Heerma doet het slecht bij CDA'ers VARA OPPASSEN Wilhelmina was ijzervreter inzake Indonesië Binnenland urostat: Nederlanders [jn een moorddadig volk 'Boeren stemden eerder wel in met mestnorm' Tien hasjplanten in vensterbank mag Politie ontkent geschil over inzet infiltrant Veel kleine gemeenten verdwijnen van de kaart 'Benoeming van Ter Beek was geen manier van doen' JfERDAG 16 SEPTEMBER 1995 CPD Geassooe» )nbekende bindt katten op de rails LinooRN» Een onbekende heeft de laatste dagen zeker drie «ten en een duif vastgebonden op de rails van de spoorlijn beldoorn-Zutphen. De dieren vonden de dood onder de wielen hde trein. De 'kattenmoorden' kwamen aan het licht doordat |n29-jarige Apeldoornse aangifte deed bij de politie. Na terug- [mst van vakantie miste zij één van haar twee katten. Kort larop kreeg ze een anoniem telefoontje van een jongen. Deze 1st dat zij haar kat miste en vertelde haar dat ze maar eens op [spoorbaan moest gaan kijken. De jongen wist exact de plek te kiden. Jeen klacht over oefenbombardement De luchtmacht en de gemeenten Texel en Vlieland heb- jngisteren geen enkele klacht ontvangen over schade of over- st van het oefenbombardement op het militaire terrein de pehors. Vier F-16's van de basis Volkel wierpen tussen Texel en Beland in totaal acht zware bommen af. De oefeningen werden [gevoerd door vier Nederlandse piloten die in NAVO-verband |an deelnemen aan handhaving van het vliegverbod boven ormalig Joegoslavië. [ink FM nieuw radiostation Veronica Iversum Kink FM is de naam van het nieuwe radiostation van tonica. Kink FM start op 1 oktober. Het zendt uit op de kabel- jquenties waarop momenteel RTL Rock Radio is te beluiste- p. Dat station houdt op te bestaan. Naast Kink FM en HitRadio )mt Veronica half oktober met een actualiteitenzender, Nieuw- HioAM 1395. lewoners flat uit na zelfmoord idhovenOp last van de brandweer hebben gistermiddag on- fveer dertig mensen een flatgebouw in Eindhoven verlaten in [band met explosiegevaar. Dat was ontstaan door de zelf- pord van een van de bewoners. De man had de gaskranen in Jn woning wagenwijd opengezet. Omdat hij niet op zijn werk as komen opdagen, nam een van zijn collega's poolshoogte, jen deze bij de voordeur van de woning een sterke gaslucht jjk. waarschuwde hij de politie. larylin over hoogtepunt heen p-maarten De orkaan Marylin die gistermorgen (plaatselijke B) langs Saba, St. Eustatius en St. Maarten raasde, is over zijn jogtepunt heen. Van de tentenkampen voor noodopvang voor daklozen op St. Maarten is een aantal tenten kapot gewaaid, [storm richtte op het Franse eiland Guadeloupe aanzienlijke hade aan. Voorzover bekend zijn op het eiland geen gewon- fn gevallen. jjf*' Zaterdagavond H' m 19.15 uur w Nederland 3 Uitgesproken egevens zijn klinkklare nonsens haag gpd Het CBS komt dan ook uit op heel andere cijfers: volgens die statistieken vinden sinds '83 in Nederland jaarlijks gemiddeld vier moorden plaats op de hon derdduizend inwoners. ,,Eurostat is dus zeer onzorg vuldig te werk gegaan", aldus Meijer. „Wij worden er eerlijk gezegd een beetje moe van. Eu- rostat heeft deze fout namelijk al meerdere keren gemaakt." Centraal Bureau voor de jistiek (CBS) wordt een itje moe van zijn collega-cij- jars van Eurostat, het Eu- jese bureau voor de statis- Eurostat kwam onlangs p buiten met het bericht dat k'ederland jaarlijks vijftien op I honderdduizend mensen len vermoord. Nederlan- zijn daarmee volgens Eu- it het meest moorddadige je van Europa, ja misschien ter wereld, folgens het CBS zijn de gege- fs klinkklare nonsens. „De prs van Eurostat zijn geba ad op het oude registratie- teem waarbij ook poging tot 3rd was inbegrepen", legt woordvoerder Meijer uit. it systeem is echter al in 3 afgeschaft. Sindsdien wor- poging tot moord en mis- en tegen het lichaam lord en doodslag) gesplitst." Bijna helft CDA-aanhang wil Luthers terug Bijna de helft (47 procent) van de CDA-achterban heeft genoeg van fractievoorzitter Heerma als politiek leider. Nog iets meer CDA-aanhangers (49 procent) vinden dat oud-premier Lubbers terug moet komen in de politieke arena om als aanvoerder van het CDA de partij uit het slop te halen. den haag «anp Dat blijkt uit een kiezersonder zoek dat het bureau Intomart heeft uitgevoerd in opdracht van de KRO-televisie. Van alle Nederlanders is 49 procent van oordeel dat oppositieleider Heerma zich beter kan terug trekken, zo blijkt uit de gisteren gepresenteerde cijfers. Van alle duizend ondervraag den is 58 procent tevreden tot zeer ingenomen met het eerste jaar van de paarse coalitie van PvdA, WD en D66. Slechts 22 procent staat niet bepaald te juichen. Opvallend is dat van de CDA-aanhang 56 procent zeer te spreken is over het CDA-loze kabinet van premier Kok. D66-minister Sorgdrager van 1 justitie heeft volgens 38 procent van de ondervraagden de beste papieren voor de opvolging van partijleider Van Mierlo. Maar Sorgdrager wil niet. In KRO's Brandpunt Jiet zij gisteravond nog eens weten niets te voelen voor het leiderschap van de partij. Ook haar collega Wijers van economische zaken blijft hoge ogen gooien als kroonprins: 28 procent mikt op hem. Maar ook Wijers is niet in de markt. Afge lopen weekeinde liet de D66- bewindsman weten dat er met hem nu en straks absoluut niet valt te praten over opvolging van Van Mierlo. Fractievoorzit ter Wolffensperger scoort in de opvolgingsrace niet meer dan veertien procent. PTT-diskette sloopt telefoonlijst utrecht gpder reeds 175.000 zijn verspreid. PTT Telecom is niet van plan een nieuwe diskette te versprei den of gebruikers te waarschu wen. Een woordvoerder: „Het programma werkt perfect wan neer de abonnee zich houdt aan het juiste indeling van het tele foonbestand." De demonstratie van zo'n tienduizend boeren in Den Haag tegen het mestbeleid van de regering is gisteren vrijwel zonder problemen verlopen. Al leen bij het ministerie van landbouw moesten organisatie en politie ingrijpen. De boeren hadden geen zin om om te lopen en schoven enkele dranghekken opzij. foto gpd roland de bruin den haag gpd De gratis PTT-diskette voor de omnummering naar tien cijfers bevat ernstige fouten. In be paalde gevallen wordt tekst in telefoonlijstjes vernietigd of worden nummers niet omgezet. Het gaat hierbij om de popu lairste versie 'Zakelijk' waarvan Minister Van Aartsen (land bouw) vindt dat het landbouw bedrijfsleven al eerder instemde met de aanscherping van de mestnormen, waartegen agra risch Nederland nu te hoop loopt. De minister maakte giste ren het kabinetsstandpunt over die normen bekend. Volgende week praat hij daarover met de landbouworganisatie LTO-Ne- derland. Volgens Van Aartsen achtten de boerenorganisaties tijdens eerder overleg de lage normen vdor fosfaat- en stikstofverlies wel degelijk mogelijk. „Het landbouwbedrijfsleven meende toen dat 25 kilo fosfaatverlies per hectare mogelijk was, de overheid dacht aan vijf kilo", zo vertelde de minister gisteren. den haag gpd De buitenlandse persvertegen woordigers zitten te gruwelen. In een vergaderzaal van het mi nisterie van justitie wordt een overheadprojector ingeschakeld om te bewijzen dat softdrugs veel minder schadelijk zijn dan de genotmiddelen alcohol en drugs. De minister van justitie, Winnie Sorgdrager, laat monter weten: „Een eerzame burger met tien hasjplantjes in de ven sterbank kan zich vrij gerust voelen. Daar kan hij overigens nog per jaar tienduizend gulden mee verdienen." Het trio Sorgdrager, Borst (volksgezondheid) en Kohn- stamm (grote-stedenbeleid) presenteerde gisteravond een nota waaraan maandenlang zorgvuldig is gevijld en ge schaafd. Niet alleen moest een compromis worden gevonden tussen de PvdA (legaliseren), D66 (uit het strafrecht halen) en WD (aanpakken!), maar ook moest een balans worden ge vonden tussen het Eigen Gelijk Het thuiskweken van nederwiet voor commerciële doeleinden of zelfgebruik wordt door de vingers gezien. De politie zal niet meer optreden tegen particuliere kweek van cannabisprodukten op bescheiden schaal. Het niet meer actief vervolgen van de huiskweek van neder wiet noemde minister Sorgdrager (justitie) gisteravond 'een klein stapje vooruit', aangezien in het D66 verkiezingsprogram ma wordt gepleit voor het uit het strafrecht halen van softdrugs. De regeringspartijen WD en D66 zijn tevreden met het voorge stelde drugbeleid. De WD ziet de nota als een aanscherping van het beleid en vindt dat 'verstandig' gezien de opstelling van de omliggende landen. De PvdA is teleurgesteld. PvdA-kamerlid Dijksman wil.eigen lijk de kweek van nederwiet legaliseren, maar neemt genoegen met een registratiesysteem van bonafide kwekers. Het CDA vindt de nota onaanvaardbaar. Woordvoerder W. van de Camp: „Het kabinet stelt voor de thuisteelt van nederwiet toe te staan. In onze ogen is dat oncontroleerbaar. Wij begrijpen niet dat de WD met deze nota akkoord is en het buitenlandse onbegrip. Om Franse en Duitse woede te voorkomen, sneuvelde bijvoor beeld een passage waarin thuis teelt van wiet „een relatief on schuldig toeleveringskanaal naar de coffeeshop" werd ge noemd. Dat zou al te zeer op le galisatie lijken. Maar toch houdt Nederland in de nieuwe nota voet bij stuk. Softdrugs zijn niet schadelijk voor de geestelijke en lichame lijke volksgezondheid, liet mi nister Borst bij de toelichting beslist weten. Ook het populaire verhaal dat hasjrokers vroeger of later overstappen op hard drugs zou niet kloppen. Borst: „Er zijn in Nederland 675.000 gebruikers van softdrugs en slechts 25.000 gebruikers van harddrugs." Sorgdrager roemde gister avond de bonafide coffeeshop. „Die heeft zijn waarde echt be wezen." Wel worden er strenge re eisen gesteld aan de overlast van coffeeshops en mag een ge bruiker met niet meer dan vijf gram (nu dertig) over straat. Voor alle duidelijkheid: dat wordt gedoogd, niet gelegali seerd (een subtiel verschil). De boodschap aan h.et bui tenland is eigenlijk vrij helder: tegen harddrugs wordt in Ne derland strak forser opgetreden, maar over softdrugs maakt de staat zich niet meer zo druk. Als hasj onschadelijker is dan koffie en alcohol (Borst), waarom zou de overheid aan het gebruik en de teelt daarvan dan kostbare politiekracht verspillen? Eigen lijk ziet het kabinet geen ratio nele redenen meer om soft drugs te verbieden, behalve dan 'wat de buren ervan zeggen'. uisarts vindt larinkomen van 5.000 te laag haag gpd ongeveer zevenduizend sartsen in ons land willen 9er geld. Ze vinden hun rm-inkomen' van ongeveer 000 gulden per jaar te laag. Landelijke Huisartsenvere- ing (LHV) heeft inmiddels wensenpakket op tafel ge el bij de ziektekostenverzeke- irs en de betrokken ambtena- van het ministerie van ksgezondheid. )e huisartsen willen af van verlaagde tarief dat zij moe- berekenen voor elke zieken- dspatiënt die zij 'boventallig' twil zeggen boven de 1.600) chrijven. Daarnaast willen zij r ra geld voor hulp aan oude- Verder willen de artsen npensatie voor het verlies veel oudere particulier ver arden door invoering van de t-Van Otterloo. Op basis van, wet gingen deze mensen te- naar het ziekenfonds. Ook >r het werken in achter- ndswijken claimen de huis den een extra beloning. haarlem ronald frisart Terwijl matigende krachten in de jaren 1945-1950 probeerden geweld tussen Nederland en Indonesië zo veel moge lijk te beperken, behoorde koningin Wilhelmina tot de haviken. Voor dat oordeel draagt L. J. Giebels in zijn re cent verschenen boek over de politicus Beel nieuw feitenmateriaal aan, al ging dat ten onder in het mediageweld rond zijn beschrijving van de Greet Hof- mans-affaire. Wilhelmina had in 1947 lak aan de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties. Ze wilde er militair in In- dië eens flink op laten slaan. Op 21 juli 1947 begon Nederland de eerste politionele actie. Het doel was de economisch belangrijke gebieden op Java en Sumatra weer in handen te krij gen. Dat lukte, nog voordat de Veilig heidsraad begin augustus een staakt- het-vuren afdwong. Maar niet iedereen in Den Haag en Batavia was tevreden. Sommigen wilden dat het leger de hoofdstad van Soekarno's Republiek, Yogyakarta, onder de voet zou lopen. Onder hen waren in Batavia generaal Spoor en luitenant gouverneur-gene raal Van Mook, in Nederland onder an deren KVP-voorman Romme. Dat ko ningin Wilhelmina hun opvattingen deelde, was op zichzelf bekend, maar Giebels voegt daaraan intrigerende nieuwe details toe. Hij beschrijft een Wilhelmina die zich weer „met het kabinetsbeleid was gaan bemoeien als in haar Londense dagen". Hij doet dat mede aan de hand van no tities van H. G. (Hans) Hermans, Beels secretaris, wiens dagboek niet eerder als bron van geschiedschrijving is ge bruikt. Op 6 augustus 1947 maakte de koningin premier Beel op Huis ten Bosch duidelijk dat „het broeinest Yo- Koningin Wilhelmina ontving in september 1947 op Huis ten Bosch een afvaardiging van de deelstaat Oost-lndonesië. De door Nederland geïnitieerde deelstaten werden uitgespeeld tegen Soekarno's Republiek, waarvan Wilhelmina in augustus 1947 wilde dat de hoofdstad, Yogyakarta, onder de voet zou worden gelopen. foto archief gya moest worden uitgerukt". Ze was er, schreef Beel in zijn aantekeningen, van overtuigd dat de Republikeinse lei ding in Yogyakarta „volkomen in han den is van extremisten". Of de premier die opvatting van de majesteit maar aan de ministerraad wilde overbrengen. Beel deed dat, en uit Batavia kwamen soortgelijke geluiden. Maar het kabinet had ook een telegram van ambassadeur Van Kleffens, die vanuit Amerika waar schuwde dat de Veiligheidsraad met strafmaatregelen zou komen als Neder land het net een week oude staakt-het- vuren zou schenden. Ook PvdA-leider Drees, niet de onbelangrijkste minister, wilde van voortzetting van de veldtocht niets weten. De ministerraad wikte en woog, maar kwam er die 14de augustus niet uit. Tot «grote ontstemming van Wilhelmina. Nog diezelfde vrijdag vertelde ze vol gens Giebels aan Beel dat ze geen ver trouwen meer had in het kabinet. Nogal timide zou de premier hebben geop perd dat de ministers dan misschien maar hun ontslag moesten indienen. De koningin vond dat te ver gaan, maar droeg Beel wel op „het kabinet onver wijld bijeen te roepen en mede te delen dat Hare Majesteit wenst, dat de heer Van Mook wordt gemachtigd om (naar Yogyakarta, red.) op te rukken" als hij dat nodig vindt. Dat was op z'n minst op het randje van wat een vorst zich in Nederland kan permitteren. Niet voor niets heeft een groot kenner van het In- dië-dossier, dr. P. J. Drooglever, eens geschreven dat Wilhelmina's opvattin gen inzake Indonesië zich „om het voorzichtig te zeggen, rechts van het midden bevonden en dat zij, voor zover haar positie dat toeliet en soms ver derhiervoor actiefin het krijt trad". De maandag daarop sprak Beel, voor de vergadering van de ministerraad, nog maals met Wilhelmina. Die ging, zo meldt Giebels, „nu een stap verder en verzocht Beel het kabinet mee te delen dat volgens haar Nederland zo nodig uit de Veiligheidsraad diende te treden en dat de order naar Yogya op te rukken hoe dan ook moest worden gegeven Wilhelmina lag op ramkoers, desnoods tegen de hele wereld in. Onverschrok ken. maar gezien de internationale machtsverhoudingen niet verstandig. De helft van de ministerraad vond dat ook, want de stemmen staakten toen het erop aan kwam over een opmars van Yogyakarta te beslissen. Daarom werd besloten af te wachten hoe de Vei ligheidsraad zich over de toestand in Indië zou uitspreken. Toen die op 23 augustus 1947 uitsprak dat Nederland het veroverde gebied op Java en Suma tra mocht houden, werd van verdere stemming over een aanval op Yogya af gezien. „De koningin", aldus Giebels, „legde zich daar kennelijk bij neer." Uit de cijfers die hij presen teerde, blijkt dat het kabinet aanzet op een verliesnorm van 40 kilo fosfaat in 1998, aflopend naar 25 kilo in 2005 en 20 kilo in 2008 of 2010. Over dat laatste jaar is nog geen overeenstem ming. Wijzend op de onderhan delingen in het verleden bena drukte de minister dat LTO-Ne- derland 'met heel goede argu menten' moet komen om hem nog te overtuigen van hogere mestnormen. De minister roemde de vrij wel rimpelloos verlopen de monstratie van boeren in Den Haag. De actie van varkenshou ders eerder deze week in Assen, waar een gebouw van het mi nisterie werd bestormd en pa pieren werden weggenomen, noemde hij 'onbestaanbaar' en 'pure diefstal'. den haag jan kuys „De collega's van Haarlem von den ons toen wel een beetje precies. En dan druk ik me be leefd uit." Volgens een woordvoerder van Hollands Midden hanteert zijn korps strenge criteria voor de inzet van infiltranten. In dit geval waren beide korpsen het echter eens over de afspraken, zoals die met de betrokken infil trant zijn gemaakt. Die afspra ken zijn schriftelijk in een con venant vastgelegd. Nog voordat de man zijn werk begon, bleek hij echter op eigen verantwoordelijkheid strafbare feiten te hebben ge pleegd. Op grond daarvan is hij toen aangehouden als verdach te. Bovendien kreeg de infiltrant onmiddellijk te horen dat van zijn diensten verder geen ge bruik zou worden gemaakt. haags redacteur Er bestaat tussen de regiokorp sen Kennemerland (Haarlem) en Hollands Midden (Leiden) geen verschil van mening over de omgang met infiltranten in criminele groeperingen. De sug gestie dat Haarlem heeft gepro beerd Leiden een 'onbetrouwbare' infiltrant aan te smeren, is onjuist. Dit stellen woordvoerders van beide poli tiekorpsen. Tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommis sie deed A. Mosterd, chef van de Criminele Inlichtingen Dienst (CID) van Hollands Midden, het donderdag voorkomen alsof Kennemerland in juni 1994 wat al te gemakkelijk een infiltrant aanbood. Mosterd, donderdag: den haag anp wegeqd positief. De PvdA-frac tie heeft waardering voor de plannen en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) zegt de hoofdlijnen ervan te on derschrijven. Ook het orgaan van de gezamenlijke provincies, het IPO, kan zich in grote lijnen vinden in de kahinetsaanpak. I Iet oppositionele CDA vindt de voorstellen voor Noord-Brabant veel te ver gaan. Die partij heeft daar veel burgemeesters. Hoeveel kleine plaatsen het onderspit zullen delven, is voor lopig nog niet duidelijk. Staats secretaris Van de Vondervoort zei dat de operatie in Noord- Brabant als indicatie voor de rest van Nederland kan worden beschouwd. Vele tientallen zo niet honder den kleine gemeenten verdwij nen van de landkaart. Uit 74 plaatsen in Noord-Brabant ont staan 27 nieuwe gemeenten. Rotterdam en zijn regio worden op 1 januari 1997 een stadspro vincie. Amsterdam en omgeving volgen daarna. Ook voor Den Haag en omstreken ligt een stadsprovincie in het verschiet. Dat heeft de ministerraad gis teren besloten. De regering vindt dat de lagere bestuursni veaus krachtiger moeten kun nen opereren op het gebied van werkloosheid, criminaliteit, wo ningbouw en verpauperende wijken. De eerste reacties zijn over- doetinchem gpd Het doordrukken van de benoe ming van oud-minister Ter Beek tot Commissaris van de Koningin in Drente december vorig jaar was 'geen manier van doen'. Dat zegt PvdA-burge- meester mr. J. Fokkens van Doetinchem in een officiële brief aan PvdA-voorzitter Rot tenberg. De 57-jarige Fokkens was vo rig jaar zelf ook in de race voor Drente en stond zelfs nummer één op de voordracht van de vertrouwenscommissie van provinciale staten. Maar toch werd Ter Beek de opvolger van de huidige milieuminister De Boer. Premier Kok had in het geheim Ter Beek de baan in het vooruitzicht gesteld, als belo ning voor zijn werk als minister van defensie. Het was de tweede keer dat Fokkens in de race was voor Drente. De eerste keer moest hij het afleggen tegen De Boer. „Achteraf is mij verteld dat we heel dicht bij elkaar zaten en dat men ons beiden zeer ge- schiktvond." Met deze wetenschap in het achterhoofd besloot de burge meester anderhalf jaar later, toen De Boer minister werd, op nieuw te solliciteren. Het bleek verspilde moeite. Fokkens: „Rottenberg heeft me twee da gen nadat hij mijn brief had ontvangen opgebeld. Volgens hem was er maar één fout ge maakt: ik had op de hoogte moeten worden gesteld van de belofte aan Ter Beek."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3