Leiden 'Brandweerkazerne wel haalbaar plan' 'Triest' record Tafeltje Dekje f Opstand op het Rembrandt Archeoloog licht vloer poortwachtershuisje ENSDAG 27 SEPTEMBER 1995 N EGMOND, 071 -3f -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 Winkelhof yy |- Extra beveiligings- I 3 medewerkers voor de Winkelhof zijn niet no dig, vindt eigenaar We- reldhave Management. Kwijtschelden y« -j Meer Alphenaren I komen in de toe- komst in aanmerking voor I kwijtschelding van de ge meentelijke belastingen. aar pleegt uitkeringsfraude den Een 44-jarige Leidse en haar 46-jarige ex-echtgenoot n gisteren aangehouden in verband met uitkeringsfraude van iO.OOO gulden. Man en vrouw besloten in 1984 tot een officiële heiding. De man zou op papier elders wonen, maar bleel al die ren gewoon thuis wonen. Zijn vrouw kreeg een uitkering voor •n eenoudergezin, terwijl de man inkomsten uit arbeid hield, sociale recherche heeft proces-verbaal opgemaakt. [aakletsel door paraplu den» Een 16-jarige Leidse heeft gistermorgen kaakletsel opge- pen na een botsing met een geparkeerde auto. Het meisje reed de fiets op de Nieuwe Rijn en merkte de auto, die iets buiten it parkeervak stond, te laat op. Dit werd veroorzaakt door het it dat ze met een paraplu fietste om zich tegen de regenbuien beschermen. Het slachtoffer is naar het AZL afgevoerd. bestolen auto snel terug pDENEen 77-jarige Leidenaar had gisteren een half uur na ^ngifte zijn gestolen auto weer terug. De man miste gisteren Jjn Opel Kadett. die aan de Plantijnstraat stond geparkeerd. Na- ™at hij aangifte had gedaan kwam bij de politie vrijwel meteen Et bericht binnen de de parkeerpolitie van Zwolle zijn auto in Eze stad had gevonden, feuwslijnen •j)iefstal door werknemer ftDENEen 24-jarige werknemer van een bedrijf aan de Ampho- iweg is ontslagen vanwege diefstal. Hij zou in een periode van "ftkele maanden electronische apparatuur, zonnebrillen en hor- j iges ter waarde van 11.000 gulden hebben gestolen. NNO 1895 Vrijdag 27 September -dvertentiën. 3-October-Vereeniging. Heeren Zangers wor- dejsn herinnerd aan de repetitie op vrijdag-avond, te 8 uren, in et lokaal Zomerlust. Op deze repetitie zullen de toegangsbewij- pn voor het feestterrein worden uitgereikt. Het bestuur. _J- 8 October, bij C. Hillebrand, te Hoogmade: Volksvermakelijk- Jeden, bestaande in Ringrijden te paard, Tonkneppelen, Slof- Dopen, Turfrapen, om mooie prijzen. leiden ,,ln the grave, in the grave", zingen de kinderen in koor. „En nu heb ik geen zin meer", brult een van de leerlingen gehuld in een groot laken met de afbeelding van een skelet „Kijk, mijn opstandige lijkjes", zegt de docent drama van het Rembrandt Scholenge meenschap. Wilbert van der Post heeft twee hele drukke dagen achter de rug maar blijft lachen. Vanavond laten 150 tweedeklassers hun ingestudeerde toneelstukjes zien. Thema: de opstand. Het Rembrandt heeft dit jaar voor het eerst Theaterdagen op school. Het project is be doeld voor leerlingen van de tweede klassen die het vak drama op school kunnen kiezen. Ook de hogere klassen kunnen het vak vol gen en een toneelstuk instuderen dat aan het eind van het jaar wordt opgevoerd. Rector Anke Harteveld: „Daarnaast zijn deze theater dagen een prima manier om de tweedeklas sers met elkaar te laten kennismaken." De leerlingen maken zelf de decors, muziek, kos tuums, ze grimeren elkaar en hebben toneel teksten en cabaret ingestudeerd. FOTO HIELCO KUIPERS WÊÊÊÊÊtÊÊHÊÊÊÊÊËÊM NNO 1970 zaterdag 26 september lannes de Jong uit Roelofarendsveen, en zus en broer Agnes en (eter van der Voorden uit Leiden zijn gisteren met veel muziek 3 triomf door Roelofarendsveen gereden. Het halve veendorp k las uitgelopen om het winnende paalzittrio te zien. Ze zaten in t kader van de actie „Maak van het nat geen vuilnisvat" uren- ng op een paal in de Braassemermeer. Halmes de Jong het ngste. Hij stond dus later in de stampvolle hal van de bloe- ■enveiling EMM het nadrukkelijkst in het zonnetje. Ruim 120 mille voor kankerbestrijding De collectanten van de Neder landse kankerbestrijding heb ben in de tweede week van sep tember 123.000 gulden opge haald in de stad Leiden. De af deling Leiden noemt dat bedrag een groot succes. Vorig jaar werd 117.000 gulden ingeza meld. Het geld wordt gebruikt voor verder kankeronderzoek en extra voorlichting over de ziekte. Naam: Wim de Ru. Geboorteplaats: Leiden. Leeftijd: 41 Beroep/functie: dirigent. Muziek hoort voor mij bij 3 oktober. Ongeveer'tien jaar doe ik het nu alweer, het dirigeren in het Van der Werfpark op 3 oktober. De koraalmuziek. Ik vind het nog steeds verschrikkelijk leuk om te doen. Het is iets unieks in Neder land dat je 's morgens om acht uur met meer dan duizend mensen staat te zingen in een park. Ter wijl de Nederlander nor maalgesproken toch niet zo zanglustig is waar het oud- Hollandseen vaderlandse liederen betreft. Die is daar veel te nuchter voor. ..Bij veel buitenlanders ligt dat heel anders. Die kennen hun vaderlandse liederen vaak uit het hoofd. Zingen die ook veel meer. Al is het bij een borrel, ze doen het gewoon. De Nederlanders dus meestal niet. Dat vind ik heel jammer. Maar het is net of er met 3 oktober een vreemde geest over de stad waart. Heel merkwaardig. Dan willen de Leidenaars ineens wèl zingen. Normaal krijg je ze niet zo snel zo vroeg uit bed en zeker niet om te zingen. Ik kan dat niet goed verklaren, maar mooi is het wel. „Ook al doen er zoveel men sen aan mee. zo verschrikke lijk veel voorbereidingen zijn er Het aftellen is begonnen. Nog even en het is 3 oktober. Dan barst het feest der feesten in Leiden weer los. Kermis, optocht, taptoe, dansen, drinken, feesten. Een beetje carnaval eigenlijk. Veel Leidenaars sparen het hele jaar door om vooral toch niets van alle festiviteiten en activiteiten te hoeven missen. In deze rubriek laten we mensen aan het woord die op de een of andere manier te maken hebben, of hebben gehad, met de festiviteiten in de stad. uitgezocht, dan wordt een boekje met de liede ren naar muziekband Concordia gestuurd. Dan is het nog een paar keer repeteren. Echt niet zo heel arbeidsin tensief >or. En al sta ik daar ambtshalve, voor mij is het een feest. „Ik heb in elk geval tijd genoeg om me zelf ook in het feestgewoel in de stad te storten. Meteen na de koraalmuziek ga ik de stad in. Dan is het nog vrij rustig in de stad. Ik ga bij de oude ambach ten kijken. De vloot- schouw. Verder ga ik de warenmarkt af, kijk ik naar de optocht en doe ik mee aan de hutspot maaltijd. Daar geniet ik van. Heb ik altijd'al ge daan. Ik herinner me nog dat ik als kind enorm heb genoten van een demon stratie met politiehon den. En het straattheater van een paar jaar gele den in de Breestraat zal ik ook niet zo snel verge ten. Daar was een man met een Amerikaans ac cent. Een fantastisch acrobaat en verteller." Het raakt me ook echt als ik zie dat er dingen in het water vallen. Soms ook letterlijk. De optocht van'93 was echt weer niet nodig. Elk jaar word ik in ju- een ramp. De regen kwam met bakken ni zo'ii beetje gebeld door Annelies Koole, van de commissie koraalmu ziek. Of ik eens wil gaan bedenken welke liederen ik zou willen zingen met 3 oktober. Nou, daar zijn altijd een paar vaste liederen bij. 'O Ghij stad van Leijden'bijvoorbeeld, uit Va lerius' 'Gedenkklank'. Zijn ze eenmaal uit de lucht. Mijn vader is nu 67 en is ook een echte Leidenaar. Die zei dat hij het nog nooit zo erg had meege maakt. ja, wat doe je dan als de al die mensen door de stromende regen ziet lopen. Je moedigt ze extra aan. HERMAN JOUSTRA Commandant Van Oosten deelt pessimisme politiek niet LEIDEN AAD RIETVELD PvdA'er H. Baaijens en A. Pechtold van D66 zijn bezorgd over de soberheid waarmee het plan voor een nieuwe brandweerkazerne aan de Rooseveltstraat is gemaakt. „Zitten we straks niet met een onbruikbaar pand", vroeg Baaijens zich gisteravond in een commissievergadering af. De brandweer denkt echter wel uit de voeten te kun nen in het nieuwe pand wierp een fraai kantoorgebouw aan de fabriekshal met kantoren die er al staat. Met een mooi pleintje aan de kant van de Vliet. Maar dat plan was veel te duur. En zo had Knappers zijn vol waardige nieuwbouwplan moe ten 'minimaliseren'. „De hal is een stuk smaller geworden. We zitten nu eigenlijk op een mini mum-maat", zei de Leidse ar chitect. En net als de hal waren de remise, de receptie en de sportzaal een stuk kleiner ge maakt in vergelijking met zijn eerste plan. En van veertien slaapvertrekken was hij terugge gaan naar tien. „De flexibiliteit is eruit. Maar het is toch nog Architect H. Knappers vertelde de commissie algemene zaken, dat hij zijn plan voor een nieu we kazerne danig heeft moeten uitkleden om binnen het door de gemeente verstrekte budget van zeven miljoen gulden te blijven. Zijn verhaal was aller minst vrolijk. Om te beginnen was hij al verdrietig geweest dat hij een gebouw moest ontwer pen aan de Trekvliet, dat schuil gaat achter de torenhoge stu dentenflat aan de Vrijheidslaan. Maar het nieuws dat er mis schien een fietsroute langs de Trekvliet komt had hem toch weer moed gegeven. Hij ont- best mooi", sprak hij vergoelij kend. Baaijens vroeg zich af of zo'n uitgekleed bouwplan niet al binnen een paar jaar tot nieuwe uitgaven zou leiden. Of de brandweer niet snel bij de ge meente zou aankloppen om geld voor uitbreiding. En ook Pechtold vond het eng om een brandweerkazerne neer te zet ten waarin elke ruimte op zijn krapst is gemaakt. Burgemeester C. Goekoop wees erop, dat de nieuwe kazer ne toch zeker de helft groter is dan het huidige onderkomen aan de Langebrug. „Ik zal niet naar de gemeenteraad komen met een verzoek om uitbrei ding", zei Goekoop. Met de na druk op het woordje 'ik'. „Het is een volwaardige brandweerka zerne", probeerde comman dant F. van Oosten de commis sie gerust te stellen. „Het is een haalbaar plan en het personeel is er enthousiast over. Die zeg gen: wij gaan er ook voor." PERFECTE MOORD? Als hij niet zo loslippig was geweest, dan was de dood in 1991 van zijn 53-jarige moeder in de Leidse Witte Rozen straat waarschijnlijk al lang als perfecte moord in de politie- annalen bijgeschreven. Maar de verdachte heeft, dat werd pas bekend, vlak voor zijn daad rondgebazuind dat hij de ideale moord kon plegen. Mede daarom zit hij nu - vier jaar later - ahter de tralies. Balpenmoord of balpenongeval? De roemruchte Leidse kwestie krijgt aanstaande vrijdagmiddag voor de Haagse rechtbank zijn ontknoping. Is de vrouw in een in haar hand geklemde Bic-balpen gevallen of is die met en kruisboog döor haar oog geschoten? Beide lezingen zijn voor mij maar moeilijk te geloven. Des kundigen houden het voor mogelijk dat de vrouw met haar oog 'in' de balpen is gevallen. De arts die de dood vaststelde zag niets meer van die pen omdat die geheel in de oogkas was verdwenen. Hij weigerde te tekenen voor 'natuurlijke dood' omdat hij kleine wondjes bij het oog vaststelde. De gedachte dat de toen 19-jarige zoon de balpen met een kruisboog door de oogkas heeft geschoten roept ook tal van vragen op. Stond het slachtoffer te wachten? Was het een toevalstreffer, een ongeval? Was het slachtoffer wellicht ver doofd? Uit sectie bleek overigens niet dat de vrouw gedro geerd is geweest. Het is te danken aan de vasthoudendheid van de Leidse po litie dat de zaak nu toch voor de rechter komt. Van begin af aan geloofde de politie in doodslag of moord. Rechercheurs werden vanwege die 'theorie' zo'n beetje uitgelachen door deskundigen. Zelfs de nationale ombudsman concludeerde dat het om een ongeval ging. De nabestaanden - ook de ver dachte - kregen zelfs smartegeld. Zo'n beetje op het moment dat de dossiers zouden worden gesloten, kwam er een brief uit Amerika. Een familielid van het slachtoffer meldde dat haar zus nooit met een balpen schreef. Kort daama lokaliseerde de politie een medewerker van de toenmalige school van verdachte, die beweert dat hij de jongen over de perfecte moord had horen spreken. Ook werd ontdekt dat de verdachte weieens met een luchtdruk pistool een balpen had afgeschoten. Hoewel de nieuwe aanwijzingen zeker geen harde bewijzen zijn, zijn ze gevoegd bij het oude materiaal kennelijk vol doende voor een redelijk vermoeden van schuld. Anders zou de verdachte niet maanden kunnen worden vastgehou den. Maar politie en justitie zijn sinds de laatste ontwikke lingen niet erg mededeelzaam. Een lugubere zaak nadert zijn ontknoping. In geval van vrij spraak blijft rond deze kwestie altijd het aureool van de per fecte moord hangen. Evenmin als de politie geloof ook ik in een ongeluk. Misschien dat de dader ,zijn stilzwijgen ooit ver breekt. Dan is het natuurlijk geen perfecte moord meer. Maar ik wil het wel graag we ten, omdat het dan misscjiien de eerste perfecte moord is waarvoor de dader ook nog eens smartegeld heeft gekre gen. Het vervallen poortwachters huis bij de Zijlpoort wordt op geknapt. Wethouder T. van Rij (PvdA/volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) geeft morgen het startsein voor de omvangrijke restauratie van het bijna vier eeuwen oude huis. Voordat de bouwvakkers er aan het werk gaan onderzoekt een archeoloog het pand. Hij hoopt er onder de huidige vloer bij zondere tegelvloeren aan te treffen. Het huisje werd in 1597 door het stadsbestuur gebouwd voor de kort daarvoor benoemde 'boomsluiter'. In de jaren daar voor was ten oosten van mid deleeuws Leiden een stadsha- ven aangelegd. De doorvaart naar de Rijn werd 's nachts af gesloten met een reeks balken in het water, 's Morgens werden die bomen door de boomsluiter weer weggehaald. Vanaf 1644 werd ten noorden van de haven een nieuwe wijk gebouwd, met een aarden om walling. In die wal werd een poort gebouwd: de Zijlpoort. De boomsluiter was vanaf dat mo ment ook poortwachter. Het poortwachtershuisje, waarin later nog een melkwin- keltje zat, raakte de laatste tien tallen jaren in verval. Tien jaar geleden werd het door brand nog verder aangetast. Maar het is, zegt woordvoerder W. van Stigt, „het restaureren meer dan waard," De restaura tie wordt uitgevoerd door de Heidemij Realisatie BV in de vorm van een leer/werkproject. Aantal maaltijden in een jaar met tien procent gestegen LEIDEN WIM KOEVOET De vrijwilligers van Tafeltje Dekje hebben in 1994 een recordaantal maaltijden afge leverd: 115.863. Dat staat te lezen in het jaarverslag. Volgens adjunct-directeur me vrouw G. Snelder van de Stichting Oude renwerk is het record een grote verrassing. De laatste jaren was volgens haar sprake van 'stabilisatie'. Gerekend was op hooguit een stijging van zo'n drieduizend maaltij den maar er moesten ruim 11.000 maaltij den méér, dat is zo'n tien procent, worden bezorgd. Snelder heeft 'gemengde gevoelens' bij het record. Ze vindt het verheugend dat mede dankzij Tafeltje Dekje een groeiend aantal ouderen langer zelfstandig kan blij ven wonen. Maar ze draait er niet omheen dat 'de mensen die van onze diensten ge bruik maken er heel slecht aan toe zijn'. „Zo beschouwd is dat aantal van 115.863 vooral een triest record." „Wij zullen mensen nooit stimuleren aan Tafeltje Dekje mee te doen. De deelne mers geven namelijk zo'n beetje de laatste dingen op: zelf boodschappen doen, zelf bedenken wat je wilt eten, de praatjes die je in de winkels maakt, zelf een beetje kok kerellen, dat soort dingen. Hun isolement wordt groter. Daar staat tegenover dat dikwijls tussen de ouderen en de maaltijd bezorgers een hechte band ontstaat. Ver anderingen in de schema's gaan dan ook met het nodige verdriet gepaard." Volgens Snelder duidt de stijging op een scherp toenemend aantal mensen 'dat de deur niet meer uit kan of wil'. In grote lij nen zijn het meestal vrouwen die niet meer kunnen en mannen die niet meer willen. „Die vinden het wel gemakkelijk om hun maaltijd kant-en-klaar thuisbe zorgd te krijgen." In het jaarverslag is te lezen dat de toe name bij bewoners van aanleunwoningen het grootst was, namelijk 25 procent méér dan in 1993. Het aantal mensen dat deel neemt aan het project steeg in het verslag jaar met 9 procent tot 941 personen. Over de cijfers over 1995 tot nog toe, kan Snelder nog niet veel zeggen. De gegevens tot en met juli wijzen erop dat het record van 1994 niet zal worden gehaald maar Snelder benadrukt dat het laatste kwartaal, met de vele donkere dagen, nog moet aan breken. Voor de organisatie en het bezorgen van de maaltijden, die in de keukens van zeven verzorgingshuizen worden bereid, kan de stichting een beroep doen op ongeveer 150 vrijwilligers. Snelder is bezorgd over de omvang van het vrijwilligersleger. Tot dus verre weet de stichting die nog op peil te houden maar werven wordt steeds moeilij ker. Het vrijwilligerswerk wordt steeds zwaarder en belangrijker. Tafeltje Dekje, dat sinds 1984 draait, be zorgt de warme in piepschuim verpakte warme maaltijden tussen de middag. Vol gens Snelder is dat conform de wensen van de deelnemers. Mensen die 's avonds warm willen eten, kunnen diepvriesmaal tijden krijgen, die ze zelf in de magnetron kunnen verhitten. Eventueel kunnen mag netrons bij de stichting worden gehuurd. Volgens Snelder zijn er geen aanwijzingen dat het patroon revolutionair zal verande ren. Nieuw beleid is dan ook niet nodig. Wel wil de stichting de mogelijkheden onderzoeken van 'meerkeuzemaaltijden'. Vast staat nu al dat de invoering daarvan vooral op administratief gebied grote ge volgen zal hebben. Ook wil de stichting nagaan hoe zij de allochtonen uit haar doelgroep beter kan bedienen. „Ons bereiken signalen dat bij voorbeeld oudere Surinaamse mensen de Hollandse pot niet zo lekker vinden." Mannen vallen door dak heen Twee Leidenaars van 19 en 23 jaar oud zijn vannacht licht ge wond geraakt nadat ze op de vlucht door het dak van een res taurant aan de Breestraat waren gezakt en in de keuken waren gevallen. De mannen waren ge vlucht nadat ze slaags waren ge raakt met enkele voorbijgan gers. Aanleiding was het feit dat het duo vanuit een pand water gooide naar voorbijgangers. Die namen dat niet en drongen het pand binnen, waarna de twee Leidenaars via het dak trachtten te ontsnappen. Een schuin dak raam van het nabijgelegen res taurant bleek niet tegen het ge wicht bestand. De slachtoffers vielen midden in het kookgerei en veroorzaakten behoorlijk wat schade. Bezorgdheid in Indonesië over toekomst Hortus De regering van Indonesië is bezorgd over de toekomst van het Leidse Rijksherbarium/Hor tus Botanicus. Dat schrijft de Indonesische minister van bos bouw, dr. Djamaludin aan zijn Nederlandse ambtsgenoot J. Aartsen van Landbouw, Natuur beheer en Visserij. Het Rijksher barium/Hortus wordt bedreigd door een bezuiniging van meer dan 60 procent op het jaarbud get. Djamaludin benadrukt in zijn brief het belang van de Leidse herbariumcollecties voor natuurbescherming en het duurzaam gebruik van de biodi versiteit in zijn land.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13