Uiden Pizzakoeriers ook vaak van bromfiets beroofd Sportwethouder: ubs moeten zelf et ideeën komen Maatregelen tegen stinkende biobak Scholiere valt in de prijzen met scriptie over Macedonië 'Bussie komp zo ISDAG 19 SEPTEMBER 1995 971 11 f.hennvvan egmond, 071-356414, plv -chef hans koenekoop, 071-356429 Trillingen A 3 Buren van Sensor I J Nederland in Voor schoten hebben last van trillingen die het bedrijf veroorzaakt. Overslag rDe bouw van de 1 J vuiloverslag in Zoe- terwoude kan vertraging oplopen door bezwaren van omwonenden. azend na belediging moeder gEN» Hen 46-jarige Leidenaar heeft gistermiddag aan de Ger- Kasteinstraat de ruiten ingegooid van een 46-jarige vrouw die n moeder had beledigd. De vrouw had voor het raam van haar jaarde benedenbuurvrouw demonstratief met de vingers de nis dichtgeknepen, om duidelijk te maken dat zij vond dat er -alijke geuren uit haar keuken kwamen. Zij had daar al eerder er geklaagd. De 46-jarige zoon werd razend, pakte een hamer isloeg twee ruiten van de bovenbuurvrouw in. Na bemidde- igdoor de politie beloofde de man de schade te vergoeden. De ivenbuurvrouw kreeg van de politie het advies geen nare op- erkingen meer te maken. NNO 1895 Donderdag 19 september et bezoek der HH. MM. de Koninginnen. Om 3 u. 48 m. kwa- en HH. MM. alhier aan en na verwelkoming door den burge- eester en onder luide toejuichingen van het groote publiek erd de stad ingetrokken. Aan de Wittepoortskazerne kwam de icht naar buiten en bewees den Koninginnen de verschuldig- eer, gelijk dat ook de jongens der Kweekschool voor Zeevaart tden. Overal op den weg tot aan het Museum stond een talrijke geschaard, uit welker midden telkens hoezees en „leve Koninginnen!" opstegen. NNO 1970 zaterdag 19 september Leidse Merenwijk is een kale vlakte, deels nog een groene aider tussen stad en meren, waarin koeien grazen, en deels een ndvlakte, waar draglines driftig graven. Over vijf a zes jaar oet hier een stadsdeel staan, globaal 5 a 6000 huizen voor I.OOO Leidenaren. Met kerken, scholen en winkels. Het moet n leefbaar stuk Leiden worden, niet goedkoop om te wonen, aar aantrekkelijk gebouwd. Pubjiek reageert rustig op treinstoring Een koerier van pizzeria Pico Bello. Twee koeriers raakten hun brommer kwijt. FOTO LOEK ZUYDERDUIN herman joustra &LT rCH thije< louder H. de Goede (sport) :htte gisteravond een be te brengen aan het hol de leeuw. Op de algemene jnvergadering van de Leidse irt Federatie zou hij immers rivisie geven op het gemeen- jke sportbeleid van de ko- o nde jaren. Maar het viel hem szins mee. Als hij zich al in hol van de leeuw bevond, in kantine van voetbalvereni- UVS, dan werd er slechts jes gegromd. Echt gebeten rrf hij niet door de vertegen- ordigers van de verschillende )e Goede had als wapen 'een meegenomen. „Die wil idlie voorhouden", sprak hij er dan eens. Zijn boodschap de komende jaren: sport- enigingen moeten niet louter problemen bij de gemeente erleggen en alleen maar kri- leveren. Op de sportnota foorbeeld. Nee, ze moesten (e(j kzelf waar mogelijk met con- ete plannen en ideeën voor 170 lossingen komen. „Kijk eens spiegel. Draag eens alter- ieven aan. Schud de politiek is wakker", zei hij. En: „Er niet veel mensen in de ge- eenteraad te vinden die sport- inded zijn." En: „Mijn ideeën uw ideeën moeten uiteinde- leiden tot een goed beleid." Slechts weinigen gaven te- ngas. Guldemond, van de «dse gymnastiekoepel GLG, neg waarom het college de innen van de GLG voor de ex- oitatie en ontwikkeling van' turn-annex sporthal zo aar terzijde had geschoven. >aarin geven we nota bene waar subsidie te krijgen valt. Bij NSF*NOC 500.000 gul den, als de bond een intentie verklaring afgeeft het plan te steunen. En bij Lotto/Toto een lening van een miljoen. Ik vind het jammer dat er niets met dat idee is gedaarr." De Gpede: „Maar zo'n hal moet wel draaiende worden ge houden. Ik zou graag willen we ten hoe. Kom dan met een con creet plan." Een vertegenwoordiger van tennisvereniging Unicum wilde vervolgens wel eens weten waarom de gemeente zo fors wil snoeien op uitgaven voor ten- nisaccommodaties. „Ik consta teer dat de politiek Leitensa (de overkoepelende tennisstichting Leiden Tennis Samenwerking, red.) pakt. We hebben steeds gezegd dat het de tennisvereni gingen leden gaat kosten, als we een .contributieverhoging moe ten doorvoeren. Privatisering zou beter zijn dan bezuinigen." Dat was De Goede niet met hem eens. ,,U heeft wat voor stellen op tafel gelegd. Ik hoop met een tegenbod te komen. Wat ik vraag is meer tijd. Bin nen een week of twee kunt u wat verwachten. P. Verstraaten, voorzitter van Lugdunum, deed de suggestie LSF instemmingsrecht te geven. „Want als we met plqnnen of adviezen komen, legt de ge meente die vaak terzijde. Of we worden op een andere manier gepakt. Realiseer je een mooie nieuwe accommodatie, dan be tekent dat dat de meer onroe- rend-goed-belasting moet beta len." „We proberen de LSF in een zo vroeg stadium bij onze plannen te betrekken", was de korte reactie van De Goede. leiden »cees van hoore vervolg van voorpagina De treinreizigers reageren over het algemeen rustig op de me dedeling dat er rond Leiden geen treinen meer rijden. Ieder een tracht op het Stationsplein de juiste bus te vinden. Aan de achterkant van de borden waar op de storing vermeld staat, hebben grappenmakers de woorden 'Bussie komp zo' ge schreven. Die bussen komen inderdaad snel maar kunnen de toevloed van reizigers bijna niet aan. Veel mensen worden bovendien de verkeerde bus in gestuurd. Bin nen staan de mensen met de neuzen tegen de ramen ge drukt. De meeste reizigers nemen het ongemak na een lange werkdag toch nog licht op. Al leen op de voorlichting hebben velen kritiek. Petra den Duik die vanuit Purmerend naar Rotter dam moest: „Ik ben vanuit Am sterdam Sloterdijk met een bus naar Heemstede gebracht en toen moest ik daar weer in een bus. Dat was van tevoren niet gezegd. En nu moet ik weer eerst met een bus naar een an der station en daar kan ik dan opstappen naar Rotterdam. Ik loop onderhand op mijn wenk brauwen. Ik heb nu maar mijn vriendje gebeld die me met de auto komt halen. Kijk, waar mensen werken, worden er fou ten gemaakt. Maar op het mo ment dat het misgaat, blijkt tel kens weer dat de NS geen ade quaat noodplan heeft. Dan ont breken de kracht, de macht en de mogelijkheid om mensen re delijk voor te lichten en verder te vervoeren. En daar baal ik van." Een agente van politie uit Lei den neemt het wat gemakkelij ker op. „Iedereen wil natuurlijk lekker naar zijn warme prakkie. Maar het valt best mee, hoor. We hebben de situatie onder controle." Het gezicht van de verantwoor delijk opzichter krijgt de volgen de dag iets gekwelds als hem wordt gevraagd hoe het kan dat een heipaal door de kabels is geslagen. „Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt. Ze werken bij de NS allemaal on der hoogspanning en dan barst het een keer. Ik schuif het nie mand in de schoenen maar wij hebben netjes ons werk gedaan. Nu moeten we alles weer herlo- kaliseren en de hele rotzooi staat twee dagen stil. We heb ben er een berg trammelant mee." Vervolg van voorpagina Behalve het geld worden de pizzakoeriers ook regelmatig beroofd van hun bromfietsen. De Leidse pizzeria's Paler mo en Pico Bello raakten al een aantal bromfietsen kwijt. Dieven die het op de brommers hebben voorzien bedie nen zich meestal van een aantal scenario's. leiden eric de jager In het eenvoudigste en brutaal ste geval wordt de bezorger on der bedreiging gedwongen zijn vervoermiddel af te geven. De creatieve breinen onder de ro vers geven valse bestellingen op. Wanneer de bezorger zijn vrachtje Italiaanse lekkernijen aflevert, verdwijnt achter zijn rug de bromfiets. Dit soort valse bestellingen wordt bij voorkeur opgegeven voor adressen op de hoogste verdieping van een flat gebouw. Als de bezorger op ne gen hoog aankomt, kan hij al leen maar toekijken hoe tiental len meters lager een 'nieuwe ei genaar' er met zijn brommer vandoor gaat. „Die brommers kosten je een paar duizend piek", zegt T. Ali- cavusoglu van Pico Bello. „Er gaat veel tijd en geld in die dief stallen zitten." Verzekerings maatschappijen weten niet hoe snel ze de hoorn op de haak moeten gooien als iemand die een bromfietsverzekering wil af sluiten zich voorstelt als eige naar van een pizzeria. Pico Bel lo raakte vorig jaar twee brom mers kwijt, S. Durmus van Pa lermo mist er inmiddels al drie. „Verzekeren is onmogelijk. De premie voor een jaar is net zo duur als een nieuwe bromfiets. Maar wat kun je aan die dief stallen doen?", waagt Durmus zich af. „We doen de brommers op slot en daarmee houdt het op." Alicavusoglu reed zelfs een keer 'undercover' achter een van zijn bezorgers aan. „Dat le verde niets op. Ik heb geen tijd om bij elke bezorging vanuit een donker hoekje mee te glu ren. Ik beperk me maar tot een aangifte achteraf. Niet omdat de politie er dan achteraan gaat, maar alleen voor het geval dat de bromfiets toevallig nog er gens gevonden wordt." Durmus van Palermo wordt ook moedeloos van de berovingen om geld. Hij adviseert zijn koe riers het geld altijd af te geven: „Als die jongen geslagen wordt, kan hij niets anders doen dan het geld geven. Ik heb liever dat de bezorgers heelhuids terugko men, dan bont en blauw. Van mij krijgen ze de instructie hun portemonnee maar af te ge ven." Vanaf nu geeft Durmus zijn werknemers uitsluitend klein geld mee. Dat doen overigens bijna alle pizzeria's. De buit van 240 gulden uit de Nieuwsteeg is dan ook een grote uitzondering. Van Alicavusoglu van pizza bezorgers Pico Bello krijgen de koeriers nooit meer dan vijfen twintig gulden mee. „Het helpt een beetje, maar er zijn altijd fi guren die al die moeite nog voor een tientje doen. Je kan er niets aan doen." Landelijke Pizza-ketens als Domino's en Pizza-team zorgen er altijd voor, dat de bezorger nooit meer dan 20 gulden wis selgeld bij zich heeft. Om de be zorgers geen aantrekkelijk doel wit voor overvallers te laten zijn, vermelden beide bedrijven in hun advertenties dat de klanten hun pizza's gepast moeten be talen. Bij het telefonisch door geven van een bestelling wordt dat nog eens extra benadrukt. leiden annet van aarsen Aan 'onhygiënische toestanden' bij het legen van biobakken moet zo snel mogelijk een einde komen. Vooral in warme perio den hebben vuilnismannen last van onwelriekende dampen, die leiden tot hoofdpijn, misselijk heid, moeheid en een rare smaak in de mond. Wethouder Jan Laurier kondig de gisteren maatregelen aan in een vergadering van de Gevulei, een samenwerkingsverband van gemeenten op het gebied van de vuilverwerking. Hij reageer de op een kranteartikel waarin Leidse vuilnismannen hun nood klagen. „Onze medewerkers hebben klachten. En met name in de warme periodes kunnen die klachten oplopen. Een situatie waar we echt iets aan moeten gaan doen. En dan heb ik het niet over lapmiddeltjes", aldus de wethouder. Het probleem met de biobak ken is overigens een landelijk probleem. „Ik heb begrepen dat de schrijver van het artikel eerst tevergeefs in een aantal andere gemeenten had gevraagd of hij mocht meelopen. Wij zijn daar heel open in geweest", aldus Laurier. Om de werkomstandigheden te verbeteren wil de reinigings dienst niet wachten op een on derzoek van de ministeries van milieu, volksgezondheid en so ciale zaken. Die kondigden kort geleden aan de gezondheidsrisi co's van de biobak te willen on derzoeken nadat vanuit Duits land verhalen de ronde waren gaan doen over kankerverwek kende stoffen in de gistende massa in de biobak. „Het on derzoek houden we in de gaten en als het verhaal blijkt te klop pen, moeten we ons bezinnen op maatregelen. Maar ik denk dat we op voorhand al iets moe ten gaan doen aan de onplezie rige werkomstandigheden", al dus Laurier. Klacht Waardeilanders over hoogbouw terecht leiden de 'vierkante kolos' niet past tussen de andere huizen op het eiland. De gemeentelijke commissie voor de beroeps- en bezwaarschriften geeft de bewoners gelijk. Ge bouwen op het Waardeiland mogen niet hoger zijn dan twaalf meter. Eventueel mag de gemeen te daar tien procent van afwijken, maar niet meer. Hoger dan 13,20 meter mag een gebouw dus niet zijn. De partijen onderhandelen nu over een oplos sing van het probleem. De bouw is nog niet be gonnen, maar de grond aan de Laan der Verenig de Naties is al wel bouwrijp gemaakt. De gemeente heeft ten onrechte toestemming ge geven voor de bouw van een complex van 37 wo ningen aan de Laan der Verenigde Naties bij de ingang van het Waardeiland. Het 13,70 meter ho ge bouwwerk is in strijd met het bestemmings plan, oordeelt de commissie voor de bezwaar schriften na klachten van onder meer de Vereni ging Waardeiland. De bewoners van het Waardeiland liepen in ju ni massaal te hoop tegen het door architect H. Mooiman ontworpen flatgebouw. Zij vinden dat NAGERECHT ngstige wegpiraten tëctaculaire achtervolgingen machtige scheurpartijen. Ie dacht dat die alleen maar Amerikaanse televisieseries lorkomen, moet zijn licht 0areens op maandagochtend •steken bij het kantongerecht n het Leidse Rapenburg, ant die snelheidsduivels en egpiraten die zich met 150 ki- imeter per uur en meer over [nalle provinciale wegen spoe- doen dat niet uit bravour of mdat ze haast hebben om bij an geliefde te komen, maar uit gst voor geheimzinnige ach- ft'olgers. Als er koplampen in achteruitkijkspiegel opdoe- en, krijgen ze steevast een aeld voor ogen van crimininele rekeningen langs de snelweg, •vangen door angst drukken 'dan het gaspedaal nog dieper zou denken dat het dan een 'luchting is als niet de mafia, aar oom agent achter ze aan t-De werkelijkheid is anders. !°r kantonrechtere. Oomen *kt de een na de ander veront- aardigd de indruk liever de ajd op leven en dood aan te ran met een Chinese triade in de berm bestraffend te °rden toegesproken door een onder. at geldt zeker voor een 21-jari- 1 Alphenaar die zich zelfverze kerd, de handen in de zakken, meldt voor het hekje van de rechter. Hij heeft voor zijn ge voel zwaar geschut in stelling gebracht. Zijn vader zit op de tribune en een vriend is opge trommeld als getuige. Allemaal om de rechter te overtuigen van de grote angst die hem in de greep had tijdens een ritje van Alphen naar Leiderdorp. En om duidelijk te maken dat niet hij, maar de achtervolgende agen ten fout zitten als ze een niets vermoedende, maar wat vlotte weggebruiker de stuipen op het lijf jagen. Het is een avond in december als het tweetal op pad gaat in de auto van Pa. Met naar eigen zeggen 150 a 160 kilometer per uur rijdt de Alphenaar nietsver moedend over de provinciale weg bij Jacobswoude als zijn vriend - kennelijk bevangen door de snelheid - plotseling moet plassen. Geen nood, hij draait het fietspad op en stopt. Als zijn vriend uit de nood is en hij even later over het fietspad en door de berm naar de weg hobbelt, wordt hij ineens een achtervolger gewaar. Als een pijl uit de boog schiet hij weg. On derweg worden stoplichten en alle mogelijke andere verkeers- signalen genegeerd om de ach tervolgers af te schudden. „Ik was bang", is de enige verkla ring van de verder toch vrij po tig ogende Alphenaar tegen rechter Oomen. Zijn vriend zal wel even voor hem getuigen hoe angstig het allemaal was. Maar als de rech ter hem voorhoudt dat meineed een directe aanhouding tot ge volg kan hebben is de vriend niet erg zeker meer van zijn zaak. Tot verdediging van zijn vriend kan hij niet veel meer uitbrengen dan: „We waren bang dat er op ons zou worden ingereden." Tijdens het requisitoir van offi cier van justitie E. Julsing-Nij- enhuis wordt het tweetal zicht baar kleiner. „U heeft als een malloot gereden en gebruikt nu een smoes over een achtervol ging als excuus. Het is uiteinde lijk nog een geluk dat er geen gewonden zijn gevallen." Ze eist een boete van 750 gulden en een ontzegging van de rijbe voegdheid van vier maanden. Op dat moment ontvalt het laatste brokje macho-pose aan de verdachte. „En ik had er dus vanaf kunnen zijn met het beta len van 200 gulden, kom we gaan" roept hij verbijsterd uit en voegt de daad bij het woord. Het wordt even stil in de zaal. Terwijl het geluid van slaande deuren klinkt neemt de rechter het woord. „Om onbegrijpelijke redenen heeft u inderdaad een schikking gehad", zegt Oomen onbewogen en veroordeelt de inmiddels vertrokken Alphenaar - die duidelijk voor vrijspraak ging - conform de eis. Ruzie Een 28-jarige Noordwijkerhou- ter neemt zijn verlies toch meer als de (angstige) man die hij zich ook achter het stuur heeft getoond. Hij scheurde met 100 kilometer per uur door Sassen- heim omdat hij de BMW zou hebben ontwaard van iemand met wie hij een paar weken eer der ruzie had gehad in een dan cing. Het vermoeden dat er nu toch zou moeten worden afge rekend dreef hem tot spoed. Dat er een politieauto in de buurt was gaf hem kennelijk onvoldoende gevoel van be scherming. Na een achtervolging is ook hij aan de kant gezet. Ruiterlijk geeft hij toe te hard hebben ge reden. Als hij de eis hoort van 750 gulden boete en een voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid doet hij een be roep op de rechter. „Ik wil best betalen, maar ik heb mijn rijbe wijs nodig. Ik ben vrachtauto chauffeur. Ik kan me niet ver oorloven het kwijt te raken." De rechter komt hem ruimhartig tegemoet. Betalen mag hij (1000 gulden) en zijn rijbewijs komt deze keer niet in gevaar. Maar een volgende keer kan de angst om het roze papiertje te verlie zen een betere raadgever zijn als hij weer denkt dat er vijandi ge koplampen achter hem op doemen. rudolf kleun leiden carolien groeneveld De negentienjarige Juliette van de Leur uit Snelrewaard is de winnares van de Leidse Histori sche Scriptieprijs voor VWO- leerlingen. Zij krijgt de prijs (500 gulden) voor haar scriptie over Macedonië. In het Academiege bouw van de universiteit, aan gestaard door de historische portretten van Leidse professo ren is de prijs haar gisteren uit gereikt door prof. dr. M. Mout, hoogleraar algemene geschie denis en voorzitter van de jury. Ingewikkeld Het is de eerste keer dat de Leidse Universiteit een scriptie- wedstijd voor middelbare scho lieren organiseert. „Het thema voor de scriptiewedstrijd moest lekker historisch ingewikkeld zijn. Dus kozen wij voor de con flicten op de Balkan in de ne gentiende en twintigste eeuw", vertelt prof. Mout. Ongeveer zestig scholen wa ren uitgenodigd om mee te doen. Het winnende werkstuk werd gekozen uit de laatste zes geselecteerden uit een aanbod van dertig werkstukken. Haar vraagstelling luidde: 'Is de Ma cedonische kwestie in de loop van de tijd dezelfde gebleven of is die verschillend van karakter Mout: „Wij vonden de vraag stelling van Juliette zeer knap gevonden. Zeker omdat de pro blemen in Macedonië zeer complex zijn. Zij gebruikte bo vendien moeilijke literatuur, waarvoor ze zelfs naar het Oost Europa Instituut in Amsterdam ging. Bovendien was het werk stuk helder geschreven. De negentienjarige scholiere vond haar onderwerp op vakan tie in Griekenland. Ze zag daar een aanplakbiljet met de leus: Juliette van de Leur met de oorkonde die bij de Leidse historische scrip tieprijs hoort. FOTO LOEK ZUYDERDUIN '3000 jaar Grieks blijft Grieks', liette is dit jaar begonnen met De scriptie heeft ze ook ingele- de studie Slavische Talen in Lei- verd voor het schoolonderzoek den. Daarna wil ze Ruslandkun- en leverde haar een 9,8 op. Ju- de gaan studeren.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11