>PORT 'Als ze me willen, gakken ze me meteen' Jacob Spijker duikt weer op bij AZC •ERDAG 16 SEPTEMBER 1995 .WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 -356463 De aantrekkingskracht van Martin Jol De naam van Martin Jol (39) wordt in Haagse voetbalklingen met ontzag uitge sproken. Hij was een succesvol speler bij onder andere FC Den Haag, FC Twente en Bayern München. Als beginnend coach verwierf hij direct faam bij de amateurs van ADO. Dit seizoen debuteert hij in het zaterdagvoetbal met Scheveningen en gaat hij oorlog maken in de bollenstreek. Een gesprek met een gedreven trainer die in korte tijd het imago heeft gekweekt van een kampioenenmaker die in zijn vrije tijd talenten klaarstoomt voor het betaalde voetbal. „Iedere voetballer die op 6-jarige leeftijd op straat is begonnen, kan het be taalde voetbal halen." De verwachtingen op Houtrust zijn voor dit jaar hooggespannen. Misschien wel iets te hoog. De eerste wedstrijd ging een week geleden in eigen huis verloren tegen FC Lisse, 0-2. Jol: „Het resultaat viel tegen en de wedstrijd ook. Lisse was bang, hing veel voor het eigen doel en was ongelofelijk op gelucht na afloop. Dat hebben we dan toch al bereikt: de bollenclubs zijn bang gewor den voor Scheveningen. Het vervelende vind ik nu dat ik absoluut nog niet weet waar we aan toe zijn. Was dit maatgevend voor het zaterdagvoetbal? Nee toch, dit is toch een afdeling met aantrekkelijk, aan vallend voetbal?" SW Scheveningen kwam in vier jaar eer ste klasse nooit verder dan een zevende plaats (vorig seizoen). Met vijftien nieuwe spelers en een nieuwe trainer moet het nu beter, dat weet Jol ook. „Die hoge verwach tingen hebben ook iets met mijn naam te De loopbaan van Jol Martin Jol werd geboren op 16 januari 1956 in Scheveningen. Hij begon zijn voetballoopbaan bij JAC en kwam ver volgens in het betaalde voetbal via ADO (later FC Den Haag). Na zijn tijd in het Zuiderpark speelde hij bij FC Twente, Bayern Munchen, West Brom- wich Albion en Coventry City. Hij sloot zijn actieve loopbaan af bij de club waar hij begon, FC Den Haag. Jol haal de drie keer het Nederlands elftal. Als trainer zat Jol vier jaar bij de amateurs van ADO. Hij bracht de vereniging in twee jaar van de tweede klasse naar de hoofdklasse. Scheveningen is zijn tweede club. Jol is onlangs toegelaten tot de curcus Coach Betaald Voetbal. maken, maar ik vind ze vooralsnog een beetje overtrokken. We hebben veel nieu we spelers, maar uiteindelijk zijn er maar vier in de basis gekomen. De rest is vooral om de selectie op peil te brengen." De vier nieuwe gezichten in het vaan delteam zijn die van Frans Danen (Eindhoven), Robin Knoester (Tonegido), Leon van Nieuwkerk en Dave Kraaijen- brink (beiden ADO). In totaal kwamen er zes voetballers van Jols vorige werkgever ADO mee. „Toen ik er vorig jaar wegging was de afspraak dat ik ze niet zou wagen, maar ze wilden zelf," zegt Jol. Voorzitter Wim Roos van Scheveningen: „De aan trekkingskracht van Jol is enorm, we moesten het hek op een bepaald moment dichtgooien." Goed beschouwd komt Martin Jol net kij ken in het trainersvak en heeft hij nog een hoop te bewijzen. Maar zijn naam is al ge vestigd, zeker in Den Haag en omstreken waar hij reeds als een soort kroonprins wordt gezien. Vooral het feit dat de ex-prof zo makkelijk beloftes vanuit de amateurs naar het betaalde voetbal brengt, spreekt tot de verbeelding. Rick Hoogendorp, die via ADO en FC Den Haag bij MW beland de, is een bekend voorbeeld. Onlangs liet Jol in Voetbal International weten dat Hoogendorp straks 'zomaar twee miljoen waard is'. Jols filosofie is eigenlijk simpel. „Ik maak gebruik van de ambitie van die jonge gas ten. Bij ADO vond ik met die jongens altijd een uurtje extra voor of na schooltijd om op een veldje te gaan trainen. Zelf werkte ik er vroeger ook vijf uur per dag aan. Dat is het hele verhaal. Ik durf te stellen dat elk ventje dat op straat is begonnen vanaf zijn zesde later het betaalde voetbal kan halen. Er komt geluk bij kijken en coaching is be langrijk, maar je kunt iedere voetballer met een goede basis rijp maken voor die sprong." Benadering „Ze zeuren vaak dat die amateurs taktisch zo zwak zijn. Gelul, binnen een maand heb ik ze alles bijgebracht. Het gaat om de benadering. Zeg je tegen zo'n goser dat-ie 'het heeft' of zeg je 'ga jij nog maar eens even drie jaar aan je techniek schaven'. Ik denk dat ik als ex-prof weet hoe je dat laatste zetje naar de profs moet geven. Ik probeer die gasten hun eigen voorstellin- kie rond te laten breien, dat is het geheim. Het geloof komt dan vanzelf." „Bij FC Den Haag loopt nu Arie van der Padt van Tonegido. Is die dan zo veel beter dan Mark Ens van FC Lisse? Of neem zo'n Barry Opdam van Lisse, die goser is toch 18 of zo? Die kan ik sturen zodat ie rijp is voor een plek bij de profs. Peter Kruit van Quick Boys, nog zo'n voorbeeld. Dat zijn Martin Jol in de Scheveningse haven waar de Hagenaar successen hoopt te vieren met de plaatselijke voetbalclub, foto kees van hoocdalem goede, jonge spelers, waarvan het zater dagvoetbal er overigehs te weinig heeft. De leeftijd ligt hoger, de clubs trekken toch snel een gearriveerde speler aan." Jol kent de namen van de zaterdagtak. Met ADO - dat hij in twee jaar van tweede klasser tot hoofdklasser maakte - speelde hij regelmatig tegen zaterdagclubs. „En ik verloor er nooit van." Nu met Schevenin gen liep hij wel meteen tegen de lamp in de eerste competitiewedstrijd. „Het zal toch niet zo zijn dat mijn loopbaan nu op eens gaat stokken? Nee, dat geloof ik niet." Quick Boys Hij is nog een beetje zoekende in de eerste klasse A. Toch had hij er al bijna een jaar eerder in gezeten. In '94 zocht Quick Boys een opvolger voor Hans van der Zee en Jol was een van de kandidaten. „Ik heb daar gesprekken gehad voor een commissie van zeven of acht personen. Dan moest ik vra gen beantwoorden waar ik helemaal geen zin in had. Wat ik van de jeugdopleiding daar vond. Of hoe ik tegen die aanvoerder met die dikke benen (Hans van der Plas, red.) aankeek. Ja, jullie jeugd is geweldig en ik zal ze zeker gaan gebruiken, zei ik dan en zo kreeg ik dan weer drie van die commissieleden mee." „Zo'n sollicitatieprocedure met tien kandidaten is niks voor mij. Als ze me wil len, pakken ze me meteen. Op een be paald moment werd ik gebeld door de voorzitter van Quick Boys, die me mee deelde dat ik als beste uit de bus was geko men. Ik moest meteen tekenen en ik kon het vooral als een eer zien, want ik zou voor drieduizend mensen in Katwijk spe len. Daar moet ik dan als ex-speler van Bayern München van in de war raken. Ik heb hem gezegd dat ik het niet zo'n pretti ge manier van onderhandelen vond. Als ik niet meteen 'ja' zou zeggen, ging het over zeiden ze, toen heb ik 'nee' gezegd. De volgende dag namen ze Henk Wisman. Achteraf denk ik dat de arrogantie van Martin Jol en de arrogantie van Quick Boys een beetje botsten." Hij heeft verder alle lof voor de grote clubs in de bollenstreek. „Want ze zijn na tuurlijk wel allemaal even verder dan Scheveningen. Hier is de jeugd nog niet op niveau, terwijl Quick Boys, Katwijk, Lisse en Noordwijk wel gewoon de basis heb ben." Jol wil wel werken aan de jeugd en door stroming bij Scheveningen. „Waar zie je tegenwoordig al die trainers met het diplo ma oefenmeester 1 zitten? ledereen wil het eerste elftal, maar de jeugd is niet interes- saht. Mogen ze er misschien voor dat enorme salaris ook even de C-tjes bijne men? Wat is daar mis mee, het is toch schitterend werk, trainen met die ventjes?" Hij volgt nu de cursus Coach Betaald Voet bal. „Nee, ik behoor niet tot die categorie ex-profs die zegt 'ze kunnen mij daar in Zeist niks leren'. Je krijgt genoeg onderde len die leerzaam zijn, zoals management en dergelijke." „Ik vind oefenmeester 3, vervolgens 2 en 1 een hele lijdensweg. Nu het laatste stapje nog, want ik wil dat papiertje hebben. En ik hoef niet meteen naai' FC Zwolle of Hel mond Sport. Ik wil gewoon lekker trainen, misschien wel met jeugd ergens. Ik loop mijn ambitie niet achterna. Kijk eens waar Aad de Mos is begonnen, bij Valkeniers. En Dick Advocaat, die zat bij DSVP. Daar na komen ze bij een grote club en worden ze in de luwte gevormd tot coach." „Louis van Gaal is ook een mooi voor beeld. Die is bij Ajax achter de schermen begonnen. Ajax leidt niet alleen zijn eigen spelers, maar ook zijn eigen coach op. Vol gens mij is dat de toekomst van het voet bal: de zelf opgeleide coach. Een trainer die de hele club, de mensen, de cultuur kent en ook zijn vak verstaat. Bij Heeren veen stuurden ze de ene hoofdtrainer na de ander in korte tijd weg en toen kwamen ze opeens met Foppe de Haan, een eigen man van achter de schermen. Nu is Heerenveen onder hem de topper onder de subtoppers. In het betaalde voetbal doen alleen Ajax en Heerenveen het." „Bij de amateurs doet Katwijk iets soort gelijks. Daar neemt die Kees Guyt het stok je over van Arie Lagendijk. Guyt kent de toverformule, de cultuur, de speler?. Er zal nu achter hem ook wel weer iemand wor den klaargestoomd. Ik heb tijdens die ge sprekken bij Quick Boys wel begrepen dat het in die dorpen toch erg nauw luistert. Het zijn enclaves, aparte culturen, waarin je als coach moet passen. Voor een club als Quick Boys is het extra reden om de ei gen coach op te leiden. De eigen identiteit van de club ga je toch niet zomaar uitleve ren aan een nieuwe, onbekende trainer, ook al heeft die nog zo'n mooie staat van dienst?" Een oud-speler van De ZijlLGB als trai ner/ coach van AZC. Jacob Spijker vindt het zelf ook wel een opmerkelijke ontwik keling. De Zijl en 'Alphen', het combineert even gemakkelijk als water en vuur. Toch voelt Spijker zich in Alphen aan den Rijn geen verdwaalde Leidepaar. „Ik heb door de jaren heen altijd een aardige verhou ding gehad met AZC. In de periode dat ik nog speelde, maar ook daarna. Toen ik ge vraagd werd, heb ik er ook absoluut niet over hoeven na te denken of dat nou wel kon." Desondanks vroeg de 42-jarige Jacob Spij ker wel degelijk enige bedenktijd toen het bestuur van AZC hem benaderde. Eerste keus Fred van Dorp had gekozen voor een plek in de Europese waterpolocommissie. Die houdt zich bezig met het coördineren van het beleid en het beoordelen van in ternationaal actieve scheidsrechters en AZC zou graag zien dat Spijker de functie van trainer/ coach op zich zou nemen. Spijker had bij eerdere contacten in de zo mer al laten weten eventueel in te zijn voor die functie, maar moest toen de zaak actueel werd wel enige dingen op een rij tje zetten. „Want er komt nogal wat bij kij ken. Er gaat heel veel tijd in zitten en als je dan een gezin hebt met drie kinderen, een drukke baan en daarbij ook nog studeert, weet je dat je nog maar weinig vrije tijd overhoudt." Spijker hapte uiteindelijk toe, ook al omdat de uitdaging hem beviel. „AZC be vindt zich op dit moment in een over gangsperiode. Er zijn wat oudere spelers afgehaakt en de selectie is aangevuld met een aantal jeudige talenten. Ik zie het echt als een uitdaging om de ploeg weer op het hoogste niveau te krijgen." Zo snel mogelijk het gat dichten met de absolute top. Het is de opdracht die Spij ker zichzelf heeft gesteld. Verduidelijkend: „Begrijp me niet verkeerd. AZC is een top club die ook komend seizoen elke wed strijd speelt om te winnen. Wat dat betreft verandert er dit jaar niets. Maar als je de situatie reëel beziet, moet je erkennen dat de kans klein is dat we echt om de eerste plek meespelen. Daarvoor zijn Polar Bears en AZ&PC op dit moment nog te sterk, heeft AZC te veel ingeleverd. Dat zie je ook aan onze inbreng in het Nederlands wa- terpoloteam, Joeri Stoffels is op dit mo ment.de enige A-international. Maar het Jacob Spijker, een Leidenaar aan de rand van het Alphense bad. moet zeker mogelijk zijn om met ploegen als Het Ravijn, De Robben en ZPB om de derde plek te spelen." Werken met de jeugd is Jacob Spijker ook wel toevertrouwd. Per slot van reke ning was hij zes jaar werkzaam als trainer/ coach van nationale jeugdselecties. „Het is heerlijk werken met jonge jongens, dat merk ik nu ook weer. Je kunt nog veel stu ren, ze zijn spontaan. Dat bevalt me uit stekend." Waarmee Spijker overigens niet wil zeg gen dat het met meer ervaren spelers moeilijker kersen eten is. „Nee, dat zeker niet. Het is anders, maar daarom niet minder leuk. Oudere spelers zijn voor een team ook heel erg belangrijk, die moet je als coach in hun waarde laten. Ik ga ook anders met ze om. Met meer ervaren spe lers train je anders dan met de jeugd, ze krijgen meer ruimte. Ze hebben ook een andere taak in het team, moeten in en buiten het water duidelijker aanwezig zijn. Ze moeten praten, aanwijzingen geven. En de jeugd moet luisteren, moet iets doen met aangereikt wordt." Jacob Spijker maakt bij AZC een 'nieu we start' in de waterpolowereld. Drie jaar geleden zette hij immers tijdelijk een punt achter zijn activiteiten. Na zestien jaar in het eerste van De ZijlLGB te hebben ge speeld, vervolgens drie seizoenen als coach van hoofdklasser DZV en zes jaar als coach van nationale jeugdselecties te hebben gefungeerd, koos 12-voudig inter national Spijker even voor zichzelf. „Ik heb altijd de wens gehad om nog eens af te studeren. Maar omdat ik het zo druk had met de sport, was ik daar nooit aan toegekomen. Tot ik drie jaar geleden de knoop doorhakte." Het werd een studie sociologie, verzor ging en beleid. Een studie die hij nu aan het afronden is met een onderzoek naar de arbeidscultuur van trainer/ coaches in de sport. En dan vooral gericht op trainers en coaches die in de waterpolowereld en bij het wedstrijdzwemmen actief zijn. Een onderzoek dat past in het kader van een groter onderzoek van het ministerie van WVS naar normen en waarden in de sport. Spijker: „Er zijn enquetes uitgegaan en ik ben nu bezig met de interviews. Probeer er herkenbare patronen uit te halen. Ja, foto ben de bruyn dat is echt interessant. Waarom zijn er bij voorbeeld zo weinig vrouwelijke coaches van top waterpoloclubs, een beeld dat ook in de zwemwereld, zij het in iets mindere mate naar voren komt. Een echte afspie geling van beide sporten is dat niet. De zwemwereld is heel erg gemixed, en ook in waterpolo-kantines kom je echt heel veel vrouwen tegen. Toch zie je wel man nelijke coaches bij vrouwelijke topteams, en nooit andersom." Een beeld dat ook in andere sporten re gelmatig zichtbaar is, weet Spijker. „Neem nu het Nederlands vrouwen-hockeyteam met Tom van 't Hek. Ook al zo'n voor beeld. En de speelsters laten dan vaak nog weten dat prettiger te vinden dan werken met een vrouw als coach. Ook dat is op merkelijk, leuk om te onderzoeken." Dat er verschillen zijn in de wijze waar op vrouwen en mannen hun sport beoefe nen en beleven, heeft Jacob Spijker ook in de praktijk meegemaakt. Toen hij nog ac tief was voor De Zijl, trainde hij immers de vrouwen van AZL uit Leidschendam. „Dat was leuk, maar. inderdaad anders. Wat me is bijgebleven is dat conflicten langer doorsudderen. Bij mannen is het vaak even erg heftig, maar daarna is het ook echt voorbij. Wordt er een biertje gedron ken en is het over. Vrouwen lijken minder snel te vergeten." Dat Spijker voor een studie sociologie koos, kan niet los worden gezien van zijn dagelijks werk. Hij is inmiddels een jaar of twintig werkzaam bij het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest en mag zich inmid dels teamcoördinator van de afdeling be wegingstherapie noemen. Een afdeling die zich binnen Endegeest een volwassen plaats heeft verworven. Spijker, nadat hij trots de nog geen drie jaar bestaande fraaie accommodatie heeft geshowd: „Binnen het ziekenhuis vormen we een gewaardeerde afdeling. Door de patiënten, die hier graag komen. Maar ook door de andere afdelingen. De fysieke gesteldheid van een patiënt is ook erg belangrijk. Het lijf vormt de basis voor wat je kunt. Als je een fit lichaam hebt, kan je hoofd ook meer aan." Mentale aspecten die ook in de (top- )sport vaak een doorslaggevende rol spe len. Een van de redenen waarom de 'gou den lichting' van De ZijlLGB er nooit in slaagde om in de jaren zeventig de supre matie van 'Alphen' te breken, was volgens Spijker ook dat De Zijl het mentaal niet echt aankon. „Vooropgesteld dat wij toen ook net wat kwaliteit tekort kwamen, speelde dat wel degelijk mee. Vooral bij de wedstrijden in Alphen. Er waren bij ons al tijd wel wat jongens die zich lieten opfok ken. Het sfeertje dat er bij die partijen hing, het feit dat we altijd de indruk had den dat scheidsrechters werden gemani puleerd - het was vaak voor een paar jon gens de reden om uit hun dak te gaan. Om zich uit hun spel te laten halen." Die periode is echter al lang afgesloten. Het AZC van George Geurtsen en door de stichting 'gehaalde' spelers als Ruud Mis- dorp, Ton Buunk, Jan Evert Veer, Gijze Strooboer, Ed van Es is niet meer. Daar voor in de plaats staat er in Alphen aan den Rijn nu een topclub die het vooral met de eigen talentvolle jeugd wil doen. Een uitdaging voor de vereniging en voor Jacob Spijker. Die nogmaals benadrukt dat zijn voorzichtige opstelling niet bete kent dat AZC dus op voorhand genoegen neemt met minder dan een eerste plek. „We gaan ervoor, elke wedstrijd weer. Maar we mogen daarbij niet vergeten dat we in een groeiproces zitten. Dat we op wat langere termijn bezig zijn." Maranon Hel voorval herinner ik me nog als de dag van gisteren. Zoiets onvergetelijks vergeet je van je leven niet. Wie verzint er nou ook zoiets Miihren! Het antwoord op bovenstaande vraag luidt Miihren. Gerrie. Hij verzon het. Op 25 april 1973. U en ik weten nog precies wat wij op dat moment deden. Wij ke ken televisie. Real Madrid-Ajax. Halve finale Europa Cup. Op de onvergetelijkheidsschaal aller tijden moet Gerrie Miihren te vinden zijn in de buurt van Bonifacius. Of Rembrandt, bezig met de laatste penseelstreek van de Nachtwacht. Een dribbel van Abc. Je voelt je een uitverkorene. Al leen al omdat je er was. Uitver koren. omdat je het mee mocht beleven. Omdat je later zeggen kunt dat je hét met eigen ogen hebt gezien. Neil Armstrong bijvoorbeeld, de eerste mens op de maan. zal ik nooit vergeten. A11 toloze zondagen. De bal van Rensenbrink op de paal. De rillingen, die ik voelde na de moord op Kennedy. (Mijn vader wekte mij er speciaal voor. Ik was een kind van zeven, wreed gewekt in zijn slaap. Weet je wie er dood is? Ik had niet het ge ringste benul. Ons konijn, mis schien? Opa, dan? Maar het viel alleszins mee. De familie was ge lukkiggespaard gebleven). Onvergetelijke momenten waren ook Ja Zuster. Nee Zuster. De Beatles in Blokker. West-Duits- lancl-Oost Duitsland 0-1, Jiirgen Sparwasser. De Elfstedentocht van Reinier Paping. Yolande E. uit klas 2a. De handtekening van Monne de Wit. Russische tanks in Praag. De eerste keer Madurodam. De stilte in de huiskamer als Wim Kan op de raclio was. Of Theo Koomen. Gerrie Miihrens staaltje jongle ren in Estadio Bemabeu. halve finale Europa Cup, tweede helft. Zoiets vergeet je van je leven niet. Dacht ik. Mijn ogen hoefde ik al die jaren nadien maar te sluiten en op commando zag ik Gerrie Miihren de bal weer op wippen en hooghouden, einde loos lang hooghouden, precies zoals het zich destijds oncler mijn televisiekijkende ogen vol trok. Dacht ik. In het café, op verjaardagen of onder vrienden, die allemaal met eigen ogen her wonder heb ben aanschouwd, komt de Miihren-show nu en clan nog ter sprake. Dat gaat zo: „Het duurde minutenlang. „Een eeuw. „Er moeten in de tijdsspanne dat Miihren met de bal bezig was wereldwijd honderden ba by's zijn geboren. „Ons huis zat vol. Wij waren in onze straat één van de weinige huizen met Nederland 2. Maar mijn moeder zag kans om gedu rende Miihren twee rondjes kof fie in te schenken..." „Nee, dan mijn moeder. Die plakte tijdens Miihren op haar gemak vier Albert Heijn-zegel- boekjes vol. „Dat is nog niks! Mijn moeder heeft dat van Miihren een tijdje aangekeken, is toen een brief gaan schrijven aan haar tante, is die brief gaan posten en toen ze daarvan weer terugkwam, waren haar eerste woorden: is die Miihren nou nóg bezig?" Het gekke is clat u en ik ons de verbijsterende Miihren-act nog herinneren, maar dat niemand de historische woorden meer weet die Herman Kuiphof ge sproken moet hebben. De NOS vertoonde ons woensdag de beel den van Miihren echter op nieuw. Had de NOS dit maar nooit gedaan. Miihren ving de bal na een breedtepass van Suurbier met een achteloze voet beweging in één keer op met links, technisch niet eenvoudig, daar niet van, daarna wipte Miihren de bal vier keer op en zag toen Rep vrijstaan, hel voor val nam vier tellen in beslag. Herman Kuiphof vond het niet de moeite het te vermelden. Let terlijkzei Kuiphof: „En intussen maakt zich ook een invaller ge reed, Maranjon." Ik ben het voor u nagegaan. Kuiphof zag het juist. Marafion is volgens de boeken ingevallen. Voor Velazquez.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21