' van alle belastingbetalers' aldus Zalm. In het prospectus waarinj] nieuwe serie aandelen w( aangeboden, belooft KPlt! ieder geval tot eind 1996 P nieuwe aandelen te zullen uitgeven. Dit om snelle '>P watering' van de bestaanf) aandelen (en dus van hel1 vidend) te voorkomen. Al in heel uitzonderlijke gev bijvoorbeeld een heel |i overname kan hiervan worden afgeweken. KPN^ man Dik zegt echter ,,niej( zien dat daarop wijst"f Door het aanvragen van f notering van het aandeels aan de beurs van New Yo- hopen de banken die dez tweede aandelen tranche! geleiden wat meer belanfl ling te wekken bij Amerir se beleggers. De campagi de Nederlandse media dj< nieuwe KPN-aandelen m aanprijzen, zal volgens n» ter Jorritsma „iets ingetof ner" zijn dan de campag^ van vorig jaar. „Het aandi heeft inmiddels een mooi; staat van dienst en zal dal) mee zichzelf moeten verL pen". i| De bankman verwacht ook nu een behoorlijke belangstelling van particulieren voor aandelen KPN. En die particuliere beleg gers tonen die interesse niet voor niets. „Als je kijkt vanaf de eerste dag (dat KPN naar de beurs werd gebracht, red.) tot heden heeft iedereen ongeveer 15 procent koerswinst gemaakt en bovendien een heel aardig dividend gehad. Dus de gemid delde belegger heeft ruirf* procent rendement gemj vanaf dag één tot vanda^ zijn toch veel aandelen, ov grote, waar dat bij lange het geval is. Ik denk dat d leggers daar een heel goe^ voel over hebben." AMSTERDAM GPD Roken is slecht voor de gezond heid, veel alcohol drinken of koffie is slechts, onnodig medi cijnen slikken eveneens. Ieder een is daarvan wel zo'n beetje doordrongen. Maar nu en dan blijkt uit onderzoek dat deze slechte gewoonten ook goede kanten kunnen hebben. Aspiri nes slikken helpt bijvoorbeeld darmkanker en hartklachten te voorkomen. Onlangs bleek zelfs dat nicotine het geheugenver lies beperkt en dat cafeïne de mens alerter maakt. Maar bete kent dat nu dat sportschoenen en groenten in de vuilnisbak kunnen worden gekieperd en dat eenieder naar sigaretten, wijn, koffie en aspirines moet grijpen voor een gezond en lang leven? „Oh nee, ik ben de laatste die suggereert dat je moet roken, want roken is bovenal zeer slecht voor de gezondheid", werpt professor J. Jolles tegen. Aan de Rijksuniversiteit Lim burg werkt hij met een groep onderzoekers aan het bevol kingsonderzoek MAAS, Maas tricht Aging Study. Het komen dejaar probeert hij te achterha len welke invloed nicotine en cafeïne hebben op het geheu gen, nadat eerder al uit een on derzoek was gebleken dat ro- kers van middelbare leeftijd minder last hebben van vergee tachtigheid dan niet-rokers van die leeftijd. Het Limburgse onderzoek is niet het enige dat de laatste we ken de aandacht trok. Aan de Universiteit van Amsterdam promoveerde vorige week M. Lorist. In haar promotie-onder zoek zette zij uiteen dat cafeïne een positief effect heeft op het waarnemingsvermogen, de aandacht en het korte-termijn- geheugen. Nog een onderzoek. Geen enke le dokter zal zeggen dat het goed is onnodig medicijnen in te nemen, maar de Amerikaan se arts A. Marcus denkt daar an ders over. De mensen zouden om de dag een aspirientje moe ten slikken, meent hij, want dat halveert na twintig jaar de kans op darmkanker en op een hart infarct. Ook een teveel aan vita minen was altijd taboe. Maar onderzoek heeft uitgewezen dat als vrouwen voor hun zwanger schap foliumzuur tot zich ne men, dit de kans verkleint op een 'open ruggetje' van de ba by. Al die ontdekkingen zijn niet verrassend, vindt voedingsdes kundige en epidemioloog J. Sei dell. Volgens hem hebben veel gewoonten zowel positieve als negatieve gevolgen. „In de jaren twintig en dertig ging iedereen in de zon liggen. Dat voorkomt namelijk Engelse ziekte. Maar later bleek dat te veel zon weer huidkanker kan veroorzaken. En zo is het met veel gewoon ten," aldus Seidell. „Gezondheid is een vrij alge meen begrip", zegt P. Schutte, voorlichtster van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding (VOVO). „Het is ook erg moei lijk om na te gaan wat de totale invloed van iets op het lichaam is. Het is meer dan alleen hart en lever." Voedingsdeskundige Seidell: „Soms zijn er heel lasti ge aanvaringen. Neem sla en andere bladgroenten. Die zijn heel erg gezond want ze verla gen de kans op kanker. Maar ze bevatten ook nitraat en dat ver oorzaakt weer maagkanker. Toch raad ik iedereen aan groenten te eten, \^ant de posi tieve effecten zijn groter dan de negatieve." Zo moet voor elk levensmiddel een afweging worden gemaakt voordat over het gebruik ervan een advies kan worden gegeven. En aan die afgewogen adviezen ontbreekt het nogal eens, weet Seidell. Een toxicoloog bestu deert een andere stof dan een epidemioloog. Voordat de ene onderzoeker het resultaat van zijn onderzoek openbaar maakt, zou hij met de ander moeten praten om af te spreken wat ze mensen het best kunnen adviseren. Prof. dr. M. Katan van de Land bouwuniversiteit Wageningen is van die op zichzelf simpele wijsheid diep overtuigd. „Men sen denken bijvoorbeeld dat koffie slecht is, maar dat heeft onderzoek nog nooit echt aan getoond. Kwam er uit onder zoek een negatief resultaat, dan kwam dat vooral doordat de on derzochte mensen die koffie dronken ook rookten." Een andere reden waarom er steeds vaker tegenstrijdige on derzoeksresultaten opduiken, is volgens Katan de vooruitgang van de wetenschap. „Door we- TOM JANSSEN tenschappelijk onderzoek en nieuwe medische technieken worden mensen ouder. Dat heeft weer als gevolg dat er nieuwe problemen ontstaan, zoals dementie, wat nu een be langrijke ziekte is vanwege de vergrijzing van de bevolldng. Ook dit nieuwe probleem wordt weer onderzocht en zo kan het blijken dat een stof, misschien nicotine, ook een positief effect kan hebben op het lichaam." Al met al zijn de deskundigen het erover eens dat de bestaan de gezondheidsadviezen niet de vuilnisbak in hoeven. Stoppen met roken, normaal en gezond eten en regelmatig sporti ven verstandig. En overa 'te' voor staat, is en blijft Seidell: „Hel keld, maar a weegt is het pel".

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2