Verkassen glastuinbouw Stompwijk kost 20 miljoen Regio Leiden/Rijn Veenstreek Voorschoten betaalt cursussen voor vrijwilligers 'Monorail in Alphen is prestigeproject' Slingerrecord voor scouts Alkemade massaal op de been voor jeugdbloemencorso OCCASIONPLEIN LEIDERDORP Houdt Stuntverkoop! CHEF HENNY VAN EGMONO,071-356414, PLV -CHEF HANSKOENEKOOP.071 -356429 316999 Openingstijden: donderdag 28-9 van 14.00 tot 22.00 uui vrijdag 29-9 van 14.00 tot 22.00 uur zaterdag 30-9 van 10.00 tot 17.00 uur zondag (kijkdag) 1-10 van 10.00 tot 16.00 PS: financiering binnen 7 uur geregeld 125 Occasions moeten weg Kamsteeg AUTOBEDRIJVEN voorschoten Een slinger van ruim vijfenvijftig kilometer hing dit weekeinde in Voorschoten. Door een gedeelte van Noord-Hofland en de tuin van Huize Beresteyn had de Scou tinggroep Impeesa de versiering opgehangen om zo een vermelding in het Guinness Book of Records te behalen. De padvinders wilden de slingers eigenlijk door heel Voorschoten hangen, maar dat mocht niet van de gemeente. De versiering zou op de Veurseweg en de Leidseweg voor gevaarlijke situaties kunnen zorgen. De scouts hingen daarom dubbele slingers op. Ze verbeterden het oude record van 34 meter ruimschoots en zetten het nieuwe record op 55 meter en acht centimeter. foto loekzuyderduin 65-jarige Hoogmadenaar S. a Dubbelden heeft zaterdag 23~ zilveren eremedaille in de or- van Oranje Nassau opge- ïld gekregen. Den Dubbel- n, die momenteel om ge- 7u ndheidsredenen in het Lei- rdorpse verpleeghuis Leyten- Ie woont, kreeg de onder- Ju leiding voor zijn werk in het 1" lhelmina Comité. Die vierde ierdag zijn 75-jarig bestaan. I De slager Den Dubbelden ird in 1959 lid van het bestuur J n het comité en was van 1966 1991 voorzitter. Daarnaast I s de Hoogmadenaar negen ir voorzitter van de muziek- I reniging De Heerlijkheid logmade.. „De heer Den Dub- Iden kan gekenschetst wor- li n als iemand die altijd voor 31 es en iedereen klaar staat en '9s Klit nee kan zeggen als hem swordt gevraagd", aldus bur- meester W. van Beek. 1 aravan in brand jorschoten j een brand aan de Bloklaan jn zaterdagmorgen een cara- in en een paardentrailer uitge- and. De brand ontstond in de ravan en is vermoedelijk aan stoken. De schade bedraagt n minste 15.000 gulden. Auto ontvreemd ,na inbraak in woning VOORSCHOTEN Een woning aan de Jan Steenlaan in Voorschoten is vrijdagavond doelwit ge weest van inbrekers. Toen de 25-jarige bewoner van het huis thuiskwam, vond hij de voordeur open en bleek het hele huis doorzocht. De da ders hadden paspoorten, een rijbewijs, pasjes, cheques, 200 gulden en zijn autosleu tels meegenomen. Met be hulp van de sleutels kon ook de auto van de Voorschote- jnaarworden meegenomen. Alle Voorschotense verenigingen die door de gemeente worden gesubsidieerd kunnen aanspraak maken op een extra potje voor cursussen. Elke vereniging mag 800 gulden per jaar besteden om vrijwilligers op te lei den, van een cursus boekhouden voor de penning meester tot een trainerscursus voor voetbaltrainers. „We willen de Voorschotense verenigingen zo profes sioneel mogelijk laten draaien", verklaart wethouder H. Smits van welzijn de extra subsidie. Vorig jaar was er ook al een potje beschikbaar voor deze zogenaamde kaderkosten. Slechts de helft van het budget werd door verenigingen daadwerkelijk besteed. Wethouder Smits betreurt, dat maar weinig verenigin gen van de extra subsidie gebruik maken. Gemeente Voorschoten heeft met ingang van ko mend jaar de subsidies voor verenigingen voor drie jaar vastgelegd. Wel moeten de clubs en organisaties elk jaar verantwoording afleggen in de vorm van een jaar verslag. „De verenigingen worden onafhankelijker, de overheid neemt meer afstand", aldus Smits. „Boven dien geeft deze nieuwe manier van subsidiëren veel minder administratieve rompslomp." Onderzoeksbureau waarschuwt voor kosten alphen aan den run jan winde De monorail in Alphen lijkt steeds meer een prestigeproject te worden. Status is een belang rijke overweging geweest om voor een hangbaan te kiezen. Dat staat te lezen in eeri rapport van het Amsterdamse onder zoeksbureau RIGO Research en Advies BV, dat in opdracht van het ministerie van verkeer en waterstaat een inventarisatie heeft gemaakt van vormen van onbemand personenvervoer. P. Taal, voorzitter van de Ver eniging Tegen de Monorail, kent het rapport van haver tot gort. De vereniging heeft be zwaar aangetekend tegen de af gifte van een bouwvergunning voor de aanleg van een mono railverbinding tussen het Al- phense NS-station en archeolo gisch themapark Archeon. Het rapport wijst er onder meer op dat exploitanten zich danig kunnen verkijken op de kosten van een geautomati seerd personenvervoer-sys- teem. „Twijfel over de vraag of de lagere kosten van rijdend personeel wel de hogere kosten van onderhoud zullen compen seren, is vaak de oorzaak voor het afvallen van de 'automated people mover' als serieus, alter natief. Een voorbeeld is de hangbaan die is voorgesteld voor de ontsluiting van Ar cheon. In de eerste vergelijkin gen werd uitgegaan van exploi tatie die rendabeler was dan bij de bus. De exploitatiecijfers staan momenteel echter ter dis cussie. Als men in een vroeger stadium had beschikt over een realistischer schatting, dan was de APM wellicht niet als het meest kansrijke alternatief uit de bus gekomen", aldus de op stellers van het rapport. Het rapport is bij de gemeen te Alphen in het geheel niet be kend. Inmiddels probeert de ge meente het zo snel mogelijk in handen te krijgen. Voor het ver lenen van een bouwvergunning moet namelijk vrijstelling wor den verleend van het huidige bestemmingsplan en daarvoor is het noodzakelijk alle belan gen af te wegen. De commissie voor bezwaar- en beroepschrif ten kan pas advies uitbrengen aan burgemeester en wethou ders als het lijvige rapport is meegewogen in de beoordeling. Uit het RIGO-rapport blijkt verder dat de angst van de be woners voor kinderziekten ge rechtvaardigd kan zijn. „Langdurige problemen met de automatische controle en be sturingssystemen zijn eerder re gel dan uitzondering. De leve ranciers onderschatten nogal eens de problemen die zich kunnen voordoen en de exploi tanten zijn niet gewend om eerst een half jaar proef te draaien zonder passagiers", zo staat te lezen in het rapport. Ook plaatst het onderzoeks bureau vraagtekens bij de socia le en technische veiligheid. De besparing op personeelskosten door automatisering kan geheel teniet gedaan worden door de inzet van extra bewakingsperso neel. Over de technische veilig heid wordt opgemerkt dat een automatisch systeem moeilijk kan reageren op onvoorziene omstandigheden. Tot slot gaat het RIGO-rap port nog in op het aspect leef baarheid. Het Alphense mono railproject komt er tamelijk be kaaid van af. „In Alphen is er niet alleen ruimtegebrek, maar is er ook sprake van visuele hin der en geluidsoverlast voor de omwonenden. De bestiiurders zijn blijkbaar van mening dat de overlast die de 'people mover' de bewoners bezorgt, niet op weegt tegen de voordelen van het systeem." ree gewonden bij aanrijding frwoude Alcohol was de boosdoener gisteravond bij een nrijding op de Dr. Kortmannstraat in Zoeterwoude. Daarbij lao pen een 25-jarige Leidse automobiliste en haar 23-jarige inzit- raathof nCje snij wonden op. Een 51-jarige bestuurder uit Leidschen- "en| jn veroorzaakte het ongeval doordat hij op de verkeerde weg- T* lft reed. Later bleek dat de man, die ongedeerd bleef, een paar izen te veel op had. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Jphenaar gewond bij vechtpartij jhen aan den run» Bij een vechtpartij zaterdagochtend tussen Jee 24-jarige Alphenaren is er één met lichte verwondingen l' iar het ziekenhuis overgebracht. Het gevecht ontstond bij de 4 ining van een van de twee aan de Pieter Floriszstraat. Aanlei- ig voor de vechtpartij was dat de bewoner zijn kamer wilde Brafi iderverhuren, maar daar toch weer op terug kwam. Hij draaide Ouw deur °P s'ot en deed °P aanbellen van zijn onderverhuurder Rijstx et0Pen- Deze trapte daarop de deur in. Bbeb? D"sPe'er uit school gestolen besten 2ERSWOUDEUit een schoolgebouw aan de Joseph Haydnlaan Hazerswoude hebben inbrekers het afgelopen weekeinde een l-speler en een videorecorder gestolen. De dieven kwamen via H< n openstaand raam de school binnen. l udekerk aan den run» Een motorrijder uit Rotterdam is onge- v kkig ten val gekomen in de Dorpsstraat te Koudekerk aan den jn. De 25-jarige man wilde keren, maar viel daarbij om. Hij oest met een gebroken sleutelbeen en letsel aan zijn enkel larhet ziekenhuis worden gebracht. lan in portiek beroofd K phen aan den run Een 20-jarige Leidenaar is in de nacht van i ijdag op zaterdag ernstig gewond geraakt bij een overval op de llebra jrtemelk in Alphen aan den Rijn. De man wilde daar een flat- irtaal binnengaan, toen hij knock out werd geslagen en werd roofd van zijn portemonee en zijn zaktelefoon. Waarschijnlijk iren er twee daders. Het slachtoffer heeft een zware hersen- M< hudding en een storing in het spraakcentrum opgelopen, zo .omn eek in het Academisch Ziekenhuis. De politie verzoekt getui- S n zich te melden. ietsster gewond bij botsing in phen aan den rijn» Een 74-jarige fietsster uit Alphen aan den icha jn is vrijdagmiddag in haar woonplaats gewond geraakt bij een igeluk op de Jeltje de Bosch Kemperstraat. De vrouw verleende lei en voorrang aan een auto, die werd bestuurd door een 51-jari- Chn plaatsgenoot. De fïetster is met ernstige verwondingen over bracht naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. Motorrijder valt nbraak in sportkantine iRMQND Een sportkantine in de Veerpolder in Warmond was 1de nacht van vrijdag op zaterdag doelwit van inbrekers. Die mielden een raamluik en een raam en namen drank mee ter larde van ongeveer 150 gulden. lestolen auto teruggevonden ■Ofarendsveen De gestolen auto van een Roelofarendsvener gisteren in Amsterdam teruggevonden. De eigenaar had de efstal overigens nog niet opgemerkt. Na de ontdekking deed man alsnog aangifte. H oogmadenaar rijgt lintje roelofarendsveen liesbeth buitink Alles wat maar enigszins kan rij den, was zaterdagochtend te zien in het jeugdbloemencorso in Roelofarendsveen. Niet al leen de gebruikelijke auto's, tractoren, zeepkisten en fietsen, maar zelfs een riksja, kinderen op skeelers en een gemotori seerde ijskist. Alkemade liep massaal uit om het hoogtepunt van de Oranjefeesten te bekij ken. Vlak voor het begin van het corso proberen de toeschou wers het beste plekje te vinden. Precies op de stoeprand zitten twee peuters' in paarse plastic stoeltjes. Op het kruispunt van het Zuid- en Noordeind'e heb ben twee Veenders een eigen invulling aan het corso gegeven. Zij zitten op een versierde kar op het meest strategische punt in het dorp en laten de stoet aan zich voorbij trekken. Verschillende deelnemers aan het corso spélen in op de actua liteit. Een busje draagt het op schrift 'Hier is het busje dan', verwijzend naar de hit. Het duo in de auto neemt de invulling van het nummer wel erg letter lijk en botst tegen een versierde kar. Grote hilariteit ontstaat als een rijdende vrieskist langs komt. Twee in het wit geklede deelnemers zitten in de kist en besturen hem op onzichtbare wijze. De capriolen die ze uitha len, zorgen ervoor dat tot het eind van het corso mensen over de vrieskist napraten. De kar die in verschillende delen het sprookje van Sneew- witje uitbeeldt, krijgt eveneens grote waardering. Óp het eerste deel van de kar is het kasteel van de boze schoonmoeder te zien, compleet met de tover spiegel. Op het volgende ge deelte staat het huis van de ze ven dwergen, die muziek ma ken en met Sneeuwwitje spelen. Achter de kar rijdt de prins op het witte paard. Een kunstig versierde heksenwagen sluit de lange rij van corsodeelnemers af. De (mannelijke) heksen zwe ven op hun bezems naast een zwarte papier-maché kat en raaf. De rokende heksenpot van de vriendenclub van Klein van de Geestweg - winnaar van de publieksprijs en wisselbeker - laat nog lang een dikke walm achter. Landbouw-Economisch Instituut positief over toekomst tuinbouw Stompwijk Stompwijk heeft goed functionerende glastuinbouwbe drijven. Het is niet de verwachting dat de kassen in de toekomst - bijvoorbeeld door gebrek aan opvolgers - ver dwijnen. Indien de gemeente Leidschendam de glastuin bouw wil vervangen door water en moeras, moet ze zich met die uitplaatsing actief bemoeien. Tot die conclusie komt het Landbouw-Economisch Instituut (LEI) na een onderzoek in opdracht van de gemeente Leidschendam. Als de kassen weg moeten, moet Leidschendam tijdig in overleg treden met andere ge meenten die mogelijk plek heb ben voor de Stompwijkse kwe kers (bijvoorbeeld Almere, Ze venhuizen en Moerkapelle, West Friesland en de Zuidhol landse eilanden), stelt het LEL Het onderzoeksbureau schat de kosten voor de uitplaatsing van alle glastuinbouw uit Stomp wijk, zo'n 20 hectare, bij een ge middelde vergoedingsprijs van 100 gulden per vierkante meter op 20 miljoen gulden. Gemeente Leidschendam heeft eerder een voorlopige structuurschets laten maken door het RBOI. Dit bureau meent dat er op termijn geen toekomst is voor de glastuin bouw in Stompwijk en dat de tuinbouw plaats moet maken voor water en moeras. Omdat de gemeente behoefte had aan een tweede mening, nam zij het Landbouw Economisch Insti tuut in de $rm. Het LEI ziet wel toekomst in de Stompwijkse tuinbouw. Het instituut erkent dat Stompwijk geen zelfstandig glastuinbouwcentrum heeft met een concentratie van regenwa- teropvang, waterzuivering, ken nis, distributie en verwerking. In tegenstelling tot wat het RBOI beweert, hoeft dat echter niet te leiden tot belemmering in het functioneren. „De nabijheid van de rijksweg A4 en andere glascentra maken die concen tratie niet noodzakelijk", aldus het LEI. Het rapport van het Landbouw-Economisch Insti tuut wordt begin oktober be sproken in de dorpsraad. Daar na nemen het college van B en W van Leidschendam een standpunt in. Kom naar ons occasionplein, langs de snelweg A4, afslag Leiderdorp (bij het meubelplein en Mc Donald's). Tot ziens!

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9