Jalabert kan alles en wint alles emco Singeling 'int Bolster-trofee -Vielerronde Lisse guur waterballet Sport uvpi kB aterpoloërs lopen boos weg bij Leids toernooi De Spartaan overtuigt in finale Vierhouten snel van start in Bulgarije Brentjens pakt wereldtitel én olympisch startbewijs )e Jo Ferket op eigen terrein afgetroefd |IDAG 25 SEPTEMBER 1995 zege bij LZ terecht dreigde te komen, sommeerde kam de Zilveren coach Jan Bram van Luit zijn spelers het wedstrijdbad te verlaten. lernooi els is ti geëindigd. De water- van De Ham uit Wor- 'erlieten zaterdag ijdig het Vijf Meibad in lit onvrede met de ar- In het slotduel leidde eer LZ 1886 op dat ogen- 4-2. De Leidenaars len het vriendschappelij- gaan het optre- van De Ham aanhangig bij de bond. nnelijk werd de toernooi- ning de ploeg uit VVor- te veel. De krachts- hillen tussen de vijf n jklassers waren te ver- JIT1 lozen. Toen de toernooi- eer LZ, dat de derby tegen De Zijl/LGB met 9-7 had gewon nen, kreeg vervolgens de over winning en de toernooizege toegekend. Stadgenoot De Zijl/l.GB legde beslag op de tweede plaats. Brandenburg en Nereus hadden weliswaar één punt minder dan De Ham, maar werden toch boven de Wormerveerders geklasseerd. Gisteren eindigden de vrou wen van LZ als derde in het ei gen toernooi om de Galghe- watertrofee. Eersteklasser Merwede werd eerste. hel/LGB is tweede geworden wedstrijden om de Bol- goj ofee, die door de Leidse Rac vereniging zelf werden miseerd. De trofee werd door VZC-Vlaardin- te Rc wembad De Zijl werden ziji en alleen maar korte af- jk a;en gezwommen. De eerste ilo. h ging bij de heren Bean Aartsen, die nog deel- «vas op het EK in Wenen. Sprinkhuizen eindigde op de tweede plaats. Hij won de 50 meter rugslag en ook de 50 m vrije slag. Marco Kooiman eindigde als derde. Zijn beste prestatie was een overwinning op de 50 meter schoolslag. Bij de meisjes onder 17 jaar eindigde Jorien Kleiweg als der de. Remco Singeling van LZ1886 won in deze leeftijds klasse bij de jongens. Bart Vermeulen van LZ won geen prijs, maar haalde wel een li miet voor de NK met 30.2 op de 50 meter rugslag. Het kan raar lopen in het leven. Ruim een jaar gele den in Armentiéres, op de tweede dag van de Tour de France, lag Laurent Jala bert meer dood dan levend op het asfalt. Met een ge schonden gezicht, bont en blauw en vervolgens maandenlang uit de roula- Vijftien maanden later stond Laurent Jalabert in Madrid op het erepodium. Als oppermach tige heerser van de vijftigste Vuelta a Espana. Met 26 over winningen als zegekoning van 1995. Als sterkste wielrenner van het jaar, met onder meer zeges in Parijs-Nice, Milaan- SanRemo, Waalse Pijl, Criteri um International, Ronde van Catalonië, in de Tour een etap pe en de vierde plaats in het eindklassement en tot slot de eindzege in de Ronde van Span je, vijf dagprijzen en naast de gele trui ook de witte en de groene. Volgende week neemt hij ongetwijfeld de eerste plaats in het UCI-klassement over van Tony Rominger. Metamorfose Gehuld in het amarillo, de gele leiderstrui die hij vanaf de derde dag in Oviedo om zijn schou ders kreeg, kon de sprinter die all-rounder" werd, tevreden constateren dat hij een wonder baarlijke metamorfose in zijn loopbaan heeft ondergaan. De Marcel Wüst balt zijn vuist als overwinningsteken. De Duitser won de slotrit van de Ronde van Spanje. 26-jarige Fransman domineerde de jubileum-editie, die in het slotweekeinde Olano (tijdrit) en Wüst (slotrit) als laatste dagwin naars kende. Jalabert was bijna drie weken superieur. Anders dan Miguel Indurain die de Tour de France naar zijn hand pleegt te zetten. Jalabert als sprinter, klimmer, tijdrijder en aanvaller. In dat laatste verschilt hij wezenlijk van Indurain. El Rey houdt van consolideren, „JaJa" van atta queren, zoals hij de afgelopen 21 dagen deed. Zondag in de Spaanse hoofd stad drongen de vergelijkingen zich al op. Is hij de nieuwe „Kannibaal"? De bijnaam van de grote Eddy Mercloc, de veel vraat van eind jaren zestig en de jaren zeventig. Jalabert heeft zich inderdaad in een jaar tijd ontplooid tot een alleskunner, in grote en kleine ronden, in klassiekers, op het vlakke, in het midden- en hooggebergte. Een vergelijking met Merckx vindt hij te ver gaan. „Een jaar als dit komt nooit meer terug", dekte hij zich al in voor al te ho ge verwachtingen. „Dit was het beste seizoen uit mijn carrière. Ik wist dat ik de Vuelta ooit zou kunnen winnen, maar nog niet dit jaar. Volgend seizoen zou ik een poging doen. Ploegleider Saiz had Zülle als kopman aan gewezen. Zelf voelde ik me voor de Ronde van Spanje niet hon derd procent. De conditie was goed, maar niet optimaal." Flet understatement van het jaar. Jalabert zette de Vuelta, met hulp van zijn ONCE-ploeg- makkers, naar zijn hand. Won vijf etappes, schonk de etappe op Sierra Nevada aan de Duit ser Dietz, won waar hij wilde. En kon het zich zelfs permitte ren op de voorlaatste dag op zijn enige rivaal Olano twee mi nuten in te leveren in de tijdrit. De Spanjaard won alle drie de ritten tegen het uurwerk in de Spaanse ronde en is in Spanje al als opvolger van Indurain aan gewezen. De Ronde van Spanje betekende voor Jalabert het ein de van het seizoen. De wereld kampioenschappen in Colom bia laat hij voor wat ze zijn. Verzwakt „Verleden jaar ben ik op hoog testage geweest in Colorado. Ik kwam verzwakt terug. Ik kan niet tegen een verblijf op hoog te, zeker niet op 2600 meter bo ven zeeniveau zoals in Colom bia. Daarom blijf ik thuis, geniet dan voorbereiden op het nieu we seizoen", vertelde de win naar. „De four? Met Indurain erbij in de Ronde van Frankrijk zijn mijn kansen minder. Over twee, drie jaar wellicht. Ik ben pas 26 jaar. Bovendien staan volgend jaar ook de Olympische Spelen op het programma." onk wint koers zonder spektakel barendrecht wilmar kortleever atletiekmedewerker De Spartaan is de enige regio nale atletiekvereniging die vol gend jaar mag uitkomen in de landelijke competitie. In Ba- rendrecht haalde de Lisser mannenploeg gisteren de twee de plaats in de promotiefinale van de districtscompetities. De Bataven grepen, evenals de vrouwen van de Spartaan en AV Holland naast promotie. Bij De Spartaan stond dit jaar de promotie, terug naar de eer ste divisie, centraal. Dat kwam tot uiting in het enthousiasme van zowel ploeg als de meege reisde toeschouwers. Als extra stimulans waren door de tech nische leiding zelfs CD-bonnen ter beschikking gesteld. Die mo tiveerden duidelijk, gezien de vele verbeteringen die de Lisse atleten realiseerden ten opzich te van eerder dit jaar verrichte competitieprestaties, er was een goed begin met een snelle esta fette 4x100 meter, in 43,94. Ook individueel waren de sprinters snel, zoals bijvoorbeeld de per soonlijke toptijd van Stefan den Harder aantoont; 50,45 op de 400 meter. Een belangrijke bijdrage aan het recordtotaal van De Spar taan werd geleverd door de voorheen geblesseerde Willem Boon. hij deed 15.28,86 over de vijf kilometer. Veteraan Nico van Noort wierp de discus zelfs naar 43,24 meter. De breedte van de aankomend eerstedivi- sionist toonde zich tenslotte ook op de springnummers: Paul Hartman 1,90 meter hoog, Mat- thijs van Randsdorp uitstekend hinkstappend (13,38) en ver springend (6,67). Op dat laatste nummer was ook Dennis Ver haar beter dan ooit (6,42). „Ik denk dat we klaar zijn voor de eerste divisie," meldde ploegleider John van der Zwet. We hebben op de 100 meter al junioren klaar staan voor als Stefan (Den Harder, red) door schuift naar de 200 meter." De Lisser vrouwen komen voor het hogere niveau net te kort, maar de elfde plaats na de districsfinale werd overtuigend rechtgezet door de vijfde stek in Barendrecht. Opvallend was de discusworp van Heidi van der Veek, voor het eerst over de der tig meter (31,18). Jennifer Am- merlaan ondervond hinder van de wind, koude en (later) regen, maar liep desondanks 13,49 en 62,38 over 100 en 400 meter. As- trid Oostermeijer pakte de meeste punten met de tweede plaats speerwerpen (39,22). Bataven Vóór, maar ook tijdens de wed strijd werden De Bataven goede kansen toegedicht op promotie. Nu AV Holland juist dit jaar uit dezelfde eerste divisie degra deerde, zou dat met het oog op de mogelijke fusie ook goed uit pakken voor de Leidse atletiek. Een samengevoegde ploeg moet zich op papier eenvoudig kunnen handhaven. De Leide naars lieten echter veel punten liggen op de 'zwakkere num mers' als hordenlopen, kogel stoten en hoogspringen. Paul Overbeek Nen Jan Kortekaas boekten nog een dubbelover- winning op de 5000 meter (14.54,90 om 15.00,92). Joost la Lau won zijn gebruikelijke solo op de 1500, met Michel Ver- steegen als nummer drie (3.56,53 om 4.05,21). Jongeling Andoly Rathling liep weer een snelle 100 meter (11,20), kort gevolgd door Erik van Leeuwen (11,46). De plotselinge afwezig heid van de geblesseerde Ra thling bij het verspringen kóstte vervolgens door een diskwalifi catie ook nog punten, maar het pleit bleek daarvoor al te zijn beslecht. De vierde regionale (vrouwen)ploeg, AV Holland, was door de afwezigheid van Bianca Vermond. Gathy van Loon en Jacqueline Baljet te zwaar getroffen en werd acht ste. De 5,41 ver van Yvonne van Dorp en de 1,55 meter hoog springwinst gaven zicht op de oude glorie van de Leidse ploeg, maar op andere nummers ble ven teveel punten liggen. Alleen de 2.26,24 op de 800 nieter van Rita Langendijk en de 10,92 ko- gelstaat van Wendy Waterreus bleken het vermelden waard. iermedewerker wind hebben ervoor orgd. dat het traditionele ktakel tijdens de Wielerron- van Lisse is uitgebleven, zinderende strijd tussen Hlvinst beluste amateurs, geen zenden toeschouwers langs parcours. Slechts een hand- sportminnende belang- la lenden trotseerde gisteren Qi gure weer. Van onder hun aplu's aanschouwden zij hoe echte waterratten hun kans pen. te 50 kilometer lange wed- )0 jd voor B-amateurs en vete- 1 en werd een prooi voor Ha laar Gerrit Pronk. Hij ont- i, pte solo, met nog tien ron- 1100 meter voor de een kopgroep van acht iiners. Het sterk uitgedunde 'ton reed op dat moment al geslagen positie. Verwoede jingen van onder meer Nico arf (Hillegom) en Stefan Bak- (Alphen aan den Rijn) om vluchter bij te halen, strand- Veeds in een vroeg stadium, i enige serieuze concurrent 'Pronk bleek Ton van Duij- 'bode uit Noordwijk. Hij am dit seizoen al vijftien keer eerste over de meet, maar i Lisse zijn meerdere er kennen in de ontketende Pronk. De ervaren Hagenaar boekte zijn twaalfde overwinning van het seizoen. Altorf en Bakker kwamen volledig doorweekt als vierde en vijfde onder het finis- hdoek door. Leidenaar Alex Jan sen (Swift/Casba) eindigde op de Handelstraat als 12de, één plaats voor Hans van Eijk uit Hillegom. Dernies Tien talentvolle A-amateurs wa ren uitgenodigd voor een der- ny-wedstrijd over 30 minuten en vijf ronden. Door de erbar melijke weersomstandigheden werden twee manches verreden in plaats van de drie, die op het programma stonden. Ton Zwirs, de zilveren medaille-win- naar van het afgelopen NK op de baan, toonde zijn klasse. De renner uit Hoofddorp won bei de manches, Danny Stam (Koog aan de Zaan) en Michael van der Wolf (Rotterdam) tekenden voor de tweede en derde plaats. Alphenaar Robert Karremans werd vierde in het eindklasse ment. De Swift/Casba-renners Aart Vierhouten heeft de eer ste etappe van de Ronde van Bulgarije op zijn naam ge schreven. De A-amateur uit Purmerend, die lid is van Swift/Casba, ontsnapte tien kilometer voor de meet met vier medevluchters uit het pe loton. Vierhouten won na 180 kilometer koers de sprint van de kopgroep en bleef slechts twintig seconden voor op het aanstormende peloton. De 25- jarigs renner van de Vrede- stein-ploeg stelt zich met deze prestatie nog nadrukkelijker kandidaat voor een plaats in de nieuw te vormen Foreldo rado/ Golff-profploeg van ploegleider Frits Schür. Ronald van der Tang (zesde) en Peter van de Reep (tiende) kwa men er niet aan te pas. Ook de succesvolle Lissenaar André van Reek (achtste) had in de strie mende regen weinig inspiratie. Nieuweling Vincent van der Kooij behaalde opnieuw een aansprekende klassering. De Leidenaar was gisteren actief in en om het Belgische dorp Meer. Van der Kooij reed halverwege de koers solo vanuit het peloton naar drie vluchters en demar reerde vervolgens alleen door naar de twee koplopers. Die na derde hij tot op 14 seconden. Eén van de leidende Belgen reed vlak voor het einde lek, waardoor Van der Kooij na 63 kilometer als tweede over de meet kwam. Komtoer De Hillegomse broers André en Gerben van de Reep namen res pectievelijk bij de junioren en nieuweligen deel aan de Kom toer te Moergestel. Ze kwamen in hun categorie op idenüeke wijze als vierde over de meet. Zowel bij de junioren als bij de nieuwelingen ontsnapten drie renners aan de aandacht van het peloton. De broers Van de Reep wonnen de sprint van het peloton. kirchzarten „Onvoorstelbaar dat deze kerel uit een laagland komt." De Amerikaanse speaker Peter Graves - honkbalpet over de rossige haardos, Nikes aan de voeten, een nauwelijks waarneembaar ringbaard je, te lange bermuda over de billen - zweept de duizenden toeschouwers in het atletiek-stadion- .netje van het gehucht Kirchzarten in het Zwarte Woud op als Bart Brentjens het finishdoek na dert. In de sport van de ATB-freaks was de 26-ja- rige Limburger gisteren koning. Brentjens verovert in het Duitse plaatsje, nabij Freiburg, de wereldtitel cross country, dat vol gend seizoen als enige onderdeel van het inoun- tainbiken op de Olympische Spelen debuteert. Brentjens en Marcel Arntz (zesde) voldoen niet alleen aan de internationale eis, maar onder het oog van Hans Jorritsma van NOC/NSF ook aan de strenge selectienormen van het Nederlands Olympisch Comité. In bijna twee en een half uur heeft de winnaar van de wereldbeker in 1994 de concurrentie vol ledig zoek gereden, de Noorse topfavoriet Rune Floydahl gedeklasseerd, de Amerikaanse trend setters afgebluft, de Franse technici op pure kracht verslagen. Bij de vrouwen eindigde Tonkie Collée als 64ste. De 29-jarige Leidse was daarmee de derde Nederlandse achter Vanessa van Dijk (30ste) en Loes van Wersch (42ste). i danks naar wens. „Alleen op dat laatste stuk over het strand had ik eigenlijk wat feller moeten doortrekken. Oosterwijk, die drie jaar geleden ook al zegevierde in Kat wijk, had dit parcours nooit sneller afge legd. „Je kunt deze halve marathon qua moeilijkheidsgraad vergelijken met die van Egmond, maar Katwijk is zwaarder." Met zijn zege voorkwam de pupil van trainer Lex van Eek van der Sluijs dat de door AV Rijnsoever georganiseerde halve marathon een complete Bataven-aangele genheid werd. Achter Ferket bezetten na melijk diens clubgenoten Wout Duyndam (1.18.31en Henk van den Oever (1.18.45) na onderling stuivertje wisselen de derde en vierde plaats. Bert de Boer van AAV '36 finishte achter de roodhemden als vijfde. Snelste vrouw was Leny van der Plas van De Bataven in 1.32.37. Liesbeth Vergeer (NSL) werd tweede. De halve marathon voerde deels door het uitgestrekte duin- landschaps wat bovenstaand plaatje ople verde. foto henk bouwman De halve marathon van Katwijk is het exclusieve domein van Jo De 41-jarige Valkenburger, die de twee afleveringen van 'de zwaarste Nederland' won, moest leraag diep buigen voor Hans Ooster- 38-jarige atleet van llion uit Zoeter- zegevierde in een knappe tijd van 1 minuten 24 seconden en moest ver- igens meer dan drie minuten wachten op n enige concurrent. Ferket was teleurge- ild, omdat hij had willen pieken op het parcours dat hij door zijn vele trainingen op zijn duimpje kent. „Maar ik voelde al na drie kilometer, dat de grote vorm er niet was. Heel anders dan vorig jaar, toen ik on der slechtere omstandigheden een snellere eindtijd realiseerde." Oosterwijk, clubgenoot van Raymond Schipper die drie weken geleden in Voor schoten de Vlietloop won, had door de vroege capitulatie van Ferket geen enkele tegenstand. Zijn voorbereiding op de mara thon van Eindhoven, die hij op 8 oktober in 2.26 hoopt te volbrengen, verliep deson Bart Brentjens zet er komende zomer aan voor een stevige klim. Door zijn winst is de mountainbik- ook te bewonderen in Atlanta. foto ani

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25