De burgeroorlog tussen groen en grijs Binnenland OM in beroep tegen 'milde' vonnissen Bende van Venlo FNV ziet ruimte voor looneis van 4 procent Hoogwerker Borst: Eigen bijdrage niet met huisarts zelf afrekenen Toch hoger beroep mogelijk voor afgewezen asielzoekers CPD Geassocieerde Pers Diens ijdbom' zo heet het nieuwste boek Frans Nypels, hoofdredacteur van ;e krant, en Flip de Kam, hoogleraar openbare financiën aan de ajksuniversiteit van Groningen. Het 2 10 buigt zich over de vergrijzing en les wat daarmee samenhangt: de )W, de aanvullende pensioenen en stijgende kosten van de zorg. Wat gtons werkelijk boven het hoofd en (at kunnen de werkenden van nu )i en om straks toch nog een prettige Ïl ide dag te hebben? Op die vragen jeken de auteurs de antwoorden. facteur Sjaak Smakman schreef op svan het boek een serie artikelen, waarvan vandaag deel een. Een voorpublikatie uit het boek verscheen op 16 september in Erbij. Er dreigt een burgeroorlog in Nederland. Niet de komende tien of twintig jaar, en er zal al evenmin bloed bij vloeien. Maar als de vergrijzing vanaf 2010 écht gaat door zetten en de werkenden zich scheel beta len aan premies voor AOW en de (gezond heidszorg terwijl al die grijze hoofden er lekker van leven, komt er een stille revolu tie. Inzet is de vraag wie hoeveel van de koek mag hebben, het wapen in de strijd is inflatie. En de ouderen van dat moment, de twintigers, dertigers en veertigers van nu, zullen de verliezende partij zijn. Het is geen blijde boodschap die hoogleraar economie Flip de Kam en hoofdredacteur Frans Nypels van deze krant verkondigen in hun boek 'Tijdbom'. Temeer niet omdat volgens hen de enige manier om het tikken van de tijdbom te stoppen, een vergaande versobering is van de huidige pensioen voorzieningen. Een versobering die de wer kenden van nü geld en werk oplevert, maar die hen op hun oude dag zuur zal opbre ken. Om bij het begin te beginnen: sinds bijna veertig jaar kent Nederland de Algemene Ouderdomswet (AOW). Op 1 januari 1957 kregen 750.000 Nederlanders een uitkering voor 'de allernoodzakelijkste kosten van le- vensonderheid'. Een vetpot was het niet, de 119 gulden per maand voor een echtpaar en 71,50 gulden voor een alleenstaande be jaarde. Maar die honderdduizenden die vanaf dat moment konden 'trekken van Drees', waren er de sociaal-democratische voorman tot de dag van hun dood dank baar voor. Vervolgens kwamen de jaren van de loonex plosies. De gestaag groeiende groep bejaar den werd niet vergeten, met als kroon op het werk de netto-nettokoppeling: een be jaard echtpaar kreeg een uitkering die netto gelijk was aan het netto-minimumloon, een alleenstaande bejaarde 70 procent daarvan. Op zich curieus, want van een minimum loon werd immers een heel gezin (met nog wat kinderbijslag) geacht op een fatsoenlij ke, zij het sobere manier te kunnen leven. En twee bejaarden vormen weliswaar een huishouden, maar geen gezin. Maar een verworven recht is taai en tot op de dag van vandaag is die koppeling een onaantastbare grootheid. Onaantastbaar op papier dan, want in de jaren tachtig bevro ren de kabinetten-Lubbers met een beroep op de slecht draaiende economie en de werkloosheid jaar in jaar uit het minimum- loqji en de daaraan gekoppelde uitkeringen. Waar de koopkracht van de gemiddelde werkende sinds 1980 met gemiddeld twaalf procent steeg, daalde de koopkracht van een AOW'er in die jaren met zeven procent. Een ontwikkeling die precies omgekeerd was aan die in de jaren zeventig, toen de Minister van sociale zaken Suurhoff overhandigt de eerste AOW-uitkering. koopkracht van de minimum-uitkeringen juist veel sneller steeg dan die van de sala rissen. Desondanks stegen de AOW-uitgaven van 1980 tot 1995 explosief, van ruim 19 tot bij na 33 miljard gulden. De reden: er kwamen in die vijftien jaar ruim 825.000 bejaarden bij. En die stijging zet door. Op dit moment krijgen dertien van elke honderd Nederlan ders AOW, over veertig jaar zijn dat er 23 en wellicht zelfs 26. Over de vraag wat dat kost en waar dat geld vandaan moet komen, be staan tal van sombere en minder sombere berekeningen. Twee gezaghebbende rap porten, van de commissie-Drees uit 1987 en van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) uit 1993, houden het er op dat de AOW alleen betaalbaar blijft wanneer die steeds verder achterblijft bij de welvaartsontwikkeling. Bij de koppeling zit namelijk een adder on der het gras. Koppeling betekent dat de uit keringen meestijgen met de CAO-lonen. Omdat die laatste over het algemeen in elk geval de inflatie compenseren - al is dat de afgelopen jaren niet het geval - is zo de koopkrachtvan de uitkeringen gegaran deerd. Maar naast de CAO-verhogingen krijgen werkenden jaarlijks gemiddeld nog één procent extra loonsverhoging via pro moties, extra periodieken en bijvoorbeeld winstdelingen. ARCHIEFFOTO Achterstand Dat extra geld wordt niet meegenomen in de koppeling. Zelfs als de koppeling intact blijft, zo berekenen Nypels en De Kam, lo pen de uitkeringen over veertig jaar een /ce/i'uumachterstand op van ruim vijftig procent. Bij koppeling kun je van de AOW in 2040 dus nog wel hetzelfde kopen als in 1995. Maar wie dan van een kale AOW moet rondkomen, komt er veel bekaaider van af ten opzichte van de gemiddelde Nederlan der van 2040 dan de 'kale AOW'er' van 1995 ten opzichte van zijn gemiddelde landge noot van 1995. Maar gelukkig is er nog het aanvullende pensioen. Er is geen land ter wereld dat in verhouding zoveel geld opzij legt voor de oude dag. De pensioenfondsen hebben nu al ruim 750 miljard in kas en bij de eeuw wisseling zal die reserve de magische grens passeren van één biljoen gulden: 1.000.000.000.000 gulden. Dat geld wordt de komende decennia grotendeels uitgekeerd aan de noeste spaarders van nu. Veel grijze hoofden van de toekomst zullen er ook zon der welvaartsvaste AOW warmpjes bij zit ten. Maar de eveneens grote groep die door (langdurige) werkloosheid of arbeidsonge schiktheid géén mooi aanvullend pensioen opbouwt, is ook na het 65ste jaar gedoemd tot een minimaal bestaan. De ongelijkheid onder de ouderen van de toekomst zal veel groter zijn dan die onder de ouderen van nu. Is dat al een bron van sociale spanning, er is volgens Nypels en De Kam nog een veel groter gevaar: de strijd om de verdeling van de nationale koek zal ongekende vormen kunnen aannemen. Met de pensionering van de baby-boomgeneratie, de generatie die is geboren tussen 1945 en 1965, komen er honderden miljarden guldens extra in roulatie via aanvullende pensioenen en lijf rentes. Die guldens gaan samen met de gul dens van de werkenden 'strijden' om de na tionale produktie. Een deel van de gevraag de goederen en diensten kan zonder pro blemen worden gekocht in het buitenland, dankzij de buitenlandse beleggingen van de pensioenfondsen. Daardoor werken in feite buitenlandse arbeiders voor de pensioen uitkeringen aan bejaarde Nederlanders. Maar dat zal de strijd slechts verzachten, denken Nypels en De Kam. Hoe meer guldens 'bieden' op een beperkte hoeveelheid produkten, des te duurder worden die. Inflatie dus. De werkenden kunnen zich daar via looneisen tegen in dekken, de gepensioneerden niet. Lijfrentes zijn dan superkwetsbaar, want die garande ren slechts een vaste uitkering in guldens. Aanvullende pensioenen zijn in veel geval len gekoppeld aan de inflatie, maar in de kleine lettertjes staat dat die koppeling slechts geldt voorzover de fondskassen dat toelaten. Nederland kent al jaren een zeer gematigde inflatie en vandaar dat bijna niemand zich het gevaar van een inflatiegolf(je) realiseert. Maar zo vreselijk lang geleden zijn 1974 en 1975 nu ook weer niet, twee jaren waarin de gulden in totaal meer dan twintig procent minder waard werd. Geen pensioenfonds dat dat kan compenseren. Inflatie wordt het wapen waarmee de strijd tussen grijs en groen straks wordt uitge vochten, zo stellen Nypels en De Kam. En één ding staat daarbij vast: de ouderen zul len dat gevecht uiteindelijk verliezen. iderlandse verongelukt in Duitsland lsruhe Bij een ongeluk gisterochtend op de snelweg in de irt van het Zuidduitse Karlsruhe is een 29-jarige Nederlandse het leven gekomen. Haar man en de twee zoontjes raakten aar gewond. De Nederlander was door onbekende oorzaak en een oplegger voor wagens gebotst. Een 58-jarige Duitse torrijder kon niet meer uitwijken en reed achterop de Neder- t dse wagen. Hij was op slag dood. De vrouw stierf later in een U^enhuis. ingen dood na val in vijver buren ieveenEen tweejarig jotjgetje uit Hoogeveen is in de nacht zondag op maandag overleden, nadat hij overdag in de tuin de buren in een ongeveer 60 centimeter diepe vijver was ge len. De buren waren niet thuis. Het jongetje is waarschijnlijk een schuttingdeur in de tuin gekomen. Hij had zoveel water nengekregen dat hij later in het ziekenhuis overleed. »ent geschorst na dronken rijden selt Een 45-jarige politieagent uit de Overijsselse gemeente selt is op non-actief gesteld omdat hij onder invloed van al- lol een verkeersongeluk heeft veroorzaakt. Uit een ademana- bleek dat hij toen 3 promille alcohol in zijn bloed had. Vol- is een politiewoordvoerder is dat extreem hoog. Het rijbewijs de agent is ingenomen. nderzoek naar uitzending Witteman )lle« Het Openbaar Ministerie in Zwolle onderzoekt of er vo- week tijdens een TV-uitzending van De Ronde van Witte- m strafbare feiten naar voren zijn gekomen. In het VARA-pro- mma verklaarden een man en vrouw dat ze twee weken lang .n eten en drinken hadden gegeven aan hun zwaar lichame- gehandicapt dochtertje. Het kind zou als gevolg daarvan zijn ïrleden. Het echtpaar verklaarde in de uitzending 'in het be- gvan het kind' te hebben gehandeld, omdat de artsen het le- ivan hun dochtertje niet wilden beëindigen. Zij zouden hulp •ben gehad van een huisarts. lotorrijder verongelukt in Ter Apel &PEL» Een 44-jarige motorrijder uit Emmen is gisteren om het en gekomen bij een ongeval in het Oostgroningse Ter Apel. man kwam frontaal in botsing met een bestelbus, die werd tuurd door een 22-jarige man uit Staphorst. De bestelbus kte vlak voor een kruising door onbekende oorzaak in de rm. Het voertuig schampte een boom en kwam terecht op de keerde rijbaan Daar kwam hij in botsing met de motorrijder, t slachtoffer overleed ter plekke. eldloper beroofd in hal van bank 3a. Een onbekende heeft gistermiddag een geldloper van •geldtransportbedrijf beroofd van een cassette met inhoud, tgebeurde in de hal van de Verenigde Spaarbank in de Bre- I' binnenstad. De dader loste een schot, maar volgens de po- is er niemand gewond geraakt. De politie denkt dat in de ette een bedrag van enkele tienduizenden guldens heeft ge en. De met een zwarte pruik en baard vermomde dader is te ontkomen en daarna in een auto verder gevlucht. es en vier jaar voor vadermoord De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 31-ja- man en zijn 26-jarige broer tot zes en vier jaar celstraf ver- tdeeld. De rechtbank acht de broers uit Eindhoven schuldig •het medeplegen van moord op hun 55-jarige vader in febru- jt Het slachtoffer was tiranniek en gewelddadig. De rechtbank !ld in de opgelegde straffen rekening met de druk waaronder broers stonden, met de persóonlijkheid van de vader, en met feit dat de oudste verminderd en de jongste enigszins ver- li °derd toerekeningsvatbaar was voor het delict. Er was acht en 'ven jaar geëist. roermond gpd Het Openbaar Ministerie in Roermond gaat vrijwel zeker in hoger beroep tegen de vonnis sen die zijn uitgesproken tegen de Bende van Venlo. Officier van justitie mr. D. van Delft zei dat gisteren na afloop van de uitspraken door de Roermondse rechtbank. Van Delft heeft er grote moeite mee dat de 22-jari- ge bendeleider 'slechts' is ver oordeeld tot levenslange gevan- genissstraf. ,,Dat betekent in de praktijk twintig jaar. Dat is veel te weinig voor de zeven levens delicten die deze man heeft ge pleegd. Daarom hadden we ook TBS geëist. Dat is de enige mo gelijkheid om hem van de straat te houden." Aangifte van diefstal door 'kamp-Nijpels' eindhoven gpd Het Algemeen Ouderen Ver bond (AOV) heeft bij de politie in Eindhoven aangifte gedaan van verduistering door voorma lige partijleden uit het 'kamp- Nijpels'. De ouderenpartij be schuldigt de inmiddels geroy eerde leden onder meer van diefstal van adressenbestanden. Deze privacygevoelige gegevens zijn volgens het AOV vorige week gebruikt bij een postcam- pagne door Senioren 2000, de nieuwe partij van Jet Nijpels, ex AOV-ffactieleider in de Tweede Kamer. De aangifte is gericht tegen een groep mensen die Willemse 'de bende van Nijpels' noemt: „De politie krijgt alle namen en moet vervolgens maar bepalen wie ze precies aanpakt." De AOV-woordvoerder meent dat de groep het huidige AOV zal blijven dwarsbomen, onder meer door de politieke partij voortdurend te bestoken met fi nanciële - claims en faillisse mentsaanvragen. Zo dient mor gen voor de rechtbank in Den Bosch het vierde verzoek in twee maanden om het AOV bankroet te verklaren. De aan vraag is onder meer afkomstig van de echtgenoot van Jet Nij pels, die twee mille van het AOV claimt. De rechtbank legde geen TBS op omdat de hoofdverdachte had geweigerd mee te werken aan een psychiatrisch onder zoek, een voorwaarde die in de wet wordt genoemd. „Op die manier kan een verdachte ken nelijk ontsnappen aan TBS. Ik ben het daar niet mee eens," zei Van Delft. Volgens hem is er wel degelijk ruimte voor de recht bank om TBS op te leggen. Ook met een groot aantal an dere veroordelingen de Roer mondse rechtbank strafte in veel gevallen aanzienlijk milder dan Justitie had gevorderd zei Van Delft 'ambtelijk' niet te kunnen leven. Van Delft noem de het positief dat de rechtbank bewezen achtte dat er ook drie illegale Turken zijn vermoord, ondanks het feit dat hun lijken nooit zijn gevonden. Ook was hij blij dat rechtbank vond dat de politieverhoren over het al gemeen correct zijn verlopen. De verdediging had daar tijdens de zitting kritiek op geleverd. De Bende van Venlo werd be schuldigd van zeven levensde licten: de moord op een Turkse man en drie illegale landgeno ten, de roofovervallen met do delijke afloop op een man uit Reuver en de roofmoord op een hoogbejaard echtpaar in Venlo. Voor deze misdrijven stonden in totaal vijftien bendeleden te recht. Zeven van hen werden veroordeeld. De overige acht werden vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. amsterdam anp De looneis in de komende CAO- onderhandelingen is maximaal 3 procent. Naast prijscompen satie is er ruimte voor een reële loonstijging, aldus de vakcen trale FNV in de arbeidsvoor- waardennota 1996. De totale onderhandelingsruimte is door de grootste vakcentrale in Ne derland becijferd op 4 procent. Volgens CAO-coördinator L. de Waal maakt de periode van ge matigde loonontwikkeling nu plaats voor 'een verantwoorde loonontwikkeling'. Naar zijn mening gaat het duidelijk beter met de Nederlandse economie. In het arbeidsvoorwaarden overleg moet het volgens de FNV in de eerste plaats komen tot afspraken over herverdeling van werk en arbeidstijdverkor ting. Met een prioriteit voor een 36-urige werkweek in die be drijfstakken, waar dat nu nog niet is geregeld. Daarbij geniet een vierdaagse werkweek de voorkeur. Deze lijn werd al in gezet bij de rijksoverheid, ban ken en grote bedrijven. utrecht Op een hoogte van ruim 110 meter repareert een con structiewerker de spits van de uit 1383 daterende Utrechtse Dom toren. Eerder dit jaar moest de windvaan met Sint Maarten al onder handen worden genomen. Nu gaat de hele torenspits in de revisie. FOTO WFA den haag gpd persconferentie. Borst laat on derzoeken of het aanvankelijke plan voor een verplicht eigen ri sico (200 gulden) voor de kosten van de gezondheidszorg kan worden vervangen door een ei gen bijdrage per consult bij de huisarts (circa 3,50 gulden per keer). Zo'n eigen bijdrage zou meer prikkelen tot matiging van de zorgvraag. De regeringspartijen PvdA en D66 en de Landelijke Huisart sen Vereniging (LHV) reageer den hierop onlangs afkeurend. den haag anp Minister Borst (volksgezond heid) wil alleen een eigen bij drage voor een bezoek aan de huisarts als daar een goede ad ministratieve regeling aan ten grondslag ligt. „Het is niet de bedoeling direct betalingsver keer tussen huisarts en patiënt op gang te brengen. Als we geen geschikte administratieve op lossing vinden, dan moeten we er gewoon niet aan beginnen", zei de minister gisteren op een Het kabinet wil op een of ande re manier afgewezen asielzoe kers toch de mogelijkheid geven in hoger beroep te gaan. Zo'n voorziening moet „geen onaan vaardbare verlenging van de procedure opleveren". Dat blijkt uit een brief van minister Sorgdrager en staatssecretaris Schmitz (justitie) gisteren aan de Tweede Kamer. De bewinds lieden verwachten rond de jaar wisseling meer duidelijkheid te kunnen geven over hun voor stel. Het vorige kabinet schrapte het hoger beroep voor asielzoe kers. Het was een van de meest omstreden maatregelen van de CDA'er Hirsch Ballin, die toen minister van justitie was. Hij vond dat het beroepsrecht door de lange procedures was uitge groeid tot een verkapt verblijfs recht. Het voorstel stuitte op forse kritiek van rechters, advo caten en vluchtelingenorganisa ties. Die stelden onder meer dat het schrappen van hoger be roep strijdig was met internatio nal erkende beginselen van rechtsbescherming. De partijen uit het huidige ka binet, PvdA, WD en D66, spra ken in het regeerakkoord af de kwestie voor te leggen aan de Hoge Raad. Die adviseerde in april tot herstel van een beperkt hoger beroep. Voorwaardelijk voor chauffeur van rampbus neumarkt ap Zeven maanden na het buson geluk dat zeven leden van het zangkoor 'De Lofstem' uit El- burg in Duitsland het leven kostte, is de chauffeur gisteren veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van 20 maanden. Hij wordt schuldig geacht aan dood door schuld en het veroorzaken van lichamelijk letsel. Het ongeluk had op 8 de cember 1994 plaats op de Auto bahn Nürnberg-Regensburg. De dubbeldeksbus botste achter op een langzaam rijdende vracht wagen met boomstammen, omdat de 64-jarige bestuurder niet goed op de weg lette en met een defect zonneschermpje aan het morrelen was. Zeven passagiers werden gedood en 20 raakten gewond, acht van hen ernstig. De rechtbank in Neumarkt verweet de chauffeur 'grove onachtzaamheid'. De be stuurder "had zelf verklaard de vrachtwagen die met een snel heid van 35 kilointer per uur voor hem heuvelop reed niet te hebben gezien. De bus was er met een snelheid van 100 kilo meter per uur tegenaan gere den. Het zangkoor uit Elburg was op weg naar Wenen voor een uitvoering. Voorhoeve voor noodwetgeving op Sint Maarten schiphol «anp Minister Voorhoeve van Antilli aanse zaken wil op korte ter mijn de mogelijkheden van het bestuur op Sint Maarten uit breiden. Hij denkt daarbij aan snelle noodwetgeving. Dat zei hij op Schiphol na zijn bezoek aan het door de orkaan Luis ge troffen eiland. Om te voorko men dat de wederopbouw 'een rommeltje' wordt, wil hij met name gezaghebber Richardson de mogelijkheid geven snel te kunnen optreden. Het eiland zit nu in de 'chaos' van kort na de orkaan. Er stroomt veel financiële steun binnen en volgens Voorhoeve is het zaak dat er geen geld wordt verdiend aan de rampsituatie. Richardson heeft op korte ter- mijm om 112 miljoen gulden gevraagd en later nog eens 250 miljoen gulden. Hij wil dat geld gebruiken om het toeristensei zoen te redden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5