EIDEN Minder bezoek Leidato mm Uitbater theehuisje heeft buik vol van Leiden Zien zonder radar. Akkoord over LD-terrein is in zicht Fiets en snorfiets botsen ftNDAG 18 SEPTEMBER 1995 971 7 Je hoeft niet te vliegen om t€ winkelen op Schiphol Plaza dc^- Popfestival 9 De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegst- geest bereidt een popfesti val bij de Klinkenberger pias voor. ia etser gewond Een 66-jarige fietser uit Leiden is afgelopen nacht op de ge Rijndijk gewond geraakt bij een botsing met een auto. De e in fietste zonder verlichting van het trottoir de rijbaan op, d st op het moment dat een 26-jarige Voorschotenaar met zijn o langsreed. Deze kon de fietser niet meer ontwijken. Het chtoffer heeft vermoedelijk zijn sleutelbeen gebroken. ernieler aangehouden Op verdenking van vernieling is afgelopen nacht een 18- ge Leidenaar aangehouden. Getuigen zouden hebben gezien hij aan de Valeriusstraat geparkeerde auto's had beschadigd, zou ruiten en spiegels hebben kapotgetrapt. Ni aravan uitgebrand S jen. Aan de Toussaintkade ging vrijdagavond e 1 mmen op. De oorzaak van de brand is niet bekend. Wel zag ee& i getuige twee jongens van ongeveer 15 jaar even voordat de de S md uitbrak rond de caravan lopen, i ri deri nu romfiets in brand Ne< jen» Een 17-jarige Leidenaar parkeerde zaterdagnacht niets- m moedend zijn bromfiets in de Steenstraat om in de buurt een lodje te kopen. Even later vond de jongen zijn hem brandend ana jg in de Narmstraat. De brommer was zwaar beschadigd. dwartet winkeldieven Vier mannen uit Zoetermeer en Den Haag zijn zaterdag le Haarlemmerstraat aangehouden voor winkeldiefstallen. In 'an de hoofdverdachte werd een geringe hoeveelheid ïn een verboden alarmpistool aangetroffen. MO 1895 Woensdag 18 September wij met zekerheid vernemen, zullen HH. MM. de Konin- en morgennamiddag een bezoek aan Leiden komen bren- In hofrijtuigen zullen HH. MM. met gevolg om halfvier of 4 n bij de voorm. Wittepoort (Haagweg) de stad binnenkomen zich dan door het Noordeinde langs Breestraat te begeven ir het nieuwe Geologisch Mineralogisch Museum op het Van- Werfpark aan de Garenmarkt. Daar zullen HH. MM. eenigen vertoeven. Dan zal er nog een rijtoer door de stad worden NNO 1970 vrijdag 18 september .viering van Leidens Ontzet op (zaterdag) 3 oktober zal dit grotendeels volgens dezelfde lijnen verlopen als in '69. De nis is definitief verhuisd van het vaak drassige Schuttersveld rhet bestrate parkeerterrein van de Groenoordhal. Evenals ig jaar wordt de Haarlemmertrekvaart een promenade n kermisterrein. Voor de jeugd is er 's avonds een optreden de Ekseption (ook te zien en te horen in de optocht 's mid- ;s) en de Veronica drive-in show in de Groenoordhal. LEIDEN AAP RIETVELD Het Rotterdamse bouwbedrijf Dura wil op het terrein van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel huizen bouwen die de 'sfeer' van de oorspronkelijke bebouwing terugbrengen. De Leidse ontwikkelaar Menno Smitsloo is van plan het monu mentale Dudokgebouw te renoveren en daarachter een of twee kantoorgebouwen neer te zetten. Smitsloo en Dura be spreken hun plannen deze week met de gemeente. ,,En ik denk dat we er nu wel uit komen", zegt woordvoerder P. Prudhom- me van Rein van de gemeente. Het terrein aan de kop van de Witte Singel, sinds mei van dit jaar eigendom van Dura en Smitsloo, is al jaren een twist appel. Bouwplannen van het Leidsch Dagblad en de universi teit Leiden ketsten af op de eis van de gemeente, dat er ten minste 25 huizen gebouwd moeten worden. In het nieuw ste plan wordt de hele 'singel wand' volgebouwd met heren huizen. Als het tot overeenstemming komt met de gemeente willen Smitsloo en Dura over een paar weken met hun plannen voor het Leidsch Dagbladterrein naar buiten treden. Maar de eerste die wordt geïnformeerd is het wijkcomité Vreewijk, zegt Smit sloo. „Omdat de grond in die buurt ligt en de ontwikkeling voor hen belangrijk is." De ma kelaar denkt dat Vreewijk blij zal zijn als het van 'die rotte kies' - de vervallen en door brand aangetaste herenhuizen aan de singel - verlost wordt. Het Dudokgebouw wordt in Smitsloo's plannen gereno veerd. „Zodat de monumentale verschijningsvorm meer naar boven komt." Ook de wereldbol op het dak moet terugkomen, vindt hij. „En achter het Dudok gebouw denken we aan één of twee kantoren. Maar dat wor den dan wel gebouwen die het monument op zichzelf laten LEIDEN Bij een botsing op de Haarlemmerstraat tussen een snorfiets en een fiets zijn gisteren drie gewonden gevallen. Het betreft twee 20- jarige mannen uit Hilversum en een 17-jarige jongen uit Leiden. Ze zijn met nog onbekend letsel overgebracht naar het AZL. De twee Hilversummers zaten op één fiets. Naast hen fietste een onbekend gebleven persoon. De snorfietser, die uit tegenovergestelde richting kwam, probeerde tussen beide fietsen door te rijden. De Hilver summers raakten hierbij uit koers, vielen met hun rijwiel en sleep ten de snorfiets in hun val mee. Vijftal rooft portemonnee van man LEIDEN» Een 19-jarige Leidenaar is afgelopen zaterdag beroofd van zijn por temonnee. Hij fietste over het fietspad van de Zijldonk toen hij plotseling werd belaagd door vijf jongens, die kennelijk achter een auto verborgen hadden gezeten. Eén van hen bereigde hem met een schroevedraaier en nam hem vervolgens zijn portemonnee af. Daarin zat een bedrag van 10 gulden. De Leidato heeft dit jaar beduidend minder bezoekers getrokken dan vorig jaar. In 1994 bezochten 62.500 be zoekers de huishoudbeurs, dit jaar waren het er slechts 54.200. Organisator A. de Jong wijt de tegenvallende cij fers voor een deel aan de koopzondag die vorige week 'totaal onverwachts' werd gehouden. De Leidato trok die dag dertig procent minder bezoekers dan vorig jaar. „Hoe kunnen ze tijdens zo'n groot evenement als de Leidato plotseling een koopzondag or ganiseren? Wij zijn daar heel kwaad over. Op 31 juli kregen we voor beide Leidato-zonda- gen een ontheffing van de win kelsluitingswet. Op die datum was dus nog niets bekend van die koopzondag." Maar er zijn meer factoren die het de Leidato moeilijk heb ben gemaakt. De Jong wijst op het mooie weer, op de Uitdag in de Pieterskerk, voetbalwedstrij den en op het optreden van Marco Borsato in de Leidse bin nenstad. „De concurrentie van andere evenementen wordt elk jaar groter. Om daar tegen op te boksen moetje inventief zijn." Verschillende standhouders verwijten de organisatie juist een gebrek aan inventiviteit. „Ik vind dat er te veel stands zijn van hetzelfde type", zegt J. Hol, verkoper bij de firma Caspers. Het bedrijf dat is gevestigd in de Bollenstreek verkoopt systeem plafonds, maar het is op deze beurs niet de enige. Vorig jaar boerde het bedrijf veel beter. Hol denkt dat er meer reclame voor de beurs gemaakt had moeten worden. Ook de infor matie over de openingstijden kon beter. „Er waren mensen die hier al om half tien voor de deurstonden." Het parkeertarief is eveneens een bron van klachten. Naast hun entreekaartje, moeten be zoekers dit jaar 3,50 betalen voor een plaatsje op het par keerterrein. „Een aantal men sen zal daardoor waarschijnlijk wegblijven", aldus Alphenaar C. de Jong, die via het bedrijf Auto- West onder meer bruidsauto's verhuurt. D. Key, eigenaar van het Leids Naaimachine Cen trum, is daar ook bang voor en heeft een andere suggestie. „Als ze de prijs van het toegangs kaartje iets verhogen en de mensen gratis laten parkeren, trekt dat wellicht extra bezoe kers", suggereert hij. Andere standhouders menen dat de parkeertarieven in vergelijking met andere steden (Utrecht, Amsterdam) niet onredelijk zijn. Veel standhouders vinden dat er te weinig nieuwe snufjes op de beurs te zien zijn. M. van Bemmelen van Lucky Leder uit Hazerswoude-Rijndijk denkt dat attracties in de hal zelf geen kwaad kunnen. „Nu zijn er mo deshows en artiesten in het pa viljoen. Maar dat lokt vooral be zoekers van de beurs en die mensen zie je niet meer terug." Dat attracties extra bezoekers trekken, heeft het echtpaar De Jong gemerkt. Hun Rolls Royce uit 1954 is het middelpunt van het bruidsplein, een ruimte met stands op huwelijksgebied. „Onze auto is een echte blik vanger. Wij hebben heel veel positieve reacties gehad. Ook de andere stands hier op het bruidsplein hebben daar profijt Key van het Naaimachine Centrum klaagt eveneens niet. „Er kwamen dit jaar minder be zoekers, maar wij zijn toch te vreden", zegt hij. „Misschien scheelt het dat wij een ver trouwd gezicht zijn voor de Lei denaar. De klant stapt wat mak kelijker naar binnen als hij een vertrouwde naam ziet staan." De Jong legt de meeste kritiek naast zich neer. Hij vindt dat er voldoende publiciteit is ge weest, al wil hij volgend jaar de openingstijden beter vermel den. Het parkeertarief noemt hij niet extreem hoog. En nieuwe snufjes? „De aanwas van nieu we standhouders was dit jaar maar liefst veertig procent. We hadden bijvoorbeeld voor het eerst een babywinkel. Maar als het gaat om nieuwe snufjes op het gebied van de inrichting, dan moet je bij de standhou ders zelf zijn. Zij moeten voor vernieuwing zorgen, niet wij." roep jongens erooft eidenaar (19) groep van vier jongens eft zaterdagnacht een 19- rige Leidenaar in de Man- nmakerssteeg beroofd. De ïgens, die hem tegemoet- ramen, grepen hem vast e idreigden hem met ee hroevedraaier. Zo zetten zij eis kracht bij, dat hij zijn irtemonnee moest afgeven. vijfde persoon maande jongens tot rust en vroeg imens het slachtoffer diens llegekaart en OV-kaart t g. Kort daarop legden de iders de beurs op een paal. leen het geld, ongeveer 25 ilden en een bankpasje, eruit g HAR VAN DER PLOEG! adres dat samen met u de beste ossing zoekt voor: iamen en deuren wand- en plafondbekleding schuifpuien serres, etc. alwerk voor nieuwbouw en ovatie, uitgevoerd in onverwoest- lr kunststof van het kwaliteitsmerk niiIrcK Onderhoudsarm Diverse fraaie kleuren Met Komo-certificaat/VKG-keur >nze showroom ziet u alles, "praten! nststof om op te bouwen. pil AC/*_ TLVCVI 'nek en showroom: Lasso 60, Roelofarendsveen 01713-15361 -fax 01713-15202 P. van de Graaf, uitbater van theehuis De Leidse Hout, stopt er mee. De Leidenaar heeft be sloten in te gaan op een bod van de gemeente Leiden om de inventaris en de goodwill'van het etablissement voor 120.000 gulden over te nemen. Daarmee is een eind gekomen aan jaren lang gekibbel over het huurcon tract voor Van de Graaff, die het theehuis sinds 1981 huurde van de gemeente. Een tijd geleden had hij al te kennen gegeven van het theehuisje af te willen. Aanvankelijk had Van de Graaf de inboedel en goodwill willen verkopen aan B. Stöxen. Deze kreeg de financiering daarvoor echter niet rond. Ver volgens kwam hij naar eigen zeggen rond met twee nieuwe gegadigden, het echtpaar P. Lo- rier en K. Lorier-Turk. Via de stadsadvocaat liet de gemeente echter weten dat deze overeen komst geen doorgang kon vin den. Leiden kwam vervolgens zelf met een bod over de brug. „De gemeente wil meer grip op de bedrijfsvoering", luidt de,crypti sche verklaring van R. Hekert van de dienst gebouwen die het huisje beheert. „Die bedrijfs voering liep niet naar wens." Hij zegt niet meer duidelijkheid te willen verschaffen. „De geschie denis van de afgelopen jaren is wat dat betreft duidelijk ge noeg." Zo ontstond er vorig jaar een conflict omdat Van de Graaf weigerde precariorechten voor het terras te betalen over de ja ren 1991 en 1992. Daarvan was voor die tijd nog nooit sprake geweest, zo betoogde hij, sinds hij in 1981 begon in het thee huisje. Wat dat betreft zei hij ook schriftelijke toezeggingen te hebben dat hij geen precario rechten hoefde te betalen. Vol gens de gemeente sloeg dat echter op een nieuwe situatie, waarbij de precariorechten wa ren opgenomen in de verhoog de huursom. Ook die huursom was lange tijd de inzet van een conflict. De gemeente en Van de Graaf steg- i de Graaf houdt er binnenkort mee op. Maar tijd voor een protestactie is er nog genoeg. gelden jaren lang over onder meer de bouw van een nieuwe keuken bij het theehuisje, waar na de gemeente de huur zou verhogen. Hij mocht zijn keu ken niet meer gebruiken om er onder meer pannekoeken in te bakken, omdat die te ouderwets zou zijn en niet meer aan de moderne eisen voldeed. Zijn voorstel om zelf een keuken te bouwen werd door de gemeen te getorpedeerd. Leiden, eige naar van het theehuisje, wilde het zelf doen voor 90.000 gul den. Van de Graaf wilde dat echter niet. Hij beweerde dat hij in dat geval zelf nog tienduizen den guldens zou moeten neer tellen voor de inrichting van de keuken. Van de Graaf vond het bedrag van 90.000 gulden ook nog eens te hoog. Hij heeft altijd volge houden dat de gemeente de aanlegkosten van riolering in dat bedrag had verdisconteerd. Het theehuis loost rechtstreeks op een beerput die eens per jaar wordt geleegd. Het Hoogheem raadschap van Rijnland eiste al in 1990 van de gemeente dat er riolering zou worden aangelegd. De huurverhoging kwam er uit eindelijk. De keuken en de rio lering niet. Seizoen voorbij Overigens heeft de gemeente nog geen idee wie de opvolger van -Van de Graaf zal zijn. „Op korte termijn hoeft dat ook niet", zegt Hekert. „Want het al bijna afgelopen. Van de Graaf doet elk jaar zijn deuren op 1 oktober dicht." Dit jaar dus voor het laatst. Wat hij daarna gaat doen, weet Van de Graaf nog niet. „Ik moet het geld in elk geval binnen drie jaar investeren. Anders gaat er 45 procent naar de fiscus. Mis schien ga ik wel naar de Antil len. In Leiden begin ik in elk ge val nooit meer wat." De stand van het Naaimachine Centrum in Leiden. Ondanks i tegenvallend aantal bezoekers heeft eigenaar D. Key geen slechte beurs gedraaid. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7