Leidsch Dagblad Akkoord Hebron 14 21 iwMJK JAZEKER/TIS DE WEEK VAN Kroot materieel' wordt Autodieven te machtig Peuterpalet moet verdieping sluiten lassaal in de rij voor een spartelverse haring Wallage en Bolkestein 'vrienden voor het leven' De nieuwe showroom van Baalbergen Katwijk is wel een traktatie waard! We gaan toch niet op de Elfstedentocht zitten wachten, hè? Magere Rookworst t Studentes onder ogen politie huis uit gepest GOED NIEUWS JDAG 22 SEPTEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR.' LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG ƒ1,85 Feiten en Meningen Nederlandse tomaat herwint terrein in Duitsland, maar strijd tegen Spanjaarden is verloren L'9 P nj I Binnenland Woedende boeren eisen vrijlating van hun collega's Hoofddorp De Week van de Bezorger, met vandaag Jeffrey Koper als volleerd brandweerman Kunst 'Jimi Hendrix in Holland': ode aan gitaarwonder JK/NOORDWUK. groot materieel zijn giste- twee autodieven aangehou- De twee mannen, een 29- v te en een 32-jarige Hage- D r, probeerden op de Canti- r jeg in Katwijk uit de handen lijven van de politie. Die had ichtervolging ingezet na een jdiefstal aan de Noordwijkse belmanduin. 'eld3 ladat de Hagenaars zich den vastgereden op de Can- Uifte We^' 8reeP een a'erte t>e" 'f Ier van een dragline in. De oontn' ^aar ^ezig was met Jpp kzaamheden, legde een gro- ichee u's over weB waardoor de igtocht van de dieven was afgesneden. De 32-jarige ver dachte kon daarna meteen wor den aangehouden. De 29-jarige Hagenaar pro beerde te ontkomen door de duinen in te rennen. Om een langdurige zoektocht tussen bosjes en struiken te voorko men, klom een van de agenten een bouwkraan in. Met de hulp van een kraanmachinist kon hij zo het hele duingebied van bo ven afturen. Door de kraan in de richting van de verdachte te laten wijzen, zette de agent zijn collega's op de grond op het spoor van de verdachte. Waarna ook de 29-jarige man snel werd aangehouden. Israël en PLO tekenen vandaag nog akkoord over zelfbestuur TABA AFP-ANP Israel en de PLO zijn het eens geworden over het uitbrei den van het Palestijnse zelfbestuur. Volgens PLO-leider Arafat wordt de overeenkomst in de loop van vandaag in de Egyptische grensplaats Taba getekend. Knelpunt bij de onderhandelingen was tot nu toe de Israëlische aan wezigheid in Hebron. oude centrum van Hebron wo nen ruim 400 joden temidden van zo'n 120.000 Palestijnen. Volgens het akkoord zouden de Israëliërs aanwezig blijven in die delen van het centrum van de stad waar de joodse kolonis ten wonen, totdat de besprekin gen over de definitieve status van de bezette gebieden in mei Volgens functionarissen die bij het overleg zijn betrokken, zijn beide partijen het eens over een geleidelijke terugtrekking van de Israëlische soldaten uit He- bron met uitzondering van die gedeelten van de stad waar de joodse kolonisten wonen. In het 1996 beginnen. Vanochtend maakte maakte ook de Israëlische minister Pe res (buitenlandse zaken) al be kend dat nachtelijke onderhan delingen met Arafat vruchten hadden afgeworpen. De onder handelingen werden gisteren tijdelijk opgeschort nadat de Palestijnse chef-onderhandelaar Ahmed Koreï onwel was gewor den. Hij was uitgeput na tiental len uren vergaderen deze week. Peres bracht de Palestijn naar een ziekenhuis in het nabijgele gen Eilat in Israël. Lokalen onvoldoende brandveilig HET WOORD IS AAN Sid Ascher Leer kinderen wat een gul den waard is. Geef hun een kwartje. LEIDEN AAD RIETVELD Kinderdagverblijf Peuterpalet in Leiden heeft op last van de brandweer de lokalen op de tweede etage van zijn pand aan de Zoeterwoudsesingel geslo ten. Ouders zijn daarvan van morgen per brief op de hoogte gesteld. De twee groepen kinde ren die op de bovenste verdie ping werden opgevangen, zijn meteen over de andere lokalen verdeeld. ,,De veiligheid van de kinderen gaat voor alles", zegt directeur Ariënne van Mil. Het bestuur van de stichting Peuterpalet nam gisteravond de beslissing om het advies van de brandweer meteen op te volgen. „Over ongeveer twee jaar krij gen wij een nieuw gebouw aan de Oppenheimstraat. Dit ge bouw is voor kinderopvang erg onpraktisch", vertelt Van Mil, „we hadden de brandweer ge vraagd om nog even te komen kijken, of er in de tussentijd aanpassingen nodig zouden zijn om het pand nog twee jaar te gebruiken." De brandweer oordeelde ech ter, dat het onverantwoord is om op de tweede verdieping nog kinderen op te vangen. Vol gens de nieuwe, scherpere eisen van de brandweer zijn de vluchtwegen onvoldoende. Van Mil: „Voor volwassenen is de veiligheid van die etage wel vol doende. Dus we hebben meteen het kantoor naar boven verhuisd om beneden meer ruimte te maken." Voorlopig zijn de twee groe pen kinderen over de lokalen op de eerste etage en de begane grond verdeeld. „En de mede werking van de ouders is enorm", vertelt Van Mil, „er was een aantal dat meteen toezegde zijn kind vandaag eerder op te halen." Een echte oplossing hoopt het dagverblijf voor 1 oktober te hebben gevonden. De gemeen te heeft al wel een pand elders in Leiden aangeboden. „Maar dat is aan de andere kant van de stad", aldus de directeur, „en wij zijn wijkgebonden. Dus we zoeken verder." uu. 97l8o 9V17o 10-/17o 30% 40% 50% ÏS5S3S? 30% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Economie -3,5 7 21 DEN HAAG ANP Hoezo ruzie?, geen sprake van! Frontale botsing? Niks hoor. Paars is een gezellige familie onder vadertje Kok. PvdA-frac- tievoorzitter Wallage en zijn WD-collega Bolkestein toon den zich gisteren uiterst ver baasd over hun vermeende harde botsingen tijdens de al gemene beschouwingen. Oppositieleider Heerma van het CDA kreeg geen poot aan de grond met zijn constatering dat PvdA en WD stevig in de clinch lagen over de koppeling tussen lonen en uitkeringen, de verlaging van de staats schuld en over het budget voor de zuivere ontwikkelings hulp. Ook de media waren woensdagavond zonder uit zondering tot dat oordeel ge komen. Fout gezien, zo lieten Wallage en Bolkestein blij moedig weten. Wallage toonde zich tegen het slot van de tweedaagse confrontatie met het kabinet zeer ingenomen met het feit dat in de paarse coalitie iedere fractie de kans krijgt en neemt om een eigen visie te berde te brengen. „Het botsen van vi sies is heel van anders dan het hebben van ruzie". Bolkestein: „Ik kan de heer Wallage hier alleen maar in ondersteunen". Volgens de WD-voorman is er tussen de coalitiepartners „ab soluut niets loos, ieder idee van ruzie is belachelijk. We voerden hier een volwassen debat en krijgen kinderlijke re acties". Zie verder pagina 3 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad18 Regio13,14,15,17 RTV/programma's9 Smaak8 Sport23,25 Strips 8 Uitgaan16 Weg en wiel22 Miljoenenclaim in zaak-Peeze AMSTERDAM ANP De ouders van de onder de hoe de van de Nederlandse au-pair Anne Corine Peeze overleden Amerikaanse baby Brenton De- venshire willen 7,3 miljoen dol lar (12,5 miljoen gulden) scha devergoeding van het bureau Europair. Volgens de ouders heeft het bureau gefaald bij het uitzenden van de toen 19-jarige en onervaren Peeze. Een rechtszaak tegen de Ne derlandse liep goeddeels met een sisser af. De claim is om formele redenen ook bij de fa milie Peeze ingediend. Vader Peeze zei dat gisteren 'schok kend' te vinden. „We dachten dat we van de hele zaak af wa ren en nu gebeurt dit". EN CAROLINE VAN OVERBEEKE hebben het een paar jaar niet ge in: de kinderen wilden niet meer. ar nu we kleinkinderen hebben, gaan weer elk jaar. Zij vinden het prachtig, het is gratis, hè. Ik zeg altijd maar zo: ,es wat je voor niks krijgt, moet je mee- men. We betalen al genoeg belasting nde gemeente Leiden." )e Leidenaar doet zijn bestelling ach- de volle tafel in De Waag aan de Aal- irkt. Het is koopavond in de Leidse inenstad. „Brood en haring graag voor volwassenen en twee kinderen." Na rlegging van zijn trouwboekje krijgt een bon mee naar huis. Voor acht ha- en een heel brood. Op 3 oktober at hij weer in De Waag: om het oer- lidse voedsel op te halen waar zijn uit hongerde voorvaderen in 1574 mee werden verblijd. Leidens Ontzet en 3 ok tober: voor de Leidenaar onbestaanbaar zonder haring, wit brood en gloeiend he te hutspot. In de Waag zijn zo'n zestig vrijwilligers van de Leidse 3 October-Vereeniging druk aan het schrijven. Ze nemen de be stellingen op voor in totaal ruim 30.000 spartelverse haringen en 4.000 ambach telijk gebakken broden. Ook aan de tafel voor de hutspot worden goede 'zaken' gedaan: de bonnen voor een gratis bord peen en ui vliegen de deur uit. Ruim 1.500 Leidenaars zullen aanschuiven voor de warme maaltijd. Jan Kleijne heeft als hoofd van de commissie Haring en Witebroo.d voor deze speciale gelegenheid een stropdas met een levensgrote haring uit zijn kast gevist. Bedrijvig loopt hij heen en weer om tevreden vast te stellen dat alles op rolletjes loopt. „Voorpret, dat is het. Dit is een bijzondere en feestelijke Leidse gebeurtenis, dat zie je toch? Kijk eens naar al die vrijwillige inschrijvers: zij vin den dit nog leuker dan het uitdelen op 3 oktober. Waarom? Omdat ze vanavond persoonlijk contact hebben met alle Lei- denaren die het feest met ons willen vie ren. Bovendien, het is net als bij een bruiloft: het maken van het liedje is altijd leuker dan de uitvoering zelf." Hij rommelt wat in zijn koffertje en diept uiteindelijk een papiertje op met de daarop de geschiedenis van Leidens Ontzet. Helemaól uit zijn hoofd kent hij de details niet, maar wel weet hij dat het uitdelen van haring en wittebrood al honderd jaar traditie is. „Er komen hier mensen van generatie op generatie in schrijven. Sommigen zelfs van ver buiten de stad. Dit jaar valt me bovendien op FOTO HIELCO KUIPERS dat veel nieuwe inwoners van Leiden zich melden. Zij willen zich op deze ma nier met de stad vereenzelvigen." „Het is de verbroedering", beaamt een van de inschrijfsters. „Het gevoel dat alle neuzen in Leiden deze dagen dezelfde kant opstaan. Dat saamhorigheidsgevoel en die traditie maken dit zó bijzonder." Achter de tafels is het een komen en gaan. „Ik eet nooit wittebrood, en al kom ik dan uit Sassenheim: dit wil ik niet missen", zegt een oude dame. De vol gende inschrijfster meldt dat haar man dol is op de 3 oktober-haring. „Hij eet geen vlees maar vindt deze vis de lekker ste die er is. Alleen het schoonmaken is een ramp. Zelf ben ik gek op dat brood: dat heeft een heel bijzondere smaak, bij geen enkele bakker in Leiden te vinden." Dollar onder 1,60 AMSTERDAM ANP-KRF De dollar is weer onder de 1,60 gulden beland. In Amsterdam opende de munt vanmorgen op 1,5930 gulden, bijna twee cent onder de slotkoers van gisteren. Het koersniveau was wel iets hoger dan gisteravond in New York, waar de dollar uitkwam op 1,5910 gulden. Het grootste slachtoffer van de nieuwe onrust lijkt echter de lire, die zakte na de vraagtekens die de Duitse minister van fi nanciën Waigel zette bij de deelneming van Italië aan de Europese Monetaire Unie. Om tien uur stond de koers op 9,925 gulden (per 10.000) na een slot van 10,025 gisteren. Dergen heeft zichzelf nieuw ingericht' En om dat te vieren trakteert Baalbergen Katwijk u op een feestelijk aangekleed kopje koffie en een leuk kado! Kom dus snel naar die prachtige vernieuwde showroom van Baalbergen Katwijk en laat u feestelijk en in stijT verrassen! 't Is er weer tijd voor. KATWIJK, AMBACHTSWEGI1-13, TEL.01718-28151PER IO/IO/'95: 071-4028151 LEIDEN .AAD RIETVELD Een 'griezelige geschiedenis', noemt advocaat Landman het. Woordvoerder Piket van de ge meente spreekt van een 'onver kwikkelijke zaak'. De politie moest in twee maanden tijd vijftien keer bemiddelen na meldingen van intimidatie en bedreiging. Desondanks moes ten de studentes Elisabeth de Jong en Janneke van de Kerk op 29 juni hun kamer aan de Ho- gewoerd 114 hals over kop ont vluchten. De studentes voelen zich in de steek gelaten door gemeente én politië. Bij herhaling klaag den zij over intimidatie. Over een nieuwe huurder die met messen liep te zwaaien en pro beerde het huis onder water te zetten. Over een nieuwe eige naar die geen eigenaar was, maar wel de deur intrapte en dreigde dat hij 'met drie meisjes wel raad wist'. Over het feit dat zij om de haverklap potentiële kopers in het pand troffen die van de eigenaar de voordeur sleutel hadden gekregen. „Wij zijn door geen enkele instantie serieus genomen. Zelfs op een brief aan de burgemeester kre gen we geen antwoord." Een brief die de gemeente Leiden in november 1994 stuurt aan eigenaar Haazer en aan de drie studentes die op dat mo ment een kamer huren in het pand aan de Hogewoerd, vormt de opmaat tot het drama. Haazer moet een einde maken aan de illegale situatie in het pand, de studentes moeten ver trekken. Hogewoerd 114 mag lees de strip op pog. 10 volgens het bestemmingsplan niet kamergewijs worden ver huurd. Dat was de eigenaar in 1989 en 1991 al gemeld, maar daar had hij niet op gereageerd. De Jong en Van de Kerk nemen een advocaat in de arm, die zegt dat ze een goede kans maken een procedure tegen de ge meente te winnen. Die heeft immers sinds 1988 weinig ge daan om aan de illegale bewo ning een einde te maken? Maar de druk op de studentes wordt opgevoerd als de eige naar in april 1995 door de ge meente gedreigd wordt met een dwangsom van duizend gulden per huurder per dag. „Vanaf dat moment heeft hij echt alles ge daan om ons weg te krijgen", zegt Elisabeth de Jong, „hij heeft ons zelfs andere illegale woonruimte aangeboden Pagina 13: Studenten eisen schadevergoeding PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. I Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Naam:Voorletters:m/v I Adres: Nr. bank/giro: I Handtekening:. ivelop, zonder postzegel, OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1