'Goede communicatie kan veel ellende bespare Warme woning Kerk Samenleving Schatkamer overgenomen door stichting 'Wat zegt de Bijbel' Keïl ïo Otterspeer hoogleraar universiteitsgeschiedenis Leiden BUITENLAND KORT Inspraak De nieuwe aartsbisschop van Wenen, mgr. Christoph Schönborn, wil meer in spraak van de gelovigen bij de voorbereiding van een bisschopsbenoeming. Dit zegt hij in een vraaggesprek met het weekblad Die Fur- che. Zelf zal hij bij benoe mingen van hulpbisschop pen eerst de mening van de priesters en gelovigen peilen. Dat moet er uiteraard niet toe leiden dat er toestanden ontstaan als bij de Ameri kaanse presidentsverkiezin gen waar de kandidaten openlijk voor zichzelf wer ven. Maar een brede in spraakprocedure is zeker de moeite waard. Zalig Paus Johannes Paulus II zal komende zondag 45 pries ters, vrouwelijke religieuzen en gelovigen zalig verklaren die tijdens de Spaanse Bur geroorlog werden gedood. De aanstaande zaligen, allen Spanjaarden, lieten tussen 1936 en 1939 het leven. On der hen bevindt zich één bis schop: Anselmo Polanco. Ge durende de Spaanse Burger oorlog zijn naar schatting 7000 priesters en religieuzen gedood door de troepen die de strijd hadden aangebon den met de fascistische ge neraal Francisco Franco. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Woerden (toez.): R.W. van Mourik te Nieuwkoop; naar Tubbergen: Y.J. Hulstein, kandidaat te Maassluis. Bedankt: voor Sliedrecht (wijk 3): G.D. Kamphuis te Apeldoorn (bw). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Leens: T C. Zwarts te Zuidbroek; te De Lier: J.H. Smit, kan didaat te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Maassluis: J.W Schoonderwoerd te Soest. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Westkapelle: J. Kareis 'teOudemirdum. Bedankt: voor Tholen: G.M. de Leeuw te Barneveld. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt: voor Utrecht-Centrum (Silo); A. de Vries te Winschoten. «sL LEIDEN CARINE DAMEN De Schatkamer, een evangeli sche boekhandel aan de Heren gracht in Leiden, is overgeno men door de evangelische stichting 'Wat Zegt De Bijbel' uit Leeuwarden. De familie Noort, die de winkel zo'n twin tig jaar lang heeft geleid, over handigde persoonlijk de sym bolische sleutel van het bedrijfs pand aan Johan Fijnvandraat, voorzitter van 'Wat Zegt De Bij bel'. Weemoedig maar toch ook blij dat de boekhandel in ver trouwde handen is overgegaan, nam het bejaarde echtpaar af scheid van het levenswerk dat zij met zoveel toewijding heb ben opgebouwd. „Niet ik, niet mijn vrouw, maar de Heer heeft gezorgd dat wij met zoveel suc ces het geloof hebben kunnen verbreiden", gaf Noort met tril lende stem te kennen. Een me nigte trouwe klanten die de her opening bijwoonde, applaudis seerde instemmend na deze woorden. Fijnvandraat, electrotechni- cus en free-lance evangelist, heeft de stichting 'Wat Zegt De Bijbel' zo'n twintig jaar geleden samen met zijn broer opgericht. Het begon met het uitlenen van oude religieuze boeken die de gebroeders uit liefhebberij ver zamelden. Toen er steeds meer vraag naar kwam, gingen ze ook nieuwe publicaties betrekken van uitgeverijen. Nu bezit de stichting in totaal vier evangeli sche boekhandels in Nederland, 'De Fakkel' in Leeuwarden, 'He- bron' in Leerdam, 'De Fakkel' in Rotterdam en 'De Schatkamer' in Leiden. Het streven is om-een hele keten 'Fakkels' op te zetten maar omdat de Stichting vaak particuliere initiatieven over neemt, wordt de oude naam van een winkel in die gevallen behouden. Zo ook met De Schatkamer aan de Heren gracht. In de boekhandel is alleen lectuur te krijgen die 'het woord van God als de enige echte waarheid ziet', aldus Fijnvan draat. Werken van een schrijver als de theoloog Kuitert worden dus geweerd. Daarnaast worden er cd's met gospel- en gewijde muziek verkocht en zijn er kaar ten met bijbelteksten verkrijg baar. Vooral die kaarten vinden gretig aftrek, heeft Fijnvandraat gemerkt. „Laatst hoorde ik van een vrouw die een kennis van zelfmoord heeft weerhouden, simpel door haar zo'n kaartje te sturen", vertelt hij. Sinds enkele jaren verzorgt de stichting de boekentafels op de EO-jonge- ren- en familiedagen. De Schatkamer wordt geheel bemand door vrijwilligers, die via de verschillende kerken wor den geworven. De geheel geau tomatiseerde bevoorrading heeft plaats vanuit het hoofd kwartier in Leeuwarden. Ook hier wordt voor het merendeel op vrijwillige krachten gedraaid. DE KERKBLADEN 'Meer een huis van bewaring dan een warme woning'. Deze typering van de huidige kerk vond dominee K. Vegter in een geloofsbelijdenis, gemaakt door prof. dr. B.M.F. van Ier- sel. „Wanneer ik de tekst op mij laat inwerken", schrijft Vegter in het Oegstgeester kerkblad Oké, „dan krijg ik de indruk dat zij getuigt van een zekere teleurstelling. Vegter vermoedt dat prof. Van Iersel hier iets naar buiten heeft ge bracht dat leeft bij ve len. „Im mers, kerke lijk bezien wordt onze tijd niet al leen geken merkt door secularisatie en kerkver lating, maar ook door restauratie en ortho doxisme. Ten gevolge van techno logische en politieke omwente lingen voltrekken de verande ringen zich zo snel dat we vaak niet weten hoe wij daar op moeten inspelen. Het ge volg is dat wij onzeker worden en naar een houvast zoeken. Bijvoorbeeld in de kerk. Maar dan wel graag een herkenbare kerk!" Hier staat tegenover dat an dere gelovigen op datzelfde huis dreigen af te knappen, vervolgt Vegter. „Zij willen wel geloven. Maar op de manier van vroeger kunnen zij dat niet meer. Vandaar dat zij ie dere beweging in de richting van de restauratie met schrik gadeslaan. Zullen zij straks nog een dak boven hun hoofd hebben?" 'Meer een huis van bewa ring dan een warme woning'. Naast teleurstelling spreekt volgens Vegter uit deze woor den ook een bepaald verlan- Rijnliindse Kerkbode ONTMOETING Hg PETRUS INFQHfia gen. „Jezus spreekt niet voor niets over een vaderhuis met vele woningen. Waar ook iets wordt ervaren van milde han den en vriendelijke ogen. Als dat nu eens het kenmerk mocht worden van de kerk!" Overigens mogen wij ons van deze warme woning niet een verkeerde voorstelling ma ken, houdt de predikant zijn lezers voor. „Zo is het bijvoor beeld een misverstand dat in de kerk, waar velen van dromen, slechts vage algemeenhe den zouden mogen gel den. Want dan zou niet alleen aan het verhaal van de kerk tekort ge daan wor den, maar ook aan de vragen van mensen." Een ander misverstand is dat in de warme wo ning nooit een hard woord zou mogen vallen. Vegter: „Want soms moet dat. Jezus heeft zich ook wel eens kwaad ge maakt. Deze zelfde kwaadheid mag eveneens van zijn leerlin gen worden verwacht. Bijvoor beeld wanneer de solidariteit met de zwakken is ingeruild tegen een ieder-voor-zich van de sterken. In een warme wo ning mag daar geen sprake van zijn." Nu overal het georganiseerde winter(kerke-)werk weer be gint, wil Vegter weten 'wat wij willen met dat kerkewerk?'. „De gevestigde structuren in stand houden? Of een ruimte scheppen, waar openheid heerst, en waarin vragen van vandaag, vragen van mensen van nu, in alle ernst aan de or de mogen komen? Zou dat ons niet in de buurt brengen van 'de warme woning'?" c O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB Voor mensen die moeilijk lezen, sleet hebben of blind zijn (of een andere dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dag geluidscassette beschikbaar. Voor inf 08860-82345 (Centrum voor Gesprol KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R. D. Paauw 071-356215 'Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco ZIEKENHUI ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconesse en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voo ners bovendien van 10.30- 11.15uuren van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoend^ pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klask II daarnaast ook 11.15-12.00 u Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot Kinderafdeling: 14.30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 i 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, l< en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsli voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruir zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkuii. heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. ooir Dr. Willem Otterspeer, conservator van het Leidse Academisch Historisch Museum, is benoemd tot bijzonder hoogleraar in de universiteitsgeschiedenis aan de Leidse Rijksuniversiteit. Otter speer krijgt de taak de geschiedschrijving van universiteiten te bevorderen, het onderzoek te coördineren in samenwerking met andere wetenschapshistorici, het geven van onderwijs in de uni versiteitsgeschiedenis en het begeleiden van promotieonder zoek. Otterspeer heeft diverse publikaties over de geschiedenis van de Leidse universiteit op zijn naam staan. Als conservator van het Academisch Historisch Museum aan het Rapenburg verza melt hij materiaal over de geschiedenis van de Leidse universi teit, haar professoren en studenten. De bijzondere leerstoel wordt betaald door de Octavie Siegenbeek van Heukelom Stich ting. Leidse onderzoeker schrijft beste taalkundige proefschrif De Leidse onderzoeker dr. Pau la Fikkert heeft het beste taal kundige proefschrift van Neder land geschreven. Tot die con clusie komt de Algemene Ver eniging voor Taalwetenschap. Fikkert kreeg al een cum lande- met lof - beoordeling toen ze haar proefschrift vorig jaar aan de Leidse Rijksuniversiteit ver dedigde. Fikkert doet in haar boek ver slag van de taalontwikkeling van kinderen tussen één en twee jaar. Uit haar onderzoek blijkt dat kinderen zich ingewik kelde lettergreep- en klemtoon structuren verassend snel en systematisch eigen maken. De jury beoordeelde haar proef schrift als origineel en diep- Leuvenstraat krijgt bomen terug Voor de zes essen in de Leuvenstraat waar de gemeente Leiden on langs, tot grote woede van de buurt, de zaag in liet zetten, komen zestien meelbesbomen terug. Maar elders in de straat sneuvelen dit najaar nog drie essen en vijf krentebomen. Het kappen van zes bomen leidde in mei van dit jaar tot op schudding in de Leuvenstraat. De bewoners geloofden niet dat de essen, zoals de gemeente had beweerd, er slecht aan toe waren. Een door de buurt ingeschakelde bomendeskundige bevestigde hun vermoeden. Hij onderzocht de wortels van de gevelde bomen en kwam tot de conclusie, dat er van de zes bomen slechts één ziek was geweest. De Leuvenstraat wordt nu per saldo twee bomen rijker. De nieu we bomen zijn in overleg met de bewoners uitgekozen. De meel- bes, een boom met een ei-vormige kroon, is zowel in lente als herfst aantrekkelijk: in het voorjeur bloeit de boom wit, in het na jaar draagt hij rode bessen. BURGERLIJKE STAND E. de Monije W.P. Miezenbeek en J.E. de Jong R. Klink en K.C.F. van der Lin den A.M. Nijman en E.M. de Klerk M.A. van der Meer en KJ. Kampinga P.H.J. Steijn en A.M. Burger. D.C.L. Wubben en M. Krijgsman Ph,H. Trap en M.J. van Goeverden M.M. Wijn gaard en C.H. Pijper. Telecontinue biedt bereikbaarheid na ramp LEIDEN FRANK BUURMAN De telefoonchaos die na een ramp ontstaat kan bedrijven een enorme strop opleveren. De recente overstromingen in het oosten en het zuiden van het land hadden massaal telefoon verkeer tot gevolg. Bedrijven die soms van het water helemaal geen last hadden, bleken wel plotseling telefonisch onbereik baar te zijn geworden. Het ge volg: omzetderving en verlies van klanten. Een probleem dat met een zogenaamd telefonisch uitwijkcentrum omzeild had kunnen worden. Het uitwijk centrum functioneert binnen vier uur als een extra telefoon centrale waardoor het bedrijf voor alle klanten en relaties weer optimaal bereikbaar is. Te lecontinue, het telefonisch uit wijkcentrum van Key Net Tele foondiensten aan de Schiphol- weg in Leiden, is in dit 'rampza lige gat' in de markt gespron gen. Projectleider G. Baks van Te lecontinue wordt dagelijks ge confronteerd met kleine en gro te rampen die voor een bedrijf verstrekkende gevolgen kunnen hebben. Het gevolg van het feit dat de afhankelijldieid van de telefoon zo groot geworden is. „Neem nou bijvoorbeeld de Ne derlandse Spoorwegen, hier vlak bij ons aan de overkant be zig met het nieuwe station. Er wordt een kabel geraakt en plotseling ligt al het treinverkeer rond Leiden stil. Mensen gaan bellen om te vragen wat er aan de hand is. Op zo'n moment moet er voldoende capaciteit zijn om iedereen te woord te staan. Telecontinue biedt die capaciteit. We hebben de be schikking over meer dan 1000 telefoonlijnen, en zijn dag en nacht bereikbaar. In geval van nood is hier een zaal met appa ratuur beschikbaar, die in een mum van tijd door gekwalifi ceerd personeel kan worden be mand", aldus Baks. Telecontinue maakt onder scheid tussen technische pala- miteiten, economische calami teiten en grote rampen. Als de telefooncentrale van een onder neming door bijvoorbeeld Het telefonisch uitwijkcentrum van Key Net Telefoondiensten aan de Schipholweg in Leiden springt in een 'rampzalige gat' in de markt. brand of een stroomstoring wordt getroffen is er sprake van een technische calamiteit. Uit wijken naar een reserve-centra le voorkomt dat de bedrijfsacti viteiten langdurig stil komen te liggen. Een voorbeeld van een eco nomische calamiteit is de actie waarbij een produkt door de fa briek moet worden terugge haald. Te denken valt dan aan babyvoeding met schoonmaak middel, bier met glassplinters of een constructiefout bij een be paald type auto. Met een 06-in- formatielijn kunnen vragen worden beantwoord en consu menten worden gerustgesteld. Bij de echte grote rampen, zoals overstromingen, vliegtuig ongelukken of ontploffingen in fabrieken is een snelle informa tievoorziening aan het publiek van groot belang. „Er zijn men sen die denken dat je met de te lefoon alles kunt oplossen, maar juist bij een ramp onstaat de te lefoonchaos die de centrales lamlegt", stelt Baks vast. Bedrijven zijn tegenwoordig vaak niet alleen afhankelijk van hun telefooncentrale, maar ook van het computersysteem. Van daar dat Telecontinue onlangs een samenwerkingsovereen komst heeft gesloten met IBM Continuïteit Services, gèspecia- liseerd in het opzetten van een noodvoorziening bij uitval van het computernetwerk. Omdat telefoon- en computerverkeer tegenwoordig in elkaar overlo pen biedt de samenwerking de mogelijkheid de bedrijven opti maal te bedienen. De service van Telecontinue heeft zijn prijs. Bedrijven sluiten een contract met het telefoon- uitwijkcentrum waardoor ze in geval van nood altijd direct een beroep op Teleservice kunnen doen. „Een noodvoorzi(i met 20 lijnen en geauto, j seerde werkplekken kos bedrijf omstreeks 6000 g— per jaar", vertelt Baks. Telecontinue denkt oo H rol te kunnen gaan spelen I rampenplannen van de meenten. n Telecontinue en KeyneM ondergebracht bij Res voor Beleid aan de SchiphLu 13-15 in Leiden, tel. 071 -23

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14