Serviërs vluchten bij tienduizenden Slotverklaring Peking in zicht NAVO moet gebaar maken om Russen zoet te houden Macedonië gaat vlag veranderen Buitenland loordpartijen Rwanda raakactie van leger Rechts protest in Jeruzalem usland slaat de laatste dagen wild om zich een. De NAVO wordt beschuldigd van het ple- en van kindermoord in Bosnië. President jelt- n briest en dreigt het Westen met gewapende trijd want Moskou wil serieus worden geno- nen en eist een hoofdrol op de Balkan. Het pesten kan het slechte humeur van de Russen liet helemaal negeren. rgvvaan en paranoia ten aanzien van de bedoe- ngen van het Westen bepalen al eeuwenlang de uitenlandse politiek van Rusland. Veelal korte erioden van openheid en een schijnbaar nor- Kale omgang met de westerse wereld worden fgewisseld met langere fasen van afsluiting en fkeer. Die cycli zijn zo Russisch als wodka en aviaar. et einde van de Koude Oorlog zorgde voor een ntspannen sfeer in de betrekkingen tussen tfoskou en het zogenoemde Westen. Rusland lelde zijn grenzen en markten open, burgers lochten eerder, sneller en langer naar het bui- enland en militaire bolwerken werden afgebro ken. De veranderingen gingen voor veel Russen snel en te ver. De economie bijvoorbeeld was liet bestand tegen de toegebrachte schokken. Werkloosheid en armoede staken de kop op, and in hand met een schrijnend verlies van icht en orde. De oude tijd leek opeens zo slecht ogniet. jeen wonder dus dat er weer roep kwam tot erstel van oude waarden. Rusland moet van inland tot aan de Indische Oceaan regeren, zoals de ultra-nationalistische vechtersbaas Zji- rinovski het tijdens een verkiezingscampagne eens verwoordde. De machtige Russische beer moet zijn klauwen laten zien, de buren en de westerse staten in het bijzonder moeten weer respect tonen. Dat kan op vele manieren. Door de Russische president bijvoorbeeld zonder enig voorbehoud toe te laten tot het jaarlijkse onder onsje van de zeven rijkste industrielanden, de zogenoemde G-7. Dat kan ook door Rusland een voorname en se rieuze rol te laten spelen bij het zoeken naar een oplossing voor het conflict in voormalig Joego slavië. Tenslotte gaat het hier om een gebied dat de Russen traditioneel tot hun invloedssfeer re kenen en waar 'stamverwanten' en geloofsgeno ten wonen, de orthodox-christelijke Serviërs. Het Westen moet vooral niet denken dat het op ei gen houtje ziin gang kan gaan. Maar invloedssfeer of niet, de rebellerende Ser viërs hebben de voorbije oorlogsjaren geen boodschap gehad aan Moskou. De krijgsheren op de Balkan luisteren alleen naar zichzelf en de taal die ze spreken is die van etnische zuiverin gen, genocide en wapengekletter. Rusland noch het Westen, NAVO noch Verenigde Naties heb ben daar tot nu toe een einde aan weten te ma ken. Edoch een wijziging van tactiek van de kant van de NAVO, min of meer afgedwongen door de nieuwe Franse president Chirac, lijkt een be scheiden doorbraak te kunnen bewerkstelligen. Niet langer worden granaten en mortieren be antwoord met fraaie woorden, met holle verkla ringen die het papier waarop ze zijn geschreven riiet waard zijn. Twee weken lang alweer besto ken vliegtuigen van de NAVO militaire installa ties van de Bosnische Serviërs. Ook de snelle-re- actiemacht rondom Sarajevo komt bijna dage lijks in actie. De opdracht aan de Serviërs is ver bluffend eenvoudig: haal je zware wapens weg van Sarajevo en de andere moslim-enclaves en de bombardementen stoppen. Maar de Bosni sche Serviërs voelen daar niets voor. En de morele steun voor de weerspannigheid komt dit keer niet uit Belgrado, maar uit Mos kou. Luchtacties van de NAVO sluiten per defini tie invloed van Rusland uit. Dat is tegen het zere been van de Russische eigenwaarde en dat vraagt om een scherpe reactie. Vandaar dat het afgelopen weekeinde de Russische parlements leden van verontwaardiging en woede letterlijk over elkaar heen vielen en zelfs op de vuist gingen, met de verwachte hoofdrol voor Zji rinovski. Luidkeels werd gevraagd om militaire steun voor de Serviërs. In de Veiligheidsraad werd zelfs ge vraagd om een veroordeling van het NAVO-op- treden nota bene uitgevoerd met instemming van de VN. De boodschap is echter duidelijk. Als het Westen niet naar Rusland luistert, moet het maar voelen. President Jeltsin had kort daarvoor al zijn steen tje bijgedragen. Hij schuwde daarbij de term 'oorlog' zelfs niet. De NAVO moet niet denken dat zij vrij spel heeft, aldus leltsin, die en passant weer de stelling herhaalde dat de NAVO geen nieuwe leden mag opnemen uit het voormalige Oostblok. Niks Polen, Estland of Hongarije erbij. De vraag is of de Russische dreigementen seri eus moeten worden genomen. Ondanks alles is Rusland nog altijd een factor van betekenis. De gevoelens en wensen van Moskou kunnen door het Westen niet zonder meer worden genegeerd, leltsin mag zich dan hebben ontpopt tot een on evenwichtige en weinig geliefde of gewaardeer de machthebber, degenen die erop uit zijn om hem te vervangen deze winter zijn er parle mentsverkiezingen en volgend jaar moet een nieuwe president worden gekozen zijn bijna zonder uitzondering een slechtere keuze. Die krachten moeten door westerse arrogantie geen steuntje in de rug krijgen. Dus moeten de bombardementen maar worden afgeblazen? Natuurlijk niet. Luisteren naar Rus land is één ding, er ook naar handelen is wat an ders. Het staken van de bombardementen zou meteen alle mogelijke oplossingen voor het con flict in ex-Joegoslavië om zeep helpen. Onder een Russische paraplu zouden de Serviërs hun moorddadige optreden hervatten, hetgeen mini maal het einde zou betekenen van Sarajevo en Gorazde. Maar Moskou kan natuurlijk wel een eervolle taak worden aangeboden. Een korte onderbreking van de acties bijvoor beeld om Moskou invloed te laten uitoefenen op de 'regering' in Pale. Als de Serviërs dan alsnog hun zware wapens terugtrekken, kunnen de Russen het succes opeisen. Door de aanvallen slechts op te schorten houdt de NAVO een stok achter de deur en zwicht zij bovendien niet voor Russische druk. Iedereen redt zijn gezicht en er wordt nog vooruitgang gemaakt ook. Einde van Griekse boycot in zicht NEW YORK Rtr-AFP Macedonië verwijdert de 16- punten tellende Vergina-zon, volgens de Grieken een 'exclu sief Hellenistisch symbool, uit zijn vlag. Griekenland heft de economische boycot op die het sinds vorig jaar tegen deze klei ne voormalige Joegoslavische republiek voert. Daarnaast er kennen beide landen eikaars grenzen en gaan ze verder pra ten over de naam van de jonge republiek aan de noordgrens van Griekenland die veel Grie ken tot fel nationalisme heeft aangezet. Dat zijn de belangrijkste pun ten uit het akkoord dat de mi nisters van buitenlandse zaken van Griekenland en Macedonië gisteren in New York hebben ondertekend. De overeenkomst moet een einde maken aan vier jaar van spanningen en kwam tot stand onder auspiciën van de Verenigde Naties. De Ameri kaanse oud-minister van bui tenlandse zaken Cyrus Vance, die de afgelopen 29 maanden als speciale VN-bemiddelaar optrad, sprak van een „histo risch akkoord met grote beteke nis en veel perspectief'. Het akkoord, dat over dertig dagen in werking zal treden, moet de Griekse bezwaren te gen de naam Macedonië, zijn vlag en bepaalde passages in zijn constitutie wegnemen. Vol gens Athene impliceren deze dat het buurland aanspraken maakt op Griekenlands noorde lijke provincie, die ook Macedo nië heet. De besprekingen in New York worden voortgezet omdat er nog geen oplossing is gevonden voor de naam van de Macedo nische republiek. Vance bleef daarom spreken over „De Voor malige Joegoslavische Repu bliek van Macedonië", de naam waarmee dit land in april 1993, zij het zonder vlag, toetrad tot de Verenigde Naties. |isschoppen 'Joegoslavië' naar Vaticaan anstad» Paus Johannes Paulus II heeft alle rooms-katho- |ebisschoppen uit voormalig Joegoslavië uitgenodigd voor h bijzondere vergadering over de oorlog in Bosnië. Het is de Hoeling dat de kerkleiders uit Bosnië-Hercegovina, Kroatië, sin-JoegosIavië, Macedonië en Slovenië zich gezamenlijk bera- nop een blijvende vrede en op hulp aan de slachtoffers van eze eindeloze oorlog", aldus de paus. lecht weer oorzaak vliegtuigongeluk ipMBOSlecht weer is volgens de Srilankaanse autoriteiten Xwaarschijnlijk de oorzaak van het neerstorten, gisteroch- id, van een legertoestel. Alle 81 inzittenden zijn daarbij om it leven gekomen. De piloten hadden melding gemaakt van jblemen met de instrumenten van het toestel. hartum weer rustig ftRTUMNa twee dagen van heftige rellen waarbij twee doden Hen, is het gisteren in de Sudanese hoofdstad Khartum weer of stig geworden. De regering kondigde af dat in de toekomst %1 harder tegen demonstraties tegen de regering zal worden igetreden. Het staatspersbureau SNA meldde dat tijdens de mist zeker 300 gevangenen uit de Kobbergevangenis in het jg ntrum van Khartum zijn ontsnapt. iren stemmen over echtscheiding bun» De Ieren kunnen in november via een referendum jebeslissen over legalisering van echtscheiding. Ierland is één de weinige Europese landen waar echtscheiding onder druk de invloedrijke Rooms-Katholieke Kerk nog steeds bij wet iden is. Echtscheiding zou mogelijk moeten worden voor itelieden die kunnen aantonen dat hun huwelijk onherstel- ar is beschadigd. Daartoe moeten zij bekeken over een perio- van vijf jaar, er vier gescheiden van elkaar hebben doorge- acht. BI zit achter kinderporno aan ij ishington Met de arrestatie van twaalf mensen en invallen in l\'n 120 woningen en kantoren heeft de Amerikaanse justitie, een kinderporno-netwerk opgerold dat jarenlang via inter- t communiceerde. Het ministerie van justitie verklaarde giste- dat de verdachten gebruik maakten van de dienst America ïline dat meer dan drie miljoen abonnees telt. Via dit internet rspreidden zij kinderpornografie en troffen regelingen voor t hebben van seks met minderjarigen. rouwen in Karachi krijgen eigen bussen iachi Met ingang van volgende maand gaan in Karachi, de jotste stad van Pakistan, speciale bussen voor vrouwen rijden, ertoe is besloten omdat vrouwen in gemengde bussen voort rend worden betast door mannelijke medepassagiers. Het re- ;2jnt klachten van vrouwen, die tal van vernederingen moeten dergaan in bussen, aldus de directeur van het vervoerbedrijf. deskundigen naar Mururoa »us» Frankrijk stemt ermee in dat deskundigen van de Eu- )ese Unie een bezoek brengen aan het gebied bij het atol Liruroa, waar Frankrijk vorige week zijn eerste ondergrondse fnproef hield. Dat heeft de regering in Parijs de Europese mmissie laten weten. Franse commando's hebben gisteren Mururoa twee Tahitianen gearresteerd die met een inheemse no de twaalf-mijlszone rond het eiland waren binnengevaren, twee hebben vroeger voor de Fransen op Mururoa gewerkt. AFP-RtrPaul Kagame zei gisteren dat hij geen details had over de doden heeft zijn grens met die in het dorp Kanama zijn ge- anda gesloten in de streek vallen, maar dat er wel sprake is ir het Rwandese leger^ geweest van buitensporig ge- andag meer dan 100 men-* weid uitgeoefend door leger- om het leven heeft ge- eenheden. Dat zou een wraak- cht. Een groep van 100 Hu- oefening zijn voor de dood van die naar Rwanda zou wor- een legerofficier, teruggebracht, is aan de Een legervrachtwagen liep in ns tegengehouden. het weekeinde in een hinder laag. In een schietpartij met de woordvoerder van de VN- aanvallers kwam een officier om htelingenorganisatie Unhcr het leven. Militairen zpuden de sluiting van de grens maandagochtend wraak heb- irschijnlijk in verband staat ben genomen in de onmiddel- i de gebeurtenissen in Kana- lijke omgeving. Waarnemers In dat dorp, dichtbij Gise- van de Verenigde Naties pro- en de Zaïrese grens, werden beerden naar de streek te gaan (ens berichten minstens 105 om een onderzoek in te stellen nsen gedood. De nationale naar de moorden, io maakte gisteren slechts Aan de Zaïrese kant van de Iding van slachtoffers door grens wonen 750.000 Rwandese singen tussen vanuit Zaïre vluchtelingen in kampen. Het ifiltreerde Hutu-milities en zijn leden van de Hutu-meer- heden van het regeringsle- derheid die niet durven terug keren, uit vrees voor wraak van )e Rwandese vice-president de nieuwe Tutsi-machthebbers. VS vragen Krociten en moslims offensief te staken In Bosnië zijn ongeveer 50.000 Serviërs op de vlucht geslagen. Ze vluchten voor de snel oprukkende Bosnische regeringstroepen en Bosnisch-Kroatische eenheden in Cen traal- en West-Bosnië. De Servische burgers trekken vooral in de richting van Banja Luka. De Amerikanen hebben er gisteren bij de Kroaten en moslims in Bosnië op aan gedrongen hun offensief te staken. Hun operaties kunnen volgens de VS de vorige week bereikte overeenkomst over Bosnië alleen maar schaden. BELGRADO-WASHINGTON Rtr-AFP- De Bosnische Kroaten en mos lims zien hun kans schoon een groot offensief te lanceren en door Servische linies te breken nu de Serviërs in het nauw zijn gedreven door de NAVO-lucht- aanvallen. Als gevolg van dat of fensief ontvluchten Servische burgers de steden Jajce, Drvar, Mrkonjic, Grad, Kljuc en Donji Vakuf. De Britse regering ver oordeelde het Kroatisch offen sief in het Westen van Bosnië. Londen weigert echter een di rect verband te leggen met de NAVO-acties tegen de Serviërs. Volgens de Britse regering zat de Kroatische aanval er al lan ger aan te komen. De NAVO stemde gisteren in met het opstellen van een plan voor de uitvoering van een vre desregeling op de Balkan. Daar in wordt ruimte gemaakt voor troepen uit enkele landen die geen lid zijn van de NAVO, zoals Rusland en islamitische landen. Het plan wordt in samenwer king met de Verenigde Naties opgesteld. De Russische minister Ko- zyrev (buitenlandse zaken) on derstreepte gisteren dat Rus land samert met het Westen blijft zoeken naar een vredesre geling. hoewel Moskou de NAVO-bombardementen op Servische stellingen afwijst. Rusland en het Westen zijn partners en de Koude Oorlog zal niet terugkeren, aldus Kozyrev. De Amerikaanse bemiddelaar Holbrooke zei vanochtend in Belgrado dat hij, na een gesprek tot diep in de nacht met de Ser vische president Milosevic, vooruitgang heeft geboekt op weg naar een vredesregeling voor Bosnië. Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro), Kroatië en Bosnië stemden vorige week in met een globaal vredesplan. Bosnië blijft volgens dat plan een zelfstandige staat, terwijl het grondgebied wordt verdeeld tussen de Bosnische Serviërs (49 procent) en de federatie van moslims en Kroaten (51 pro cent). Zjirinovski: Mijn collega genoot van vechtpartij MOSKOU AP Het ultra-nationalistische Rus sische parlementslid Vladimir Zjirinovski meent zijn vrouwe lijke collega Jevgenia Tisjkovs- kaja een plezier te hebben ge daan, toen hij haar afgelopen zaterdag tijdens het debat over het NAVO-optreden in Bosnië molesteerde. „Zulke vrouwen willen maar wat graag ver kracht worden, maar niemand wil ze", zo analyseerde Zji- rinovksi, daaraan toevoegend dat hij zijn door hem in de wurggreep genomen collega slechts had willen redden, na dat in het parlement een vechtpartij was uitgebroken. Tisjkovskaja op haar beurt eiste dat Zjirinovksi uit de Staatsdoema, de Russische Tweede Kamer, wordt verwij derd en strafrechtelijk wordt vervolgd. De vechtpartij brak uit toen Zjirinovski's partijgenoot Ly- senko een ketting met kruis van de hals van het liberale parlementslid Jakoenin trok. Tisjkovskaja schoot Jakoenin te hulp, waarop Zjirinovski haar in de wurggreep nam, op het hoofd sloeg, aan het haar trok en de bril van het hoofd sloeg. Immigranten vluchten voor geweld O.-Timor DILIRtr Indonesische immigranten zijn massaal op de loop gegaan voor de rellen die vorige week uitbra ken op Oost-Timor. Vanoch tend waren ongeveer 650 men sen aangekomen in Atambua op West-Timor. Volgens inwoners van de Oosttimorese hoofdstad Dili hebben zo'n 2.000 immigranten de stad verlaten sinds vorige week de ernstigste ongeregeld heden van dit jaar uitbraken. Jongeren trokken door de stad en vielen politiemensen en isla mitische immigranten aan. Ze ker tien mensen raakten ge wond. Relschoppers staken een markt in brand waar de kooplui voornamelijk immigranten uit Sulawesi zijn. De rust zou in middels zijn weergekeerd. Aanleiding voor de rellen wa ren berichten dat een Indonesi sche functionaris het katholieke geloof zou hebben beschimpt. De meerderheid van de Oostti morezen is katholiek, terwijl de meeste Indonesiërs moslim zijn. Het Indonesische leger ver overde de voormalige Portugese kolonie Oost-Timor in 1975. Een jaar later volgde de officiële annexatie. VN-Vrouwenconferentie bereikt aantal compromissen PEKING Rtr-DPA-AP Met nog twee dagen te gaan zijn op de Vrouwenconferentie van de Verenigde Na ties in Peking gisteren enkele doorbraken bereikt, waardoor een algemeen geaccep teerde slotverklaring een stap dichterbij is gekomen. Die verklaring stelt voor de ko mende tien jaar een verbetering van de vrouwenrechten voor. Islamitische conservatieven stemden in met een compromis waardoor een impasse over het erfrecht bij meisjes uit de weg is geruimd. Ook over de financiering van het programma van actiepunten, dat voort vloeit uit de slotverklaring, bereikten de 181 landen overeenstemming. Verder zijn on betaalde werkzaamheden door vrouwen als arbeid erkend.. De doorbraken kwamen na 'extreem moeilijke onderhandelingen' in spoedzit tingen. De problemen over erfrecht en fi nanciering dwarsboomden voortdurend de vooruitgang op deze vierde wereldvrou wenconferentie. De Verklaring van Peking kan alleen nog op moeilijkheden stuiten door verschillen de inzichten over de erkenning van homo seksualiteit. Voorstanders vrezen, dat dwarsliggende landen hun toevlucht gaan nemen tot de omschrijving 'culturele eigen aardigheden' om onder de verplichting voor gelijke rechten uit te komen. Wat betreft de erfrechten, besloten de de legaties te streven naar het voorkomen van discriminatie. De westerse landen wilden aanvankelijk de formulering gelijke rechten in het actieprogramma, maar islamitische landen blokkeerden dat. De religie daar kent mannen een groter deel van de erfenis toe dan vrouwen. De vrouwen maakten ook een einde aan Witrussische leger schiet ballon neer de onenigheid over de wijze waarop de slot verklaring de komende tien jaren financieel in de praktijk moet worden omgezet. Alle landen dienen op nationaal en internatio naal vlak 'passende' middelen beschikbaar te stellen voor de ontwikkeling van vrou wen. Nieuwe en aanvullende middelen voor de ontwikkelingslanden dienen van alle be schikbare 'financieringsmechanismen' te komen, inclusief internationale, bilaterale en particuliere bronnen. De geïndustriali seerde landen waren blij dat zij niet voor vrijwel alle kosten moeten opdraaien. Gertrude Mongella, secretaris-generaal, van de conferentie, constateerde dat bijna alle geschillen in kleine commissies waren opgelost: „We liggen op schema en boeken vooruitgang, we zijn dicht bij een succes volle afronding." Een helikopter van de Witrussi sche luchtmacht heeft een luchtballon kapotgeschoten, waardoor de twee Amerikaanse ballonvaarders te pletter vielen. Volgens de autoriteiten vloog de ballon in de richting van militai re vliegvelden met strategisch belangrijke objecten. De rege ring in Minsk betuigde gister avond haar spijt over het inci dentvan dinsdag. De twee Amerikanen deden mee aan een internationale wedstrijd om de Gordon Ben nett-cup voor hete-luchtballon- nen die zaterdag begon in Zwit serland. Volgens Minsk drong de ballon dinsdag vanuit Polen het luchtruim van Wit-Rusland binnen. De luchtverdediging vroeg de ballonvaarders her haaldelijk zich'te identificeren, maar zij kreeg geen antwoord. Jeruzalem» Twee jaar was het gisteren geleden dat het eerste vredesverdrag tussen Is raël en de Palestijnen werd getekend. In Jeruzalem gingen honderden rechtse Israëli's de straat op om de 139 doden te herdenken die sinds 13 september 1993 zijn gevallen bij aanslagen van Palestijnse militanten. Onder de betogers was deze vader die zijn drie kinderen in het gedrang meevoerde. De politie spoot water en blauwe verf naar de de monstranten. Bij de schermutselingen zijn volgens de politie 22 mensen opgepakt. Ne gen agenten en twintig betogers zijn in ziekenhuizen behandeld aan lichte verwondin gen. FOTO EPA MENAHEM KAHANA

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5