Een dagje op het droomschip van Maarten Servisch-Orthodoxe Kerk ontkomt aan veroordeling Leiden Kerk Samenleving Snuffelen rond de kerk 'o 1 Ook vrijdenkers op Internet MAANDAG 18 SEPTEMBER 1995 chef henny van egmond.071-356414, plv.-chef hans koenekoop.o? BURGERLIJKE STAND Maarten van Gasteren (midden) met zijn vader en een vriendje bij de driemaster 'Europa': „Zelfs met gestre ken zeilen is dit schip al fascinerend." foto united photos de boer maar Maarten klautert, verze kerd van een life-line en een vangnet onder de boegspriet, vrolijk verder. „Een fantastische belevenis", vertelt hij later. „Zoals deze hele reis eigenlijk. worden. Als ik morgen weer Niet te vergelijken met een klein mee mocht, zou ik zo gaan. zeilbootje op een meer. Dit was voor mij een droom, en die Maar het zal voorlopig wel bij droom is nu werkelijkheid ge- de surfplank blijven." LEIDEN geboren Wendy dv. O. Ouwehand en M.E. Verloop Alexander Cornells Pieter zv. C.W. van Es en C.J.M. de Leeuw Gijs zv. J.G.R. van Vliet en M. de Schrij ver Ayoub zv. N. Artimi en Y.EL Kachati Lars Laurence zv. P. de Bruin en C.G.H. Haakman Lolc Michel zv. S.M. Roure en T.J.J. Da- nes Roiheed Patrick zv. R.P. Kroezen en R.G. Watson Moha- med Abdirashid Jama zv. A.J. Ogle en A. Dirir Warsame Kjeld Willem zv. J.H. Vredenborgen M.L. Ver stoep Geerlof zv. W. de Mooij en H. Drijver Jorien dv. W. de Mooij en H. Drijver* BartholomeusCor nells Izaak zv. C.J.T.M. Uittenhout en C.N. Hanmk Delphine Janine Stefanie dv. K.A.J. Maene en A.Y.F. Vanbesien Bauke zv. R.M.A. Oostveen en J. de Witte OnnoCornelisGerarduszv. B.J.T. Oostdam en M.T.P. Warmerdam Martin zv. J. van Rhijn en M. Schaap Walter Hendricus Theo- doruszv. A.M.T. Alkemade en C.J.M. van Eeden Tjerk Hoyte zv. J.H. Webbers en T.E.M. Gerdes Lennaert Jan Geert zv. J. Scheltens en H.G. Hof Lucas zv. P.W. van der Meij en W.H. Buijze Tessa dv. F.M.A. Willemsen en J.C. Brand horst Arie Dirk zv. A. van der Plas en J. Meijvogel Iris Elizabeth dv. A.J.M. Bakkeren M. Gros «Stefan zv. A. de Ruiter en S. Vooijs Gi deon Jedid-Jah zv. J.A. van de Plas en C.A. Kuijt Sarah Sofia dv. A.P. Magielsen en H.M. van Gelderen Ginosylvano zv. M. Schreve en N. van Trooyen Johannes Justin zv. L.H.G. van der Geest en M. Blan- kestein Jelle zv. H. Boomsma en N.C.J.L. Slats Manouk Lianne dv. J.M. van den Bosch en I. van Kas- terop Jeffrey zv. F.J. Blok en S. Bouwmeester Jordi zv. O.P. Breugom en C.C. Ederveen Marijn zv. E. Schaaf en E. Star Ike Niki zv. K.A.J. Mulder en A.A. Engel Anna Maria dv. H. den Otter en J.H.A.M. Kraan Sanne dv. J. Duri- eux en A.E. Ouwehand Isabeau Amalia Mercedes dv. C.M.E.S.N. Tseng en M.M.Jorquera Danny Rogier zv. S. Jethoe en V. Bharosa Yasmine Arianne dv. N.D. Donk Maria Johanna Helena dv. A.H.W.M. Schipperen en H.J.M.C. Adriaanse Esther Maria dv. JJ. Snepvangers en H.W.M. van Zand- voort Sofie dv. J.M.J. van Seeters en H.H.E. Tegelaar Hannah dv. A.P. van Dijk èn D.J.A. van Dijk Jasper zv. R. van der Heijden en A. Schmidt Lisanne dv. R. van der Heijden en A. Schmidt Eef dv. A.P.A. Schelvis en Y.J. Kaatee. Gehuwd J.A.M. Winkel en M. Ze venbergen A. van den Berg en A.C.A. Sloos D.J. Rowntree en E.W. Dekker* H.W.J. van derRc den en D. Waaning* M.N. de Br sj, en A.C.M. van der Maden G.A. 1 Copier en J. van Leeuwen A.v, Dam en I.M.P.I.M. Rijkers K.j van der Vos en L. Nievaart p a van Dam en S.J.M. Uljee G. W en I. Meulenbelt J. van der Lu; en A.P.J. Blijleven B.E. Calve A. van Muiden M.J. Rijnsburgj en F.J.M. Rozema M.A.C. Linj en D.J. Kampman E.W.C. de Bruijn en C.J. Hoverda A. Crar en I.N. Plu. Overleden F. Zuiderduin, mei 1907, man AJ. Siebert.g h< 11 febr. 1932. ev C. van Zelsb Smit, geb. 15 dec 1928, man. H.R.L. Baumuller, geb. 25 dec 1912, man P.F.J. van derZwe geb. 26 aug 1995, zoon A.A. Diest, geb. 25 aug 1925, geh, met C.J. van Velzen J. Engeler geb. 18 aug 1917, man P. Ke ter, geb. 23 mei 1907, geh, gev met P.J. Scheer E.M. Baither, geb. 28 nov 1902, ev M.J. Verh gen *C.A.B. van der Eist, geb. jan 1970, vrouw P. Mark, gel juli 1943, man D. de Vreugd, geb. 27 nov 1919, man M.M, Broekhof, geb. 16 jan 1955, mi K. de Feij, geb. 6 juli 1909, mi H.M.A.J.G. Antonissen, geb. 31 mei 1963, man W.L. Gijsman, geb. 10 jan 1939, man J. Kei. R' ken, geb. 14 juni 1929, man* J.M. van Wanrooij, geb. 16 juni 1932, geh. gew. met M.W. Hie- menz B.S. Heij, geb. 15 nov 1924, geh. gew. met J. van OmjV' ren S. Antonisse, geb. 22 nov D 1943, geh. gew. met J. de Bruir M E.P.M. van Velzen, geb. 11 mei 1917, ev J. van der Heyden. VOORSCHOTEN Geboren nieck Maartje Anna dv. R.T. OaJ terveer en I.W. Visser Eva Mo- que dv. N. Geldhof en Ch.J.M. Graaf Sjoerd Petrus zv. P.Th. Prinsen A.J. Qualm Raphael)a' on zv. G.A. Meijer en A.M. Beij'-rl Dominique Maria Jeannette dv. Glazener en M.A. van de Voordea Renate dv. H.G. van Mulligen er" van Duijn Sanne Louise dv. H, Cordrompen E.Ch. Neeleman* Sam Sebastian zv. M.N. Holmai CJ. Bliek. Gehuwd P.J. van Beek met D.i van Wieringen J.P. Vernee me A.L.M. SchutteE.C.H. Kleinn R.M.C. Verhoeven B. Kastelen j met S. van Ipenburg Overleden J.W. Voorn wv. War j merdam, oud 88 jaar A.M. Ce sa ev. Stephan, oud 66 jaar S.A.C. Jacobs wv. Adriaans, our jaar J.M. de Bruin wv. Smits,i 93 jaar. redactie dick van der plas, 071 BUITENLAND KORT Referendum In Duitsland is het afgelopen weekeinde een referendum over vernieuwing in de Rooms-Katholieke Kerk be gonnen. De initiatiefgroep 'Wij zijn de kerk' heeft naar eigen zeggen in veel van de 11.000 parochies handteke ningen verzameld tegen het verplichte priestercelibaat, voor de toelating van vrou welijke priesters en voor meer democratie in de Kerk. Aantallen konden de organi satoren echter niet noemen. In de 27 Duitse bisdommen stelden medewerkers aan de actie zich voor kerken met handtekeningenlijsten op. Dat leidde meermalen tot heftige discussies met tegen standers van het 'Kirchen- volksbegehren'. „De Rooms- Katholieke Kerk is geen de mocratie, en dat is goed zo", aldus een oudere man in Mainz. „Anders zou iedereen ongevraagd zijn mening kunnen geven." Een vrouw zei bang te zijn voor een kerkscheuring als gevolg van de roep om vernieuwing. Overleden Emerson Moore, de eerste zwarte bisschop in de Vere nigde Staten, is op 57-jarige leeftijd overleden. Dat maak te kardinaal lohn O'Connor in New York bekend. Over de doodsoorzaak is niets mede gedeeld. Paus Johannes Paulus II benoemde mgr. Moore in 1982 tot hulpbis schop van New York. In 1979 had hij de paus tijdens diens bezoek aan de Verenigde Staten in zijn kerk in Harlem ontvangen. In die overwe gend zwarte wijk van New York was Moore zelf geboren en kwam hij later als pastoor te werken. Vredesplan Patriarch Pavle van de Ser- visch-Orthodoxe Kerk heeft zijn zegen gegeven aan het vredesplan voor ex-Joegosla- vië van de Amerikaanse be middelaar Holbrooke. Dit zei bisschop Lavreatije van Sa- bac-Valjevo, die zijn Kerk vertegenwoordigt in het be stuur van de Wereldraad van Kerken,- in een interview. „Radovan Karadzic moet in zien dat hij niet tegen de hele wereld kan zijn." geneve anp De Servisch-Orthodoxe Kerk ontkomt aan een veroorde ling op de bestuursvergadering van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken. De Kerk heeft de politie ke en militaire leiders van de Bosnische Serviërs, Karad zic en Mladic, altijd ondersteund. bombardementen de aanlei ding voor de Wereldraad waren om met een verklaring te ko men. „Ik zie de krantenkoppen al voor me: Wereldraad veroor deelt NAVO-bombardemen- ten", zei Engelhardt. „We moe ten het geweld van alle kanten noemen." Dr. K. Blei (Hervormd) ver wees in zijn bijdrage naar de re cente verklaring van de WARC (Bond van Hervormde en Gere formeerde Kerken), waarin de Servisch-Orthodoxe Kerk wordt herinnerd aan de eisen van het evangelie. Volgens de Zwitserse gedele geerde dr. Heinz Ruegger moe ten de kerken in de eerste plaats het onrecht en het geweld van hun eigen regering veroordelen. De Servisch-Orthodoxe Kerk daarentegen heeft altijd luid ge protesteerd als de slachtoffers Serviërs zijn, maar was muisstil bij geweld tegen moslims en Kroaten, zei Ruegger. De gereformeerde gedele geerde ds. J. Huttenga stelde In de ontwerp-verklaring, die zaterdag in Genève ter discussie stond, staat alleen dat 'de enge nationalistische houding en po litieke standpunten van sommi ge kerkleiders de spanningen in het vroegere Joegoslavië heb ben vergroot'. De verklaring wordt in de loop van de komen de week definitief vastgesteld. In de ontwerptekst worden alle kerken in het vroegere Joe goslavië opgeroepen ethnische zuiveringen en het gebruik van geweld af te wijzen. Verder moeten theologische vraagstuk ken zoals de verhouding tussen evangelie, staat en volk nader worden bestudeerd en de dia loog met de Servisch-Orthodoxe Kerk worden geïntensiveerd. Namens de Nederlandse en Duitse gedelegeerden uitte bis schop Klaus Engelhardt, voor zitter van de Evangelische Kerk van Duitsland, kritiek op de ontwerp-tekst. Daarin wordt de indruk gewekt dat de NAVO- voor de passage over de media die een onjuist beeld van de Servisch-Orthodoxe Kerk ver spreiden, te schrappen. Daar mee zou de Wereldraad zich een beetje belachelijk maken. Verder kon hij (even met de tekst. „Het is nog niet de tijd om de Servische Kerk te veroor delen. Eerst moeten we haar be vragen." Ook Blei vond de tekst 'niet zo gek'. De onzekerheid bij de Wereldraad wordt duidelijk er kend. Verder noemt de verkla ring uitdrukkelijk dat kerken el kaar wederzijds ter verantwoor ding moeten roepen. De Wereldraad bereidt verder een verklaring voor over de in ternationale status van Jeruza lem. Daarin moet de stad voor aanhangers van alle religies toe gankelijk blijven. Kritiek is er op de Israëlische politiek inzake de onteigening van grond, het ves tigen van joodse nederzettingen en de behandeling van de niet- joodse bevolking van Jeruzalem. Tenslotte wordt in een verkla ring over nucleaire proeven het beleid van de Franse president Chirac veroordeeld, terwijl de recente kemproef van China ten diepste wordt betreurd. Waarom wordt China niet ver oordeeld, zo vroeg Huttenga. amersfoort/leusden anp Klas 2000: goed nieuws voor 1,7 miljoen scholieren De organisaties maken zich daarbij wel afhan kelijk van de scholen en de plaatselijke kerken, zoals EA-voorzitter A. van Heusden zei. De scho len zijn echter nog niet geïnformeerd over het project. Van de kerken zijn tot nu toe vooral pro testantse gemeenten benaderd. Het is de bedoeling dat scholieren tijdens de actieweek het stripverhaal Jezus Messias of het tijdschrift Heavenly Quality krijgen uitgereikt. De nadruk in het schriftelijk materiaal ligt op infor matie en niet op evangelisatie. „Veel kinderen en jongeren hebben tegenwoordig weinig besef van de betekenis van het christelijk geloof', zeggen de organisatoren. Evangelische organisaties willen in het voorjaar van 1996 de schooljeugd van Nederland 'vertellen wat christenen geloven'. De grote protestantse kerken bekijken dit project Klas 2000 vooralsnog met de nodige argwaan. De plannen voor de actie, die wordt gehouden in de week vóór Pasen, komen uit de koker van onder meer de Evangelische Alliantie (EA), Agapè en Youth for Christ, die gedurende de actieweek het liefst alle 1,7 miljoen leerlingen van basis- en voortgezet onderwijs zouden bereiken met het goede nieuws. leiden De wijkgemeente van de Leidse Vredeskerk heeft het afgelo pen weekeinde het 30-jarig jubileum van dit Godshuis aan de Van Vollenhovekade gevierd. Op het programma stonden onder meer een avondgebed, een symposium over het onderwerp 'Kerk zijn in deze stad' en een feestavond met cabaret. Het hoogtepunt voor de jeugd was de kinderrommelmarkt die zaterdagmiddag - als onder deel van de 'snuffelmarkt' - rond de kerk werd gehouden. foto hielco kuipers LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat 82 071-356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30- 11.30 uur of per post. REDACTIE GJ. Visser, chefredactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1) I 07 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETH Voor mensen die moeilijk lezen, sis hebben of blind zijn (of een ander: dicap hebben), is een samenvattm: regionale nieuws uit het Leidsch 0 geluidscassette beschikbaar. Voori 08860-82345 (Centrum voor Gesp: tuur, Grave). 1 H U I Z ZIEKEN' ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diacones en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.3C na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoen pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kl< II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaderstt uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 ui rotterdam anp NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepbaar: ds. G. Postma, Zandumerweg 6, 9822 AL Nie- kerk. tel:05940-2364. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Andijk: dr. S. Al- blasteTen Boer. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Katwijk i.c.m. Val- GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Zoetermeer: C. Hogchem te Borssele. Niet alleen paus Johannes Paulus II maar ook zijn felste tegenstan der, de Vrijdenkersvereniging De Vrije Gedachte, is sinds kort actief op Internet. Via de toegangscode http://www.netcetera.nl/dvg kunnen geïnteresseerden informatie, aankondigingen, artikelen en propaganda van De Vrije Gedachte opvragen. De gegevens zijn zo wel in het Nederlands als het Engels verkrijgbaar. Het Vaticaan maakte kortgeleden bekend dat boodschappen voor de paus tot eind van deze maand per Internet kunnen worden gezonden naar http://www.split.interbunsiness.it/eilrhope. Dit nummer gaf ook informatie over de jongerenbedevaart EurHope in het Italiaanse Loreto dit weekeinde. uur en 18.30-19.30 uur, ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.0C1 leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 ui voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een rt zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- ent kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelki heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.1 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. DE WEEK VAN DE BEZORGER Een week per jaar wordt er door alle regionale kranten in Nederland ex tra aandacht aan de be zorgers van de krant be steed. De Week van de Bezorger staat dit jaar wederom in het teken van de droomwens. On der het motto: 'Een keer in de zoveel tijd komen dromen uit' laat de krant deze week een aantal droomwensen van be zorgers in vervulling gaan. Te beginnen met watersportfanaat Maar ten van Gasteren, die als droom had om de Noordzee te trotseren op een groot zeilschip. Als gast van de organisatie Hollands Glorie voer de bezorger onlangs een dag mee op de driemas ter Europa zee. „Zelfs met gestreken zeilen is dit schip al fascinerend", zegt Maarten, die onmiddellijk op onderzoek uitgaat in het ruim van het schip. Beneden is een heuse biblio theek ingericht met allerlei we tenswaardigheden over het schip en de zeevaart in Neder land in het algemeen. „Dit is niet de échte Europa", ontdekt Maarten. „Die is vergaan, als een van de laatste vrachtzeil schepen van Nederland. De boot waar we nu op zitten is na gebouwd, maar het is geen exacte replica. De echte Europa was bijvoorbeeld een houten schip en dit niet. Bovendien zijn beneden allemaal zithoekjes ge maakt. Deze Europa is een ple ziervaartuig." De tocht door het ruim wordt beëindigd als de driemaster be gint te dansen op de golven van de Noordzee. De schipper kijkt het even aan, laat zich door de aanwezige apparatuur vertellen dat er sprake is van windkracht 8 en keert de boot. „Jammer", vindt Maarten van Gasteren, „maar ik kan het me wel voor stellen. Het is de verantwoorde lijkheid van de schipper. Het zou heel vervelend zijn als de helft van de mensen zeeziek wordt. Ik zeeziek? Nee hoor, ik heb zeemansbenen. Ik had wel door willen varen. Terug in rustiger water is er werk aan de winkel. De passa giers van de Europa wordt ver zocht om mee te helpen met het hijsen van de zeilen. Een klus die niet langer dan een half uurtje in beslag neemt. „Maar dan moet je ook wel beman ningsleden hebben die precies weten wat ze doen", denkt Maarten. „Zo veel zeilen, zoveel tou wen, je moet een goed ge- heugen hebben, wil je de boel niet door elkaar halen." Het laatste waagstuk van de dag is een klim in de boegspriet. De vader van Maar ten houdt het snel voor gezien, „Ik ben geboren in Hoorn, mis schien heeft dat er iets mee te maken." Maarten van Gasteren is gek op water. Zoet of zout is hem om het even, zolang er maar geen chloor in zit. Vroeger bemande hij samen met zijn opa de kleine boot 'Dol Op Wind' en leerde hij zeilen op het Brasemmermeer in Rijnsa- terwoude. Nu de 'Dol Op Wind' verkocht is, heeft Maarten zich toegelegd op surfen. „Water, wind en zeilen. Die drie dingen samen zijn voor mij het mooiste wat er is." En natuurlijk had Maarten van Gasteren uit Heemstede vanaf de kade wel eens een groot zeil schip bekeken. „Een prachtig gezicht. Zo mooi, zo hoog, zo immens. Het was mijn droom om ooit eens op zo'n schip te varen. Op open zee, met lekker veel wind." En dan is het moment daar. Sa men met zijn vader en een vriendje wordt Maarten van Gasteren in Rotterdam ontvan gen op de driemaster Europa, een bark. Na het welkomst woord van de schipper en het voorstellen van de vijf overige bemanningsleden wordt op de motor koers gezet richting open

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8