Feyenoord wil record Operatie Simons na trap Atteveld andenbroucke: als hij de weelde maar kan dragen Sport rde verlies waterpoloërs George Boateng: 'prachtig debuut' Grote ploegen winnen met groot gemak 'Clown' wil Hollandse euforie vermorzelen Laurent Jalabert gunt zege aan Bert Di'etz PAO 15 SEPTEMBER 1995 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071-356463 Jeer remise in tweekamp ^HyoRJL? Ook de derde partij in de schaak-tweekamp om de jHHriwerëldtitel is donderdag in New York in remise geëindigd, ^■verdediger Gari Kasparov, spelend met zwart, stelde na 36 Agn remise voor, de Indiër Viswanathan Anand had daarvoor bedenktijd nodig. Anand en Kasparov speelden net als in Hjerste partij de Scheveninger-variant van het Siciliaans. Wit Jjdaarin een licht voordeel, maar twijfelde niet bij het remise- flBrstel van de Rus. De stand na drie partijen is 1 1/2 - 1 1/2. De Bde partij is vrijdag. Kesekoop naar Atlanta trmeer Bettine Vriesekoop neemt volgend jaar deel aan de lnï iüpische Spelen in Atlanta. De tafeltennisster dwong de kwa- e r' atie af op basis van haar klassering op de wereldranglijst. ,ze' isekoop steeg van de 23e naar de 17e plaats. Op de spelen les reik land slechts drie deelneemsters afvaardigen. Op de 'ge- ?le jonde' ranglijst staat Vriesekoop tiende, waarmee ze aan de aai mationale eisen heeft voldaan. De internationale tafelten- )ond heeft haar inmiddels uitgenodigd voor Atlanta. Vriese- n nam al twee keer eerder deel aan de Olympische Spelen. llai he f )Uee uitgezonden naar WK ATB :ek ds Tonkie Collée heeft zich gekwalificeerd voor het wereld- df ïpioenschap ATB (All Terrain Bike). De 29-jarige Leidse ich ikt op 24 september deel uit van de Nederlandse equipe die Q et Duitse Kirchzarten meedingt naar de wereldtitel. Eerder Collée uitzending naar het Europese kampioenschap mis. iam daaraan op eigen kosten deel en finishte als derde Ne- andse. Kennelijk overtuigde zij daarmee bondscoach Leo ^Zeeland. ter Graf 'vluchtgevaarlijk' nheim» Het parket van Mannheim verzet zich tegen de ge- gde vrijlating van Peter Graf, de van belastingontduiking lachte vader van de Duitse tennisster Steffi. De advocaten Graf hadden maandag om vrijlating verzocht. Peter Graf is jnbehartiger van zijn dochter en verantwoordelijk voor een stingschuld van naar verluidt honderd miljoen gulden. Het :et in Mannheim vindt dat onverstandig, acht de 57-jarige f vluchtgevaarlijk en vreest bij vrijlating dat bewijsmateriaal lvvijnt. Hij zit sinds 2 augustus gevangen. esdek beschuldigd van fraude Marcel Liesdek wordt beschuldigd van fraude. De oud- balprof, die onder meer voor FC Utrecht speelde, zou bij De irte Schapen geld en waardepapieren van de sinds kort in Al- e gehuisveste amateurvoetbalclub hebben achtergehouden, rzitter Richard Smith heeft inmiddels aangifte gedaan bij de tie. Volgens de praeses, die vooral bekend is als fysiothera- t, heeft Liesdek contributies van jeugdleden op zijn eigen re- ing laten storten. Liesdek vindt echter dat hij niets onwettigs t gedaan. a eidse' hockeyers tegen Boekaniers n» Trainers van hockeyclubs uit de regio selecteerden spe- it' voor het Leids team dat het zaterdagmiddag opneemt tegen g( oekaniers (oud-internationals). Dat gebeurt als onderdeel ru jubileumfestiviteiten van Roomburg dat 60 jaar bestaat, m iter Eikenhout coacht het Leidse team. De wedstrijd vindt ts aan de Van Vollenhovenkade in Leiden en begint om Ouur. Monsterscore tegen Dag Liepaja: 0-7 Het record sneuvelde niet, maar als het aan Willem van Hanegem ligt schrijft Feyenoord in de return van het Eu ropa Cup-duel met FC Dag Liepaja uit Letland geschie denis. Na de 7-0 overwinning in Riga eist Feyenoords coach een monsterscore in de Kuip die de tien of twaalf doelpunten te boven gaat. ,,Als je echt een grote ploeg bent, schop je er straks gewoon meer dan tien in," sprak Van Hanegem na afloop. RIGA MARCEL VAN DER KRAAN Het record van Feyenoord - in de Europa Cup - staat op 12-0 en dateert uit 1972. Van Hane gem hielp zelf mee om dat re cord te vestigen. Hij nam in de uitwedstrijd tegen US Rumelan- ge in Luxemburg een van de twaalf goals voor zijn rekening. Atilla Ladinsky en Theo de Jong scoorden beiden een hattrick. Destijds ging het om de eerste ronde van de UEFA Cup. Kroegbazen Met de monsterscore tegen het gezelschap studenten en kroeg bazen uit het Baltische staatje zorgde Feyenoord gisteravond in elk geval voor de beste uitslag onder de Nederlandse clubs op het internationale podium. FC Dag Liepaja kon echter nauwe lijks serieus worden genomen als tegenstander in het Europe se toernooi van de bekerwin naars. De Letten rommelden maar wat aan en hadden alleen in het eerste bedrijf enige hoop dat zij de schade beperkt kon den houden. Voor rust ging Feyenoord bijna in de pas meelopen met de thuisclub. Om die reden verkeerde Willem van Hanegem na afloop ook niet in een euforie-stemming. Van Hanegem: „Het gaat er om dat het elftal steeds een stap vooruit doet. Na de wedstrijd tegen Volendam heb ik niets ge zien, waardoor ik kan zeggen dat we goed bezig zijn. We heb ben zes kopkansen gekregen, daarvan hadden er vier een doelpunt moeten opleveren. Als ik Trustfull zie spelen, dan stelt dat niets voor. Als ik zie hoe slecht Taument wordt aange speeld of zelfs wordt overgesla gen, dan kan ik alleen maar constateren dat we het vooral voor de pauze niet goed hebben aangepakt." Vroege goal De vroege goal van Henrik Lars- son, die al na anderhalve mi nuut met een fraaie trap in de bovenhoek het net vond, droeg in de eerste helft niet bij tot de motivatie in de Rotterdamse ploeg. Feyenoord wist zich meteen verzekerd van de vol gende ronde en geloofde het wel. Van Hanegem: „Ja hoor eens, Geert Meijer en ik hadden voor de wedstrijd al vijf keer verteld dat die ploeg niets voor stelde. Dan eis ik dat ze er juist tegenaan gaan." Met drie goals van Blinker, eentje van Trustfull, een van richting veranderd schot van Koeman, nummer zeven van Obiku en nog een heleboel mis sers zorgde de Nederlandse be kerhouder na rust voor meer entertainment. Obiku en Aure- lio Vidmar losten gelijktijdig Larsson en Blinker af in de voorste linie. Voor Tomek Iwan was gisteravond slechts een tri buneplaats weggelegd. De Pool had op de dag van de wedstrijd last gekregen van een buikgriep en dat loste meteen het 'buiten landersprobleem' op bij Feye noord. Een van de vier meege reisde buitenlanders (Glaucio en Klioejev bleven in Rotterdam Orlando Trustfull dueleert met de Letse defensie. achter) zou immers als zeven- Koeman kreeg de voorbije ropese topclubs. FC Dag Liepaja tiende man buiten de boot val- seizoenen in de Champions was daarom voor de libero van len. League louter te maken met Eu- Feyenoord een heel ander ver- ROTTERDAM GPD In de zomermaanden deed Ex celsior wanhopige pogingen om George Boateng van Feye noord over te nemen of via een huurcontract voor langere tijd naar Woudestein te halen. Vo rig seizoen hobbelde de don kere verdediger ook al mee bij de derde club van Rotterdam. Excelsior verblijft inmiddels in de kelder van de eerste divisie en George Boateng speelt een paar maanden later vrolijk Eu ropees voetbal. Boateng maakte gisteravond tegen FC Dag Liepaja zijn de buut in de Europa Cup voor Feyenoord en beseft als geen ander hoe snel het leven kan veranderen in het profvoetbal. Samen met Ulrich van Gobbel zorgde hij voor de bewaking van de enige, gevaarlijke spits die de club uit Letland had. Het was Ainars Linards, de kroegbaas, die zulke onver wachte en rare dingen deed, dat niemand er bij Feyenoord wat van begreep. Boateng, die door de enkelblessure van Cle mens Zwijnenberg al geruime tijd een basisplaats heeft: „Maar ik denk dat ik mijn werk behoorlijk heb gedaan. Ik heb heel geconcentreerd gespeeld en steeds gauw de ballen inge leverd. Voor mij was dit een prachtig debuut, voor de ploeg een resultaat waarmee je kunt thuiskomen." haal. Voor het eerst van zijn le ven hoefde hij zich in de kleed kamer niet te douchen, omdat de accofnmodatie van het sta dion in Riga niet van deze tijd is. De spelers van Feyenoord haastten zich na afloop naar de ronkende bus, die hen onder begeleiding van politie-auto's en militairen naar het hotel bracht. FC Dag Liepaja (Let) - Feyenoord (Ned) 0-7 (0-1). 2. larsson 0-1, 47. Blinker 0-2. 58. Blinker 0-3. 61. Larsson 0-4, 62. Blinker 0-5, 78. Koeman 0-6, 88. Obiku 0-7. Scheidsrechter; Kjelbrott (Noo). Toeschouwers: 1500. Gele kaart: Osicrenko, Movko (Liepaja), Taument, Van Bronckhorst (Feyenoord). FC Dag Liepaja: Grigjans; Zile. Kraq- liks, Kibartas en Osicrenko; Rinkus, Movko (73. Osidovs), Baskakov (55. Kaliu/.hni) en Kasian; Linards en Fas- sakov (64. Dohrecov). Feyenoord: De Goey; Boateng, Koe man, Van Gobbel eri Heus; Taument, Maas, Trustfull en Van Bronckhorst; Blinker (64. Obiku) en Larsson (64. Vidmar). nationale waterpoloteam de groepswedstrijden in lernooi om de FINA World 2i afgesloten met een neder- Het Hongaarse zevental gisteren in olympisch van Atlanta veel te voor Oranje, 5-12 (0-1 1-3 5). iren was een kunst die de lor polospelers tegen de ^[aren niet verstonden. De ,ks miste twee strafworpen ea aide zeven keer bij nume- overwicht. Elke mislukte poging werd door de Hongaren aangegrepen voor een snelle counter met doelpunt. Gyongo- si was daarbij het aanspeelpunt. Hij scoorde vier keer. Door het derde opeenvolgen de verlies eindigde Nederland in groep B op de vierde en laatste plaats. Met Spanje werd de ploeg van coach Trumbic verwezen naar de strijd om de vijfde tot en met achtste plaats. Nummer vijf en eventueel zes, afhankelijk van de klassering van de Verenigde Staten, kwali ficeert zich voor het olympisch toernooi van 1996. BRATISLAVA ANP Titelverdediger Real Zaragoza is de Europa Cup voor bekerwin naars met een 2-0 overwinning in en tegen Bratislava begon nen. De Spaanse club deed dat met opvallend gemak, net als de meeste andere vertegenwoordi gers uit de sterke voetballanden. Deportivo la Coruna, bleef op Cyprus steken op 0-0 tegen Apoel Nicosia, de club van oud- feyenoorder Joszef Kiprich. Parma kende een goed begin van een nieuw Europees sei zoen. Parma won met 2-0 bij Teuta Dürres, de Albanese be kerwinnaar. International Gian- franco Zola zorgde voor de doelpunten, in de 81 en 83e mi nuut. Ook de Duitser Andreas Thorn scoorde donderdag twee maal. Zijn doelpunten leidden Celtic langs thuisclub Dinamo Butami. De Georgische club kwam halverwege de tweede helft op 2-2. Thom, die deze zo mer voor 5,5 miljoen gulden van Bayer Leverkusen werd overgenomen, bezorgde de Schotse bekerwinnaar drie mi nuten voor tijd toch de winst. Max Huiberts maakte zijn Eu ropese debuut voor Borussia Mönchengladbach; na een uur toekijken. De voormalige speler van Roda verving in de 61e mi nuut van het duel tegen Sileks Kratovo Wynhoff. De Duitse thuisclub stond op dat moment al met 2-0 voor. Pflipsen en re gisseur Effenberg hadden ge scoord. ARNHEM GPD ssel bruist weer even na overwinning Belgische belofte EL» FRED SEGAAR iel was weer even een brui- stad toen Frank Vanden- °re cke gistermiddag rond de van vijf tegen het decor van -onstant Vandenstock-sta- als eerste wielrenner onder finishdoek doorvloog. De rige Belgische spicht (63 kg 179 centimeter lang) ver lakte met zijn zege in Pa- Irussel ëen volksverstop- die de bewoners van de Anderlecht alleen kennen :n ver verleden, toen de ge- imige voetbalclub nog tangevend was en automo- en ten tijde van de Europe- wpagnes met hun getoeter Zuidamerikaanse toestan- lorgden. c de fietsende bonestaak 47 e toeschouwers in vuur en zette, wordt de komende meer verwacht dan semi- iekers winnen en dat zou eens een verlammende kunnen hebben op het uit Ploegsteert. Vraag het )aniël Willems of Fons de die begin jaren tachtig on- le druk van de verwachtin- )ezweken. Vraag het al die 'ere goden in wie de Belgen troonopvolger van Eddy :kxherkenden. ndenbroucke, neefje van '-ploegleider Jean-Luc, al enkele jaren te boek als edder van het Belgische ennen. Wat hij in de span- le finale van Parijs-Brussel dat willen de weinig ver- Je Vlamingen hem de ko- de jaren veel vaker zien Als Frank zich maar niet !^Jaat maken! (aande op zijn verstandige i( staktiek van gisteren, zit dat goed. 'Frankske' was de •te en de minst ervaren van - Irietal, dat zich vijftien kilo- Twee Belgische 'Franken' op de meet van Parijs-Brussel. Frank Corvers komt net enkele banddiktes te kort i Frank Vandenbroucke van zijn eerste grote winst af te houden. meter voor het einde had losge maakt uit een elite-gezelschap waartoe ook Maarten den Bak ker behoorde. Rolf Sörensen was de oudste en meeste gelou terde, Frank Corvers de minst bekende. De Deen, al twee keer eerder winnaar van de najaars wedstrijd, had in de slotfase niet de rust die de tien jaar jongere Vandenbroucke wèl bewaarde. Sörensen zette zich van veel te ver op kop, omdat hij bang was dat het peloton zich alsnog op de drie aanvallers zou storten. Vandenbroucke voelde de wind Vandenbroucke naar zijn ze vende zege dit seizoen, zijn eer ste grote. „Een formaliteit", noemde de winnaar van de 75ste Parijs- Brussel zijn sprintzege op Cor vers naderhand. Een krasse uit drukking van het Mapei-man netje met de spillebenen en het piekhaar. Hij had wel enig recht van spreken omdat hij eindelijk eens zijn klasse had getoond. Hij maakte aanvankelijk geen deel uit van de kopgroep van negen, die al na vijftig kilometer wegreed. Dat was ook niet no dig omdat zijn ploegmaats Mu seeuw en Ballerini daarin verte genwoordigd waren. In de fina le, op de Alsemberg, kon hij zich echter niet langer bedwin gen. Hij voegde zich bij de vroe ge vluchters en reed later met Corvers en Söfensen mee toen zij vijftien kilometer voor het einde ontsnapten. Zodoende gebeurde er weer eens wat in Brussel. Het moet gezegd, waar VandenBrouke verschijnt, is altijd wel wat te doen. Precies een jaar geleden werd bekend dat hij twee con tracten had ondertekend: bij Lotto, zijn ploeg toen, en bij Mapei, de Vlaams/Italiaanse combinatie van ploegleider Pa trick Lefevere. UCI-voorzitter Hein Verbruggen moest er aan te pas komen om vrede te stich ten in de hoogopgelaaide en in de Belgische pers breed uitge meten strijd om de gunst van het talent. De oplossing werd gevonden in een compromis. Hij moest tot en met de Ronde van Vlaanderen in dienst blijven van zijn als weinig buigzaam bekendstaande oom Jean-Luc, daarna was hij 'bezit' van Lef evere. Geweend In huize VandenBroucke heeft vader Jean-Jacques toen een stevig potje geweend. Senior is mecanicièn bij Lotto. Vanwege het vertrek van zijn zoon dreig de de sponsor zich terug te trek ken en dat zou pa en zijn bjoer werkloos maken. Frank heeft zich wel eens laten ontvallen dat zijn oom hem daarmee ge chanteerd heeft in een poging hem voor Lotto te behouden. Zijn relatie met zijn vader is weer goed gekomen, met 'non kel' Jean-Luc niet. Dirk de Wolf, oud-winnaar van Luik-Bastenaken-Luik en tegenwoordig co-commentator van de BRT: „Hij komt er wel. Die gast gaat gewoon z'n eigen weg, laat zich door niets van de wijs brenger». Die is koppig! On gelooflijk! Nóg erger dan z'n nonkel Jean-Luc. En ik kan u verzekeren dat die héél koppig Jerry Simons is voorlopig niet inzetbaar voor Vitesse. De Rot terdammer in dienst van de Arnhemse eredivisionist werd door zijn ploegmaat Raymond Atteveld letterlijk het ziekenhuis ingeschopt, tijdens een incident op de training. Simons heeft woensdag een kijkoperatie aan de beschadigde meniscus on dergaan. Simons en Atteveld kregen het tijdens tijdens een trai ningspartijtje met elkaar aan de stok. Ze probeerden elkaar be wust van achteren te raken, tot dat die confrontatie uitmondde in een heuse schoppartij. Trai ner Ron Spelbos legde daarop de training stil en liet de hele selectie een aantal strafrondjes lopen. Hij deelde een fikse boe te uit aan beide kemphanen en verweet ze onvolwassen gedrag. Jerry Simons' was tevreden over de operatieve ingreep. „Ik heb al weer wat oefeningen ge daan op Papendal", meldde de rechterspits gisteravond. „Over drie weken hoop ik er weer bij te zijn." Over het voorval met zijn ploegmaat wil Simons niets meer kwijt. „De trainer heeft ons een boete gegeven. Daar mee is de zaak afgedaan. Nee, Atteveld heeft nog geen excuses gemaakt. Dat valt me wel een beetje tegen." SIERRA NEVADA ANP meter op kop gereden. Op 50 kilometer had de Duitser tien minuten voorsprong, maar in de helse 28 kilometer lange slotklim naar Sierra Nevada liep die steeds verder terug. Soms toont ook de wielersport een mense lijk gezicht. Gisteren liet Laurent Jalabert in de Ronde van Spanje zich van zijn beste De niet-klimmer 'stierf langzaam op zijn kant zien. De Franse leider in het algemeen fiets. Met holle ogen, verzuurde benen en van voren komen en had de klassement deed dat niet door op heroïsche een steeds lager tempo sleepte hij zich naar verstandige beslissing genomen wijze te winnen, maar de zege in de twaalf- de finish. Op 200 meter van de eindstreep in het wiel te blijven van zijn de etappe te gunnen aan Bert Dietz. De reed de opgerukte Jalabert hem voorbij, opponenten, van wie er in de Duitser uit de Telekom-formatie mocht van De teleurstelling sloeg bij Dietz om in een laatst meters nog maar één 'Jaja' zijn eerste overwinning als professio- laatste krachtsinspanning toen de Frans- overbleef: Lotto-coureur Cor- nal vieren. man gebaarde dat de overwinning vöor de vers, die al lang blij was dat hij Het gebaar van de ongenaakbare Jalabert Duitser zou zijn. Jalabert hield de benen mee was. Uit zijn wiel sprintte was groots. Dietz had 190 van de 238 kilo- stil, Dietz trapte nog één keer door en won. „Ik kon het niet over mijn hart verkrijgen Dietz in die laatste meters voorbij te stre ven", verklaarde de drager van het 'amaril lo'. „Je moet zelf renner zijn om zoiets aan te voelen." De Spanjaard Olano finishte op de derde plaats, voor de Belg Bruyneel en de Italiaan Bartoli. De eerste zware bergetappe was voor de Zwitser Alex Zülle en Piotr Oegróemov uit Letland, beiden al eens als tweede geëindigd in de Ronde van Frank rijk, te veel van het goede. Zij eindigden op respectievelijk ruim 18 en ruim 8 minuten van de winnaar. PIRAEUS RONALD WOUDENBERG GPD-VERSLAGGEVER Opnieuw staat de nationale volleybalploeg op een kruis punt in het keiharde bestaan aan de mondiale top. Nog nooit slaagde Oranje er de af gelopen jaren in om rechtdoor te rijden naar een gouden plak. Meestal fungeerde Italië als rood stoplicht en bij de Olympische Spelen in Barcelo na werd Nederland in de finale een halt toegeroepen door Brazilië. Nu de ploeg van bondscoach Joop Alberda bij het EK imponerend te keer gaat en nog geen set inleverde, gokken velen op een groene golf. Op een doorbraak naar de fel begeerde hoofdprijs. Een finaleplaats op dit EK geeft recht op deelname aan de World Cup in Japan, het eerste Olympische kwalificatietoer nooi. Ook de Bulgaren azen op een toegangsbewijs voor dat evenement in november. Ook zij zillen alles op alles zetten tegen Nederland. En in die partij zal de clowneske reus Ljubomir Ganev vast en zeker voorop lopen. Maar aan een voorspelling wil hij zich niet wagen. „Een bal is namelijk net als een vrouw, je weet vooraf nooit wat-ie zal doen". Libero 'Lupo' Ganev staat bij dit EK voorlopig als beste serveerder te boek. „Dat is mijn wapen. Als ik naar de ser veerplaats loop, moet ik voor de punten gaan zorgen", stelt hij simpel. „Voor de rest moet ik alle ballen erin rammen." De afgelopen twee seizoe nen was Ganev de held van Al- pitour/Cuneo, de nummer drie van Italië. De boomlange speler, 30 jaar oud, 210 centi meter lang en inclusief bier buik 105 kilo zwaar, zou zo in een horrorfilm kunnen figure ren. Zijn zware basstem, zijn wapperende armen en boos aardige blik verhullen echter het kleine hartje van een eer lijke sportman. „Ik hoop dat we alle krachten kunnen bun delen om zo Nederland te kunnen verslaan. De Hollan ders hebben een makkelijke poule gehad en alles in drie sets gewonnen. Wij hadden het zwaarder (de Bulgaren ver loren met 3-0 van Italië; red.) en zullen ons moeten verbete ren. Ik weet dat Nederland een heel sterke middenaanval heeft, met Bas van de Goor als uitblinker. Wij moeten er met onze service voor zorgen dat de Nederlandse aanval voor- spelbaarwordt."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19