Drie dikke zoenen van zeehond Minnie Homoseksualiteit taboe op Wereldraad van Kerken Leiden Treinverkeer rond Leiden weer beperk Kortingen op contributi en allerlei kortingspasse Kerk Samenleving Hervormde zendingsman ds. Hoekstra overleden DINSDAG 19 SEPTEMBER 1995 Boycot moslims Paus Johannes Pauius II is gistermiddag in de Kenyaan- se hoofdstad Nairobi aange komen voor het derde deel van zijn reis door Afrika. Eer der bezocht hij Kameroen en Zuid-Afrika. President Daniel arap Moi, kerkelijke hoog waardigheidsbekleders en Afrikaanse zangers en dan sers verwelkomden de 75-ja- rige kerkleider op het vlieg veld. De paus riep in een toe spraak op de luchthaven de Kenyanen op tot eenheid, so lidariteit en respect voor de mensenrechten en de vrij heid van ieder individu. Het hoogtepunt van het pauselij ke bezoek aan Kenya is dins dag een mis in de open lucht in Nairobi, waarbij een mil joen gelovigen worden ver wacht. Verder bespreekt de paus met kardinalen en bis schoppen uit acht landen in Oost- en zuidelijk Afrika de resultaten van de vorig jaar gehouden synode van Afri kaanse bisschoppen. Afrika-synode Vlak voor de aankomst van de paus besloot de Kenyaan- se moslimgemeenschap om het bezoek van de rooms-ka- tholieke kerkleider te boycot ten. „De moslims hebben het gevoel dat de centrale bood schap van de Afrika-synode is dat de RK-Kerk heel Afrika voor het jaar 2000 wil evan geliseren, en dat is in strijd met hun eigen doelstellin gen", aldus pater Stephen Okello, coördinator van het pausbezoek. Klaagmuur Rabbijn Yehuda Meir Getz, die de afgelopen 27 jaar de Klaagmuur en andere heilige plaatsen van Oost-Jeruzalem onder zijn hoede heeft ge had, is op 71-jarige leeftijd na een hartaanval overleden. Gisteren werd hij in aanwe zigheid van duizenden be langstellenden op de Olijf berg begraven. Getz werd rabbijn bij de Klaagmuur, een overblijfsel van de in het jaar 70 verwoeste tweede joodse tempel, nadat Israël in 1967 Oost-Jeruzalem had ingenomen. Zondag 24 september rijden op nieuw minder treinen van en naar station Leiden. Vanwege omvangrijke werkzaamheden aan het station heeft de NS de dienstregeling aangepast. Tussen Schiphol en Leiden, Haarlem en Leiden en tussen Leiden en Den Haag CS rijden de gehele dag minder treinen dan normaal. De stoptreinen Lelysta d/U trecht-Schiphol-Hoofd- dorp-Den Haag CS worden 's morgens vervangen door bus sen. 's Middags rijden zij s een keer per uur. De nachttreinen rijde:, zaterdag op zondag ovl andere route. Reizigers Schiphol naar Amsterdam met een vervangende voor reizigers van Schipho Leiden v.v. rijdt een bus. De sneltreinen Amstei Haarlem-Den Haag LIS-P, dam v.v. en de intercity's!1 Amsterdam-Schiphol-Den HS-Rotterdam-Vlissingeni sel v.v. rijden volgens hets boekje. den uittrekken voor het de tie-systeem. Het budget vervolgens in de jaren '97t met respectievelijk 50.00 100.000 gulden worden hoogd. Naast het declarati» teem voor sociaal-culturelf viteiten blijven kwijtschs van gemeentelijke heffing* ABW-plus en bijdragen i band met de Regeling lingsbijdragen onderdeel ken van het minimabeleid De Sociale Dienst lipei verleden tegen het prol aan dat slechts een klei deelte van de mensen me minimuminkomen g( maakte van de regel inge; hun financiële positie te teren. Het niet-gebruik zo; gens de notitie moeten w tegengegaan door onder ai betere voorlichting. Daai wordt naar een systeem zocht, waarbij mensen dn één onderdeel van het mii beleid in aanmerjing kc automatisch op de hoogte den gebracht van de ai mogelijkheden. Daai streeft de gemeente naari voering van slechts één lol dat verband wordt g( naar de mogelijkhedi om kwijtscheldingsregeling bij ale Zaken. LEIDEN ANNET VAN AARSEN Er is een nieuw reductie-sys teem in de maak voor Leide- naars met een minimum-inko men. Als vanavond de commis sie voor werk en sociale zaken positief beslist over de notitie minimabeleid, kunnen mensen met een inkomen tot 110 pro cent van de bijstandsnorm vol gend jaar vijtig provent korting krijgen bij onder andere de aan schaf van ns-kortingspassen en museumjaarkaarten, lidmaat schappen bij sportclubs en cur sussen. Voor een aantal kor tingsmogelijkheden (onder an dere bij de sportclubs) geldt een maximum van 150 gulden. De nieuwe regeling is eigen lijk de vervanging van de vroe gere Sleutelpas, die voor alle in woners van Leiden was bedoeld maar nooit een succes is gewor den. De gebruikers van de nieu we regeling zouden zich bij de sportverenigingen, de biblio theek of de ns niet hoeven te le gitimeren als iemand met een minimum inkomen. Ze dienen de contributie of de aanschaf van een kortingspas gewoon te betalen en kunnen vervolgens met de betalingsbewijzen bij de Sociale Dienst de helft declare ren. Op die wijze hoopt de ge meente stigmatisering van mensen met een minimum in komen te voorkomen. De gemeente Leiden wil voor volgend jaar ruim 186.000 gul- - Van het declaratie-sys voor sociaal-culturele acti ten 'zouden studenten w uitgesloten. REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 07I-! m- as C O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00uur 071-128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. 5teverink 071-356356 OMBUDSMAN R. D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE G. J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties: 071-3 Familieberichten: 023-3 023-i Redactie: 071-i Hoofdredactie: 071-i ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17is 1 071-1 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17u; 071-1 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) j per maand (autom. betaling) j per kwartaal (acceptgiro) i per kwartaal (autom. betaling) j per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per'kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTES Voor mensen die moeilijk lezen, slecht! hebben of blind zijn (of een anderels dicap hebben), is een samenvatting»! regionale nieuws uit het Leidsch DagS geluidscassette beschikbaar. Voor infó 08860-82345 (Centrum voor Gesprot? tuur, Grave). ZIEKENH'UIZE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en» woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessen' en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, vooi; ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30uJ na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot2 uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00—14.30 uu' 18.30-19.OOuur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kb en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 ui 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uié leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitslus voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een njimf zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelaen de volgende tijden: keel-, neus- en oor» kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkuni» heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-1' uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. Cindy Jungschlager geeft een rondj stapt ze buiten over de omhei ning van het kunstmatig aange legde zeehondenwad. Trainer- verzorger Bert van het dieren park is in haar nabijheid en dat stemt de robben zichtbaar te vreden. Cindy wordt geaccepteerd in hun territorium en ze kan hele maal niet meer stuk bij de zee honden als ze hier en daar ook nog eens een rondje makreel weggeeft. Het resulteert uitein delijk in drie dikke zoenen van zeehond Minnie. Of dat lekker der is dan kussen met jongens, wordt haar gevraagd. Het ant woord is kort en bondig: „Jaaaah..." Via de zeeleeuwen, die door hun standvastige karakter een stuk moeilijker zijn te benade ren dan zeehonden, wandelt Bert met zijn 'assistente voor makreel. een dag' langs de waterbak met walrussen. Het zijn er vier: Na- tasja, Igor, Olga en de drie maanden oude Nicolai. Wat zo veel betekent als 'overwinnaar'. Nicolai is namelijk de eerste in Nederland geboren walrusbaby. „Wat een lief, klein poepie", lacht Cindy. Maar wel een 'lief, klein poepie' van zo'n slordige hondervijftig kilo. Later, achter de schermen, wordt duidelijk waarom Nicolai zo schattig overkomt tussen de drie vol wassen walrussen. Dan komen pappa Igor en 'tante' Natasja namelijk even om een hoekje gluren. Voorzichtig steekt Cindy haar hand tussen de tralies door. In de richting van Igors imposante hoofd, dat vastzit aan een nog veel imposanter lijf. „Aai hem maar", zegt Bert, „hij doet je niks". Maar ja, oog in oog met een beest van vijf honderd kilo, dat is toch even wennen. Nee, dan liever een dolfijn. Zegt Cindy, die 's middags bij hoge uitzondering door de trai ners van het Dolfinarium wordt uitgenodigd voor de geheime teambespreking, die voorafgaat aan iedere voorstelling. De strekking van het verhaal gaat echter aan haar voorbij. Cindy Jungschlager is volledig in de ban van wat straks gaat komen. Ze wacht geduldig op haar mo ment. Als het 'gewone' publiek na de fascinerende show naar de uitgang van het theater beent, is het zover. Ze kan het nauwelijks geloven. Al zo vaak moest Cindy na een voorstelling in de bezoe kersstroom mee naar buiten schuifelen, tevergeefs hopend dat iemand haar via de achter deur alsnog naar het platform FOTO UNITED PHOTOS DE BOER zou loodsen. Maar vandaag, maandag 19 september 1995, is alles anders. Cindy Jungschlager is eregast in Harderwijk en mag door de voordeur naar de büh ne. Op haar knieën knuffelt ze daar een voor een de dolfijnen, die maar geen genoeg kunnen krijgen van al die plotselinge aandacht. Net als Cindy zelf overigens: „Wat is dit allemaal onwijs gaaf...". En later, als zij voor een keer de commando's uit mag delen aan de rand van het bassin en de dolfijnen op haar teken pi rouettes maken, op hun buik zwemmen en torenhoog uit het water springen: „Dit wilde ik nou zo graag. Ik wist van tevo ren niet precies wat er vandaag allemaal zou gaan gebeuren, maar het was nog mooier dan ik had durven dromen". BUITENLAND KORT Homoseksualiteit is voorlopig nog taboe op de Wereld raad van Kerken. „Wij willen het onderwerp niet nege ren, maar als kerken zijn we nog niet zo ver dat we open lijk kunnen spreken over een materie die ons zo ver deelt", aldus secretaris-generaal dr. Konrad Raiser giste ren op de zitting van het centraal comité (breed bestuur) van de Wereldraad in Genève. Raiser zei dit tijdens de bespre king van de voorbereidingen van de grote assemblee in 1998 in Harare, de hoofdstad van Zimbabwe. Hij reageerde op een vraag die hem al vele malen in de wandelgangen was ge steld, maar die de Nederlander dr. Karei Blei hardop stelde: zijn er genoeg garanties dat Zimba bwe op de assemblee geen ho mo's zal weren? De president van Zimbabwe, Mugabe, heeft vorige maand opnieuw homovijandige uit spraken gedaan, die overigens door de kerken daar werden ge steund. Op een eerdere waag van de Wereldraad had de mi nister van binnenlandse zaken van Zimbabwe al verzekerd dat Ds. J.M. Hoekstra, voormalig Afrika-secretaris van de Raad voor de Zending van de Neder landse Hervormde Kerk (NHK), is afgelopen vrijdag op 73-jarige leeftijd overleden. Dat maakte zijn kerk gisteren bekend. Hoekstra werkte van 1963 tot 1982 als Afrika-secretaris. Hij geldt als één van de pioniers in iedereen naar de assemblee kan, aldus Raiser, die op zijn beurt verzekerde dat de kwestie alle aandacht heeft. In één adem riep hij de afge vaardigden op geen principiële discussie over homoseksualiteit te voeren. Het is een bekend feit dat binnen de lidkerken zeer verschillend wordt gedacht over deze kwestie. Het deed de an dere Nederlandse afgevaardig de, ds. Jaap Huttenga, opmer ken dat dit al onderwerp num mer drie in een paar dagen tijd was, dat gezien de gevoeligheid taboe was. De tweede kwestie kwam ook gisteren aan de orde: de vraag of op deze assemblee de avond maalsviering wel moet door gaan. De orthodoxe afgevaar digden waren er fel voor om de de contacten van de NHK met zusterkerken in Afrika. Hoekstra groeide op in Ne- derlands-Indië, waar hij ook de Japanse bezetting meemaakte. Tussen 1947 en 1953 studeerde hij theologie aan de Rijksuniver siteit Leiden. Van 1955 tot 1963 was hij directeur van het oecu menisch vormingscentrum Oud-Poelgeest. gebruikelijke eucharistie te schrappen. Zo had de patriarch Georges Tsetsis het op de vorige assemblee 'pijnlijk' gevonden dat hij het voor zijn geweten niet kon verantwoorden aan het avondmaal aan te gaan. Dus om zulke problemen te voorkomen geen avondmaal? Dat was voor een reeks afge vaardigden weer een enorm be zwaar. Blei opende de rij met op te merken dat zo'n keuze pas 'pijnlijk' is. Anderen noemden het voorstel 'een stap terug' en 'niet uit te leggen aan de bui tenwereld en veel van de lidker ken van de Wereldraad'. En het andere hete hangijzer was de situatie in voormalig Joegoslavië. Het centraal comité besprak zaterdag de eerste ver sie van een boodschap waarin allen die betrokken zijn in de oorlog daar worden opgeroepen 'in Gods naam' het geweld te beëindigen. Het stuk, waaraan tot het laatste moment is ge sleuteld, was zo knap opgesteld, dat een botsing werd voorko men. Nieuwe voorzitter voor Zevende-dags Adventisten HUIS TER HEIDE «ANP Het algemeen bestuur van de Kerk van de Zevende-dags Adventisten heeft ds. G. Ko ning uit Ede als nieuwe voor zitter gekozen. Koning, voor heen algemeen secretaris van het kerkgenootschap, volgt ds. G. Mandemaker op, die om gezondheidsredenen is afgetreden. Ds. R. de Raad uit Norg wordt de nieuwe al gemeen secretaris. De Kerk van de Zevende- c(ags Adventisten telt in Ne derland ongeveer 15.000 le den, van wie ongeveer 5000 als volwassenen zijn ge doopt. De belangrijkste ken merken van het kerkgenoot schap zijn de verwachting van een spoedige weder komst van Christus en de viering van de rustdag op za terdag. BEROEPINGSWERK DE SPITS Het werk van oude bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Vandaag in De Spits: de hervormde kerk van Woubrugge. DE WEEK VAN DE BEZORGER Een week per jaar wordt er door alle kranten in Nederland extra aan dacht aan de bezorgers van de krant besteed. De Week van de Bezorger staat dit jaar in het teken van de droomwens. De krant laat deze week een aantal droomwensen van bezorgers in vervulling gaan. Cindy Jungschlager uit Sassenheim wordt welkom geheten in Dolfi narium Harderwijk en mocht een kijkje nemen achter de schermen. HARDERWUK DICK SINTENIE MEDEWERKER Cindy Jungschlager was al vaker in Dolfinarium Harderwijk ge weest. Ze zag er zeehonden zwemmen, genoot van de dol fijnenshow en gruwelde bij het aanzicht van de vreemd kronke lende roggen in het bassin bij de souvenirshop. Daarna nog een ijsje en dan terug naar huis. Leuke uitstapjes, maar Cindy Jungschlager wilde meer. Want hoe ging het er achter de scher men van het zeedierenpark nou eigenlijk aan toe? En hoe zou het zijn om een dolfijn te aaien, of een zeehond te voeren? Het was een stil verlangen van de middelbare scholiere uit Sas senheim om dat alles een keer mee te maken. Gisteren werd haar droom werkelijkheid. Het kopje warme chocolade melk dat bij ontvangst wordt aangeboden is nauwelijks ach ter de kiezen, of Cindy Jung schlager beleeft het eerste hoogtepunt van de dag. Gehuld in een rood blauw pak en een paar rubber laarzen van Dolfinarium V Harder wijk en gewa- pend met

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12