Leidsch Dagblad urger heeft teer geld in ortemonnee lamieten bezorgd om uiting slachthuis Stadhuis in vuur en vlam Politie Leiden geeft inkijkoperaties toe ijnoord verhuurt ruimten Boeren protesteren massaal op Malieveld Serviërs geven beleg Sarajevo op GOED NIEUWS Met de trein voordelig uit. en uii 'ilti-lk 'Izotti ndaa\r IAC 15 SEPTEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG 1,85 i Randstad i Cultuur en Kunst Sport' Frankrijk gaat opnieuw in het offensief tegen de drugs rbrekPaars§llnst'S voor koopkracht 00.(X :tkcm aag margreet vermeulen nodaal gezin met twee kin- en één kostwinner is er ulden netto per maand op litgegaan (plus 0,2 pro- Een doorsnee bijstands ier (met twee kinderen) nu 30 gulden per maand imeer te besteden dan een geleden (plus 1,5 procent). iudere echtparen met een pensioen houden 35 gul per maand meer over (plus rocent). is een behoorlijke verbe ten opzichte van een jaar n. Toen gingen mensen in baan er, vogens cijfers ■31 w-alphen aan den rijn IAN joustra-jan winde Islamitische gemeenschap e Leidse regio komt in grote ilemen nu het slachthuis ■de Pasteurstraat in Leiden I poorten moet sluiten. Het e Slachthuis is namelijk de itstbijzijnde plaats waar ri- slachten is toegestaan. 1 januari is het echter [langer toegestaan te slach- n het gebouw aan de Leidse eurstraat, omdat het abat- bij lange na niet kan vol- i aan Europese keurings- ïen. i de dagen dat er ritueel It geslacht in het Leidse hthuis, is het daar overvol, dag worden dan maximaal schapen door middel van halssnede geslacht. H. Gü- Alphense ziekenhuis oord gaat als eerste zieken- in Nederland ruimten ver en aan particulieren. Het hierbij uitsluitend om me en paramedici, die zelfstan- >lijven. De eerste huurder is Alphense huisarts P. Hertz- Id ij verhuist van de ftstraat naar Rijnoord aan ilfzichtweg. Gedistilleerd museum schenkt authentieke borrel Raggende manne op CD- rom Blinker helpt Feyenoord aan monsterscore iedereen is er in het jaar tussen juni 1994 en juni in koopkracht op vooruitgegaan. De door premier voorspelde daling van de koopkracht met 0,25 tot 1 jent heeft zich niet voorgedaan. Dat blijkt uit een on- oek van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlich- (Nibud) in opdracht van de Geassocieerde Pers isten (GPD), waarbij deze krant is aangesloten. van het Centraal Bureau voor de Statistiek, gemiddeld nog 0,6 procent op achteruit en de mi nima zelfs 1,6 procent. Hoewel het paarse kabinet in zijn eerste jaar zijn beloften op het gebied van koopkracht dus meer dan nakomt, wijst het Ni- bud erop dat sommige ingrij pende bezuinigingen van dit kabinet de burger wel degelijk geld gaan kosten. Die maatrege len treffen de burger echter pas op langere termijn in de porte monnee. Pagina 2: Addertjes onder het paarse gras. ney, voorzitter van de Leidse af deling van de Islamitische Stichting Nederland, zegt dat zijn. achterban ongerust is over de sluiting. Men weet niet meer waar men naar toe moet om te slachten. Na de sluiting staan de dichtstbijzijnde slachthuizen die aan de eisen voldoen in Rot terdam, Amsterdam en Breuke- len. De stichting heeft inmid dels een brief geschreven aan de gemeente Leiden waarin zij haar bezorgdheid uitspreekt. In Alphen zijn soortgelijke ge luiden te horen. D. Benhammi, voorzitter van de Islamitische Culturele Vereniging, durft niet te zeggen of de sluiting in Lei den met het offerfeest in april zal leiden tot rituele slachtingen thuis of op straat. Hij hoopt van niet. ,,Maar het is onze schuld niet als dat straks toch gebeurt." leiden Waar bij echte rampen de mensenmenigte vaak slechts met moeite kan worden weggehouden, daar hield het publiek bij de rampoefening van het Rode Kruis gisteravond op het Leidse Stadhuisplein keurig afstand. Zelfs op de uitnodiging van de speaker om gerust een kijkje te nemen in het veldhospitaal waar de gewonden werden behandeld, ging niemand in. Meer dan een rampenoefening was het een demonstratie van de afdeling Leiden van het 125 jaar oude Rode Kruis. Een presentator vertelde het publiek welke kwetsuren de twin tig mensen hadden die met de hulp van een ladderwagen van de brandweer op een brancard naar beneden werden getakeld. En welke remedies het Rode Kruis voor die kwetsuren kan bieden. Op de balustrade van het stadhuis flikkerden rode lampjes en uit een van de deuren dreven rookwolken naar buiten. Beneden vingen de hulpverleners in alle rust de gewonden op. Van nerveus gehol was geen sprake. Alleen een klein meisje had, bij het zien van alle Lotusslachtoffers die in het veldhospitaal aan het infuus lagen, de indruk dat er echt iets ergs was gebeurd. Ze probeerde haar moeder de tent in te krijgen, maar die sleepte haar verder. „D'r is niks aan de hand." Maar het meisje hield vol: „Echt wel!" foto holvast/marklamers HET WOORD IS AAN Nadine van Isterdael Liefde is het zacht metaal dat zich niet laat gieten in de vormen van de dode taal. 117190 12720® 11719° 30% 30% 40% 40% 40% 30% VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Sport19,21 Strips Uitgaan Weg en wiel .18 Korting op vier concerten van Mozarts Sonates voor piano en viool in de Oude Vest Kerk in Leiden. Rechters en advocaten wisten van niets den haag gpd De Criminele Inlichtingen Dienst (CID) van de politieregio Hollands Midden (Leiden) heeft tot voorjaar 1994 inkijkoperaties (inbraken) in loodsen en schu ren verricht zonder dat rechters en advocaten van verdachten daarvan op de hoogte raakten. Tot begin 1993 gebeurde het zelfs zonder medeweten van de officier van justitie. Dat onthulde CID-chef jaar een infiltrant van de politie Mosterd zei dat hij vóór de IRT-affaire en het daarop vol gende tumult over politieme- thodes dacht dat hij niet buiten de wet opereerde. „Maar tijdens de rechtszaken na de IRT-affai- re merkten we dat de rechter en officier het niet echt prettig vonden als ze iets niet wisten. Nu vermelden we alles in pro- cessen-verbaal." Verder bleek gisteren dat de CID van Hollands Midden vorig ien aan den rijn marieta kroft Met andere potentiële huur ders wordt volgens woordvoer ster J. Vink van het ziekenhuis nog gesproken. „Ons streven is om de samenwerking met an dere gezondheidsinstellingen te bevorderen. Dit is dan ook een aardige ontwikkeling." Rijnoord staat sinds vorig jaar voor een deel leeg als gevolg van bedden reductie en sluiting van diverse afdelingen, zoals de kinder- en kraamafdeling. A. Mosterd van Hollands Mid den gisteren tijdens een verhoor voor de parlementaire enquête commissie opsporingsmetho den. Mosterd zei deze 'slimmig heidjes' destijds buiten de rechtszittingen te hebben ge houden. De inkijkoperaties dienden slechts om (als er ille gale goederen werden aange troffen) het tijdstip van binnen vallen goed te kunnen kiezen. De politiechef zei verder dat op namen met een camera te boek werden gesteld als daadwerke lijke oog-waarnemingen van politiemensen. Inmiddels is aan deze onwettige praktijken bij Hollands Midden een einde ge maakt. regio Kennemerland (Haarlem) heeft geweigerd. Dat gebeurde ten tijde van de IRT-affaire. Mosterd maakte melding van het aanbod uit Kennemerland. Al eerder werd bekend dat Rot terdam een Haarlemse infiltrant 'overnam' die in drugs zou gaan handelen. Naar de gang van zaken bij de CID-Haarlem loopt al enkele maanden een onderzoek van de rijksrecherche. Na alle commo tie rond 'Haarlem' toonde Mos terd zich gisteren opgelucht. „Met die weigering van ons ben WAXJASSEN STANDAARD WAXJAS de echte 7Q Engelse kwaliteit 3Fy™ WINTERWAXJAS gewatteerd ét ét A superwarm 1 CAMOUFLAGE-WAXJAS iets aparts precies pas Legerdump Hallenweg 11. Leiden, tel. 071-230184 (naast Groenoordhal) ik achteraf blij. De man is later aangehouden voor strafbare fei ten. Die pleegde hij al langer. Wij hadden hem daar niet bui ten kunnen houden." Hoofd A. Hellemons van de dienst technische ondersteu ning van het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) zei te gen de commissie over vol doende technische hulpmidde len (zoals peilapparatuur) te be schikken die niet ontdekt kun nen worden door criminelen. De politie staat op technisch ge bied niet op achterstand in de strijd tegen criminelen, en hoeft dat ook niet te raken. Hellemons weersprak de be weringen van politie-observant Kloosterman (Hollands Mid den) een dag eerder. Die zei dat criminelen de politie overtroe ven. Zo zou peilapparatuur niet meer gebruikt worden, omdat ze met eenvoudige apparatuur uit de 'winkel om de hoek' door criminelen worden ontdekt. Hellemons: „Kloosterman is kennelijk onvoldoende op de hoogte van de mogelijkheden van onze dienst." Pagina 3: Illegale dingen om boeven te vangen. den haag anp De komende maand lekker gaan winkelen? Een extra avondje uit of wat vaker op visite? Dan bent u met de trein voordelig uit. Want in de maand september is de Voordeel-urenkaart in de aanbieding. En dat betekent dat u als proef voor "n tientje een maand lang kunt reizen met 40% korting. Vraag dus naar de Voordeel-urenkaart als u voor delig wilt reizen: iff Voor maar 10,- kunt u een maand lang reizen met 40% korting. De korting geldt na 9.00 uur en in het hele weekend en kan oplopen tot 65% bij avond-en weekendretours. De proefkaart kan elke dag ingaan t/m 30 september 1995. Haal de folder met het aanvraagformulier bij het NS-loket. En neem bij aanschaf een pasfoto mee. Bent u 60 jaar of ouder, neem dan ook 'n pas poort of rijbewijs mee. We gaan ervoor. Karadzic en Mladic zetten handtekening onder overeenkomst BRUSSEL AFP-Rtr-AP De Bosnische Serviërs hebben ingestemd met een akkoord dat een einde maakt aan hun bele gering van Sarajevo. Dit is van ochtend bekendgemaakt op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel. Vanuit Belgrado is gemeld dat de Bosnisch-Servische leiders Karadzic en Mladic hun hand tekening hebben gezet onder de overeenkomst met de Verenig de Naties. De toezegging van de Bosni sche Serviërs volgt op een be sluit van de NAVO en de Vere nigde Naties om drie dagen lang geen luchtaanvallen uit te voeren. Daardoor krijgen de Serviërs de gelegenheid hun zware wapens rond Sarajevo te rug te trekken tot op minimaal twintig kilometer van de stad. De details van het akkoord zouden later vandaag in de Kroatische hoofdstad Zagreb uit de doeken worden gedaan door generaal Janvier, commandant van de VN-troepen op de Bal kan. In diplomatieke kringen in Brussel werd vanochtend ge zegd dat de bombardementen tot zondag 22 uur zullen wor den opgeschort. Een anonieme Amerikaanse functionaris zei eerder dat de Bosnische Ser viërs bereid zijn het merendeel van hun zware wapens rond Sa rajevo binnen 72 uur terug te trekken en de rest in de daarop volgende drie dagen. „Na afloop gaan de comman danten van de NAVO en de VN bekijken naar de manier waar op de Bosnische Serviërs zich CITROËN EUROCASIONLIJN 010-4472002 aan hun afspraken hebben ge houden", aldus de woordvoer der van de NAVO. „Als de acti viteiten onvoldoende zijn of als een van de andere veilige gebie den (Gorazde, Bihac en Tuzla) wordt aangevallen, worden de luchtaanvallen hervat", zo zei hij. Volgens het Amerikaanse TV- station CNN heeft de Bosnische regering, in ruil voor de toezeg gingen van de Serviërs, beloofd dat haar troepen de aanvallen op de Bosnisch-Servische posi ties zullen staken. Het vannacht bereikte ak koord kwam niet als donderslag bij heldere hemel. Eerder had president Clinton al gezegd dat de Amerikaanse bemiddelaar, Holbrooke, optimistisch was over de kans op een doorbraak. Het optimisme ontstond nadat Holbrooke in Belgrado elf uur had gesproken met de Servische president, Milosevic. Duizenden boeren hebben van daag op hel Haagse Malieveld geprotesteerd tegen het nieuwe, strengere mestbeleid van het kabinet. Ze luisterden naar toe spraken van voorzitter Boenink van het actiecomité 'Wij zijn 't zat' en actieleider Roemaat. De actie was gericht tegen de mestmaatregelen waarover de ministers Van Aartsen (land bouw) en De Boer (milieu) vori ge week op hoofdlijnen over eenstemming bereikten. De bei de ministers willen het mest probleem aanpakken door boe ren te dwingen vanaf 1998 niet meer te overbemesten dan 40 kilo fosfaat en 300 kilo stikstof per hectare, bovenop wat het gewas kan opnemen. Ongeveer tweehonderd boze varkenshouders maakten zich gisteren in Assen meester van delen van de administatie van het bureau heffingen van het ministerie van landbouw in As sen. Volgens woordvoerder Van den Brink worden de beschei den pas teruggegeven als de overheid met een goed mestbe leid komt. „De boerenoorlog is nu begonnen. Het is afgelopen met het mestbeleid van de over heid. Als die daar toch mee doorgaat, komen er meer acties. Die zullen verpletterend zijn." Pagina 2: 'Geen bóer overleeft deze mestmaatregelen'. Pagina 15: Boze boeren protes teren in Zoeterwoude tegen mestbeleid. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. j Ja, dal is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement.""J I Naam:Voorletters:m/v I Nr. bank/giro: I Handtekening:. /elop, zonder postzegel, OF BEL 071-12 80 30 Hen maand lang reizen met 40% korting voor slechts één tientje.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1