>PORT Kluivert gooit de ellende van zich af ichael Stich bezwijkt ij Russisch roulette BMT. r Volley halsters krijgen meer zelfvertrouwen =fc 9J Alphen huisvest houder Europa Cup Europeanen heroveren Ryder Cup DAG 25 SEPTEMBER 1995 fl/illem spierdijk, 071 -356464, plv -chef rob onderwater. 071 -356463 Jei vliegt naar de niarathontop De Kenyaan Sammy Lelei is dertien seconden te kort ge en om het wereldrecord op de marathon te evenaren. Zijn 03, gisteren in Berlijn, betekende echter wel de tweede tijd na Belayneh Densimo's 2.06.50 in Rotterdam april 1988. De Vincent Rousseau werd tweede in 2.07.19, waarmee hij op ™:uwige ranglijst opklom naar de gedeelde zevende plaats k'/'Hs de Mexicaan Espinoza (Boston 1994). Bij de vrouwen ging ge! sgc naar Uta Pippig in 2.25.36. In Amsterdam won de Japan- JS lisayuki Okawa, die zijn eerste marathon liep, in 2.14.00. Hij fzijn landgenoten Kenichi Suzuki, die twee jaar geleden in oofdstad zegevierde, en Iijima Hirata respectievelijk 0.26 en uvoor. Het marathondebuut van Luc Krotwaar, die zesde IflH in 2.19.41verliep teleurstellend. itorcoureur Ter Maat verongelukt corchamps Bij motorraces om de Open Nederlandse titel is iren op het circuit van Francorchamps in België de Neder- Jse coureur Jan ter Maat om het leven gekomen. De rijder uit :hede was 28 jaar. Hij racete vier jaar. In een wedstrijd, ge- nd 'battle of the twin' bij de viertacten, reed Ter Maat recht- in een bocht. Hij kwam niet ten val, en wachtte tot hij het lit weer op kon rijden. Op dat moment werd hij geschept een andere coureur, een botsing met dodelijke afloop. oatische volleybalploeg bedreigd iem De volleybalploeg van Kroatië, een van de deelnemers het Europees Kampioenschap in Arnhem, krijgt extra poli- evvaking in verband met dreigementen, die uit Servische zouden komen. Een van de speelsters werd zaterdagavond ondagochtend telefonisch bedreigd. De politie stelt een on- oek in. De Kroatische ploeg overweegt vooralsnog niet om K te verlaten. cio in coma na knock out iane De Filipijnse bokser Fernando Piccio (22) vecht in het enhuis van Brisbane in Australië voor zijn leven. De lichtge- ït raakte zaterdagavond in het gevecht met de Australiër Sel- Currie buiten bewustzijn. De scheidsrechter greep in de ze- Ie ronde in nadat Piccio 'een salvo van stoten had moeten :rken en niet meer in staat was op zijn benen te staan. In leedkamer raakte hij vervolgens in coma. Timman neemt de leiding [schaaktweekamp met Piket rdam anp Timman heeft in de trai- match tegen Jeroen Piket voorsprong genomen van De Amsterdamse groot ter won zaterdag de twee- irtij en hield een dag later zwart gemakkelijk stand, ainingsmatch, waarvan de aar zich op morele gron de sterkste speler van Ne- nd mag noemen, gaat over rartijen. len lange, uitgekauwde va riant van het Spaans toonde Jan Timman aan dat zijn vorm weer stijgende is. Een fraaie konings- aanval werd op de 29e zet be kroond met een elegant stukof fer, waartegen Piket volstrekt weerloos was. Zijn koning werd het open veld ingedreven en op de 38e zet was de zege voor Timman een feit. Saillant detail in deze partij was dat beide spe lers de gehele variant in hun ge zamenlijke voorbereidingen ve le malen bestudeerd hebben. Ajax heeft veel moeite met NAC: 0-1 Voetbal werd bijzaak. En niet eens meer de belangrijkste bijzaak in het leven. „Patrick is in een keer volwassen ge worden", sprak assistent-cooach Gerard van der Lem. „Maar helaas wel op de verkeerde manier." Drie compe titiewedstrijden was hij uit beeld geweest. Maar Kluivert wist: eens moest de knop weer om. Wanneer dat was, wist-ie niet. Het gebeurde gisteren tegen NAC, dat het Ajax knap lastig maakte. En Kluivert was weer 'Petje'. Want hij scoorde de enige en winnende treffer. gaat door, ik moet door." Hij nuanceerde. „Maar het is heel moeilijk om er niet bij stil te blijven staan. Ik leef heel erg met de nabestaanden mee." Patrick Kluivert schreeuwt het uit van vreugde na het maken van het enige doelpunt in de wedstrijd NAC - Ajax. Danny Blind snelt toe om in de vreugde te delen. foto anp Zijn guitige jongensogen ston den de laatste weken droevig. De glimlach was van zijn ge zicht verdwenen. De aanrijding met dodelijke afloop op zater dag 9 september, had een diepe krater in het vrolijke leven van Patrick Kluivert geslagen. In de eerste helft stuurde Van Gaal hem al op pad om warm te lopen. In de tweede helft was Het Moment aangebroken. Na zijn rentree in Ajax 2, afgelopen donderdag, nu de rentree in Ajax 1. „Maar wat mij betreft, had-ie nog een weekje mogen wegblijven", grapte NAC-trainer Wim Rijsbergen. Met nummer 15 kwam Klui vert het veld in. De tegenvallen de Reuser bleef in de kleedka mer achter. Slechts een klein groepje NAC-supporters vond het nodig om 'moordenaar, moordenaar' te zingen. Weini gen die de misselijkmakende woorden hoorden, want de kre ten gingen voor een groot deel verloren door het 'Kluivert, Kluivert, we worden kampioen' van de Ajax-aanhang. De 19-ja- rige spits was er echter op voor bereid. „Je weet hoe de mensen hier zijn. Ik heb het gehoord ja, maar het waren er slechts een paar. Het grote publiek moet ik een compliment geven. Waar ik aan dacht toen ik in moest val len? Nergens aan. Het leven Geen draaiboek In het veld gooide hij echter alle ellende van zich af. Van Gaal had het uiteraard aan zien ko men. „De eerste dagen dat Pa trick weer meetrainde was het een stuk minder. De laatste tijd gaat het beter. Als je hem afge lopen donderdag ziet voetballen en vandaag, dan doet-ie dat toch vrij goed. Maar over drie weken kan hij best terugvallen. Hier kun je geen draaiboek voor schrijven. Voetbal is voor Pa trick nu een uitlaatklep. Het kan positief werken." Het werkte positief. Aan niets was gisteren te merken wat Kluivert de laatste weken had doorgemaakt. De voeten deden wat het hoofd wilde. Alles lukte. „Het was even wennen." Niet lang kennelijk. „Het ging van zelf. Ik zat gewoon lekker in mijn vel." En Ajax, dat de eerste helft niet op toeren kwam, ineens ook. Na 62 minuten was het al bijna raak. Ronald de Boer gaf een Coerver-cursusje kappen en draaien aan Vidmar en liet ver volgens een voorzet van zijn voet vertrekken. Wooter kopte terug en daar was Kluivert. Om haal, korte hoek en via de hand esische coach laat baan onder water lopen lussen maakten er in Mos een lachertje van. Ze lach- uiteindelijk zelf het hardst, land - Duitsland werd een iisch roulette, waarin Mi- el Stich onder de druk be- !ou anp/dpa/rtr )avis Cup is doorgaans toch één been in de finale, serieuze aangelegenheid. Zaterdag verloren Stich en Becker voor het eerst een dub bel in de Davis Cup. Zondag moest de nummer vier van de wereld zijn partij tegen Kafel nikov laten schieten. Het lood zware gravel had zijn tol geëist, ek en zichzelf zondagavond Inmiddels was ook aan het licht voor zijn kop kon schieten, gekomen wat er donderdag nacht gebeurd was. Tatjana Naumko, trainster van Tsjesnokov, had de baan onder water laten lopen. Omdat de kansen van haar pupil op lood zwaar en super-traag gravel groter waren. J land plaatste zich voor de fi- J tegen Verenigde Staten. B ich verloor de beslissende partij van Andrei £^snokov; met 14-12. De Rus, zijn 59e plaats op de we- ranglijst 47 plaatsen lager lasseerd dan de Duitser, rleefde op 7-6 negen wed- dpunten. Bijna een half uur betekende een dubbele van Stich het einde van de ij. De vreugdetranen en tra van verdriet maakten van Russische sportpaleis bijna ieuw een zwemparadijs, e Duitsers hadden zich goed rbereid op het gravel van de ipische sporthal van Mos- ze waren tevreden. Vrijdag alles anders. Toen Boris volgend jaar geen thuiswed- :ker zich voor de openings-strijd zal mogen afwerken, tij tegen Andrei Tsjesnokov Dat liet de Russen afgelopen de opwarmen, had de baan weekeinde koud. De één eriets van een bad. De partij vrouws-actie van Naumko, die pn ipet vertraging maar leek zelfs Tsjesnokov niet over haar JDuitsers niet op te houden, plannen had geïnformeerd, had De Franse DC-supervisor Gil bert Ysern kwam na het water ballet met een waterval van kri tiek op de Russische organisa tie. „Het is belachelijk dat er na dat ik de hal donderdagnacht afgesloten heb, nog mensen naar binnen zijn geweest. Wat hier is gebeurd, heeft met sport niets te maken." Zijn rapport naar de internationale tennisfe- deratie (ITF) zal niet mals zijn. De kans is groot dat Rusland het beoogde "effect. Kafelnikov won eenvoudig van Beckers vervanger Bernd Karbacher, Stich bezweek vervolgens onder de druk. „Dit is de pijnlijkste nederlaag in mijn loopbaan. Als ik later te rugkijk op mijn tennisleven, zullen er veel mooie herinnerin gen zijn. Ik hoop dat deze erva ring die niet allemaal gaat over schaduwen", stamelde Stich. De Duitse bondscoach Niki Pilic probeerde zijn teleurstelling wel te verbergen. „We hebben een 2-0 voorsprong weggegeven, maar moeten daar niet al te dramatisch over doen. Duits land heeft heel vaak wedstrijden gewonnen die eigenlijk al verlo ren leken." De kans op een herhaling van de finale van vorig jaar, toen Zweden van Rusland won, was piepklein. De Zweden waren kansloos tegen Amerika. Stefan Edberg hield zaterdag de Zweedse hoop levend door aan de zijde van Jonas Björkman het Amerikaanse duo Martin/Stark te verslaan. Martin moest zon dag ook een enkelspelpartij spe len als invaller voor de gebles seerde Andre Agassi. Hij haalde snel de spanning uit de halve eindstrijd door Thomas Engq- vist in drie sets af te drogen: 7-5 7-5 7-6. alphen aan den run» Dolle vreugde bij de spelers van Alphians na het behalen van de Europese titel. De champagne spoot wild in het rond op sportpark De Bijlen nadat in de finale de Odense Giants uit Denemarken kinderlijk eenvoudig met 7-0 aan de kant was gezet. Ook in Amersfoort was het gisteren feest. Door de winst van de Alphenaren mag de plaatselijke softbalclub aldaar, als nummer twee van Nederland, ook meedoen aan de Europa Cup komende zo mer. Op pagina 22: 'Europa is te klein voor Alphians'. foto henk bouwman van Kanu uiteindelijk op de paal. Een minuut later was het wel raak. De bal kwam van Overmars, de pegel van Kluivert in de korte hoek was hard, droog en onhoudbaar, 0-1 De ontlading was groot. „Er viel een last van me af, ja. Zo kun je het wel bekijken." De 19- jarige spits Kluivert snelde naar het Ajax-vak en liet zich uitvoe rig bejubelen. „Ik had een toe schouwer beloofd dat als ik zou scoren even langs zou komen. Ik was gewoon blij." Even was er weer dat wolkje waar hij vorig jaar na De Finale zolang op had gezweefd. Na afloop zocht hij zijn sup porters nog een keer op. Het vingertje ging de lucht in. De ovatie was voor hem. NAC'er Twan Scheepers knuffelde Klui vert. Het deed de Ajacied goed. „Twan is een te gekke goser. Hij zei dat-ie met me meevoelde. De anderen ook. Het is gewoon hartstikke moeilijk. Ik ben meer over het leven gaan nadenken. Over de ups en de downs. De laatste tijd heb ik ook veel met Van Gaal gesproken. Het zit al lemaal nog in mijn hoofd. Ik werk eraan om het er helemaal uit te-krijgen." Louis van Gaal was uiteraard blij. Met de zege en het doel punt van Kluivert. Maar hij vier de de overwinning heel ingeto gen. „De nabestaanden zullen het vandaag heel moeilijk heb ben..." NAC - Ajax 0-1 (0-0). 63. Kluivert 0-1. Scheidsrechter: lol. Toeschouwers: 10.845. (iele kaart: Lokhoff (NAC). Bo- garde (Ajax). NAC: Karelse; Atmodikoro, Van Burik en Vidmar; Gaasbeek, Van Wonderen, lokhoff en Brusselers; Remie, Arnold en Scheepers (7-1 Schaap). Ajax: Van der Sar; Reiziger, Blind. I-rank de Boer en Bogarde; Ronald de Yves Kumnier bedankt voor Oranje De Leidse rugbyer Yves Kummer heeft bedankt voor Oranje. De 30-jarige DIOK- speler liet in een brief aan de Nederlandse Rugby Bond i J weten dat hij niet langer be- I schikbaar is. Als redenen j voor zijn besluit geeft de Lei- denaar zijn teleurstelling over het technische beleid j van bondscoach John van Al- tena en de gang van zaken J rondom zijn uitsluiting tij dens het afgelopen Béchet- toernooi aan. Ook vindt Kummer dat het tijd word j om aan zijn maatschappelij- ke carrière te denken. Bondscoach Van Altena betreurt het besluit van de Leidse speler. „Als ik hem I was, had ik mezelf een ander i I afscheid gegund. Ik vind het jammer dat het op deze ma- nier gaat. Er is geen gesprek aan vooraf gegaan, dus om nu in een brief je teleurstel- I ling over het technisch beleid j kenbaar te maken, vind ik j niet zijn stijl. Ik wil eerst een j gesprek met hem, voordat ik conclusies aan deze brief verbind." Kummer was niet voor commentaar bereik- j baar. arnhem. anp Europese golfteam heeft zondag op de baan Oak Hill in Rochester (New York) de Ryder 'heroverd op de Verenigde Staten. Tijdens de alf partijen single matchplay boog Europa een kerstand van 7-9 om in een niet meer voor gelijk gehouden overwinning: 14,5-13,5. 'Engelsman Nick Faldo en de Ier Philip Walton eelden op de laatste dag van het driedaagse fniooi een cruciale rol. Faldo had tegen Curtis fange met nog twee te spelen een hole achter- nd, hij won ze beide. Walton zag zijn tegen- "der Jay Haas tegen het einde steeds naderbij 'n. In de zenuwenslag scoorde Walton op de "ste hole een bogey, Haas miste een lange putt 0rpar en een gelijke stand. De Verenigde Staten, die de Ryder Cup vier jaar in bezit hadden, mochten de beker houden bij veertien punten. Ze kwamen een halfje te kort. Het Europese twaalftal, bestaande uit zeven Brit ten, een Ier, een Duitser een Spanjaard, een Itali aan en een Zweed, stond op de laatste dag voor een onmogelijke opdracht. De achterstand was na tweemaal foursomes en tweemaal fourballs opgelopen tot twee punten. Afgezien van de foursomes (2-2 en 3-1) speelde de Europeanen slecht in de fourballs (1-3 en 1-3). Constantino Rocca, de Italiaan, hield zijn conti nent zcTn beetje overeind met drie overwinnin gen. De kopmannen Faldo en Montgomerie faal den in die fase. Zij revancheerden zich in de sing les. Europa had daarin 7,5 punt nodig en haalde precies dat aantal. Alle aandacht voor vrouwenvol leybal in Nederland is normaal gesproken mooi meegenomen. Te veel aandacht blijkt echter toch te veel van het goede. Al thans voor een bondscoach die in elk geval de halve finale wil halen van een Europees kam pioenschap en die met over winningen op Bulgarije (3-1) en Italië (3-0) daarnaar een aardig eind op weg is. Bert Goedkoop besloot der halve Riëtte Fledderus en Elles Leferink publicitair wat uit de wind te zetten. Deze „hoge bo men" zijn immers respectieve lijk pas 17 en 18 jaar jong. On beschreven blaadjes dus. Om hen niet al gedurende de eerste dagen van de herfst te laten ver kleuren, moesten de felle lam pen op dit tweetal worden ge dimd. In het belang van de be trokkenen zelf en dus in het be lang van het team. Goedkoop schatte de situatie juist in. Spelverdeelster Fledde rus handhaafde zich tegen de Bulgaarsen redelijk. Leferink - de vergelijking met Olof van der Meulen, de libero van het „andere Oranje", gaat op met haar linkshandigheid als een ex tra verrassing - dreigde voortij dig naar de grond te dwarrelen. De overdonderende maar wel logische belangstelling dreigde te veel te worden. Geen pers meer in de buurt dus, tenzij op de persconferentie of op spe ciaal verzoek. Volgens Goedkoop was de mediabelangstelling voor Lefe rink de laatste tijd groter dan voor de minister-president. „Ze heeft die enorme publiciteit niet goed verwerkt. Dat kan ook haast niet met die leeftijd en dat ervaringsniveau. Het is niet zo dat we haar weghouden bij de pers, maar wel dat we het willen reguleren, willen weten wat er gebeurt. Ze was tegen Italië dan ook honderd procent beter." Daar was niets aan gelogen. Oh, Leferink sloeg wel eens in het blok, scoorde in de ralley niet opzienbarend veel, maar was alleen al een dominante en constante factor bij het terugha len van de opslag; evenals Erna Brinkman, die tegen Bulgarije al uitblonk, midspeelster Cintha Boersma en stille kracht Marjol ein de Jong. De side-out was, mede door het goede stoppen, geen probleem. Inzinkingen zoals tegen Bul garije bleven uit. De Italiaanse inhaalrace in de eerste set (van 8-2 en 13-6 naar 13-10) voelde volgens aanvoerster Boersma niet aan als bedreigend. „Er was geen verkramping. We waren steeds sterker. We hebben Italië geen kans gegeven in hun spel te komen. Pass en service waren goed, we hadden veel combina tiemogelijkheden en konden een hoog en stabiel niveau handhaven. Tegen Bulgarije waren de eerste twee sets rede lijk, maar sloeg in de derde de angst om te winnen toe. Nu was er erg veel overtuiging, van be gin tot einde; niks nervositeit." Vooralsnog keek Goedkoop slechts naar maandagavond. Voor hem telt, net als voor zijn collega bij de mannen, Joop Al- berda, slechts het volgende punt, dan de volgende set en dan de volgende wedstrijd. „Verder vooruit kijken, is dro men. Gelukkig vroegen een paar speelsters na afloop: 'Tegen wie spelen we eigenlijk maandag?' Prima. Dat bedoel ik." „Achterom kijken heeft ook weinig zin. Het enige wat je uit het duel met Italië haalt, is mis schien nog meer zelfvertrou wen. Nu moeten we Turkije overleven. Geen lange videoses sies. Alsjeblieft niet. We gaan met de ploeg een set van die Turksen bekijken en weten dan, met nog wat gegevens uit de computer, hoe we moeten spe len. De jongsten, Riëtte en Elles, hoeven heel opvallend een te genstander maar tien minuten te zien. Dan weten ze genoeg. Negen van de tien keer klopt die informatie." t

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15