SU IE fSV is weer voornamelijk Ronaldo Ajax maakt zich zorgen over jongeren BOLLEN Roda JC zet zichzelf te kijk, maar bekert verder Sport lanchester en Inter oen niet meer mee 1 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -356463 helft vuurwerk heeft rem München in de twee ronde van de UEFA Cup iracht. De miljoenenforma- wiste in Moskou de schan- jke nederlaag tegen Loko- tiv in het eerste duel uit een klinkende overwin- 15-0. )e grootste verrassingen in eerste ronde waren de uit- akeling van Manchester T ited en Internazionale. De ke Engelse ploeg kwam in :n stadion niet verder dan tegen een andere Russi- e vertegenwoordiger, Volg- ad. Het eerste duel eindig- in 0-0. Inter verloor onder nieuwe trainer Suarez voor en publiek van Lugano: 0- let eerste duel was 1-1 ge ;en van de grootste surpri- was de uitschakeling van inchester United. Na de 0-0 Rusland stond het in Man ster na 25 minuten 2-0 >r de bezoekers uit Volgo- d. Nidergaoes en Vereten- ov zorgden voor de onver- chte tussenstand. In de ;ede helft joeg Manchester, elopen week al op eigen rein met 3-0 verslagen in de dstrijd voor de League Cup en tweede-divisionist York y. op treffers. Invaller Scho- zorgde net voor het uur voor 1-2. De klopjacht kreeg in de voorlaatste minuut nog een spectaculair einde. Doel man Schmeichel trok mee naar voren en kopte uit een hoekschop de gelijkmaker in. Het was niet voldoende om het drama te voorkomen. Inter zit ondanks het vertrek van Jonk en Bergkamp nog steeds in grote problemen. Trainer Bianchi werd maan dag weggestuurd. Het schrik- effect tegen Lugano, met oud- Inter speler Sjalimov in de ge lederen, bleef uit. Beter ge zegd: de Italianen stonden stijf van de stress. De goede uitgangspositie ten spijt, 1-1, bleef de tweede ronde buiten bereik. Carrasco was vier mi nuten voor het einde de man van de enige treffer. Aron Winter gaat met Lazio Roma naar de tweede ronde. De Ita liaanse formatie liet zich in Nicosia niet van zijn beste kant zien. De uitwedstrijd le verde een magere overwin ning op: 1-2. In eigen huis had Lazio vijf keer doel getroffen. Een andere oud-Ajacied, Bryan Roy, blijft ook in de UEFA Cup. Nottingham Fo rest voldeed aan de opdracht Malmö met 1-0 te verslaan. Doelpuntenmaker in de 69e minuut: Roy. In Zweden ver loor Nottingham met 2-1, zo dat de treffer op vreemde bo dem de doorslag gaf. BOEDAPEST GPD Ajax heeft de beste jeugdopleiding van Eu ropa. En daarom ook de beste jeugdbegelei- ding van het continent. En toch komt het voor dat de talenten de weg kwijt raken, of zelfs ontsporen. Met name het gedrag van Patrick Kluivert baart de club ernstig zor gen. Vorige week ging de jonge spits in het verkeer opnieuw de fout in. De winnaar van de Europacup 1 weet eigenlijk geen raad met de situatie. Het bestuur is verontwaar digd, technisch directeur Louis van Gaal is woedend. Kluivert zal worden gestraft, zo veel is zeker. Maar wel na de Champions League-wedstrijd tegen Ferencvaros. Want de show moet doorgaan. Ze passen allemaal keurig in het Ajax-sys- teem. Ze houden zich aan de 'looplijnen', aan de opdrachten. Gedisciplineerd vanaf de jongste jeugd. „Want discipline is de ba sis", zei technisch directeur Louis van Gaal gisteren nog maar eens. De Ajacieden ge dragen zich er naar. Maar eenmaal buiten de poort houdt de controle noodgedwon gen op. Woensdagavond 24 mei tikte Patrick Kluivert met het topje van zijn teen de bal in het doel. De aanvaller had een half jaar eerder zijn debuut gemaakt in het eerste van Ajax. Hij was toen net achttien jaar. Be gin september van dit jaar knalt Patrick Muivert met een BMW cabrio van een vriend op een kerende auto. De bestuurder van die wagen komt bij de botsing om het leven. De Amsterdammer blijft buiten het 'veld om weer tot zichzelf te komen. Tot vo rige week donderdag. Hij speelde toen mee met de reserves tegen Feyenoord. Een on gelukkig gekozen dag; het slachtoffer van het ongeluk wordt' juist dan begraven. Na die wedstrijd rijdt Kluivert over de Stadhou derskade. Te hard - zo'n zeventig kilometer per uur - maar ook negeert hij het rode stoplicht. Een gevoel van begrip - dit had ons allemaal kunnen gebeuren - sloeg om in boosheid. Het krediet is verspeeld. Het bestuur van Ajax werd pas gisteroch tend op de hoogte gebracht van de jongste verkeersovertreding van Kluivert. Technisch directeur Louis van Gaal wist het al langer. „Voor dit weekend al", gaf hij gisteravond toe. Hij had gekozen het stil te houden. Kluivert speelde dus nog tegen NAC, hij zal vrijwel zeker ook vanavond nog in actie ko men tegen Ferencvaros. Maar dan? Van Gaal: „Iedereen die de afgelopen vier jaar heeft gevolgd weet of dit consequenties heeft." De technisch directeur is vier jaar - heel consequent - aan het bewind. Hij legt uit waarom: „Een voetballer is meer dan een nummer dat tegen een bal trapt. Een voetballer is ook een mens." Met menselij ke normen en waarden. „Natuurlijk is dit weer een dilemma. Niet alleen voor mij, ook voor de club, ook voor de nabestaan den." In dat dilemma verkoos Van Gaal zijn bestuur niets te zeggen en de spits boven dien 'gewoon' in het veld te brengen tegen NAC. Daarnaast wil de technisch directeur zelf beslissen over de strafmaat. „Die beslis sing is aan mij." Maar als het bestuur eer der met een beslissing komt? Van Gaal: „Dan zal dat in overleg gebeuren." Vice-voorzitter André Kraan wilde in Boedapest niet vooruitlopen op eventuele maatregelen. „Als het over zaken gaat, kun nen we snel een beslissing nemen. Maar dit gaat over mensen. In zo'n geval moet het bestuur compleet zijn." Voorzitter Michael van Praag komt pas in de loop van vandaag naar Hongarije. Penningmeester Arie van Os: „Ik zal er op aandringen dat er na de wedstrijd een standpunt naar buiten komt." Binnen het bestuur leeft het idee dat het 'geval-Kluivert' niet op zichzelf staat. Kraan heeft wel een uitgesproken mening over de nieuwe verkeersovertreding. „Stom. Onge looflijk stom." Louis van Gaal is het in dit geval roerend met hem eens: „Heel dom." Het geval-Kluivert brengt ook de kwets baarheid van de jeugd weer boven. Bij Ajax breken de talenten nu eenmaal op zeer jon ge leeftijd door. Wie had een jaar geleden nog gehoord van Patrick Kluivert uit Am sterdam-Noord? De nog jonge benen moe ten de weelde in recordtijd kunnen dragen. Ajax pakt de jongste jeugd bij het handje, voert ze mee door de wondere wereld van het topvoetbal en probeert ze alle geheimen bij te brengen. Co Adriaanse, directeur op leidingen, heeft er een dagtaak aan. „We doen ongelooflijk veel. Niet alleen op spor tief gebied, maar heel vaak op sociaal ter rein." Daar heeft Ajax een begeleidings commissie voor. Onderwijzers voor de stu die, welzijnswerkers voor 'thuis'. Daarnaast voerde Adriaanse vorig jaar een nieuw vak in: ervaringsleer. „Dan nodigen we iemand uit met een boodschap. Waar die jongens iets van kunnen leren. Een scheidsrechter als Mario van der Ende of een vedette als Frank Rijkaard." Ajax heeft geen psycho loog. „De coach is de eerst aangewezen persoon voor alle problemen. Dat past bin nen de strakke discipline van de Ajax-fami- lie." Grote mensen Maar ondanks alle voorbereiding op de we reld van de grote mensen, is er altijd die verleiding. Het verkeerde spoor van 'ver keerde vrienden', dure auto's en vervagen de normen. In de opleiding hebben de ta lenten er nog niet al te veel hinder van. „En als er problemen zijn, grijpen we direct in", zegt Adriaanse. „Ja, dat gebeurt heel soms. Want de talenten bij Ajax zijn zo' uitgese lecteerd dat we weinig problemen zullen krijgen. Ze hebben allemaal voldoende per soonlijkheid. Bovendien hebben jochies van achttien nog geen rijbewijs." Uit de amateurvoet balbijlage van deze krant, verspreid op 5 september: ..Niets ten nadele van FerNij- huis, maar ik denk dat Wirn Schaap voor een welkome im puls kan zorgen. Er wordt met een onbevangen blik naar de se lectie gekeken en reputaties tel len niet bij hem. Dat reputaties niet tellen, heeft Harm de Vos, de man uit wiens mond de tekst afgelopen zomer werd opgetekend, inmiddels ondervonden. Eind september heeft trainer Schaap nog altijd geen beroep gedaan op De Vos. En daar had de voormalig aan voerder zeker niet op gerekend op het moment dat hem naar de mening over de nieuwe oe- fenmeester werd gevraagd. Sterker, De Vos baalt als een stier. De 32-jarige Leidenaar weet dat hij een aardig balletje kan trappen en in het eerste van Lugdunum hoort. Daarom vindt hij het maar vreemd dat Schaap hem negeert. ,,Ik heb nog geen kans gehad", zegt de voetballer die halverwe ge vorig seizoen gedesillusio neerd de pijp aan Maarten gaf. De Vos was het zat om als spits louter schoppen te krijgen. Maar aan het einde van hel sei zoen keerde hij weer terug, niets als aanvaller maar als laatste man. De Vos kreeg het plezier in het voetballen weer terug en be sloot ook dit seizoen weer door te gaan. Alleen niet meer als spits, vertelde hij de opvolger van Fer Nijhuis. Trainer Wim Schaap, de man die met een onbevangen blik naar de selec tie had gekeken, had voor De Vos een mooie positie in ge dachten: speler van het tweede elftal- De Vos: Spelen in het tweede vind ik helemaal niet erg, begrijp me goed, alleen is het vreemd dat ik geen kans heb gekregen. Dat ter wijl ik normaal heb getraind. Ik was alleen iets later terug van vakantie. De Vos ressorteert de netelige kwestie onder de dooddoener 'verschil van mening'. Het liefst wil De Vos er niets over kwijt. Dat is zijn goed recht, zoals het ons recht is om alles te willen weten. Vorige week tijdens de wedstrijd Lugdunum-ARC om de neder laagserie barstte de bom in de Kikkerpolder. De Vos mocht in het eerste spelen van de trainer. Maar De Vos kwam niet binnen de lijnen, vijftig meter verderop trainde hij mee met de B-selec tie. De Vos: „Dat was een verschil van me ning. Iedereen wist dat ik niet zou meedoen. Maar niet de man die dal toch zou moeten weten, Wim Schaap. Die ontstak in woede. In het clubhuis gonsten vervol gens de wildste geruchten. De Vos zou stoppen, De Vos zou doorgaan, De Vos zou weer stoppen. De zaak kreeg op een gegeven een dermate gewichtig karakter, dat voorzitter Ver- straaten er zich mee ging be moeien. De Vos besprak de kwestie met de praeses en later schoof De Vos weer aan bij trai ner Schaap, over wie de voet baller in eerste instantie zo po sitief was. De Vos: „Wezijn eruit." Dus De Vos speelt zondag. De Vos: „Ehh, dat moet je aan cle trainer vragen, die bepaalt de opstel- ling" Zo gezegd, zo gedaan. Beste meneer Schaap, waarom speelt Harm de Vos niet in het eerste van Lugdunum?: „Ik heb er geen behoefte aan om dit in de pers te bespreken. Zucht. Schaap: „Erzijn problemen geweest en daar is een streep ondergezet. Als Harm cle Vos de vuile was wil buiten hangen, moet hij dat zelf weten. De Vos tot slot: „Of ik spijt heb van mijn terug keer? Ehh, nee, laat ik het zo zeggen: ik had me er wel iets an ders van voorgesteld. ROB ONDERWATER LZ 1886 voelt zich ern stig te kort gedaan door de waterpoloërs van De Ham. De hoofdklasser uit Wormerveer bestond het af gelopen zaterdag om twee mi nuten voor afloop van het Zilve ren Sleutels-toernooi het Leidse Vijf Meibad te verlaten. Trainer Jan Bram van Luit ontbood zijn team in de laatste wedstrijd, uit gerekend tegen LZ, op het droge uit onvrede met de arbitrage. Is de waterpolocompetitie dan al weer begonnen Nee, het be treft hier een vriendschappelijk toernooi waarvoor vijf hoofd klassers waren uitgenodigd. De spelers van LZ en De Ham hou den, ook als het niet 'om het eg- gie gaat', van een stevig robber tje polo. Dat was het probleem ook niet, vond Van Luit. „Wij kunnen het prima met el kaar vinden, maar de twee scheidsrechters hadden de wed strijd niet in de hand. Het begon er al mee dat coach Jan Breede- veld van IZ werd weggestuurd. Spelers ondergingen hetzelfde lot, waardoor de spoeling steeds dunner werd. Maar cle druppel die voor mij de emmer deed overlopen, was dat een speler van mijn team duidelijk een schop boven water kreeg. Toen heb ik tegen die ene scheidsrech ter gezegd dat hij moest ingrij pen in plaats van alleen maar zijn collega te corrigeren. Die ene scheidsrechte! heet An ton Berrevoets en beschikt over EK-ervaring. Hij was gekoppeld aan Jan van den Brink, die als invaller optrad. Liever had hij zijn tijd anders besteed, want de LZ-man was tevens betrokken bij de organisatie van het toer nooi. „Maar er hadden nu eenmaal en ige sclteidsrech ters afgezegd zegt Van den Brink, die bevoegd is om op hoofdklasse-niveau te fluiten. „In competitieverband zou ik natuurlijk nooit mijn eigen club kunnen fluiten, maar hier ging het om een vriendschappelijk toernooi. Maar de trainer van die ploeg was om wat voor reder, ook vanaf de eerste de beste wedstrijd geïrriteerd. Hij ging vooral verbaal te keer. Uiteinde lijk is dat geëscaleerd ten opzich te van mijn collega. Toen een speler van De Ham in de slotfase uit het water werd gestuurd met vervanging, ontplofte Van Luit. Hij riep zijn spelers uit het water en die volgden als makke schaapjes. De versie van Van Luit verschilt alleen op onderdelen van het relaas van Van den Brink. Wij hebben met elkaar besloten om de wedstrijd voortijdig te be ëindigen. Dat is niet gebruike lijk, zo iets hoor je niet te doen. Maar het ging om de eerste en tweede plaats. Dan mag er best strijd zijn, maar als spelers daarbij kans lopen op blessures, is voor mij de grens bereikt. Bo vendien daagde Berrevoets mij uit om ermee op te houden. Ik sta voor mijn team. LZ zit daardoor met de gebak ken peren. Weliswaar wonnen de Leidenaars hun eigen toer nooi, maar de nasmaak was bit ter. Van den Brink: „Ik maak clit kenbaar bij cle boncl. Als het bestuur mij steunt, dien ik een schadeclaim in. Heeft Van Luit de boel soms ook nog kort en klein geslagen? „Nee", antwoordt Van den Brink, „maar zijn handelwijze bezorgt ons negatieve publiciteit. Boven dien wil ik een duidelijke uit spraak over deze zaak, anders bestaat de kans clat cle competi tieduels tussen De Hcun en ons beladen worden. De sfeer is toch al niet optimaal, want met de vrouw van Van Luit. die de da mes van De Hcun coacht, botst het ook gigantisch. Van den Brink heeft voor het toernooi van volgend jaar, als LZ 1886 110 jaar bestaat, groot se plannen. Of De Ham daarin past, is nog maar de vraag. Mocht LZ niet om de ploeg uit Wormerveer heen kunnen, dan kan het altijd nog besluiten om alle wedstrijden met twee mi nuten in te korten. Zo iets moet kunnen in een vriendschappe lijk toernooi. TIM BROUWER DE KONING ziliaan maakt vier van de zeven goals tegen MyPa: 7-1 Limburgers verliezen met 2-0 in Ljubljana Terdedigl niet mee, hij is vaak slordig en hij speelt J gaans zijn eigen wedstrijd. Gisteravond miste hij bo eien drie opgelegde kansen. Toch was niemand boos u lonaldo, niet eens een beetje: PSV-MyPa werd 7-1, vier goals van het Braziliaanse wonderkind, meer I' genoeg na de 1-1 in Finland. plaats rust. in de wetenschap dat de Braziliaan het toch alleen gaat uitzoeken, met het verre van theoretische risico op bal verlies; in dat geval kunnen de defensieve stellingen maar be terbetrokken zijn. da ERSLAGGEVER tl 'II ijl I dpjd ;h(f ,isis Romario in Rio tegen- iig drenkelingen redt, Ronaldo gisteravond tien jmaten die dreigden te ver- i in. De spits scoorde al na n minuten, maar nog minuut later was het al gelijk. Een half uur lang i e PSV vervolgens op eer visie niveau. Anderhalve ut in blessuretijd (na een •dzonder blessures...) maakte ldo de volgende, PSV daar- meteen over het dode punt nd. einduitslag was van allure, Advocaat zal hebben ge- dat zijn ploeg een-derde wedstrijd beroerd liep te lallen. In het slechtste deel iet duel speelde PSV een :m uit een heel slecht jaar: •2. In de praktijk was het nog erger: 8-0-2, dus met /erdedigers, een heel stuk zonder enige PSV'er en ,irop twee eenzame spitsen: }ldo en Nilis. 'ocaat wil het anders, in veel wedstrijden voet- 'SV nog altijd vrijwel volle- de klasse van vooral Ro- Graag.ziet de coach zijn ,isie sober verdedigen, Jonk verdelen, Cocu en Nu- rennen, Pahlplatz op acties maken en het duo Ronaldo als tweeling- eikaars gedachten raden, omt er soms niet van. Met lo aan de bal maakt de an de ploeg meestal op de it ?el ijjld, Fluitconcert Tegen de nummer 2 van Fin land ging het gisteravond een half uur op die manier. Zo erg werd het dat Ronaldo op een fluitconcertje werd getracteerd toen hij na ruim een half uur lankmoedig een nieuwe kans miste. MyPa leek ineens een mogelijkheid op kwalificatie te ruiken en ging er fris tegenaan; scheidsrechter Reed hield de emoties in de eerste helft met vijf gele kaarten in bedwang. Met de tweede goal van Ro naldo leek de wedstrijd ge speeld, de derde van PSV beslis te alles. Het doelpunt, elf minu ten na rust, was van Jonk, op merkelijk genoeg op assist van Ronaldo. Nog opmerkelijker was het dat de Braziliaan ook de volgende goal met ambitie voorbereidde. Nu was het Hoekstra die scoorde. Van een Europa Cup-sfeertje was toen overigens al geen sprake meer, ook niet omdat MyPa-keeper Jakonen kort voor het uur van het veld werd ge stuurd. Jakonen haalde de dor- gebroken Nilis neer, overigens opnieuw op een pass van Ro naldo. Zo ging het door: actie Ronaldo, mislukt schot Hoek stra, binnentikkertje Jonk: 5-1. Van der Weerden op Ronaldo: Ronaldo heeft doelman Jakonen gepasseerd en zal twee tellen later PSV op 1-0 brengen tegen MyPa. 6-1. Vrije trap Jonk, goal Ronal do: 7-1. Advocaat, doorgaans zo hu moristisch als een dominee op de kansel, werd zelfs vrolijk van de vraag of hij een beetje tevre den was over Ronaldo. „Erg la coniek; hij had er zeven moeten maken." De bijbehorende lach zei alles: tuurlijk was Advocaat tevreden. Zo ver als De Mos ('Ronaldo is mijn levensverze kering') zal de nuchtere Hage naar echter nooit gaan. Ronaldo is zeer goed, Ronaldo is zelfs su per, maar juichen doen we pas als de finishlijn is bereikt. In vijftien dagen speelde Ro naldo nu zes wedstrijden; hij maakte er tien in die tijd, vijf voor de competitie, vijf in de wedstrijden tegen MyPa. In' de Europa Cup staat hij inmiddels op acht in vier duels. Dat is ex treem veel. Als medespeler van Ronaldo zou je er heel gelukkig, maar ook heel ongelukkig van kunnen worden. Dat idee van die psycholoog is dus straks misschien toch zo gek nog niet... PSV: Walerreus; Van der Weerden, Wouters, !;aber en Numan (82. Proni- mayon); Pahlplatz (46. Hoekstra), Lins- kens (77. Vink), Jonk en Cocu; Ronaldo en Niiis. MyPa: lakonen; Huttunen, Vilianen, Hyypia, Mahlio en lukka Koskinen; Kautonen, Tiainen (74. larkko Koski nen) en Kolkka (60. Vuorinen); Keskita- lo (69. Pohja) en Grönholm. Precies honderd jaar geleden beefde de aarde in Ljubljana. Op de resten moest de stad op nieuw worden opgebouwd. De nieuwe schok had ver buiten de stadsgrenzen, bij de Nederland se grens, plaats. De 5-0 in Kerk- rade liet in Ljubljana ook zijn sporen achter. Coach Verdenik van de thuis club bouwde voor de return een vesting rond doelman Si- meunovic. Met vijf verdedigers en twee defensief ingestelde middenvelders wachtten „de groene draken" op de Limburg se formatie. Roda kreeg in de eerste helft kansen via Van Galen, Vurens (kopbal op lat) en Graef. Het ging zo eenvoudig dat de ge makzucht erin sloop. Na een foutje van Doomernik, in de 37e minuut, wist Senden geen an dere oplossing dan de Albaniër Bozgo te vloeren. De in Kerkra- de geschorste aanvaller benutte zelfde strafschop. Verdenik had de gewenste 1-0 en hield Bozgo na de rust in de kleedkamers. Méér dan één treffer was blijkbaar niet nodig, méér dan één goede aanvaller (Siljak) evenmin. De eenvoudig international werd in de 73e mi nuut in het strafschopgebied naar de grond getrokken door Danny Hesp, die na de rust Trost verving. Zulic benutte de tweede strafschop. Olimpija:Simeunovic; Krzisnik, Knavs, Englaro, Hadjialagic en Rudonja; Be- nedejcic (46. Kosic), Zulic en N'Toko; Siljak (85. Djuranovic) en Bozgo (46. Cimerotic). Roda JC: Ruud Hesp; Senden, He Koek en Trost (46. Danny Êlesp); Doomernik (73. Plum), Van de Luer, Roelofsen en Van Galen; Babangida (61. Kasperski), Graef en Vurens. Trainer Huub Stevens had, na de 2-0 nederlaag van Roda te gen Olimpija Ljubljana, een „degradatie-stemming" in de kleedkamer geconstateerd. „En dat is de enige winst van de avond", sprak hij. De trainer schaamde zich na het bereiken van de tweede ronde van de UEFA Cup voor zijn spelers, de spelers voor hun wanprestatie. Roda verloor de uitwedstrijd in Ljubljana met 2-0, maar be kert dank zij de 5-0 winst in Kerkrade wel verder. „Onze naam zit vrijdag weer in het ko kertje." Een bedoezelde naam, vond Stevens. „Dit verlies is kwalijk. Voor ons, voor de 150 Roda-supporters op de tribune en voor de Nederlandse punten op de Uefa-ranglijst."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21