Jan Jansen meer kunstenaar dan zakenman Mode New look voor urban cookies Oud bont weer in de mode /WAANDAG 25 SEPTEMBER 1995 REDACTIE: CONNY VAN GELDER 02290-54538 Ieder seizoen zegt hij dat hij ermee ophoudt, maar zijn passie is onstuitbaar. Waar schoenontwerper Jan Jansen zich ook begeeft, voortdurend is hij in ge dachten op zoek naar de volgende mooie schoen. Deze maand is de collectie in zijn winkel weer aange vuld met de nieuwste mo dellen voor het herfst- winterseizoen. In de Jan Jansenwinkel aan het Rokin in Amsterdam staan ze overzichtelijk langs de wanden gerangschikt. Dit keer zijn er na een pauze van vijfjaar weer nieuwe herenschoenen. Zes modellen, extravagant en klas siek tegelijk, zijn uitgevoerd door schoenfabriek Van Bom mel. Een ander model, een kort vrouwelijk ogend herenlaarsje met blokhals, heeft Jan Jansen zelf laten produceren in Italië. De laatste tijd heeft hij zin om de herenschoenen een vrouwe lijk en de damesschoenen een mannelijk accent te geven. Bij de damesschoenen moet het er nog van komen. De meeste zijn juist heel vrouwelijk: rank en hooggehakt, met of zonder pla teau. Maar vrouwelijk of man nelijk, Jan Jansens hebben één ding gemeen: ze zijn verre van doorsnee. ,,Met mijn schoenen kan het publiek niet in duizen den paren tegelijk op de hoek van de Kalverstraat bediend worden. Ik moet het hebben van de liefhebber. Van mensen die zien hoe mooi een schoen kan zijn en hoe heerlijk het is om een andere schoen te dra gen." Jan Jansen is een van de weini ge Nederlandse schoenontwer pers met een eigen lijn. Na een tweejarige opleiding ambachte lijk schoenmaken in Rome, be gon Jansen in 1964 zijn eigen merk en winkel. Zo'n twintig Jan Jansens hebben jaar lang stond hij alleen aan de top in Nederland. Er waren wei nig ontwerpers die net zo voor uitstrevend werkten als Jansen. Pas in de jaren tachtig kwamen de twee ontwerpsters achter het komen hier praten. Ik kan dan alleen zeggen hoe je het niet moet doen." Als schoenontwer per met grote internationale be kendheid staat Jansen eigenlijk nog steeds alleen. In alle be langrijke schoenproducerende landen (Frankrijk, Japan, China, Brazilië, Taiwan, Portugal, Italië, Polen) wordt hij als freelancer ingehuurd. Merken als Chris tian Dior, Charles Jourdan kochten zijn ontwerpen, maar ook bijvoorbeeld Bata. Jansen: ,,Ik voel net als andere mode ontwerpers eén of twee jaar van tevoren 'aan wat er gaat gebeu ren. Jarenlang is dat bewezen. Hoe het komt weet ik niet, het is net als iemand die aanvoelt wanneer de dollar omhoog of merk Lola Pagola in de belang stelling te staan. Dat was het begin van een hausse nieuwe schoenontwepers. Jansen: ,,Ik ben een soort opa voor ze. Veel jonge ontwerpers ,,De grootste prestatie die ik heb geleverd, is dat ik nooit failliet ben gegaan." Jansen werkt ie dere dag, ook de weekenden. Eigenlijk meer als kunstenaar dan als zakenman. „Mijn leven lang ben ik met de hak over de sloot gegaan. Ik ben echt niet goed in zaken. Daar heb ik geen hoofd voor. Niet dat ik geld- schuw ben; als ik de staatsloterij zou winnen, zou ik me rotla- chen en ik zou het niet aan de kerk schenken." Sinds kort heeft Jansen een za kelijk partner. „Leesten en hak ken maken vind ik heerlijk, maar al het theater er omheen vind ik minder. Het is een enor me luxe dat ik niet meer over vervelende dingen hoef na te denken." Sinds de komst van de zakelijk partner is er een Jan Jansen winkel bij gekomen in Antwer pen. Een andere ingrijpende verandering is de introductie in voorjaar '96 van een goedkope re schoenenlijn. De schoenen zullen in diverse schoenenza ken door het hele land verkocht worden voor een prijs tussen 100 en 250 gulden. Waarmee Jan Jansen eindelijk ook bereik baar wordt voor het grote pu bliek. Schoenen tussen kunst, ambacht en industrie Schoenen zijn niet alleen om op te lopen, maar ook om visueel te behagen. Dat bewijst de ten toonstelling Voetstukken die tot 20 november is zien is in het Museum voor Moderne Kunst te Arnhem. Produkten van wel 46 schoenontwer pers zijn voor deze gelegenheid op een voetstuk gezet. De schoenencollectie varieert van inge nieus ontworpen loopschoenen tot kwetsbare objecten waar alleen een galerie of museum mee uit de voeten kan. Vooral Nederlandse ontwerpers, zowel wereld beroemd als net van de academie, nemen deel aan de tentoonstelling: o.a. Jan Jansen, Charles Bergmans, Lola Pagola, Freddie Stevens, Lucie Kemper en Liesel Swart. Daarnaast is er werk te zien van enkele ontwepers uit Duitsland, Zwit serland, Oostenrijk, Engeland, Portugal en Spanje. Voetstukken, Museum voor Moderne Kunst, Utrecht- sevveg 87, Arnhem. Kappen is een Engels vak. Dat werd weer eens duidelijk bij de presentatie van Trend Tips op het gebied van haarlook en mode, waarmee de pushers van het nieuwe het grote publiek door de herfst en de winter willen helpen. Vier grote jon gens uit het haarwezen vertelden de pers in de Beurs van Berlage wat er allemaal zit aan te ko men. Voor de house and garden-persons, voor de night-fevers, voor de urban-cookies én voor de Hollywoodstars. Gelukkig was hairdresser Andy Uffels uit Amers foort voor de vertaling meegekomen. Met de ur- bans worden de jonge goden bedoeld. De vlugge bliksems, die weliswaar geen rooie rug in de ach terzak hebben zitten maar wél de trend setten. De ijsbrekers zeg maar, die Truus en Dirk uit de Tak- kenstraat in Susteren in hun slipstream meelood- sen. Nee, de night-fever is niét de nachtbraker, met onblusbare koorts in z'n bloed van de ene kroeg naar de andere slierend, maar de snelle car rièremaker die met een dot gel in het haar onbe rispelijk oogt. Heel goed, house and garden is in derdaad het etiket dat is gehangen aan de 'rijpe consument'. Vèr uit het zicht van Hollywoodstar die jong, mooi en altijd grillig om blonde Wodan heen danst. Na de presentatie kwam de pretentieuze show, die door duizenden kapsters diep ondér de in druk werd gadegeslagen. Acht glamour boys be traden in ganzepas het plankier, strak kijkend over de glazen bol in hun handen. Slechts gekleed in een witte korte broek en overdekt met eén doorzichtige plastic cape. Daarna kwamen acht feeën aanzweven, in witte mantel en met gestrek te armen een spiegel meedragend. P U Z Z E L L E R 0 T N A R E P S E A T E T E 1 N R E T E J G c S D E F 0 0 E E E K R A 1 R P N N M R T N E L E T R E E A 1 0 C E 1 1 E M E E E J K L E 1 T D D M M G E E S K T K S T E NI 1 E 1 G E 1 E N A s L 0 E E E D N D R G L A w N H M R E U 1 A -L E E E B N E K E L 0 N P E T 1 N E N L E T L V N A T S L G A 0 E L N E N E C S R 1 E P A E F E N E P s 1 E S P M E R M L D E E E P E E T L E P E L E 1 R D E R 0 0 P S L E K N E E Hoe de meesters van kam en schaar model Futu re uit het hoofd van hun klant- kunnen toveren, demonstreerde vervolgens Andy. Niet de eerste de beste, die Andy. 'Hij is al eens Nederlands, Eu ropees en Wereldkampioen én Hairdresser of the Year geweest', onthulde de presentator. Uffels verklaarde losjes dat kapsel een belangrijk onder deel is van de persoonlijkheid. En dat een kundig gevoerd scheermes van tegenstrevend haar een soepele dos kan maken, weerloos in de handen van de ware createur. Uffels was het geheel eens met Piet Kalle, voorzit ter van de Koninklijke Algemene Nederlandse Kappersorganisatie (ANKO). Er zit zóveel talent onder de vaderlandse kappers dat we niet meer aan het Franse handje hoeven te lopen. „We kun nen zelf wel een lekkere coupe maken", aldus Piet. Aan het ontwerp van de new look is een gere nommeerd trendwatchteam te pas gekomen. Hun inspanningen hebben geleid tot twaalf ver schillende haarlijnen, die moeiteloos aansluiten bij het kleding-modebeeld voor het komende sei zoen. Uitgangspunt bij alle basismodellen is een sterke coupe met krul en/of kleur. Bij de man is het haar in strakke contouren geknipt zonder ge bruik te maken van de tondeuse. Bij de vfouw wordt het haar het komend seizoen in lagen ge knipt, de bob-lijn is dus helemaal uit. Als het lukt wordt de klant hetzelfde gewaar als modél Afke: 'Ze is verbaasd als zij het resultaat in de spiegel ziet. Eerst wat huiverig voor de onder steunende permanent die haar kapper heeft ge adviseerd, moet zij nu echt toegeven dat het re sultaat verbluffend is'. Een kind kan de was doen. HEINZ Een oude bontjas is gemakkelijk te vermaken tot een modieus kleding stuk. Een ander model, een body warmer, kragen of voeringen en ook een maatje meer of minder vormt volgens bontspecialisten voor bont geen enkel probleem. Bont is een materiaal dat zich makkelijk laat ver werken tot nieuwe mode. De Nederlandse bontmodezaken spelen zo goed mogelijk in op de nieuwe wensen van de consument. Zij werken met de allernieuwste technieken uit het Saga Internatio nal Design Centre in Denemarken. Aan dit vooraanstaand instituut krij gen niet alleen jonge topontwerpers de gelegenheid kennis te maken met bont. Ook bontspecialisten bekwa men zich daar in de nieuwste ver werkingsmethodes. Nieuw bijvoor beeld is de zogeheten 'bubbel-tech niek' die zorgt voor een fraai optisch effect, waarbij het bont in korte gol ven is verwerkt. Bij de 'net-techniek' worden dunne repen bont kruislings .verwerkt en bij de 'waveline' wordt de meest natuurlijke vorm van de vellen aangehouden. In de nieuwste collecties wordt bont veelal gecombineerd met nappa, ka toen of zijde. Als reactie op de een voudige en sobere mode van de laatste jaren, is de belijning vrouwe lijker. De regenmantel met bontvoe ring en de 'reversible' blijft een klas sieker, maar langere sportieve jacks en wijde A-lijn manteltjes zijn heel modieus. Bij de volle bontmantels zijn jacks en korte jasjes van geschoren nerts hoog mode. Aan twee zijden draag baar- worden deze modellen uitge voerd in ongeschoren nerts aan de ene kant en bedmkte leerzijde met modieuze prints aan de andere kant. De capuchon heeft in veel gevallen plaats gemaakt voor grote wijde kra gen. Edelweiss Eigenheimer Enkelspoor Eelt Elastiekje Enter Eenderoer Elfenbankje Epistel Eensklaps Ellende Erepenning Eenvoudig Emelt Erica Eerst Eminent Escapade Eetlepel Emmer Eskimo Eierklopper Emotioneel Esperanto Eigenaar Enfin Etage Etcetera Eterniet OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den nog een woord. CRYPTOGRAM vlytig t-a-i-o-r effen-e-a u-l-keten trots-j-d pbede zoemer o-ni gedekt Licht en super chique: een cape van zijde, bisamen belseta, cham- pagnekleurig en aan twee zijden draagbaar. foto karel kühne R I TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende Urk wierp een loerende blik op heer Bommel en stond op. „Vlugge vuur- baas veel eten!" sprak hij. ,,Ach het hoeft niet veel te zijn", zei heer Ollie. Hij deinsde wat terug., want de uit drukking op het gelaat van de beide jagers beviel hem in het geheel niet. „Laten we nu maar niet over eten praten", vervolgde hij haastig. „Wan neer u het adres van mijn voorvader niet weet ga ik maar weer eens ver der... eh... b-bedankt v-voor de g- gastvrijheid, bedoel ik-kik! Ik bedoel: w-waarom t-trekt u nu een m-mes?" „Lopende bliksem mooi rond", lispelde Troon, zich de baard likkend. „Veel eten, broeder Urk!" „Dit is een misverstand!" riep heer Bommel met piepende stem. „Ik ben een heer uit de toekomst! Ik b-ben een eindje teruggegaan...alsu begrijpt wattik bebeboedel! ,Kijk"sprak professor Sickbock voor zijn schoolbord, „de heer Bommel is teruggegaan in de tijd. We krijgen daardoor een tweede kromme, die de eerste snijdt, als u mij volgen kunt. De beweging van deze spiraal is ech ter een tegengestelde. Bij het snij punt verandert deze beweging in... Maar wat is er, ventje? Hebt ge een vraag?" „Ja", zei Tom Poes, zenuwachtig van het ene been op het andere sprin gend. „Als die linkerklok wordt stilge zet, komt heer Ollie dus weer terug?" Het gelaat van de ander betrok. „Ja", gaf hij toe. „Maar daar zijn we nog niet. Laat ik nog eens opnieuw be ginnen met een eenvoudige formule. Let dus op!" Maar Tom Poes lette niet op. Terwijl de hooggeleerde cijfers op het bord kraste liep hij onhoorbaar naar de machine met de tikkende klokken en trachtte de linkerhendel terug te du wen. Maar tot zijn schrik merkte hij, dat de hefboom vast zat... H W DOOR HANS VAN ES l- Tijdens het voorbije weekeinde werd definitief afscheid genonft een prachtig zomerseizoen; een tijdperk, waarin we duidelijk' onze stand' hebben geleefd. Zaterdag had het weer nog nazon trekjes. Hoewel het kwik niet veel hoger kwam dan 18 graden, het bij weinig wind en flink wat zon een prima dag voor allerlei 11 activiteiten. Zondagochtend was er nog wel wat zon, maar hoge sluierbewc f toenemende zuidwestenwind en sterk dalende barometer wez een snelle weersverslechtering. In de loop van de middag en gingen de hemelsluizen wagenwijd open tijdens de passage v koufront. In samenwerking meteen scherpe trog in de bovenlip waarmee een bel koude lucht werd meegevoerd, konden voort kust massieve buienwolken worden gevormd. Zware plensbuie den elkaar in rap tempo op; vooral boven Zuid-Holland en Zee' werd onweer gehoord Uit de kuststrook kwamen meldingen binnen van forse hoevee plaatselijk meer dan 30 mm. Daarmee is september in een klz natte herfstmaand geworden. En we staan pas aan het begin v regenrijke periode. Vandaag valt het nog mee; er passeert een zogenaamd 'trekho rug van hoge druk tussen twee lagedrukgebieden. Een nieuwe sie met kerndruk van 965 hectopascal trekt langs IJsland naa Noorse kust en geeft op die route stormweer. Bewolking en v regen van het bijbehorende warmtefront bereikt ons vanmiddz vanavond. Het koufront, passeert morgen overdag - nogal moeizaam - var naar zuid. Her wordt dus een sombere dag met af en toe regen regen en een stevige zuidwestenwind. Het kwik schommelt roi graden. Woensdag en donderdag vloeit koele, onstabiele lucht uit het en noordwesten over het land. In de heldere, polaire lucht kla op, maar er onstaan stapelwolken, die vooral langs de kust enl flinke buien afleveren met kans op onweer. Het voelt fris aan I graden; in buien zakt het kwik nog een paar graden. Voorlopig komt er geen einde aan de bruisende depressieactiv Een volgende frontale storing staat voor vrijdag op het menu n gen en wind. Terwijl in een groot deel van Europa de herfst tod heerst op het Iberisch Schiereiland nog zomerweer met veel z< maxima van 25 tot 30 graden. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Onbestendig, weer met veel bewolking, veel regen en soms veel wind. Kleine kans op onweer. Middag- temperatuur van 6 tot 11 graden, in het zuidoosten iets hoger. Zweden: Wisselvallig weer met veel bewolking, veel wind en van tijd tot tijd regen. Kleine kans op onweer. Maxima van 10 tot 15 gra den, in het noorden bedui dend lager. Denemarken: Wisselvallig weer met veel bewolking, flink wat wind en van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur onge veer 14 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Onstuimig weer met flink wat wind en van tijd tot tijd regen of en kele buien. Nu en dan ook opklaringen. Middagtemperatuur op de meeste plaat sen rond 14 graden, .jnaar.,vandaag iq. Engeland en langs de" Schotse.,oostkust beduidend hoger. België en Luxemburg: Vandaag eerst wat zon. Verder vrij veel bewolking en vooral morgen enige tijd regen. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden, in Luxemburg iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in de oostelijke departementen eerst nog vrij veel bewolking en regen; verder af en toe zon en overwegend droog. Morgen vanuit het westen toene mende bewolking, vooral in het westen en noorden gevolgd door regen. Middag temperatuur vandaag rond 16 graden, morgen iets hoger. Portugal: Vrij zonnig. Middagtemperatuur op veel plaatsen 25 graden of iets hoger. Madeira-. Flinke zopnige perioden. Droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 26 graden. Spanje: Vrij zonnig, aan de noordoostelijke cos- ta's ook kans op een regen- of onweers bui. Langs de Golf van Biskaje soms hardnekkige wolkenvelden en mogelijk regen. Middagtemperatuur van 20 langs de Golf van Biscaje tot lokaal 30.in An- dalusié; aan de costa's varieert het kwik van 21 graden bij Tossa de Mat tot 27 bij Almeria. Canarische Eilanden: Flink zonnig. Droog. Middagtempera tuur ongeveer 28 graden. Mardkko: Westkust: in het algemeen flink zonnig. Droog. Middagtemperatuur vlak aan zee tussen 23 en 28 graden. Tunesië: Tamelijk veel wolkenvelden en op beide dagen plaatselijk buiige regen, mis schien met onweer. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag in de oostelijke departementen veel bewolking en plaatselijk regen, langs de Middellandse Zeekust wellicht met onweer. Verder af en toe zon en op de meestevplaatsen droog. Middagtem peratuur vandaag op veel plaatsen van 15 tot 19 graden, morgen iets boven de 20. Mallorca en Ibiza: Veranderlijk bewolkt en op beide dagen kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur omstreeks 23 graden. Italië: Naast zon van tijd tot tijd ook wolkenvel den en enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur meest tussen de 20 en 25 graden. Corsica en Sardinië: Veranderlijk bewolkt en op beide dagen kans op enkele regen- of onweersbuien. Maxima ongeveer 23 graden. Malta: Veranderlijk bewolkt en op beide dagen kans op enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 25 gra- Griekenland en Kreta: In het westen van Griekenland soms be wolkt en een regen- of onweersbui. Ver der zonnig en droog. Middagtempera tuur ongeveer 26 graden, vandaag rond het noordelijk deel van de Egei'sche Zee iets lager. Turkije en Cyprus: In het algemeen zonnig en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 28 graden, langs de Turkse westkust beduidend la ger. Duitsland: Vandaag bewolkt en enige tijd regen. Morgen in het noorden flink wat wind, maar verder weinig verandering; in het midden en zuiden met name in de och tend wat zon en tijdelijk droog. Middag temperatuur rond 16 graden, morgen in het midden en zuiden iets hoger. Zwitserland: Vandaag eerst bewolkt en plaatselijk nog regen. Verder af en toe zon en over wegend droog. Middagtemperatuur van daag rond 15 graden, morgen enkele graden hoger. Oostenrijk: Vandaag in het westen waa veel wolkenvelden en plaatsel Verder af en toe zon en „droog. Maxima vandaag ong •-gE4d?dJHPrêe,nj.§ts hoger. Polen: In het westen en noorden son velden en misschien wat rege dere plaatsen geregeld zon Middagtemperatuur ongeveer den, morgen in het noorden Tsjechië en Slowakije: Half tot zwaar bewolkt en kleine kans op wat 'regen. Mai 18 graden. Hongarije: Geregeld zon en bijna overal di dagtemperatuur vandaag iets 20 graden, morgen iets erbove DINSDAG 26 SEPTEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.32 Zonondi Maan op 08.35 Maan Waterstand IJmuiden Katwi Hoog 04.18 16.41 -03.51 Laag 00.14 12.15 23.5! Weerrapporten 25 september 01 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Bordeaux Dublin Frankfurt Helsinl InnsbrucR zwaz Istanbul licht Klagenfurt half Kopenhagen half Las Palmas zwaz Lissabon licht Locarno rege- Luxemburg Madrid Malaga Mallorca half bew. licht bew. licht bew. regen Malta licht bew. licht bew. licht bew. half bew. onbew. half bew. half bew. half be bew. Split Stockholm Warschau Wenen Zürich Buenos Aire: Casablanca onbew. Johannesburg onbew. 'Los Angeles licht bew. New Orleans licht bew New York TelAviv licht bew. licht bew. licht bew. half bew i

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12