Nederland kwart eeuw malariavrij Gezondheid nl MAANDAG 18 SEPTEMBER 1995 REDACTIE: SASKIASTOELINGA 023-150265 SPREEKUUR Balletje, balletje Een tijdje geleden zat ik met een vriendin aan de bar van het plaatselijke racketcenter te wachten tot er een squashbaan zou vrijkomen. Op een van de banen ontstond enig tumult, er werd om een dokter geroepen en ik ging kijken wat er aan de hand was. Zonder gereedschap als stethoscoop, lampje en wat er nog meer in een dokterstas kan zitten, is hét moeilijk iemand goed na te kijken, maar de jongeman om wie het ging was gelukkig bij bewustzijn. Hij had een squashbal op zijn rechteroog gekregen, en hij zag met dat oog niets meer. Een squashbal heeft een doorsnede van ongeveer 4 cm en is daarmee klein genoeg om vrij ver in de oogkas door te drin gen. Dit in tegenstelling tot hockeyballen en softballen, ook voorwerpen die met grote vaart in het gezicht terecht kunnen komen, maar die zo groot zijn dat ze op de benige bescher ming van de oogkas (wenkbrauw, neus en jukbeen) terug kaatsen. Een squashbal passeert die obstakels moeiteloos en kan dus met volle kracht op de oogbol zelf botsen. Ik weet niet of u wel eens een paar geoefende spelers hebt zien squashen, maar de klappen die zij maken zijn formidabel, evenals de snelheid die het balletje kan bereiken. Het oog kan door een dergelijke klap ernstig beschadigd ra ken en dat was bij deze onfortuinlijke speler ook het geval. Een volledig onderzoek van een gewond oog kan alleen door een oogarts worden uitgevoerd met speciale apparatuur, maar het was op het eerste gezicht al duidelijk dat hier spra ke was van ernstig letsel. Pupil en iris waren onzichtbaar door het bloed dat de voorste oogkamer vulde. Het oog is een bol die in drie compartimenten is verdeeld. Het eerste com partiment, de voorste oogkamer, is de ruimte tussen het hoornvlies en de iris, het gekleurde gedeelte van het oog. De achterste oogkamer is de ruimte onder de iris rondom de lens en de rest van de oogbol, ach ter de lens, wordt gevuld door het glasvocht. Bloed in de voorste oogkamer noemt men hy- phaema. Een harde klap op het oog kan nog andere gevolgen hebben. Een greep uit het rijtje vreselijkheden: de iris kan losscheuren, de lens van het oog kan los komen te liggen en van z'n plaats raken, de lens kan ten gevolge van het ongeluk ondoorzichtig worden (staar) en ook de oogbol zelf kan scheurtjes vertonen. Dit alles was door het hyphaema niet te zien. Ook het bloed in de voorste oogkamer op zich kan complicaties geven. Tot vele jaren later kan zich in het (ooit) beschadigde oog groene staar ofwel glaucoom ontwikkelen. Glaucoom is een te hoge druk in het oog. Onbehandeld kan glaucoom tot blindheid leiden. Werkelijk alle reden dus om de gewonde met enige spoed naar het ziekenhuis te brengen, waar de telefonisch gewaar schuwde oogarts al aanwezig was. Een ongeval als dit, bal op oog (sneeuwballen doen het ook prima), noemt men een stomp trauma. Anders wordt het ver haal als het oog in contact is gekomen meteen meer of min der scherp voorwerp. Een onschuldig voorbeeld daarvan is een takje of twijgje dat in het gezicht slaat en over de oogbol krast. Als hierbij het hoornvlies geraakt wordt, houdt de be trokkene het gevoel dat er iets in het oog zit. Bij elke knippe ring voelt het aan als zand en het oog kan daarbij overvloedig tranen. Lastig, maar met een zalfverband dat de huisarts even goed kan aanbrengen als een oogarts, is het krasje na enkele dagen weer genezen. Een scherp voorwerp kan ook in het oog achterblijven. Beruchte voorbeelden zijn staalsplin- ters. Deze komen meestal op stereotiepe wijze in het oog terecht. Oppervlakkige splinters, die in het hoornvlies zitten, zijn vaak te vinden bij doe-het-zelvers die met slijptol maar zon der veiligheidsbril aan het klussen waren. Grotere splinters die met kracht het oog raken, kunnen de oogbol perforeren. Het opvallende bij deze verwonding is dat de betrokkene vaak alleen maar een klap tegen het oog voelde. Typische veroorza kers van zo'n perforatie meteen staalsplinterzijn versleten stalen beitels waarop meteen metalen hamer wordt geslagen. Ijzer in het oog- ferro in oculo - moet absoluut door een oog arts behandeld worden. Het ijzer reageert op het oogvocht met roest- vorming. Een beetje roestop het hoornvlies is nog wel eenvoudig te verwijderen, maar roest in de oog bol is giftig voor het netvlies en kan dus tot blindheid leiden. Operatie ve verwijdering van de splinter is noodzakelijk. Zowel scherpe als stompe verwon dingen van het oog zijn gemakke lijk te voorkomen. Een veiligheids- bril houdt metaalsplinters en squashballen op een afstand. Dadel Doodbidder Duikelaar Dapper Doodmoe Duinplant Debacle Dorpel Duintop Deern Dorsvlegel Duinviooltje Deftig Draaitol Duivel Demon Driehoek Duizelig Derde Droefenis Dwarsweg Dienst Dronkelap Dweil Divisie Droogmolen Dynamiet Dominee Droogte OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerdof schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den nog een woord. overz b-o-o-e-s loper-n-b i-v-sante kwast-e-r 1krag volume y-ee feniks Bloedcellen met merozoïeten die de cel vernietigen om vervolgens nieuwe cellen te infecteren Met de steek van een besmette malariamug worden de sporozoïeten bij de mens ingespoten. Ze ondergaan dan eerst een ontwikkeling in de lever, waarbij duizenden jonge parasieten worden gevormd. Deze komen in het bloed en dringen de rode bloedlichaampjes binnen. Malaria is nog steeds een van de meest dodelijke ziek ten. Jaarlijks sterven een a twee miljoen mensen aan malaria. De ziekte wordt veroorzaakt door plasmodia parasieten, die via de steek van anopheles muggen van mens op mens wordt over gebracht. De belangrijkste malariasoort is malaria tro pica. Deze komt voorname lijk in Afrika en Azië voor. Daarnaast kunnen malaria tertiana en malaria quartana dodelijk zijn. GEERTJE WIERSMA» Binnenkort zal de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) de resul taten bekend maken van experi menten met SPF66, het nieuwste vaccin tegen malaria. Nu de ma lariaparasiet tegen bijna alle be staande medicijnen resistent is en malaria door intensief toeris me ook in Eüropa weer opduikt, is een definitieve oplossing van het malariaprobleem meer wel kom dan ooit. In de afgelopen eeuw hebben wetenschappers onophoudelijk geprobeerd een oplossing voor het probleem te vinden. In de ja ren vijftig voerde de WHO groots opgezette campagnes om de ma lariamug uit te kunnen roeien. Met behulp van het zeer giftige bestrijdingsmiddel DDT werd de malariamug inderdaad korte tijd terug gedrongen. Toen bleek dat DDT niet alleen de gezondheid van malariamuggen aantastte, maar ook die van mensen, plan ten en dieren, staakte men deze eradicatieprogramma's. Nog in de jaren zestig zochten wetenschappers hoopvol naar een bruikbaar medicijn of vaccin. Langzamerhand werd echter dui delijk dat de malariaparasiet snel resistent werd tegen alle gebruik te medicijnen. Sindsdien probeert de WHO het malariaprobleem op alle mogelij ke manieren te beheersen. Zo tracht men te verhinderen dat de mug eitjes legt en mensen steekt. Tegelijkertijd probeert men de malariaparasiet (plasmodium) onschadelijk te maken. Bestrij dingsmiddelen, klamboes, medi cijnen, vaccins, geen middel blijft onbeproefd. Tot voor kort was malaria in Ne derland, net als in de rest van Eu ropa, een gevreesde ziekte. Zo overleed de Engelse puritein Oli ver Cromwell in 1685 aan mala ria. Hij weigerde het antimalaria- middel kinine in te nemen, om dat het medicijn destijds bekend stond als jezuïtenpoeder. Een eeuw later werden de Engelse troepen in Nederland geteisterd door de ziekte. Het was niet de eerste keer dat Europese legers de strijd tegen malaria verloren; eeuwen eerder slaagden de Gal liërs er als gevolg van malaria niet in hun belegering van Rome suc cesvol te beëindigen. Nog in deze eeuw hadden de Ne derlandse provincies Zeeland, Friesland, Noord-Holland gere geld te kampen met zware epide mieën. Het ging hierbij om mala ria tertiana, die tot in de jaren vijftig jaarlijks honderden dode lijke slachtoffers eiste. In Noord-Holland, waar jaarlijks meer dan duizend slachtoffers vielen, kende de inspectie voor volksgezondheid zelfs een aparte commissie voor malariabestrij - ding. Na een zware epidemie in 1918 stelde de provincie Noord- Holland spuitploegen in. Met be hulp van lysol- of petroleumop- lossingen verdelgden zij malaria muggen in stallen, woningen en broedplaats en (stilstaand water). Deze kostbare methode werd verlaten na de ontdekking dat de met malaria besmette anopheles mug vrijwel uitsluitend voor kwam in de woningen van mala riapatiënten. De bestrijding zou effectiever maar vooral ook goed koper zijn als de bevolking de muggen in hun woningen zelf vernietigde. Vanaf 1923 werd de Noordhollandse bevolking be stookt met prentbriefkaarten, cir culaires en affiches, die waren voorzien van berijmde teksten: 'Ziet gij muggen lang van poot, aarzelt niet en slaat ze dood'; of: 'Doodt de malariamug. Aanziet deez' jongen man zoo juist uit bed gesprongen; zijn spieren zijn gericht op het doodden van de mug; en met de mug, die dra haar doodslied heeft gezongen verdwijnt de ziekte-bron, en keert niet meer terug'. Tien jaar later ging de Noordhol landse inspectie over tot 'selecti ve spraying'. Speciaal aangestel de exploratrices controleerden schoolkinderen op miltvergrotin gen, een symptoom van malaria. Als bloedonderzoek een besmet-1 ting met de malariaparasiet aan toonde besproeide mén de wo ning van de patiënt. Het gebruik van DDT, dat door de geallieerden in 1945 werd in gevoerd, betekende een enorme verbetering voor de malariabe strijding. Zo kon in 1951 gemeld worden dat in de Zaanstreek geen inheemse malaria was voor gekomen. Inheemse of autochto ne malaria werd na 1957 niet meer in Noord-Holland gecon stateerd. Het aantal dodelijke slachtoffers van de Noord-Hol landse malaria was binrien dertig jaar teruggebracht van 1912 per jaar tot 28 per jaar. In 1962 werd de laatste exploratrice ontslagen. Een van de belangrijkste factoren in de uitroeiing van de inheemse malaria in Nederland was waar schijnlijk het gebruik van synthe tische wasmiddelen. Het opper vlaktewater raakte hierdoor zo verontreinigd dat de malariamug het niet langer kon bolwerken. Door de repatriëring van Indi sche Nederlanders bleef het ma- lariavraagstuk in Nederland actu eel. Regelmatig werden de con tractpensions waar de repatrian ten na aankomst in Nederland tijdelijk verbleven met insectici den bespoten. Uiteindelijk kreeg Nederland pas in 1970 als een van de laatste landen van Europa het predicaat malariavrij van de wereldgezondheidsorganisatie. P U Z Z E L D E J T L O O 1 V N 1 U D L 1 D G E W s R A W D 1 E E E V D D U 1 N P L A N T P K G 1 O E E N 1 M O D G R E R E S O N O M E D E 0 O O E N L 1 D D R O D D O D H P S E V E M O NI U R R R E P T T B S D O R 1 O D 0 1 A A A T B R A E Z E D 0 R D C L 1 E A O G E F U G D L U D E L 1 1 D L E 1 M E E D 1 E K T M 1 1 N N 0 D E E K V F N E A G 1 T L R E 1 R E E W O M N S O E E U M D N D L E R R Y P N D R A A 1 T O L E D A D SA'AP HST H/ST HOOR, AlZ&US- -TCSP/£ ZP£A1£&ZA1/H SLAAT /£D£R££7V ££A/ UW OC& BBHALV& JOt/. TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende Heer Bommel wandelde de heuvel op om een schuilplaats onder de overhangende rots te zoeken. Maar bij het naderen bemerkte hij, dat de ze plaats reeds bezet was door twee zwaargebouwde vreemdelingen die met kluiven in de hand naar een punt achter hem keken. Ze bewogen zich niet, ook niet toen hij hen op ongedwongen toon een goede nacht wenste. Maar heer Ollie was aan dit verschijnsel nu wel gewoon geraakt. ,,Ze denken trager dan ik, dat is het", prevelde hij onder het voortgaan. „Ik zal deze stakkers niet lastig vallen; een gesprek met een heer van mijn snelheid zou hen te zeer afmatten." Nu, daar had hij gelijk in. Want Troon en Urk zagen niets anders dan een vage schim, die gierend passeer de en ook meenden ze een hoge, ijle kwaakstem te horen. Maar ze wa ren in deze ruige wereld zozeer ver hard, dat ze na hun eerste verbazing hun botten weer opvatten. „Lopende bliksem", stelde Troon JAWEM 3ÖDfJD6ftr vast en hij begon krakend verder te kluiven. „Nu is de heer Bommel wel vlugger dan zijn omgeving", sprak professor Sickbock belerend. „Maar daarmee is hij niet geholpen, ventje! Want voor hem gaat de tijd nu juist langzamer. Volgt ge me?" „U zult wel gelijk hebben" zei Tom Poes wanhopig. „Maar wat moeten we dan doen? Hoe kan hij dan ooit in deze tijd terugkomen?" H W DOOR HANS VAN ES Een van de bekendste kalendergebonden weertypes, ook wel riteiten genoemd, vindt meestal plaats in de tweede helft van ber. Vaak heeft de herfst zijn tanden Is het weer opvallend vei met veel zon en stijgende temperaturen. Niet zelden wordem merse temperaturen van rond 25 graden voorgeschoteld. weer kan dagenlang aanhouden, vaak ondersteund door een! drukgebied boven het Europese continent. Dit weertype staat onder 'Oude Wijvenzomer', afgeleid van het Duitse 'Altweiber mer'. De atmosfeer is een en al rust; ochtendmist maakt plaa zonnig, aangenaam warm weer. Na het wisselvallige weer van de laatste weken, heeft zich ee' hoorlijke gordel van hogedruk gevestigd boven Noord-Europa zag het er naar uit, dat we een degelijke nazomerperiode zout gen, maar na een paar zachte dagen verdwijnt het continents drukgebied op woensdag van de weerkaart. Daarna wordt We- pa overspoeld door koele noordenwinden. Tijdens het afgelopen weekeinde lag ons in land nog binnen! van een afzwakkend lagedrukgebied boven Frankrijk. Met eet oostenwindje werd zachte, maar vochtige lucht aangevoerd.) zag het er aanvankelijk heel fraai uit, maar al spoedig werd ht melblauw opgevuld met flinke stapelwolken. In de loopvand dag, toen het kwik tot 20 graden was opgelopen, schoten dor pen hoog door in de atmosfeer en werden voorzien van een aa vorige, verijsde top. Onder zo'n gevaarte kwamen locaal forse buien voor; hier en daar hagelde en vooral boven Noord-en Zn land werd onweer gehoord. Tussen Den Haag en Hoek van Ho viel de meeste neerslag: 10 tot 20 mm. Ook zondag werden in de vrij warme luchtmassa stapelwolkei vormd, maar de zon overheerste en de buiigheid bleef beperk Vandaag blijft het vrijwel overal droog en de zon stuwt het kw omhoog naar ca. 22 graden. Morgen nadert vanuit Frankrijk e pressie, die de noordoostenwind flink doet toenemen. De nee kans blijft klein met maxima dicht bij 20 graden. Woensdag; Franse depressie een verbond met een ander laag voor de No kust. De eerste depressie brengt regen, vooral boven de zuide helft van het land; het andere lagedrukgebied introduceert kc lucht uit de poolstreken. Vanaf donderdag blijft het kwik hanj hooguit 16 graden, waarbij opklaringen worden afgewisselde Noordzeebuien. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Overwegend bewolkt en met name langs de west kust enige tijd regen. In het noorden vooral van daag veel wind. Middag- temperatuur ongeveer 14 graden.Morgen in het noorden rond 9 graden. Zweden: Perioden met zon en droog.ln het zuiden eerst nog bewolkt, nu en dan re gen. Maxima ongeveer 14 graden. Denemarken: Vrij veel bewolking en af en toe wat regen. Middag- temperatuur ongeveer 16 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden. In Schot land af en toe regen. In Engeland een enkele re gen- of onweersbui. Elders vrijwel overal droog. In Ierland morgen af en toe zon. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 19 graden in het zuiden. België en Luxemburg: Eerst af en toe zon. In de loop van van daag toenemende bewolking en later van het zuiden uit af en toe regen. Maxi ma vandaag rond 22 graden morgen en kele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend veel bewolking en nu en dan regen, mogelijk ook onweer. Van daag in het oosten eerst nog af en toe zon. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Morgen van het noordwesten uit frisser. Portugal: Af en toe zon en vooral in het noorden kans op een bui, mogelijk met onweer. Morgen in het zuiden meer zon en vrij wel overal droog. Maxima rond 17 gra den bij Porto tot 24 bij Faro. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur ongeveer 25 graden. Spanje: Perioden met zon. Vooral in de noorde lijke helft meer bewolking en enkele re gen- of onweerbuien. Middagtempera tuur van 17 graden langs de Golf van Biskaje tot 27 plaatselijk in het zuiden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, afgewisseld met zon. Droog. Maxima van ongeveer 26 graden. Marokko: Westkust: Af en toe zon, ook wel wolken- .velden en kans op een bui. Maxima uit eenlopend van 23 graden in het noorden tot 28 in het zuiden. Tunesië: Wolkenvelden en een enkele regen- of onweersbui. Verder ook af en toe zon. Middagtemperatuur ongeveer 30 gra- Zuid-Frankrijk: In het westen af en toe zon en enkele re gen- of onweersbuien. In het oosten meer bewolking en van tijd tot tijd re gen, mogelijk met onweer. Middagtem peratuur van 20 graden in het westen tot 23 graden in het oosten. Mallorca en Ibiza: Wisselend bewolkt en een enkele regen- of onweersbui. Morgen meer zon. Mid dagtemperatuur ongeveer 26 graden, morgen iets lager. Italië: In het noorden en midden overwegend veel bewolking en enkele regen- of on weersbuien. ,ln het noorden plaatselijk veel neerslag. In het zuiden vooral mor gen perioden met zon en droger. Mid dagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot iets boven de 30 in het ui terste zuiden. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en enkele buien, mo gelijk met onweer. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Malta: Perioden met zon en een kleine kans op een bui. Maximumtemperatuur onge veer 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. In het noorden meer bewolking en een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur aan zee ongeveer 27 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Duitsland: Eerst perioden met zon en droog. In de loop van vandaag van het zuidwesten uit toenemende bewolking en vooral in het zuiden later enige tijd regen. Middag temperatuur ongeveer 23 graden, mor gen iets lager. Zwitserland: Perioden met zon en vooral aan de zuid kant van het Alpenmassief een enkele regen- of onweersbui. Morgen overal meer bewolking en perioden met regen. Maxima rond 18 graden. Oostenrijk: Vandaag af en toe zon en ten zuiden van de Alpen een enkele regen- of onweers bui Morgen overwegend bewolkt en pe rioden met regen. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Polen: Overwegend veel bewolking tot tijd regen. In het zuidwi den met zon en droog. Max graden in het noorden tot 2( den, morgen iets hoger. Tsjechië en Slowakije: Tsjechie: Eerst perioden droog. In de loop van vandi zuidwesten uit meer bewolki door regen. Middagtemper; veer 21 graden. Slowakije met zon en droog. In de loop in het zuidwesten meei ter misschien regen. Maxirr graden. Hongarije: Perioden met zon e droog. Morgen geleidelijk ft bewolking en later mogelijki dagtemperatuur ongeveer 23 DINSDAG 9 SEPTEMBER 1995 Zon- en maanstanden 07.21 Maan op 01.35 Maano Waterstand IJmuiden Katwj Hoog 12.05 00.00 113 Laag 06 54 19.14 06.3 Weerrapporten 17 september station weer wind Amsterdam licht bew. o2 De Gilt licht bew. zo 1 i Deelen licht bew. o2 Eelde onbew. ono2 I Eindhoven licht bew. ozol i Der Helder o3 Rotterdam zwaar bew. licht bew ozo2 1 nol half bew, o4 Maastricht ono3 i Aberdeen ol 1 half bew. w.s.O Barcelona half bew. ozol regenbui ono3 Boedapest hall bew. nnwl Bordeaux regen zo 3 Brussel ono2 Cyprus onbew w6 Dublin licht bew. n3 Frankfurt ono2 Genève half bew w.s.0 Helsinki zw2 Innsbruck ver. 1 Istanbul' licht bew. no 5 i ver. 1 'I Kopenhagen zwaar bew. 08 Las Palmas half bew. nno 7 Lissabon onbew. nnw7 licht bew. ol half bew no 2 Luxemburg licht bew Madrid half bew. nol Malaga zzo2 Mallorca half bew. zzo3 Malta regen ozo2 onbew. w.s.O München ozo2 Nice licht bew 03 Oslo onbew. nT Ij Parijs half bew. ozo2 1 ol Rome licht bew. zzo3 Split Stockholm w.s.O Warschau regen o3 Wenen zwaar bew ver. 1 onbew. nol I Bangkok half bew. wnv/2 Buenos Aires half bew. n6 i Casablanca licht bew n2 Johannesburg w.s.O LosAngeles zwaar bew. wzw3 1 New Orleans licht bew wnw5 New York rt'8 w2 zwaar bew Toronto licht bew. nnw7 1 Vancouver half bew. o2 zo 4

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12