Leidsch Dagblad 12 23 g ■carpet-land Dijkstal: Flexibel ambtenarenpensioen Zondag open net 10% korting! Jè r r JAZEKER,'TIS DE WEEK VAN ntertijd Mislukt Greenpeace-protest Film na drie jaar terug in Voorschoten Vrijspraak in 'airbag-zaak' 'Het was een móóie actie, net Miami Vice' BEL: 071-128030 GOED NIEUWS d Id RDAG 23 SEPTEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 uitenland Kaunda wil weer president worden van Zambia Rijpwetering Leiden Alphen Week van Bezorger met Susan Alkemade en Jari Litmanen Vlaardingen neemt afscheid van verongelukte J theaterdirecteur Putman. Alphians in finale Europa Cup softbal In de nacht van zater dag 23 op zondag 24 september wordt de klok om 3 uur één uur teruggezet. Ambtenaren die tot hun 65ste blijven werken, kunnen vanaf 1996 een aanmerkelijk beter pensioen verwerven dan hun collega's die er tussen hun 55ste en 62ste mee stoppen. Dat is de kern van een plan van minister Dijk stal (binnenlandse zaken) voor flexibele pensionering, die de VUT voor ambtenaren moet vervangen. den haag anp ias een lange, hete zomer, nu is 'ie dan echt voorbij, iet weer het de laatste we- afweten, vannacht bele- ve ook het einde van de rtijd: de klok gaat om mr een uur terug. Dit jaar irt dat voor het laatst in itste weekeinde van sep- Vanaf volgend jaaf de zomertijd in alle lid van de Europese Unie laand langer. Nu genieten het Verenigd Koninkrijk 'and nog tot eind okto- an een uurtje langer licht. Andreotti komt voor de er. De ex-premier van Ita- zijn contacten met de maffia. fascinatie, een obsessie, lassie. Arita Baaijens' lief- or woestijnen en kamelen. gette Dee met nieuw thea- gramma naar Nederland, [ravestiet die geen nar wil zijn. introductie van een nieu- D. The Shoes: muzikanten in hart en nieren. ware weekje van Enneüs ma. 'Zwak optreden? Dat vind ik niet'. jzer: Bevochtigde man- In de nieuwe regeling wordt 62 jaar het scharnierpunt. Op die Laken wil alle huurders uit park weren leiden hans koenekoop Eigenaar M. Laken van het Leidse volkstuincomplex Vliet- park beweert meer dan 4 mil joen gulden tegoed te hebben van zijn huurders. Als ze niet snel met dat geld oyer de brug komen, wil hij ze alle 88 de toe gang tot het park ontzeggen. Gisteren legde hij deze eis neer in een kort geding bij de Haagse rechtbank. Aan het conflict tussen Laken en de huurders van het volks tuinpark lijkt nooit een einde te komen. Zelfs rechters slagen er niet in het geschil over de hoog te van- de huren, dat zich al ja ren voortsleept, te slechten. Gisteren troffen de strijdende partijen elkaar voor de zoveelste keer in het Paleis van Justitie. Rechter Van Delden moest el lenlange toelichtingen op het conflict aanhoren. De hele ge schiedenis werd nog eens dun netjes herhaald door de advoca ten. In de zaal luisterden zo'n dertig huurders toe, af en toe sissend van woede. Zij kunnen het bloed van eigenaar Laken inmiddels wel drinken. Laken doet er ook van alles aan om de huurders te dwars bomen. Als straf voor uitblijven de betalingen heeft hij stroom, water en riolering afgesloten. „Recreëren in het recreatiepark is onmogelijk geworden", zei raadsman Wols namens de huurders. „Ik moest van de zo mer in mijn eigen volkstuin pis sen, dat is toch belachelijk", vertelde een huurder op de gang. Pagina Leiden: Raadsman La ken: 'Het is hun eigen schuld'. 'ondag a.s. zijn wij geopend van JlO.OO tot 17.00 uur in Haarlem en Leiden met 10% korting op de hele collectie! rin m idri Haarlem, Spaarndamseweg 74-76.Tel. 023-272747. tPK iden, Zoeterwoudseweg 9 (naast Bouwvaria en Praxis). Tel. 071-322300. leeftijd bedragen basispensioen (een uitkering ter hoogte van de AOW) en aanvullend pensioen (bij 40 jaar opbouw) 70 procent van het laatstverdiende inko men. De huidige VUT gaat in met 61 jaar en keert 75 procent uit. Wie besluit om tot z'n 65ste door tè werken, komt alsnog uit op die 75 procent, maar krijgt bovendien een premie van on geveer 14.000 gulden mee, een half minimumloon op jaarbasis. Dijkstal heeft het plan giste ren naar de bonden gestuurd. Woensdag overleggen beide partijen erover. De vier centra les van overheidspersoneel vin den dat er positieve en negatie ve effecten aan kleven. Een ne gatief verschil is dat ambtena ren vier jaar langer moeten blij ven werken om aan de 75 pro cent pensioen te komen. Een voordeel is daarentegen dat een ambtenaar zijn huidige 'VUT- rechten' niet kan meenemen naar een andere werkgever. In Dijkstals plan worden de VUT- rechten vervangen door een pensioenopbouw, die wèl kan worden meegenomen. Het is ook mogelijk om met 55 jaar uit te treden, mits de ambtenaar de voorgaande tien jaar in dienst is geweest. De uit kering bedraagt dan het basis pensioen, plus de tot dan toe opgebouwde rechten. Opbou wen en uittreden in deeltijd zijn eveneens mogelijk. De bijdrage en de uitkering hangen daarbij af van de mate waarin wordt ge werkt of uitgetreden. Het voorstel leidt volgens Dijkstal tot een bestendig stel- formentor» In de verte kon deze Greenpeace-activist nog net het hotel in Formentor op Mallorca zien liggen, waar gisteren de leiders van de vijftien EU-landen informeel bijeen kwamen. De milieu-organisatie had de top willen aangrijpen om te demonstreren tegen de Franse kern proeven in de Stille Zuidzee, maar werd door de Spaanse marine op afstand gehouden. Ook aan land kwamen de demonstranten er niet aan te pas. Pagina 7: Zoete broodjes bakken bij Spaanse EU-top. foto reuter voorschoten ad van kaam Het heeft lang geduurd, maar nu is het zo ver: de film is terug in Voorschoten. Drie jaar na de sluiting van het Greenway-thea ter zullen er weer films worden vertoond in het dorp aan de Vliet. Plaats van handeling is het Cultureel Centrum aan de Prin ses Marijkelaan. Vooral de oudere bewoners van Voorschoten zal het deugd doen dat ze voor de 'betere' film niet meer afhankelijk zijn van bioscopen in Leiden en Den Haag. Dat zegt mevrouw Nieu- wenhuizen-Kortekaas van de stichting 'Film Voorschoten' die speciaal voor dit doel in het le ven is geroepen. „We hebben de afgelopen jaren dozen vol adhesiebetuigingen ontvangen bij onze pogingen dit van de grond te krijgen. Onze verwach tingen zijn hoog gespannen." De stichting draait maande lijks op zondag- en maandag avond een film. Op het pro gramma staan onder meer kas successen als Forest Gump, Schindler's List en Nell. „De be tere film, inderdaad. Geen rol prenten uit het alternatieve cir cuit. Daar is het Kijkhuis voor, of het LVC. Voorlopig proberen we dit een jaar uit. De reacties en het bezoek zullen bepalend zijn voor de toekomst." haarlem anp De rechtbank in Haarlem heeft gisteren één van de verdachten in de zogeheten airbag-zaak, een 42-jarige man uit Purmer- end, in een vervroegde uit spraak vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Tegen hem was maandag anderhalf jaar celstraf geëist. De man werd ervan beschul digd op 12 maart betrokken te Machinist wijst met zijn hijskraan autodief in de duinen aan doorgeven wat ik zag." Onder tussen werd de jacht op de vluchter door meer agenten, onder wie één op de motor, in gezet. „Het was spannend, ook voor die agenten, hoor. Die bij mij op de kraan was tenminste behoorlijkopgewonden." De prooi werd van boven be spied, zonder dat hij dat besef te. „Die gozer is eerst in een spoelvijver tussen de bosjes ge sprongen. Ik denk dat hij dacht dat er met speurhonden jacht op hem gemaakt zou worden. Zou je ook verwachten, maar er kwam pas een hond opdraven toen hij de dader al gepakt was. Op een gegeven moment ging hij boven op een duin liggen. Ja, dat kon niet missen. Door die portofoon konden we iedereen de kant opsturen die ik met de kraan aanwees. Toen hadden ze hem gauw bij zijn kladden. Hij kon ook eigenlijk geen kant op. Ik denk dat het alles bij elkaar een kwartiertje geduurd heeft." Nooit eerder meegemaakt, zeker? „Nou, ik heb zelf je weet wel, werkzaam bij de poli tiewel eens een achtervol ging meegemaakt. Gingen we achter een personenbusje aan. Maar dit was beter hoor. Alleen vind ik het vreemd dat ze nooit met een speurhond teruggeko men zijn. Het kan toch zijn dat die kerel een wapen bij zich had? Dan moet je dat toch zoe ken? Je weet het nooit met dat gespuis." LOSSE NUMMERS 1,65 ZATERDAG ƒ1,85 Nog geen abonnee? sel, dat voorkomt dat de VUT na de eeuwwisseling peperduur wordt. Dijkstal denkt als de bonden zijn plan volledig over nemenin deze kabinetspe riode 500 miljoen te besparen op de VUT. Het resterende mil jard dat hij in vier jaar moet ombuigen is ook al grotendeels ingevuld, maar er rest nog een gat van 300 miljoen gulden. Eis: Vier jaar voor gooien van dodelijke tegel amsterdam anp De officier van justitie heeft gis teren voor de rechtbank in Am sterdam wegens doodslag vier jaar celstraf geëist tegen twee sportvissers. De twee zijn vol gens hem schuldig aan de dood van een vrouw. Het 27-jarige slachtoffer maakte in juni met twee vrien den een tochtje over het water in de hoofdstad. Zij voeren bij de Stadionkade per ongeluk over een paar dobbers. Daarop ontstak een 27-jarige visser in woede. Hij ging het bootje "sa men met een vriend (36) ach terna. Onderweg pikten ze de tegel op, die door de 36-jarige man van een vier meter hoge brug zou zijn gegooid. De verdachte ontkende opzet. Hij verklaarde dat hij alleen maar had willen dreigen. De tegel zou daarbij uit zijn vingers zijn geglipt. Volgens zijn 27-jarige mede verdachte was het zijn de be doeling de steen in het water te gooien, zodat de inzittenden van het bootje nat zouden wor den. De advocaten van de vissers bepleitten vrijspraak, omdat er volgens hen geen bewijs is dat de tegel opzettelijk is gegooid. HET WOORD IS AAN Tertullianus Ik geloof, omdat het onge rijmd is. WEERSVERWACHTING wolkènvélden 9716° «717° 5716° 40% 60% 70% 30% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1 g VANDAAG 40 PAGINA'S Binnenland Boeken Buitenland Cultuur Denksport27 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13 RTV/programma's9 Sport21,22,23 Strips18 Toerisme Bon voor gratis affiche van de tentoonstelling 'Aardklo ten en Hemelsferen' in mu seum Boerhaave in Leiden, die dit weekeinde afloopt. (VERI10GWING5 OPRUIMING) «ij niiiN cnitiNi>i.i\ eettafels, kasten, salontafels, stoelen, etc. etc. ni) me i' 50% KORTING zijn geweest bij een mislukte poging zeventien kilo cocaïne Nederland binnen te smokke len. De partij coke zat in twee tassen uit Aruba, die door de douane werden onderschept. De man gaf de bagage als ver mist op. Volgens Justitie deed hij dit in opdracht van de drug bende op Schiphol, die via de bagagekelder van de KLM grote partijen cocaïne het land zou hebben binnengesmokkeld. De advocaat van de man, mr. M. Blokhuis, overweegt een schadeclaim in te dienen tegen de Nederlandse staat. De Pur- merender zat ruim een half jaar in voorarrest. katwuk wim van wanrooy „Ik heb al heel wat films over aanhoudingen gezien, maar ik moet zeggen: ze hebben het netjes gedaan. Het was een móóie actie." Piet Kokke kon gisteren de spectaculaire ont knoping van een achtervolging op twee autodieven vanuit zijn hijskraan volgen. Sterker: de 47- jarige machinist uit Bosschen- hoofd speelde op het terrein van de EWR zijn eigen bijzon dere rol in de aanhouding van de Hagenaars. „Het was net Mi ami Vice." Hij was nog maar net zijn hijskraan opgeklommen, toen rond kwart over zeven de rust in het duingebied ruw werd ver stoord. „Er kwam een horde po- litie-auto's met zwaailichten aan, in de achtervolging op een groene wagen. Stoptekens wer den genegeerd. Ze kwamen mijn richting uit, en ik kon alles goed zien. Bij het passeren van een auto verloren die gasten in die gestolen auto nog een wiel dop. Zeg maar tegen de eige naar dat hij hier nog ligt, als nieuw." „Nou, die gasten reden zich vast op een parkeerterreintje. De ene sprong als een streep over het gaas de bosjes in. Bij die achtervolgende politieman duurde dat wat langer. Maar het is ook link misschien hebben ze een wapen en je bent dus altijd de tweede. De andere PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed 'nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Nr. bank/giro: I Handtekening: Piet Kokke klautert zijn hijskraan op: „Die gozer sprong als een streep over het gaas de bosjes in." foto henk bouwman Kokke, zelf al achttien jaar re servist bij de politie, mengde zich in de strijd door iemand naar boven te roepen. „Ik had geen portofoon, dus ik kon niet Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-12 80 30 8 712141 400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1