Landbouw drijft op lagere subsidie Onze Top 10 van deze week. op de tocht bij NS Cargo Slachtoffers getuigen weer in moordproces Alanya Binnenland Dino uit zand oekactie naar verdwenen ergense levert niets op Duizenden puppies zijn dupe van handel en broodfokkers Dode en gewonde bij overval op Geldnet Opnieuw honderen banen )e Vries misnoegd over aantijgingen Wallage O O O O O O O O O 169 Studenten verstoren 1.89 PvdA-bijeenkomst Algemeen Nederlands Persl Geassocieerde Pers Diensten iree doden bij verkeersongeluk Hoorn ggrj-. Een aanrijding tussen vier auto's en een motorfiets op \7 (Amsterdam-Afsluitdijk) ter hoogte van Hoom heeft giste- het leven gekost aan een 30-jarige motorrijder en zijn 29-ja- vriendin, beiden uit Texel. Het ongeval is vermoedelijk ver haakt door een 18-jarige automobilist uit Heerhugowaard, in de rechter wegberm terechtkwam, de vangrail raakte, te- caatste en een auto ramde. Twee andere auto's en de motor reden op de botsende voertuigen in. AO-overleg provincies vastgelopen haag» Het overleg over een nieuwe CAO voor provincie- btenaren (14.000 mensen) zit vast. De provincies en de be- dcen bonden werden het vrijdagavond niet eens over een uwe CAO met daarin een flinke arbeidstijdverkorting. Er is igeen afspraak gemaakt voor nieuw overleg. De bonden gaan i nu eerst in eigen kring beraden. ewonden bij alcoholcontrole terdam Bij een alcoholcontrole in de nacht van vrijdag op •rdag in Amsterdam zijn drie mensen gewond geraakt, toen i dronken automobilist de afzetting niet opmerkte en tegen politiebus reed. Van de bijna zesduizend mensen die wer- gecontroleerd, bleken er 149 te veel te hebben gedronken, politie nam dertien rijbewijzen in beslag. odelijke steekpartij in Den Haag haag» Een 20-jarige Hagenaar heeft gistermiddag in Den ageen 47-jarige plaatsgenoot doodgestoken. De verdachte lop straat vijandig zijn benaderd door de oudere man, toen met diens vriendin stond te praten. Het latere slachtoffer e een mes en stak op de 20-jarige in. De jongeman rende maar keerde even later terug. Er ontstond opnieuw ruzie, irbij de 47-jarige man levensgevaarlijk gewond raakte. Hij rleed later in het ziekenhuis. ilver weg bij overval antiekbeurs warden Inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zon- zeker een half miljoen gulden aan zeldzaam zilver ge en uit één van de hallen van het FEC-Expocenter in ?u war den. Daar vond het afgelopen weekeinde een grote an- foeurs plaats. Van een van de standhouders is de hele collec- en waarde van 200.000 gulden verdwenen. ode bij schietpartij Maarssen tRSSENDe politie is op zoek naar drie mannen die zaterdag- g in Maarssen betrokken waren bij een schietpartij waar- dode viel. Het slachtoffer lag op de parkeerplaats bij de arsseveenseplassen. Er waren nogal wat getuigen van de lietpartij. Door het goede weer waren veel vissers, wandelaars andere dagjesmensen in het recreatiegebied. 'artijtop PvdA luistert slecht' sterdam Een meerderheid van plaatselijke en provinciale A-bestuurders vindt dat de landelijke top van de partij slecht r hen luistert. Dat blijkt uit een steekproef die de PvdA het af- open weekeinde op een bijeenkomst in Amsterdam presen ce. PvdA-voorzitter Rottenberg is niet erg onder de indruk, vindt dat wethouders, raadsleden, statenleden en gedepu- rden zelf maar eens wat actiever moeten worden. Doodmoe, zeer geëmotioneerd, maar moedig en vastbesloten hebben de slachtoffers van het Turkse verkrach- tings- en moorddrama vandaag op nieuw getuigd in het proces tegen de vier verdachten. „Van onze eerste ver halen die we als getuigen voor de rechtbank vertelden, is lang niet alles op schrift gesteld. Vandaag zetten we de puntjes nog eens op de i", aldus Hanneke Adrichem en Suzanne Kra nenburg. Doodmoe kwamen de twee gistermorgen aan in het Turkse bad plaatsje Alanya, waar voor hen in mei dit jaar een nachtmerrie begon die niet lijkt op te houden. Hanneke en Suzanne overleefden de verkrachtin gen. mishandelingen en messteken die vier Turkse mannen hen, na een ontvoering in een taxibusje, toebrach ten. Hun vriendin Marijke van Dijk werd dood achtergelaten in een ravijn. De rechtbank in Alanya heeft al een aantal dagen besteed aan het proces tegen de vier mannen. Omdat de rechtbank wegens vakanties steeds een andere samenstelling heeft, schiet de zaak niet op. Bovendien is het wachten nog steeds op het psychiatri sche rapport van de hoofdverdachte, die via een verklaring van ontoereke ningsvatbaarheid een eventuele doodstraf wil ontlopen. Ook vandaag was dat rapport volgens de advocaat van de slachtoffers'nog niet klaar. Dit betekent opnieuw uitstel, zeker tot half oktober. Gistermiddag besprak het tweetal met hun de zitting van vandaag. Tijdens de jongste zitting van het proces vroeg de rechtbank voorzitter om aanvullend getuigenma- teriaal. De slachtoffers hadden dat schriftelijk kunnen geven, maar zij wilden liever zelf naar Turkije gaan. Niet voor hun eigen verwerkingspro ces, zoals de eerste keer, maar vooral om de rechters te overtuigen van de schuld van de vier verdachten. toekactie naar een verdwe- 54-jarige vrouw uit Bergen Zee heeft zaterdag geen re- lat opgeleverd. Onder lei van boswachters kamden rijwilligers het duingebied 'Bergen uit. vrouw werd woensdag 13 ember voor het laatst ge- de buurt van haar huis. acties door de politie uit de lucht leverden niets De recherche gaat ervan uit er geen misdrijf in het spel man en vier dochters sluiten uit dat de Bergense moedwillig is vertrokken. Ook beklemtoont de familie dat de vrouw geen last had van de pressies. Maaike Lesnik, een van de dochters van de vermiste Bergense, zegt opgelucht te zijn dat het zoeken zonder resultaat bleef. „Deze actie was bedoeld om uit te sluiten dat ze ergens zou kunnen liggen. Dat ze niet is gevonden, betekent dat de kans bestaat dat ze nog leeft. We houden er rekening mee dat ze een ongeluk heeft gehad, waarbij ze haar geheugen is kwijtgeraakt." Rapport LEI en CPB over economische waarde landbouw De 8,8 miljard gulden subsidie die de Nederlandse land bouw jaarlijks ontvangt, lijkt meer dan het is. Dit wordt vooral veroorzaakt door het vergelijken van de prijs die de Nederlandse boeren voor hun produkten ontvangen met de prijzen op de wereldmarkt. Op de wereldmarkt echter verkopen landen hun overschotten tegen afbraak- prijzen. Als ddarmee rekening wordt gehouden, bedraagt de steun aan de landbouw maar twee miljard gulden per jaar. Dit blijkt uit een studie van het Landbouw Econo misch Instituut (LEI) en het Centraal Plan Bureau (CPB). roermond Ruim tweehonderd mensen hebben za terdag in Roermond meegewerkt aan een reusachtig zandsculptuur. Langs de Maasoever werd achthon derd ton zand omgevormd tot een soort dinosaurus van negentig meter lang, 1,75 meter hoog en vier meter breed. De aanleiding voor het zandfestijn wa het 110-jarige bestaan van een zandwinnings- en veredelingsbedrijf. foto anp peter schc Wie naar de kale cijfers kijkt, kan niet anders concluderen dan dat de samenleving zichzelf .ernstig te kort doet door de landbouw te subsidiëren. De rundveehouderij, voornamelijk melkveehouders, verdiende in 1993 vijf miljard gulden. Daar kwam nog ruim zeven miljard gulden aan subsidie bij. Logisch redenerend zou afschaffen van de subsidie de melk dus ruim twee keer zo goedkoop maken. Voor die lagere prijs is de melk- produktie echter niet meer lo nend, waardoor het aanbod weg zou vallen en de prijs Helgers: CDA pas na verkiezingen 'boven water' CDA-yoorzittei; Helgers denkt niet dat zijn partij al bij de vol gende verkiezingen, gepland in 1998, 'weer boven water' is. Het duurt volgens hem nog jaren eer de partij weer uit het slop is. CDA-fractievoorzitter Heerma nam gisteren afstand van deze voorspelling. Ook Heerma denkt dat het herstel van de partij nog 'enkele jaren' duurt. „Maar pas na de verkiezingen? Zover ga ik niet", aldus Heerma in het TV-programma Het Bui tenhof. Heerma die de afge lopen week opnieuw veel kritiek kreeg zei gisteren nog 'enkele jaren' op zijn post te willen blij- enorm zou stijgen. Uiteindelijk is de consument dus duurder uit zónder dan met subsidie. Boeren en tuinders leverden in 1993 een bijdrage van acht tien miljard gulden aan het na tionaal inkomen. Daarmee was de landbouw goed voor drie procent van het verdiende inko men. Wordt de toeleverende en de verwerkende industrie erbij geteld, dan komt de bijdrage van de landbouw op het dubbe le uit. De totale werkgelegenheid in de landbouw bedroeg in 1993 ruim 550.000 arbeidsjaren, iets meer dan tien procent van de totale werkgelegenheid in Ne derland. Daarvan waren ruim 100.000 banen in de tuinbouw, voor het merendeel laagge schoold werk. Die cijfers wijzen op een groot belang voor de economie, aldus LEI en CPB. Aan de andere kant zijn er ook redenen de economische bijdrage van de landbouw te temperen. De eerder besproken netto-subsidie van twee miljard gulden is daar een voorbeeld van. Belangrijker nog is de on betaalde rekening van de milieuvervuiling. De zeer inten sieve manier van landbouw leidt tot een hoog gebruik van bestrijdingsmiddelen en grote mes to verschotten Alles op een rijtje zettend concluderen de onderzoekers dat de landbouw een vrij nor male économische sector is die zijn bestaansrecht echter tel kenmale moet bewijzen. De huidige intensieve landbouw heeft zijn langste tijd echter ge had. Vernieuwing, ecologie en specialiseren in produkten met een hoge toegevoegde waarde, dat zijn de uitdagingen waar de landbouw voor staat, aldus de onderzoekers. W: Melkert gt bom onder beidsverhouding haag» Melkert (sociale zaken) met zijn dreigement CAO's langer aan bedrijfstakken leggen een bom onder de eidsverhoudingen. Dat zei 'voorzitter Stekelenburg ren in het Radiojournaal, reageerde op uitlatingen van "ert in hetzelfde program- De bewindsman consta- ide dat de sociale partners te rnig bereidheid tonen om in D's lage loonschalen in te len. Daardoor komen er on- doende banen voor laagge- oolden. tekelenburg meent dat de nister het onmogelijke vraagt Je sociale partners en dat dreigementen contrapro- ïtief werken. Als CAO's niet ïmeen verbindend worden klaard, hoeven ongeorgani- trde bedrijven er zich niets n aan te trekken. Zij gen dan een concurrentie- orsprong op de rest. Dierenbescherming in zwartboek: duiven gpdvolgens hem wel dat 'de dader (s) er met iets vandoor zijn ge gaan'. Hoe de overvallers te werk zijn gegaan, staat volgens Van Leede ook nog niet vast. „Dat is een kwestie van onder zoek." Bekend is wel dat de vestiging van Geldnet pp het Duivense bedrijventerrein zwaar beveiligd is. De toegangen worden be waakt met videocamera's. Het bedrijfsterrein zelf is omzoomd met een metershoog en van prikkeldraad voorzien hekwerk. Of de continu draaiende came ra's de politie een bruikbaar vi deobeeld hebben verschaft en mogelijk een signalement van de daders heeft opgeleverd, wil de de politie gistermiddag ook niet zeggen. Bij een overval op een vestiging van Geldnet in Duiven is zater dagavond een 43-jarige man uit Zevenaar doodgeschoten. Een 23-jarige Arnhemmer raakte zwaar gewond. Hij is inmiddels buiten levensgevaar. Beide slachtoffers zijn in dienst van Geldnet. Dit bedrijf is gespecialiseerd in het uitvoeren van geld- en waardetranspor ten. Op het bedrijventerrein in Duiven, waar de overval plaats had, heeft Geldnet een regio naal 'overslagbedrijf, voor geld en waardetransporten. Volgens woordvoerder R. van Leede van de politieregio Gel derland-Midden is over de mo gelijke buit nog geen zinnig woord te zeggen. Duidelijk Jaarlijks worden duizenden jon ge honden afgemaakt of in een asiel ondergebracht wegens ge zondheids- en gedragsproble men. Deze worden veroorzaakt door inteelt en slechte verzor ging bij broodfokkers en malafi de handelaren. Tot die conclu sie komt de Dierenbescherming in het zwartboek dat ze vandaag aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. In het zwartboek wordt mel ding gemaakt van dieren die onvoldoende worden verzorgd, vervuild zijn, gehouden worden in slechte onverlichte en onge- ventileerde onderkomens en onvoldoende lichaamsbewe ging krijgen. Jonge dieren die niet genoeg met mensen in contact komen, ontwikkelen zich tot schrikachtige bijtgrage honden die ongeschikt zijn als gezelschapsdier, zeker in gezin nen met kinderen. De fokteven raken uitgeput doordat ze zoveel mogelijk jon gen moeten produceren. Het fokmateriaal wordt onvoldoen de geselecteerd, waardoor vaak sprake is van inteelt met als ge volg een reeks van aangeboren afwijkingen. Om kosten te spa ren, worden jonge dieren vaak niet ingeënt tegen ziekten. Exacte cijfers ontbreken. De Dierenbescherming baseert zich op 'talloze schriftelijke re acties van mensen die slechte ervaringen hadden met fokkers en handelaren'. Het zwartboek is dan ook uitdrukkelijk geen wetenschappelijk rapport, maar meer 'een situatieschets', aldus de samensteller van het zwart boek. De overheid wil dat de fok kers en handelaren zelf regels stellen aan hun activiteiten, maar de Dierenbescherming vreest dat de ongewenste toe standen dan alleen maar verer geren. Ze wil duidelijke regels. Ook moeten er eisen worden gesteld aan vakbekwaamheid, huisvesting en behandeling van de dieren. Verder pleit de organisatie voor het aanbrengen van on derhuidse chips om de dieren te identificeren, gecombineerd met een paspoort, waarin zorg vuldig de inentingen worden bijgehouden. Straathandel moet aan vergunningen gebonden blijven om te voorkomen dat er in Nederland markten ontstaan die vergelijkbaar zijn met de be ruchte vogeltjesmarkt in Ant werpen. Hetzelfde geldt voor het fokken van meer dan vier nesten per jaar. Ik ga het wel eens een keer met Bert bespreken gcschenhoek.gpd oormalig CDA-minister B. de Vries sociale zaken) heeft zijn oud-staatssecre- •ris, de huidige PvdA-fractievoorzitter 'allage, het afgelopen weekeinde per nef de oren gewassen. Wallage zei vorige eek bij de algemene beschouwingen dat lij van De Vries had gehoord dat het ver- et van het CDA tijdens het kabinet Lub- lers-Kok tegen enkele wetsvoorstellen te srklaren was uit het feit dat de christen- ernocraten 'de PvdA elke week een kopje leiner wilden maken' „Het was verrassend kermis te nemen van jouw onthulling. Dat was des te ver rassender, omdat ik mij zo'n uitspraak volstrekt niet herinner", schrijft De Vries in de brief. „Ik moet nu wel bekennen dat dit ligt aan mijn slechte geheugen, omdat ik je anders neer zou zetten als leugenaar of iemand, die zelf lijdt aan een slecht ge heugen en dat zou onaardig zijn", bijt de oud-bewindsman Wallage toe. „Dat is natuurlijk ook zo", vervolgt hij. „Het probleem van die constatering is echter, dat niemand kan uitmaken of hij slaat op het eerste, tweede of derde deel van de voorgaande zin." Volgens de voor malig CDA-bewindsman staat in elk geval vast dat Wallage pretendeerde te citeren uit een vertrouwelijk gesprek en dat de CDA'er zich niet kon verweren. „In het al gemeen vind ik dat een goede reden om dit soort ontboezemingen te ontraden. In dit bijzondere geval meen ik dat een on aardige brief op zijn plaats is." Wallage liet gisteren weten niet in het openbaar te willen reageren op de boze brief. „Ik ga het wel eens een keer met Bert bespreken." Prei, kort afgesneden, kilo Bij NS Cargo j i honderden v^u.gv, O.UU,. 1 I KU arbeidsplaatsen op de tocht. Het goederen-snoorl Het goederen-spoorbedrijf de Spoorwegen heeft dat van morgen bevestigd. NS Cargo re ageerde op eerdere uitlatingen bestuurder W. Korteweg de Vervoersbond FNV D.E. Roodmerk koffie, snelfilter-, OCO ,Een woordvoerder van Ns grove maling of bonen, pak 250 gram JL84 j.Oj ÜrH.° noemde echter Gehakt half om half, 500gram>25'3.25 kilo s >9r 5.98 Wasa Knackebröd, sesam of lichtgewicht, dubbelpak 400 De Betuwe extra jam, diverse soorten, pot 450 gram 01 Mayonaise, pot 0.65 liter Deep Blue rose zalm, blikje 213 gram Coca-Cola Regular ®m©©, of Light 2 flessen 2 liter naar keuze J Conqueror Port, tawny UftStéi, red of white fles 0.75 liter CU Maxi tissue toiletpapier, pak 4 rollen i nci 2.99 1.99 praten over aantallen veel te voorbarig'. Pas eind oktober maakt het bedrijf bekend hoe de reorganisatie zal uitpakken voor het personeel, aldus de woordvoerder. NS Cargo moet afslanken als gevolg van het ver zelfstandigingscontract tussen overheid en NS. Het verliesge vende goederenbedrijf krijgt een kapitaalsinjectie uit .Den Haag tér grootte van 162 mil joen gulden, mits het reorgani seert. Bij het bedrijf werken 1.650 menseb. Volgens Korteweg gaat het om een forse reorganisatie. Wat hem betreft mag de 'bui niet op het'personeel neerplenzen'. An derhalf jaar geleden verdwenen er al 250 banen bij NS Cargo. Rottenberg neemt het op voor Ritzen 4.38 8.95 2.99 Extraatje van deze week: CU Zaanse snijder, 1 0rv wit, bruinJ2^fl of volkoren J235] l.öy 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 30 september a.s. utrecht «anp Vijftien studenten hebben giste ren een bijeenkomst van de PvdA in het Academiegebouw in Utrecht korte tijd onderbro ken. Ze betraden het podium en eisten van discussieleider en PvdA-voorzitter Rottenberg dat onderwijsminister Ritzen, die uitleg gaf over zijn plannen met het hoger onderwijs, helderder en concreter antwoord moest geven. Rottenberg reageerde fel op de interventie en liet weten dat hij zich door niemand laat dwingen. „Kom niet met het verwijt dat Ritzen de discussie ontloopt. Hij vraagt zelf om dit soort bijeenkomsten." Het le verde de PvdA-voorzitter een applaus op van de overige aan wezige studenten. De actievoer ders besloten vervolgens het podium weer te verlaten, waar na de discussie werd voortgezet. Ritzen kreeg tijdens de bij eenkomst veel verwijten over zijn plannen tot herziening van het stelsel van hoger onderwijs, de studiefinanciering en de be- stuurstructuur van de universi teiten. Volgens de PvdA-be- windsman zijn de maatregelen nodig, omdat het Nederlandse hoger onderwijs relatief duur is. „De zeventig procent van de belastingbetalers die geen stu die in het hoger onderwijs heeft gevolgd, betaalt te veel voor de dertig procent die wel stu deert", aldus Ritzen. Een op merking die hem op forse kri tiek van Rottenberg kwam te staan, die vond dat Ritzen het deed voorkomen alsof er mas sale demonstraties dreigen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3