Moeder Peek had geen geduld meer met Mac&Maggi Wie biedt er meer voor een keizersnede Randstad Gestrand vrachtvliegtuig gelicht Beroep Rutte tegen dwangsom ongegrond Olie uit gescheurde Shell-tank gestroomd MAANDAG 25 SEPTEMBER 1995 chef adriaan brandenburg. 071 -356484, plv -chef dick v Winkelketen gaat in de uitverkoop De Nederlandse modebranche kraakt in haar voegen. Een steeds individueler modebeeld en steeds zuinigere klanten kostten al veel kleine kledingzaken de kop. Maar ook de 'grote jongens' lijden. Onlangs deed Peek Cloppenburg de 38 Mac Maggie-winkels in de aanbieding. Daar hebben - zo werd vrijdag bekend - enkele concerns op gereageerd met 'serieuze belangstelling'. De ooit toonaangevende keten is slachtoffer geworden van de tijdgeest, zegt Peek. Het personeel ziet het anders: P C dreigt een opnieuw ontluikende bloem in de knop te breken. „Had ik het geld, dan kocht ik de zaak. Zó geloof ik in onze nieuwe formule. De tijden kunnen snel verande ren. Het is nog maar een jaar of zeven, acht geleden dat de yup pie het modebeeld in allerlei opzichten be paalde. Snel en rijk, dat moest de uitstraling van een succesvolle jongere in de 'jachtige jaren tachtig' zijn. Geld, sportwagens, flit sende feesten, dure appartementen in de stad en designer-kleding: het kon niet flashy genoeg. Het was de tijd waarin P C-doch- ter Mac Maggie hoogtijdagen vierde, door slim in te haken op de dress for succes-rage en betaalbaar design te brengen. Het was cool om met een Mac Maggie-tasje in de stad te worden gezien, want dat was syno niem aan mode met een grote M. Anno 1995 balanceert hetzelfde bedrijf op het randje van de afgrond, ingehaald door de recessie, maar vooral door de tijdgeest. De yup is een al bijna vergeten verschijnsel, snelle feesten hebben plaatsgemaakt voor cocooningzeg maar lekker thuiszitten en geld is niet langer zaligmakend. Wonen doe je niet meer in een 'kale doos' in de stad, maar in een gezellig ingericht oud huis. Kortom, uiterlijk maakte plaats voor innerlijk, zakelijk succes voor persoonlijk geluk, geldelijk gewin voor geestelijk wel zijn. In de mode deed zich een minstens even grote revolutie voor. Design raakte uit de gratie, en kleding werd vooral een individu ele uiting: je laat je door niemand voor schrijven wat bij wat past en bij wie je het moet kopen. Merken zijn van weinig belang meer. De koper van nu schaft zich mis schien nog één centerpiece van een bekende naam aan, maar combineert dat vervolgens met wat hij of zij maar wil, al komt het van de markt. Voeg daarbij het almaar dalende bedrag dat de Nederlander voor zijn kloffie overheeft, en de nachtmerrie voor kleding ontwerpers en -verkopers is compleet. Mac Maggie ondervond die kwade droom aan den lijve. De keten bleef zich te lang op de oude kopersgroep richten, en kwam ,,los van de rest op een eilandje te recht", zegt Pauline van der Toorn, styliste op het Amsterdamse hoofdkantoor. De trendsetters van de jaren tachtig groeiden door en bleven op een gegeven moment weg, terwijl een nieuwe lichting modege- voelige jongeren, vaak minder kapitaal krachtig, bij Mac Maggie niets meer van haar gading vond. Tijd voor een ommezwaai, die anderhalf jaar geleden werd ingezet. De centrale orga nisatie werd kleiner en jonger, de collectie aangepast. De nieuwe trendsetters moesten weer worden bereikt, iets wat volgens ver koopleider Johan van Es „enorm veel tijd en moeite kost". Maar net nu de nieuwe orga nisatie staat, en zich volgens het personeel een kentering in de kopersgunst lijkt af te tekenen, heeft moeder Peek geen geduld meer. Twee weken geleden maakte de ver liesgevende kledinggigant bekend dat Mac Maggie vóór 31 januari 1996, het einde van het boekjaar, moet zijn verkocht. In de 'uitverkoop' daardoor: 38 winkels 26 in Nederland, 9 in België, 2 in Duitsland en één in Engeland: het totale personeelsbe stand ligt rond de 200. Vrijdag werd bekend dat zich 'een aantal serieuze kopers' heeft gemeld. Van twee on dernemingen onder die belangstellenden kwam de naam naar buiten: het KBB-con- cern (Bijenkorf, 1-1EMA) en Dormaëls Be heer (vrijetijdsmode en slaapkamerspe ciaalzaken) uit Soesterberg. De Raad van Bestuur noemt voortzetting „niet langer verantwoord tegen de achter Pauline van der Toorn en Johan van Es: „Wie je hier ook spreekt, iedereen gelooft in de nieuwe formule." grond van de negatieve marktontwikkelin gen". Het bedrijf stopt zijn energie en schaarse geld liever in de P&C-winkels, waar het de jonge kopers met eigen collec ties wil binnenhalen. Verkoopleider Van Es en styliste Van den Toorn hebben daar op zich begrip voor. „We weten echt wel dat ons rendement en dat van de hele groep onder druk staat", zegt de eerste. Zijn collega: „P C heeft ge kozen, maar dat zegt niet dat onze winkels het redden niet waard zijn. We willen graag bewijzen dat er niet voor niets zoveel moei te en geld is gestoken in de nieuwe formule. Wie je hier ook spreekt, iedereen gelooft erin. We liggen met z'n allen wakker van het idee dat je het begin van een succesvolle periode uit je vingers voelt glippen." En dat begin is er wel degelijk, vinden Van Es en Van den Toorn, al wordt er nog geen winst gemaakt. Maar Mac Maggie stapte van de design-kleding af, stroomlijn de de organisatie zó dat er snel op nieuwste trends kan worden ingesprongen en intro duceerde een heel nieuw eigen kleur- en materiaalgebruik. Van Es: „Het werkt. Dé jonge trendsetters komen terug, de nieuwe collectie wordt goed ontvangen. We kunnen weer heel snel op het modebeeld reageren, en dat is eigenlijk de essentie." Juist daarom begrijpen Van Es en Van den Toorn niet dat P C-bestuursvoorzitter Van der Veer vorige week nog zei dat de klant de design-mode van Mac&Maggie niet langer wil. „Want die hebben we niet meer", zegt de styliste. „Het accent ligt nu heel erg op vrijetijdskleding. No sign of design, dat is het motto. Wij vinden dat we 'de sprong hebben gemaakt naar wat nu trendy is, dat we kunnen bieden wat men sen van 15 tot 35 jaar willen dragen. Ik denk dat we voor heel wat concerns een waarde volle aanvulling kunnen zijn. Had ik hel geld, dan kocht ik de zaak zelf. Zó geloof ik in onze nieuwe formule. Intussen werken wij gewoon door. Zolang de zaak in de aanbieding is, wordt er inge kocht. Een koper wil namelijk wèl goederen in de winkels. Ook de Raad van Bestuur weet dat dat moet. Je kunt moeilijk een leeg bedrijf aan'de man brengen." Een nieuwe eigenaar zou natuurlijk ook kunnen ingrijpen, bijvoorbeeld door te be slissen dat de keten zich zou moeten con centreren op de plaatsen waar de doelgroep zit. De afgelopen jaren is namelijk gebleken dat de filialen in grote marktgebieden ook FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DtlV I gedurende slechtere tijden beter d? dan die in kleinere plaatsen. Het publ er nu eenmaal, en, zegt Van Es, „a" ze ergens anders, dan gaan ze wel in x winkelen". Toch wil hij zich niet uits[ Q over een eventuele terugtrekking op c n te steden. „Hét is niet aan ons om per te vertellen wat hij met ons moet 1 We kunnen hooguit zeggen dat we he in huis hebben." Van den Toprn en Van Es hopen onzekerheid niet te lang meer duurt, de met moeite opgebouwde nieuwe o satie dan wel eens uit elkaar kan valle is nog geen sprake van een uittocl personeel, maar ik sluit niet uit dat|r mensen aanbiedingen hebben geh; moet duidelijkheid zijn vóór iederee - goed heenkomen begint te zoeken.' De gisteravond op Schiphol gestrande Boeing 707 van de Angolese vrachtmaatschappij Trian gel is vanmorgen na een berging van acht uur gelicht. Dat heeft een woordvoerder van Schip hol gemeld. Om het in de klei gestrande toestel te kunnen bergen moest de lading grotendeels worden ge lost. Daarna zijn de wielen uitgegraven en mét betonplaten ondersteund. Een veertig-tons kraan heeft het toestel weer op het beton geta keld. Experts van Boeing onderzoeken maandag op Schiphol-oost de eventuele schade aan het landingsgestel. De Buitenveldertbaan was maandagochtend buiten gebruik wegens repa ratie van baanlichten die door het toestel waren beschadigd. De Boeing kwam zondagavond tegen 20.00 uur bij het afdraaien van de Buitenveldertbaan in de modder terecht. Na de landing en het uit rollen van het toestel hebben de beide vliegers kennelijk de afslag naar een taxibaan verkeerd ingeschat. De vier bemanningsleden bleven on gedeerd. Schiphol en de Rijksluchtvaartdienst onderzoeken de toedracht van het incident. Afvalstoffentransporteur Rutte in Halfweg is zonder succes in beroep gegaan tegen de dwang som die het Noodhollandse provinciebestuur heeft opge legd op het overtreden van voorschriften over stof. De Raad van State in Den Haag heeft maandag het beroep van Rutte ongegrond verklaard. De provincie had besloten tot een dwangsom van duizend gulden per overtreding, oplo pend tot maximaal 50 duizend gulden, omdat Rutte bij contro les voorschriften bleek te over treden. Het ging vooral om ver vuiling van de wegen op en rond het bedrijfsterrein. Het be drijf ontkende bij de Raad van State dat de voorschriftten wor den overtreden. Gesteld werd dat de provincie op regenachti ge dagen had gecontroleerd, als de wegen vanwege de modder niet schoon te houden waren. Nu de Raad van State de be zwaren ongegrond- verklaard heeft, kan de provincie een dwangsom opleggen als wordt geconstateerd dat de voor schriften overtreden worden. Delftse ondernemers worden medefinancier parkeergarage gaat de ondernemers in de bin nenstad benaderen om deel te nemen. Om dat te stimuleren hebben de deelnemers via lo ting kans op een jaar gratis re clame in een van de regionale huis-aan-huis bladen. De Delftse ondernemingsorga nisaties en de gemeente zijn overeengekomen dat de onder nemers 400.000 gulden bijdra gen aan de exploitatie* van vijf nieuwe parkeergarages. In ruil daarvoor wordt ondernemend Delft betrokken bij het gemeen telijk parkeerbeleid en de ta riefsbepaling. De Stichting Binnenstad Delft is voor dit doel opgericht. Die Een betere stok achter de deur is waarschijnlijk de drei ging van de gemeente de par keertarieven in de binnenstad fors te verhogen om het gat in de exploitatie te dichten. Door nog onbekende oor zaak is vanmorgen vroeg een opslagtank op het terrein van Shell-Pernis gescheurd. Uit de scheur, op vier meter hoogte, is ongeveer vier mil joen liter zware stookolie ge stroomd. Een klein deel van de drab is over de bescherm wal om de olietank ge-% stroomd. De vervuiling is be perkt gebleven tot het terrein van Shell zelf. Wel zijn enkele wagons, die naast de tank stonden, besmeurd met de olie. De opslagtank is ver moedelijk naar binnen ge klapt door een onderdruk in de tank. De zware stookolie is vrij wel onbrandbaar en vormt, volgens een woordvoerder van Shell, dus geen direct ge vaar. Wel veroorzaakt de olie een lichte stank die tot nu toe heeft geleid tot vier klachten uit Hoogvliet bij de DCMR Milieudienst Rijn mond. De bedrijfsbrandweer van Shell is direct begonnen met het opruimen van de weggestroomde olie. Missieveiling Zoeterwoude brengt 55.000 gulden op LIESBETH BUITINK De Missieveiling in het Zoeter- woudse muziekcentrum is za terdagavond slechter bezocht en heeft minder opgebracht dan in voorgaande jaren. De to tale opbrengst van de kindervei ling en de Missieveiling bedroeg 55.000 gulden, die geheel ten goede komt aan het werk van zestien Zoeterwoudse missiona rissen. Op de kinderveiling aan het begin van de avond gaan de voorwerpen nog voor kleine be dragen weg. De kinderen bie den met papieren handjes aan een stokje. Vooral bij de posters van de Ajacieden Kluivert, Over- mars en Litmanen overbieden de jonge veilinggasten flink. Kluivert is het populairst, want hij brengt 13 gulden op. De PS- V'er Ronaldo blijkt minder ge zien, als een poster van de Bra ziliaan voor 3 gulden de deur uitgaat. Fruitschaal Op de eigenlijke Missieveiling gaan heel andere bedragen om. De breeduit lachende pater Frans van der Poel, die tijdelijk over is uit zijn missie-gebied in Brazilië, veilt het eerste stuk: een fruitschaal die 'zijn' india nen hebben gemaakt. Hij danst op het toneel als de schaal 250 gulden opbrengt. „Ik heb er heel wat minder voor betaald, mensen. Maar de bijdragen van de veiling zijn heel belanrgijk voor het werk in de Derde We reld." De boerenkazen worden voor gemiddeld 140 gulden geveild en een fles cognac brengt 280 gulden op. Hoewel de Missie veiling geen goede plaats is om iets voor een prikkie op de kop te tikken, kunnen de plaatstelij- ke agrariërs wel koopjes doen. Bonnen voor koeienpedicures, baggeren van sloten, paplam meren en mestrijden gaan on der de hamer. Ook een kei- De Zoeterwoudse jeugd had - voorafgaande aan de 'echte' veiling - een eigen kinderveiling. zersnede voor een koe wordt geveild. „Dan komt de dieren arts gratis bij u of bij een koe een keizersnede doen", prijst veilingmeester Koos Paardeko- per aan. Een gebonden versie van het jubileumboek van de Scouting zorgt voor een kleine sensatie. „Het bedrag dat het boek ople vert, wordt door een onbekende Zoeterwoudenaar ook geschon ken aan de Scouting", kondigt veilingmeester Gerard Van der Hoeven aan. Hij biedt zelf mee, maar het boek gaat uiteindelijk voor 2000 gulden naar een an dere man. „Ik had toch maar twee tientjes bij me", grijnst Van der Hoeven. Ook de veiling van een nacht in de bruidsuite van hotel Groe nendijk zorgt voor hilariteit. „In een oud-hollandse bedstede en met een dubbel bubbelbad", meldt Paardekoper. Een oudere man biedt uiteindelijk 500 gul den. „Je vrouw moet d'r bruids jurk maar eens opzoeken", grapt Paardekoper. De Missieveiling is berucht om een kleine groep mensen, die ieder jaar een grote pot geld verzamelen en daarvoor een vreemd veilingobject kopen. Was dat vorig jaar nog een pispot met een plant erin, dit jaar had de groep het oog laten vallen op de schaatsen van pa- FOTO BEN Dt ter L. van der Salm, die it naris is geweest in Oegand u de schaatsen toont veilingn ter Ton Mooyman een fot< de pater, als die op 82-j leeftijd op de schaatsen i Mooyman begint nog oor tig op 50 gulden, maar mei snel dat dit het spektakelsti i Als de honderdtallen elkaa opvolgen raakt hij in at u nood. Hij slaat uiteindelijk 55Q0 gulden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10