'Nieuw' VCL wordt geen hoogvlieger M |~p Spetters en herrie helpen zwemmers door de nacht Sport ij Ro, n Belt SLOOS SPORT ANDAG 18 SEPTEMBER 1995 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464, PLV -CHEF R08 ONDERWATER. 071 -356463 MAN of the MATCH vijftig minuten zuivere tlrijd wist deskundige Leo dat hij Zoeterwoudenaar r Belt als 'man van de wed- d'zou gaan aanwijzen. Holt gezeten op de krak kern ik- lij g hoofdtribune van VCL, liet Rt ,e rotte deel van het verder ii ndschone en nieuw ogende ,'a! iplex - niets dan lof voor de 24-jarige spelverdeler. De van de Leiderdorper werd jei beide clubs met instemming ke toet. Belt nam de loftuitingen ten. Hij vond zelf ook dat hij r'( iijk had gespeeld, maar niet b 'dreven. ,,Het belangrijkste ik dat we agressief speel- )u Alleen in de tiveede helft lei ik het idee dat we conditio- k; wat minder werden. Moes- De man van de wedstrijd krijgt een paar ten we wat meer gaan verdedi gen. Maar het was een terechte winst en dat ik aardig speelde, is meegenomen." voetbalschoenen aangeboden door: VIJF MEIPLEIN 17 LEIDEN TEL. 071 - 760144 Keeper Ron Bey speelde een ongelukkige wedstrijd. Hier maakt hij met een reflex wél een aanval van SJZ onschadelijk. De Vliet Combinatie Leiden gaat, afgaande op de eerste twee duels in de nieuwe competitie, een bijzonder lastig seizoen tegemoet. Maar dat kan ook niet anders, is de mening van de trouwe aanhang van de vierdeklasser. Bijna het hele eerste elftal van vorig jaar verliet de fusie vereniging of maakte bekend liever wat lager te gaan spe len. Bedrukte gezichten derhalve aan de Vliet. Trainer Frans Sjardijn, die aan zijn vierde seizoen bij de blauwen is begonnen, wil echter zo vroeg in het voetbaljaar nog lang niet aan degradatie denken. „Het is duidelijk dat we geen hoogvlieger zullen zijn. Maar ik denk toch dat het uiteindelijk goed zal komen", meldde hij optimistisch. WEDSTRIJD van de WEEK VCL- De datum 1 juni 1995 zal bij de club die ontstond uit een sa mensmelting van VTL en VNL bijna net zo in het geheugen blijven hangen als de oprich tingsdatum, 1 november 1991. Op die gewraakte dag in de len te, spatte de selectie van VCL uit elkaar. Zo 'verhuisden' Peter Gijsman, Dennis Schaafstra en Herwin Plezier naar de Boshui- zerkade om bij Leidsche Boys te gaan spelen. En verder gaven de SJZ gebroeders James, Edwin Dietz en Gert-Jan de Graaff er de voorkeur aan om 'lekker lager te gaan ballen'. Van deze besluiten plukt VCL nu de wrange vruchten. Een smalle selectie en een eerste team dat moet worden aange vuld met jongens die normaal gesproken bij de reserves acte ren. Sjardijn: ,,Ik mis in vergelij king met vorig jaar zeven basis spelers en dan zijn er nog wat ER TUSSENIN vaste krachten die om verschil lende redenen niet inzetbaar zijn. Ik moet dus gaan werken aan een geheel nieuw elftal en ik heb het bestuur ook gezegd dat dat tijd gaat kosten. De vor ming van die vriendenteams gaat een hoop verenigingen nog parten spelen. Mijn collega van Dosr (Rob Sottorp, red.) vertel de dat hij met hetzelfde feno meen te maken heeft gehad. Vroeger gebeurde dat ook, het formeren van vriendenteams, maar pas als spelers rond de 33 jaar of zo waren. Nu willen ze al veel jonger lager gaan voetbal len." De tegenstander van gisteren, SJZ, had eigenlijk geen kind aan de 'nieuwe' ploeg van Sjardijn. De Zoeterwoudenaren hadden de eerste twee competitie-wed strijden verloren en trainer Bert Kort had zijn ploeg het devies meegegeven agressiever te spe len. Het maakte niet uit. VCL werd grote delen van de eerste helft onder de voet gelopen. Een goal moest vallen en een kwar tiertje voor de rust werd een zachte terugspeelbal van Dolf Huisman ook direct afgestraft. Tien minuten later speelde kee per Ron Bey 'voor Sinterklaas' zoals zijn coach het omschreef. Hij rolde het leer pardoes voor de voeten van Joost Vink die er wel raad mee wist. Na deze 2-0 liet SJZ de teugels vieren, zonder dat de Vlietclub daar van profiteerde. VCL werk te hard werkte maar liet ook on bezonnen acties zien waaruit blijkt dat men nog niet op el kaar is ingespeeld. De bal ver dween na simpele een-tweetjes meermalen tegen de reclame borden aan de zijlijn. Uit het niets dook de blonde spits Edwin Kluivers opeens twee maal voor het Zoeterwoudse doel op en bij zijn tweede po ging schoof hij af op aanvoerder Frans van der Heiden die in mocht glijden. Bert Kort schreeuwde zijn ploeg wakker en nog in dezelfde minuut verhoogde SJZ de voor sprong tot 3-1. Sjaak de Boer gaf voor, en Adri van der Hoeven kon ongehinderd inkoppen. De verhouding was hersteld. Na rust schoof de lang^ voorstop- FOTO LOEK ZUYDERDUIN per Nick Wubben van VCL naar voren, een van de weinige spe lers die overzicht behield en probeerde een bekeken aanval op te zetten. Er ontstond door zijn inbreng meer druk maar ook vooral meer ruimte voor de counters van SJZ. Het was stui tend om te zien hoe de groen- witten met de ene prachtkans na de ander omsprongen. „Ge zien de mogelijkheden had het 6-2 moeten zijn", zei Kort na af loop. „SJZ hield ons in de wed strijd", bekende Sjardijn eerlijk. Zijn team kwam zelfs in de slotseconden nog op 3-2. Cas per den Hollander schopte raak, in een kluwe spelers die in het doelgebied over elkaar heenvie- len. Een gelijkspel was echter veel te veel geweest. VCL-SIZ 2-3 (1-3). 31. Van der Hoeven 0-1; 41. Vink 0-2; 45. Van der Heiden 1- 2; 45. Van der Hoeven 1-3, 87. Den Hollander 2-3. Scheidsrechter; De Niel. Toeschouwers: 100. Gele kaart; Klui vers (VCL). leiden loman leefmans Honderden zwemliefhebbers verdringen zich rond het Vassenaarse Sterrenbad. Het is aterdagavond acht uur en het bad staat bol van de herrie. )iscjockey Bas Varkevisser, in wembroek en blootbuiks, opent het zwemfestijn met de Tandenborsteljive. Hij belooft Ie deelnemers aan de tiende lachtmarathon dat hij de deun fan de aloude televisieserie lease Sir elk uur zal draaien, ligenlijk is dat niet nodig, want Ie jive blijft toch wel de hele nacht hangen. Net zoals de zwemmers de hele nachten blijven drijven. Even voor de goede orde: wat •loet een Katwijkse DJ bij een lachtmarathon in een Wasse naars zwembad? We kennen [Varkevisser toch als microfo- [nist van voetbalvereniging Kat- pijk? Dat klopt. Zo kwam de organisatie van de zwemnacht twee jaar geleden op het idee hun evenement met zijn aanwezigheid op te luisteren. Varkevisser voelt de sfeer aan, beet het. Bovendien slaagt hij erin van acht uur 's avonds tot acht uur 's ochtends wakker te blijven en de zwembadbevol- '«ng wakker te houden. Voorwaar geen geringe pres tatie, want de temperatuur be reikt in het Sterrenbad al snel tropische waarden. Voor de Zwemmers is dat geen pro bleem, want zij mogen op ge zette tijden afkoelen in het wa ter. De meeste opwinding ver oorzaakt het eerste estafette- blok, waarin negentien zwem mers van de negen deelnemen de verenigingen om beurten meter in ijltempo afleg gen. Na een half uur wordt het aanmerkelijk rustiger, als bij elk team negen zwemmers achter elkaar tien minuten baantjes trekken. Vervolgens, we zijn dan in totaal twee uur bezig, gaan de overige tientallen weer een half uur estafette zwem men. De geestelijke moeder van de Wassenaarse Nachtmarathon is Annie Eijs. Twee van haar kin deren zwommen destijds naar hartelust bij de Zilvermeeuwen, alleen de derde, Irene, deed het met frisse tegenzin. Zij ging lie ver in een roeiboot het water op, wat vorige maand resul teerde in een zilveren en een bronzen medaille op het we reldkampioenschap roeien. Moeder Annie Eijs zwom hele maal niet, maar volgde slechts haar kinderen en hield boven dien van organiseren. Bij de opening van het Ster renbad in 1984 wilde Eijs een malig een spectaculair pro gramma voorzetten aan de zwemmers van Zilvermeeuwen en WIK (die niet veel later fu seerden en als WZK verder gin gen). „Een nachtmarathon be stond toen nog niet in Wasse naar", aldus Eijs senior. „Ik heb toen het draaiboek bedacht dat nu nog steeds wordt gebruikt. Dat-doet mij deugt. Maar het mooiste compliment kreeg ik na de opening van het Sterren bad. 'Kun je er geen jaarlijks te rugkerend evenement van ma ken?', vroeg de voorzitter van de Raad van Beheer van het zwembad me na afloop." Aldus geschiedde, hoewel Wassenaar het om uiteenlo pende redenen twee jaar zon der nachtmarathon moest doen. Annie Eijs, die tegen woordig een functie bekleedt bij de zwembond, gaf na een aantal jaren het estafettestokje door aan Annelies Groenewe- gen. Voor haar is de primeur van het nieuwe record dat de negen verenigingen bij elkaar zwemmen: 484 kilometer en 557 meter, een verbetering van ruim 1600 meter. Nog belangrijker vindt Groe- newegen („Ze zwommen het laatste uur als idioten") het, dat zij op zondagochtend in re cordtijd naar huis kan. „Dat betekent dat alles rimpelloos is verlopen. Iedereen is na zo'n nacht moe, maar voldaan. We blijken bovendien de goede verenigingen te hebben uitge nodigd, want ze helpen alle maal met opruimen." Remco Singeling, wedstrijd zwemmer van LZ 1886 uit Lei den, laat de nasleep van de ma rathon graag aan anderen over. „Ik had de hele week al weinig geslapenzegt de 17-jarige Leidse ClOS-student, „en moet maandag weer naar school. Van slapen komt nu ook niets, hoogstens doe ik een haze- slaapje. Maar zo'n nachtmara thon lijkt me ook hartstikke leuk om een keer mee te ma ken." Singeling is niet de enige die er zo over denkt. Als sport ooit verbroedert, gebeurt dat wel in de kleine uurtjes, als de zwem mers en zwemsters hun spor tieve 'dip' moeten overwinnen. De sjoelbak en het mens-erger- je-niet blijven onaangeroerd, maar er worden wel verzoek nummers van de jongens van de ene vereniging voor de meisjes van de andere club bij DJ Varkevisser ingediend. Een enkeling houdt zijn hoofd bij het zwemmen. Nestor Peter Bijman (25), van het eer ste waterpöloteam van Sassen- heim, gaat zijn ploeggenoten voor in de strijd. Zijn ploeg ver dedigt in Wassenaar namelijk de titel. Ondanks de inspannin gen van de routinier, die al voor de vijfde keer deelneemt, verspeelt Sassenheim* in het laatste half uur de tweede plaats achter het Haagse HZ Zian aan LZ. Die tik komt har der aan dan de inzinking waar mee Bijman elk jaar tussen twee en drie uur 's nachts kampt. Toch lopen de deelnemers minder kans om in slaap te val len dan de juryleden, die het zwemfestijn twaalf uur achter elkaar in goede banen moeten leiden. Het turven van het aan tal baantjes doodt de geest, ze ker als je dat de hele nacht moet doen. „Maar ik houd er na twee uur mee op", zegt jury lid Klaaysen van NZ&PC uit Noordwijk. Angst om tijdens haar werkzaamheden op de rand van het zwembad in slaap te vallen speelt daarbij echter geen rol. „Je krijgt geen kans om in te dutten, want je wordt hier voortdurend natgespet- terd." Was de oplettende voetballe zer nog maar net bijgeko men van de uitslag 6-10 vorige week bij de wedstrijd Docos- DSO, eergisteren werd er bij de partij LFC (za) - GWS maar één keer minder gescoord. De 'ka naries' wonnen met maar liefst 15-0 tegen de mannen van AK ZO. Dus in tegenstelling tot de verliezende coach van Docos, kon oefenmeester Jos Bel van GWS niet de opmerking plaat sen dat het zo goed andersom had kunnen zijn. Na twee par tijen heeft de Sassenheimse ploeg een doelsaldo van 0-19. Bel heeft twee verklaringen voor de funeste seizoenstart. „Op de eerste plaats wilden we kampioenskandidaat LFC best tegenstand bieden. Maar na vijf minuten was het al 2-0 en die gasten bléven maar doorgaan. Bij 4 of 5-0 stoppen ze echt niet Een deelneemster aan de Nachtmarathon, die even niet hoeft te zwemmen en geen zin heeft om te slapen, probeert in de buurt van het zwembad wakker te blijven. foto dick hogewoning en we konden er niets tegen in- deld rond de 27 jaar. Nu zijn er pot gespeeld, maar na zo'n uit brengen. Inzet is alles en als dat acht voormalige a-junioren bij- slag van zaterdag zakt de moed ontbreekt, wordt het niks. Je gekomen en het is de keuze je een beetje in de schoenen. Ik kan wel kwaad worden, maar vanm de club geweest om die denk dat we morgen maar eens ook dat helpt niet.", aldus Bel. in het eerste in te passen. Na moeten praten hoe het verder Maar er steekt meer achter vorige week (0-4 verlies tegen moet." het duizelingwekkende verlies Koudekerk, red.) hebben we van GWS. Bel: „Vorig jaar lag het spelsysteem veranderd. tim brouwer de koning de leeftijd van het team gem id- tussentijds een aardige oefen- loman leefmans GESPROKEN Wielrenster Ingrid Haringa in de Volkskrant: „Natuurlijk ga ik voor goud, maar dat mag je in Nederland niet zeggen. Als de Amerikanen zeggen dat ze een gouden plak willen halen, dan hebben ze een sportkarakter. In Nederland lijd je aan hoogmoedswaanzin Idem: „Maar wanneer ik zeg dat ik streef naar een plek bij de eerste acht, dan heb ik geen zelfver trouwen. je doet het toch nooit goed". Idem: „Het sportklimaat is nog steeds niet voldoende. Als ik een maand naar Colorado ga, dan ga ik niet op hoogtestage, maar op vakantie. Maar ze begrijpen niet dat ik helemaal kapot te rugkom. met een afgetraind, mager bekkie, en dan juist graag op vakantie zou willen". Idem: „Ik ben net zo'n ezel. Als ze me het heel moeilijk maken, ga ik niet de kant op die zij willen, maar juist de andere kant". Idem: „Ik ga niet huilen als ze in At lanta het volkslied voor me spe len, daar ben ik te nuchter voor. Aan de buitenkant tenminste. De eerste keer in Stuttgart vond ik het wel heel mooi. Er zat een mooie roffel in en de vlag ging heel langzaam omhoog. Het is zomaar een liedje dat afge speeld wordt". Staatsscretaris Erica Terpstra in Vrij Nederland: „Je ziet mij vaak bij sportmani festaties, situaties van opwin ding én enthousiasme, daar doe ik geweldig aan mee. Maar het belangrijkste is voor mij stilte. Ik ben astrologisch Tweeling, dus ik heb twee kanten. Tweelingen kunnen zich identificeren. Ik zou niet anders willen". Tom van 't Hek, bondscoach der hockeysters, in VI: „Guus (Hiddink) zit met een ge neratie opgescheept die het naar verluidt ontbreekt aan daad kracht, strijd en het nieuwste to verwoord: passie. Als je dat vindt Guus, dan moet je kappen. Deze generatie zit namelijk met een bondscoach opgescheept die het aan twee belangrijke eigen schappen ontbreekt: daadkracht en daardoor gelooftvaardig- heid". FC Groningen-trainer Hans Westerhof in VI: „Groningen is voor mij niet zo maar een club. Maar op zich denk ik dat Heerenveen en Gro ningen niet zo veel met elkaar verschillen. Een ruil met Foppe (de Haan) zou dus wel kunnen, maar of ik het zou doen, is vers twee. Ten eerste omdat ik er woon, wat niet ideaal is, en daarnaast lig ik altijd overhoop met voorzitter Riemer van der Velde, en dan dus helemaal. Rie mer en ik zijn het per definitie niet met elkaar eens". Hockeyer Florisjan Bovelander in SI: Pakistani zijn geweldig als ze je herkennen. Alle deuren gaan open. Als meneer Bovelander een biertje wil, staat er binnen een uur een Heineken op tafel. Terwijl er in het hele land geen alcohol is te krijgen Voetballer Dennis Bergkamp in SI: „Je droomt van stadions, van shirtjes, van toeschouwers, van Europa Cups, van mooie doel punten. Niet van geld. Geld is meegenomen. Geld is geen drijf veer. Dat mensen er altijd over beginnen, komt volgens mij voort uit jalouzie. In Italië heb je dat totaal niet. moet ik zeggen. Daar hoort het dat een voetbal ler in een goede auto rijdt, in een mooi huis woont en mooie kle ding dragt". Jack van Gelder in NOS Sport tegen doelman Arnold Nij- kamp van Telstar, maker van de gelijkmaker tegen Zwolle „Dus je had zoiets van: ik ga naar voren. Voetballer Jan Wouters in VI: „Voor Johan Cruijff heb ik een apart gevoel omdat hij de eerste was die iets in mij zag wat ande ren niet zagen. Hij haalde me clan ook bij Utrecht weg. Hij heeft geweldige ideeën over klei ne dingetjes die een voetballer alleen aanneemt van iemand met zo'n achtergrond. Idem: Willem van Hanegem is eigen lijk net zo'n mopperkont als ik. Er zijn mensen die vinden dat hij verkeerd overkomt, die men sen zien het dus verkeerd. Ik vind clat Van Hanegem prachtig overkomt, simpelweg omdat hij helemaal zichzelf is. Hij kan je ook echt iets bijbrengen en vormt volgens mij een uitste kend koppel met Geert Meyer" de VISIE van Leo Holl de eerste helft was er maar één ploeg die voetbalde en dat was Ze speelden herkenbaar in een 4-4-2 opstelling met Joost Vink en Rob Retel als beweeglijke spit sen. Daarachter stond Ron Belt die het spel goed verdeelde en ook verdedigend goed meedeed. Daarom heb ik hem, en niet een van de doelpuntenmakers, geko zen tot man van de wedstrijd. Al leen vond ik die spitsen af en toe zelfs té gretig. Ze duiken het gat in nog voordat de middenvelders de kans hebben de bal daarheen te spelen en in hun ijver lopen ze dan dat gat als het ware zelf weer dicht. Toch kregen ze aardig wat kansen, al was er bij de doelpun ten die werden gescoord een paar aardige blundertjes in de VCL- defensie nodig." „Het verschil in speelstijl en kwa liteit was duidelijk, vooral in de eerste helft. VCL speelt maar met een spits op de middellijn. De taktiek van hun is duidelijk: pro- tn op de nul te spelen, de tegenstander van het lijf te houden en hopen de puntjes bij elkaar te sprokkelen. Maar trainer Frans rdijn, k ken hem, valt ook niet te benijden nu een aantal spelers Hopen zomer is weggelopen. En dat is triest want hij was net iets rdigs aan het opbouwen hier. „Bij SJZ lopen een paar aardige voetballers rond en proberen de ydden velders als het kan door te schuiven. Die laatste man (Ro- ildvan der Maat, red.) is fysiek erg sterk, had paar keer een mooie nge trap en zocht goed naar een opening in de breedte. Minpuntje nisschien dat hij toch een wat nonchalante houding heeft. En l ja wat moeten we daar van zeggen, ze zullen het moeilijk krij gt seizoen." L' Bey 5; Ter Beek 6; Van der Heiden 6; Den Hollander 6; Huis in 5,5; Jongmans 6,5: Kluivers 6; Lakenberg 6; Rietkerken - (Yazici \'an der Veer 6; Wubben 6,5. P/ooy 7; Belt 7,5: De Boer 6; Van der Hoeven 7; De Jong 6; Van Maat 7; Olijerhoek 6; Retel 6,5; Rotteveel 6; Van Rijn 7; Vink 6,5. iiÉli

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21