Honderdduizend mensen zoeken jaarlijks hulp Kort geding over hoogte van aanneemsom Bisschop Muskens pleit voor grote verzoendag in Nederland Bijbelgenootschap wil af van 'stoffig, saai imago' Leiden Kerk Samenleving MAANDAG 25 SEPTEMBER 1995 chef henny van egmond. 071 -356414. plv.-chef hans koenekoop. 07ij Slachtofferenquête Leidse hoogleraar wordt in 42 landen gebruikt BURGERLIJKE STAND W< leiden/den haag caroline van overbeeke Slachtoffers van inbraak, roof. diefstal, bedreiging en geweld kunnen niet altijd rekenen op de sympathie van buitenstaan ders. „De gedachte dat iemand buiten zijn schuld slachtoffer wordt van criminaliteit, is heel bedreigend voor mensen. Daar om zoeken ze vaak een reden voor het voorval, zodat ze zich ervan kunnen overtuigen dat het slachtoffer het er zélf naar heeft gemaakt. Om die reden zijn organisaties voor slachtof ferhulp hard nodig: zodat zij niet in de kou komen te staan." Professor Jan van Dijk kan het weten. De Leidse hoogleraar criminologie heeft aan de wieg gestaan van de Bureaus Slacht offerhulp, de vrijwilligersorgani satie die zich in Nederland inzet voor slachtoffers. Van Dijk is be halve hoogleraar in Leiden be- leidsdirecteur op het Haagse ministerie van justitie. Hij doet veel onderzoek naar de omvang en de invloed van criminaliteit op de levens van mensen. Zo is de Leidse hoogleraar maker van de internationale slachtoffer-enquête: een lijst met standaard-vragen over er varingen met criminaliteit, angstgevoelens, de mening over de politie en de mogelijke straf voor de daders. Overheden kun nen de uitkomsten van de vra genlijsten gebruiken voor be leid. De enquête is inmiddels in 42 landen gebruikt. Voor dit werk krijgt Van Dijk deze maand de Stephen Schafer Award, de onderscheiding van de grootste organisatie voor slachtoffers, het Amerikaanse NOVA. De directeur van NOVA reikt de prijs op 27 september uit in de residentie van de Ne derlandse ambassadeur in Was hington in aanwezigheid van staatssecretaris Kohnstamm. Volgens de Leidse hoogleraar, was er lange tijd geen aandacht voor de positie van slachtoffers. „Dat veranderde eigenlijk pas in de jaren zeventig toen de vrou wenbeweging aandacht begon te vragen voor slachtoffers van verkrachting en mishandeling. Vervolgens namen vrijwilligers begin jaren tachtig het initiatief voor hulp aan slachtoffers van inbraak en beroving. Daarna is het eigenlijk enorm hard ge gaan: inmiddels krijgen zo'n honderduizend mensen per jaar een vorm van steun, meestal via de Bureaus voor Slachtoffer hulp." De bureaus geven vooral praktische en juridische steun, het invullen van verzekeringpa pieren bijvoorbeeld, en emotio nele bijstand. Van Dijk: „Inmid dels gaat ook de Nederlandse wetgeving veranderen. Slachtof fers krijgen rechten: op infor matie en schadeloosstelling door de dader. Al die ontwikke lingen zijn het resultaat van een succesvolle hervormingsbewe ging" Van Dijk was de eerste in Eu ropa die begon met grootschali ge bevolkingsonderzoeken naar ervaringen met criminaliteit. „Begin jaren zeventig deden we ons eerste onderzoek in Neder land waar we 300 slachtoffers vroegen naar hun ervaringen Professor Jan van Dijk: „Amsterdam wint het nog steeds van Peking." met de politie, hun oordeel over de straf van de dader en derge lijke. Later hebben we een lan delijke enquête gemaakt en een steekproef genomen onder de hele Nederlandse bevolking. Die kreeg veel media-aandacht omdat daaruit bleek dat het or dinaire jatwerk in Nederland tot grote hoogte was gestegen." „Vervolgens hebben we een uniforme vragenlijst gemaakt die inmiddels wereldwijd wordt gebruikt om het niveau van de criminaliteit en ervaringen met de politie te meten. Omdat die enquête overal hetzelfde is, kunnen we de resultaten van de 42 landen vergelijken." Zo blijkt het aantal gewelds misdrijven in ontwikkelingslan den. Zuid-Amerika en Afrika, veel hoger te liggen dan in het westen. „Omdat er in arme lan den geen politiestatistieken be staan. komen we bovendien veel te weten over de handelwij ze van de politie. In Oost-Euro pa bijvoorbeeld hebben men sen nog steeds een erg negatief beeld van de politie." De landen met de meeste criminaliteit zijn nog steeds de Verenigde Staten, Afrika en Zuid-Amerika. Neder land scoort nog steeds hoog als het om fietsendiefstallen gaat. „Amsterdam wint het nog steeds van Peking." De internationale slachtoffer- FOTO HOLVAST/MARK LAMERS enquête wordt opgenomen in de grote Europese vragenlijst naar maatschapijke kenmerken, de Eurobarometer. Dat bete kent dat Van Dijks vragen straks in alle Europese lidstaten wor den gebruikt. Zelf gaat de hoogleraar zich meer toeleggen op criminali- teitsonderzoek in ontwikke lingslanden. den haag persbureau cerberus Een Leidse vrouw wil dat het aannemersbedrijf Gebr. Akerboom uit Rijpwetering alsnog begint met het verbouwen van een huis aan de Zuidzij- derweg in Oud Ade tegen de som van 150.000 gulden. In kort geding voor de rechtbankpresi dent in Den Haag eiste zij afgelopen vrijdag on middellijke aanvang van de verbouwing. Volgens de vrouw, die met haar man in het huis wil gaan wonen, zijn de aannemer en zij in mei overeengekomen de verbouwing voor 150.000 gulden uit te voeren. Ze verwijt de San- nemer daarna niets meer ie hebben onderno men. Akerboom heeft een ander verhaal. Hij be grootte de verbouwing in april 1995 op 240.000 gulden. Omdat de vrouw zei slechts een bouw- krediet van 150.000 gulden van de bank te krij gen, volgden uitgebreide onderhandelingen tus sen beide partijen. Nog voordat overeenstemming was bereikt over de werkzaamheden die voor 150.000 gulden verricht zouden worden, vroeg de Leidse de aan nemer om de oorspronkelijke offerte uit te prin ten en daar in plaats van 240.000 gulden 150.000 gulden onder te zetten. Op die manier zou de bank over de brug komen met de hypotheek. Volgens Akerboom was duidelijk dat het stuk alleen voor de bank was opgesteld en geen over eenkomst tussen beide partijen inhield. Maar de vrouw beschouwt het stuk wel als een overeen komst en houdt de a „U houdt ,het voor mogelijk dat een aannemer een verbouwing eerst op 240.000 gulden begroot en hem bij nader inzien kan uitvoeren voor 150.000 gulden?", vroeg president A.H. van Del den aan de vrouw. De president vond het naïef van de aannnemer dat deze een offerte opstelde zonder zich te reali seren dat de andere partij hem daarop zou kun nen vastpinnen. De uitspraak is over een week. LEIDEN Geboren Jim Jari zv. G. Bol en J.A. Duivenvoorden Priscilla Sa- mantha dv. M.C.J. Cornelissen en Y.M. van Triet Daniël Martinus Herman zv. J.H.M. van Gent en V.J. Mooyekind Jelle David zv. M.A. Koopmanschap en O.M. Lotten Jessica Maria dv. G.E. Ag- noli en E. Santos de Jesus Piet Johan Christiaan zv. C.M.H. van Agtmaal en M.E. Wobma Glenn Robert zv. R. van Hal en M.M. Ginjaar Julius Robbert Pieter zv. P. Kok en C.M.A.E. Laterveer Cheyenne Kimberley dv. H.H. Snik en S. Kukler Iris dv. P.J.M. van der Hoorn en C.E. de Ruijter Diar zv. S. Hussein en F. Hussein Luuk Jan zv. N.G. Heek en T.H.M. Ceelen Anna Emma Despi- na dv. E. Milathianakis en J. de Mooij Tessa Justine dv. C.G.L.J. Rotteveel en J.E.F. Weijers Samantha dv. J.J.W. van Rhijn en B.C. de Jong Laura Maria Theresia dv. A.C. Hachmang en H.T. Roelandse Wiebe zv. H.H.M. van den Berg en I.P.M. Bakker Berk zv. E. Ki- bar en N. Aksoy Mats Leendert zv. M. den Duik en J.M. Molenkamp Jordi zv. D. van der Kwaak en K.J. Maters Jas mijn Emily dv. J.P. Ruigt en Y.J. van Hecke Max Sebastian zv. S.P. Schoen berger en G. Paliouga Mats Johannes zv. R. van der Veld en M.C.M. Bakker Sebastiaan Michiel zv. J.J.H. Bleesing en A.R. Heijder Thomas Christiaan zv. J.J.H. Bleesing en A.R. Heijder «Guido Willem Bastiaan zv. J.C. Hogewegen L.M.F. Driesse Annemarijn Elisabeth Antoinette dv. J.C. Hogewegen L.M.F. Driesse Mariëlle dv. A. Zuijderduijn en M. van Duijn Wendy dv. A. Zuijder duijn en M. van Duijn Jaimy Sophia dv. W.A. Raaphorst en Y.S.M. Kooijman Teddy zv. Higinoes Etoeharnowo en N.K.M Winaya Constance Ludwina Sophia Allison dv. J. Langezaal en H.C. Schuur Robbert Willem Sander zv. B.M.A. Kroon en P.M.J. Bisschoff Hugo Maarten Peter Arie zv. G.J. den Hartog en E.A.J. van Oord Bodine Mathilde Hermine dv. P.P.F.M. van Eechoud en B.T.M. Smolders Djamila Cornelia dv. M.C. van Leeuwen en C.E. Langeveld Golub Ivan zv. N. Randjelo- vió en Z. Culibrk Douwe Damiaan zv. P. Rhebergen en C.S.M. van Strien Ni- colaas Leendert zv. N. Dijkdrent en N.H. Heemskerk Manuela Rosa dv. A. Ab- baszadeh en I.C. Brusche Aline Johan na dv. J.J.A.M. Peters en J. van Wagten- dorff van Rijn Jacob Johan zv. N.J.W. de Goeje en N.J. van der Does Zenas Amarachukwu zv. M. Okwara Amazu Robin Adriaan zv. W.H. van der Spek en C. Appeldoorn Alexander James zv. J.C. Lewis en E.M. Oldroyd Catherine Anne dv. J.C. Lewis en E.M. Oldroyd Larissa Hinke dv. J.W. Rozendaal en P.C. Kramer Vincent Johannes Mat- theus zv. W.Q.L. van Westerop en M.J. van Duijn Ysbrand Hein zv. J.P. La- mers en A.M. van Kessel Kimberley dv. J. van Eijk Sharon dv. J. van Eijk Koenraad Marinus Willem zv. H.A'.Ï.M. iftr m nriji Wolvers en J.C.M. Heijkoop* Nao p{ M.M. Margaroli en M.A. Straathof boGaston zv. G.M. Sprinkhuizerii jnV C.J.P. Soethout* Marco z- H.M.Jules. Overleden D.J. Beumee, geb 5; 1895. geh. gew. met 8.G. Bruins van der Mark, geb. 17 febr. 1947 N M. van Vliet A. van der Voorst J 28 mei 1902, geh. gew. met J. S. G. van Delft, geb. 29 juni 1928.1 T. Gressie, geb. 16nov. 1910,g;iee- gew. met G.J. de la Rie H. Cozi|-iar 22 maart 1908, man R. jikmaki51 16 aug. 1995, dochter P. Koet, 16 maart 1923, man M.G. Brar« >deI geb. 16 mei 1940, man L. Ouv,ilde' geb. 4 april 1927, man J. Rijsbe0 geb. 4 jan. 1924, man J.J. Boss geb. 3 juni 1942, geh. gew. metC Bosman A.F. Lukassen, geb. 29 '1 1983, zoon A. Schippers, geb.i 1917, man A.A. van der Westen 23 maart 1953, ev J.C. Ouwerskx f- S.S. Dupont, geb. 15 okt. 1948,;). gew. met R.C.P. Besters* J.M. Hqno stra, geb. 24 juli 1922, man B.l Brummelen, geb. 25 maart 1920 J.J. Oskam, geb. 8 febr. 1928,f Kwikkers. Gehuwd E.J.R. Berendsen en Y. Kastelein R.R. Kalloe en H.S. U loesingh H.J.M. Lepelaar en C. JU"! Boer M.R. van Steen en M.J.L.i Poel G.A. van der Blom en J.H.t Duijvenbode R.H. van den Berg L.I.M.Tilgenkamp* M.P. Brasser C.J. van der Vlugt H. Boeff en A van Kempen L.A. Silva Gomez e Itn D.A.M. Lammers M.J. de Wit en Weers R.M. Kraal en R.H. van K jje op*P. Overdijken K.L. van Veen jd; Duvekot en Y Jansen A. Hillebn ort - D.R. van den Berg* M.J.J. Tromn irtt Slomp F.S. van der Zeeuw en E. roi gerding S.C. Kuiper en P. Brum- jre meikamp A. van Berk en K.J. Mi hu J.W.A. Langeveld en E.M. Lomn eel E.A.M. Gijbeis en J. Wurzer meier en C.C.H. Vellema. VOORSCHOTEN Geboren Ca Romee dv. C.J. van der Eist en M. Ran Philippine Janneke Francii R.P. den Brave en D.P.P.M. Scha jn Ricozv. R.J. de la Rie en A.M. v '§e Emily Elisabeth dv. N.C. van dei en en E.M. van de Mortel Jordy Chr pl her Maxim zv. J.A.E.M. Bode de Miriam dv. M. Skakni en Y. B ba Niek zv. K. Kootstra en G. He Overleden N.J. van Vliet, oud 57 T.J. Wagner, ev Stegman, oud 63 M.E. Wise, oud 78 jaar W. van oud 75 jaar G.J. IJperlaan, oud J.G. van Boeijen, ev Cornelissen, 81 jaar A.H. Tap, oud 73 jaar Velds, wv Scheffer, oud 94 jaar van der Helm, oud 98 jaar H.G. pelmah, oud 88 jaar A.H. Tap, - jU redactie dick van der plas. 071- BUITENLAND KORT Kerk en staat De burgers van het Zwitserse kanton Zürich voelen niets voor een scheiding van kerk en staat. In een gisteren ge houden referendum sprak ongeveer tweederde zich uit tegen deze scheiding. Van de stemgerechtigde inwoners was ongeveer 40 procent ko men opdagen. De volkraads- pleging was een initiatief van onder meer de liberale partij en. Zij hadden bezwaar tegen de al te nauwe banden tus sen kerk en staat, vooral op financieel terrein. Bovendien stoorden zij zich geregeld aan linkse standpunten van de kerken. Als de scheiding was doorgegaan hadden de kerken naar schatting drie kwart van hun inkomsten verloren. Dialoog Geen veroordeling van de Servisch-Orthodoxe Kerk maar een dialoog met deze veel gekritiseerde lidkerk. Dat is de lijn die de Wereld raad van Kerken deze week heeft gekozen nadat ander maal een veroordeling on mogelijk bleek. Die dialoog wordt heel belangrijk. De aandacht verschuift van het inperken van de oorlog tot verzoening in en wederop bouw van het land. Secreta ris-generaal dr. Konrad Rai ser heeft dat gezegd tijdens de laatste dag van de be stuursvergadering in Genève. Mexico Mexico heeft acht buiten landse, rooms-katholieke priesters en religieuzen het land uitgezet of de toegang tot Mexico ontzegd. Dit heeft het bisdom San Cristobal de las Casas in de onrustige Mexicaanse provincie Chia pas bevestigd. De Mexicaan se autoriteiten hebben htm besluit niet toegelicht. Drie van de acht geestelijken be vinden zich reeds buiten Mexico. Zij werden in juni gearresteerd, omdat zij zich volgens het ministerie van binnenlandse zaken schuldig hadden gemaakt aan 'diverse ongeoorloofde activiteiten'. De drie steunden de roep van de indiaanse rebellen (Zapatistas) om grotere auto nomie voor de verarmde deelstaat. In Nederland moet jaarlijks een grote verzoendag wor den gehouden. Christenen, joden, moslims en 'alle mensen van goede wil' zouden daar samen aan moeten werken. Voor die dag kan gebruik gemaakt worden van de joodse tra ditie van de Grote Ver zoendag en de islamitische gewoonte op de laatste dag van de Ramadan van huis naar huis te trekken om el kaar vergiffenis te vragen. Zo'n jaarlijkse verzoenings dag zou in de vredesweek kunnen plaatsvinden. tilburg gpd Dat voorstel deed bisschop Muskens van Breda afgelopen zaterdag op een conferentie van de rooms-katholieke vredesbe weging Pax Christi en de Theo logische Faculteit Tilburg. Daar nam hij een advies van Pax Christi in ontvangst over een nog te schrijven bisschoppelijke brief over vrede en gerechtig heid. Volgens de Bredase bis-' schop moeten christenen, jo den, moslims en mensen van goede wil op zo'n dag van ver zoening 'een teken van verbroe dering stellen, een bewijs van verdraagzaamheid geven tegen over medemensen die anders Bisschop Muskens: „De toekomst van het Westen, misschien v ri geheel de wereld, hangt hiervan af." FOTO CPD van huidskleur zijn, afwijkend van opvatting, ongelijk van stand en inkomen, verschillend van cultuur of godsdienst'. Als er overal vrede zou heersen tus sen 'allen die Abraham als hun vader erkennen' (joden, christe nen en moslims), dan is 'het schijnbaar onmogelijke al be reikt', aldus Muskens. „De toe komst van het Westen, mis schien van geheel de wereld, hangt daarvan af. Muskens' pleidooi voor een grote verzoendag volgde op de aanbieding van een advies van Pax Christi, dat tot stand is ge komen na een uitgebreide con sultatieronde onder de rooms- katholieke geloofsgemeen schap. Dat advies zullen de Ne- derlandse bisschoppen gebrui ken voor hun herderlijk schrij ven over vrede en gerechtig heid, dat volgend jaar moet ver schijnen. De laatste bisschop pelijke vredesbrief dateert van 1983, maar na de Koude Oorlog is volgens Pax Christi „de we reld ingrijpend veranderd en is een nieuwe beschouwing en be zinning dringend noodzakelijk geworden." Pax Christi pleit ervoor dat de bisschoppen in hun nieuwe brief ruimschoots aandacht be steden aan een 'vredesspiritualiteit', die reke ning houdt met de gevoelens van onmacht die veel gelovigen tegenwoordig ervaren bij de oorlog in Bosnië. „Zo'n vredes spiritualiteit kan een bijdrage leveren aan het doorbreken van de politieke apathie en het cy nisme." Ook zouden de bisschoppen de dialoog tussen de drie reli gieuze gemeenschappen (de rooms-katholieke kerk, de Ser visch-Orthodoxe Kerk en de moslims) in het voormalige Joe goslavië krachtig moeten bevor deren. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Woudrichem: C. Hendriksen, kandidaat te Well. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Amsterdam: G.A. Scholte, l.l. zendingspredikant te Kameroen; te Capelle aan den IJssel: M. Gilhuis, kandidaat te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: M. Gilhuis, kandidaat te Amsterdam. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Capelle aan den IJssel (wijk zuid): G. Gunnink te Hardenberg-Centrum. Paus volgend jaar naar Duitsland berlijn dpa/kna Paus Johannes Paulus II brengt volgend jaar zomer een bezoek aan de Bonds republiek Duitsland. Hij zal op 23 juni in Berlijn de door de nazi's vermoorde 'Dompropst' Bernhard Lichtenberg zalig verkla ren, zo deelde het bisdom Berlijn het afgelopen weekeinde mee. Ook staat een ontmpe- ting met de Duitse presi dent Herzog op het pro gramma, waarover verder nog weinig bekend is. Het wordt het derde bezoek van Johannes Paulus II aan Duitsland. Het hoofd van de Rooms-Katholiéke Kerk bezocht het land eer der in 1980 en 1987. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-1280: Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma?t/m/vr.18.00-19.30uuren Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-12803 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), 1. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) 071-356356 per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST W. H. C. M. Steverink OMBUDSMAN R. D. Paauw 071-356215 per kwartaal (NL) Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE! G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst Voor.mensen die moeilijk lezen, sleet H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden hebben of blind zijn (of een andere li 1 A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio dicap hebben), is een samenvatting* F. Blok, chef eindredactie algemeen regionale nieuws uit het Leidsch Dag: |C W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie Ö8860-82345 (Centrum v J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco tuur, Grave). haarlem anp Het Nederlands Bijbelgenoot schap (NBG) wil niet langer een 'stoffige, saaie' bijbelverspreider zijn. Dat zei algemeen secretaris C. van der Hoeven bij de pre sentatie van het NBG-beleids- plan. Met wervende varianten van de Heilige Schrift, een nieuw logo en een doorgelichte organisatie wil het 180 jaar ou de, eerbiedwaardige protes tantse instituut 'tintelend van elan' de toekomst in. Van het beleidsplan is onder de titel 'Zorgvuldig en onbe schroomd' een populaire sa menvatting gemaakt. De illu straties in de brochure van een zedige bijbellezende vrouw, een bril op een opengeslagen bijbel en volle kerkbanken ogen ech ter vrij traditioneel en maken niet onmiddellijk duidelijk dat het NBG 'op weg naar de vol gende eeuw' is. Steeds meer bijbelvertalingen dingen naar de gunst van de le zer op de krimpende Neder landse markt. Bij de Katholieke Bijbelstichting (KBS) verschijnt binnenkort een herziene uitga ve van de Willibrordvertaling, het NBG komt volgend jaar met een nieuwe editie van de Groot Nieuws Bijbel in hedendaags Nederlands, en NBG en KBS werken samen aan een oecu menische bijbelvertaling die aan het begin van de volgende eeuw klaar moet zijn. De zinderende vertaalactivi teit neemt niet weg dat het bij belgebruik in Nederland zien derogen afneemt. Veel van de ongeveer 100.000 bijbels die het NBG jaarlijks afzet, blijven ge sloten. „Het traditionele pa troon van bijbelgebruik in kerk, school en gezin is aan erosie onderhevig", aldus plaatsver vangend algemeen secretaris W. van Galen. Toch zijn de kansen voor bij belpromotie bij buitenkerkelijk publiek groter dan een aantal jaren geleden, meent Van der Hoeven. „De anti-houding ten aanzien van de bijbel is veran derd in een blanco houding." Om de geseculariseerde harten van de Nederlanders warm te maken voor de blijde bood schap, heeft het NBG in samen werking met de kerken plannen voor een Jaar met de bijbel, dat in 1998 of 1999 moet plaatsvin den. Met hulpmiddelen bij het bij bellezen probeert het NBG vooral op scholen de bijbel vo.or jongeren toegankelijk te maken. Z I E K E N H U I Z ONGEVALLEN DIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessen en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACON ESSENH UIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor 1 ners bovendien van 10.30- 11.15uurenvan 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30u n na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 ul II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18 30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8