deLEIDEN Woningen op NEM-terrein Die beesten moeten gewoon vrij' Foto's zonder estel. ïn Meisjes fotograferen enge plekken Leiden en Rijnwoude stoppen met TopGun henny van egmond. 071 -356414. plv -chef hans koenekoop, 071 -356429 >eddeels ope tï egers blijken oplichters alfabet! Bewoners van de Frans van Mierisstraat in Leiden heb- is vooten z'c^ 'aten °P'ichten door een tweetal schoorsteenvegers. De ngsmes iannen van bewoners toestemming om de schoor- DA zal enen te ve8en en kachel en geiser schoon te makeri. Maar toen ndeling ebewoners vervolgens de kachel wilden aansteken lukte dat i nieui 'et meer- En na<^er onderzoek leerde dat de schoorstenen niet or dit p !«*gd en kachel en geiser niet schoongemaakt waren. Een te- de foont)e naar ^et adres op het bonnetje bracht geen uitkomst, miljard el adres was vals. ie VS ^Europ °PPen gestolen uit etalage erugho iden» Uit de etalage van een antiekwinkel aan de Hooigracht gekortv jn vrijdagavond handgemaakte poppen met een waarde van jOO gulden gestolen. De eigenaar ontdekte de diefstal toen hij avonds laat de winkel wilde afsluiten, nsendi leidenaar op straat beroofd ;den Een 35-jarige Leidenaai is vrijdagavond op de Haarlem- culien lerstraat beroofd door twee onbekende mannen. Het duo vroeg if%/) meen vuurtje, maar bleek meer interesse te hebben in de por- tJfi, monnee van de Leidenaar. De rovers rukten de portemonnee, iet daarin 400 gulden, van de broekriem van het slachtoffer en we got ngen er vandoor op een snorscooter. rToi^ve 'eestganger slaat door ijk. Ee idem. Een 21-jarige Noordwijker ging zaterdagavond op het nt dan prjaardagsfeestje van zijn vriendin door het lint. In de huiska- oper ,er van je woning aan het Zwarte Pad begon de man om zich 'olgeni een te slaan. De meeste feestgangers waren al gevlucht, toen de ïn. „D 0]jtje de man ujt veiligheidsoverwegingen meenam naar het ureau. Aldaar verklaarde hij 'teveel gedronken en gesnoven' te ebben, ngvaiNNO 1895 Woensdag 25 September Het voornemen bestaat om muntbiljetten van 10 te doen anmaken, ten einde te kunnen overgaan tot de intrekking van 1 ïiljoen aan muntbiljetten van 50, welke veel minder in trek jn, en het in omloop brengen in de plaats daarvan van 10, tot jlijk nominaal bedrag. De Nederlandse mail, met berichten uit Batavia van 16 tot 20 kan hier 26 dezer worden verwacht. os iNNO 1970 vrijdag 25 september de Zuiderkerk is de eerste bijeenkomst gehouden van 2 anglustigen die tot de oprichting van een christelijk mannen- Dor voor Leiden en omstreken willen overgaan. Koordirigent jj-® ander van Marion die bereid gevonden is de leiding van dit 10;oc oor op zich te nemen vond het aantal aanwezigen nog te gering i6.oc m al meteen met het koor te beginnen. Wel gaf de dirigent een Voorproefje van hoe er gezongen gaat worden. De 25 heren die _a2o enthousiast zijn over de oprichting van het koor hebben een V iden werfactie op touw gezet om het aantal zangers tot tenmin- 7.50 e 40 uit te breiden. leiden aad rietveld De Lisser projectontwikkelaar Bas Romeyn heeft het terrein, de grootste bouwplaats in de stad, een jaar geleden gekocht van de machinefabriek. Na overleg met wethouder T. van Rij (PvdA/stadsontwikkeling) wordt nu gewerkt aan de defini tieve plannen voor het wijkje, waarmee een investering van rond de honderd miljoen gul den is gemoeid. Romeyn is trots dat juist hij het NEM-terrein in handen heeft gekregen. „Want tussen jongens als Dura en de Holland se Beton Groep - en die zaten er ook achteraan - zijn wij toch een dwerg." Hij vermoedt dat zijn bedrijf veel krediet heeft ge kregen door de bouw van het wijkje De Vlietkaap, ook aan de Vrijheidslaan. „Daar hebben we heel hard voor moeten knok ken, want uit het ambtenaren apparaat kregen we veel tegen stand. Maar degenen die mij het hardst hebben tegengewerkt hoor ik nu zeggen dat het zo'n leuk wijkje is geworden." Romeyn is al een jaar bezig met de ontwikkeling van plan nen voor het NEM-terrein. Maar met de terugkeer van Van Rij, zegt hij, is de zaak weer in een stroomversnelling geko men. „Die man heeft visie. Die zegt gewoon: huppekee, zo Naam: Jan Karstens. Leeftijd: 55. Geboorteplaats: Voorburg. Beroep/functie: Notaris, ex-secretaris 3 October-Vereeniging „Ik kijk er hartstikke naar uit. Het zit 'm in het bloed hè. Ik weet wel dat ik deze 3 oktoberviering op een andere manier zal bele ven. Ik ben geen secretaris meer van de 3 October Vereeniging. Dat stuk- f' je verantwoordelijk- heid is er niet meer. Ik denk dat ik nu heel ont- spannen zal zijn. Als se- 1 cretaris was ik altijd een beetje gespannen. In de zin van: hoe zou het weer zijn? En: zal alles goed lo pen? Want de .massaliteit met die feesten is enorm. Natuurlijk let ik nog wel op de organisatie van het feest. De nieuwe secretaris. Nico Cusell, heeft hetzelf de werkadres. Dan komen er weer mensen binnen die ik ken en dan denk ik: wat komen die hier nou weer doen? Maar ik be moei me er verder niet mee. Ik vraag er niet naar. Ach, ik heb zelf ook nog genoeg te doen met de feesten. Ze hebben me ge vraagd voor wat activitei ten. Zo loop ik mee in de taptoe. Met mijn hard loopvereniging, de Road- runners. Ik denk dat ik maar een diepe buiging maak voor het bestuur van de 3 October-Vereeni- ging als ik langs loop. En ik doe ook mee aan de optocht. Ik mag dan in een rijtuig zitten. Een soort ere- Het aftellen is begonnen. Nog even en het is 3 oktober. Dan barst het feest der feesten in Leiden weer los. Kermis, optocht, taptoe, dansen, drinken, feesten. Een beetje carnaval eigenlijk. Veel Leidenaars sparen het hele jaar door om vooral toch niets van alle festiviteiten en activiteiten te hoeven missen. In deze rubriek laten we mensen aan het woord die op de een of andere manier te maken-hebben, of hebben gehad, met de festiviteiten in de stad. met Har Meijer. Wij twee- en waren de echte Leie naars in het bestuur. Ook al ben ik dan in Voorburg geboren. Maar dat was al leen omdat mijn vader geen baan kon krijgen in Leiden. Toen ik anderhalf was zijn we toch naar Leiden verhuisd." Wat ik verder ga doen met de feesten weet ik nog niet. Ik ben niet echt een kermisbezoeker, ook al ging er vroeger na de tap toe altijd wel even naar toe. Een paar attracties be zoeken en poffertjes eten. Ik weet wel dat ik wat eve nementen af zal gaan in de stad. Ik ben er van over tuigd dat het ook nu weer een mooi feest wordt." „De feesten in 1974 waren voor mij het mooist. Die stonden toen in het teken van het beleg en ontzet van Leiden, in dat jaar vierhonderd jaar geleden. Voor het eerst hadden we toen een groot aantal acti viteiten in de aanloop naar 3 oktober. Een hele week. Koningin Juliana was er toen tijdens een zeer fraaie herdenkingsdienst. En Prins Bernhard. En de huidige Koningin, Beatrix. Een heel bijzondere vie ring. Ik weel nog dat het de hele week slecht weer was. Tuinbouw 9Landbouw-Econo- misch Instituut: verkas sen van glastuinbouwge bied in Stompwijk kost 20 miljoen gulden Veiling yi Dankzij de veilingen I V/ kunnen de zestien Zoeterwoudse missionaris sen rekenen op 55.000 gulden. Op het voormalige NEM-terrein tussen de Vrijheidslaan, Rooseveltstraat, Telderskade en het spoor wordt een woonwijk met meer dan tweehonderd huizen gebouwd. moet het! Hiervoor hebben we denk ik al twintig verschillende plannen gemaakt, waarin we zowat alle wensen van ambte naren hadden gestopt. Maar nu gaat het heel vlug. Ik denk dat we er dit jaar nog uit zijn." Als het definitieve plan van Romeyn Projectontwikkeling wordt goedgekeurd komen er op het terrein ruim tweehon derd huizen van, zoals de Lisse- naar het zelf noemt, 'ouderwet se kwaliteit'. Aan de Roosevelt straat en de Vrijheidslaan zou bedrijvigheid moeten komen. „Maar dat kan bij voorbeeld ook best een politiebureau zijn", zegt Romeyn. In het oude kantoor van de NEM zit nu de wijkpost van de politie voor de wijk Zuid-West. „De gemeente wil de Vrijheidslaan wat verle vendigen. Nou, dat mag ook wel." Loten Romeyn heeft hoge verwachtin gen van het woningbouwpro ject. „Bij de toewijzing van de huizen op de Vlietkaap moest er geloot worden. Ik denk dat dat bij dit project weer gaat gebeu ren." Niet alleen voor Leiden, ook voor Romeyn is het NEM- terrein een enorme bouwloca tie. „De grootste die we hebben in Nederland. In België hebben we nog wat grotere projecten, maar dat zijn winkelcentra." Een meisje kijkt vol ontzag naar een slang. Beestenspul trok afgelopen weekeinde ruim 18.000 bezoekers naar de Leidse Groenoordhallen. FOTO HENK BOUWMAN leiden «arjan van duk Dronken inbreker van het dak gehaald De politie trof zondagmorgen een 27-jarige Leidenaar aan op het dak van een café aan de Hoogstraat. De man probeerde zich met een schroevedraaier toegang tot het pand te verschaffen. De inbre ker bleek onder invloed van alcohol en drugs te zijn. Stormloop op ouderenwoningen Vijf Meilaan De belangstelling voor de zestig ouderenwoningen die woning bouwvereniging De Sleutels heeft gebouwd aan de Vijf Meil aan is enorm. Op een adverten tie in de gemeentelijke Woning krant kwamen 267 reacties. Daaronder zijn 65 kandidaten die voldoen aan alle criteria die de gemeente voor de huizen heeft gesteld: mensen die 65 jaar of ouder zijn en een goed kope huurwoning in de wijk Zuid-West achterlaten. De hui zen worden vermoedelijk in de maand oktober toegewezen. 'Mus op fiets' wint hoofdprijs Leidenaar A. Bender heeft de eerste prijs gewonnen in een fo to-wedstrijd van de vereniging vöor natuur- en milieueducatie IVN in Leiden. De wedstrijd had aTs thema 'Natuur in stad en dorp'. Bender won de eerste prijs met een foto van een mus die op een fietsstuur zit. De tweede prijs ging naar de Leidenaar Bouman, die een foto instuurde van bloemen aan de rand van een grintpad. De Leid se F. Muller mocht de derde, zesde en achtste prijs in ont vangst nemen. Haar plaat die de derde prijs won, was een foto van een klimop tegen een wo ning. Winnaar Bender won ook de vierde prijs. Het IVN hield de fotowedstrijd in het kader van het Europese natuurbescher mingsjaar 1995. 'Die zijn gevaarlijk hè?' vraagt een klein jochie aan z'n vader, wijzend naar een brilkaaiman. Inderdaad waarschuwt een bord dat het reptiel 'echt bijt' en dat 'ongelukken voor eigen risi co' zijn. Pa vindt het dan ook raadzaam zoonlief een beetje uit de buurt van de open bak te houden. Je weet immers maar nooit. Verderop ligt een al even ver vaarlijk uitziende steppevaraan. Zijn voedsel bestaat uit muizen, ratten en kattevoer uit blik. Kin deren hoeven dus niets te vre zen. Twee grote boa constric tors zitten veilig achter glas, en een paar waterschildpadden boezemen de kinderen weinig angst in. De dieren zijn eigendom van het echtpaar Van den Aker. Het laat ze dit jaar voor het eerst zien aan de ruim 18;000 bezoe kers van Beestenspul, de inter nationale dierenshow die afge lopen weekeinde werd gehou den in de Groenoordhallen. „We willen de taboesfeer rond dit soort dieren doorbreken", zegt mevrouw Van den Aker. „We zitten hier puur om men sen informatie te verschaffen, niet om ze een hobby aan te praten." Gevaarlijk vindt Van den Aker de brilkaaiman in de open bak overigens niet: „Wij komen wel vaker op tentoonstellingen en er is nog nooit iets gebeurd. Zo'n beest komt echt niet meteen op je hand af als je die in het water steekt. Bovendien zijn er altijd wel ouders in de buurt." Behalve de Van den Akers heeft ook de firma Parva een groot aantal 'enge dieren' mee gebracht. Wie lef heeft, kan zelfs met een slang of vogelspin op de foto. Een dappere tiener twij felt of ze het zal doen. „Bijt die spin?" vraagt ze argwanend. „Hij kan bijten, maar dat doet'ie niet", verzekert een medewer ker van Parva haar. Het meisje ziet toch maar van het waagstuk af. De Imkersvereniging Leiden staat al voor de twintigste keer op Beestenspul. „Maar nog steeds zijn er mensen die zoiets nog nooit gezien hebben", zegt één van de imkers. „Ik probeer het publiek het verschil tussen bijen, hommels en wespen dui delijk te maken. Alledrie steken ze, maar de kans dat een wesp je steekt is veel groter dan dat een bij of hommel dat doet. In het najaar zul je ook nooit bijen rond je limonade zien zwer men: dat zijn altijd wespen." Schuin tegenover de bijen staat de VEZ, de Vereniging van liefhebbers van Exotische Zoog dieren. rtier zijn onder meer wasberen, stokstaartjes en be- verratten te bewonderen. Bij het zien van een kooi met eek hoorns zegt iemand: „Dat vind ik nou het allerergste, zo'n eek hoorn in een kooi. Die beesten moeten gewoon vrij kunnen springen." Naast de eekhoorns loopt een vos schijnbaar gefrus treerd rondjes in z'n hok. Toch zijn de exoten volgens een vrij williger van de VEZ niet 'zielig'. „Die reactie krijgen we vaak, maar je moet bedenken dat de situatie hier heel anders is dan thuis. Daar heb je veel meer ruimte en kunnen de grotere dieren buiten staan. De dieren die je hier ziet zijn trouwens al lemaal met de fles grootge bracht: ze zijn aan mensen ge wend. En de minder stressbe stendige exemplaren laten we thuis." De VEZ heeft ook een nacht verblijf ingericht. Naast muizen en woestijnegels is hier zelfs een stinkdier vertegenwoordigd, ge lukkig zonder te stinken. Vol gens een jeugdige bezoekster kleeft er echter een klein nadeel aan zo'n nachtverblijf: „Je ziet helemaal niks!" Je hoeft niet te vliegen om te winkelen op Schiphol Plaza Een winkelcentrum met 40 winkels, van Capi-Live en Ako tot aan Tie Rack en The Body Shop. Open voor iedereen, iedere dag tot 10.00 uur 's avonds er 7 dagen per week. Je schiphol ZA PLA2 leiden «arjan van duk Maar op 3 oktober zelf straalde het. rondje dat mij is aangeboden samen herman joustra» 'Maak een foto van een eng, vies of gevaarlijk plekje hier in de buurt.' Die opdracht kregen veertien meisjes van de mei denclub van Buurthuis De Mirt/Honken in De Kooi afgelo pen vrijdag mee. In twee groepen gingen de meisjes, injeeftijd variërend van acht tot twaalf jaar, de wijk in. „We hebben de kinderen zon der nadere uitleg op pad ge stuurd. Het ging om foto's van plekjes die zij eng vinden. Aan de hand van de foto's hopen we, met behulp van de Dienst Milieu en Beheer, wat plekken weer veilig te maken. Ook wil len we volwassenen duidelijk maken wat kinderen eng vin den", zegt Cock Lafeber, één van de initiatiefnemers. En thousiast vervolgt hij: „De foto's van de kinderen komen met hun verhaaltjes in een boek, dat in heel de wijk verspreid zal worden. Zo leren volwassenen de angsten van kinderen ken nen." Aanvankelijk namen niet alle meisjes hun opdracht serieus. 'We halen altijd zottigheid met ze uit', zegt Cathy Fakkel, die samen met Leny Lafeber de groep leidt.. Maar allengs komen er betere voorstellen: een onvei lige oversteekplaats, donkere bosjes en een doodshoofd op een aankondigingsposter voor een houseparty. Ook het Kooi- park doet sommige meisjes de rillingen over de rug lopen. De fotomiddag was onderdeel van de 'week van de veiligheid', een initiatief van speeltuinvere niging Oosterkwartier en hel buurthuis. Het idee is door de gemeente Lfeiden, in het kader van een wedstrijd sociale ver nieuwing, beloond met 9.000 gulden. Twijfel over onkruidbestrijdingsmiddel leiden/run woude Leiden en Rijnwoude zijn ge stopt met het gebruik van het onkruidbestrijdingsmiddel TopGun. Ze willen eerst zeker heid over de veiligheid van het spul. TopGun wordt door de producent aangeprezen als het eerste bestrijdingsmiddel dat milieuvriendelijk onkruid ver delgt, maar diverse milieu-be wegingen beweren dat het middel schadelijk is voor de gezondheid. Hoogleraar milieukunde L. Reijnders heeft de discussie namens de Stichting Natuur en Milieu aangezwengeld. Hij waarschuwt voor de mogelijke zaaddodende werking van gossypol, een stof die in het bestanddeel katoenzaadolie zou zitten. In China is gepro beerd uil katoenzaadolie een voorbehoedmiddel voor man nen te ontwikkelen. Wethouder J. Laurier (reini ging) heeft door de berichten van de milieu-organisaties te veel twijfel over TopGun. „Met dit soort middelen wil ik zeker weten dat het verantwoord is om te gebruiken. Er is nu een discussie gaande en daar wil ik eerst de uikomst van afwach ten. Tot die tijd spuiten we niet meer." TopGun gaat ook wat de Rijnwoudse wethouder van milieu mevrouw M. Voren- kamp betreft voorlopig in de kast. Het blijft daarom bij een eenmalige proef met het mid del dat onkruid op biologische wijze verdelgt. Vorenkamp is te zeer geschrokken van de be richten dat TopGun een mid del bevat dat mogelijk een zaaddodende werking heeft. „Als wethouder verantwoor delijk voor de volksgezondheid zal- ik niet toestaan dat een middel met dergelijke mogelij ke bijwerkingen nog langer wordt gebruikt in de gemeen te. Dat is erg jammer, want het leek een gewenst produkt om een groot probleem op te los sen, maar gezondheid gaat bo ven alles." Vorenkamp wil ook actie ondernemen richting overhe den. „Ik wil meer informatie over dit produkt. Ik beschouw professor Reijnders niet als ie mand die zo maar wat roept. Pas als de overheid officieel bevestigt dat er niets aan de hand is, ben ik gerust." Rijnwoude gebruikte TopGun deze zomer slechts één keer als onderdeel van een proef om te kijken welke methode het best werkt om onkruid te verdelgen. Er is ook geborsteld en verbrand. De evaluatie van de totale proef moet nog plaatsvinden. Vreemde man in bed studentenflat Een onbekende jongeman werd afgelopen nacht luid snurkend aangetroffen in een studentenflat aan de Rooseveltstraat. Hij was in het bed gekropen van een bewoner die niet thuis was. De politie heeft de ongenode gast meegenomen. Het bleek een 18-jarige Lei- denaar te zijn die geen verklaring kon geven voor zijn aanwezig heid in de flat.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7