'Ik rook mijn hele balkon op Feiten &Meningen RVD kan citeren uit Troonrede niet verbieden Coffeeshops en politie vrezen chad» Nieuwe taak Radio Free Europe voor Oost-Europa EeN fëfêe muieu mv&z coz. DINSDAG 19 SEPTEMBER 1995 -_SC Wie heeft het auteursrecht op de Troonrede? Deze kwestie is plotseling actueel nu de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) een stokje wil steken voor de vertoning van een documentaire waarin geluisdsfragmenten uit oude Troonredes zijn verwerkt. Heeft de koningin het copyright? Nee, want zij is niet de auteur. Bij mondelinge voordrachten komt het au teursrecht toe aan de maker, niet aan degene die de tekst uitspreekt. Maar ook als de koningin de Troonrede eigenhandig had geschreven, dan geldt toch de rege ring in haar geheel als auteur. Het is een staatsstuk. Voor overheidsdocumenten kent de Auteurswet en kele aparte regelingen. De bedoeling is nu juist dat wat de overheid openbaar maakt een zo breed mogelijke bekendheid krijgt. Het algemeen belang vereist een on belemmerde mogelijkheid om kennis te nemen van openbare uitingen van de overheid. Om deze reden rust er nooit ofte nimmer auteurs recht op wetten, verordeningen, rechterlijke uitspraken en dergelijke. Dat is zelfs een beginsel van de rechts staat. Bij andere teksten die door de overheid openbaar zijn gemaakt, zoals nota's, rap porten, ook de Troonrede, geldt een heel beperkte vorm van au- teursrerecht. De wet zegt daar uitdrukkelijk over dat de verdere openbaar making van een 'door of vanwe ge de openbare macht' gepubli ceerd werk geen inbreuk op het auteursrecht oplevert. Er hoeft dus nooit toestemming voor re- produktie te worden gevraagd, tenzij het copyright uitdrukke lijk is voorbehouden. Dat laatste zou bij een document als de Troonrede bijzonder eigenaar dig zijn. RVD-directeur J. van der Ploeg verkeert echter in de veronderstelling dat hij de film De Passanten - die donderdag wordt vertoond op het Nederlands Filmfestival - kan verbieden. Althans, hij denkt dat de RVD als auteursrechthebbende toe stemming kan weigeren voor het gebruik dat regisseur Annegriet Wietsma en producent Erik Willems van de passages uit oude Troonredes hebben gemaakt. Daar om zou zowel de vertoning op het Nederlands Filmfes tival als uitzending op de NCRV-televisie niet mogen doorgaan. Maar omdat openbaarmaking van een staatsstuk geen inbreuk op het copyright betekent, kan de RVD die openbaarmaking onmogelijk verbieden. Verwon derlijk dat de Nederlandse Vereniging van Journalisten overweegt naar de rechter te stappen om de RVD te dwingen alsnog toestemming te geven: er hoeft hele maal geen toestemming te worden gevraagd als het co pyright niet uitdrukkelijk is voorbehouden. Tussen neus en lippen door heeft directeur Van der Ploeg echter laten weten dat de RVD sinds jaar en dag toestemming weigert voor het gebruik van fragmenten uit de Troonrede. Dat maakt de zaak nog pikanter, want als dit waar is, dan misbruikt de RVD dus sinds jaar en dag het auteursrecht. Nog bonter maakt Van der Ploeg het als hij zegt dat het tot de taak van de RVD behoort erop toe te zien dat onderdelen van de Troonrede niet uit hun context wor den gelicht. Dus iemand die bijvoorbeeld een artikel wil schrijven over de geschiedenis van het onderwijsbeleid, zou niet alle passages in achtereenvolgende Troonredes over het onderwijs achter elkaar mogen zetten? Deze absurde redenering verdraagt zich moeilijk met de grondwettelijke informatievrijheid, maar is ook - op nieuw - in strijd met de Auteurswet. Daarin is namelijk uitdrukkelijk een regeling opgenomen van het zogehe ten citaatrecht. Omdat de Troonrede op radio en televi sie wordt uitgezonden, mag elke maker van een televi sieprogramma daar met bronvermelding naar believen passages uit overnemen. De NCRV kan De Passanten rustig uitzenden. GIJSSCHREUDERS juridisch medewerker Kabinet geeft met drugnota lucht aan thuiskwekers Jaren geleden slaagde een onverlaat er in een plant van zijn balkon te pikken. De man was via de regenpijp omhoog geklommen. Wim Meijer voorkwam herhaling door de aanplant van, wat hij noemt 'natuurlijk prikkeldraad': een paar uitbundig langs de muur klimmende, prikkende rozen struiken. Sinds die tijd groeit en bloeit de nederwiet van thuiskweker Meijer onbekommerd. Zijn vijf meter lange balkon, met uitzicht op de werkkamer van de Amsterdamse burgemeester Schelto Patijn in het stadhuis, staat zo vol met manshoge groene planten dat er nauwelijks plaats is voor een tuinstoel. Dat vindt hij niet erg. Het welzijn van zijn planten gaat hem boven alles. Nederwiet-kweker Wim Meijer: „De hasj die koffieshops verkopen, vind ik net samengeperste geitenkeu tels". FOTO ANP HANS STEINMEIJER Naarmate de toppen verder bo ven de balkonrand uitpiepten, groeide ook zijn onrust. Stel dat een agent op een dag met zijn verkeerde been uit bed stapt. Die zorg is sinds het verschijnen van de drugnota van de minis ters Sorgdrager en Borst voorbij. Kleinschalige thuisteelt mag, vindt het kabinet. Meijer kan opgelucht ademhalen. Zeven jaar geleden stopten hij en een paar vrienden hun eerste zaden in een potje aarde in het kader van een weddenschap 'wie het eerste wietje had'. „Het ging hopeloos mis. Wist ik veel dat die planten zoveel water no dig hadden." De kluit droogde uit en een stevige storm die de haarwortels kapot schudde, deed de jonge plant definitief de das om. De weddenschap verloor hij, maar de interesse was definitief gewekt. Meijer kweekte verder, las boeken over de teelt van ma rihuana en bond de strijd aan met spint, luizen en rupsen. Hij experimenteerde er lustig op los. Probeerde de samenstelling van de aarde te verbeteren door toevoeging van salpeterzuur, tuin- en zeewierkalk en verwen de de planten met bitterzout, wormen- en fuchsiamest. „Ik streef naar perfectie. Hoewel ik in het begin amper een zaad je omhoog kreeg." Reden waar om hij hartelijk moet lachen om beginnende thuiskwekers die denken met het af en toe toe dienen van een scheut water snel hun fortuin in de soft drugsector te kunnen maken. „Er kan zoveel mis gaan. Het is een ijzersterke plant hoor, hij overleeft alles. Alleen is het re sultaat een ielig exemplaar dat weinig rookbaars oplevert. Nederland telt naar schatting tien- tot twintigduizend thuis kwekers die in de tuin, op het balkon, op zolder of in de slaap kamer tussen de zes a honderd planten kweken en jaarlijks tus sen de 50 en 75 ton nederwiet produceren. Die schatting ba seert economisch geograaf Adriaan Jansen, auteur van het boek 'Cannabis in Nederland', op het aantal groeilampen dat per jaar wordt verkocht. In 1994 waren dat er 20.000. Jansen: „Die blijven natuurlijk niet allemaal in Nederland. Wat dat betreft loopt de drugnota van de ministers Sorgdrager en Borst achter de feiten aan. De export vindt voornamelijk plaats in de vorm van hard- en software. Zaden, lampen en fol- r Politiekorpsen en coffeeshophouders vrezen een chaos nui dereen van minister Sorgdrager van justitie tien wietplantei ,g zijn balkonnetje mag hebben. Hoewel het oogluikend word f0 toegestaan, is het zelf kweken van wiet nu nog illegaal. e| „Dit gaat gigantisch uit de hand lopen", meent de Arnhem politie. „Hebben we de coffeeshops net aardig onder contri [3| krijgen we het volgende probleem. Deze nieuwe maatregel n ongetwijfeld een hoop mensen op een idee brengen." De p e tie is niet van plan de straten af te struinen. „Dat gaat niet.i hebben onze handen vol aan de harddrugs." Woordvoerder Bierens van de Bond voor Cannabis Detaillis ia) voorspelt een rage in het telen van nederwiet. „Aan één kaï 5V zijn we wel blij dat het steeds meer wordt gelegaliseerd. Ma als iedereen op eigen houtje gaat telen, wordt onze handel rj platgelegd." ,p De Algemene Nederlandse Politiebond en de Vereniging va j Nederlandse Gemeenten willen niets over het nieuwe drug! |e leid zeggen, voordat 'uitvoerig overleg is gepleegd'. DEN HAAG GPD ders van de firma Sensi Seed met informatie over het thuis- kweken". BINNEN KWEKERS Export van nederwiet is er vol gens Jansen nauwelijks. „De Nederlandse markt is nog niet verzadigd." Import van buiten landse hasj is sinds een jaar of zeven drastisch afgenomen. In Nederland gekweekte wiet en hasj voorziet inmiddels in drie kwart van de Nederlandse con sumptie. Die vervanging van geïmporteerde softdrugs door kweek van eigen bodem zette zeven jaar geleden in. De groe ne lawine noemt Jansen het verschijnsel, dat hij omschrijft als een economisch mirakel. „Zonder de thuiskwekers was dat nooit mogelijk geweest." Het zijn voornamelijk de bin- nenkwekers die verantwoorde lijk zijn voor de grote produktie. Het aantal buitenkwekers is vol gens Jansen de laatste jaren af- genomen.„Onder invloed van rovers en de politie", zegt hij. Meijer kan ervan meepraten. Hij beleefde menig benauwd ogenblik als politie te paard op ooghoogte zijn balkon passeer de, maar van een inbeslagname kwam het nooit. Wetenschap per Jansen noemt het uniek dat het kabinet volgens de drugnota thuisteelt op kleine schaallt cieel wil gedogen, hoewel! j duidelijk is hoeveel plantf mand er op mag nahoude „Doet er ook niet echt toe dus Jansen. „Je hebt een paar gram wiet oplev&i en planten waarmee je kil oogst. De kwaliteit telt, ni aantal." Meijer geniet al vanaf jun zijn eerste oogst. Dan dro de eerste verse bolletjes n werkzame bestanddeel Tl v de magnetron. Over de kv van zijn eigen kweek is hi tevreden. Beter dan wat koffieshop verhandelt, vii Er hebben zich nog geen teresseerdekoffieshophoi gemeld en ze kunnen ziel de moeite besparen. „Ik mijn hele balkon op", zeg Meijer. „Helaas overbrug geen heel jaar. Dan ben aangewezen op de koffies Geen onverdeeld genoege - vindt hij. „De hasj die ze pen, vind ik tegenwoordig smerig. Net samengepersi tenkeutels. De mijne is ve kerder. Ik meet de kwalite aan de manier waarop mi vrienden de deur uitgaan, hun huis niet meer kunne den, is het goed." AMSTERDAM SASKIA BELLEMAN De oprichters van Radio Free Europe gingen er begin jaren vijftig van uit dat de val van het communisme in Oost-Eu ropa niet lang op zich zou la ten wachten. Daarom was het omroepgebouw in München alvast zó ingericht, dat het na de 'bevrijding' van het Oost blok als ziekenhuis kon wor den gebruikt. De verhuizing liet bijna een hal ve eeuw op zich wachten. Deze zomer nam de zender zijn in trek in wat tot een paar jaar ge leden nog het hol van de leeuw was: het parlementsgebouw van de Tsjecho-Slowaakse federatie, dat sinds de scheiding van Tsje chië en Slowakije begin 1993 leegstond. „Het grootste redac tielokaal in Europa", noemt een omroepster het nieuwe onder komen in hartje Praag. Presi dent Véclav Havel heeft het pand vorige week zelf officieel De afgelopen jaren waren roeri ge tijden voor RFE. Vorig jaar bracht Washington het budget van 210 miljoen dollar terug naar 75 miljoen. Werkten er in 1993 in München nog 1.600 medewerkers, in Praag zijn het er nog maar 450. Die verzorgen wekelijks 725 radio-uren in 21 talen voor Oost-Europa en de vroegere deelrepublieken van de Sovjetunie (onder de naam Radio Liberty). Tijdens de Koude Oorlog haalde de zender zich steevast de woe de van de communistische au toriteiten op de hals met zijn uitzendingen die voor het Oost Tot op het laatste moment voor de opening van het nieuwe onderko men voor Radio Free Europe werd in het voormalige parlementsgebouw van de Tsjecho-Slowaakse federatie gewerkt aan de inrichting. FOTO ANP blok waren bestemd. De CIA had de dienst in 1951 opgezet om het Sovjet-imperium te de stabiliseren. De geheime dien sten van het Warschaupact de den alles om de omroep te dwarsbomen, tot en met bom en moordaanslagen toe. EIGEN SUCCES Met de val van de Berlijnse Muur in 1989 en de ineenstor ting van de Sovjetunie twee jaar later, leek RFE aan zijn eigen succes ten onder te gaan. Oost- Europa was immers van het communisme bevrijd, wat was dan het nut van een op dat ge bied gerichte radiozender? Zo dachten ook velen erover bin nen het Amerikaanse Congres, dat sinds 1971 RFE/RL finan ciert. Maar de nieuwe leiders in Oost- Europa schoten de zender te hulp. President Walesa van Po len bepleitte het voortbestaan van Radio Free Europe, zijn Est se ambtgenoot Lennart Meri droeg het station zelfs voor voor de Nobelprijs voor de Vrede. Vaclav Havel, een trouw luiste raar toen hij dissident was, bood de omroep een parle mentsgebouw in Praag aan. Directeur Robert Gillette ziet nog genoeg werk voor Radio Free Europe. „In landen als Wit- Rusland (Belarus), Slowakije en de Centraalaziatische republie ken staan dé media onder druk van de autoriteiten. Wij zijn daar vaak de enigen die even wichtige berichtgeving volgens Westerse journalistieke normen verzorgen. Bovendien kunnen ze via ons horen hoe het met privatisering en democratise ring in hun buurlanden staat, en leren van ontwikkelingen in de Europese Unie en de NAVO." De oudgedienden hadden grote moeite met de ommekeer. Voor veel Oosteuropese emigranten en dissidenten die het commu nisme in hun land waren ont vlucht, was RFE in München een klein getto geworden. „Het was alsof ze hun ouders verlo ren", aldus een medewerkster. „De radio was hun roeping en hun wereld, zij spraken vaak geen Duits en gingen haast al leen met elkaar om." Wel kon de zender na de omslag in Oost-Europa voortaan veel journalistieker opereren. Hij hoefde zich niet te beperken tot commentaren en analyses. „Vroeger was ons nieuws uit Li touwen soms weken oud, om dat het afkomstig was van dissi denten en de samizdat (onder grondse pers)", vertelt Kestutis Girnius van de Litouwse dienst. Tegenwoordig beschikt RFE over bureaus en corresponden ten in het gebied zelf. CONCUURENT Radio Free Europe moet zich nu waarmaken in een groeiende mediamarkt in Oost-Europa. Commerciële radio's zenden voornamelijk popmuziek en talkshows uit, maar de televisie is een geduchte concurrent. Niet alle RFE-diensten hebben de sanering overleefd: de Hon- gaarstalige dienst is opgedoekt, en de Tsjechische en Poolse worden geprivatiseerd. Ook de onderzoeks- en archief dienst is verzelfstandigd en om gedoopt tot het Open Media Research Institute (OMRI) in Praag, een samenwerkings- dienst van RFE en de Hongaars- Amerikaanse multimiljonair en filantroop George Soros. De OMRI-onderzoekers, die een weekblad en een dagelijks be stand op Internet opstellen, be studeren ongeveer 1500 kranten en bladen uit de regio. „We voe den elkaar nog steeds met infor matie", zegt OMRI-directeur Duncan Perry over de samen werking met RFE. Uiteindelijk hoopt directeur Gil lette dat Radio Free Europe over een paar jaar in zijn huidige vorm niet meer bestaat. „Ik zou graag zien dat onze landenzen- ders op den duur als volwassen kinderen het ouderlijk huis ver laten, zonder steun uit Was hington. Dan houden we hier in Praag alleen een centrale kern over, zoiets als het Britse Geme nebest." Eind 1999 buigt het Amerikaan se Congres zich over verdere privatisering van de zender. Gir nius: „Als we dat jaar halen, zal ik blij verrast zijn, en overwel digd door de vrijgevigheid van het Congres!" PRAAG DIEDERIK KRAMERS WIM STEVENHAGEN UIÊT Aiieai mm fWp&J, OOK ivweg uir&eJ&J /VlIMPEk 15 41L&AWL MOfllÉj HOOfL^ Nieuwe SNÉiHawBÊéjgeNiE# |S PÉEU&S MT WIE ZDÉX0JF

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2