Leidsch Dagblad sraël en PLO tekenen akkoord fir eronica wil minder eks in programma's 'Arrestaties boeren provocatie' UAAN -Jkili NANAART5EK ll\ TÈli BUK? nc Boer ranse tiener doodt 12 nensen en dan zichzelf Zoon schoot pen door oog moeder met kruisboog Drie Beatles komen met nieuwe CD's GOED NIEUWS UN DAG 25 SEPTEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ilNNENLAND Voorzitter Helgers verwacht geen snel herstel CDA Buitenland Bundesbank wil i1 start EMU uitstellen Kerk en Samenleving Bisschop Muskens Qj pleit voor grote rl verzoendag Sport Patrick Kluivert viert r-< rentree met ~2j winnende treffer }N LN 21 ngeren van Eniagsche Golfclub IS-station met» b tuur. Zonnige tu, £Saal SiaagS {naar marieta kroft N en massale vechtpartij van eren van de jeugdafdeling de exclusieve Haagsche en Countryclub (HGCC) in senaar met de politie zijn rdagnacht negentien van gebeten door politiehon- nstreeks kwart over twaalf bij de politie de melding en dat er een vechtpartij in het clubgebouw aan de it Haesebroekseweg. Toen agenten ter plaatse kwa- keerde zich het gevecht hen. Zo'n vijftig tot zestig ik® [gangers bekogelden de politiemensen met grind e moderne 3 slaapkan lenen en beschadigden hun grote slaapkj fn. De overige circa twee- I--,. e jercj aanwezigen maakten uit de voeten. twee agenten kregen ver ens assistentie van zeven collega's uit de regio en hondenbegeleiders. De itende menigte trok zich lig aari van de viervoeters. aa anderhalf uur keerde de weer. Vijftien personen ien ter plaatse behandeld. mensen waren al naar het lovoziekenhuis in Den ƒ315.000, politie heeft een 19-jarige Isenaarder en een 19-jarige k.'enaar a's vermoedelijke lichters aangehouden. Zij gisteren weer vrijgelaten. Luxe mod ®rzaak van de vechtpartij is Dkamers, ba bekend. 2 overloop dakkape informatie bereiken Indeling tselwerk, annex verd.: m Opleve als- Mount Ruapehu spuwt vuur wellington Rook en vuur bepalen sinds zaterdag het beeld in de buurt van de Nieuw- zeelandse vulkaan Mount Ruapehu. Wetenschappers denken dat de eruptie mogelijk nog in kracht zal toenemen en mogelijk nog maanden zal duren. De regionale luchtha ven van Napier is buiten gebruik gesteld en in een groot deel van noordelijk Nieuwzee- land is het luchtruim wegens het gevaar van rook en as gesloten. Een evacuatie van het dunbevolkte gebied wordt nog niet overwogen. De uitbarsting is ook een bittere pil voor het toerisme. De Ruapehu ligt in het nationaal park Tongariro, één van de topattracties van Nieuwzeeland. De in dit gebied liggende skigebieden zijn met onmiddellijke ingang gesloten. Vier wetenschappers en de piloot raakten gisteren gewond toen hun toestel na een fotosessie boven de vulkaan de landingsbaan miste. foto reuter Sportvisser slaat over boord en verdrinkt umuiden gpd %er trekt zich in stappen terug Palestijnse gevangenen komen vrij anderhalf jaar praten zijn Israël en de PLO het giste- eens geworden over uitbreiding van het Palestijnse bestuur op de Westelijke Jordaanoever. Donderdag rdt het akkoord officieel ondertekend in Washington, voorziet in stapsgewijze terugtrekking van Israëlische :pen en de vrijlating van duizenden Palestijnse gevan- en. „rellen uit. Daarbij schoten Israë lische soldaten in Nabloes een 19-jarige Palestijn dood. De Amerikaanse president Clinton verwelkomde het akkoord daar entegen als een 'belangrijke stap op weg naar een rechtvaar dige en duurzame vrede'. Soort- ad bloemendaal erste reacties hebben de Is- ische en de Palestijnse op- ilie het akkoord scherp ver deeld. Ook braken gister- op een aantal plaatsen gelijke geluiden kwamen uit Londen, Parijs en Bonn. De leiders van de Israëlische en Palestijnse delegaties, Uri Savir en Achmed Kurei, zetten gistermiddag in de Egyptische badplaats Taba hun handteke ning onder het ruim 400 pagi na's tellende 'Oslo-2' akkoord. Eerder op de dag was PLO-lei- der Arafat nog boos uit het overleg weggelopen. Bemidde ling door ondermeer de Egypti sche president Mubarak bracht hem echter weer terug aan de tafel. Donderdag leidt de Ameri kaanse president in Washington de officiële ondertekening. Tien dagen daarna begint het Israëli sche leger op de Westelijke Jor daanoever met een hergroepe ringsoperatie die tot juli 1997 gaat duren. Volgend jaar april of mei, als de eerste fase daarvan is voltooid, zullen er Palestijnse verkiezingen worden gehouden. Premier Rabin omschreef het toekomstige Israël als 'een jood se staat die het grootste deel be slaat van het land Israël, met het verenigde Jeruzalem als hoofdstad en met een verdedi gingslinie langs de rivier de Jor- daan en de Jordaanvallei'. Het doel van het zionisme, zei hij, was het stichten van een joodse staat en niet een staat met twee naties. „De 2,2 miljoen Palestij- nen in de gebieden vormen een van ons totaal verschillende ge meenschap, godsdienstig, poli tiek en nationaal. Wij willen niet over hen heersen. Daarom zal er naast, en in vreedzame sa menleving met, Israël, een Pa lestijnse entiteit ontstaan op de Westoever en in de Gaza- strook." SLEM onica-voorzitter Van der jden wil nog voor het einde de maand minder Ameri- series en minder seks in programmering om de kijk- :rs op te krikken. Veronica vorige week een markt- 1 van 9 procent. Volgens der Reijden 'moeten we elf, lf procent kunnen halen', hij vanmorgen in een aggesprek met de Volkskrant Ie voormalige staatssecreta- van volksgezondheid zegt bij Veronica „wel erg veel met dikke spekzolen en kuiven in Amerikaanse series over het scherm wandelen. En als dat nou zou scoren...". Het zelfde geldt voor de erotische programma's. Volgens Van der Reijden wordt momenteel 'in tern over alle aspecten van de programmering gesproken' en wat hem betreft leidt dat nog voor het einde van de maand tot veranderingen. Sinds Veronica uit het bestel is getreden, heeft Van der Reij den nauwelijks nog contact met de andere omroepvoorzitters. „Ik geef ze bij een borrel alle maal een hand. We praten nog wel over de kinderen". Raadsman actiecomité boos op ministers LEIDEN HENNY VAN EGMOND De 25-jarige Leidenaar, die er van wordt verdacht in 1991 zijn moeder te hebben vermoord met een balpen, blijkt gebruik te hebben gemaakt van een kruisboog. De Leidenaar, die vrijdag voor de Haagse recht bank terecht staat, wordt be schuldigd van moord, zo blijkt uit de dagvaarding. Hij zou zijn moeder eerst hebben be dwelmd, waarna hij een Bic balpen met de kruisboog door haar oog zou hebben gescho ten. De Lëidse balpenmoord heeft politie en justitie lange tijd voor raadsels gesteld. In eerste in stantie was onduidelijk of de vrouw een natuurlijke dood was gestorven omdat er geen uiter lijke verwondingen waren. Het oog sluit zich namelijk weer na- NV 1 ÜLON AFP-DPA-Rtr DEN HAAG»ANP 16-jarige jongen heeft giste- in Frankrijk twaalf mensen fnioord en acht anderen ver- >nd, en daarna de hand aan bzelf geslagen. Van de ge- 'nden zijn er drie zeer slecht L toe. Het drama deed zich 'r in het dorpje Solliès-Pont het nabij gelegen stadje lers, ten noorden van de 'idfranse stad Toulon, he jongen doodde in de loop de nacht zijn stiefvader, der en stiefbroertje door met een hamer en een •pel het hoofd in te slaan, op ging hij naar het zes ki lometer verderop Cuers, waar hij vroeg in de och tend in het wildeweg op men sen op straat begon te schieten. Het eerste dodelijke slachtof fer was een man van 75 jaar. Daarna werden nog eens zeven mensen dodelijk getroffen. „Hij schoot op alles dat be woog", zei een ooggetuige, voor de radio, „hij zag er niet bijzon der opgewonden uit. Hij liep rustig, zonder zich te haasten, met het geweer in de hand", al dus een winkelier. Daarop be- gQn hij te schieten, om vervol gens zichzelf een kogel door het hoofd te jagen. De ministers van landbouw, binnenlandse zaken en justitie provoceren bewust de actievoe rende boeren door deelnemers aan acties op te pakken. Dat zei de juridisch adviseur Mazel gis teravond in Arnhem nadat de drie gearresteerde boeren naar huis stuurde, maar twee ande ren oppakte. Een van hen werd overigens korte tijd later weer vrijgelaten wegens privé-om- standigheden. Donderdag 14 september haalde een groep boze boeren honderden dossiers uit het bu reau Mestheffingen in Assen. De stukken werden gistermor gen achtergelaten op een par keerplaats bij nationaal park De Hoge Veluwe. Een dag eerder hadden ongeveer duizend vee houders gedemonstreerd in As sen, waarbij zij opnieuw de vrij lating eisten van hun drie we gens de diefstal vastzittende collega's. Volgens Mazel is duidelijk ge worden dat noch de officier van justitie in Assen, noch de burge meester van de Drentse hoofd stad zelfstandig besluiten mocht nemen. Zij moesten tel kens overleggen met de betrok ken ministeries. Binnenlandse zaken en Justitie zouden daarbij de kant hebben gekozen van landbouwminister Van Aartsen, die woedend was over de dief stal. Mazel denkt dat de minis- foto anp toussaint kluiters teries de boeren een lesje wil den leren. Actieleider Van den Brink dreigde gisteren nog met een 'verpletterende actie' vandaag als de boeren niet zouden wor den vrijgelaten. Die actie is nu opgeschort. Vanmorgen zou het actiecomité vergaderen over de nieuwe aanhoudingen. Van den Brink zei gisteren overgens dat de acties 'van een hele lange adem' zullen zijn. Hij weet ze ker dat de boeren bereid zijn 'heel vér' te gaan om het voor gestelde mestbeleid tegen te houden. „Voor veel boerenbe drijven hangt hun bestaans recht hier van af'. london rtr-afp Paul McCartney, George Har rison en Ringo Starr zijn in de historische studio aan de Lon- dense Abbey Road bezig met de opnames voor drie CD's. Naast oude bekende nummers is een aantal nieuwe songs opgeno men op basis van vergeten oud materiaal. Dit jaar hebben de Beatles voor het eerst weer nieuw werk opgenomen sinds de groep in 1970 uit elkaar ging. Het drietal heeft samen meer dan achthon derd geluidsbanden afgeluis terd. „Het was alsof wij archeo logen waren, toen wij sound tracks vonden waarvan wij wa ren vergeten dat we ze hadden opgenomen", aldus McCartney. Onder het nieuwe materiaal zijn twee nummers van John Lennon van vlak voor zijn dood in 1980, een kwijtgeraakte op name van George Harrison toen hij 30 jaar was die is terugge vonden in een kast van de Ab bey Road Studio en een andere song van McCartney, Harrison en Lennon opgenomen nog voor de oprichting van de Beat les in 1958. Een gezamenlijk live-optre den sluiten de overlevende Beatles - vijftien jaar na de moord op John Lennon - uit, al dus het tijdschrift Studio Sound gisteren. Het blijft bij de geza menlijke opnames in Abbey Road. De studio is daarvoor in grijpend verbouwd. Moderne HET WOORD IS AA Marie-Cécile Moerdijk Waarom is genieten gee vak op school? Een 48-jarige Duitser uit Holt- wick is zaterdagochtend enkele mijlen voor de kust van IJmui- den verdronken nadat hij over de reling van een sportvissers boot was geslagen. De man wilde een emmertje vullen met zeewater. Hierbij had hij het koord enkele malen om zijn pols geslagen. Het em mertje liep echter meteen vol. Door de klap sloeg de man overboord. Het 12-jarig zoontje, een zwa ger en een neefje waren getuige van het ongeval. De machinist van de boot dook de man na. Na enige minuten slaagde hij erin een reddingsboei om de Duitser te bevestigen. Met veel moeite kon het slachtoffer aan boord worden gehesen. Op het schip was toevallig een dokter aanwezig die de man probeerde te reanimeren. Inmiddels was ook een red dingsboot ter plaatse voor assis tentie; drie opvarenden zijn met beademingsapparatuur aan boord van het sportvissers bootje gestapt. De Duitser is nog even bij kennis geweest. Enkele minuten later is hij echter toch overle den. Precieze doodsoorzaak is niet bekend. 9716° 7*/14° *71 n«ra{g 70% 60% 60 5SSÜS3$ 20% 30% 30' Uitgebreid weeroverzicht op pagin. VANDAAG 26 PAGINA Binnenland. Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Mode Randstad Regio RTV/programma's1 Sport15 t/m 2' Strips1 dat een voorwerp er doorheen is gegaan. De politie was van het begin af overtuigd van moord. De familie hield echter vol dat er sprake was van een ongeluk. De vrouw zou zijn ge struikeld met de balpen in haar hand, waarbij die in haar oog terecht zou zijn gekomen. Deze theorie werd onderschreven door diverse deskundigen. Halverwege dit jaar kreeg de politie nieuwe informatie op basis waarvan de zoon verdacht werd van de moord. Hij werd drie maanden geleden aange houden en zit sindsdien in voorarrest. Het is onduidelijk wat het motief is voor de moord. Ook is onbekend of de verdachte bekend heeft of niet. Zowel persofficier Horstink als mr. Ficq, een van de advocaten van de verdachte, weigert in houdelijk op de zaak in te gaan. Een kortingsbon voorvoor stelling van Teatro Buendia dat 'Onschuldige Eréndira' speelt in de Leidse Schouw- burg. van Bruggen Adviesgroep Dan beeft u 'l ijoed bekeken elektronische apparatuur ter waarde van 500.000 pond (meer dan 1,2 miljoen gulden) werd verwijderd om de oude opna metechniek, met een mengpa neel uit de jaren '70, in ere te herstellen. Zelfs de rioolbuizen die het geluid weerkaatsten, zijn teruggezet om voor de originele Beatles-sound te zorgen. De eerste CD komt in november uit, op het moment dat in de VS een tien uur durende documen taire wordt uitgezonden over de groep die een revolutie in de popmuziek teweegbracht. Riem wurgt hond in stijgende lift KATWUK WIM WEGMAN Een uitstapje met de lift in een flat aan de Karei Door manlaan in Katwijk heeft zaterdagochtend het leven gekost van een hondje. Het dier was omstreeks 10.00 uur met zijn bazin mee naar beneden gegaan toen zij haar post ging ophalen in de centrale hal van de flat. Terwijl de Katwijkse haar brievenbus leegde, kwam er net iemand uit de lift lopen. De' hond kon zo de liftcabine inglippen. Zijn riem werd hem daar na fataal. Die bleef tussen de deur steken toen de lift omhoog ging. Het dier is vervolgens gestikt PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Tel- (Ivm i-ntrnlp bezorging! Nr. bank/giro: I Handtekening:. n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-12 80 30

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1