'Archeon heeft nu geen bestaansrecht' pen klein meisje tussen de grote jongens 'ellicht fusie van •penbare scholen Gevaarlijke kruisingen in Jacobswoude onder handen Rijn Veenstreek Protesterende boer op de bon Jannes Vos vecht dwangsom aan Subsidie voor tennisclub Jacobswoude Vaker bezwaar tegen plannen Zoeterwoude Alphen ruimhartiger met kwijtschelding chef henny van egmond. 071 -356414. piv.-chef hans koenekoop, 071 -356429 "Controleurs blijken dieven leterwoudeTwee mannen die zich uitgaven voor medewer- ;ers van het gasbedrijf, hebben gistermiddag geld en sieraden »- gestolen uit een huis aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude. Ze 'ertelden langs te komen voor een uitgebreide controle, maar ichteraf bleek dat ze de hele bovenverdieping hadden door- :ocht. De politie adviseert bewoners, voordat iemand voor on- lerhoudsdiensten wordt binnengelaten, eerst naar een legitima- iebewijs te vragen. "jj&uto tegen boom )0tiAZERSWouDE-DORPEen 39-jarige automobilist uit Noordwijk is gistermiddag na een uitwijkmanoeuvre op de Gemeneweg in )C>Hazerswoude tegen een boom beland. De Noordwijker probeer- ^le uit te wijken voor een fietser, die naast een stilstaande lijnbus °lpe weg wilde oversteken. De automobilist raakte hierbij de Vluchtheuvel en verloor de macht over het stuur, waardoor hij jegen een boom tot stilstand kwam. De Noordwijker liep lichte verwondingen aan zijn hoofd op. «torenvalk heeft te weinig leerlingen p3muipen/woubrugge djSBETH BUITINK ie' age gemeente Jacobswoude on- nirzoekt of de openbare basis- 1 ijholen de Torenvalk in Lei- Pluiden en Esselijckerwoude in i- loubrugge kunnen fuseren. De ie<j>renvalk blijkt toch onvol- woende leerlingen te hebben iujn boven de opheffingsnorm e [n 81 leerlingen te komen. aeOp het laatste moment zijn ^schillende leerlingen naar vin andere basisschool gegaan. 1 oktober, de peildatum sfarop het ministerie van on- alfcrwijs vaststelt of er voldoende aojerlingen zijn, telt de Torenvalk - karom slechts 72 scholieren, lafiet is een streep door de reke- a^ng", aldus directrice A. Brand- kna. Burgemeester W. van Beek verklaart met nadruk dat het te kort aan leerlingen niet bete kent dat 'het boek dichtgaat' voor de school aan de Kastanje laan. „We onderzoeken of de twee openbare scholen kunnen samengaan. Daarbij moeten we de belangen van de gemeente, de Torenvalk en Esserlijckewou- de wegen. We kijken of een de pendance-constructie mogelijk is." Van Beek betreurt het dat de Torenvalk onder de ophef fingsnorm valt. „Zeker omdat de prognoses juist aantonen dat de school over een paar jaar meer dan 100 leerlingen heeft, dat is het vervelende van het verhaal." Jacobswoude overlegt ook met omliggende gemeenten of er andere mogelijkheden zijn. hazerswoude Zeven boeren negeerden gisteren het overheidsverbod en reden toch hun mest uit over een weiland aan het Spookverlaat in Hazerswoude. De actie was gericht tegen het mestbeleid van de regering. Dankzij goed overleg tussen boeren en politie verliep het protest rustig. Landeigenaar N. van de Hulst ont kwam niet aan een proces-verbaal, maar daar had hij vooraf al op gerekend. De Hazerswoudse organisator J. Kerkvliet vond de bekeuring nog niet zo slecht. „We willen een onderzoek afdwingen naar het uitrijden van mest in de laatste weken van september. Nu kunnen we de zaak uitvechten waar het hoort: in Den Haag." FOTO HOLVAST/MARKLAMERS Vervolg van voorpagina Financier AMRO Vastgoed Lease gaat nog niet akkoord met het overlevingsplan van Archeon. Eerst laat de bank zelf een onderzoek, een zogenoemde 'second opinion', doen naar de vooruitzichten van het themapark. Half no vember wordt de uitslag verwacht. „Duidelijk is in ieder geval dat Archeon op dit moment geen bestaansrecht heeft", aldus woordvoerder E. ten Voorde van de bank. alphen aan den run aaarieta kroft De grond die Archeon wil afsto ten omvat een parkeerterrein en stukken natuurgebied. Het par keerterrein verhuist naar een andere plek. Over blijft een compacter park, dat qua opper vlakte vergelijkbaar is met an dere grote attractieparken, zqgt woordvoerster J. Geerlink. De inkrimping van het themapark heeft volgens haar geen gevolgen voor het perso neelsbestand. Ze veronderstelt dat het aantal seizoenskrachten zelfs in aantal zou kunnen toe nemen indien er meer archeo logische attracties komen. Ar cheon beoogt met het plan voor een 'compacter en attractiever' park over enkele jaren 500.000 bezoekers per jaar te halen. Van dat aantal werd vorig jaar ook nog uitgegaan. Om het park aantrekkelijker te maken, wil Archeon meer speelvoorzieningen voor kinde ren aanbrengen. Verder worden extra bezoekerscentra gebouwd, zodat de bezoekers zich ook tij dens slecht weer kunnen ver maken in het park. Voorts wordt aandacht geschonken aan de ontwikkeling van verschillende landschappen. „Op het plein voor de Romeinse stad wordt bijvoorbeeld beplanting aange bracht, zodat je niet direct naar een andere tijd kunt kijken", legt Geerlink uit. Ook wordt de tijdroute verder ontwikkeld. Het gaat hierbij om onder meer nederzettingen uit de brons- en de ijzertijd. Plan nen voor de bouw van een kas teel is volgens Geerlink nog niet aan de orde. „Dat is nog verre toekomst." De gemeente Alphen zegt in een eerste reactie op het plan dat 'veel vragen nog onbeant woord blijven'. „De belangrijk ste vragen hebben betrekking op de exploitatievooruitzichten en de toekomstige financiering van Archeon." Alphen wil eerst een antwoord hebben op die vragen van ABN-AMRO voordat het gemeentebestuur inhoude lijk op het plan reageert. woubrugge dorith ligtvoet Hbonnement woningbouw in trek .kemade I|et onderhoudsabonnement it Woningbouwvereniging Ikemade (WBA) voor de huur- ers instelt, is volgens hoofd ichnische dienst A. Beljaars, in tek. Zo'n 280 huurders hebben ■£h al aangemeld. „We hadden H>lf gegokt op 100 tot 150", zegt lij. ■De WBA biedt haar 1500 uurders het onderhoudsabon- ement aan om te voorkomen ftt ze in wordt geschakeld voor |s!ussen die niet onder het huur- !n?ntract vallen. Als voorbeeld of noemt Beljaars het vernieuwen van stopcontacten of het her stellen van mengkranen. In het verleden werd de woningbouw te vaak ingeschakeld voor der gelijke klussen die eigenlijk voor rekening van de huurder zijn. Met ingang van 1 januari wordt het zogenoemde klein onderhoud alleen gratis door de woningbouw verricht indien de huurder een abonnement heeft. Het abonnement kost een tien tje per maand. Anderen moeten betalen als ze de WBA inschake len. Een vurige wens van de gemeente Jacobswoude gaat in vervulling. Op het kruispunt van de Kerk- weg en de Bateweg in Woubrugge komt een rotonde. Op de kruising van de Vierambachtsweg en de Kruisweg maken bovendien de verkeers lichten plaats voor een plateau. De commissie verkeer was gisteravond bereid om maximaal 550.000 gulden bij te dragen in de kosten. Veel leden van de commissie vroegen zich af of het nu wel zo verstandig is om de verkeerslichten te vervangen door een plateau. „Ik vind de kop peling tussen het opknappen van beide kruisin gen ongelukkig", merkte H.P. Dambrink (WD) op. „Wat kost het ons als de rotonde er komt, maar op de andere kruising de verkeerslichten blijven?" De kosten kunnen nog extra hoog oplopen, omdat de provincie een nieuwe verkeerslichtin stallatie waarschijnlijk niet wil betalen. Ze is be reid om het geld dat overblijft te gebruiken voor de aanleg van de door Jacobswoude zo gewenste rotonde. Jacobswoude moet dan wel de helft van alle kosten, begroot op 1,1 miljoen gulden, beta len. Overigens maakte ook de wethouder duidelijk niet zo gelukkig te zijn met het koppelen van bei de kruispunten. En ook hij vroeg zich af of een plateau even veilig is als verkeerslichten. „Maar het is de enige manier om de rotonde te krijgen", maakte hij zijn gehoor duidelijk. De leden van de commissie vonden dat de ge meente op deze manier door de provincie voor het blok wordt gezet. De wethouder zag het liever anders. „Wij willen graag die rotonde. Als die ons wat waard is, moeten we nu akkoord gaan. Als in de toekomst blijkt dat het plateau toch niet be valt, gaan we opnieuw terug naar de provincie." Hiermee kon iedereen uiteindelijk instemmen. Wanneer beide kruispunten worden aangepast, is nog niet bekend. De provincie onderzoekt nog of de kosten omlaag kunnen. den haag/alphen nen zeggen dat bij elke overtreding direct bij de gemeente wordt geklaagd. Aan dit klachtenpa troon kan worden afgeleid dat e'e'n keer per maand de voorschriften in de milieuvergunning wordt overtreden. Dat is niet stelselmatig", aldus redeneerde Hillenaar. De klachten over Jannes Vos betreffen het lawaai uit de werkplaats. Daar worden containers uitgedeukt en gerepareerd. Een woordvoerster van het gemeentebestuur zei dat de regels al twee jaar worden overtreden. „Vos had allang maatregelen kunnen nemen in de vorm van ventilatie of iets dergelijks. Rechter J. Hulshof van de Afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State beslist 3 okto ber op het schorsingsverzoek van Vos. persbureau cerberus Het containerreparatiebedrijf Jannes Vos aan de Steekterweg in Alphen heeft in een rechtszaak bij de Raad van State geprotesteerd tegen een opge legde dwangsom van vijfhonderd gulden per dag. De dwangsom is op 3 juli door de gemeente Al phen uitgevaardigd omdat het bedrijf zich nog steeds niet houdt aan de regel dat tijdens het werk ramen en deuren van de werkplaats geslo ten moeten zijn. De raadsman van Jannes Vos, W. Hillenaar, zei gisteren bij de Raad van State dat de buurman van Vos e'e'n keer per maand klaagt. „Je zou kun- jacobswoude dorith ligtvoet De tennisvereniging leimui- den krijgt 10.000 gulden inves teringssubsidie van Ja cobswoude. Dat is het resultaat van overleg tussen de vereni ging en de gemeente. In eerste instantie had de club 15.000 gulden gevraagd, maar het col lege van burgemeesters en wethouders vond dit bedrag rijkelijk hoog. De tennissers zouden de subsidie gebruiken voor het uitvoeren van achterstallig on derhoud en niet voor investe ringen, zoals was afgesproken. Na de 'kritische' blik werd de helft van de subsidie afge roomd, maar dit bleek weer zonder overleg met de tennis sers te zijn gebeurd. De leden van de commissie welzijn con stateerden gisteravond dat een en ander geen schoonheids prijs verdiende. Uiteindelijk gingen ze zonder veel proble men akkoord met een subsi diebedragvan 10.000 gulden. andelen wandel 1 inda Russel timmert met talencursus aan de weg zoeterwoude et begon als een huiskamer- -pbby, maar inmiddels geeft nda Russel haar Engelse les- tn aan meer dan honderd leer- '■erigen in een eigen bedrijfs- ind in Leiderdorp. De 42-jari- docente zag haar lesmetho- len zo aanslaan, dat haar pri- i p'-cursus uit zijn voegen barst- i.f. „Ik wilde wel nieuwe klan- in, maar de enige vrije ruimte mijn huis was de badkamer", albgt de goedlachse Engelse. Het giicces van haar English Rose ta- iqninstituut ligt verscholen in de ejnbevangen manier waarop ssell en haar docenten de iterie aanpakken. Toch heeft k,jaar bedrijfje nog niet de be- :ndheid van instituten als de II. Niet zo verwonderlijk, idt de oprichtster: „Dat zijn ik de grote jongens en ik ben maar een klein meisje." 2il Achttien jaar geleden kwam ïmnda Russel uit Engeland naar rijlederland. Ze was weliswaar idiplomeerd docente, maar it was in een tijd waarin de -regels nog niet voorzagen in ije export van arbeid. Om nu hele lerarenopleiding op- ieuw te volgen, dat ging Russel its te ver. Na een mislukt kan- iorbaantje wist de voormalige irares echter zeker dat lesgeven (aar echte liefde was. Dus he loot ze voor zichzelf te begin- i. ,Dat liep eigenlijk vanaf het _jn heel goed", glundert de Iritse. „De leerlingen vonden ijn aanpak prettig en het aan- cursisten groeide al snel." ;4et geheim van die aanpak is Igens Russel customer inti- icy. Letterlijk vertaalt bete dat klanten-intimiteit, ifylaar daarbij moeten we niet 06-nummers denken, haast zich te zeggen. Met die inti- iteit bedoelt Russel de aan- icht en het gevoel van gebor- inheid dat English Rose de rlingen geeft. „Het is belang- ijk dat men zich ontspannen ielt. Als mensen op hun ge- lak zijn, leren ze veel sneller." Linda Russel kwam tot haar lethode doordat zij aan den lij- ondervond hoe het vooral Rubriek voor zakelijk nieuws Fax: 071 - 321921 Linda Russel: „De leerlingen vonden mijn aanpak prettig en het aantal cursisten groeide al snel." niét moet. „Ik volgde zelf een cursus Nederlands bij een groot instituut. Dat was zo massaal, een ramp. Niemand let echt op je uitspraak, je krijgt geen per soonlijke aandacht. De sfeer is erg schools, alles straalt uit: de docent weet alles en jullie we ten niets! Daar, stijf in de schoolbanken, opdreunend uit een boek, besloot ik dat ik het zelf beter kon." In de eetkamer van huize Russell is de sfeer gemoedelijk. „Ik wil een vriendelijke aanpak. Je mag best lachen." Prompt voegt ze hartelijk de daad bij het woord. „Ik kan ook wel seri eus lesgeven, hoor. Maar dan moet ik eerst even mijn mond hoeken vastzetten met wat stukjes plakband. Ach, het is voor mij erg belangrijk dat de sfeer ontspannen is. Het is het verschil tussen roepen: 'he', dat is fout!' en rustig zeggen 'dat is bijna goed' en dan samen bekij ken waarom iets nog niet hele maal goed is." English Rose ging in 1991 offi cieel van start. Eerst nog bij Lin da Russell thuis. Maar dat was al snel niet meer te doen. „Ik moest mijn vriend bijna dage lijks naar zolder verbannen. Dat ging niet langer." Sinds zater dag 9 september is dat leed ge leden. Nu heeft het talencen trum de beschikking over 100 vierkante meter cursusruimte op een Leiderdorps bedrijven terrein. Doceren geeft voldoening, vindt de uit Surrey afkomstige Leiderdorpse. „Lesgeven is mijn grote liefde", bekent zij. „Het is zo leuk mensen iets te laten be reiken, waarvan ze zelf nooit ge dacht hadden dat ze het kon den. Het mooiste is het zien groeien van het zelfvertrouwen bij de leerlingen. Taalbeheer sing heeft namelijk ook effect op andere gebieden in het le ven." Toch stelt Russell vast meer een manager te worden. „Ik FOTO BEN DE BRUYN geef steeds minder les, dat is wel jammer." Toch houdt de kersverse bedrijfsleidster een vinger aan de pols in het klaslo kaal en tijdens evaluatiege sprekken en sociale avondjes met docenten en cursisten. En ach, manager is ook geen slech te baan, concludeert Russel. „Ook als manager moet je pro beren het beste uit de mensen te halen. Wat dat betreft lijkt het wel een beetje op lesgeven. En het is minstens zo'n grote uit- eric de jager* Bokbier Eet- en dranklokaal Babbels aan de Boisotkade 1 in Leiden pre senteert op woensdag 4 oktober het nieuwe bokbier van de am bachtelijke brouwerij Leeuw uit het Limburgse Valkenburg. Van 17.00 tot 19.00 uur wordt dit koppige bier tijdens een recep tie gepresenteerd aan genodig den, daarna kunnen andere lief hebbers zich er tegoed aan doen. Het bokbierseizoen is daarmee officieel geopend. Bokbier is echt herfstbier. Het natuurzuivere bier is maar een paar maanden per jaar verkrijg baar. Het gaat om bier dat rela tief veel alcohol bevat. Glashandel Glashandel Dubbeldeman heeft de Kooilaan in Leiden na onge veer veertig jaar de rug toege keerd. Onlangs verhuisde het bedrijf naar een nieuw pand aan de Weversbaan in Leider dorp. Eigenaar J. Dubbeldeman wil zich in zijn nieuwe zaak, be halve op ruiten, ook richten op glazen meubelen. Meerrust Restaurant Meerrust in War mond heeft met J. Kokjé een nieuwe eigenaar. Kokjé heeft een keur aan plannen voor Meerrust. Zo staat een verbou wing van het voorhuis op stapel en zijn er ideeën voor een ver nieuwing van het a' la carte res taurant. De markante uitspan ning aan de Dorpsstraat opent op één oktober het jazzseisoen met een optreden van Thijs van Leer. Zoeterwoudenaren hebben vorig jaar beduidend vaker een be zwaar ingediend tegen een gemeentelijk besluit. De commissie be roep- en bezwaarschriften behandelde in 1994 achttien bezwaren, terwijl dat er in de voorgaande jaren gemiddeld vijf waren. De stijging is te verklaren uit de invoering van de algemene wet bestuursrecht en het feit dat de commissie sinds vorig jaar ook bij standszaken behandelt, verklaart de commissie in het jaarverslag over 1994. De bezwaren gingen onder meer over bijstandsvergoedingen, standplaats-, kap- en bouwvergunningen. Ook verkeersbesluiten kwamen aan bod. De commissie verklaarde zeven van de achttien bezwaren gegrond. Het college week twee keer af van het advies van de commissie en verklaarde en bezwaar alsnog ongegrond. ding van de onroerend-zaakbe- lasting, huisvuilrechten, hon denbelasting, grafonderhouds rechten, rioolrechten en brand weerrechten. De rijksoverheid heeft ge meenten de mogelijkheid gege ven om het nieuwe beleid met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari van dit jaar door te voe ren. Het is wethouder F. Dales (D66/welzijn) echter niet gelukt daarvoor dit jaar de benodigde financiën vrij te maken. Het nieuwe beleid treedt dan ook pas per 1 januari in werking. Verder stelt het college voor om de legeskosten voor aan schaf van een Europese reis kaart gedeeltelijk te vergoeden. De legeskosten van zo'n kaart bedragen 35 gulden, waarvan 10,50 gulden rijksleges zijn. Op dit deel na wordt de Europese reiskaart voortaan vergoed. B en W hebben hiervoor gekozen, omdat burgers verplicht zijn een identiteitsbewijs te hebben. De Europese reiskaart geldt als minimaal wettig identificatie middel. alphen aan den run jan winde Alphen gaat een ruimhartiger kwijtscheldingsbeleid voeren. Vanaf volgend jaar komen meer Alphenaren in aanmerking om kwijtschelding te krijgen van de gemeentelijke belastingen. Het gemeentebestuur verwacht door deze versoepeling 54.000 gulden minder aan belastingen binnen te krijgen. Om te berekenen of iemand in aanmerking komt voor kwijt schelding wordt eerst een plaat je gemaakt van het besteedbare inkomen door de inkomsten en uitgaven op een rijtje te zetten. Vervolgens worden daar de kos ten van levensonderhoud van afgetrokken en resteert de beta lingscapaciteit, het bedrag dat aangewend kan wo.rden voor het betalen van de belastingen. Door nu de norm voor de kos ten van levensonderhoud op te trekken van 90 naar 95 procent van het bijstandsniveau kunnen meer mensen - vorig jaar waren het er ongeveer vijfhonderd - een beroep doen op kwijtschei- Zoeterwoude praat over toekomst zoeterwoude Zoeterwoude wil op 10 en 11 oktober discussiëren met de bevol king over de toekomst van de gemeente. De eerste bijeenkomst wordt gehouden in het restaurant van 3M aan de Industrieweg; de tweede heeft plaats in het Muziekcentrum aan de Schenkelweg. Thema is onder meer het ruimtelijke beleid. Beide bijeenkomsten beginnen om 20 uur.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17