Catherine Keyl goes Oprah Winfrey 'Ik denk niet gauw gunstig over mensen In radioland is es nog geen vrede RtvShow MAANDAG 18 SEPTEMBER 1995 'Na vijf jaar 5 Uur Show wil je wel eens wat anders Catherine Keijl: dichter bij Oprah Winfrey dan bij Ricki Lake. Nederland heeft een nieuw fe nomeen: de dagelijkse middag talkshow. Overgewaaid uit de USA. Na Engeland, Duitsland en Israël was Nederland aan de beurt, vond de Amerikaanse talkshowproducer Multi Media Enterprices. Catherine Keyl goes Oprah Winfrey. Een complete studioruimte werd er voor vrij gemaakt, waarin een honderd- koppig publiek dagelijks plaatsneemt als onderdeel van een dagje uit. HILVERSUM FRED VAN GARDEREN Toen Catherine Keyl voor de eerste keer de Nieuwe Havenweg in Hilver sum opreed en bij nummer tien halt hield, wilde ze eigenlijk meteen rechtsomkeert maken. Boven de in gang van de dependancestudio van RTL stond levensgroot haar naam. CATHERINE, geschreven in een logo. „Toen ik dat zag, schrok ik zo ver schrikkelijk. Ik dacht: ik ga weg". Maar Catherine bleef. „Het is ook een grote eer om je naam te verbin den aan een programma waar je zin in hebt. Na 5 jaar 5 Uur Show wil je wel eens wat anders. Daarin passeer den vele onderwerpen de revue. In deze talkshow is er dagelijks één ge spreksonderwerp. En ik heb er ook een goed gevoel over. Tijdens de proefopnamen merkte ik dat de gas ten op de tribune zich op hun gemak voelden. Dat vind ik voorlopig het grootste compliment. Catherine werd de eerste dagelijkse middagtalkshow in Nederland. De kij kers kunnen al dagelijks genieten van Oprah Winfrey en Ricki Lake, maar zo'n show gepresenteerd door een Nederlandse, met Nederlandse onder werpen en Nederlandse mensen op de tribune was er nog niet. Op RTL4, 16.10 uur, brandt Catherine dagelijks los. Op haar eigen wijze, maar zich strikt houdend aan het Amerikaanse modél. Zo'n twee jaar geleden werd produ cer Hans Dekker van TéVé Holland, dat al jaren de produktie doet van RUR, gebeld door Multi Media Enter prices (MME). Het Amerikaanse be drijf vroeg zich af of de Nederlandse TV al toe was aan een eigen middag talkshow. Het bedrijf, dat in de Vere nigde Staten met verscheidene talk shows meedoet aan de moordende concurrentiestrijd om de middagkij ker, had wel een 'format' beschikbaar en wilde graag helpen bij het opzetten ervan. Dekker benaderde RTL en van het een kwam het ander. Keyl, uitgekeken op de 5 Uur Show, bleek de ideale kandidaat om het programma te gaan presenteren. Dekker: „Catherine is ie mand die van nature interesse heeft voor het onderwerp en nieuwsgierig is. Verder heeft ze de professie om op een juiste wijze in te gaan op onver wachte gebeurtenissen. De presenta toren met een combinatie van die vaardigheden zijn dun gezaaid in Ne derland." Catherine ging op cursus in Ameri ka. Aan de hand van Sally Jessy Raphaël, een van de talkshowmasters van MME, leerde ze de kneepjes van het vak. Keyl: „Ik ben er een week ge weest en dacht dat ik niet zoveel meer kon leren. Dat bleek niet te kloppen. Ik heb er veel geleerd. Bijvoorbeeld om in de voorbereiding niet bij elk onderwerp betrokken te zijn. Toen ik dat hoorde, zag ik dat niet zitten. Ik ben tot nu toe gewend geweest om een onderwerp van begin tot eind te volgen. Maar als je dagelijks een talk show doet, is dat niet meer mogelijk. Daar is een redactie voor. Sally heeft me daar over ingelicht." En die redactie is inmiddels geïn stalleerd. Vijftien man sterk. Jong en dynamisch, ondergebracht in een krappe ruimte in het gebouw. Opge stapeld achter grijze bureaus met daarop een oplichtende computermo nitor, geladen met Windows, beden ken zij de onderwerpen en werken ze uit. Van 'Is homofilie te genezen' tot 'Wiegedood'. Maar ook actuele pro gramma's. Catherine: „Het is al een paar maanden geleden, maar die tweeling, de één gekleurd en de ander blank, ontstaan door kunstmatige insemina tie, dat zou een onderwerp kunnen zijn. Hebben we ook geprobeerd, maar dat is niet gelukt, want die men sen vroegen ongelooflijk veel geld. Maar neem een Bijlmerramp, dan zou de volgende dag hier "de studio vol kunnen zitten met Bijlmerbewoners." Catherine is actueel, maar niet 'live'. Catherine wordt opgenomen, maar ongemonteerd uitgezonden. Dekker: „De afleveringen worden vier dagen tot één week voor uitzending opgeno men. Dat heeft te maken met de pro mo's die in en voor het programma worden uitgezonden. Maar het is mo gelijk om een programma al een dag na de opnamen uit te zenden." Al vanaf begin juni werkt de redac tie en de 25-koppige crew aan de techniek die het Amerikaanse format voor ogen staat. MME stuurde Alexan dra Jewett om een oogje in het zeil te houden. Strak is het devies; discipli nair de stelregel. Dekker: „In het begin vielen er nog wel eens krachttermen op de vloer, maar op een gegeven moment be greep iedereen dat een dagelijkse show discipline eist. MME heeft met die formule 30 jaar ervaring. Met hun kennis behoed je jezelf voor blunders van een beginneling. Dat betekent niet dat we aan het format vastzitten. We kunnen het aanpassen aan Neder land. Maar het format is zo doordacht, dat we tot nu toe nog niet de behoefte hebben gehad om de gang van zaken bij te stellen. Maar dat is geen wet." Keyl: „Daar wil ik wel aan toevoegen dat één aspect volstrekt anders is. En dat is de behandeling van de presen tator. In de VS krijgen die een VIP-be- handeling. Ongelooflijk! Die worden ingereden met een limousine." Dek ker: „Ja, en bij ons komen ze op de fiets." Catherine is tot eind 1996 op werk dagen op RTL4 te zien. Daarna wordt gekeken of men er mee door wil gaan. Keyl zal er alles aan doen om Catheri ne te laten slagen. „We gaan heel ver. Het wordt leuke TV, maar wel fatsoen lijk. Ik doe het zoals de mensen mij kennen. Dat betekent dichter bij Op rah Winfrey dan Ricki Lake." Ton Lathouwers: We zijn voorzichtig. AMSTERDAM MONIQUE BRAND Het is dan toch gebeurd. Sinds 15 september zendt Sky Radio haar programma's via de ether uit. Onder de nieuwe naam: 'Sky Radio 100.7 FM', maar vol gens dezelfde formule: soft pop muziek, niet onderbroken door discjockeys, voornamelijk be stemd voor vrouwen tussen de 20 en 49 jaar. Sky Radio, dat al sinds 1988 via de kabel uitzendt, heeft ja renlang moeten knokken voor een frequentie, onder meer middels een lawine aan gerech telijke procedures. Voorheen beschermde de overheid de pu blieke omroep immers zoveel mogelijk tegen commerciële nieuwkomers. Sky en zusterbedrijf Radio 538 ze maken beide deel uit van News International, de moeder maatschappij van mediamag naat Rupert Murdoch voch ten echter de beslissing aan om hen geen etherfrequentie te ver lenen. „Iedereen, zelfs in poli tiek Den Haag, zei me: 'je hebt gelijk, maar je zult het niet krij gen'", aldus Sky-directeur Ton Lathouwers. Maar Lathouwers kreeg wél gelijk. „Gelukkig maar, want hoewel we via de kabel al jarenlang succes heb ben, hadden we op den duur zonder etherfrequentie niet kunnen overleven. Directeur Ton Lathouwers verwacht dat zijn nieuwe stek in de ether waarmee het station ook in de auto, op het strand en de camping te beluisteren is hem in ieder geval binnen een maand of drie een verdubbeling van het aantal luisteraars zal be zorgen. Als die voorspelling uit komt is Sky Radio, dat nu een marktaandeel van 6 procent heeft, in één klap de nummer 1 van alle commerciële radiosta tions. Nu is 'gouwe ouwen-zender' Radio 10 Gold van Arcade nog marktleider met een marktaan deel van 9,9 procent, op de voet gevolgd door Radio Noordzee Nationaal (9 procent). En daar mee is de oorlog in radioland weer volop opgelaaid. De partij die in die hevige strijd om reclamegulden en luisteraar het meest te verliezen heeft en ook zal verliezen is Ra dio 3, zo meent Lathouwers. „Toen wij in 1988 van start gin gen, had Radio 3 een marktaan deel van 65 procent. Nu is dat aandeel gezakt tot ruim 22 pro cent. Ik denk dat ze binnen een jaar of drie zullen uitkomen op tien tot vijftien procent." 'Oorlog' is een woord dat Lat houwers overigens zelf niet snel zal gebruiken .als hij het heeft over de situatie in radioland. Temeer omdat een aantal van zijn concurrenten tevens goede vrienden zijn. Radio 538-direc- heel teur Erik de Zwart, R jen baas Jeroen Soer en Lal 3edt zelf stonden ooit san Ruud Hendriks, tegei werkzaam in de top va mol, aan de wieg van h Jenj( ge Radio 10 Gold. yee In 1988 kreeg Lathoi j du kans om Sky Radio op i ,ej g na een min of meer ti ontmoeting met Patricl baas van het toenma station Sky Channel Super Channel). „In e< meel gesprekje zei ikjaar hij een radiostation zou kte beginnen. Hij vroeg me it de een voorstel op papier i roor en dat werd goedgekeui fme Sky Radio is volgens svo wers een station met 1 cam ten en hoge winsten. D en\ werkt niet met dise de maar is geheel com eva stuurd. Er wordt muilkai draaid die e.en breed de aanspreekt en die niei >VK i irriteren. Het 'format' ied< verformule van de com n all zender en er wordt iran strak aan vastgehouden idsi Dat betekent in het g ten Sky Radio bijvoorbeeld vot veel snelle nummers n inki niet teveel droeve nurn zak elkaar. Lionel Richie, El t vo en Mariah Carey is aar Sky-muziek. André Riet st r< mogen dan heel goed v was bij Sky radio zullen ze ite c te nimmer worden top „Heel veel mensen hei wa: bloedhekel aan die mi hij 1 ze zo'n plaat horen, zet late radio uit of stemmen Jscb ander station. En zie Is hc maar eens terug te krij Br, o risico willen we niet lo ievv; zijn voorzichtig." >etb Wat de één voerh noemt, is volgens d Hoi doodgewoon saai. Radi ledi vinden bijvoorbeeld rlan geen radiostation is, n jde saaie muziekautomaat. \m: hangzender. „En ik ze mal zeven jaar: we zijn da de 1 waar een behangzendf hij f wel met een heel mooi den getje." (195 Dat behang is het ex| Enj méér dan waard, denkf Sky. Met name Azië sl in de belangstelling bij i zender en bij opperbaa Murdoch van News In nal. In navolging van waarmee Murdoch df sche markt aan het vero wordt er volgens de binnen vijfjaar gestart i Radio volgens de forn Sky Radio. „Het mooie is dat muziek uitzendt en hebt. De investeringe dus laag blijven. Je zet computers neer en kla Ik hoop dat Sky het reld-radiostationword ck Fred Emmer presenteert voor onvolwassenen bij de VPRO HILVERSUM GPD Fred Emmer op archieffoto, als nieuwslezer van het Journaal. Het is echt puur toeval, maar niettemin: het was in september precies tien jaar geleden dat Fred Emmer voor het laatste als nieuwslezer bij het NOS Journaal voor de camera's zat. Dat wil hij wel even meteen kwijt. Tien jaar lang heeft Em mer in de schaduw van de publiciteit gestaan kort maar hevig haalde hij wel de kranten na de publicatie van zijn bundel Erotische verhalen maar sinds begin september is hij tot mei elke twee weken samen met Britta Hosman te zien in het VPRO-programma Waskracht. Emmer, immer keurig en bedachtzaam formu lerend, presenteert daarin het nieuws voor, zoals hij dat noemt, 'onvolwassenen'. „Anders zou ik het niet kunnen zeggen. Ik voel me goed bij deze formulering." De jongensachtig ogende Emmer zegt zich buitengewoon goed thuis te voelen in de wereld van de onvolwassenen. „Toen ik bij de Wereldomroep werkte zei.ik eens tegen regis seur/schrijver Willem G. van Maanen: 'Soms ben ik bang nooit volwassen te worden'. Waarop hij zei:* 'Dat kan ik alleen maar voor je hopen." Emmer: „Het curieuze is dat, nu ik in de VUT zit, een jongerenprogramma mij heeft gevraagd voor de presentatie." De makers zijn van de oud nieuwslezer Emmer uitgegaan als senior-presen tator. Voor het aanstellen van de jonge co-pre- sentatrice heeft Fred Emmer verschillende scr eentests gedaan. „Je kunt dus zeggen, dat ik niet de plaats heb ingenomen van een jonge vent, want de VPRO wilde juist een oudere man als presentator." Toen hij enige maanden geleden tot zijn tamelijk opperste verbazing door de VPRO werd benaderd, reageerde hij aanvankelijk nogal terughoudend. „Het woord nee ligt bij mij altijd vóór in de mond. Ik word wel zes keer per maand gebeld of ik aan televisiespelletjes of iets dergelijks wil meedoen. Ik zeg altijd nee. Ik wil absoluut niet meewerken aan programma's waar ik zelf nooit naar kijk. En ik kijk niet naar al die spelletjesprogramma's omdat ik me dan zo ga vervelen. Ik ben bang om mezelf en anderen te vervelen. Maar dit bod van de VPRO vond ik wel aantrekkelijk." Aantrekkelijk Bij Emmer speelt niet alleen mee dat hij het aan bod op zijn zachtst gezegd 'aantrekkelijk' vond, maar het gaf hem ook een speciaal gevoel. Een gevoel van, zoals hij dat omschrijft, een (zekere vorm) van „rebellie tegen de commerciële brainwash van het huidige media-spektakel." De voormalig NOS-nieuwslezer is er een voorstander van dat de VPRO en EO samen met de NOS een soort Arte waar hoogstaande culturele pro gramma's worden uitgezonden vormen. Waar de beste Nederlandse televisiemensen worden aangetrokken. „Vergelijk het met het Nederlands elftal". Dat wil overigens niet zeggen, dat Emmer gekant is tegen commerciële stations. „Er mogen van mij zoveel commerciële omroepen komen als de markt verdraagt." Hij schrikt van z'n eigen analy se: „Ach, wat doet het er eigenlijk toe wat ik vind van het omroepbestel." In 1967 werd Emmer al door de VPRO bena derd voor de presentatie van een satirisch televi sie-programma. Dat werd echter op voorhand niks. Emmer vreesde dat hij dingen zou moeten zeggen, waar hij onmogelijk achter kon staan. Emmer anno 1995 is anders, of misschien is de wereld om hem heen wel helemaal veranderd. Hij is niet bang dingen te moeten roepen die hem niet aanstaan. „Ach, ik word ook bij alles be trokken als ik dat wil. Dat is al begonnen bij de montage van de leader en de selectie van de stills (foto's, red.). Over een aantal zaken hebben ze mijn mening gepeild", zegt de nog steeds be dachtzaam pratende Emmer, die zegt dat elke vergelijking tussen Waskracht en het NOS-Jour naal volstrekt mank gaat. Voorbeeld? „Bij de VPRO zijn ze voortdurend op zoek naar nieuwe wegen." Emmer heeft bij voorbeeld een presentatietestje moeten doen in een studio, waar de windkracht een dermate hoog niveau bereikte, dat de papiertjes door de ruimte vlogen en tegen zijn gezicht fladderden. Dat effect was nodig om waskracht (van een was machine) 'te visualiseren, te suggereren. Bij het NOS-Journaal liggen de geelkleurige A-4'tjes doorgaans keurig en stabiel op de desk. Hij heeft daarbij wel even moeten glimlachen, maar Emmer de senior met zijn prachtige so nore stemgeluid is eigenlijk niet zo'n uitbundig type. Wil hij ook niet zijn in Waskracht. „Ik ben in het programma gewoon mezelf. Ik acteer niet." Bovendien heeft Fred Emmer het volste vertrou wen in het team, waarmee hij inmidd Waskracht aan de slag is gegaan. „Ik gauw gunstig over mensen, maar bij de ze buitengewoon betrouwbaar. Zolang zen van kiesheid niet worden overschre gen ze met mij geen problemen." Emmer, die geen lid is van de VP vrouw is het jaren geweest"), zegt een éénling te zijn. Dus nergens lid van, vond hij al niet passend in zijn Journaal geen gangmaker in grote gezelschappe NOS-Journaal heb ik me ook nooit a bij allerlei clubjes. Ik bleef nooit na, mee met schoolreisjes (dagtripjes van personeel worden schoolreisjes genoe 'Maar dan moet je wel gewoon werken chef dan tegen me." Jaren na dato kan een beetje om glimlachen. Hij haalt d kaken strak op elkaar houdend, none schouders op. Voor Waskracht heeft voldoende tijd literaire aspiraties heeft Emmer achter ten. Hij schreef de bundel Erotische ver boek dat goed is verkocht) en daarna de bundel Opstappen. Daar zat geen s verkocht dus ook stukken minder. Hij nu en dan nog wel benaderd door uitge Maar Emmer heeft „geen zin meer „Ik schrijf nu zoals ik destijds begonnen de bureaula."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14