Open boomgaarddag moet oude bongerds redden Europa wisselt kennis uit over tunnels en ecoducten Natuur Milieu Meer witte reigers door warme zomers WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1995 redactie bert de jong 072-196276 Kleine zilverreiger bij Vatrop op Wieringen. foto martijn de jonge Witte vogels hebben iets speciaals. Althans, dat vinden sommige mensen. Lepelaars bij voorbeeld worden door hen bijkans doodgeknuffeld. Ze zijn zeldzaam en gekoppeld aan onschuld en rein heid. Zwarte vogels niet. Wie houdt er van kraai en? Menigeen ziet die het liefst dood aan een touwtje boven een kale akker bungelen. Typisch mensengedoe? Voor de wit-adepten is er in elk geval goed nieuws. Mede door de mooie zomers van de afgelopen jaren worden er in Nederland steeds vaker ldeine en grote zilverreigers en koer eigers waargenomen. Zuidelijke soorten, die profiteren van klimatologi sche veranderingen en hun leefgebied lijken uit te breiden naar het noorden. Sinds een handvol jaren broeden er in ons land elke lente één tot vijf paar grote zilverreigers, met name in de oostvaar- dersplassen (Flevoland). Vorig jaar werd in Zee land naar alle waarschijnlijkheid voor het eerst door een paartje kleine zilverreigers gebroed. De koereiger wordt wèl ieder jaar in Nederland ge zien, maar is van de drie witte reigersoorten de zeldzaamste. Wie kleine zilverreigers wil zien heeft in het Zeeuwse deltagebied de beste kan sen. Vorige zomer bivakkeerden er tientallen, ver deeld over verschillende groepen. Deze zomer verbleef er voor het eerst een groepje kleine zil verreigers langs de waddenkust, tussen Den Hel der en Wieringen. De witte reigersoorten zijn in principe standvogels, die in de winter niet weg trekken. Bij strenge vorst kan dat tot grote proble men/sterfte lijden. Zaterdag 7 oktober is uitgeroe pen tot 'open boomgaarddag'. In elke provincie kunnen gëin- teresseerden een traditionele hoogstamboomgaard bezoeken. In Noord-Holland is de boom gaard bij beheersboerderij De Marsen in recreatiegebied Het Twiske (Pikpotweg 1 Lands meer) het middelpunt van fees telijkheden. Daar wordt, onder auspiciën van Landschapsbe heer Noord-Holland, het start sein gegeven voor de campagne 'houd de bongerds hoog'. Land schapsbeheer Noord-Holland is met ingang van oktober de nieuwe naam van de stichting Vrijwillig Natuur- en Land schapsbeheer (VNLB). Middels 'houd de bongerds hoog' worden de klassieke hoogstamboomgaarden in de schijnwerper geplaatst. Daarvan zijn er niet veel meer. De mees te hoogstamfruitbomen (in Noord-Holland ruim 70%) zijn de afgelopen 30 jaar gerooid, vaak met overheidspremie. De 'hoogstammers' waren te ar beidsintensief. Het handmatig oogsten van het fruit kostte veel tijd. De telers zijn overgestapt op lage fruitboompjes. Die kun nen machinaal bewerkt wor den. Met de hoogstambomen ver dwenen karakteristieke land schapselementen, die boven dien specifieke natuurwaarden hadden. Nogal wat kleine zoog dieren en vogels die dreigen te verdwijnen waarderen oude bongerds als leefgebied. Gelukkig zijn niet alle hoog stamboomgaarden verdwenen. Landschapsbeheer Noord-Hol land vecht voor het behoud van de restanten. Tijdens de 'open boomgaard dag' worden demonstraties en ten, snoeien en ziektebestrij ding verzorgd. Verder zijn er rondleidingen door de hoog stamboomgaard van Het Twis ke. Gëinteresseerden kunnen zich bij Landschapsbeheer Noord-Holland aanmelden voor een cursus aanplant en onder houd klassieke boomgaarden. Via Landschapsbeheer Noord- Holland kunnen bovendien nieuwe hoogfruitbomen besteld worden. Het adres: postbus 6090, 2001 HB Haarlem, tel. 023-143080. Boeren en landei genaren die klassieke boom gaarden willen behouden of aanplanten kunnen steun krij gen van vrijwilligers. De 'open boomgaarddag' be gint om 10.00 uur en duurt tot ongeveer 16.00 uur. Naast de monstraties en rondleidingen zijn er kraampjes van onder an dere natuurorganisaties, de stichting Milieuboek, en het wijngilde (gelegenheid tot proe ven) Wie wil kan (tot 11.30 uur) een zelfgebakken appeltaart meebrengen, die door een jury zal worden beoordeeld op uiter lijk en smaak. Waterschaarste groot probleem Waterschaarste wordt hèt probleem van de 21e eeuw. „Het zal duur worden en er zal om worden gevochten", aldus prof. dr. H.L.F. Saeijs, sinds kort bijzonder hoogleraar Waterkwaliteitsbe heer en Duurzaamheid aan de Erasmus Universiteit in Rotter dam. Hij verwacht dat water als exportprodukt net zo belangrijk wordt als olie nu. „Streken en landen als Alaska, Groenland en Noorwegen zullen waterexporteurs worden die de Arabieren wat betreft inkomsten naar de kroon gaan steken." Nu al ziet hij hoe de vraag naar water steeds groter wordt. „De wereldbevolking en de verspilling van zoet water nemen toe en het aanbod van bruikbaar water neemt af." Het aantal 'ecovluchtelingen' door watergebrek loopt in de miljoenen. ,Aan het eind van deze eeuw", zegt Saeijs, „wordt hun aantal mon diaal op vijftig miljoen geschal. Dat kan uitgroeien tot een onbe heersbaarvluchtelingenprobleem." De hoogleraar vindt dat Nederland 'natter moet gaan denken en handelen'. Ook hier wordt zoet water verspild, stelt hij. Gebruik van zoet water uit openbare wateren moet geld gaan kosten, luidt de conclusie. „Zoet water is onvervangbaar. Voor die reali teit moet Nederland de ogen niet sluiten." De Deltawerken hebben ervoor gezorgd, meldt hij, dat de bo dems van onder meer het Haringvliet, het Hollands Diep en het Ketelmeer zijn bedekt met een dikke laag chemisch afval. „Door dammen zijn abrupte, oninteressante overgangen ontstaan tus sen zoet en zout water. Achter de dammen ontstonden bezink- putten voor zwaar verontreinigd slib." De Deltawerken zijn onvoldoende doordacht, luidt zijn conclu sie. Deze eeuw is 63 procent van de waardevolle zee-armen ver nietigd. Hij constateert dat de Delta Commissie de bui had kun nen zien hangen. Immers, directeur-generaal van de Waterstaat dr. ir. Wenthold had al in 1942 op de ernstige gevolgen van ver vuilingvan de grote rivieren gewezen. Saeijs: „Er werd noch door de Raad van de Waterhuishouding, noch door de Delta Commissie adequaat op gereageerd." Waddenclub geeft boeken cadeau aan bibliotheken Vijfendertig bibliotheken in het waddengebied krijgen van de Waddenvereniging, die dit jaar het 30-jarig bestaan viert, een boekenpakket cadeau. Ieder pakket bestaat uit 30 boeken, met uiteenlopende informatie over het waddengebied. Het gaat om veldgidsen over wad vo gels, wieren en schelpen, zee honden en andere zeezoogdie ren, naslagwerken over de dui nen, boeken over de mensen die werkzaam zijn in het wad dengebied, enzovoorts. De jubileumactie kost in totaal 20.000 gulden. Dat bedrag is door uitgevers aan de jarige ver eniging geschonken. In Noord- Holland krijgen de bibliotheken van Texel (Den Burg), Wierin gen (Den Oever), Wieringer- werf, Anna Paulowna en Den Helder een boekenpakket. De boekenactie sluit aan bij het be leid van de Waddenvereniging, om op zo ruim mogelijke schaal informatie te verstrekken en voorlichting te geven over het waddengebied. Openbare bi bliotheken bieden daartoe goe de mogelijkheden. Ecoducten, zoals dat over de A50 bij Woeste Hoeve, blijken goed te werken. foto martijn de jonge Tijdens een wetenschappelijk congres over ontsnippering van natuur is het zogeheten Infra Eco Network Europe opgericht. Deze organisatie gaat in inter nationaal verband kennis uit wisselen over dassentunnels, ecoducten en andere construc ties die het doodrijden van die ren op (snel)wegen kunnen voorkomen. Nederland draagt een startsubsidie van tweehon derdduizend gulden bij. Door de aanleg van snelwegen, spoorlijnen en kanalen raken de vaak toch al te krappe leefgebie den van dieren geïsoleerd. Als de beesten van het ene terrein naar het andere willen trekken, lopen ze bij het passeren van verkeersbarrières grote risico's. In ons land worden jaarlijks vele duizenden dieren platgereden. Het betreft vooral kleine dieren zoals muizen, padden en kik kers. Maar van de grote zoog dieren, zoals reeën, vossen en dassen, sneuvelen er eveneens velen op het asfalt. De laatste Nederlandse otter werd geplet onder autobanden. Een mogelijkheid om het aantal verkeersslachtoffers te beperken is de aanleg van tunnels onder, of de bouw van ecoducten over wegen. Daarmee is in de achter liggende jaren op tal van plaat sen in Europa ervaring opge daan. Het Infra Eco Network Europe gaat kennis en ervaring bundelen en uitwisselen. Want lang niet elke voorziening werkt optimaal. En het is niet slim om elders gemaakte fouten te her halen. In Nederland bestaan goede ervaringen met het eco duct Woeste Hoeve (over de A50). Onderzoek wees uit dat talrijke soorten zoogdieren van deze veilige oversteek gebruik maken. OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. huisdier, groente; 2. rondhout, en andere; 3. berggeel, tuinvak; 4. aanstonds; 5. stotteraar; 6. oosterlengte (afk.gewicht (afk.7. roofdier; 8. ongelovige; 9. handelswaar, deel v.d. Voet; 10. bijwoord, pers. vnw.; 11. niet waterdicht, platvis. Verticaal: 1. drinkgerei, flesvormig hout; 2. vaartuig, insekt," vreemde munt; 3. uitstalruimte; 4. heideheester, opera v Verdi; 5. pers. vnw., be vel; 6.-vermaak, deuk; 7. pronk- kastje-, 8. grondsoort, vlakte maat, ik (Lat.); 9. bedelmonnik, soort appel. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. negenoog; 2. aardolie; 3. gra- tieus; 4. ensemble; 5. lolbroek; 6. laadkist; 7. aanhalen; 8. ka daster. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: NAGEL LAK en GRASLAND. Het sleutel woord luidt: STAMHOUDER. WAS PART/ JEM VOOR TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende Heer Bommel stond verstard in het dol geworden landschap. Een huilen de wind voerde bladermassa's langs hem heen die tijdens het passeren tot stof en humus vergingen. Soms beefde de grond en dan schoof er met een ijl geratel een aardlaag te voorschijn, zodat hij al spoedig om geven was door rauwe rotspieken die als ribben uit de aarde staken. De ogen rolden de ongelukkige toe schouwer door het hoofd, want hij had geen tijd om het gebeuren oplet tend te volgen. Het ene ogenblik staarde hij zonder begrip naar een boom, die als een steeds dikker wor dend tentakel uit de bodem kronkel de. Doch het volgende moment werd zijn aandacht reeds afgeleid door dat er een geweldige rotsmassa aan kwam schuiven die zich als een dak boven zijn hoofd legde. Toen dit gebeurd was werd het ech ter rustiger. Want heer Ollie bevond zich nu plotseling in een grot waar de wind niet langer vrij toegang had. Toch kreeg hij geen gelegenheid om uit te blazen. Uit de zoldering goten stralen bruinachtig vocht omlaag, die hem met een kleverige massa bedek ten. Hij scharrelde met knikkende knieën rond, op zoek naar een be schutte plek, doch overal waar hij stond begon het gewelf te lekken, zo dat hij geheel ten einde raad raakte. ,,Ei, ei, manneke, wat hebt ge nu ge daan?" vroeg professor Sickbock, de handen inéénslaande. „Ik... ik heb heer Ollie's tijd stilge zet", zei Tom Poes. „Ja, ja, maar hoe? riep de geleerde geprikkeld uit. „Ge hebt de hendel zó verschoven, dat één hartslag van de beklagenswaar dige Bommel een jaar duurt! Uw vrien kan wel geschrokken zijn!" H W R DOOR HANS VAN ES W£ Het is een bekend gegeven, dat na een warme zomer de kans opj neerslagrijke septembermaand groter is dan na een normale of t Ie zomer. De watertemperatuur van de Noordzee is na maanden f zon en warmte een stuk hoger dan normaal. Zodra de temperatu E gint te dalen, gaat het water de opgeslagen extra warmte in versr tempo aan de atmosfeer terug te geven. Dit proces kan gepaard met zeer veel neerslag. Na de warme zomers van 1983 en 1994 r in de kustprovincies soms meer dan het dubbele van wat er norn f in september naar beneden komt. Toch zijn er ook herfstmaand* e de weerboeken te vinden, die ondanks een warme voorgeschiedt opvallend droog bleven. Na de zonnige en droge zomer van 195^ f bleef september in De Bilt zelfs recorddroog met een maandtota l van slechts 3 mm! Om het maximale 'rendement' uit de Noordza halen, moeten natuurlijk wel aan enkele voorwaarden worden vo daan. Allereerst moet de luchtcirculatie door lagedrukgebieden i den bepaald. Hierin vinden immers opstijgende stromingen platI die de vochtige lucht van het wateroppervlak naar de hogere lag< I van de atmosfeer vervoeren, waarna afkoeling, condensatie en n 1 slagvorming plaatsvindt. Daarnaast speelt de temperatuur van d j venlucht een rol van betekenis. Vorig jaar was deze gemiddeld b hoorlijk laag en dat gaf in combinatie met het warme kustwater I verhoogde onstabiliteit, waardoor veel zware buien konden onsfr i Na de warmte van dit jaar bleef de neerslagvorming tot vorig wet i de nog binnen de perken, maar met het verschijnen van de eerst te herfstdepressies deelt Pluvius volop de lakens uit. Na de forst veelheid regen van afgelopen zondag, trok er gisteren een tweed tieve neerslagzone over het land. Na een hele dag met continue genval werden gisteravond al aftappingen gemeld van 16 mm te hout en 18 mm in Leiderdorp. Kennemerland was nog een stuk met 20 mm in Santpoort en 27 mm te Haarlem. Vanmorgen kan frontale golf opnieuw voor regen zorgen, vooral in de zuidelijke h van het land. Aan de achterzijde van het regengebied stroomt ko onstabiele lucht binnen met flinke buien, soms vergezeld van h< en onweer. Daarbij trekt de noordwestenwind vanavond aan tot 1 of stormachtig. Ook morgen vallen nog een paar Noordzeebuien, zijn er wat bredere opklaringen, waarbij de wind in kracht afneer Het blijft fris met 13 tot 15 graden. Vrijdag is er even tijd voor w droger weer, maar volgende regenzones komen tijdens het weekt langszij. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Onbestendig weer met veel regen, in de bergen overgaand in sneeuw. Langs de oostgrens droger en kans op wat zon. Vooral vandaag veel wind. Mid- dagtemperatuur van plaat selijk 5 in het noorden en midden tot 12 in het zui- Zweden: In het noorden en midden naast wolkenvelden van daag ook wat zon en op de meeste plaatsen droog. In het zuiden wisselvallig weer met van tijd tot tijd regen. Morgen veel wind. Vrij koel met maxima van rond 5 graden in het noor den tot rond 10 in het zui- Denemarken: Wisselvallig. Half tot zwaar bewolkt met van tijd tot tijd bui en, ook met onweer en hagel. In de nacht van vandaag op morgen een stormachtige wind. Vrij koel met maxi ma van ongeveer 13 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, soms met hagel en onweer en vooral langs de Noordzeekust met flinke wind stoten. Morgen iets meer zon en minder buien. Middagtemperatuur tussen 10 en 15 graden. België en Luxemburg: Vandaag bewolkt en geruime tijd regen. Later op de dag en morgen opklaringen afgewisseld met* een enkele bui. Mid dagtemperatuur tussen 13 en 16 gra- Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend bewolkt en perioden met regen of motregen. Morgen in de loop van de dag opklaringen en vooral in het noordoosten nog kans op een bui. In de Vogezen en Jura op de hoogste toppen mogelijk sneeuw. Middagtemperatuur tussen 14 en 19 graden. Portugal: Zonnig, morgen later op de dag in het noorden mogelijk enkele wolkenvelden. Middagtemperatuur van 23 graden in het noorden tot 28 in het zuiden. Madeira: Zonnige perioden en droog. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden. Spanje: Overwegend zonnig, maar in het'noor den vandaag in de loop van de dag wol kenvelden. Vooral in de noordelijke berggebieden af en toe regen of motre gen. Maxima tussen 24 en 31 graden, in het noorden rond 22 graden. Canarische Eilanden: Droog en overwegend zonnig. Aan de noordkant af en toe een stevige wind. Middagtemperatuur ongeveer 26 gra- Marokko: Westkust: droog en veel zon. Middag temperatuur vlak aan zee tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Vandaag wisselend bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Morgen minder buien en meer zon. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Zuid-Frankrijk: Eerst zon, later op de dag meer bewol king en af en toe regen. Morgen nog en kele wolkenvelden en wat lichte regen. Vanuit het noorden echter meer zon en droog weer. In de loop van de dag een stevige Mistral met flinke windstoten. Middagtemperatuur vandaag rond 24 graden, morgen dalend tot rond 19 gra den. Langs de Middellandse Zee weinig verandering in temperatuur. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur rond 26 graden. Italië: Flink wat zon, maar vandaag in het zui den nog enkele stevige buien, soms met onweer. Morgen in het zuiden minder buien, maar dan in het noorden meer bewolking en kans op regen. Middag temperatuur vandaag rond 23 graden. Morgen in het noorden iets koeler en in het zuiden wat warmer. Corsica en Sardinië: Vandaag nog stapelwolken, maar waar schijnlijk droog. Morgen flink wat zon. Later op de dag vooral op Corsica een stevige wind. Maximumtemperatuur cir ca 25 graden. Malta: Vandaag nog enkele regen- of onweers buien. Morgen iets meer zon en minder buien. Middagtemperatuur oplopend van 23 graden op vandaag tot 27 op morgen. Griekenland en Kreta: Van het westen uit meer bewolking en fikse buien, ook met onweer en plaatse lijk veel neerslag. Op de Eilanden in het zuiden en oosten vandaag nog zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur rond 26 graden; bij buien lagere maxi- Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden en droog maar morgen langs de Turkse westkust meer bewolking en een toenemende kans op een stevige regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur aan zee uiteenl van ongeveer 22 graden op de DaP len tot dicht bij 30 op Cyprus. Duitsland: In het midden en zuiden bewolkt I ge tijd regen, in het noorden een| bui. Vooral in de middag e stormachtige wind in het noord*J_ MotgtehIhfetf'tot zWaar bewolkt ehf buien. In het noorden van het lanf delijk minder wind. Middagtempj rond 15 graden, vandaag ii enkele graden warmer. Zwitserland: Vandaag eerst wat zon. Later op j" in het noorden meer bewolking er^ selijk regen. Morgen ook aan d|- kant enkele wolkenvelden. Hier tr regen of motregen, boven 1500P sneeuw. Maxima 15 graden n den en 21 in het zuiden. Oostenrijk: Perioden met zon. Vandaag later' dag vanuit het noorden m gevolgd door regen of motregen.? 1500 meter valt lichte sneeuw. 1 behalve wat lichte regen ook af[ zon. Maxima rond 19 graden, dalend naar 14 graden. DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.35 Zon onder Maan op 11.04 Maan ondei; Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.36* 17.56 05.09 Laag 01.15* 13.24 00.56 Weerrapporten 27 september 07 u station weer wind temp Eindhoven Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Athene Boedapest Dublin Frankfurt Genève Helsinki Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas licht bew Lissabon onbew Locarno onbew Londen regen Luxemburg motregen onbew. onbew licht bew licht bew. grondmist Madrid Malaga Mallorca onbew licht bew. onbew Vancouver half bew.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10