'Zes seconden Guus, slechts zes seconden' Orkaan Luis maakt huwelijksreis tot nachtmerrie Feiten Meningen Boycot Franse produkten beslist geen flauwekul Parkeermeters afgekeurd DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1995 OPINIE De Franse president Chirac. foto ap Tegenstanders van een boycot van Franse pro dukten naar aanleiding van de kernproeven op het atol Mururoa willen zo'n actie nog wel eens als 'flauwekul' van de hand wijzen. Nederlanders zouden niet moeten zeuren. Den Haag zou met zijn liberale softdrugbeleid behoorlijk wat boter op het hoofd hebben en een boycot zou vermoe delijk slechts een tegenboycot uitlokken van Ne derlandse artikelen. Zo'n benadering getuigt echter van weinig respect voor de Nederlander die zijn glaasje Franse wijn bewust laat staan. Het maakt de discussie ook iets te simpel. Veel mensen hebben doorgekregen dat het wel dege lijk zin kan hebben om te protesteren tegen be slissingen die het milieu verkankeren of men senrechten geweld aandoen. Vooral in het geval van Shell, dat het olieplatform Brent Spar wilde afzinken in een diepe oceaantrog, bleek dat je als kritische wereldburger niet bij voorbaat het moede hoofd in de schoot hoeft te leggen. Al zal het succes van de publieke opinie in dat geval niet onmiddellijk schering en inslag worden. Natuurlijk ligt de zaak vaak genuanceerder dan menig voor- of tegenstander in het open baar roept. Misschien zijn de risico's voor het milieu bij afzinken van het olieplatform naar grote diepte inderdaad kleiner dan bij ontman teling op land. Misschien blijkt de schade aan het atol Mururoa c.q. Moeder Aarde dit keer in derdaad mee te vallen als alle Franse proeven achter de rug zijn. Misschien heeft Chirac een beetje gelijk met zijn argument dat de kernproe ven hem in staat stellen zonodig militair onaf hankelijk te opereren van de VS en Rusland. Waar het om gaat is dat de protesten een ui ting zijn van grote bezorgdheid. Van mensen die er op wijzen dat op en rond Mururoa de bodem structuur geweld wordt aangedaan met alle risi co's van dien voor volgende generaties. Deze te genstanders van de proeven wijzen er op dat er inmiddels genoeg verhalen bekend zijn over het onbedoeld vrijkomen van radio-activiteit bij vo rige proeven van Frankrijk en andere landen. Daarom moeten de protesten serieus worden genomen in plaats van als 'flauwekul' van de hand te worden gewezen. Shell kreeg onlangs zijn trekken thuis. De mul tinational werd direct in de portemonnee gepakt door consumenten, die de pompstations gingen mijden om het afzinken van de Brent Spar tegen te houden. Dat effect heeft de boycot van Franse wijn en andere exportprodukten uit dat land (nog) niet gehad. Het zou echter indirect kunnen werken. Wijnboeren en kaasproducenten zullen vast niet werkeloos willen toezien hoe hun om zet geweld wordt aangedaan en via hun bran che-organisaties bij de regering-Chirac aan de bel trekken. We weten al dat de meerderheid van de Fran sen (zestig procent) tegen nieuwe kernproeven is en dat de oppositie in Parijs het bruuskeren van de internationale publieke opinie onverstandig vindt. Een boycot van Franse produkten is een extra signaal bovenop het diplomatieke geweld dat Frankrijk over zich heeft afgeroepen. JAN PETER VERSTEEGE WIM STEVENHAGEN Ai Getuigenis van de doodsstrijd van Johannes van Damme in Singapore „Door het donderend geluid van koor en orkest van de Mattheus Passion heen hoorde ik het valluik openklappen." Het is de laatste, dramatische zin uit het boek over Johannes Van Damme. Van Damme werd nu bijna een jaar gele den, op 23 september 1994, in Singapore opgehangen. Hij was schuldig bevonden aan heroïnesmokkel. Gratieverzoe ken, ook van koningin Beatrix, bleven vruchteloos. Guus van Bladel stond Van Damme vanaf 10 december 1992 bij als maat schappelijk werker. Wekelijks bezocht hij Van Damme in de gevangenis. Van Bladel wil anderen waarschuwen, zo stelt hij in het voorwoord bij het door hem geschreven boek. Hij hoopt zo zijn steentje bij te dragen aan het dich terbij brengen van een wereld zonder drugs. Als dat lukt, is Johannes van Damme niet voor niets gestorven, stelt Van Bladel. Aan de hand van dagboekaantekenin gen schetst Van Bladel een beeld van Van Damme's worsteling. Zijn steeds wisselende gemoedstoestand in een Singaporese cel. Tussen hoop en wan hoop. Citaten als ,,Ze doen me niks, ik kom in april (1993) vrij" worden afge wisseld met „Ik wil hier uit. Ik kan het niet langer volhouden". Of, in een later stadium, „Het is hopeloos. Ik zie er geen heil meer in. Ik ben zo moe. Zes seconden Guus, slechts zes seconden en dan zal alles voorbij zijn, zeggen de jongens hier in de dodencellen". Nauwkeurige beschrijvingen van Van Damme's fysieke gesteldheid en ge laatsuitdrukkingen, zijn gevange nisomgeving en de procedures die be zoekers moeten doorlopen om met hem te kunnen praten, maken het beeld over het leven van Van Damme in de cel helder. Van de andere kant is het beeld voorspelbaar. Tot aan zijn 'bekering' tot God vlak voor zijn dood aan toe. Onthullender zijn de passages over het optreden van het Haagse ministerie van buitenlandse zaken en van Neder landse diplomaten in Singapore. Op de ambassade blijkt men Van Damme al begin 1993 te hebben opgegeven. Al leen voelt men er niets voor met hem te spreken over het slechtst denkbare scenario, de doodstraf. Liever blijkt men zich druk te maken over details. Van Damme die niet naar de tandarts wil of die zich vergist in het aantal ke ren dat de dominee in 1992 is langsge komen. Medewerkers van de ambassade, die Van Bladel steeds op de hoogte moet houden van zijn gesprekken met Van Damme, blijken dagenlang 'onvind baar'. Ze reageren niet op telefoontjes of verzoeken. Komen beloften niet na of stellen vragen waarop ze het ant woord al lang kennen. Ze zijn de ene keer poeslief, terwijl ze een andere keer snauwen en abrupt een telefoonge sprek afbreken. De ambassade blijkt op Nederlandse én Singaporese feestda gen dicht te zijn. Zowel Van Damme als Van Bladel krijgt op gezette tijden informatie die hij niet aan de ander mag doorvertellen. Er worden voor het tweetal ook zaken verzwegen. Op last van Den Haag willen de diplo maten in Singapore geen enkele rucht baarheid aan Van Damme's zaak ge ven. Het mag zelfs niet bekend zijn dat hij vast zit. Stille diplomatie staat bij Buitenlandse Zaken voorop. Perscon tacten mogen alleen via Den Haag lo pen. Zo wordt het Van Bladel verboden met het W-actualiteitenprogramma Nova te praten. In mei 1994, wanneer Van Damme al is veroordeeld en als al leen een gratieverzoek nog kan helpen, blijkt Den Haag tijdelijk niets meer te doen. Het derde kabinet-Lubbers is dan demissionair. Als op 8 juli 1994 het gratieverzoek van Van Damme wordt afgewezen, krijgt Van Bladel dat pas vijf dagen later te horen. Begeleid door de mededeling dat hij daarover met niemand mag praten behalve met Van Damme. Van Buitenlandse Zaken zal alleen Van Damme's dochter Molly het bericht krijgen, verder geen enkel familielid. Later, op 17 augustus, geeft Den Haag zonder enig overleg een persverklaring uit over het gratieverzoek. Nadat op 30 augustus via De Telegraafbekend wordt dat koningin Beatrix ook om gratie voor Van Damme heeft ge vraagd, krijgt Van Bladel van ambassa depersoneel in Singapore de schuld van het lek. Zo zijn er talloze bittere anekdotes. Waarom Van Bladel, die zelf zijn dien sten aanbood, in de zaak-Van Damme is gestapt blijft onduidelijk. De scl vermeldt wel dat het hem niet uit maakte of Van Damme schuldig w rei niet. Hij wilde een medemens in n zij steunen. Oordelen of veroordelen vo hij ook nu nog niet. Wel conclude bij Van Bladel dat Van Damme een a ge man was die, wellicht heel ston voor het grote geld is gevallen. Die had laten verleiden heel domme d gen te doen. Voor het geval de lezi Van Bladel van lijkenpikkerij zou beschuldigen, is er ook een antwa Op 20 september 1994 heeft Van zijn voornemen om een boek te p ge ceren met Van Damme gesproker ''F Diens reactie: „Kun je alvast wat o schrijven, Guus? Dan beginnen wize Guus van Bladel: Tussenstop Sini i'1 re. De zaak van Johannes van Dm dc me. Uitgeverij BZZTóH. Verschijn bf september. Prijs: 29,50. DEN HAAG CAREL GOSELING ZW Het begon als een gelukzalige droom op het Caribische eiland Saint Kitts, maar veranderde in een onvergetelijk drama op Sint Maarten. De huwelijksreis van Margreet en Cees de Bruin uit Zwolle. Afgemat door de razen de orkaan Luis deden ze deze week verslag. Over de 'totale ra vage en ontreddering', het ver blijf in een donkere voorraad- kelder van hun hotel en de wel haast ondraaglijke stank van een rottend eiland. Sigaretjes rokend zitten Cees (29) en Margreet (27) aan de keukentafel, ,,'t Is ongelooflijk", begint Cees. „Natuurlijk, ik ben blij dat ik terug ben, maar 't is nog zo onwezenlijk allemaal. Ei genlijk ben ik nog steeds niet rustig in mijn hoofd." Margreet is nog zichtbaar ver moeid, heeft diepe kringen on der de ogen. Ze pakt een reisfol- dertje en wijst aari. „Kijk dit was ons hotel", zegt ze. Het kersver se echtpaar vertelt. Over hun bruiloftsfeest dat zaterdag 26 augustus werd gevierd in de tuin van Cees' ouders, hoe Cees zijn Margreet verrast had door haar de volgende dag mee te nemen naar Schiphol. Margreet wist totaal niet waar ze heen zouden gaan. Pas in het vlieg tuig kreeg ze te horen dat eerst het Britse eiland Saint Kitts werd aangedaan en ze daarna zouden doorfeesten op het Franse deel van Sint Maarten. „Saint Kitts was ongelooflijk mooi, als een droom", zegt Margreet. „Die eerste weekwas gewoon hartstikke goed", vult Cees aan. Niettemin werd de misère die Daags na de vernietigende orkaan Luis sloegen inwoners van het eiland St. Maarten aan het plunderen. het paar ten deel zou vallen op Sint Maarten al enigszins inge leid op 3 september, de laatste zondag van hun verblijf op Saint Kitts. Margreet: „We reden met de auto een paadje af. Cees zet de radio aan." Cees imiteert de monotone radio-stem die ze op dat moment hoorden: „Tliis is an emergenc)' warning to all the people of Saint Kitts en Ne vis. There is a hurricane coming. Volgens Margreet reageerde het personeel van hun hotel op Saint Kitts nogal laconiek op die eerste berichten over Luis. „Een week daarvoor waren ze nog al lemaal gewaarschuwd voor de orkaan Iris. Iedereen had toen ramen afgeplakt en deuren dichtgetimmerd. Maar Iris was voorbijgedreven, 't was loos alarm geweest. Misschien dat ze daarom zo koeltjes reageerden." Het echtpaar voelde zich er toch niet zo lekker onder en besloot diezelfde zondag nog naar Sint Maarten te vliegen, een dag eer der dan gepland. „We wilden gewoon weg en ik had het idee dat we op Sint Maarten veiliger zouden zijn dan op Saint Kitts", zegt Cees. Cees: „Maar eigenlijk begon het die eerste nacht op Sint Maar ten al. Toen we 's maandags wakker werden waaide het al behoorlijk." Cees ging die dag al op onder zoek uit op welke plekken rondom het complex hij en zijn vrouw het veiligst zouden zit ten. Als het heftig zou worden, zou de wastafel in de douche van het appartement enige uit komst bieden. Daar zouden ze dan onder kruipen. „Het ging steeds harder waaien en ons werd al verboden van het terrein af te gaan. Ramen werden getaped, er werd geen alcohol meer geschonken en we hebben nog grappen zitten ma ken over de plastic bordjes waar we van moesten eten", vertelt Margreet. De gasten mochten vanaf dinsdagochtend, na het ontbijt, niet meer van hun ka mers af. „Nou en dat is erg foto gpd roel dijkstra hoor, dan zit je maar te wach ten. Onder het keiharde gegier van de wind die toen eigenlijk al orkaan was", zegt Cees. Mar greet: „Cees werd gek van het klapperen van de houten venti- latatieroosters in onze kamer. Hij kon dat absoluut niet ver dragen. Volgens mij heeft hij wel drie uur lang met zijn vin- gers in zijn oren gezeten." Op de vraag hoe lang ze zich onder de plaat van de wastafel hebben verscholen, antwoordt Cees: „Ik weet het niet. Je hebt in zo'n situatie echt geen benul van tijd, Misschien was het sa men een uur of acht." „We hebben van alles gedaan onder die wastafelvervolgt Margreet. „Eindeloos liedji zongen. Veel gebeden en il zelfs een boek gelezen. Zoi eigenlijk was ik best wel ruj Cees bekent dat hij dood: sten voelde. „Ja, het hele plex trilde en er zijn momc geweest dat ik Margreet aai keek en dacht: ik hou van jÖ we hebben een onvergetelip huwelijksdag gehad, maar j het gebeurd." Zo bang wasjEN greet niet. „Nee, ik heb me steeds vastgehouden aan He beeld van al die lieve men®: die ons al rijstgooiend hadP uitgezwaaid." 'ai Op dinsdagavond plaatselijk tijd werden de hotelgasten^» het personeel geëvacueerd de voorrraadkelders van hee tel. Daar hebben ze tot wot P dagmiddag vier uur gezetei9 Margreet: „Je moet je voor: len dat je daarbij terecht kv ii in een soort riool. Alles was donker, we hadden nog ma 'i een beetje water en er was a één bruikbaar toilet. Toenj n daar binnenkwam, voelde j t' armen van wildvreemde m sen die je omhelsden en ku e en." Cees: „Iedereen was ontred f derd, om ons heen heerste totale ravage. Daken waren gevlogen, bomen geknakte toen we woensdagmiddag' naar buiten kropen, rook je ongelooflijke stank. Het wa walm van een rottend eilan Alles wat eens groen was, u nu grijs of zwart." In de dagen die volgden, wi het echtpaar zo snel mogeli weg. Volgens hen vertrok o vrijdag al de eerste vlucht n Franse toeristen van Air Fra De eerste KLM-vlucht ging zondag. Margreet: „Cees' n der zat me terug op Schiphi steeds te knijpen, een heerl gevoel." ZWOLLE INGE VAN HUL BELASTING BELICHT Al weer vier jaar lang worden de parkeer- heffingen door de gemeenten in de vorm van een 'parkeerbelasting' geheven. Voor de gemeenten is deze heffing een welko me oplossing. De parkeerbelastingen stromen namelijk rechtstreeks in de ge meentekas in plaats van 's Rijks schat kist. Er zitten echter nogal wat haken en ogen aan het heffen van een belasting. Dit moet namelijk gebeuren volgens de re geltjes die voor belastingwetten gelden en die zijn eigenlijk helemaal niet ge schreven voor het heffen van een par keerbelasting. Zo is onlangs uit een rech terlijke uitspraak duidelijk geworden dat men, zonder een bon te krijgen, langer kan parkeren dan is toegestaan. Om de rechterlijke uitspraak te begrijpen is het belangrijk te weten hoe de par keerbelasting geheven wordt. Die heffing verloopt net als de loonbelasting en de BTW. Bij deze belastingen wordt aangifte gedaan door een aangiftebiljet in te stu ren en gelijk de belasting te betalen. Bij de parkeerbelasting komt er geen aangif tebiljet aan te pas. Door geld in een par- keermeter te werpen is meteen rechts geldig aangifte gedaan. De gulden is dus eigenlijk het aangiftebiljet. Wordt er niet betaald dan krijgt de 'over treder' een zogenoemde 'naheffingsaan slag': de parkeerbon. Wie het hier niet mee eens kan bezwaar maken bij de ge meentelijke dienst en de zaak desnoods voorleggen aan de belastingrechter. Dit laatste doet Arno van Weezep. Hij parkeert zijn beige Fiat Panda keurig in een parkeervak en betaalt voor drie kwartier parkeerbelasting bij een par- keermeter. Op de bewuste plek mag ech ter maar een half uur worden gepar keerd. Circa 37 minuten na aanvang van de parkeertijd komt er een parkeercon- troleur langs en hij die schrijft een bon uit (de naheffingsaanslag). Van Weezep is boos en legt de zaak voor aan de belas tingrechter. Deze haalt de Algemene Wet inzake Rijksbelastingen (AWR) erbij en komt tot de conclusie dat bon ongeldig is. Wat is er aan de hand? Van Weezep heeft weliswaar langer geparkeerd dan is toe gestaan, maar hij heeft wèl keurig de parkeerbelasting voor deze parkeertijd betaald. In de AWR staat dat een nahef fingsaanslag alleen kan worden opgelegd wanneer de belasting daadwerkelijk niet is betaald. Van Wezep heeft betaald, dus is de bon ongeldig. Een uitspraak die een streep haalt door het parkeerbeleid van vele steden, aan gezien iedereen nu kan parkeren zolang hij wil. De redenering van de belastingrechter heeft echter niet alleen voor de klassieke parkeermeter gevolgen, ook de moderne parkeerautomaten zijn nu niet veilig meer. De kaartjes die vaak uit zo'n auto maat komen moet men volgens voor schrift zichtbaar achter het voorruit leg gen. Ligt het daar niet omdat het bijvoor beeld is weggewaaid of door een andere reden niet op het dashboard ligt, dan kan toch geen parkeerbon worden uitge schreven. Men heeft namelijk betaald en door middel van het kaartje kan men dit aantonen. Volgens de rechter is het hier bij niet van belang dat dit kaartje ook wel van iemand anders geweest kan zijn. Het is nog de vraag hoe de rechter zal aankijken tegen de parkeerautomate die geen kaartje uitspuwen. Als men deze automaten niet binnen tien sec den na het inwerpen van het geld he nummer van het parkeervak intoetsi dan registreert de automaat dat erbf taald is. Het ingeworpen bedrag wordt echtei niet teruggegeven. De vraag is of ooi geen parkeerbon mag worden uitge schreven. Men heeft.immers daadwf lijk betaald, maar alleen de juiste hai ling niet binnen een bepaalde tijd ge daan waardoor het apparaat niets rej streert. Het lijkt mij redelijk dat er da leen een parkeerbon kan worden geg ven als duidelijk op de automaat aai geven staat dat men binnen tien sec den het juiste nummer moet intoets Beter lijkt mij echter dat het apparaa tien seconden het geld gewoon terug geeft. Dan weet iedereen dat er niet taald is. Voorlopig is de kans echten steeds groot dan vele parkeerbonnen door de rechter worden vernietigd.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2