De keeper is slim, de anderen zijn gek' rrasshoppers gaat voor de titel En opeens stond Frits Bleichrodt weer in de goal Sport Van der Poel twijfelt nog ec-toernooi hockey voor vrouwen naar Rotterdam IDERDAG 14 SEPTEMBER 1995 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-3564^3 Bleichrodt: „Niet omdat ik zo nodig moet, maar om de club te hel- ARCHIEFFOTO DICK HOCEWONING OEGSTGEEST GERT-JAN ONVLEE Hij had al eerder gezegd te zullen stop pen. Maar na afgelopen seizoen leek het toch echt afgelopen. Frits Bleichrodt had zijn laatste wedstrijd voor Oegstgeest één gespeeld. Het was mooi geweest, de zin om door te gaan ontbrak, andere sporten (tennis, vol leybal) lonkten voor de bijna 30-jarige doelman van Oegstgeest. Desondanks was Bleichrodt er afgelopen zaterdag tegen Naaldwijk (1-1) 'gewoon' weer bij. En staat hij zaterdag, uit tegen Flo- reant, opnieuw onder de lat. Bleichrodt erkent dat het 'vreemd is gelopen'. Tot vorige week woensdag was hij er nog altijd van overtuigd dat het hoofdstuk Oegstgeest afgesloten was. Een telefoontje van trainer Wim van Harskamp naar de net van vakan tie teruggekeerde Rijnsburger zorgde er die dag echter voor dat het boek weer opgengeslagen werd. Een trai ning en een gesprek op donderdag la ter was zijn rentree een feit. „Niet omdat ik nog zo nodig moet, maar om de club te helpen", stelt Bleichrodt, zelf duidelijk nog met de situatie verlegen. „De trainer en de spelersgroep hebben laten weten me er graag nog een jaar bij te hebben en ik heb me door hen over laten halen." Een terugkeer met een bijsmaakje, erkent Frits Bleichrodt onmiddellijk: „Want er waren een paar weken eerder andere afspraken gemaakt." Met Wil lem-Jan Bouwman, inderdaad. Bouw man had in de voorbereiding de twee strijd met Marcel Visser gewonnen en kreeg van trainer Van Harskamp de toezegging dat hij dit seizoen zou star ten als doelverdediger van de zaterdag derdeklasser. „En daar was ik best blij mee", vertelt Bouwman, die jaren meer recreatief op de voetbalvelden vertoefde, maar vorig seizoen door Van Harskamp als keeper van het tweede werd aangesteld. „Dus op het moment dat Frits liet weten dat hij zou stoppen, lagen er voor mij mogelijkhe den. En toen in de voorbereiding dui delijk werd dat ik wat beter in vorm was dan Marcel Visser, was die plek in het eerste voor mij." Twijfels Nee dus. Van Harskamp: „Het klopt dat die afspraken zijn gemaakt. Maar in de laatste weken van de oefenperio de kwamen er toch weer twijfels. Wil lem-Jan is het laatste jaar enorm voor uit gegaan, maar in de praktijk bleek gewoon dat hij het niveau nog niet he lemaal aankon. Vooral het leiding ge ven aan de verdediging was nog een stuk minder dan de jongens van Frits gewend waren. Zelf denk ik dat Wil lem-Jan nog een jaartje nodig heeft, dat hij er dan wel staat. Maar nu is het nog te vroeg. Dus heb ik de telefoon gepakt en Frits gevraagd of hij er toch nog een jaar aan vast wilde plakken." Daarmee Bleichrodt met een pro bleem opzadelend. De teruggekeerde keeper: „Wat ik ook zou doen, ik kon het nooit voor iedereen goed doen. Als ik nee zou zeggen, kon de club zich benadeeld voelen, als ik het wel zou doen, benadeelde ik de andere kee pers." Frits Bleichrodt moest er derhalve wel even over nadenken voordat hij zijn ja-woord gaf, en eigenlijk denkt de doelverdediger nog steeds na. „Is dat zo duidelijk? Ik ben inderdaad niet voor niets gestopt, hink nog op twee gedachten. Van Harskamp wil me er graag het hele jaar bijhouden en zelf heb ik die intentie absoluut niet. Ik heb echt het liefste dat Willem-Jan Bouwman in de loop van hét seizoen in het eerste terecht komt. En daar wil ik ook alles voor doen." Keeperstraining geven, bijvoorbeeld. Bleichrodt had zich daar vorig jaar al bereid toe getoond en zal dat dit sei zoen ook gaan doen. Waardoor Wil lem-Jan Bouwman ook door Bleichrodt getraind zal gaan worden. De 24-jarige ras-Oegstgeestenaar heeft daar geen moeite mee. „Ik heb geen problemen met Frits, natuurlijk niet. Ik vind wel dat de trainer deze zaak wat tactischer had kunnen oplossen, dat heb ik hem ook gezegd. Op donderdag horen dat je niet speelt en iemand an ders die net één training achter de rug heeft wel, dat is natuurlijk lullig, ook al heeft hij dan veel meer ervaring dan ik. Ik had graag de kans gekregen om in de competitie te bewijzen dat ik het niveau wel aankan. Nu druipt het ge brek aan vertrouwen er aan alle kanten af, dat is natuurlijk nooit leuk. Ik heb zaterdag ook geweigerd om op de bank te gaan zitten, dat vond ik echt te ver gaan. Ik heb lekker in twee gekeept en dat ging goed." Teleurstelling Bouwman heeft niet overwogen om de vereniging met een kwade kop de rug toe te keren. „Daar heb je alleen jezelf maar mee. En als je al vanaf je zesde lid bent van een vereniging, loop je ook niet zo snel weg." Een opstelling die door Van Hars kamp wordt gewaardeerd. Aan de an dere kant: „Teleurstellingen horen nu eenmaal bij de sport. En soms moet je als trainer beslissingen nemen die hard aankomen. Het is nu aan Willem- Jan om Frits uit het doel te spelen. Hoe lang dat duurt kun je natuurlijk nooit zeggen. Bij Ajax stond Van der Sar pr indertijd ook opeens en zat Menzo de finitief op de bank. Dat kan bij Oegst geest ook van de ene op de andere dag gebeuren." Bleichrodt: „Met dat verschil dan dat ik dan niet op de bank terecht körti. Daar ben ik natuurlijk niet voor terug gehaald." vrtijn Drijver, de 'Frans Hoek van het hockey rtijn Drijver was jarenlang de vaste keeper van hoc- hoofdklasser HGC. Hij bereikte Oranje niet omdat de imalige bondscoach Wim van Heumen het niet in J i zag zitten. Het weerhield de doelman er niet van om steeds verder te verdiepen in zijn vak, ook nadat zijn t eve loopbaan erop zat. De Oegstgeestenaar ging in de s ken kijken bij voetbalkeeper Frans Hoek, de goeroe r ballenvangend Nederland. Drijver was onder de in- k van Hoeks werkwijze en organiseert nu trainings- ïpen voor hockeykeepers uit het hele land. Hij leidt Ier de keepers van Jong Oranje op en werkt voor bijna nationale topteams. „Wij hockeykeepers zijn een volk, de anderen in het veld zijn gek en begrijpen er TGEEST ROB VAN DER ZANDEN KAPELLEN ANP lurlijk geldt het eeuwenou- 'ooroordeel over de keeper in hockeyland. De man of jifw onder de lat is een een een beetje gek. Drijver: tuurlijk. Er zit een steekje Is je ervoor kiest om in dat te gaan staan en de ballen een noodvaart op je af laat en." Ba ich heeft de 37-jarige ex-go- altijd gestreden tegen de i'. htofferrol van de doelman vrouw. „Ik wil de keeper zien als sluitpost of schiet- jf. Toen ik bij HGC speelde e ik er voor om tijdens een ling in het doel te gaan 8. n en iedereen lekker te laten een vanaf de rand van de el, want zo gaat het bij veel is. Ook nu nog. Het heeft zin. Het gaat namelijk in cey al lang niet meer om het Er wordt niet meer ge- Dten vanaf de cirkelrand. Te- woordig worden er alleen maar varianten bedacht, moet de keeper zich dus senioncentreren." rijver vond in zijn tijd al dat aiê neer was dan het balletje ipen („Al kreeg ik van een ling natuurlijk wel een rme kick"). Hij maakte van doelgebied een studiege- Bedacht speciale oefenin- en maakte wiskundige be- ïningen voor een zo efficiënt sa gelijk gebruik van het kee smateriaal. „Er is door de jaren veel ver anderd. En dan bedoel ik niet eens het niveau van de spelers en het tempo dat omhoog is ge gaan. In mijn tijd was de be scherming voor keepers nog van leer. Je was minder mobiel. Nu is het vooral licht schuim rubber wat je aan hebt. Vroeger was het bal stoppen, wegwer ken en dan positie kiezen. Die eerste stap is weggevallen bij het tegenwoordige foam-kee- ping. De bal wordt meteen ver werkt, het liefst parallel aan de achterlijn zodat er geen moge lijkheid is voor een rebound." Kampen Op de keeperskampen van Drij ver - enkele weken geleden ont ving hij vier dagen lang 44 jonge keepers uit heel Nederland bij HGC - wordt de hele dag gedis ciplineerd aan het vak gewerkt. „Er zijn meer keeperskampen in het land. En zonder te zeggen dat ik de wijsheid in pacht heb, durf ik te stellen dat ik de meest gespecialiseerde heb. Er wordt namelijk bij mij niets anders ge daan dan gewerkt aan de verbe tering van het keepen, op ande re kampen gaat men bijvoor beeld ook nog surfen en water skiën." Drijver doet ook spelletjes, maar met een specifiek doel. Hij laat. de hockeykeepers bijvoor beeld met hun beenbescher mers en klompen voetbaltennis spelen voor het balgevoel. En voor de doelen staan links en rechts rebound-borden opge steld voor het testen van de re flex. Drijver wordt op zijn trai ningen onder anderen geassis teerd door Guus Vogels, doel man van HGC en Jong Oranje. „Mijn assistenten vertellen exact hetzelfde verhaal als ik. De filosofie achter mijn trainin gen is altijd eender: je wordt een betere keeper, maar ook een uitgebalanceerder mens. Dat klinkt hoogdravend en je moet het niet overdrijven, maar de mentale begeleiding is in mijn opleidingen enorm be langrijk." „Ik probeer met de keepers een band te kweken. Wij zijn slim en al die teamgenoten zijn gekken, te stom om er iets van snappen. De keeper heeft niks aan die nerts die in een wed strijd twee keer bravo roepen bij een redding van jou, maar ver zuimen in te grijpen. En als de bal bij de derde reboud hangt zeggen ze 'Jezus, nou gaat-ie er toch nog in, kon je die bal niet pakken? Wij keepers zijn de besten, altijd een stap verder in de wedstrijd, want we staan er alleen voor als die bal komt. Dat gevoel van superioriteit probeer ik voortdurend over te bren gen." Ajax „De keeper moet niet alleen technisch en taktisch leren, ook psychologisch. Ik heb bij Ajax gekeken, daar werkt men voor elke voetballer met TIPS, dat staat voor techniek, intelligen tie, persoonlijkheid en snelheid. Die persoonlijkheid heb je of niet, maar je kunt ook aan dat gedeelte schaven. Ik leer dat in sport eigenlijk maar een ding echt telt: eerlijkheid tegenover jezelf. Geen dingen eisen waar van je weet dat je ze niet aan kunt. Een avondje doorzakken? Okay, maar wees dan eerlijk en probeer niet te gaan keepen en ballen te stoppen de volgende dag. Ken je zelf en je grenzen. En waar ik ook zo'n hekel aan heb is om later met je kleinkin deren op de sofa te gaan zitten en te zeggen dat opa de Olym Martijn Drijver (rechts) doceert. „Een schot vanaf rand cirkel komt steeds minder voor." pische Spelen had gehaald 'als' dit en 'als' dat. Ik heb destijds mijn studie verwaarloosd om naar de Spelen te kunnen, ik gaf alles, maar haalde het niet. Daar moet ik niet over zeuren, want ik heb keuzes gemaakt waar ik achter stond en sta. Ik hou mijn leerlingen voor om beter met hun studie om te gaan, waar door ze een betere maatschap pelijke positie krijgen." Drijvers keeperstrainingen vinden steeds gretiger aftrek. Zelfs in Spanje en Ierland wil men nu van zijn know how pro fiteren en zelf heeft hij de bon den in Pakistan en Maleisië aangeschreven. „Ons land heeft een naam op hockeygebied en we hebben altijd goede keepers gehad. Sikking, Hermans, Lei stra en nu Jansen. Keepers met talent en uitstraling. Waarom? Ik denk omdat wij altijd verder denken dan alleen maar die bal tegenhouden. Wij spelen mee in een wedstrijd. In andere landen zie ik al te vaak dat keepers een schietschijf zijn." Persoonlijkheid „Bovendien hebben we best goede docenten. Ik doe het nu heel intensief, maar ook Harry Delmee en Carel van der Staak leiden keepers op. Delmee werkte met Frank Leistra en nu met de nationale doelman Ro nald Jansen. Ik ben niet zo ge charmeerd van de grote mond van Jansen, maar hij heeft dus FOTO HENK BOUWMAN wel persoonlijkheid en laat het zien. Op de laatste WK in Syd ney kreeg hij tot aan de finale slechts vijf ballen te verwerken, maar in de eindstrijd stond hij fantastisch te keepen tegen Pakistan. Dat is klasse. Maar als ik het heb over een keeper met persoonlijkheid dan bedoel ik vooral Guus Vogels van HGC, die ik begeleid. Die mag tien strepen onder die P zetten. Hij zal Jansen na Atlanta '96 ver dringen." Adri van der Poel weet nog niet of hij volgende week start in de WK Mountainbike in het Duitèe plaatsje Kirchzarten. De KNWU heeft hem wel ingeschreven. De 36-jarige beroepsrenner vfndt echter dat hij een te grote con ditionele achterstand heeft op gelopen nadat hij vorige maand ernstig geblesseerd raakte tij dens de Tour de France voor mountainbikers. Het wegseizoen - behoudens enkele Belgische kermiskoersen - is wat hem betreft voorbij. De semi-klassieker Parijs-Brussel, die vandaag plaats heeft, en de wereldbekerwedstrijd Parijs- Tours volgende maand, die hij acht jaar geleden won, laat hij schieten. „De tijd was te kort. Zeker voor Parijs-Brussel. En het is tegen mijn natuur wel te starten in de wetenschap dat ik het einde toch niet haal", liet hij gisteren weten. „Of ik deelneem aan de wereldkampioenschap pen mountainbike beslis ik vrij dag of zaterdag. Ik wacht eerst ook nog de uitslag van een bloedonderzoek af. Van der Poel, bezig aan zijn vijftiende seizoen als professio nal, had gehoopt zich dit jaar als mountainbiker te verzekeren van een startbewijs voor de Olympische Spelen in Atlanta. Hij kende alleen tegenslagen, mede veroorzaakt door een ver velende rugblessure. „Daardoor heb ik nauwelijks aan wereldbe ker-wedstrijden kunnen deelne men", verklaart de voormalige winnaar van de Ronde van Vlaanderen. „De kans me <e kwalificeren voor de Olympi sche Spelen is echter nog lang niet verkeken indien ik het WK inderdaad moet missen. Ik denk ook niet dat ik al in staat ben een prestatie van formaat neer te zetten in Duitsland." Van der Poel maakte vorige maand tijdens de door Bart Brentjens gewonnen Tour de France voor mountainbikers een lelijke smak. Als hij geen helm had gedragen, waren vol gens Van der Poel de gevolgen niet te overzien geweest. Nu bleef de „schade" beperkt tot kneuzingen aan schouder, ar men en knieën, een geschon den aangezicht en gaten in zijn knieën. CETBALMEDEWERKER lasketballende vrouwen van i/Grasshoppers kunnen twelijks wachten op de com- itiestart. Het nieuwe seizoen igt hen namelijk niet alleen niewe coach - Martin Hoek- vervangt Lace Strong - ir ook een andere instelling, ir tot nog toe een plaats in bovenste regionen voldeed, de doelen dit jaar scherper :eld. Het winnen van het pioenschap van Nederland van de Final Four staat na- jüjk op het verlanglijstje van •atwijksen. 'eer dan in vorige jaren lijkt er op dat aan deze doelstel len voldaan kan worden. De -ctie van vorig jaar is immers louden en daaraan is Esther den Bosch toegevoegd. Ook terugkeer van Margreet Vis- i' er op het oude nest leek ze- maar vooralsnog kan zij de 'tivatie niet opbrengen om e keer per week heen en weer reizen vanuit Haaksbergen, sondanks lijkt het optimisme Hoekstra niet onterecht, asshoppers is dit jaar sterker n ooit en de concurrentie wat - nder, zodat een kampioens- st in mei niet uitgesloten >et worden. Ook het tweede team van Grasshoppers acteert dit jaar op nationaal niveau. De vorig jaar met het rayonkampioenschap veroverde plek in de eerste divi sie zal op twee manieren ge bruikt worden. De jonge talen ten. zullen hierin worden 'ge bracht zodat ze niet de grote stap van jeugd naar eredivisie hoeven te maken. Bovendien geeft het routiniers als Allers en Weeda de kans op niveau te blijven spelen als ze de eredivi sie vaarwel willen zeggen. Het verlies van de plek in de eredivi sie voor meisjes junioren doet de Katwijkse vereniging dan ook weinig. BV Lisse heeft de lat een stuk minder hoog gelegd dan haar Katwijkse concurrent. Net als vorig jaar staat de sfeer en niet zozeer de prestatie bovenaan bij deze eredivisieploeg. Esther van den Bosch vertrok boven dien zoals gezegd naar Grasshoppers, zodat de laatste echte topper uit Lisse verdwe nen is. Ook coach Dejan Vlasic vertrok richting Katwijk om de mannen afdeling van die club te gaan leiden. Zijn opvolger is Willem Brandenhorst. Hij heeft de moeilijke taak om ondanks de wellicht minder wordende resultaten de zo gewenste goe de sfeer te kunnen handhaven. In de promotiedivisie moet BV Leiderdorp in staat worden geacht in de subtop mee te draaien. Het team dat vorig jaar tweede werd in de eerste divisie bleef intact en werd daarnaast versterkt vanuit de jeugd en met schutter Caroline van der Salm. Coach is Joris Zandbergen, die na enkele jaren junioren nu het seniorenteam onder zijn hoede krijgt. Carl Marijt neemt het ju niorenteam dat vorig jaar twee de van Nederland werd over. Mannen Ton Kallenberg zei vorig jaar aan het begin van een leerpro ces te staan met BS Leiden. Dit jaar wil hij de vruchten gaan plukken van die aanpak. Om dit mogelijk te maken is de organi satie uitgebreid en heeft een sponsor zijn naam aan het team verbonden. Ton van Bemme- len/Leiden is bezig de stap naar de eredivisie mogelijk te gaan maken. Om deze ambitie in de pro motiedivisie duidelijk te kunnen maken, is de selectie van Leiden dan ook veel breder dan in voorgaande jaren. Nieuwko mers zijn Assaf Senft en Gordon McDonald op de guard-positie en Carsten Hof en Martijn Kets op de center-plek. Erik van der Maas en Diederik Hofstede ke ren daarnaast terug bij Leiden. Belangrijkste slachtoffer van de prestatiedrang van de club is Erik-Paul van Weeren. Hij zal wellicht in het tweede team van Leiden uitkomen. MSV MSV speelde vorig jaar evenals Leiden in de middenmoot van de promotiedivisie. Speler- /coach Rick Driessen - Tree Marrionneaux vertrok - zal een knappe prestatie moeten leve ren om dat wederom voor el kaar te krijgen. Zowel Ronald van Velzen (naar Goba) als Ste ve Dogo (naar Amstelveen) ver lieten immers de club. De aan vulling vanuit de jeugd lijkt daar vooralsnog niet tegenop te we gen. Aan het teamspel van MSV ontbrak vorig jaar echter nogal het één en ander, zodat angst voor degradatie ook weer niet nodig lijkt als dit iets verbetert. De mannen van BV Lisse mis ten vorig jaar op een haar na de promotie en zullen hét dit jaar daarom wederom in de eerste divisie moeten proberen. Dit zal gebeuren zonder Oscar Taal en Peter ter Haak. Beide ex-BS Lei den spelers vertrokken uit het team en zijn vervangen door jeugdspelers. Lawrence McGray blijft evenals vorig jaar de coach. ROTTERDAM GPD De Rotterdamse club dankt de toewijzing aan de nationale bekertitel die de vrouwen in ju ni ten koste van Den Bosch be haalden. Ook het feil dat I IC Rotterdam over drie kunstgras velden beschikt, speelde een belangrijke rol. Het toernooi van de man nen vindt plaats bij IIDM in Den Haag. Hockeyclub Rotterdam is door de internationale hockeyfedera- tie aangewezen om met Pasen 1996 het EC-toernooi bekerwin naars (vrouwen) te organiseren. Het is de eerste keer dat in de Maasstad een hockeytoernooi op Europees niveau wordt ge houden. Esther van den Bosch, dit jaar op jacht naar de titel met Grasshoppers. ARCHIEFFOTO HOLVAST/MARK LAMERS icuii(li;iJ I V Het flexibele woonsysteem Het flexibele woonsysteem a leiden. Breeslraal 85 lel 071-13049 Eigen parkeergelegenheid Bereikbaar

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25