Leidsch Dagblad 21 7 errassend [eelakkoord ver Bosnië rijers ontevreden ver plan Fokker Archeon wil derde deel van park afstoten Werkgroep: Voor eerste hulp naar de huisarts olitie in de fout bij transport woonboot The Shoes in Pieterskerk Eindelijk bedrijfsunits in de Leidse regio GOED NIEUWS INSDAG 27 SEPTEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40888 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG 1,85 5innenland Nutricia schrikt van hoge boete in Olvarit-zaak Cultuur en Kunst Showgirls herkennen zich niet in'Showgirls' Kerk en Samenleving 'Leidse' Schatkamer overgenomen door 'Wat zegt de Bijbel' iSport PSV leunt tegen Mypa voornamelijk op Ronaldo drk hans de bruun viërs stemmen in met verkiezingen trijdende partijen in Bosnië plus Servië hebben gis- tond in New York een voorlopig akkoord bereikt over verkiezingen in Bosnië-Hercegovina. Het vrij onver- ïte akkoord voorziet ook in de uitlevering van oor- nisdadigers aan het tribunaal in Den Haag. Toch de Bosnische regering twijfelen aan de bereidheid Servië om zich aan de overeenkomst te houden. Van wapenstilstand is dan ook nog geen sprake. we regering dan te klein wordt. In het akkoord staat ook dat vluchtelingen naar hun woon plaatsen kunnen terugkeren, dat de mensenrechten in Bos nië worden nageleefd en dat mensen die oorlogsmisdaden hebben begaan zullen worden uitgeleverd om terecht te staan voor het internationale tribu naal in Den Haag. Vooral aan dat laatste hecht de Bosnische regering zeer. Volgens minister Sacirbey zal de bereidheid van de Servische regering in Belgrado om mee te werken aan de uitlevering van de Bosnisch-Servische leiders Karadzic en Mladic „de grote test zijn voor de werkelijke be doelingen van Belgrado". De Servische onderhandelaar in New York, minister van buiten landse zaken Milutinovic, zou pas op het allerlaatst hebben in gestemd met de uitlevering van verdachten van oorlogsmisda den. Zijn Bosnische collega Sacirbey betwijfelt echter of de Serviërs zich aan hun woord zullen houden. Pagina 7: 'VN medeverant woordelijk voor val Srebreni- nerikaanse president Clin- indt het akkoord „een be- ijke stap". Hij sprak over ngspunten voor een alge- regeling', wat al duidelijk t dat er nog geen totaalak- is. De Bosnische Serviërs h zelfbestuur in hun deel osnië, „maar Bosnië-Her- jna is de enige internatio- irkende staat", benadrukte fri. grote struikelblok was en de aanvankelijke wei- g van de Bosnische Ser- om in te stemmen met de in de Bosnische regering r 'vrije, directe en demo- che verkiezingen' komen een Bosnisch parlement, werd het uiteindelijk eens je term 'vrije en democra- verkiezingen', wat vol de Bosnische minister van tilandse zaken, Sacirbey, S neerkomt op directe ver- igen. Die moeten leiden e samenstelling van een le regering en de benoe- van een nieuwe president, (osnische Serviërs wilden directe verkiezingen; ze n dat hun rol in een nieu- hag bill meyer Ster Wijers van economi- Izaken is ontevreden over businessplan dat Fokker enkele weken geleden [overhandigd. In het plan tixjeekt een lange termijn- |gie, zo heeft Wijers laten It aan bestuursvoorzitter jschoff van Daimler-Benz 3T pace (DASA). |ordvoerder R. Matthijsse economische zaken ont- Sberichten dat Wijers niet bereid zou zijn Fokker te Wel meent de minister in het rapport, waarvan oud gisteren uitlekte, on- iende gegevens staan om bordeel te kunnen vormen de verlangde steun voor -Ufer. In het plan staat overi- i niet hoeveel geld Fokker Ie overheid verlangt. Wel is h totaalbedrag van 2,3 mil- gulden genoemd, dat DASA e overheid samen zouden en opbrengen, jssen het ministerie van 'Openbreken contract is noclig om te kunnen overleven alphen aan den rijn marieta kroft Het archeologisch themapark Archeon stoot eenderde deel (twintig hectare) van zijn grondgebied af. Dat blijkt uit het overlevingsplan dat gisteren door Archeon is gepresenteerd. Het contract van Archeon met de gemeente Alphen aan den Rijn en financier AMRO Vast goed Lease moet daartoe worden open gebroken. Gebeurt dat niet, dan zou dat wel eens het einde van het Alphense themapark kunnen betekenen, aldus woordvoerster J. Geerlink. In het contract kwamen de gemeente, de bank en Archeon vijf jaar geleden overeen dat het themapark op z'n vroegst pas na drie jaar openstelling zes hectare mag afstaan, indien het niet lukt om nieuwe attracties uit eigen middelen te financieren. Pas daarna zou eventueel over afstaan van meer gebied kunnen worden gepraat. Het park is nu slechts anderhalf jaar oud. Sinds de opening lijdt Archeon als gevolg van tegenvallende bezoekers aantallen forse verliezen. Vorig jaar be droeg dat vijf miljoen gulden. Over de hoogte van te verwachten verliezen dit jaar, wil Geerlink nog geen uitspraak doen. De vrijkomende grond wordt gebruikt voor woningbouw. Volgens woordvoer der E. ten Voorde van de bank gaat het om zo'n 350 woningen die in opdracht van de ABN-AMRO worden gebouwd. „Er moet echter nog een stedebouw- kundige visie op worden losgelaten. Daaruit zou kunnen blijken dat het er meer of minder worden." Door de verkoop van de grond, wil themapark Archeon de financieringslast met 75 tot 80 miljoen gulden naar be neden brengen en investeren in nieuwe attracties. „Met hoeveel de lasten uit eindelijk dalen, hangt af van in hoever re de gemeente Alphen met onze plan nen instemt", aldus Geerlink. Wijers en DASA bestaat verder onenigheid over wie nu aan zet is. Bestuursvoorzitter Bischoff zei onlangs in een interview dat de Nederlandse overheid nu het initiatief moét nemen. Het zou van de opstelling van Wijers af hangen of DASA bereid is Fok ker verder te helpen. Wijers is volgens zijn woordvoerder hier door lichtelijk geïrriteerd ge raakt. „DASA is het moederbe drijf van Fokker en dat betekent dat de Duitsers aan zet zijn. Maar allereerst moet er een doortimmerd businessplan op tafel komen." DASA-woordvoerder Breits- precher is verbaasd over de uit spraken van het ministerie. „Wij hebben afgesproken in een sfeer van vertrouwelijkheid met de Nederlandse regering te pra ten. Uitspraken van het minis terie zijn voor zijn rekening. Wij hebben geen commentaar." De DASA-woordvoerder ontkent verder dat het saneringsplan 'Dolores' van DASA zelf vertra ging heeft opgelopen. leiden De legendarische 'Leidse' band The Shoes presenteerde gisteravond in de Pie- steegen waren zenuwachtig geweest, maar konden het uit eigen middelen gefinancierde terskerk zijn eerste CD. Twintig jaar geleden werd de laatste elpee afgeleverd. Ruim dui- concert tevreden afsluiten. Bij The Shoes gaat het anno 1995 om de sfeer en minder om zend fans - inclusief burgemeester C. Goekoop - van alle leeftijden waren aanwezig om de muziek. Daarom wordt al voorzichtig gedacht aan de opname van een live-CD. Pagi- dit feestje bij te wonen. Theo van Es, Wim van Huis en de broers Jan en Henk Ver- na 9: Thuiswedstrijd voor de Shoes. foto hielco kuipers den haag gpd-anp De eerste hulp bij ziekenhuizen moet worden beperkt en door huisartsen worden verricht. Overbelaste huisartsen in ach terstandswijken moeten extra ondersteuning krijgen en er moet voor alle huisartsen een betere toerusting komen voor diagnoses en behandelingen. Dat staat in het rapport 'Poort wachter in praktijk' van de Pari taire Werkgroep Huisartsen zorg, dat gisteren op het minis terie van volksgezondheid werd gepresenteerd. In de werkgroep hebben zorgverzekeraars, huisartsen, ministerie en ambtenaren bijna een jaar met elkaar gepraat over een betere en zuiniger gezond heidszorg. Uitgangspunt was de positie van huisartsen, aan wie een regisseursrol (die van poortwachter) is toebedeeld. Een huisarts moet, al dan niet in samenspraak met een specia list of bijvoorbeeld een verzor gingshuis, voorkomen dat pa tiënten ten onrechte in het (ver keerde) specialistencircuit ko men. Hij moet verder beter contact houden met patiënten en hen aanspreken als een dure medi sche behandeling geen uitwer king (meer) heeft. Voorzitter Bergen van de Lan delijke Huisartsen Vereniging (LHV) staat niet negatief tegen over die nieuwe rol van de huis arts. „De wereld verandert; huisartsen zijn bereid mee te veranderen", zei Bergen. „Om de gezondheidszorg zin niger te laten zijn, moeten we mensen ontnuchteren. Veel kwaaltjes gaan vanzelf weer over. Dat regelt de natuur en dan hoeft de huisarts niets te doen." Dat zei minister Borst HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid Voor wijsheid of scherpzin nigheid geeft Vrouwe Fortu- na geen cent. T*/14° «715° r/16° 70% 40% 20% ÏSS£d$? 20% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 9 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Sport20,21 Strips10 Uitgaan19 Vandaag een kortingsbon voor het Eerste African Mu sic Festival in Leiden. Dat wordt zaterdag gehouden op het Arsenaalplein. EUROPACUP OP TV 20.00-22.25, Ned. 2: rechtstreeks verslag van Ferencvéros-Ajax in de Champions League. Pak slaag voor buschauffeur katwijk valerie leenheer Het rijden door een grote plas heeft een 44-jarige buschauf feur uit Oegstgeest gisteravond een flink pak slaag opgeleverd. De buschauffeur reed in Katwijk door een plas waardoor het wa ter zo hoog opspatte dat een 34- jarige Katwijkeren zijn 15-jarige zoon nat werden. Toen de bus bij de halte van het Hoornesplein stopte, ging het boze tweetal verhaal halen. Zij schopten en sloegen de chauffeur. Hij raakte hierdoor licht gewond aan zijn hoofd. De twee Katwijkers hebben zich vrijwillig gemeld bij de politie. (volksgezondheid) gisteren in Den Haag, waar ze een zoge noemd 'koffiegesprek' hield met huisartsen en patiënten. Deze week zijn er op 135 plaatsen in Nederland zulke gesprekken over het voorkomen van onno dig medisch handelen. Het ini tiatief gaat uit van de LHV en het Nederlands Huisartsen Ge nootschap. ■pschef geeft misser toe na vragen van raadslid aad rietveld jeidse politie is ernstig in de fout ge- i bij het transport van een woonboot jde Jan van Goyenkade in de nacht van j9 september. Dat zei korpschef van po- Molenaar gisteravond tijdens de ver ting van de commissie algemene za- IHij antwoordde op vragen van WD- ;lid M. Maas Geesteranus. het transport werden bomen bescha- en omgezaagd, auto's en verkeersbor- tveggezet en hing de meer dan 35 ton e boot op een gegeven moment aan akel boven huizen aan de Witte Rozen- Burgemeester C. Goekoop hield het aar op dat de politie wat al te klant- idelijk en te goed van vertrouwen was :est. j transporteur, die de zeven meter bre de woonboot uit de wijk Groenoord naar de Trekvliet moest brengen, meldde zich on geveer een week van tevoren bij de ver keerspolitie. Die zag geen problemen en zegde de medewerking van de politie toe. De transporteur moest bij de gemeente maar een vergunning aanvragen, aldus de verkeersdeskundige. Dat zou in orde ko men. De politie verzuimde bij een centraal punt in Gouda te vragen om de inzet van in grote transporten gespecialiseerde motor agenten. Op de avond van de achtste sep tember werd door de wachtcommandant een surveillance-auto naar de Witte Rozen straat gedirigeerd. De agenten, die nog nooit een transport hadden begeleid, verga ten daar de transporteur naar zijn gemeen telijke vergunning te vragen. Naar later bleek had de man die ook helemaal niet „De agenten schrokken zich een hoedje toen ze het transport zagen", vertelde korpschef Molenaar. „En al na acht meter was de eerste boom beschadigd." Er werd contact gezocht met de verkeersdeskundige van de politie, maar die zei nogmaals dat er geen vuiltje aan de lucht was. Zeven uren vol hachelijke momenten volgden. „Het is volstrekt verkeerd gegaan", aldus Molenaar. „Dit zijn vervelende incidenten, die vol strekt niet mogen plaatsvinden." De korpschef heeft, zo verzekerde hij de commissie, indringend gesproken met de betrokkenen en cfe procedure die bij grote transporten moet worden gevolgd nog eens duidelijk gemaakt. „De politie is in dit geval veel te goedgelovig geweest", vond Goe koop. Zoals bekend is er momenteel een groot tekort aan bedrijfshallen in combinatie met kantoorruimte, laat staan dat er vestigingskansen met expansiemogelijkheden zijn. Thans is Menno Smitsloo Vastgoed B.V. echter gestart met de uitgifte van individuele bedrijfsruimten op maat, om een antwoord aan de grote vraag in de markt te bieden. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Het gaat hier om in passende me trages te combineren hallen, kanto ren en showrooms in moderne be- drijfsunits van 200 tot 3500 m2. Deze units in het bedrijvenhuis "De Meridiaan" zijn gelegen in een van de fraaiste en best technisch geoutil leerde bedrijfsruimten van het per- fekt nieuw ontsloten industrieterrein "De Grote Polder" aan de A4 te Zoe- terwoude. Diverse voorzieningen en mogelijkheden zijn aanwezig. Zo kan er bijvoorbeeld naar de wen sen van de gebruiker worden bijge bouwd c.q. aangebouwd en heeft ie dere unit een eigen front waarop gevelreclame mag worden gereali seerd. Bovendien is er de beschik king over een eigen parkeerterrein, wat veelal een schaarste is. Ook technische faciliteiten als kraanbaan, spuitcabine, wasplaats en compressor zijn aanwezig. Kortom eindelijk moderne pasklare bedrijfs units in de Leidse regio! Mocht u meer informatie wensen over deze unieke bedrijfsunits dan kunt u contact opnemen met Menno Smitsloo Vastgoed 071 - 21 20 45 (vanaf 10/10/95 071 -521 2045). (I.v.m. controle l> Nr. bank/giro: Handtekening:. n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1