UIT Ook Bernardus wil ooit eens hogerop Afscheid van bestuurskamer valt Corry Ouwehand zwaar Sport GESPROKEN SLOOS SPORT jlPAG 25 SEPTEMBER 1995987 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071-356*163 stond er weer, alsof er in B jaar niets was veranderd. y Ouwehand schonk zater- daags na haar officiële af- id met bloemen en een ca- I ibon tijdens de algemene •I nvergadering van Quick i, in de bestuurskamer r koffie, fris en wat sterkers. :ieel omdat haar opvolg- j mevrouw Homan, vakan- nert. Maar misschien ook "j omdat Ouwehand het zo ilijk kan laten. II rilde de koffiekan de koffie- laten» omdat zij in de eer- ilaats voor het voetbal naar Vl iw Zuid gaat. En daar s m de afgelopen 26 jaar a 25 jaar stoppen vond ik inderachtig") bitter weinig terecht. Afgelopen zater- tijdens de doelpuntrijke )v strijd tegen Devjo (8-0), ht zij nog van geluk spre- „Om kwart voor drie wa al mijn gasten al naar bui- aldus Ouwehand. „Dus ik snel opgeruimd en ver- |ens nog een paar doelpun- }r meegepikt. Want eigenlijk ik een buitenmens." ar het is onbestaanbaar dat fiar' domein, de bestuurs- r, op een wedstrijddag langere tijd in de steek „Ik schep er een eer in het vl' (ezellig mogelijk te maken. en er voor de gasten en ui- ard ook voor de eigen be- irsleden. Zij moeten zich er 0 svoelen." 1 irbij schroomde zij niet om een voortrekkersrol te vervul len. „Toen ik begon met koffie schenken in de bestuurskamer, was ik één van de eerste vrou wen die dat deed. Daarvoor deed mijn man Huig het, maar hij vond het geen geslaagde combinatie met zijn functie als secretaris. Ik heb de bestuurs kamer ook nog een tijdje ge rund samen met mevrouw Schaap, vrouw van de toenma lige voorzitter." „Maar ook in mijn eentje vind ik het leuk om te doen, ik wil nu eenmaal graag de visite goed verzorgen. Toch heb ik heb nooit in de horeca ge werkt, maar altijd een kantoor baan gehad. Zonder nu te wil len opscheppen Quick Boys wordt toch al vaak een club van kakkers genoemd denk ik dat wij in bepaalde opzich ten toonaangevend zijn ge weest. In andere bestuurska mers let ik sterk op hoe het wordt gebracht, daar ben ik heel kritisch in. Zoals ik ook mensen die mij niet begroeten terecht wijs. Dan stap ik op hen af om me voor te stellen en te vragen wie zij zijn. Ver volgens kunnen ze een drankje krijgen." Ook met klanten die zich te veel laten vertroetelen, weet Corry Ouwehand („Noem me alsjeblieft geen tante") raad. „Als ik de indruk heb dat ie mand te diep in het glaasje heeft gekeken, ga ik kleinere mixjes maken. Gaat het om Evert Kroon, het nieuwe be stuurslid commerciële zaken van FC Utrecht in Voetbal In ternational: Bij een reorganisatie rollen koppen. Directeur Ad Zonder land is weg. Of hij zondebok is? Ik kan net zo goed het vorige be stuur als zondebok aan wijzen. Zonderland functioneerde niet meer en dat gegeven is voor mij belangrijker dan de schuld vraag. We zitten nu eenmaal met een verleden waar we vanaf moeten. FC Utrecht mag geen kansen voorbij laten lopen. Daarom zijn korte lijnen nodig van het bestuur naar de werk vloer. Daar past geen directeur tussen. Er zullen nog wel meer koppen rollen. Wie niet voldoet loopt gevaar. Dat kan een sup poost zijn, maar ook een be stuurslid. Idem: Geld is geen probleem. Wel moeten we verantwoord investe ren. In het verleden zijn vooral oudere spelers aangetrokken, aankopen die ik kwalificeer als ongecontroleerde risico's, spelers op wie je afschrijft. Dat is kapi taalvernietiging. Je vermogen staat immers op het veld, niet in de boeken. Graeme Hutjes, speler van An- derlecht en ex-international in De Volkskrant: Nu pas geniet ik van alle mooie momenten. Laatst dacht ik terug aan Malta-Nederland, die wedstrijd waarin Van Basten vijf keer scoorde. Ik was reserve en vond alles even mooi. Marco was lekker ontspannen en in topvorm en hij speelde op zijn best. En ik zat daar op de bank, middenin de winter, maar lek ker in het zonnetje, een beetje naar te kijken. Paf weer een doelpunt. Idem, over de ontslagen trai ner Herbert Neumann: Neumann? Ja die is anders dan Boskamp, die heeft de wind eronder en is nog steeds de Rot terdamse jongen van 25 jaar ge leden. Neumann is meereen trainer van détails. Hij wilde dat de spelers begrepen waarom ze iets deden. Waarom er bij een één - tegen - één-situatie geen blin de tackle uitgegooid mocht wor den. Hele simpele dingen, maar het werd niet begrepen. Sandor Popovics, manager van FC Den Haag, van geboorte Hongaar en al heel lang in Ne derland werkzaam, in Het Pa rool: „Wiezijn corrupt? Wie niet?Ie dere Hongaar is zo corrupt als de pest. Dat is nog een erfenis van het communisme. Met geld is alles te regelen. Omkoop schandalen zijn talrijk. Ook in het voetbal. Veel duels zijn van tevoren geregeld. Dat heb ik zelf meegemaakt. John van den Bron, oud-Aja- cied en nu speler van Istabul- spor in NRC/Hansdelsblad: De politie is onze grootste sup porter. Ook in een leeg stadion zitten er een man of500 om de orde te bewaren. Je ziet alleen maar blauw als je naar de tribu ne kijkt. Harris Huizingh van FC Gro ningen, in VI: „Als ik een viswedstrijd heb, slaap ik de nacht ervoor altijd slecht. Net alsof ik op schoolreis je ga, zó ben ik ermee bezig. Terwijl ik voor een voetbalwed strijd altijd slaap als een roos. Feyenoorder Rob Witschge in Panorama: „Ik vind het heel leuk om te vis sen. Klinkt natuurlijk heel trut tig, maar het is zo. Als mijn broertje Richard er is, gaan we lekker hengelen metz'n tweeën. Henk Nienhuis, directeur van Veendam in VI: Veendam is een stad met der tigduizend inwoners, tien pro cent daarvan bezoekt de club. Procentueel gezien trekken wij het meeste publiek van alle prof clubs. Het publiek is trots op de streek, het saamhorigheidsgevoel is hier erg sterk. Dat is mede te danken aan het negatieve imago van het noorden in de Rand stad. Studio Sport-commenatator Theo Reitsma in Profile: Het Nederlandse voetbal kent geen winnaars meer. Neem de afgelopen wereldkampioen schappen in de Verenigde Sta ten. Dat was toch een labbekak- kerige vertoning. Michael van Praag, voorzitter van Ajax, in Nieuwe Revue: Theo Reitsma. Een erg slechte verslaggever. Ik vind hem zouteloos. Na die gewonnen Eu ropa Cupfinale liepen onze spe lers een ereronde. Dan moet je op televisie gejuich laten horen.- Nee, dan krijg je de monotone computeranalysestem van Theo Reitsma. gasten die nog een verre reis voor de boeg hebben, dan bied ik ze een kop koffie aan." Hoewel de zaterdag van 10 uur 's ochtends tot 9 uur 's avonds altijd een lange werkdag is, kan Ouwehand moeilijk wennen aan een vrije zaterdag. „Het gaat toch een deel van je leven uitmaken. Mijn man en ik zit ten toch al vaak bij Quick Boys. Toen ik er mee begon, woon den wij bovendien vlak bij Nieuw Zuid. Mijn kinderen gaf ik een kwartje om chips te ko pen in de kantine. Zo lang ik gezond ben, zal ik nog wel re gelmatig vertoeven in de be stuurskamer van Quick Boys. Als ik geen koffie hoef te schenken, valt er wel wat an ders te regelen, als er bijvoor beeld een scheidsrechter niet komt opdagen." „Bovendien denk ik niet dat mijn opvolgers net als ik hele dagen in de bestuurskamer willen slijten. Misschien komt er in de toekomst wel een pou le-systeem. Maar ik vond het nooit een probleem om de tent in mijn eentje te runnen. Had ik tenminste een goed excuus om naar binnen te vluchten als Quick Boys een penalty mocht nemen. Want op zulke mo menten durf ik nog steeds niet te kijken." Corry Ouwehand zoals zij al 26 jaar bij Quick Boys bekend is: één en al gastvrijheid. VIJF MEIPLEIN 17 LEIDEN TEL. 071 - 760144 MAN of the MATCH \eorge Straathof ER TUSSENIN in die in het veld het minst kreeg na afloop van van Dam het opvallend er. Als enige ontving Geor- lathof van ROAC een 8. am: „Ik ben dol op spelers •t opvallen maar voor een uitzettend belangrijk zijn. 15 die voor balans in het orgen. Straathof was zo'n i. Niet spectaculair, maar 'd werkelijk niets fout als ialf." rde man van de wedstrijd et een verrassing. „Ik zeg de kleedkamer, eindelijk liner die er kijk op heeft. eerlijk gezegd vond ik de 11iezing wel verrassend. En ioenen kan ik wel gebrui ken, ik was net toe aan een paar andere. De man van de wedstrijd krijgt een paar voetbalschoenen door: aangeboden de VISIE van Frank van Dam 1 irdus heeft de wedstrijd in de tweede helft verloren op strijd- e ploeg was geen schim meer van het elftal dat in de eerste t o aantrekkelijk en agressief speelde. Daarom won ROAC te- want het was heer en meester na rust. Op het winnende doelpunt in de slotfase kon je als het ware wachten." „Bernardus speelde het voor rust slim en ik begrijp niet waarom ze er niet mee door gingen. Het veld was spekglad en de lange verdedigers van ROAC hadden het daar moeilijk mee. Die kleinere, wendbare jongens zijn dan altijd in het voordeel.' Je moet ze de bal laag aanspelen, waarna ze hun te genstander moeten opzoeken. Voor rust leidde het al tot ha chelijke situaties in de ROAC- defensie, want links en rechts gleden de verdedigers weg en ze voelden zich allesbehalve pret tig. Bernardus had dat veel meer uit moeten buiten." „Nu bleven ze te veel achterin hangen en er was geen enkele aansluiting meer in het tweede deel. De defensie van ROAC had een makkie, al glipte Wim de Roo er nog een keer doorheen, gepakt door Ramon Fits en voor zover ik het kon beoorde- dat een strafschop, want ik stond op een lijn, het was er Die scheidsrechter durfde het niet aan. Het was in elk geval voorbeeld van hoe je als snelle, kleine verdediger op zo'n weg kunt draaien van je veel grotere tegenspeler." het penalty-geval won ROAC terecht. Ik vond ze voor niet zo overtuigend, de opbouw en de eindpass was matig Dat kwam vooral omdat mid-mid Ruud Weenink, die de lijnen moet uitzetten, het overliet aan de verdedigers, kwamen er te weinig ballen goed aan. Dat Weenink werd was ook de verdienste van Bernardus-middenvelder de Zon. Hij ging er vaak overheen en was toch weer op tijd zijn man te dekken. In de tweede helft viel hij ver terug en gewisseld." in elk geval wel genoten, vooral de eerste helft. Ondanks jke omstandigheden kozen beide partijen in balbezit di- de aanval. Daardoor onstond een aantrekkelijke wed- Doze 7; Buitelaar 6, Berney de Boer 6, Morsch 6, Selier 6; Jeroen van de Zon 7 (Van de Werf 6), Meertens 6; Stikkelorum 6 (Peter de Boer 6), De Roo 6. 5; Van de Meer 6, Van der Fits 5, De Jong 6, De Haar 6; Weenink 6, Straathof 8; Koek 7, Veilbrief6 Wan de Geest 6), Didsseldorp 6. ROAC-speler Walter Koek wordt op de huid gezeten door Bernardus-speler René Selier. Koek scoorde de gelijkmaker in het treffen. Bernardus is een typische dorpsclub waar de dingen gaan zoals ze gaan. Een warme vereniging waar saamhorigheid net zo belangrijk is als een overwinning. In de bestuurskamer hangen nog altijd de sfeer en de geur uit de tijd dat Bernardus nog Sint Bernardus was. Aan de wand dienen antieke landbouwwerktuigen als een hooivork en een dorsvlegel ter versiering. Een busi- nessruimte is vanaf hier nog heel ver weg. WEDSTRIJD van de WEEK Beniardus-ROAC '79 Aan de Sweelincklaan in Ha- zerswoude Rijndijk gaan de din gen zoals ze gaan en soms gaan ze iets minder. Zoals gistermid dag toen de plaatselijke trots voor de derde keer op rij dit sei zoen verloor. Koploper ROAC drukte met 1-2 de hekkesluiter nog wat vaster op de laatste plaats. De afdeling - in de ge schiedenis van de rksv Bernard us toch een beetje het 'domici lie' - lonkt weer. In de bestuurs kamer worden de schouders opgehaald over zo veel onheil in de openingsfase van de compe titie. Het gaat zoals het gaat en gaat het niet dan gaat het niet. Bernardus haalt niet wekelijks de krantekoppen. Dan weer eens in de afdeling, dan weer eens in de vierde klasse, nooit eens een uitschieter. Het is geen club met een reputatie en dat het sportpark naamloos is, zou een veeg teken kunnen zijn. Toch is het een misvatting dat aan de Rijndijk, vlak naast het spoor richting Alphen, een inge slapen of grijze club woont. Vol gens voorzitter Ton Lucas is Bernardus juist enorm in bewe ging de laatste jaren. „We hebben enorm aan de weg getimmerd. Twee jaar terug hadden we ruim 300 leden, dat zijn er nu 500. We hebben een actief wervingsbeleid gevoerd en hebben geprofiteerd van het feit dat we erg veel in de plaat selijke pers kwamen." Dat laatste kwam niet door de pres taties van de spelers, maar door een gemeentelijk plan om de club in de toekomst te privatise ren. De leden van Bernardus blok keerden de ingang van het ge meentehuis omdat ze de voor waarden van de gemeente niet accepteerden. Nu is de strijd ge streden en zal de club over vijf jaar geheel zelfstandig draaien. „Daarin zijn we toch ook een beetje verder dan veel andere clubs," zegt Lucas. „Want we schreeuwen het niet van de da ken, maar onze vereniging stóét wel en heeft een jeugdige ach terban, dat kunnen niet alle dorpsclubs zeggen." Bernardus heeft zelfs zes dameselftallen en naar eigen zeggen meer jeugd dan Lugdunum. Dat er twee A- juniorenteams zijn is veelzeg gend. De club werd 48 jaar geleden opgericht op de manier zoals dat in die tijd in roomskatholie- ke gemeenschappen ging. Te genover de kerk aan de Groe nendijk werd een veld afgezet en de club kreeg voor het ge mak dezelfde naam als de paro chie: Sint Bernardus. Tegen woordig is het paapse er groten deels wel af bij de oranjewitten. De begrippen 'zieltjes winnen' en 'omhoog kijken' hebben an no nu een andere betekenis ge kregen. Lucas: „We hebben geen pre tenties, maar gezien de behoor lijke jeugdafdeling willen we nu ook eens kijken of er meer mo gelijk is. Voorlopig willen we het vierdeklasserschap consolide ren." Bernardus speelde van '74 tot '84 in de KNVB en werd daarna weer tien jaar lang ver oordeeld tot de onderbond. Vanaf de introductie van de nieuwe promotieregeling pakte de vereniging elk jaar een perio- detitel, twee jaar geleden was het stapje hogerop een feit. Trainer Ben Möllers is alweer aan zijn derde jaar bezig in Ha- zerswoude en heeft nog altijd wat moeite met het recreatieve karakter van de club. Hij is wel wat gewend in dat opzicht. „Maar het is hier wel heel erg." meent de Zevenhovenaar. „Ze hebben hier iets van 'het zal al lemaal wel'. Toch wordt het langzaam beter. Ik heb zelfs voor het eerst in de geschiede nis hier een hulptrainer. Dat is heel wat voor deze club. In het begin kon er niets, er was zelfs geen speler van het tweede of derde die ik kon nemen als ik iemand te kort kwam. Ze zou den hier wel hogerop willen, maar dan wel zonder verplich tingen, al moet ik zeggen dat het bestuur wel wil." Tegen ROAC bewees Ber nardus een hele aardige ploeg te hebben. De ploeg miste spel verdeler Robert van de Haas ('geblesseerd op vakantie' heet te het) maar speelde vooral in de eerste helft leuk voetbal. Al snel kwam de thuisclub op 1-0 na een schitterende actie van Jeroen van Mill. De broer van Peter van Mill (een sterke basis speler die onlangs stopte van wege zijn werk) kapte twee ROAC-spelers uit en knalde via de onderkant van de lat de bal in de winkelhaak. De bezoekers schrokken er van en moest even bekomen als koploper. ROAC is als veel jon gere vereniging (de Rijpwete- ring Oud Ade Combinatie werd in '79 opgericht) sportief een stuk verder dan Bernardus. Niet alleen deze competitie, waarin het alle wedstrijden tot nu toe won, maar over het geheel is ROAC een degelijke, traditione le vierdeklasser. Dat verschil werd naarmate de wedstrijd vorderde duidelijker. Na veertig minuten werd een perfecte voorzet van Perry Veilbrief bin- nengekopt door Walter Koek: 1- 1. In de tweede helft waren de bezoekers oppermachtig, maar pas in de slotminuten volleerde aanvoerder Perry van Es zijn ploeg naar de overwinning: 1-2. Trainer Möllers was er behoor lijk ziek van. „We hebben best een aardig team, maar zo voet ballend winnen we niet een wedstrijd dit seizoen. Vorig jaar rolden we ROAC drie keer op, twee keer voor de competitie en een keer vriendschappelijk." Hij had het over een 'mentale dip' en 'het zit tussen de oren'. In de kantine stopten op dat moment zijn spelers nog een glas bier tussen diezelfde oren. Bernardus - ROAC '79 1-2 (1-1). 6. J. van Mill 0-1. 38. W. Koek 1-1. 86. Van Es 1-2. Geel: Van der Fits (ROAC). Morsch (Bernardus). Scheidsrechter: Prooi. Toeschouwers: 150. ROB VAN DER ZANDEN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21