Real Madrid is de weg volledig kwijt Italië heeft de sterkere reservebank Sport Jalabert heerst als Indurain Trumbic verzuipt in 'no excuse-pool' Kenyaan! te snel vo Kenyanei MAANDAG 18 SEPTEMBER 1995 chef willem spierdijk. 071 -356464. plv -chef rob onderwater, Gullit scoort zijn eerste goal voor Chelsea Real Madrid heeft het verlies tegen Ajax in de Champions League keurig verpakt in twee competitienederlagen. In eigen stadion nog wel. Een week na de 1-2 tegen Athletic de Biibao volgde de 2-3 tegen Real Oviedo. Barcelona won met 3-0 bij Zaragoza, onder meer door een doelpunt van Jordi Cruijff. Madrid moet het momenteel hebben van zijn tweede club. Atletico won in plenzende regen in Baskenland met 2-0 van Bilbao. De Bulgaar Penev scoor de eenmaal en is na drie speeldagen de beste schutter van Spanje met vijf doelpunten. madrid anp Atletico is met Espanyol, toeval ligerwijs de tweede club van de stad Barcelona, als enige zonder puntverlies. Espanyol won thuis met 1-0 van Albacete. De Ar gentijn Pochettino scoorde in de slotminuut, op het moment dat Espanyol al een tijdlang met tien man speelde. Real nam tot twee keer toe een voorspong, beide malen door de Chileen Zamorano. Voor rust was de stand al 2-2, door twee Oviedo-treffers van Oli. Rivas profiteerde twee mi nuten na rust van een fout van de 37-jarige doelman Buyo. Trainer Valdano wisselde daar op Amavisca, Luis Enrique en de voortdurend uitgefloten Ar gentijn Redondo ten gunste van Esnaider, Michel en Milla. Val dano zei na afloop dat het Real niet meezit en dat elke trainer zo'n slechte periode meemaakt. Het woord crisis nam hij niet in de mond. Jordi Cruijff opende in de 51e minuut de score voor Barcelo na, met een schuiver met de lin kervoet. De andere doelpunten waren van de Bosniër Kodro en de Portugees Figo. Cruijff ligt overigens weer eens overhoop met andere lei dinggevenden binnen de club. Aan de vooravond van het duel tegen Zaragoza nam hij ontslag uit de technische commissie, omdat hij vindt dat alleen de trainer beslissingen dient te ne men, geen commissie. „Ik geef het op, zij willen niet luisteren. Men oogst wat men zaait en ik ben van mening dat hier slecht wordt gezaaid", aldus Cruijff, die schatte maximaal tot het jaar 2000 bij Barcelona te wer ken. Een behoorlijke periode dus nog. Italië Van de drie nog actieve Neder landse voetballers in de Serie A maakten zondag twee een doel punt. Aron Winter scoorde voor Lazio, dat zijn eerste punten liet liggen door 3-3 te spelen bij Ba- ri. De gelijkmaker van Padova's Michel Kreek tegen Torino le verde zijn club het eerste punt van het seizoen op. Kampioen Juventus, afgelo pen woensdag indrukwekkend door de overwinning op Dort mund in de Champions League, won thuis met moeite van nieu weling Vicenza: 1-0. Het doel punt was van Vialli, die veel Ita liaanse voetbalharten met smart vult omdat hij heeft aangegeven nooit meer in de nationale Kasparov snel tevreden new york Verbazing alom bij de tweekamp om het wereldkam pioenschap schaken (PCA), toen Kasparov en Anand elkaar vrij dag na de vierde partij de hand schudden. Gaf Anand nu op, of besloten de beide spelers tot remise? Het bleek uiteindelijk het laatste te zijn, maar dat lag niet zonder meer voor de hand. Kasparov had immers een gezonde pion meer, maar kennelijk geloofde de wereldkampioen dat zwart voldoende compensatie had. Anand hoefde niet lang na te denken toen Kasparov op de 21e zet remise voorstelde. Hij accepteerde onmiddellijk. Van daag is de vijfde partij. Rominger wint koppeltijdrit buhl De Zwitser Tony Rominger heeft gisteren met de Italiaan Andrea Chiurato, verleden jaar tweede bij de wereldtitelstrijd tijdrijden achter Chris Boardman, in de Duitse plaats Bühl de Telekom Grand Prix, een koppeltijdrit, gewonnen. Het tweetal legde de 82,4 kilometer af in 1.39.39. Als tweede eindigde het Duitse duo Ludwig/Aldag op 0.38. De Italiaan Chiappucci finish te met de Zwitser Zberg op de derde plaats met 0.47 achter stand. Ter Aarse surfer Otto derde op Texel oudeschildStefan Gideonse uit Veere heeft gisteren de Texel Race voor surfers gewonnen. Hij veroverde tevens de Neder landse titel marathon. Gideonse deed ruim 4,5 uur over de race. Als tweede finishte Dick Hoekstra uit Venlo, als derde Fabian Ot to uit Ter Aar. Door het gebrek aan wind verschenen er slechts 33 deelnemers aan de start. De overigen trokken zich terug. Atlete Botha betrapt op dope harare De Zuidafrikaanse atlete Karen Botha is betrapt op het gebruik van dope tijdens de Afrikaanse spelen in Zimbabwe. Bo tha werd gecontroleerd nadat ze de zilveren medaille had ge wonnen bij het verspringen. In haar urine werden sporen van het verboden middel Dextropropoxyphène aangetroffen. De 28- jarige sportvrouw gaf toe het medicijn te hebben gebruikt. De echtgenote van de vroegere aanvoerder van het Zuidafrikaanse rugbyteam verklaarde zich onschuldig te voelen, omdat ze op doktersadvies het medicijn had genomen. Er hangt haar een schorsing van drie maanden boven het hoofd. barcelona. anp Wie stopt Laurent Jalabert? Vooralsnog niemand. In deze Ronde van Spanje hoogstwaar schijnlijk geen mens. De Frans man verdeelt en heerst. Legt het sterk uitdunnende peloton in de Vuelta zijn wil op. Gisteren be haalde de gele-truidrager op de Montjuic in Barcelona zijn vier de etappezege. Zijn voorsprong op de Spanjaard Olano steeg naar 5 minuten en 56 seconden. Vorige week vrijdag na aan komst van de rit in Murcia, spe culeerde Abraham Olano, twee de op ruime afstand, nog voor zichtig op een inzinking van de man die in de Vuelta heerst als indurain in de Tour. „Ik heb slechts één kansje nodig om te winnen als Jalabert instort", sprak de Spanjaard tegen beter weten in. Het lijkt ijdele hoop. Het heeft er alle schijn van dat „JaJa" met de dag sterker wordt en dat een inzinking komende week in de Pyreneëen onwaarschijnlijk is. De 26-jarige kopman van ONCE demonstreerde opnieuw zijn superioriteit in de vijftiende etappe.. Een veredeld, maar zwaar criterium rond Barcelona over 154 kilometer met de Montjuic als scherprechter en aankomst. Vijftien keer diende het peloton de bult te beklim men. In de laatste klim sloeg Jalabert weer eens toe. Zijn ster ke ploegmakkers (Mauri, Bruy- neel, Zülle en Stephens) hielden de concurrentie in bedwang. Onbedreigd reed Jalabert naar de vierde dagzege en zijn 24e overwinning van het seizoen. Als tweede finishte de Span jaard Jesus Montoya, als derde de Italiaan Michele Bartoli. Zaterdag was de veertiende etappe gewonnen door de Duit ser Marcel Wüst. Het was diens tweede ritzege en het leverde zijn ploegmakkers van Castellb- lanch, onder wie de Nederlan der Tom Cordes, een gratis va kantie op naar Brazilië, ge schonken door co-sponsor MX- Onda. Jeroen Blijlevens bereikte za terdag Valencia niet. De sprinter uit de TVM-ploeg, die dinsdag de tiende rit in Sevilla had ge wonnen, stapte af. „Ik werd bij het begin van de eerste beklimming gelost. In de haast om in contact te komen met het peloton kwam ik ten val. Het ging niet meer. Ik had de Vuelta willen uitrijden. Voor al om mijn klimmen te verbete ren. Ik had graag Madrid willen bereiken. Vooral omdat de aan komst daar op mijn lijf geschre- ploeg te willen spelen. Sampdoria, de club van Cla rence Seedorf, versloeg thuis Parma met 3-0. Twee doelpun ten waren van de Fransman Karembeu, wiens kapsel enige vergelijking oproept met dat van de vertrokken Gullit. Bij Parma kreeg de soms heetgeba kerde Bulgaar Hristo Stoitsjkov zijn eerste Italiaanse gele kaart. Napoli, dicht bij bankroet, is net als Lazio nog ongeslagen na de zege van 3-1 bij Atalanta. Engeland De toonaangevende clubs in de Engelse Premier League hebben zaterdag stuk voor stuk gewon nen. Daardoor bleven de koplo pers Newcastle United (3-1 te gen het onderaanstaande Man chester City) en Manchester United (3-0 tegen Bolton Wan derers) met vijftien punten uit zes duels op gelijke hoogte. Ruud Gullit (Chelsea), Dennis Bergkamp (Arsenal) en Bryan Roy (Nottingham Forest) boek ten overwinningen met hun clubs. Chelsea won thuis met 3- 0 van Southampton dank zij on der meer de eerste treffer van het seizoen voor Gullit, Arsenal versloeg voor eigen publiek West Ham United met 1-0. Not tingham Forest versloeg zondag thuis Everton met 3-2. Aston Villa steeg naar de derde plaats door een zege van 2-0 op Wim bledon. Bij landskampioen Blackburn Rovers duurt de misère voort. Nu werd met 0-3 bij Liverpool verloren. Ook in de Champions League werd Blackburn woens dag vernederd. Spartak Moskou mocht met een overwinning van 1-0 vertrekken. Manchester United kwam tegen de gepro- Paul Scholes koppend in actie tegen Bolton Wanderers. Manchester won zaterdag met 3-0. moveerde buurman Bolton Wanderers, de club van De Freitas en Sneekes, niet in de problemen. De overwinning van 3-0 kwam tot stand door twee treffers van Scholes en één van Giggs. De overwinning van Chelsea, de tweede in zes duels, kwam in het laatste kwartier tot stand. Sinclair gaf het goede voor beeld, de treffer van Gullit viel twee minuten voor tijd en ook Hughes vond het net nog. Wright zorgde voor de winst van Arsenal door in de 75e mi nuut tegen West Ham een straf schop te benutten. Duitsland Borussia Mönchengladbach liep gisteren voor eigen publiek te gen een pijnlijke nederlaag op. De ploeg van Max Huiberts ver loor met 4-2 van FC St. Pauli, dat vorig seizoen naar de hoog ste klasse promoveerde. Borus sia Dortmund heeft het hopelo ze debuut in de Champions League zaterdag gerevancheerd met een sterk optreden in de Bundesliga. Op de 1-3 tegen Ju ventus volgde een spectaculaire 6-3 tegen VfB Stuttgart. Dort mund kon zodoende enig zicht houden op de koploper uit München. Bayern behaalde vrij dag al tegen Kaiserslautern de zesde overwinning in even zo veel speeldagen. Borussia staat met zeven punten achterstand op de derde plaats. Leverkusen behield de tweede positie, op zes punten afstand van de kop, door met 2-0 van Eintracht Frankfurt te winnen. Voller opende de score na een kwar tier, Fach maakte 2-0. Schalke '04 bleef voor de vierde opeen volgende keer ongeslagen.- Bij Uerdingen ging de club van M ulder weg met 1 -1 België Club Brugge is alleen aan kop gekomen in de Belgische voet balcompetitie. De ploeg van trainer Broos versloeg mede koploper Harelbeke, de club van trainer Houwaart, met 2-0. Volleyballers ditmaal tevreden met zilver athene anp/gpd Weer hebben de Nederlandse volleyballers het bij een titel- toernooi niet gered. In Athene haalde Oranje opnieuw slechts zilver bij het Europees kam pioenschap, na het WK '94 op dezelfde plaats, na het EK van Finland en na de Olympische Spelen van Barcelona. Teleur stelling? Ja natuurlijk, even. Ver wijten? Nee, geen. In een van de betere finales ooit struikelde Nederland over de Italiaanse bank. Daarop zat een nagenoeg gelijkwaardig tweede team gretig te wachten tot coach Julio Velasco er de op lossing kwam zoeken. Dat deed de Argentijn vaak. Nooit tever geefs. Daar trof hij bij voorbeeld in de slotfase Pasinato aan, de elfde man. In het gehele evene ment nog geen punt gemaakt, maar zaterdagavond vlak voor middernacht zorgde hij in de tiebreak voor de laatste na vier langdurige, enerverende en ze ker taktisch hoogstaande sets: 3-2 (13-15 15-10 11-15 15-12 15-11). „Deze wedstrijd was een overwinning voor het volley bal", zei Velasco complimen teus. Joop Alberda was drie uur lang - de inbreng van Richard Schuil, Martin van der Horst en Brecht Rodenburg was nuttig maar te verwaarlozen - aange wezen op Peter Blangé, Ron Zwerver, Olof van der Meulen, Bas van de Goor, Guido Görtzen en Henk-Jan Held. Dat zestal, een spelverdeler en vijf aanval lers, gaf het Nederlands volley bal in Athene nieuw elan en groot aanzien door z'n snelheid, slagkracht en onvoorspelbaar heid. Vorig jaar was Ron Zwerver nog wanhopig weggebeend na de ontluistering in de WK-fina- le, nu hervond hij zich snel, hield de zilveren plak om de nek en ging zelfs champagne in het publiek spuiten. „Ik ben in tens tevreden met de prestatie van dit team", klonkt het. Maar hoe uitzinnig was het dan bij winst geweest? „We hebben al les uit de kast gehaald. Meer zat er niet in." De zucht van verlichting kwam uit het winnende kamp. „Dit was de moeilijkste finale die we ooit gespeeld hebben", erkende de Italiaan Lorenzo Bèrnardi. „We waren deze keer heel erg dicht bij verlies." De berusting overheerste bij de verliezers. Zwerver: „Soms kan ik er eenvoudigweg niet meer van maken. Natuurlijk ben ik jaloers op Italië. Je zit je toch te vergapen als zij al hun spelers gemiddeld maar zo'n twee sets hoeven in te zetten. Wij moesten alles met dezelfde zes doen. Alle energie is gege ven; ik heb nog nooit zo kapot gezeten. We zullen dus in de toekomst nog meer van de invi- duele basisspelers moeten vra gen. Onze basis was beter dan de Italiaanse basis, maar zij hebben echte wissels. Na meer dan twee uur spelen was het op, ook met mij. Via het blok slaan, langs het blok slaan, nog harder slaan, totdat het het niet meer lukte. Sorry hoor, het begon op het laatst te haperen. Ze hadden ons gewoon door." Blangé, de andere aandrijfas van de „oude"generatie, was kritischer. „We zijn zeker dich terbij gekomen, maar we moe ten de Italianen eerst nog maar eens zien te verslaan. Drie fina les op rij van ze verloren. Dat begint vervelend te worden. We speelden goed, maar niet ex ceptioneel. In de vierde set mis ten we zeker vijf ballen en de tie-break was al na twee minu ten voorbij." In de rallypointset kwam Ne derland in een mum van tijd met 7-1 achter. Dat het met de mentale veerkracht wel goed zit bewees de inhaalrace naar 8-10. Het laatste zetje zat echter op de Italiaanse bank, al viel Ro denburg ook nog even hoopge vend in voor Zwerver. „Het is eenzaam aan de top, maar als je de op een na beste bent is dat nog veel eenzamer", pruttelde Alberda, met spijt en verge noegdheid in de stem. „We hebben Italië zo gekraakt, dat Velasco de grootste moeilijkhe den had het bij te sturen. Dat hem dat lukte, maakt hem een groot coach. Maar ik ben een trotse coach. Mag het als je je team zo ziet spelen?" Na anderhalve maand club volleybal zal Alberda zijn team op 6 november weer bijeenroe pen om zich op de World Cup te gaan concentreren. „Ik ver wacht dan vermoeide, maar fit te spelers", vermoedt de bonds coach. Met elf wedstrijden in veertien dagen wordt het een zwaar olympisch kwalificatie toernooi. Tot aan het einddoel zullen de spelers waarschijnlijk nauwelijks nog vrije dagen krij gen. Bas van de Goor maakte al de optelsom tot aan de olympi sche finale: honderd wedstrij den in tien maanden tijd. De profs moeten hard werken om hun eergevoel nog eens met goud in plaats van zilver te stre len. „Maar deze zilveren me daille is al anders dan alle vori ge", vond Zwerver. „We zijn een hele stap verder. Als we de mid- denaanval nu ook nog in de cruciale wedstrijden kunnen ge bruiken, dan is het helemaal voor elkaar." atlanta anp De Amerikanen noemen het olympisch zwembad in Atlanta de „no excuse-pool". Voor falen bestaan geen excuses. Voor nie mand, niet voor de water- polo'ers, niet voor bondscoach Ivo Trumbic. De Fina World Cup IX had voor het nationale zevental een bizar, doch ideaal verloop. Na drie nederlagen had één over winning, zaterdag tegen Kroa tië, volstaan voor een olympisch startbewijs. Die overwinning kwam er niet. De ploeg snuffel de er niet eens aan. Oranje kon tegen Kroatië nooit overweg met de druk en was volstrekt kansloos. 7-9 (1-3 1-1 2-3 3-2). Bevrijd van alle remmingen dartelde de ploeg een dag later tegen Griekenland als een dol fijn door het water: 13-8 (4-0 3-2 1-3 5-3). Door de enige over winning belandde Oranje op de zevende plaats in de World Cup. De gemiste kwalificatie maak te de positie van coach Trumbic onhoudbaar. Aalbers Hans Aalbers, de voorzitter van de waterpolocommissie, toonde zich in Atlanta geschokt door het steriele spel van Nederland. Aalberts wil een grondige schoonmaak. „De ploeg heeft twee jaar gefaald. Op het WK in Rome, op het EK in Wenen en in dit toernooi. Ik had de indruk dat wij tegen de wereldtop aan leunden, maar het gat is veel groter dan ik dacht. Wij hebben het niet goed gedaan en daar zullen bestuur, spelers, begelei ding èn coach zich voor moeten verantwoorden." Als opvolger van Trumbic is oud-international Hans van Zeeland, drie jaar coach van AZ &PC, de prominentste kandi daat. Hij zal de waterpoloploeg via het Europese- en wereld kwalificatietoernooi naar Atlan ta moeten loodsen. „Wij gelo ven nog steeds in de olympi sche missie", aldus Nieuwen- burg. „Wij móeten naar Atlan- ta'96." Terug naar de no excu se-pool. Tumultueus In een tumultueuze finale ver overden de Hongaren gisteren de negende World Cup. Honga rije versloeg olympisch-, we reld- en Europees kampioen Italië met 11-10. De eindstrijd, waarin Mart Bras een van de scheidsrechters was, had veel weg van American Football in het water. Drie spelers kregen rood, de Hongaren Benedik en Toth en de Italiaan Calcaterra. Italië had twintig keer een man meer, Hongarije achttien keer. Na de eerste periode leidde Ita lië met 4-1, na de derde Honga rije met 9-6. In de vierde perio de bezorgde Gyongyosi veertig seconden het einde de Honga ren hun tweede, na 1979, we reldbeker. BUITENLAND ren-Mechelen 1-1. Antwerp- er, mel-St-Truiden 2-3, Harelbeke-E Stand aan kop: Brugge 8-19, Aal? dard 8-16. Harelbeke 8-16. Chj Lierse 8-14. RWDM 8-13. An* Antwerp 7-10. Cercle8-10. Beve, Leverkusen - Frankfurt 2 - Stuttgart 6 - 3. Freiburg - Brei Munch-Köln 2-1, Uerdingen -Set M'gladbach-St. Pauli 2-4, HSV-R Stand aan kop: Bayern M. 6-18.U 12. Dortmund 6-11. Bremen 6-11 Arsenal-West Ham 1-0, Aston Vil 2-0, Chelsea-Southampt. 3-0, PR 1-3, Liverpool-Blackburn 3-0,1 Bolton W. 3-0, Middlesbr.-Covenli castle-Man. City 3-1, Sheff.Wed 1-3, Nottingham-Everton castle 6-15, Man.United 6-15, j 13, Liverpool 6-12, Arsena 6-10, Wimbledon 6-10, Leeds 6- 6-9, Middlesbr. 6-9, Tottenham!' 6-7, Sheff Wed. 6-7, Coventry 6-6 6-6, Southampt. 6-5, Blackburn W. 6-4, West Ham 6-2, Man City6 Cannes-St-Etienne 2-0, Gueugno Le Havre-Bordeaux 1-0, Lens-i Monaco-Metz 0-1, Nant Lyon-Auxerre 0-1, Renr Strasbourg-Nice 1-1, Montpell.-Pa Stand aan kop: Paris SG 9-20, Lens 9-18. Auxerre 9-16. Guinj Montpell. 9-14, Strasbourg 9-13 13. Bastia 9-13, Bordeaux 9-13,6 12. Nantes 9-12. Atalanta-Napoli 1-3, Bari-La na-Cagliari 3-1. Inter-Piacen Vicenza 1-0, Padova-Torino 1-1, Parma 3-0, Udinese-Cremonese Milan 1-2. Stand: Juventus 3-9, M zio 3-7, Napoli 3-7, Fiorentina 3-1 6, Sampdoria 3-5, Torino 3-4, Ir Celtic-Motherwell 1-1. Falkirk Hibernian-Aberdeen 1-1, Partick- Raith R -Kilmarnock 2-0 Stand gers 3-9, Celtic 3-7. Hibernian Zaragoza-Barcelona 0-3. E 2, Celta-Tenerife 2-2. Deportivo-Si 0. Espanyol-Albacete 1-0, Menda 2. Vallecano-Betis 1-2. R. Madrid Valladolid-Compostela 0-0. Sevil 2-1. Gijon-Santander 4-2 Stand a .Madrid 3-9. Espanyol 3-9. Compostela 3-7. Betis 3-7, Gijon 3-6. Oviedo 3-6, Deportivo 3-6. V Celta 3-4, Tenerife 3-4. zaandam gpd De latere winnaar Paul kwam gisteren in de 1 Dam loop met zijn land Omwoyo, Osana en Brahim Lahlafi (Marol Vincent Rousseau (Belgi snel op kop. Rousseau een week voor zijn m van Berlijn braaf het me van het vuile werk op. Z kilometer voor de fin dankte Paul Tergat doo marreren. De lopende veelvraa gisteren wel een brilj waarde van 10.000 gulc in Zaandam lag te wac! de eerste finishende vrouw. De vrouwen daarvoor wel een voo van 6 minuten 38, het delde verschil in de afj jaren tussen de eerstel vrouw. Liefst drie vrouw ven de mannen voor: 1 Tulu, Tegla Loroupe en res Hellen Kimaiyo. Drif aansendus. Record Mus boekarest afp/rtr Thomas Muster heeft in Boekarest met zijn elft nooizege van dit jaar een gevestigd. Hij overtrof Sz die in 1994 tien hooft won. Muster won in di simpel van zijn landgem bert Schalier (6-3 6-4). negalese qualifier Yahia bia bracht verrassend li nooi van Bordeaux naam door de Zwitsei Hlasek te verslaan (6-4 6 was de 34e zege voor sinds het begin van loopbaan in 1986. „Een is wel aardig", zei de Franse-kampioen na „Maar het gaat daarbij om getalletjes. Het is leu) niet." Zowel Muster als5 uitte stevige kritiek adres van de Amerikanf positie van nummer één nelijk het eigendom van ka", zei Muster. „Je kunt ropa winnen wat er te valt, nummer één wor niet mee. De Europes nooidirecteuren slagen in de Amerikanen hiert halen. Daar hebben zei noeg macht voor. Tenni weer gaan leven waar d is geboren." Doumbia deed er zev over om zijn tweede toe: winnen. In 1988 won Lyon. Nu moest hij zich kwalificatietoernooi zi plaatsen voor het hoofdi van Bordeaux. Doumbia, nummer 282 wereld, liet Hlasek in di kansloos. Een deel van het Nederlands volleybalteam had de vierde achtereenvolgende finalenederlaag zaterdagavond snel verwerkt. Voor Guido Görtzen was de teleurstelling nog nieuw. Hij verbergt hem onder zijn handdoek. FOTO» ANP

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16