FC Utrecht zet Feyenoord te kijk knsationele Katwijkse derby is nu al het duel van het jaar Trustfull ruziet met coach ircio Santos: longontsteking Regilio Tuur wankelt als nooit tevoren om, David Nascimento probeert dat te verhinderen. foto anp Trainer Simon Kistemaker was gisteren in stadion Nieuw Galgenwaard al lang blij geweest met een punt. Maar FC Utrecht kreeg in het duel met Feyenoord zelfs meer. Vijf minuten voor tijd bezorgde Hans Visser met een halve volley zijn ploeg de eerste overwinning (1-0) van het sei zoen. „Ik ben heel erg tevreden", glunderde de „Kist" in de piepkleine en snikhete perskamer. Voor collega Willem van Hane- gem kwam de eerste nederlaag van Feyenoord nauwelijks als een verrassing. De Kromme was vorige week na afloop van de klinkende overwinningen tegen Volendam (5-1) en FC Dag Lie- paja (7-0) één van de weinige klagers in het Rotterdamse kamp. „Iedereen stond me raar aan te kijken toen ik zei dat ik zeker niet opgetogen was over ons spel in die wedstrijden", bromde hij. „Nu heeft iedereen zelf kunnen zien dat we er nog lang niet zijn. Dit heb ik alle maal zien aankomen." Volgens Van Hanegem speelt Feyenoord nog niet als een team. De vaste patronen die op de training constant terugko men, zijn in de wedstrijden nog nauwelijks zichtbaar. De Rotter dammers spelep allemaal nog te veel hun eigen wedstrijd. In de voorgaande duels bleef de kwetsbaarheid bij Feyenoord nog verborgen door het techni sche en taktische onvermogen van de tegenstanders. Maar FC Utrecht compenseerde het ver schil in kwaliteit met een grote dosis inzet en strijdlust, zonder daarbij over de schreef te gaan. En juist mentaal liet het plicht matige Feyenoord het volledig afweten. In het eerste half uur wees nog niets op een sensationale uitslag. FC Utrecht begon (te) afwachtend en liep met te veel ontzag achter de Feyenoorders aan. Het onnatuurlijke respect bij de thuisploeg verdween ech ter snel, ook al omdat de bezoe kers zich vrijwel geen raad wis ten met het balbezit. Alleen Larsson, later weer gewisseld voor de ongeduldige bankzitter Vidmar, kwam twee keer in sco- ringspositie. Doelman Van Ede keerde in de vijfde minuut een schotje van de Zweed fraai. Op slag van rust kopte Larsson, uit een voorzet van Trustfull, rake lings naast. Opgezweept door Kistemaker durfde FC Utrecht halverwege de eerste helft meer initiatief te nemen. Feyenoord, met de her stelde maar opnieuw tegenval lende Iwan weer voor Taument in het basisteam, leek het alle maal wel best te vinden. De Rotterdamse formatie liet zich zonder al te veel weerstand te rugdringen. Libero Koeman kon zich nauwelijks met de opbouw bemoeien. Utrechtse aanvallers liepen de oud-international uit taktische overewegingen voort durend voor zijn voeten. Daar door moest Van Gobbel zich te veel met het voorbereidende werk bezig houden. En dat ging hem niet altijd even gemakke lijk af. Na de pauze waren beide ploegen vrijwel gelijkwaardig en ontstond er eindelijk iets van een wedstrijd. Feyenoord, dat drie keer wisselde om de over winning af te dwingen, kreeg de betere kansen. Van Bronck- horst, Blinker en Witschge (lat) verzuimden echter te scoren. Aan de andere kant faalden Van Kessel en Hofstede. Voor de vijfde opeenvolgende keer leek het duel tussen beide ploegen in Utrecht op 0-0 uit te draaien. Totdat Visser uit een vloeiende aanval, met invaller Graanoogst en spits Hofstede in een hoofdrol, alsnog doel trof, 1-0. Sinds 1987 heeft Feyenoord in de Galgenwaard niet meer gewonnen. Het laatste Rotter damse doelpunt maakte Lok- hoff zes jaar geleden. Het ligt dus niet (alleen) aan Van Hane gem. Orlando Trustfull voelt zich momenteel alles behalve op zijn gemak bij Feyenoord. De neo-international leeft in on min met trainer Willem van Hanegem. Het twistende tweetal kreeg in de rust van het duel tussen FC Utrecht en Feyenoord (1-0) opnieuw een flinke aanvaring. „Ik wist meteen dat hij mij in de tweede helft zou wisselen", mokte de 25-jarige midden velder, die in de 59e minuut inderdaad naar de kant moest. Volgens Van Hanegem laat Trustfull zich de laatste we ken „gek" maken door een golf van publiciteit. „Ik heb hem regelmatig gewaar schuwd, maar hij is er kenne lijk toch vatbaar voor", zei de Kromme. „Mede daardoor speelt hij ver onder zijn nor male niveau. Trustfull vond dat hij in de eerste helft kei hard had gewerkt. Ik vond van niet. Daarom heb ik hem vervangen." Volgens Trustfull is er ech ter meer aan de hand. „Het botert niet tussen mij en de trainer, dat is wel duidelijk. We hebben dit jaar nogal wat gesprekken met elkaar gehad. Ik dacht dat alle problemen tussen ons uit de wereld wa ren. Maar bij hem zit kenne lijk nog veel oud zeer. Dat vind ik heel jammer. Ik hoop dat er snel een oplossing komt. Want nu communice ren we meer via de krant dan met elkaar persoonlijk. En dat is nergens goed voor." ^NDAG 18 SEPTEMBER 1995 11 «.GPP kan opnieuw enige tijd beroep doen op Marcio s, De Braziliaanse verdedi- voorlopig uitgeschakeld een longontsteking. San- i de voorbereiding ook al f agd door een liesblessure, door alle fysieke tegensla- iog geen enkele bindende voor de Amsterdam- l gespeeld. iner Louis van Gaal had iet duel tegen Real Madrid de gaten dat Santos meer en verwaarloosd griepje of ware verkoudheid onder R len hadden. Die angstige a' jedens werden donderdag in >t ziekenhuis bevestigd. e' heeft een longontsteking v3wordt nu behandeld met h leniciline-kuur. Ik heb er idee van hoe lang het her- 01 il duren. De doktoren heb- 1 rel gezegd dat Santos indi vidueel mag trainen als zijn li chaam aangeeft dat hij daartoe in staat is. Maar aan het spelen van wedstrijden hoeft hij voor lopig niet te denken.' De longonsteking van Santos heeft volgens Van Gaal alles te maken met de moeizame ge wenningsperiode van de Brazi liaan in Amsterdam. „Hij is oververmoeid geraakt en dan ben je fysiek kwetsbaar. Santos heeft zelf ook al aangegeven dat hij min of meer geschrokken is van het hoge niveau van Ajax. Alles is anders dan in Italië. Dat geldt zeker voor het niveau van de trainingen en het niveau van zijn medespelers. Maar met uit zondering van Mare Overmars en Finidi George hebben alle nieuwelingen bij Ajax moeite gehad om zich aan te passen. Daarom sta ik ook niet zo raar te kijken van de problemen die Santos nu ondervindt. Maar vervelend is het natuurlijk wel, ook voor die jongen zelf.' ck Boys maakt bijna 4-0 achterstand goed, maar verliest met 6-3 Wie zaterdag niet bij Katwijk - Quick Boys (6-3) was, heeft de leukste wedstrijd van het seizoen gemist. De competitie duurt nog 24 duels, maar geen enkele ploeg zal kunnen herhalen wat de Katwijkse eersteklassers af gelopen zaterdag op De Krom presteerden. Sterker, het zal jaren duren voordat de Kat- wijk-Quick Boys van 16 september 1995 in de vergetelheid is geraakt. Quick Boys was lange tijd van de eerste helft de betere ploeg, maar ging rusten met een 4-0 achterstand. Wie toen dacht dat het voor 'blauwwit' over en sluiten was, kwam bedrogen uit. Binnen zes minuten was de spanning volledig terug: 4-3. Daarna richtte Katwijk zich weer op en finishte met soms ouderwets sprankelend spel bij 6-3. Katwijk-trainer Kees Guyt is aan de kant immer de rust zelve, waar collega's zich soms laten verleiden tot het maken van een salto mortale voor de tribune. Guyt gaf toe dat hij na 4-3 'wat minder gemakkelijk op de bank had gezeten'. „Nu kan ik me voor stellen dat er trainers zijn die er fysiek aan dit vak onderdoor gaan." Voor Guyt gold het credo: eind goed, al goed. In alle opzichten. De 6-3 zege op de rivaal en mede-titelkandidaat gaf weer wat rust in de tent. Rust in de tent? Was er dan onrust op De Krom? Guyt: „Welnee, maar je wilt al trainer toch graag op het veld beves tigd zien, wat je weet. Een zege op Quick Boys geeft de iedereen weer net dat zetje." Katwijk speelde in de oefenperiode en bekerwedstrijden niet altijd even dende rend. De vorm van sommige toppers bleef onder de maat, zoals in de openingswed strijd tegen Noordwijk (1-1) bleek. Sommi gen dachten dat de verzadiging bij de oran jehemden nu echt was ingetreden. Guyt: „Verzadiging? Als ik de selectie al verwijten kan maken, is dat zeker geen verzadiging. De stukken vliegen er op de training nog al tijd vanaf." Vertrouwen De wedstrijd tegen Quick Boys onder streepte de visie van Kees Guyt. Katwijk is wederom de te kloppen ploeg, maar het is dit seizoen weinig clubs gegeven om de oranjehemden de drie punten afhandig te maken. Quick Boys had er voor zaterdag alle ver trouwen in. En terecht, want de ploeg van trainer Wisman heeft voldoende kwaliteiten om Katwijk naar de kroon te steken. De be doelingen van Quick Boys werden zaterdag heel snel duidelijk: blauwwit toonde geen enkel ontzag voor de drievoudig afdelings kampioen en zette het duel naar zijn hand voor 4500 kijklustigen. Die niet gek hadden opgekeken als Quick Boys de leiding had genomen en een marge van twee treffers had geslagen. Peter Kruit, Guido Smits (hij speelde wederom linksbui ten bij afwezigheid van de geblesseerde Hi cham Rbii) en Gert Aandewiel waren niet in staat om jubilaris Teun van Duyvenbode (hij speelde z'n 200ste wedstrijd) te ver schalken. Katwijk had een andere opvatting over het benutten van kansen. Na 28 minuten draaide Kenneth Braaf knap weg van zijn directe opponent Floor van Duyn en vond op rechts een onverwachte opening. Marco de Ridder, die tot dat moment aan de ket ting lag bij Jan Jeroen Schaap, snelde het strafschopgebied binnen en kopte het leder met een magnifieke Beb Bakhuys-duik ach ter de kansloze Tom van der Niet. Quick Boys was teleurgesteld over zoveel onrecht, maar in de voetballerij gebeuren onvoorspelbare dingen. De derby op De Krom was daar weer eens het bewijs van. Katwijk speelde na de treffer ineens met zelfvertrouwen en Quick Boys was de kluts kwijt. Dick Krommenhoek kogelde twee mi nuten na de openingstreffer van De Ridder 2-0 binnen (op schitterend aangeven van Pim Langeveld) en dat huzarenstukje her haalde de losgeslagen aanvaller even laten nog eens: 3-0. Alsof dat niet erg genoeg was voor de dorpsgenoot, schoot Pim Langeveld 4-0 op het scorebord. Ondertussen had Henk Wisman Leonard Pluimgraaff ingebracht voor Jan Jeroen Schaap. Na afloop nagelde de Quick Boys trainer de rechtsback verbaal aan de schandpaal. Schaap had De Ridder geen ge legenheid mogen geven om te scoren. Daarmee ging Wisman wel erg ver, want De Ridder was zaterdag voor geen enkele ama teurback in Nederland te houden. Boven dien waren er bij Quick Boys wel meer die voor een wissel in aanmerking kwamen. Aanvoerder Hans van der Plas kreeg van een excellerende Dick Krommenhoek alle hoeken van het veld te zien, om maar niet te spreken van de onzekere voorstopper Renzo Wiemer. De tweede helft leek vanwege de 4-0 stand een formaliteit, maar drie oranjehem den dachten daar anders over. Gert Aande wiel mocht 4-1 aantekenen na knullig inle veren van Johan Vogelaar, bij de 4-2 van Pe ter Kruit stond Carlo van Zeist de schutte ren als een pupil en de 4-3 van wederom Aandewiel was een cadeautje van Teun van Duyvenbode. Dat alles voltrok zich binnen zes minuten. De Krom sidderde weer van spanning. Een granaatharde kopbal van Hans van der Plas leek op weg naar 4-4, maar Van Duy venbode kon met een uiterste krachtsin spanning de gelijkmaker voorkomen. Marco de Ridder boorde de hoop van Quick Boys op een punt genadeloos de grond in. Koelbloedig promoveerde de Noordwijker een prima steekpassje van Krommenhoek tot 5-3. Tien minuten later draaide Hans Zwaan de deur simpel op slot, na voorbereiding van een soms wervelende Langeveld: 6-3. Quick Boys stond erbij en keek er naar. Tot grote ergernis van Henk Wisman. De trainer moet geschrokken zijn van de fou- tenlast van zijn ploeg, ook al speelde Kat wijk bij vlagen onnavolgbaar. De 'zondaars' zullen zich de komende dagen moeten 'ver antwoorden' bij hun trainer. Wisman: „Of ik maatregelen neem? Misschien, daar moet ik eens rustig over nadenken." Katwijk: Van Duyvenbode; Van Zeist, Robbers, Voge laar, Kwestro; Braaf, Langeveld, Van der Plas; Krom menhoek, Zwaan, De Ridder. Quick Boys: Van der Niet; Schaap (Pluimgraaff), Wie mer, laap van Duyn, Van der Plas; Van Dijk, Aande wiel, Floor van Duyn; Steenvoorden (Harteveld), Kruit, Smits. Overleden: Leo Hom (79) aar voor het WK '66 oi kte Leo Horn een foutje, rif it door zee schreef hij FI- ri roorzitter Stanley Rous een ui met de vraag of meneer ivoor het komende we- 11 campioenschap wel wilde D en voor wat meer zakgeld de scheidsrechters en in m eval voor een deugdelijke n|lkamer. Rous werd boos de brief, Hom werd voor ,VK domweg gepasseerd, iedereen vond, bracht Leo m n altijd naar buiten. Bij het van '62 in Chili had de in idsrechter een hotelkamer t f ten delen met twee colle- ld voor welk genoegen hij n inkte; Horn huurde uit ei- m zak een eigen kamer. Te- E t vond hij dat de FIFA in laar zaken wat beter t regelen. ivas zo ongeveer Homs te conflict als arbiter, in topte hij. Noodgedwon- want 50 jaar oud. Daarna iifcij het voetbal niet met etjaten. Duizend weken schreef hij zijn even spit- ie Isharde column voor Tele- rij ir, ontelbaar waren de in- lc lews waarin hij de bobo's letballand zonder pardon o er het gras kapittelde. Hom, op 79-jarige leeftijd di leden, was met afstand lands grootste arbiter al- nljden. De in Sittard gebo- tonsterdammer floot 133 zejmationale wedstrijden, hij ia de bij de WK-finale van d lij floot klassieke topwed- io den als Engeland-Honga- 1953,3-6, eerste neder- ixÉEngeland op eigen bo lk dem) en Europa Cup-finales als Real Madrid-Fiorentina (1957) en Benfica-Real Madrid (1962) en uiteraard alle Neder landse topwedstrijden. Groot was zijn internationale roem, geheel eigen was zijn stijl. PSV-Go Ahead bezorgde hem ooit de inval een corner zelf te nemen, toen het naar zijn me ning allemaal wat te traag ging. Hom kwam ermee weg; Horn was Hom. Ooit was Horn even iemand anders. In de oorlog weigerde de even eigenzinnige als trotse jood een ster te dragen. Hij ging in het verzet en maakte deel uit van een speciale brigade die ondermeer verant woordelijk was voor de be faamde overval op de Amster- damsche Rijtuigmaatschappij. In die jaren heette hij ir. Vari ng of dr. Van Dongen, zoals het uitkwam. Hij was toen overigens al scheidsrechter: Hom begon zijn loopbaan als arbiter op z'n zeventiende, voornamelijk omdat hij als voetballer niet wilde deugen. Hom meldde zich wel als zodanig bij Ajax, maar trainer Reynolds keurde hem af. Niet goed genoeg. Als scheidsrechter bleek hij wel goed genoeg. Hom - in het dagelijkse leven textielmag- naat in de Jodenbreestraat met een uit veertien verstigin- gen bestaand bedrijf - flirtte wel met de door hem gehate KNVB, maar werd nooit opge nomen in de bond. In bijtende commentaren zette hij zich ja renlang af tegen de corruptie en het hielenlikken. Floor van Duyn (links) en Kenneth Braaf in een fel duel om de bal. foto hielco kuipers 15 ARNHEM ANP Hoe vaak zijn er in Nederland geen vraagtekens gezet achter zijn kwaliteiten? Regilio Tuur zou een gemaakte bokser zijn, die mede dankzij invloedrijke „vrienden" bij de WBO wereld kampioen is geworden en ge bleven. Zaterdagavond verde digde de 28-jarige vedette uit Hoogvliet voor de derde keer op rij met succes zijn mondiale ti tel in het zwaarvedergewicht. Op onvergetelijke wijze. Het kostte vele druppels bloed, liters zweet en een paar tranen. Zijn beweeglijke en onver stoorbare tegenstander Mendo- za uit Colombia begon zater dagavond in het volgepakte sportcentrum Valkenhuizen aan zijn elfde gevecht om een we reldtitel. Hij had er vijf gewon nen en vijf verloren in diverse gewichtsklassen. „Dit keer heb ben ze de verkeerde tegenstan der voor hem uitgezocht", riep „Hurricane Luis" brutaal. Mendoza, met iets minder overwinningen maar met even veel profpartijen (43) op zijn naam, was in de achtste ronde van het meeslepende gevecht nog maar een paar stoten ver wijderd van de WBO-wereldti- tel. Tuur wankelde als nooit te voren in zijn loopbaan. Een wanhoopsoffensief van de Co lombiaan, die een paar minuten eerder voor de tweede keer acht tellen rust had gekregen, bracht de titelverdediger letterlijk en fi guurlijk aan de rand van de af grond. Met heel veel moeite kon de tollende Tuur een val uit de ring voorkomen. Tuur boog diep. maar brak niet. Op pure wilskracht richtte hij zich op. Met tranen in zijn ogen ging hij opnieuw het ge vecht aan met Mendoza. De gong maakte een zeer welkom einde aan de zwartste fase uit het boksleven van „Tuurriffic". Het supersnelle herstel van de kleine Newyorker was nadien adembenemend. De uitzinnige toeschouwers geloofden hun ei gen ogen niet. Al die duizenden, vaak geestdodende trai ningsuren in Gleason's Gym be taalden zich in Arnhem in één keer terug. Tuur nam het initia tief weer over, joeg Mendoza in de touwen en liet hem niet meer ontsnappen. Bij het begin van de elfde ronde kwam de murw geslagen Colombiaan niet meer uit zijn hoek. Hij vond het welletjes, de felle aan sporingen van zijn trainer en manager ten spijt. Geduld van Krommenhoek wordt beloond KATWUK Dick Krommenhoek werd voor de kraker tegen Quick Boys even bij Katwijk-trainer Kees Guyt geroepen. „Van daag wordt het jouw wed strijd", vertrouwde de oefen- meester zijn 23-jarige aan valler toe. Toen de voortreffelijke scheidsrechter Beldman om even voor vijf voor de laatste keer floot, voelde Dick Krom menhoek zich met twee tref fers de koning te rijk. Hij en Marco de Ridder waren die middag de aanjagers van het opgeleefde Katwijk geweest. Anders gezegd: trainer Guyt bezit over Jomanda-ga- ven, want tot zaterdag was Dick Krommenhoek niet de excellerende rechtsbuiten, die hij in de derby was. Guyt: „Ach, het was een kwestie van gevoel. En een kwestie van analyseren. We wisten tegen wie (Hans van der Plas) Dick zou spelen." Van der Plas werd zaterdag dolgedraaid. Het kostje van Krommenhoek lijkt voorlopig gekocht. „Ik heb mijn con current Stefan Roodakkers voorlopig op achterstand ge zet. Het is nu een kwestie van goed blijven spelen." Krommenhoek volgt een studie op de sportacademnie en speelt nu twee seizoenen in Katwijk. Hij is afkomstig van het Amstelveense Rkavic. Vorig seizoen zat hij voorna melijk op de bank en speelde z'n wedstrijdjes in twee. „Dat was best moeilijk, maar ze hebben je niet voor niets ge haald. Je moet gewoon ge duld hebben." Dal geduld werd zaterdag beloond.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15