Bundesbank voor opschorten EMU T Bosnië mogelijk toch naar vredesoverleg in New York Kok: 'Hele Europese huis moet worden verbouwd' GOED KOOP E3XEEE3 W\ Brits rumoer na suggestie gouverneur Hong Kong wee Angolese leiders raten kort in Brussel Buitenland Duitse rechters boos over felle kritiek Ex-premier Balladur wint zetel in Franse parlement NDAG 25 SEPTEMBER 1995 boenen aan voet van Eiffeltoren Een jongen gooit een schoen op de berg schoeisel die ,eld is als protest tegen de 18.000 doden, die elk jaar in de wereld vallen als gevolg van ontploffende mijnen. De be ing was de berg 18.000 schoenen groot te maken. e inzen mogelijk oorzaak vliegramp iQRAGEHet ongeluk met het Awacs-radarverkenningsvlieg- in Alaska, waarbij vrijdag alle 24 inzittenden om het leven men, is mogelijk veroorzaakt door een troep Canadese wilde jen. Volgens de Amerikaanse media zijn aan het einde van indingsbaan ongeveer twaalf dode vogels aangetroffen. De jen zijn mogelijk bij de start in de vliegtuigmotoren gezogen. inpagneleider Greenpeace ontslagen ün» De directeur van Greenpeace die verantwoordelijk was rde campagne tegen de Franse kernproeven in de Stille Izee, is enkele uren na zijn terugkeer in Europa ontslagen, dde de Britse krant The Guardian zaterdag. Volgens het blad it ontslag van Ulrich Jurgens het gevolg van interne spannin- in de milieuorganisatie over de inbeslagneming van twee e schepen, de Rainbow Warrior en het ms Greenpeace. Ul- wordt verweten dat hij de interne meningsverschillen over 'erlies van de twee schepen aan de pers heeft onthuld, aldus Guardian. F ichtverkeersleider blijkt nep >en In Noord-Engeland is een nep-luchtverkeersleider ac- die valse radioboodschappen aan piloten stuurt. Daardoor nen mogelijk vliegtuigen met elkaar in botsing komen, heeft oorzitter van de Britse pilotenvakbond BAPA, Chris Dark, Jaard tegenover de krant The Sunday Mirror. „Hij riskeert leven van duizenden mensen, ook van de mensen aan de id", aldus Dark. Piloten die op de vliegvelden van Manches in Newcastle-upon-Tyne aanstuurden, hebben melding ge kt van een mannelijke stem die nep-instructies doorgeeft, nan heeft blijkbaar enige kennis van de procedures. iby van 325 gram overleeft Amerikaanse artsen zijn erin geslaagd een meisje te den dat bij haar geboorte op 26 juli maar 325 gram woog en I centimeter lang was. Dat is zaterdag vernomen van een irdvoerder van het kinderziekenhuis in Denver. Ann Dee gt inmiddels 820 gram en ademt zelfstandig. Waarschijnlijk et het meisje nog tot eind november in de couveuse blijven, artsen hebben in de 27ste week van de zwangerschap het 1 gehaald met een keizersnede, omdat de moeder ernstige mdheidsproblemenhad. 'p'aliliban zien af van offensief ian shahr Een bevelhebber van de religieuze studentenmi- Taliban, Abdul Qayyum, heeft gisteren meegedeeld dat hij 'erzoek van inwoners van Kabul zal afzien van een voor van- g aangekondigd offensief tegen de Afghaanse hoofdstad, yum zei dat de aanval niet wordt ingezet, hoewel zijn man- appen er gereed voor zijn. „Wij willen geen slachtoffers ma- londer de burgerij", aldus de Taliban-commandant. Angolese president, José trdo dos Santos, en de lei- ran de voormalige Angolese rillabeweging Unita, Jonas nbi, hebben gisteravond in kort met elkaar gespro- over de verdeling van de "it in Angola. De gespreks- irs deden na hun onder geen enkele mededeling mogelijke vooruitgang in 'erleg. Het was hun derde sinds de ondertekening vorig jaar van het Angolese esakkoord. ontmoeting had plaats in piarge van een conferentie donorlanden, vandaag en en in de Belgische hoofd- De twee Angolese leiders Bthandelen over de verde- van de bevoegdheden in door twee decennia van leroorlog verwoeste Angola, name de rol van Savimbi toekomstig vice-president nader worden omschre- besprekingen tussen Dos os en Savimbi gebeuren op van het vredesakkoord dat november in de Zam- nse hoofdstad Lusaka slo- en dat onder bemiddeling de Verenigde Staten tot dkwam. t akkoord biedt een sleutel de verdeling van de rege- Pmacht, maar liet voorals- de positie van Savimbi als van de Unie voor Totale ^lankelijkheid van Angola, 'a, buiten beschouwing. Sa- Aanbieding geldig v, '5 t/m wo. 27 september 1995 iervlces B.V tel. 02154-83333. ELKE DAG GOED NIEUWS Europese leiders: Niet aan voorwaarden tomen Europa moet de start van de Economische en Monetaire Unie (EMU) uitstellen of anders de voorwaarden ver zachten. Dat stelde Martin Schmidhuber, directielid van de Duitse centrale bank, zaterdag. ,,Men moet erkennen dat we gedwongen zijn tussen twee kwaden te kiezen", zo heeft het Italiaanse persbureau ANSA hem giciteerd. MALLORCA-ROME Rtr-GPD-ANP Schmidhubers woorden, uitge sproken op een forum in Italië, kwamen op dezelfde dag dat de leiders van de vijftien lidstaten van de Europese Unie in het Spaanse Mallorca gezamenlijk onderstreepten dat juist niet aan de voorwaarden mag wor den getornd. Die verklaring volgde op de onrust die de Duitse minister van financiën Waigel had gezaaid door te stel len dat Italië niets te zoeken heeft in de EMU. Frankrijk, Bel gië en Nederland zouden ook moeite hebben op tijd mee te doen. In het Verdrag van Maas tricht. waarin de voorwaarden voor deelname aan de EMU zijn vastgelegd, staat 1997 als start datum vermeld voor een meer derheid van de lidstaten. Mocht dat niet haalbaar blijken, dan is 1999 als laatste tijdstip ge noemd. De Italiaanse premier Dini stelde zaterdag na afloop van de topontmoeting van de EU-leiders voor de start van de EMU uit te stellen. Dan zouden meer landen, waaronder Italië, eraan kunnen deelnemen. Daarmee zou een sterkere EMU ontstaan, zo luidde zijn redene ring. Opvallend was op het mini- topje op Mallorca was wel dat de Nederlandse minister-presi dent Kok en de Duitse bonds kanselier Helmut Kohl het roe rend eens bleken over zowel de noodzakelijke herziening van het uitgavenpatroon van de EU als de eisen, die moeten worden gesteld aan de invoering van de Europese eenheidsmunt. Volgens Kok zijn de angsten van de Duitsers, zoals die met grote regelmaat door de Duitse minister van financiën Theo Waigel naar buiten worden ge bracht, niet anders dan die van de Nederlanders. Als een Eu ropese kopgroep in 1999 één munt wil invoeren en de Econo mische en Monetaire Unie (EMU) afkondigt, moet terdege de vraag worden gesteld „of die ene munt qua stabiliteit vol doende is om de eigen munt op te geven", vond Kok. De 'hardheid' van de gulden, zei hij, is intussen bijna een per soonlijk prestige van hem ge worden. Er is niet zomaar in de afgelopen jaren zoveel bezui nigd op elementaire zaken als de sociale zekerheid, om dat straks in één keer overboord te gooien ten gunste van de Eu ropese eenheidsmunt. Kok: „Wij hechten aan de EMU, maar wat daar uitkomt mag niet minder zijn dan de harde, sta biele gulden." Aan nieuwe criteria om tot de EMU te mogen toetreden, bleek geen van de Europese leiders behoefte te hebben. Maar het is, volgens Kok, „onvermijdelijk" dat er straks een splitsing op treedt tussen de EMU-kopgroep en zwakkere broeders, die er economisch nog niet aan toe zijn. Europa moet zich er echter wel tegen wapenen, aldus Kok, dat iedere keer een nieuwe rel ontstaat. MALLORCA ALY KNOL EU-CORRESPONDENT 'Realistisch optimistisch'. Zo noemde premier Wim Kok de stemming onder de Europese regeringsleiders tijdens hun informele ontmoeting het af gelopen weekeinde in For- mentor op Mallorca. Meer kon er echter niet af. 'Rozig opti misme', aldus Kok, was te veel van het goede geweest. Euro pa heeft domweg nog te veel problemen op zijn bord en de uitkomst is allerminst zeker. Eigenlijk moet het hele Eu ropese 'huis' worden ver bouwd, aldus Kok. „Een paar kamers zijn aan een opknap beurt toe", zei hij, doelend op het te dure landbouwbeleid van de Europese Unie en de slechte besteding van de zoge heten structuurfondsen. Deze zijn in het leven geroepen om de 'armere' leden van de EU Spanje, Portugal, Grieken land en Ierland voorwaarts te helpen. Tegelijkertijd moet het huis rekening houden 'met gezinsuitbreiding', wat de aan bouw van een aantal nieuwe kamers vergt. Dat gebeurt vermoedelijk tegen het eind van deze eeuw als de eerste groep Midden- en Oosteuropese landen zich sa men met Cyprus en Malta bij de EU aansluit. Prachtige doelstellingen allemaal, meen de Kok. Het gaat zelfs, in zijn woorden, om niet meer en niet minder dan „de hereni ging van Europa". Maar het gewone werk mag in de tussentijd niet worden vergeten. „Tijdens de verbou wing moet de verkoop verder gaan." Europa mag niet zaken als werkloosheidsbestrijding, verbetering van het milieu en het gevecht tegen de interna tionale criminaliteit links laten liggen. Kok wil nog een keer een poging ondernemen om de Frans-Nederlandse wrevel weg te nemen. Nog voor de regu liere top van de Europese Unie in december in Madrid zal hij samen met minister Van Mier- lo van buitenlandse zaken op nieuw naar Parijs afreizen om onder meer het Nederlandse drugbeleid te verdedigen. In het begin van 1996 volgt dan het al eerder geplande bezoek van de Franse president Jac ques Chirac en de Duitse bondskanselier Helmut Kohl aan Nederland. Kok greep de informele bij eenkomst op Mallorca aan om nog eens bij Chirac te pleiten voor betere Frans-Nederland se relaties. „We leven te dicht bij elkaar en we hebben te veel gemeen om ons te kunnen permitteren langs elkaar heen te werken", vertelde Kok aan Chirac. Hij heeft het Franse staatshoofd onder meer gewe zen op de positieve uitwerkin gen van het tolerante Neder landse drugbeleid, waardoor Nederland bijvoorbeeld rela tief een klein aantal harddrug- verslaafden kent. Op Mallorca liet Kok dóór schemeren gefrustreerd te zijn door de verkrampte Franse houding. De Franse kernproe ven in de Stille Oceaan heb ben de betrekkingen ook niet verbeterd. De Belgische pre mier Dehaene betitelde ze zelfs als „een storend ele ment" tijdens de ontmoeting op Mallorca. Volgens Kok heb ben alle overige Europese lei ders opnieuw gepleit voor een absolute 'nul-optie' bij kern proeven. De afgelopen week was er opnieuw sprake van verwijde ring tussen Parijs en Den Haag. Tijdens een bezoek aan de Frans-Belgische grenspost Rekkem verklaarde Chirac dat hij het Verdrag van Schengen over open grenzen zou nqge- ren, als Nederland niets aan zijn drugbeleid zou verande ren. Niet alleen Nederland, maar ook België zijn deze uit spraken in het verkeerde keel gat geschoten. Crucifix-oordeel leidt tot protesten MÜNCHEN Rtr-DPA-KNA vimbi heeft zich voorwaardelijk bereid verklaard vice-president te worden onder de regering Dos Santos, maar wil eerst de bevoegdheden van die nieuwe functie in onderhandelingen vaststellen. KRENTENBOLLEN "89 SARAJEVO-ZAGREB AFP-Rtr-DPA Bosnië-Hercegoviria neemt morgen waarschijnlijk toch deel aan het vredesoverleg in New York tussen Bosnië, Kroatië en de Federale Republiek Joegosla vië (FRJ). De Bosnische minister van buitenlandse zaken Moham med Sacirbey gaf gisteravond in New York en Washington een verklaring uit, dat hij toch mee doet aan het vredesoverleg, maar hij zei de kans op een suc ces ervan niet groot te achten. Sacirbey zei dat president Izet- begovic hem opdracht had ge geven de onderhandelingen over een politieke regeling van het conflict op de Balkan voort te zetten. Kort ervoor was in Sarajevo namens Izetbegovic bekendge maakt dat Bosnië van deelname af zou zien uit onvrede met het gebrek aan vooruitgang en aan duidelijkheid op het .gebied van de grondwettelijke basis voor de voorgestelde 'dubbelrepubliek', die Bosnië verdeelt in een Bosnisch-Servische entiteit en een Kroatische en moslim enti teit. Izetbegovic zei in een com muniqué dat Sacirbey opdracht had gekregen de gesprekken in New York niet bij te wonen, 'omdat de Servische partij niet heeft gereageerd op de con structieve voorstellen (ten aan zien van het grondwettelijk ka der voor de 'dubbelrepubliek') van Sarajevo'. Onbekend is wat voor voorstellen de Bosnische leiding aan de Serviërs heeft ge daan. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Warren Christopher, stuurde gister avond tie twee onderhandelaars Roberts Owen en Christopher Hill onmiddellijk vanuit Belgra do naar Sarajevo. De onderhan delaars moeten vandaag probe ren de 'voorbehouden' weg te nemen die Sarajevo heeft wat betreft deelname aan het vre desoverleg in New York. De VS gaan er nog altijd vanuit dat de kans groot is dat het overleg morgen gewoon doorgaat. Deze bijeenkomst wordt gezien als een vervolg op de onderhandelingen die op 8 september in Genève leidden tot de opstelling van een basis akkoord voor een regeling van de conflicten in Bosnië-Her- zegowina. Gehoopt was dat morgen in New York kon wor den begonnen met de voorbe reiding van een vredesconferen tie. Aan het overleg - als dat doorgaat - nemen ook vertegen- De organisatie van Duitse rech ters heeft gisteren behoudende politici en kerkleiders ervan be schuldigd protesten aan te wak keren die het gezag van het Constitutioneel Hof in Karls ruhe ondermijnen. De juristen toonden zich geschokt over de felle kritiek op het Hof tijdens een demonstratie van ongeveer 25.000 katholieken zaterdag in München. De behoudende gelovigen waren, gewapend met vele kruisbeelden, de straat op ge gaan uit protest tegen het om streden crucifix-oordeel van het Constitutioneel Hof. De hoogste gerechtelijke instantie in Duits land bepaalde begin augustus dat het Beierse voorschrift om in openbare klaslokalen een crucifix op te hangen, in strijd is met de vrijheid van godsdienst zoals die in de grondwet is ver ankerd. Sindsdien is de overwegend katholieke deelstaat in rep en roer. Tot nu toe is slechts uit drie klaslokalen op last van de Beierse rechter het kruisbeeld verwijderd. Dat gebeurde deze week in de school van de drie kinderen van het antroposo fische echtpaar Selers, dat de kwestie bij het Hof aanhangig had gemaakt. Kerkleiders en politici zijn niet van zins het kruis nog meer terrein te laten verliezen. 'Verlos ons Heer, van rechters en politici die een aanval doen op uw heilige teken', luidde één van de meegevoerde teksten in de demonstratieve processie. De manifestatie onder het motto: Het kruis blijft: gisteren, vandaag en morgen was de grootste ooit tegen een uit spraak van het Hof gehouden. Kardinaal Friedrich Wetter, aartsbisschop van München, wees de menigte erop hoe ook onder de nazi's werd gepoogd het kruis uit scholen te bannen. Groot applaus was er ook voor Florian Harlander, die vertelde hoe hij in 1941 Hitlers portret in het klaslokaal verving door een crucifix. De parallellen met nazi-prak tij ken schoten niet alleen de Duitse rechters in het verkeerde keelgat. Ook Express, een krant die in het eveneens katholieke Keulen verschijnt, sprak er gis teren schande van. Politici heb ben „op een verschrikkelijke manier geprobeerd het gezag van het Hof fe ondermijnen", aldus voorzitter Rainer Voss van de organisatie van Duitse rech ters. i 'v Een 25-jarige soldaat van het Bosnische regeringsleger barst in tranen uit als hij zijn totaal vernielde ouderlijk huis terugziet, dat in '92 door de Bosnische Serviërs met de rest van het dorp Prhovo was veroverd. Bij die ge legenheid kwamen zijn drie broers, zijn zuster, zijn moeder en nog 64 andere dorpelingen om het leven. FOTO REUTER woordigers van de internationa le contactgroep voor Bosnië deel (VS, Rusland, Groot-Brit- tannië, Frankrijk en Duitsland) en internationaal bemiddelaar Carl Bildt (EU). Het Bosnische regeringsleger vecht door. Gisteren laaide de strijd op bij de plaatsen Brcko en Doboj in noordelijk Bosnië. Beide plaatsen zijn van strategi sche betekenis, omdat ze een schakel vormen in de verbin ding voor Bosnische Serviërs in het noorden van Bosnië met de Federale Republiek Joegoslavië en zo met hun wapenbroeders in het oostelijk deel van Bosnië en met die in Herzegowina. De Europese Unie besloot za terdag op Mallorca met geld en manschappen een eventuele, via onderhandelingen te berei ken, vrede in voormalig Joego slavië te steunen en te verster ken. De vijftien regeringsleiders waren optimistisch over de mo gelijkheid om tot zo'n vrede te komen. ten aankomen. In Frankrijk moeten politici die toetreden tot het kabinet hun parlements zetel opgeven. Gisteren is tevens een derde van de Franse Senaat indirect gekozen door meer dan 50.000 kiesmannen en -vrouwen. De Franse Senaat heeft 321 zetels en gisteren werden 117 senato ren ge- of herkozen. De voorzitter van de Senaat en tevens het plaatsvervangend staatshoofd, de rechtsliberaal René Monory, is volgens de eer ste voorlopige uitslagen herko zen. In de hoofdstad verzekerde links zich van vijf senaatszetels (vier socialisten en een commu nist), terwijl rechts van Parijs zeven zetels kreeg, tegenover elf zetels negen jaar geleden. De socialisten gaan blijkens de eerste uitslagen vooruit in het aantal zetels in de Senaat, maar de centrumrechtse rege ringspartijen behouden naar al le waarschijnlijkheid hun com fortabele meerderheid. PARUS «AFP-DPA-Rtr Voormalig premier Edouard Balladur heeft gisteren bij tus sentijdse verkiezingen zijn zetel teruggewonnen ijo het Franse parlement. Eerder dit jaar leed hij bij de presidentsverkiezin gen een nederlaag tegen zijp Gaullistische partijgenoot Jac ques Chirac. Twee andere leden van de re- gering-Balladur, voormalig mi nister van financiën Nicolas Sarkozy en ex-minister van transport Bernard Bosson, be haalden eveneens een zetel in de Nationale Vergadering. De vroegere minister van binnen landse zaken Bernard Debre slaagde er echter niet in terug te keren in het parlement. Alle vier ex-ministers werden vorige week door de kiezers ver nederd, omdat zij er niet in slaagden de eerste ronde-win nend af te sluiten. Hoewel zij toen de meeste stemmen be haalden, werden zij gedwongen het op een tweede ronde te la- LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Britse toppolitici hebben het afgelopen weekein de hun uiterste best gedaan om het spookbeeld van miljoenen naar Engeland emigrerende Hong- Kong-Chinezen weg te praten. Zij reageerden daarmee op een suggestie van Chris Patten, de Britse gouverneur van Hong Kong, die vindt dat 3,5 miljoen houders van een Hong-Kong-pas- poort het recht moeten krijgen om zich in Groot- Brittannië te vestigen. „Geen sprake van", zei Mi chael {-toward, minister van binnenlandse zaken, gisteren. Hij herhaalde dat er beslist geen sprake is van een gewijzigd regeringsbeleid. In 1990 was binnen het kabinet de afspraak gemaakt dat hoogstens vijftigduizend gezinshoofden het recht krijgen om naar Engeland te emigreren als de kroonkolonie in 1997 bij de Volksrepubliek China wordt gevoegd. Patten is een prominent lid van de Conservatie ve partij. Zijn voorstel is uitermate pijnlijk voor de partijtop, die juist een groot punt maakt van in damming van immigratie van niet-blanken. Voormalig partijvoorzitter Lord Tebbit wierp Pat ten dan ook voor de voeten dat hij in 1990 had in gestemd met het kabinetsbesluit. Op een nette manier zette Tebbit zijn collega weg als 'opportu nist': hij komt nu op voor Hong Kong en niet voor Bath (het kiesdistrict waar Patten zijn Lagerhuis zetel verloor). Pattens uitlatingen illustreren evenwel dat de machtsoverdracht in Hong Kongeen dramatische affaire gaat worden. Vorig weekeinde wonnen an ti-communistische partijen in Hong Kong met overmacht door Patten georganiseerde verldezin- gen, waar de Chinezen overigens woedend op re ageerden. De leiders van deze partijen hebben Engeland opgeroepen meer te doen voor de 'Brit se Chinezen'. Nu al verlaten per week meer dan duizend mensen de kroonkolonie. De meesten zoeken hun toevlucht in Australië of Canada. FOTO REUTER

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5