Werkloosheid daalt licht Binnenland DM waarschuwt voor kroot cellentekort Bende van Venlo moet niet te snel juichen Ziekenverzorgster bekent negen moorden Van Traa speelt ook op het publiek 'IRT had drie bendes kunnen oprollen' Vrijspraak voor vijf verdachten van 'Venlo' Dode en zwaargewonde bij moordpartij op snelweg 3 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Vrouwen profiteren niet Langzaam maar gestaag daalt de werkloosheid. De afge lopen drie maanden bedroeg liet aantal geregistreerde werklozen gecorrigeerd voor seizoensinvloeden 459.000, 12.000 minder dan in de drie voorgaande maanden. Sinds het begin van dit jaar daalt de geregistreerde werk loosheid met 4.000 tot 5.000 per maand. Dat blijkt uit ge gevens die het CBS vanmorgen heeft bekendgemaakt. iONPERDAG 14 SEPTEMBER 1995 Ambtenaar in mensenhandel ,ond Justitie heeft met de aanhouding van een ambtenaar ^nde Limburgse gemeente Bergen en een plaatselijke seks clubhouder de kopstukken van een bende mensenhandelaren opgerold. Het tweetal en enkele handlangers haalden regelmatig vrouwen uit Oost-Europa en zetten die tegen hun zin aan het werk in de club in Bergen. Bij een inval gisteren in woningen en in de club zijn vier verdachten en zes illegaal verblijvende vrou wen aangehouden. De vrouwen worden zo snel mogelijk de grens overgezet. Friesland zakt meer dan gedacht ^iphmisterveen» De bodemdaling door gaswinning in Friesland zal veel ernstiger zijn dan tot nu toe was voorzien. Eerder was voorspeld dat op 80.000 hectare van Friesland de bodemdaling merkbaar zou zijn. Nu blijkt dat zich op 103.000 hectare lichte of zware verzakkingen zullen voordoen. Dit betekent dat twintig procent van Friesland een paar centimeter zal zakken. Volgens NAM-woordvoerder Duut is er geen reden voor bezorgdheid. De verzakking is zeer geleidelijk en gespreid over tientallen jaren. De NAM is overigens wettelijk aansprakelijk voor schade als ge volg van de gaswinning. t Tienduizend boeren naar Den Haag 7WQLLEOngeveer tienduizend boeren zullen morgen proteste- \i ren op het Binnenhof tegen het mestbeleid. Het actiecomité 'Wij zijn het zat' heeft de hoop gevestigd op de Kamer. Een woord voerder liet minister Jorritsma van verkeer en waterstaat gisteren e|bij een bezoek aan Overijssel weten dat er geen draagvlak is voor 1 de regels zoals die nu door het kabinet worden voorgesteld. „En dan gaat het helemaal mis in Nederland met het mestbeleid." Gedenktegel voor verkeersdoden 0 kiiimegen Ter nagedachtenis aan vier verkeersdoden in de Nij- meegse binnenstad wordt maandagochtend een gedenksteen geplaatst. De steen, in het formaat van een trottoirtegel, komt te iggen op een vluchtheuvel op de kruising waar het dodelijke on- 0 geval plaatshad. In het eerste weekeinde van juli vielen hierbij zes doden, vier inzittenden van één auto en twee van een ande re. Een van de auto's was met hoge snelheid door rood licht ge reden. De moeder van een van de slachtoffers had het verzoek i» ingediend bij de gemeente. Zij is afkomstig uit Roemenië, waar ia lergelijke gedenkstenen gebruikelijk zijn. Maandag is de ge- boortedag van haar zoon. Stadsreiniging dumpte in riool nhmegen De politie is bij de stadsreiniging en de afdeling milieu van de gemeente Nijmegen bezig met een onderzoek naar dum ping van 'verontreinigd' frituurvet in het riool en gerommel met vergunningen. In beide gevallen blijken de onderzoeken al enige tijd te lopen. Dinsdag zijn de Nijmeegse fractievoorzitters ver trouwelijk geïnformeerd. Over de achtergronden wil een ge meentelijke zegsman niets zeggen. Het is bekend dat in de milieucriminaliteit de laatste jaren veel geld is te verdienen. IE is n haag anp Het cellentekort is weer hele terug. Voor het openbaar (OM) was 1994 een aar van meer zaken, meer ver- lij ordelingen en meer cel- en takstraffen. Het was ook een dpar waarin rechters steeds va- een lange gevangenisstraf plegden. En daarmee werd ei 994 ook een recordjaar voor r> 'at betreft het aantal heenzen- cvi ingen wegens celgebrek, is In een toelichting op het gis- ia iren gepubliceerde jaarverslag si an het openbaar ministerie ij lilde procureur-generaal >j teenhuis niet zeggen hQeveel niKtra cellen er nodig zijn. Vol- :u end jaar moeten er door (ver- ïieuwbouw 12.600 extra cellen eschikbaarzijn. Het openbaar ministerie on derstreept ook nog dat de reor ganisatie van de politie een groot verlies aan specialistische kennis heeft opgeleverd. De aanpak van grote fraudezaken en ernstige milieudelicten dreigt daardoor spaak te lopen. Of de zes speciale kernteams en het landelijk rechercheteam dat probleem kunnen oplossen, moet volgens Steenhuis nog maar blij ken. •Uiteraard stond in 1994, zeker na de geruchtmakende IRT-af- faire, de aanpak van de zware georganiseerde criminaliteit volop in de schijnwerpers. Vol gens het OM zijn er in dat jaar belangrijke vorderingen ge maakt bij de bestrijding van de ze zware jongens. Een van de vrijgesproken roermond joop van dalfsen anp De vrijspraak van vijf vermeen de leden van de Bende van Ven lo is ongetwijfeld een harde klap voor het openbaar ministerie. Temeer daar het niet is uitge sloten dat er nog drie vrijspra ken zullen volgen. Immers, drie verdachten zijn al voor de rechtszitting ontslagen uit voor arrest. Daar staat echter tegen over dat de rechtbank heeft la ten zien wel degelijk waarde te hechten aan verklaringen te genover de politie die later, voor de rechtbank weer werden inge trokken. De uitspraak van de recht bank is niet echt verrassend. Al tijdens de dertien dagen duren de zitting werd duidelijk dat het voor justitie erg moeilijk is alle ten laste gelegde misdrijven wettig en overtuigend te bewij zen. De drie officieren van justitie baseerden hun bewijsvoering vrijwel helemaal op verklarin gen van de verdachten zelf. Technische bewijzen, zoals vin- geradrukken, ontbreken ten enen male. Het is de politie evenmin gelukt getuigen te vin den van wie de betrouwbaar heid boven elke twijfel is verhe ven. De gruwelijke misdrijven waarvan de verdachten worden beticht, het afslachten en koel bloedig liquideren van zeven mensen, leidden tot hoge eisen: vier keer twintig jaar celstraf, twee keer .achttien jaar en ver der straffen uiteenlopend van vier tot vijftien jaar. Bovendien hoorden drie verdachten TBS wordt door zijn ouders verwelkomd met dwangverpleging tegen zich eisen. Het merendeel van de ver dachten heeft tegenover de po litie en de rechter-commissaris talloze verklaringen afgelegd, die niet alleen voor henzelf be lastend waren, maar ook voor huh kompanen. Later trokken zij die bekentenissen in, ook onder ede ten overstaan van de rechtbank. Dat bracht de offi cieren van justitie er toe om zo'n dertig keer het 'vermoeden van meineed' uit te spreken. Gisteren maakte de rechtbank nadrukkelijk duidelijk wel dege lijk waarde te hechten aan die den haag«gpd-anp Het interregionaal recherche team Noord-Holland/Utrecht (IRT) had drie van de grootste en belangrijkste drugbendes van Nederland kunnen oprollen als het team niet door toedoen van de Amsterdamse politie en justitie was opgeheven. De ben des bestonden uit de opvolgers en hun trawanten van de in 1991 geliquideerde topcrimi neel Klaas Bruinsma. Dat stelde de Rotterdamse re cherchechef Jansen gisteren voor de commissie-Van Traa. lansen werkte vorig jaar voor de commissie-Wierenga, die de het verlaten van de rechtbank. eerdere, belastende verklarin gen. Dat die later weer zijn in getrokken doet daar niet aan af, aldus de rechtbank. Een andere opmerkelijke uitspraak is wel licht dat de rechtbank bij alle tot nu toe uitgesproken vonnis sen voorbij is gegaan aan de po gingen van de verdediging om de betrouwbaarheid vim de ver klaringen te ondergraven. Ook dat betekent dat ze als bewijs middel kunnen worden ge bruikt. Dit wil overigens niet zeggen dat de rechtbank die re denering ook automatisch volgt in de andere strafzaken. De 22-jarige en 19-jarige opkomst en ondergang van het IRT onderzocht. De affaire leid de tot de parlementaire enquê te. In het IRT-onderzoek naar de 'erven Bruinsma', de zogeheten operatie Delta, werd via de cri minele inlichtingendienst (CID) van het korps Kennemerland een infiltrant in staat gesteld in criminele kring aanzien te ver welven door hem grote partijen soft drugs (in totaal 40.000 kilo) te laten importeren, onder toe ziend oog en met actieve hulp van het IRT. Het lag in de be doeling ook hard drugs te gaan invoeren. De inzet van de infiltrant was FOTO ANP RAYMOND RUTTING hoofdverdachte hebben alleen de roofoverval op een bewaker van hennepkassen bekend. De man zou daarbij 'per ongeluk' zijn doodgeschoten. Alle andere misdrijven ontkennen ze, net als de overige verdachten dat doen. Bij het bepalen van de schuldvraag moet de rechtbank een keuze maken uit de wel haast onoverzichtelijke stapèl verklaringen. Tijdens de zitting bleek zonneklaar dat het heel goed mogelijk is daarbij een zo danige keuze te maken dat schuld welhaast onomstotelijk vast staat. Even gemakkelijk loonde de verdediging echter aan dat een compleet ander scenario in de meeste gevallen ook heel goed denkbaar is. Bo vendien beschikken enkele ver dachten over alibi's, die op het oog kloppen. Overduidelijk is ook dat sommige verdachten veel meer gruyveldaden hebben bekend dan ze kunnen hebben gepleegd: in enkele gevallen blijken de vermeende slachtof fers springlevend te zijn. Zeker bij dit soort onmense lijke misdrijven is de roep om wraak begrijpelijk. De recht bank mag daar op zichzelf ech ter geen rekening mee houden. Uit de uitspraak van gisteren valt absoluut niet op te maken hoe de Roermondse rechters aankijken tegen de rol van de andere verdachten. De twee hoofdverdachten wacht, gezien hun bekentenis in de zaak Wis- sink, hoe dan ook een veroorde ling. En het ligt voor de hand dat de rechtbank fors zal uit pakken. bedoeld om.de distributienet werken van de organisaties in kaart te brengen en uiteindelijk de allerhoogste bazen te kun nen pakken. 'Amsterdam' zei deze werkwijze onaanvaardbaar te vinden, maar de commissie- Wierenga vond de methode 'niet onrechtmatig'. Gisteren bleek overigens dat de commis sie niet alles wist. Dat de infor mant van de Haarlemse politie zichzelf via de drughandel ver rijkte, was vorig jaar onbekend, meldde recherchechef Jansen gisteren. Hij zei de methode om die reden achteraf 'minder ac ceptabel' te vinden. den haag» anp De afname van de werkloosheid doet zich overigens geheel voor bij mannen. Het aantal werklo ze vrouwen daalt niet. De gere gistreerde werkloosheid in pro centen van de beroepsbevol king is voor vrouwen nu 8,1 en voor mannen 6,3. Het aantal werkloosheidsuitkeringen daalt voor het eerst na een jarenlange stijging. In de eerste helft van dit jaar stabiliseerde het aantal WW-uitkeringen al, maar de cij fers van de laatste maanden la ten voor het eerst een lichte da ling zien. Met de cijfers lijkt de ver wachting bewaarheid te worden dat de 'banenmachine' weer langzaam op gang gaat komen. Vorig jaar al begonnen met het economisch herstel bedrijven steeds meer een beroep te doen op de uitzendbureaus. Het is gebruikelijk dat werkgevers tiel anp De snelweg Rotterdam-Nijme- gen is vanmorgen opnieuw voor zeker een uur in oostelijke rich ting afgesloten vanwege een on derzoek op de rijstroken en in de weilanden tussen Echteld en Ochten. Gisteravond vond de politie op dit stuk snelweg een auto met daarin een dode man. Aan de kant van de weg lag een zwaargewonde man, die nog in kritieke toestand in het zieken huis in Tiel ligt. De man in het ziekenhuis is vermoedelijk uit de auto ge1 schopt of geslagen. Hij had een schotwond in zijn rug. De Mo biele Eenheid zoekt op en langs de snelweg onder meer naar ko gels of een vuurwapen. Ook hoopt de politie aanwijzingen te vinden voor de achtergronden van de mysterieuze zaak. Voor alsnog heeft de politie daar vol gens een woordvoerder nog geen enkel idee over. Getuigen belden rond negen delfzul»gpd De vorige week gearresteerde ziekenverzorgster van het ver pleeghuis Vliethoven in Delfzijl heeft al negen gevallen van 'eu thanasie' bekend. Dat maakten politie en justitie gisteren be kend, nadat eerder op de dag het voltallige Vliethoven-perso- neel was ingelicht en ook de na bestaanden van de betrokken bewoners op de hoogte waren gesteld. De 42-jarige vrouw werd an derhalve week geleden aange houden op verdenking van moord nadat lijkschouwing had uitgewezen dat een bejaarde bewoner op 3 augustus was ge dood met een insuline-injectie. De vrouw bekende daarop 'uit Kans groot op CAO rijksambtenaren den haag anp De kans is groot dat de rijks ambtenaren vandaag toch een nieuwe CAO krijgen. Voor een rechtsgeldige overeenkomst is de toestemming van twee van de vier ambtenarenbonden no dig. De AbvaKabo was al ak koord met de door de leden van de overige bonden afgewezen CAO en volgens betrouwbare bronnen zou minister Dijkstal van binnenlandse zaken van middag waarschijnlijk ook de CMHF, de bond voor het hoge re personeel, over de streep we ten te trekken. Hij zou daarbij dan erkennen dat sommige ambtenaren (met name natuur lijk de hogere) hun werk niet in 36 uur af kunnen krijgen. Die zouden hun verkorting van de arbeidsweek moeten kunnen opnemen in extra vrije dagen. De andere twee bonden, CFO en CRP, vinden met name de geboden loonsverhoging te ma ger. Het werd vanmorgen on waarschijnlijk geacht dat Dijk stal hen daarin vanmiddag te gemoet zou komen. eerst even de kat uit de boom kijken voordat ze weer mensen vast gaan aannemen. Overigens valt nog niet te voorspellen of en in hoeverre de daling van de werkloosheid echt zal doorzetten. Van verschillen de kanten is er de afgelopen tijd op gewezen dat de sterk toege nomen export, tot nu toe de motor van de hernieuwde groei, over zijn hoogtepunt heen is. Het herstel zou verder gedragen moeten worden door de bin nenlandse consumptie, maar de consument toont zich niet erg kooplustig. Vendex-topman Hessels be klaagde zich daar dinsdag nog over bij de presentatie van de halljaarcijfers: de uitzendbu reaus doen het uitstekend, maar de warenhuizen (V&D, Bijen korf, Hema) en kledingzaken (Peek&Cloppenburg, Mac &Maggie) draaien daarentegen slecht. uur naar de politie, dat zij had den gezien hoe een man uit een auto werd geduwd. Enkele hon derden meters verderop stond in de berm van de weg een auto geparkeerd, waarvan de be stuurder dood bleek te zijn. Vol gens de getuigen zijn één of meerdere mannen bij die auto weggerend de weilanden in langs het zeer stille stuk snel weg. De politie zocht gisteravond al urenlang in de weilanden naar sporen, geholpen door een helikopter en een lichtbatterij van de brandweer. Omdat auto mobilisten in de richting Rotter dam levensgevaarlijke capriolen uithaalden om een glimp van het onderzoek te kunnen op vangen, de A15 tot twee uur vannacht in beide richtingen af gesloten geweest. De politie hoopt dat dat bij de nieuwe zoekactie niet nodig is. Het ver keer in de richting Nijmegen wordt omgeleid. medelijden' vier demente be jaarden op die manier te heb ben gedood. Later bekende ze nog drie gevallen, en aan die lijst zijn inmiddels nog twee slachtoffers toegevoeg. Politie en justitie onderzoeken inmid dels alle sterfgevallen vanaf 1986 en sluiten niet uit dat daarbij nog 'een of meer' zaken aan het licht treden. Verder te rugzoeken is onmogelijk omdat de dossiers van vóór die tijd geen uitsluitsel geven, aldus hoofdofficier van justitie Daver- schot gisteren. De'rechter-commissaris heeft op verzoek van de advocaten van de vrouw besloten tot een gedragsdeskundig onderzoek. Daartoe wordt de verdachte volgens haar raadslieden van daag enkele weken ter observa tie opgenomen in een psychia trisch ziekenhuis. Provincie steunt gezaghebber van Sint Maarten haarlem richard mooyman De provincie Noord-Holland heeft gezaghebber Richardson van Sint Maarten hulp toege zegd bij het herstel van het door een orkaan getroffen eiland. Ri chardson werkte 25 jaar als ambtenaar bij de provincie al vorens hij vorig jaar werd be noemd tot 'burgemeester' van het Bovenwindse eiland. Volgens een provinciewoord voerder zal d^aard van de hulp afhangen van de wensen van Richardson, met wie de provin cie nog geen contact heeft ge had. De woordvoerder verwacht dat de hulp het karakter zal hebben van management-on- dersteuning. Er bestaat nog steeds grote onduidelijkheid over het aantal doden als gevolg van de orkaan, vooral door het gebrek aan in formatie van de zijde van de plaatselijke autoriteiten. u én ding staat vast: De activiteiten van de com- nissie Van Traa werken zelfreinigend op het rotte ïstitiële bedrijf in Nederland. Het parlementaire mderzoek leidt tot kritisch zelfonderzoek in de Q, rganisatie. En iedereen die niet helemaal brand- n choon is, begint vlijtig zijn straatje schoon te ve ra en> v'ou is dat wel nodig ook, want het straatje is da rt lig besmeurd. Sommigen hebben er een zootje y ran gemaakt, anderen hebben met gif en troep rl jesmeten. Nog weer anderen deden net alsof hun eus bloedde, terwijl het juist hun taak was in te rijpen. Nu Van Traa en de zijnen hun grote choonmaak zijn begonnen, haasten direct be- rokkenen zich een bijdrage te leveren aan deze erfstschoonmaak. Dat zij daarbij beginnen met et reinigen van het besmette eigen blazoen, valt unniet euvel te duiden. Ook justitie- en politie- ïedewerkers zijn mensen. iergisteren probeerde ook de heer Wierenga zich firan smetten schoon te verklaren. Wierenga had ot taak de gifbelt van het Interregionaal Recher- :heTeam (IRT) Noord-Holland/Utrecht op te Liimen. De voormalig burgemeester van Ensche- oordeelde dat het IRT goed had gewerkt en dat e schuld van de rotzooi bij de justitie en politie an Amsterdam lag. Maar in het wereldje van rek smijten en beschuldigingen kreeg ookWie- enga zijn deel. Hij zou, o doodzonde, het parie nent hebben misleid door verkeerde hoeveelhe den doorgelaten drugs in het geheime deel van ijn notitie op te nemen. Wierenga sloeg terug en gaf de cijfers uit zijn rap- ortage. Zonder daarmee opzien te baren, want e cijfers waren al eerder uitgelekt. In dit wereldje s geheim immers allesbehalve geheim. Maar er- er nog: Wierenga waste zich vies. Van Traa greep isteren de gelegenheid aan de bevindingen van Wierenga te analyseren. Dat deed hij tijdens het erhoor van recherchechef Jansen uit Rotterdam, ie destijds deel uitmaakte van Wierenga's club 'an wijze mannen. ansen bleek plots niet meer honderd procent ze- van Wierenga's conclusies. Als hij nu zou heb ben gewetendan Ofwel: Plots vielen er ga ten in Wierenga's betoog. Onduidelijk is nog of op den duur ook de bodem onder de conclusie van Wierenga wegvalt, maar dat er smetten kle ven aan het doorlaten van drugs op de Neder- kndse markt door de politie, lijkt evident. dit ook leidt tot een bittere veroordeling voor tet politiekorps Kennemerland, de geestelijke loeder van de doorvoermethode van softdrugs, staat nog geenszins vast. Jansen verklaarde ook JAN KUYS VAN TRAA Verslaggever Jan Kuys is aanwezig bij de openbare verhoren van de parlementaire onderzoekscommissie Van Traa, die zjch verdiept in de opsporingsmethoden van de politie en justitie. Onze Haagse redacteur beschouwt en analyseert en geeft de achtergronden dat het IRT bezig was met het vangen van 'grote jongens' en dat daarom het gebruik van een bij zondere methode in dit geval niet onrechtmatig was. Als er iets mis was met de opsporingsmetho de, zoals Jansen suggereerde, dan had dat nog niet tot de opheffing van het IRT hoeven leiden, zoals Wierenga concludeerde. Kortom, de waar heid komt dichterbij, maar is nog steeds in mist gevangen. Tegelijkertijd liet recherchechef Van Amerongen uit Eindhoven klip en klaar weten zonder goede opsporingsmiddelen en ruimere wettelijke be voegdheden nauwelijks boeven te kunnen van gen. En dus ligt het inmiddels bekende dilemma er nog steeds: hoe strakker de regels, des te moei lijker het werk van de politie. Teneinde mogelijke saaiheid van de zittingen te overwinnen heeft de enquêtecommissie tot nu toe elke dag een spectaculaire getuigenis opgeno men. Gisteren speelde Van Traa op het publiek door een observatiemedewerker van het politie korps Hollands Midden vermomd te verhoren ('en zegt u niet Midden Holland. Dat nemen ze u kwalijk hoor'). Van Traa liet ter bescherming van de man een televisiecamera verwijderen, ieder een fouilleren, de stem vervormen en de man vermommen. Het kermiseffect van deze maatre gelen leverde spannend vermaak op, maar inhou delijk niets opzienbarends. Gelukkig doorspekte de observatiechef zijn be toog met enkele dodelijke zekerheden. „U vraagt mij, wanneer een zaak niet opschiet? Dan zeg ik: als ik een paar weken naar dezelfde deur zit te kij ken en er komt al die tijd niemand naar buiten, dan schiet de zaak niet op." En zo blijven de verhoren van Van Traa ook ge woon leuk. Wierenga wist niet alles over omstreden methode roermond anp Tot grote teleurstelling van het openbaar ministerie heeft de rechtbank in Roermond gisteren vijf leden van de zogenoemde Bende van Venlo wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Ze werden verdacht van de koelbloedige liquidatie van een Turk, waarvoor het OM anderhalve week geleden celstraffen eiste van zes tot vijftien jaar. De officier van justitie beraadt zich op hoger beroep, de advocaten lieten direct weten schadevergoe ding te zullen eisen voor hun cliënten. De vijf mannen zouden een Turkse werknemer van een Ven- lose coffeeshop min of meer standrechtelijk hebben geëxecm teerd, omdat hij een paar kilo hasj zou hebben achteroverge drukt. De liquidatie zou zijn uitgevoerd in opdracht van een plaatselijke Turkse drugbaron. Die hoorde overigens in hetzelf de proces een celstraf tegen zich eisen van twintig jaar. De rechtbank spreekt zich daar pas volgende week over uit. Een 41-jarige vrijgesproken verdachte werd overigens direct weer aangehouden. Duitsland heeft namelijk zijn uitlevering gevraagd wegen ^.vrouwenhandel.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3