'Maar waar zijn de verfklodders?' ;Dit is zo'n waanzinnig idee, at ik wel mee moest gaan' Fantastische performance Blixa Bargeld Theater te klein voor Crossing Border Festival [rouw June verknalt et voor Johnny Cash Cultuur&Kunst RVD verbiedt gebruik fragmenten Troonredes in documentaire I verwerft dzaam boek Engels is de voertaal op Crossing Border festival loninklijke Bibliotheek in Haag heeft een bijzonder plaar van de gedichten - el 'Naenia' van de dichter Boutens in haar bezit ge- De bundel, waarvan in slechts twaalf exemplaren en gedrukt, wordt het zeld- iste boek uit de Nederland- terkunde van de twintigste genoemd. Bovendien is i perkament gebonden uniek wegens de kleurrijke erselen die de schilder Jan Dp bij de beginletters heeft ebracht. Boutens schreef erzen als een rouwbeklag Ie plotselinge dood van leer Willem van Tets van Iriaan (1885-1900). den haag «john ookmkes De lingua franca, de voertaal, tijdens de derde editie van het Crossing Border Festival is En gels. Waar literatuur en popmu ziek elkaar ontmoeten is dat be gin jaren negentig bijna een vanzelfsprekendheid. Natuurlijk er zijn Nederlands(talig)e au teurs die fabuleus of speels met taal omgaan, maar ze vallen in Den Haag niet op. Neem Blixa Bargeld. Een Ber- lijner die naam maakte in radi cale bands als Einstürzende Neubauten, Die Haut en Nick Cave's Bad Seeds. Deze (voor malige?) junk schrijft gedichten als diarree. Bargeld schrijft net zo verpletterend en tegelijk doordacht als zijn muziek: „Der Mund is die Wunde des Alpha bets." Het Crossing Border Festival heeft afgelopen weekeinde meerdere geslaagde optredens te zien gegeven waarbij de taal schitterend geordend lijkt of woorden prachtig of humoris tisch worden uitgesproken of geïnterpreteerd. Geen van de schrijvers of tekstdichters heeft echter een taaiperformance neergezet die even indringend genoemd kan worden als die van Blixa. Bargeld begint met het vertel len van een quasi interessant voorval. Een avondje doorzak ken en eindeloos filosoferen in Tel Aviv bijvoorbeeld. Kennelijk was hij daar nog niet beneveld genoeg om een losse opmer king, aan een naburig tafeltje uitgesproken, op te pikken en zich later te herinneren als het antwoord op alle vragen van fi losofisch gewicht. ,,ls it coffee? What instant? Come to the point!" Die zin wordt eindeloos herhaald, vervormd, van echo voorzien, wordt van taal mu ziek, van muziek theater, van spel tot kakafonische ernst. Hier zijn we getuige van een performance van hetzelfde hoge niveau als Laurie Andersons manipulatie van taal in Ethics are the Aesthetics of the Few (ture), anno 1976, of het werk van de Amerikaanse beeldend kunstenaar Lawrence Weiner. Bargeld overschrijdt grenzen, slecht zelfs de vaak zo onzicht bare wand tussen opnamestu dio en podium. De meeste deelnemers in Den Haag vinden het al een klus om de schrijftafel voor de katheder in te ruimen of de stiltekamer te verlaten ten faveure van een theaterzaal. De uit de South Bronx afkomstige Amerikaanse schrijver Abraham Rodriguez jr. leest 'vloeiend' als een bekwa me rapper voor uit zijn succes debuutroman Spider Town. Het taalgebruik van deze Newyorkse 'spie' (geuzenaam voor Puerto- ricaan) is snel en onvertaalbaar grappig. Nederlandse auteurs hebben een dergelijke 'street credibility' niet. Ja, Bart Chabot leest een aardig fragment uit zijn langver wachte boek over Herman Brood. Karin Spaink zet zich in uitdagend rood lamé neer voor een dolkomisch verhaal over de Rotary, kring Leiden-Oost. Hee- rema jr. is een prachtig verha lend talent, maar de meesten hebben podiumvrees of -ver achting; geen van beide biedt taal een goede klankbodem. Crossing Border Festival, Theater aan het Spui, Den Haag, 15,16 en 17 september. Er zijn in het agelopen week einde zoveel mensen op het Crossing Border Festival in Den Haag afgekomen, dat de organisatoren voor de volgen de editie een grotere accom modatie gaan zoeken. Waar schijnlijk wordt het festival volgend jaar in het Congresge bouw gehouden. Het Crossing Border Festival wil de grenzen van literatuur en muziek doorbreken. Hoe veel belangstellenden er dit jaar zijn geweest, konden de organisatoren gisteren nog niet zeggen. Het festival van het afgelo pen weekeinde was al grootser dan de voorgaande twee edi ties. Het stond dit jaar in het teken van de metropool. De cors op de podia toonden stadspanorama's. Tegen dat decor kwamen met vooral de performances van grote-stads- schrijvers als de Amerikanen David Leavitt en Abraham Rodriguez jr. goed tol uitdruk king. Tijdens het festival gin gen twee documentaires in première. De eerste ging over de Amerikaanse striptekenaar Robert Crumb, de tweede over popmusici Clapton en Captain Beefheart. LNDAG 18 SEPTEMBER 1995 Hjs voor Marleen Gorris in Toronto De film 'Antonia's Line', een Brits-Belgisch-Neder- jjsëco-produktie geregisseerd door Marleen Gorris is door publiek op het filmfestival in Toronto uitgekozen als beste j. Bij het tiendaagse festival, waarop 296 werken uit 50 landen en te zien, kwam de Japanse regisseur Shunji Iwai op de de plaats met 'Love Letter'. Diane Keatens 'Unstrung jes' en 'The Run for the Country van regisseur Peter Yates Efden de derde plaats. en eerste prijs pianoconcours ARD De eerste prijs van het 44e internationale pianocon- van de Duitse TV-zender ARD is dit jaar niet toegekend, iceft de organisatie gisteravond meegedeeld. De prijs van de aajiünchen gehouden competitie bedroeg 20.000 mark. De ,'|ede prijs, een bedrag van 14.000 mark, ging naar de Zwitser s-jarige pianist Adrian Oetker. De jonge Francaise Claire- licfie Le Guay won de derde prijs van 10.000 mark. Aan het iurs deden zestig kandidaten mee. jen dat Johnny Cash gis- ui ond laat nog een hartig ihdj e heeft gewisseld met z'n ,n jenote June Carter? Aan vlief had The Man In Black ïamelijk te danken dat z'n 1 flen in het uitverkochte se Congresgebouw een negatieve wending kreeg, haar precies bezielde bleef bijna 2200 fans een 'iel, maar tijdens haar (ge- elijke) aandeel als very 11 al guest ging er van alles ie Carter ging al meteen in it door te roepen dat het ïg geleden was dat ze met Johnny ons land had be- Vervolgens liet ze zich, ilijk als excuus voor haar ge gesproken 'intro', zo- ontvallen dat ze eigenlijk moe was. Daarna kreeg Haag' dat ook nog eens jreid van de meest beken- e ochter uit het beroemde u\ ikaanse country-western- :ht (The Carter Family te horen: zo slecht klonk item niet eerder op Neder- e bodem. emd genoeg greep nie- in, waardoor mevrouw een vijftal nummers lang iiantel der liefde van de zaal >t hard nodig had. Bij zijn :e op het podium ging -n ly zoals gepland ook nog 1 haar in duet, maar zeker a tonder pijn in zijn muzi- nhart. Gedurende het res- van de twee uur durende show zou hij ook niet meer zo veel spelvreugde uitstralen als voor het intermezzo van de door hem als my favourite en tertainer aangekondigde weder helft. Cash (63) kwam naar ons land wegens een spoedope ratie aan een gezichtszenuw vier maanden later dan voor zien met als mentale ballast het ronduit historische optre den van vorig jaar (30 juni) in Nighttown. De 'ouwe cowboy' met de kapitale bariton was toen net door een hele nieuwe generatie muziekliefhebbers ontdekt, dankzij 'American Re cordings', het ongepolijste al bum dat hij samen met de er kende trendsetter Rick Rubin opnam. In plaats van belegen was Cash plotseling weer net zo 'hot' als in de tweede helft van de jaren vijftig, met als gevolg dat hij zich ook op het podium ineens als herboren manifes teerde. Die 'winning mood' hing gis teravond nog steeds rond de ro buuste katoenplanterszoon uit Arkansas. Althans de eerste vijf kwartier van zijn optreden, waarin ook zoon John Carter Cash, een van zijn vier begelei ders, zowaar drie nummers lang als zanger-gitarist mocht sole ren. Zo keurig als diens inbreng in de 'gezinspuzzel' paste, zo uit de toon vielen even later de bij dragen van moeder June. Aii evening with Johnny Cash, in Nederlands Congres gebouw, Den Haag. Gehoord: zondagavond. reis Leidse schouwburg naar theatervoorstelling 'Abe [/heerenveen an van geen bezielt een schouwburg uit t landstad om een busreis een theatervoorstelling in iland te organiseren? En bezielt een groep theater- r ebbers om een twee uur nde reis naar een voetbal- on te maken om daar twee drie kwartier naar voetbal an staren? iet antwoord is simpel. De ''voorstelling en de voet- redstrijd waren op unieke a met elkaar gecombineerd, teatervoorstelling 'Abe', ge- *rd op het leven van de le- larische Friese voetballer Lenstra met als basis de voetbalwedstrijd op 9 mei 1950 tussen Heerenveen en Ajax die de Friezen na een 5-1 achter stand met 6-5 winnen, van het Friese toneelgezelschap Tryater is. zowel voor de voetbal- als theaterliefhebber een lust voor het oog. En wie van beiden houdt kan na afloop helemaal van een onvergetelijke avond spreken. Afgelopen zaterdag verzamel den 49 theaterliefhebbers uit Leiden en omstreken zich bij molen 'De Valk' voor de twee uur durende reis naar het gloednieuwe Abe Lenstra-sta dion in Heerenveen, voor de Friezen 'it Hearrenfean'. Een gemêleerd gezelschap, zoals la ter zal blijken. Uiteraard is ook schouwburgdirecteur Pim Wal lis de Vries van de partij. Wallis de Vries gaat voor de tweede keer Abe Lenstra aan het werk zien. In 1959 zag hij Us Abe - onze Abe - in het echt aan het werk. Als 10-jarig knulletje nam zijn vader hem mee naar het stadion om de interland Neder land - Belgie", de derby der lage landen, te aanschouwen. Abe speelde toen uiteraard als links binnen, op een andere positie bliefde de koppige Fries niet te spelen, in het achterhaalde tac tische systeem en scoorde vijf minuten voor tijd de gelijkma ker. Zaterdag neemt hijzelf - l'histoire se répète - zijn 10-jari- ge zoon mee. Uniek is de bus reis niet. „We zijn al eerder met de bus naar onder andere Cyra no en De Gysbrecht van Aem- stel geweest. En in de tijd dat de Leidse schouwburg verbouwd werd reden een jaar lang bussen naar verschillende voorstellin gen in het land", aldus Wallis de Vries. „Maar met een bus naar een voetbalstadion... Bij mijn weten zijn we de enige schouw burg die iets dergelijks organi seert." Om half zeven ver trekt de bus met het bonte gezelschap, van brandweerman Willem van Tol tot Onderweg-naar-Mor- gen-acteur Dolf de Vries. En de schouwburg zorgt goed voor haar klanten. Op de reis, die ex clusief toegangsbewijs dertig gulden kost, wordt iedereen voorzien van een voedselpakket om de inwendige mens wat te versterken. De in Alphen woonachtige Van Tol heeft 's middags zelf nog gevoetbald. Eerst in het tweede van Zwammerdam en vervolgens nog een paar minu ten in het eerste. De brandweer man onderneemt samen met zijn vriendin Margreet Boom- gaardt de tocht. En niet alleen voor het voetbal. „We hebben al een paar jaar een schouwburg abonnement en gaan dus regel matig naar het theater." Voor hem is het dus de combinatie voetbal/theater. Boomgaardt is geen voetballiefhebster. Harriët Coppens evenmin. In de pauze van de voorstelling staat ze zichtbaar te genieten. „Ik ben een regelmatig bezoekster van de schouwburg, maar heb nog nooit een voetbalwedstrijd ge zien. Op de televisie vind ik er niets aan. Maar in het stadion be trekt 40.000 bezoekers "warden l theater- en voetbalspekta- Abe! heeft 40.000 bezoe- s getrokken. Het spektakel- waaraan ongeveer 500 'isen hebben meegewerkt, s gewijd aan de legendari sche Friese voetballer Abe Lenstra. De produktie in het Abe Lenstrastadion in Heeren veen vond plaats in het kader van het Frysk Festival. Voor de verkoop van kaarten had het Amsterdamse Uitburo een speciale Abe-lijn geopend. Negenenveertig theaterliefhebbers staan klaar om op de bus te stappen naar een voetbalwedstrijd. foto loek zuyderduin zelf zou ik het waarschijnlijk wel aardig vinden. Toen ik van dit waanzinnige idee hoorde, moest ik dus wel meegaan." In het stadion is de sfeer ui teraard goed. Het is lang niet voorgekomen dat ik niet werd gefouilleerd bij het betreden er van. Leuk is ook dat tijdens gro te delen van de theatervoorstel ling door het publiek gewoon gepraat kan worden zonder dat de acteurs daarbij gestoord worden in hun spel. Youp van 't Hek heeft in hetzelfde vak plaatsgenomen als de Leidse belangstellenden. De cabaretier en Ajax-supporter dacht in eer ste in instantie dat 'Abe' niets voor hem zou zijn, maar schafte na het lezen van de recensies ijlings nog een toegangsbewijs aan. Als Heerenveen een penal ty krijgt omdat Abe in het straf schopgebied 'zogenaamd' wordt gevloerd ontlokt dat aan Van 't Hek de opmerking: 'wat een acteur'. Op zo'n moment is iedereen komiek. De busreis terug verloopt minder voorspoedig dan ver wacht. Waar de schouwburgdi rectie had beloofd om even na enen weer terug in Leiden te zijn, komt daar niets van te recht. Allereerst duurde de voorstelling een half uur langer dan verwacht en bovendien stroomt een stadion met 11.000 mensen iets langzamer leeg dan een schouwburg met slechts 500 bezoekers. Het wordt snel vergeven, zeker als Wallis de Vries meedeelt dat er zestig broodjes kroket - we houden het in de voetbalsfeer - zullen worden opgehaald bij een hotel. En als de reizigers ook nog eens voorzien worden van drank op kosten van de schouwburg is het leed snel geleden. Ruim de helft maakt de terug tocht slapend mee. Wellicht dromend van Abe, die ook voor de Hollanders en niet-voetbal- lers nu 'Us Abe' is geworden. De documentaire De Passanten zal donderdag niet op het Nederlands Filmfestival worden vertoond, omdat de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) het gebruik van fragmenten uit oude Troonredes in de film heeft verboden. Erik Willems, de producent van de do cumentaire heeft dat gisteren voor de VPRO-radio gezegd. De film beschrijft de geschiedenis van het gebouw van het voormalige Al gemeen Handelsblad in Amsterdam, waarin niet alleen, journalisten, maar ook aristocraten, arbeiders, midden standers, provo's, krakers en juppen hun sporen hebben liggen. Regisseuse Annegriet Wietsma heeft ter illustratie van het tijdsbeeld enkele fragmenten uit T roonredes gebruikt. RVD-directeur Jaap van der Ploeg zei in dezelfde uitzending dat nimmer toe stemming wordt gegeven om fragmen ten van Troonredes in beeld zowel als geluid uit te zenden. Als reden daar voor voerde hij aan dat je bij fragmen ten niet weet in welke context ze zullen worden geplaatst, terwijl de Troonrede zorgvuldig als één geheel is samenge steld. Volgens Van der Ploeg liggen de rechten van de Troonredes bij de RVD. In beginsel geldt auteursrecht voor teksten die iemand uitspreekt en ook op de beelden daarvan. Het gebruik van citaten of fragmenten daaruit is daarop een uitzondering, omdat an ders de vrijheid van informatie in het geding zou komen. Inge Brakman, se cretaris van de journalistenvakbond NVJ. zei geen juridische grond te kun nen bedenken voor het verbod van de RVD. Producent Willems ziet er voorals nog van af de documentaire op het filmfestival te laten vertonen, omdat het de bedoeling is dat de NCRV-tele- visie de film te zijner tijd gaat uitzen den. De omroep wil dat niet doen als de film verboden is, aldus Willems. Kunstroute door Leiden voor velen ware ontdekkingstocht Wat weet de gemiddelde Leidenaar van de Leidse beel dende kunst af? Niet veel waarschijnlijk. De Kunstroute, een open atelier- en galerieroute die afgelopen weekend in Leiden werd gehouden, is daarom voor veel bezoekers een ware ontdekkingstocht. Op onvermoede plekken staan galeries met hoogwaardige kunst en achter de deu ren van wat gewone woonhuizen lijken te zijn, gaan ate liers van gerenommeerde of veelbelovende kunstenaars schuil. Veel deelnemers aan de kunstroute bezochten de ateliers aan de Haagweg. In het oude schoolgebouw vielen zij nauwelijks op. foto loek zuyderduin De organisatie van de Kunst route. in handen van het Cen trum Beeldende Kunst, beloof de de bezoeker een ruim over zicht van de beeldende kunst in Leiden. En de geïnteresseerden die de ateliers en galeries aflo pen, komen niet bedrogen uit. In de Waag, het beginpunt van de Kunstroute, blijkt al hoe uitgebreid het kunstaanbod in Leiden is. In het midden van de ruimte, aan en rond vierkante pilaren, presenteren de deelne mende kunstenaars kleinere werken. De variatie in discipli ne, techniek, stijl en onderwerp is enorm. Aan de muren tonen enkele Leidse galeries kunst werken van hoge kwaliteit. En de bijna 20 galeries en ruim 60 ateliers, die veelal tot tijdelijke galeries zijn omgebouwd, be vestigen het beeld van veelzij digheid en goede kwaliteit. Alleen is het jammer dat in slechts enkele ateliers daadwer kelijk gewerkt wordt. In het ate lier van Kees Buurman aan de Nieuwe Rijn wordt niet geschil derd. Buurman: „Eén van de eerste bezoekers was verbaasd, dat er geen verfklodders op mijn kleren zaten. Hij had de stereotype kunstenaar verwacht die met grote gebaren verf te gen het doek gooit." Om de be zoekers toch wat te tonen, leidt Buurman ze naar de tweede verdieping, naar wat hij zelf de 'Buurman-winkel' noemt. Daar krijgen de geïnteresseerden een overzicht van wat Buurman in de loop der tijd heeft gemaakt, inclusief zijn laatste werken met vliegers. Twee huizen verder, bij de gra ficus Ans Zuyderhout, staat cen traal Ln haar atelier een druk pers. Maar ook Zuyderhout zal deze dagen niet werken. „Dat vergt toch een hoop concentra tie en dat is tijdens de open ate- lierdagen niet op te brengen." Ook in het Haagwegcomplex, waar toch ruim 20 ateliers aan de Kunstroute meedoen, treft de bezoeker geen scheppende kunstenaar aan. Schilder en fotograaf Norman Beierle: „Ik werk normaal 's avonds, vandaar. Deze dagen grijp ik aan om mijn admini stratie bij te werken." Andere kunstenaars, zoals Marjolein van Dam die veel met foto's werkt, hebben disciplines of technieken die zich eenvoudig niet lenen om getoond te wor den. Van Dam: „Als ik in mijn doka duik, heeft de bezoeker er toch niets aan." Maar ook zonder dat de kun stenaar zijn kunstjes vertoont, blijft de Kunstroute een interes sant evenement. Al lopen de be zoekers bij de ateliers en gale ries duidelijk niet de deuren plat. Maar met zo'n 80 lokaties verspreid over heel Leiden is de spoeling natuurlijk dun. „Vrij dag is ook een rare dag voor zo'n evenement," zegt Kees Buurman in zijn atelier. „Die dag had de organisatie wel kun nen schrappen. Van te voren verwachtte ik niemand, dus de vijf mensen die langskwamen zijn mooi meegenomen." De volgende dag, in het Haagweg complex is het een stuk druk ker. Al lijkt dat niet zo, want de bezoekers vallen in het grote ge bouw nauwelijks op. Amateurs Het publiek dat wel de ateliers langsloopt, toont veel belang stelling voor het werk van de kunstenaars In het atelier van beeldhouwer Lucas de Wit is het de kunstenaars opgevallen dat veel bezoekers vrouwen van tussen de 40 en 60 jaar zijn. „Vermoedelijk amateurs, die nu wel eens willen zien hoe het in het echt gaat." Graficus Zuyder hout in haar atelier aan de Nieuwe Rijn: „Bezoekers zijn erg geïnteresseerd. Ze willen weten hoe hoogdruk in zijn werk gaat en dat leg ik dan uit. Ook vragen ze over mijn onder werpen. In eerste instantie zien ze slechts een abstracte uitbeel ding. Maar als ik vertel, dat ik me laat inspireren door de na tuur en het verschijnsel erosie, dan zien ze opeens veel meer in mijn werk. Dat is mooi." Maar hoe geïnteresseerd de bezoe kers ook zijn, de kunstenaars verwachten niet dat ze tijdens deze dagen iets zullen verko pen. Wel zijn ze ervan overtuigd dat deze kunstmanifestatie drempelverlagend werkt. Kunst route is dus niet alleen aantrek kelijk voor het publiek, maar ook nuttig voor de kunstenaar.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11