'Weg met het Politburo' De grootste uitbuitingsrelatie die in Nederland bestaat Baan werker Feiten &Meningen ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1995 152 Telkens als de baan werkers van de Neder landse Spoorwegen in het nieuws zijn, her inner ik mij weer dat mijn vader op een no vemberdag geheel ontdaan thuis kwam van zijn werk. ,,lk moest vanmorgen een graf graven in perk c, vak e. een derde klas huur- graf zei hij, „vlak langs de spoorsloot. Voor ik de eerste spa in de grond kon ste ken, komt er zo'n rooie baanwerker, die aan de andere kant van de sloot met een hamer tegen de rails begon te tikken. Ik loop naar de sloot toe en zeg tegen hem: heb je ge hoord van die glazenwasser in Rotterdam? Nee, zegt hij. Nou, zeg ik, die hing de ramen te lappen, veertig hoog, maar z'n tuigje be geeft het. Hij valt op straat, de mensen ko men aanrennen, een mevrouw vraagt: gla zenwasser, wat is hier aan de hand? Dat weet ik niet, zegt hij, ik lig hier ook nog maar net. Die spoorman had de schoonste lol, en wij gaan allebei aan het werk. Terwijl ik bezig ben, hoor ik hem steeds fluiten. Ik was net aan mijn derde plank toe, hoor ik daar een klap, en een enorm gepiep van rem men. Ik klim meteen uit dat graf, en zie een trein staan. Ik spring over de sloot, klim tegen de spoorbaan op, en ik zie daar die baan werker liggen. Dacht ik eerst nog even dat hij de boel lag te flessen, gek hoor, maar hij zag er helemaal niet dood uit. Hij lag daar keurig netjes tussen de rails, zijn arm half over zijn hoofd. Er was niks aan hem te zien, geen bloed, geen verwonding, echt niks. Hij had gewoon een kolossale oplawaai gekregen van die trein. Het is gek, maar daar kun je dan toch niet tegen. Uit de trein komt de machinist, ble ker dan het bleekste lijk dat ik ooit in mijn baarhuisje gehad heb. Hij zegt: ik kwam de bocht om en hij stond midden tussen de rails, ik kon hem echt niet meer ontwijken. Dat zei hij, ontwijken, alsof je met een trein ooit iets zou kunnen ontwijken. Enfin, hij was nergens meer, die man. Hij ging versuft naast de bielzen zitten, terwijl ik, samen met de conducteur, die spoorman netjes naast de rails heb getild. De hele dag heb ik eraan moeten denken dat het laatste wat hij in zijn leven gehoord heeft: dat verhaal over de glazenwasser was. Alsof ik het voelde aankomen! En kom ik eind van de middag op de gemeentesecretarie, en van wie denk je dat ik een begrafenisbriefje krijg? Van die spoorman. Eind van de week wordt hij be graven, en weet je waar? Derde klas huur- graf. Dus hij komt bovenop vrouw Span- jersberg voor wie ik vanmorgen stond te graven. Hij komt in het graf waar ik van morgen half mee klaar was, toen hij door die trein gegrepen werd. Vind je dat nou niet sterk, dat je daar een graf staat te gra ven voor iemand die tien meter verderop fluitend aan het werk is. Je zou het allemaal netjes op kunnen schrijven en zo achterin 4 de bijbel kunnen zetten: mens, denk er toch om, je kwinkeleert als een spotvogeltje, je denkt dat je heel wat mans bent, maar kijk eens opzij: aan je graf wordt gewerkt!'. Wim Drees wil eindelijk eens écht beleid Drees: Na Nelissen is het met de besluitvorming in politiek Den Haag nooit meer goed gekomen. FOTO GPD CEES ZORN Roelof Nelissen is ermee begonnen. De KVP-mi- nister van financiën in het kabinet-Biesheuvel waarvan Wim Drees als minister van verkeer en waterstaat lid was trof in 1971 een onaangena me erfenis aan van zijn voorganger, de WD'er Witteveen. Die had een veel te rooskleurig beeld van de stand van zaken geschetst. Vanwege dit 'gat van Witteveen' begon Nelissen, als eerste, zijn collega's te bestoken met tussentijdse bezui nigingen, die tot even haastige als ingrijpende wijzigingen in het uitgestippelde beleid dwongen. Daarna is het met de besluitvorming in politiek Den Haag nooit meer goed gekomen, vindt Drees. „Het beleid is nerveuzer en kortademiger gewor den, je krijgt overbelasting en rammelende wet geving. Wetten worden nu kort na de invoering al weer gewijzigd, soms zelfs een paar keer per jaar. Denk aan de studiefinanciering." - Dat was vroeger ondenkbaar? „Met de wederopbouw, de Suez-crisis, het Deltaplan ging het anders. Ministers als Jelle Zijl stra maakten beleid voor meerdere jaren en voer den dat ook uit. Budgettaire problemen werden in één keer aangepakt. Liever Ende mit'Schrecken dan Schrecken ohneEnde, schrijf ik in mijn boek. Nu worden maatregelen eindeloos uitgesteld en wordt de begroting op orde gebracht met opti sche trucs, zoals het kabinet- Lubbers Kok deed met de verkoop van staatsaandelen KPN. Of met camouflage door het oprekken van de begroting en het verschuiven van lasten naar de toekomst. Dat deed Duisenberg in de jaren zeventig." - Terwijl iedereen vond dat de opeenvolgende kabinetten moesten bezuinigen. „Het vreemde is inderdaad dat er in de Haagse politiek al die tijd brede consensus heeft bestaan over wat nodig was. Alle regeringspartijen en vaak ook de grote oppositiepartijen wilden minder so ciale uitgaven, minder subsidies, een lagere staatsschuld, lagere belastingen, meer banen, noem maar op. Al in de Miljoenennota 1976 schrijven Den Uyl en Duisenberg dat de over heidsuitgaven omlaag moeten. Ze waren toen erg geschrokken van het sombere beeld dat het Cen traal Plan Bureau hun voorgeschoteld had. In 1976 wilden ze het al, en toch is het al die tijd on voldoende gelukt. - Hoe kan dat? „Tsja, ik denk dat als puntje bij paaltje komt, de vakminister er toch moeite mee heeft om het be loofde beleid om te zetten in daden. Dat hij het toch moeilijk vindt om in Urk te gaan uitleggen dat er wordt ingegrepen in de visserij. Duisenberg wilde in '76 wel bezuinigen. Maar hij had voor de sociale uitgaven en de ambtenarensalarissen te maken met de ARP-ministers Boersma en De Gaay Fortman. Het was moeilijk ze weg te sturen, want dat zou het einde van de coalitie zijn. Later, met Bestek '81 van het kabinet-Van Agt/Wiegel, lag het parlement dwars met de loyalisten van het CDA onder leiding van Aantjes. Toen Lubbers aantrad, was het probleem van de loyalisten weg en kon er wel worden ingegrepen." - Maar onder Lubbers is de chaos steeds groter ge worden, schrijft u. „Kabinetten schuiven moeilijke maatregelen vaak voor zich uit. En als er dan eindelijk wordt inge grepen, wordt het soms een chaos. Neem de WAO. In het regeerakkoord van Lubbers-Kok worden maatregelen aangekondigd. De volgende twee jaar doet staatssecretaris Elske ter Veld van sociale zaken weinig. Dan, in de zomer van 1991, wordt abrupt een harde ingreep aangekondigd, zonder dat er een wetsvoorstel klaar ligt. En dat wordt dan zo ongelukkig gebracht, dat het uit loopt op een drama. Heel onhandig allemaal, dat heeft voor heel veel onrust gezorgd." „Heeft u 'Regerenderwijs' gelezen, dat boek over de ervaringen van de PvdA-bewindslieden in het kabinet-Lubbers/Kok? Hoogst opmerkelijk is dat: allemaal klagen ze over de voortdurende tussen tijdse bezdinigingen. Ze werden er doodmoe van. Als je er zoveel moeite mee hebt, doe er dan niet aan mee! Van Kemenade heeft vijftien jaar gele den, toen hij voor de tweede keer minister werd, al kritiek geuit op de bekende kaasschaaf-metho de, het over de departementen verdelen van be zuinigingen. Maar ondanks alle kritiek daarop, heeft de politiek er nooit iets aan gedaan." „Het wordt gewoon aanvaard dat het zo is: de we-, reld was zo, is zo en zal altijd wel zo blijven. Dat heeft volgens mij ook te maken met het feit dat politici hier zo kort in de Kamer blijven. Als ze het allemaal beter doorhebben, gaan ze vaak al weer weg. Kijk nou naar dat afscheid van De Korte van de WD. De hele Kamer staat te juichen: hij heeft het gemaakt, want hij verlaat de Kamer." Drees stelt in zijn essaybundel voor een commis sie te benoemen uit de vier grote partijen, even tueel aangevuld met een staatsrechtgeleerde. Die moet voorstellen doen om het besluitvormings proces op en rond het Binnenhof weer op orde te brengen. Drees doet alvast enkele suggesties. „Bent u wel eens bij het Catshuis geweest, met die oprijlaan en dat hek dat dicht kan? Nou, dan weet u dat de ministerraad daar, net als vroeger, veel beter kan vergaderen dan in de Trèveszaal, zoals nu. Bij het verlaten van die zaal worden die ministers 's avonds opgewacht door de pers met allerlei vragen. Die mogen ze staatsrechterlijk ge zien helemaal niet beantwoorden, maar ze doen het natuurlijk toch. Dat zorgt voor onrust." „De persconferentie van de minister-president op vrijdagavond moet gewoon worden afgeschaft. Vooral met Lubbers is dat helemaal uit de hand gelopen. Het wordt gebruikt voor partijpolitieke zaken en voor allerlei plannen waar nog helemaal geen wetsvoorstel voor is. En dan dat bewinds- personenoverleg op donderdagavond, zoals de regeringspartijen dat hebben! Zonder zo'n partij- overleg voorafkan de bewindsman fris tegen de zaken aankijken." - U heeft het ook over het Politburo. „Dat gesmoes van de premier en vice-premiers met de drie fractievoorzitters van de regerings partijen is een vrijwel geïnstitutionaliseerde zaak. Niemand zet er vraagtekens bij, terwijl zo'n Polit buro onderling beslist wat er gebeurt en vaak machtiger is dan een minister. We hebben een dualistisch Systeem, met afzonderlijke verant woordelijkheden van regering en parlement. Maar daar blijft weinig van over. Dat,gedoe met die drugnota, die naar allé fracties is gestutird, maar alleen naar de regeringsfracties had gemo gen. Zeg dan gewoon dat je dat dualisme niet meer wilt. Dat de oppositie tot de volgende ver kiezingen gewoon niets te vertellen heeft." - Komt het ooit nog goed? „Ik heb goede hoop. Het eerste jaar paars heb ik onvoldoende bestudeerd, maar ik heb de indruk dat minister Zalm van financiën op een aantal punten ander gedrag vertoont. Minister Van Aartsen van landbouw, die trekt zich duidelijk veel minder aan van de buitenparlementaire pressiegroepen. En laatst was Van Zijl, het PvdA- kamerlid, hier bij mij om te praten over de toe komst van de AOW. Daar willen ze nu al een goe de discussie overvoeren." DEN HAAG WILCO DEKKER Het Haagse beleid is de afgelopen 25 jaar zo chaotisch geworden, dat burgers en zelfs politici er vaak geen touw meer aan vast kunnen knopen. De drie kabinetten-Lub- bers, met Ruding en Kok aan het fi nanciële roer, vormden het diepte punt, zegt Wim Drees (72) in zijn essaybundel 'Ontwrichting, bud gettaire chaos van Nelissen tot Kok'. Oplossingen biedt de voor malig DS'70-minister en oud-top ambtenaar van Financiën ook: weg met de persconferentie van de pre mier en met het Politburo, ofwel het 'gesmoes' van premier en frac tieleiders van de regeringspartijen. Thuiswerk ondanks negatieve kanten steeds populairder „Thuiswerk is de grootste uit buitingsrelatie die in Neder land bestaat. Nergens anders wordt zo weinig betaald voor werk, nergens anders is de rechtspositie zo slecht gere geld. Je kunt de situatie van thuiswerkers hooguit vergelij ken met die van illegalen. Ze hebben geen poot om op te staan." Kernachtige woorden van Hilde ter Doest, voorzitter van de Vrouwenbond FNV. On danks de negatieve kanten is thuiswerk erg populair. Annie, de fictieve thuiswerker die model staat voor vele colle ga's, had een vaste baan, maar zegde die op omdat haar zieke man verzorging nodig had. Via- via kwam ze aan een baas die in smurfen en kabouters deed. Ze kreeg een mand met witte gip sen beeldjes aangeleverd, die ze moest beschilderen. Ze legde haar ziel en zaligheid in die eer- ste'opdracht, lekker bij het raam gezeten, kopje koffie erbij, radio aan. Kreeg op haar kop van de baas en nauwelijks geld, want de produktie was te laag. Na verloop van tijd stond het hele huis permanent vol met manden gipsen beeldjes, haar man werd ingeschakeld om het spul met een bakfiets af en aan te voeren. Bezoek "kreeg ze niet meer, want haar huis stonk naar verf en oplosmiddelen en overal stonden smurfen. Ze kreeg last van exceem, maar moest zelf beschermendehandschoenen en dure zalf kopen. Ze werd ziek, maar moest blijven werken voor het geld. Thuiswerkers zijn gemakkelijk voor een werkgever. Een ar beidscontract is niet nodig, ze produceren precies hoeveel no dig is en leveren de spullen op het verlangde tijdstip. De thuis werker in kwestie is minder goed af. Ze krijgt geen werkloos heids- of ziekte-uitkering. Ze moet zich schikken naar de gril len van de baas, want de bood schap is helder: voor jou tien anderen. Af en toe kloppen vrouwen als 'Annie' voor hulp aan bij de Vrouwenbond FNV. Soms wor den ze lid van de bond. Maar de meeste thuiswerkers blijven verborgen. Over het aantal thuiswerkers bestaan niet meer dan schattingen. De FNV houdt het, na onderzoek, op 200.000. Het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid komt, na recent eigen onderzoek, op 60.000. Tot verrassing van het ministe rie blijkt thuiswerk vertegen woordigd in alle sectoren van de arbeidsmarkt. De ambtena ren constateren óók dat thuis werk twee procent van de ar beidsmarkt beslaat. Dat zou be tekenen dat het aantal thuis werkers veel groter is dan ge dacht. Nederland telde in 1993 zo'n 6.5 miljoen werkenden, van wie 2,5 miljoen wouwen. Ondanks al die negatieve zaken is thuiswerk enorm populair onder wouwen. Thuiswerkers kunnen tot op zekere hoogte De stofzuiger erdoor, de tafel afnemen en van thuiswerk is niets meer te merken als de spullen zijn opgehaald. „Thuiswerk is het mooiste dat er is", vindt een 34-jarige thuiswerkster uit Heemskerk. „Lekker thuisblijven, doen wat je leuk vindt en je eigen tjjd indelen." Al zo'n tien jaar krijgt ze opdrachten van dezelfde 'centra le'. Enveloppen plakken, folders bundelen, gebaksdoosjes vouwen, informatiemappen samenstellen, hoekjes dicht- plakken, klipjes in bankafschriftenmapjes zetten. De pro ducent vindt zoiets te duur om door zijn eigen werkne mers te laten doen en besteedt de klus uit aan een thuis werkcentrale. „Thuiswerk wordt slecht betaald, dat is een groot nadeel. Afgelopen weekeinde nog had ik een klus met doosjes waarmee ik tien uur bezig ben geweest. Duizend stuks. Ik kreeg er 25 gulden voor. Er was haast bij. Mijn man heeft zelfs nog geholpen. Dat valt dan wel tegen, 2.50 gulden per uur is wel héél weinig. Maar thuiswerk kan lekker ver dienen. Soms heb ik een klus van honderd gulden per dag, acht uur werk." hun eigen tijd indelen, lekker thuis blijven, een extraatje ver dienen en tegelijk een oogje op de kinderen houden. Parttime banen voor laag opgeleide wou wen zijn dun gezaaid. De mees te telefoontjes die de bonden krijgen, zijn dan ook niet die van thuiswerkers in problemen, maar van mensen die graag thuiswerker willen worden. Ze wagen of de bond een baas voor ze weet. De 30.000 infor matiebrochures die de FNV drie jaar geleden liet maken, zijn schoon op. De 'uitbuiting' van zo veel thuiswerkers ten spijt, heeft het onderwerp nooit echt op de po litieke agenda gestaan. In een poging om de politiek een handje te helpen, liet de Vrou wenbond FNV door de Weten schapswinkel van de Universi teit Utrecht onderzoeken welke juridische mogelijkheden er zijn de positie van thuiswerkers te verbeteren. Het recent gepubli ceerde rapport stelt dat het ge makkelijker is als rechters ervan uitgaan dat bij thuiswerk in principe sprake is van een ar beidsovereenkomst, tenzij de werkgever het tegendeel kan bewijzen. Het woord thuiswerk komt in geen enkel wetboek voor. Dat heeft tot gevolg dat bij arbeidsconflicten de ene rechter de zaken heel anders uitlegt dan de andere. Het ministerie van Justitie is echter fel tegenstander van zo'n wetswijziging. „Omkeren van de bewijslast is een ingrijpende weg in ons rechtssysteem. Het ministerie van justitie heeft daarmee zeer veel moeite; er zou een precedentwerking vanuft gaan", aldus R. La- terveer, directeur van de direc tie arbeidsomstandigheden van het ministerie van Sociale Za ken en Werkgelegenheid. Vakbonden proberen via CAO- onderhandelingen verbeterin gen aan te brengen. Zo bedong de FNV-bond Druk en Papier dat thuiswerkers voorrang krij gen bij vacatures als ze een ge wone baan willen. De confectie- industrie is minder ver. Daar is het verbeteren van de rechtspo sitie van thuiswerkers alleen nog maar een doel. Dick de Valk, onderhandelaar van de Industriebond FNV in de textiel-industrie: „Velen verge ten dat thuiswerkers concurren ten zijn van mensen in vaste dienst. In die bedrijfstak werken zo'n drieduizend thuiswerkers op tien- tot elfduizend mensen in vaste dienst; dat is zo'n 25 procent." De Abvakabo krijgt in toenemede mate te maken met thuiswerk: kinderopvang via gastouders. Thuiswerk valt on der de ARBO-wet, die eisen stelt aan de werkomstandigheden. De Arbeidsinspectie constateert dat inmiddels 51 procent van de werkgevers weet dat de ARBO- wet ook voor thuiswerkers geldt, maar dat ze nalaten die daarvan op de hoogte te stellen. Het is in de praktijk voor thuis werkers lastig te weten te ko men welke rechten en plichten zij hebben. Tot een paar jaar ge leden waren er vier Thuiswerk steunpunten. Ze zijn opgehe ven. Vakbonden, arbeidsbu reaus en het ministerie v ciale zaken moeten nu h| langen verdedigen. UTRECHT GERRY VAN DER UT TOM JANSSEN -INKl5K0peRATl£ „.WXMQtR WN 400 TON DRUGS, mo> u 't Mier werfN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2