Ajax slaat aanval op troon af liggii iSBSSS H8 )ortmund en Blackburn missen de vorm Mare Overmars:Inpakken en snel wegwezen Sport ri Litmanen: 'Op deze i ïanier winnen is on-Ajax' Koeman speelt tegen een echte kroegbaas B WMWÊ0 tsemis mm chef willem spierdijk, 071-356464, plv -chef rob onderwater. 071 -356463 jampras verslaat Agassi opnieuw «•MONTDrie dagen na de finale van het US Open heeft de jjnérikaan Pete Sampras zijn landgenoot André Agassi opnieuw jrslagen. In een partij over één set te Rosemont, Illinois, won t nummer twee van de wereld met 6-3. De wedstrijd was een fcderdeel van een benefietgala van de aids-stichting van de (bpzanger Elton John. De nettowinst bedroeg 350.000 gulden, tadere medewerkers waren de tennislegende Martina Navrati- La en de Spaanse Arantxa Sanchez. Elton John was gastheer jaast Billie Jean King, ook al een legendarische figuur uit het basketballers NBA accepteren CAO p - De basketballers van de Amerikaanse profcompetitie j jBA hebben gisteren ingestemd met de nieuwe arbeidsovereen- pmst met de NBA-organisatie. De spelers zaten sinds 1 juli zon- r contract. De nieuwe overeenkomst heeft een looptijd van jjaar. Alleen de eigenaren van de teams moeten zich nog uit- preken over de arbeidsovereenkomst. De verwachting is dat ze Jet eerder dan morgen een beslissing nemen. In tegenstelling htde professionele ijshockeyers en honkballers, waar de com- fetitie veel later begon door het onbreken van een akkoord tus- [n spelers en eigenaren, is bij de basketballers geen vertraging verwachten. Op 6 oktober beginnen de clubs met hun trai- 'campen. De competitie start op 3 november. |apanse motorcoureur overleden De Japanse motorcoureur Yasutomo Nagai is in Assen berieden aan de verwondingen die hij afgelopen zondag tijdens &ces in de Drentse hoofdstad had opgelopen. De 29-jarige Ya- fcaha-coureur kwam ten val toen hij slipte over een plas olie tij- fens een race voor het WK-Superbike. De rondtollende machine lof de Japanner aan het hoofd. Hij liep daarbij ernstig hersen- fetsel op en belandde in een coma. Zonder bij bewustzijn te zijn Uveest overleed hij. Nagai nam sinds 1986 deel aan motorra- fes. In 1994 won hij onder meer de roemruchte 24 uursrace van t Mans. In de stand om de wereldtitel Superbike nam hij de «erde plaats in met 188 punten. Jbanese voetballer doodgestoken De Albanese voetballer Afrim Veliu is in de nacht van jnsdag op woensdag in Fieri, in het zuidelijk gedeelte van Alba nië, vermoord. De 24-jarige verdediger van eerste-divisieclub lolonia Fieri kreeg in een bar ruzie met een kelner. Deze trok n mes en verwondde daarmee zijn opponent dusdanig dat hij Irerleed. De verdachte is op de vlucht geslagen en is sindsdien joorloos. Romario lijdt aan stress Janeiro Romario lijdt aan stress. De Braziliaanse topvoet- ler kreeg gisteren toestemming het ziekenhuis te verlaten om :h weer bij zijn ploeg te voegen die voor de Zuidamerikaanse iper Cup tegen Velez Sarsfield speelt. Persoonlijk problemen andere zorgen leidden dinsdag tot een flauwte van de oud- "er tijdens de training van zijn club Flamengo. In bewustelo- toestand belandde hij in het hospitaal. Romario gaf tegenover artsen toe dat hij een dieet had gevolgd om zijn zwaarlijvig- Jeid te bestrijden. Amsterdammers winnen van Real Madrid 'met een gevoel van schuld' Ajax gaat gewoon verder met winnen. Maar voor het eerst had de zege iets oneigens. Zoals er de hele week al een onnatuurlijke sfeer rond de kampioen van Europa had gehangen. Real Madrid was gisteravond de heerser, Ajax kreeg de vreemde rol van verdrukte. Maar de titel verdediger verwerkte alle aanslagen op de geest en heeft de knap geregisseerde aanval op de troon door de 'Koninklijke' Real uit Madrid met een fantasie-elftal afge slagen. Ajax won gisteren weer (1-0), maar daar was niets gewoons aan. Het was een buitengewone prestatie. iïerdam deed wat vreemd aan, Jari - nanen in het shirt met rug- mmer 4. De Ajax-topscorer lens de vorige editie van de ampions League was gister- >nd door trainer Louis van al in een defensief keurslijf >erst. „Als de trainer dat van vraagt, doe ik dat", stelde manen nuchter. „Het enige schil is dat ik op die plek er verdedigend moet den- Is een kwestie van wennen, omschakelen. Als je me daar twee jaar laat spelen, weet ik niet meer beter." Minder luchtig beschouwde de 24-jarige Fin het vertoonde spel van Ajax tegen de Konink lijke uit Madrid. „Tuurlijk moet je blij zijn als je met matig voet bal toch wint van een topclub als Real", aldus Litmanen. „Maar ik vind het zo 'on-Ajax'. Wij zijn het aan onze stand ver plicht-om drie punten te pakken met mooi voetbal." amsterdam ype minkema gpd-verslaggever Eén voor één sprongen ze een gat in de lucht. Ajax haalde het laatste fluitsignaal van de eerste Champions League-wedstrijd met een 'onmogelijk' elftal. Van der Sar stond heel normaal in het doel, Reiziger, Frank de Boer, Litmanen ('op vier') en Bogarde achterin; Finidi George rechtshalf, Tuhuteru en Da vids op het middenveld, Wooter, Musampa en Overmars voorin. De vedetten op vreemde plaatsen, twee tieners en debu tanten, een voetballer (Ignacio Tuhuteru) die te licht was voor RBC en De Graafschap en toch stond die uitslag te stralen op het scorebord: 1-0. Gevoel van schuld Later pas kwam het gevoel van schuld. Ajax had gewonnen, dat wel. Maar niet met het bekende Ajax-spel. En daar schaamden ze zich een beetje voor. Adel verplicht. De winnaar van de Champions League moet oog verblindend zijn, als de cup zelf. Maar was er dan helemaal niets gebeurd in de voorbije dagen? Wat kon er worden verwacht van een elftal dat gevoed moet worden door automatismen, door het systeem? De kampioen van Europa legde zichzelf bijna onmogelijke eisen op. Ajax wil zelfs de Zuidpool oversteken in een korte broek. Dapper, niet realistisch. De zege van gister avond, hoe moeizaam, mis schien zelfs onverdiend ook, verdient een plaatsje in de ge schiedenisboekjes. Niet door de wedstrijd, want die was ronduit slecht. Maar dat was precies het verhaal van de laatste vier da gen. Alles ging mis wat er mis kon gaan. Het ongeluk van Klui- vert, de dood van Finidi's broer, de plotselinge vormval van de steunpilaren Davids en Ronald de Boer, de twijfels bij Jari Lit manen bij het shirt met rug nummer vier. Alles zat tegen. Maar één ding bleef in alle slechte zaken hetzelfde: Ajax won gewoon. Alsof dat tegen Real Madrid geen verdienste was. Ze hadden natuurlijk wel ge lijk, de Ajacieden. Het systeem, toverformule voor succes, klop te niet meer. Te veel spelers stonden op andere plaatsen. En hadden prompt moeite met hun nieuwe, specifieke taak binnen het elftal. Jari Litmanen mocht zich gaan inleven in de positie nummer vier, vlak voor de verdediging. Hij had er moeite mee. De Fin was in de jaren letterlijk en figuurlijk ge hecht geraakt aan nummer tien. Opvallend: Louis van Gaal, de man van het systeem, de trainer van de dubbele bezetting, oe- fenmeester van de multifunc tionele voetballer. Hij moest een half elftal omzetten om in ieder geval nog een 'voetballen de as' in zijn elftal te monteren. Omdat door uiteenlopende redenen er twee spelers niet beschikbaar waren: Danny Blind en Patrick Kluivert. Vorig seizoen was dat bijna ondenk baar. Het was ook de kracht van Ajax en Van Gaal. Het maakte niet uit wie er geschorst of ge kwetst was. De vervanger was bijna een voetballende kloon. Maar tussen 'Wenen' en 'Am sterdam' vertrokken Van den Brom, Van Vossen, Seedorf en stopte Rijkaard. Nu nog zijn alle posities bij Ajax dubbel bezet. Op papier. De wedstrijd van gis teravond was de praktijk. Daarom is de 1-0 van gister avond toch een plaatsje waard in het Ajax-jaarboek. Omdat een geestelijk en fysiek bedreigd elftal het zonder de veilige om geving van het systeem, op ei gen kracht heeft geklaard. En dat tegen een club die toch een betere indruk achterliet dan het geroemde Barcelona. Veldheer 'We willen Europa terugverove- ren', had veldheer Valdano aan gekondigd. Amsterdam kreeg gisteravond de primeur. Ajax, de verdediger van de cup, schrok even. Want wat de Am sterdammers ook wilden, pro beerden, Real regelde het alle maal. Bijna allemaal. In de veer tiende minuut begon Mare Overmars aan een actie waar van ook hij de afloop of zelfs de Ferencvaros eerste leider in poule Ajax zurich anp/rtr Verrassend genoeg is Ferenc varos de eerste koploper in groep D van de Champions League, waarin ook Ajax uit komt. De Hongaren versloe gen in Zurich Grasshoppers met 3-0. De doelpunten vie len allemaal in de tweede helft. Kristan Lisztes opende in de 61e minuut de score.' Otto Vincze diende met twee treffers - in de 81e en 90e mi nuut - de genadeklap toe aan de Zwitsers. Mats Gren was indirect verantwoordelijk voor de de ceptie bij de thuisploeg. De Zweedse aanvoerder van Grasshoppers kreeg in de 33e minuut de rode kaart (na twee keer geel) van scheids rechter Pedersen uit Noor wegen. Lange tijd hielden de Zwitsers het uit tegen de nu merieke meerderheid, maar in de 61e minuut sloeg Fe rencvaros dan toch nog toe. Vooraf hoopte de Hongaarse vedette Lisztes, die verant woordelijk was voor de ope ningstreffer, blij te zijn met een gelijkspel. Hij kreeg meer. Over twee weken neemt zijn team het voor de eigen fanatieke aanhang in Boedapest op tegen Ajax. Finidi George mist duel tegen Go Ahead Eagles amsterdam gpd Edgar Davids slalomt langs de Spanjaard Sanchis. bedoeling niet kende. De kleine aanvaller dook met de bal aan de voet naar binnen. En toen? De twijfel lag in het moment van stilstand. Niemand had de schuiver verwacht. En niemand durfde de precisie te voorspel len. Ook Overmars niet, die te verrast was om jubelend weg te rennen. Het was een moment, zoals Ajax het van bevliegingen en toevalligheden moest hebben. Het was een vreemd gezicht. De uitvinder van het rondspelen kon alleen maar rondlopen; achter de bal aan. Er zat geen rust in het spel. „Zo zie je maar hoe belangrijk Blind is voor ons", zei Van Gaal later. De aanvoerder was geschorst. Er was slechts gespeelde kalmte, bij Frank de Boer met name. De aanvoerder stapte als winnaar van het bloedstollende spelletje bluf van het veld. Hij sprak na afloop eerlijk van een slechte wedstrijd van zijn kant. Coach Louis van Gaal: „Slecht? Hij was formidabel." Op zijn beurt was de technisch directeur ook weer eerlijk toen hij zei dat Ajax 'slecht, eigenlijk heel slecht' heeft gespeeld. Zwakte Het excuus lag voor de hand. Het ongeluk van Kluivert, de dood van de broer van Finidi. De aanslag op het gemoed. De technisch directeur wilde daar niet aan. „Ik denk niet dat het daar aan lag. Waar dan wel, weet ik eigenlijk niet. Maar het waren juist de spelers die nor maal de basis vormen van het elftal die er niet waren." Namen hoefde hij niet te noemen. Ro nald de Boer, Kanu en Davids hadden hun zwakte voldoende gedemonstreerd. Real was op zoek naar zijn troon. De uitdager had Ajax één helft opgejaagd, maar liep na rust toch langzaam leeg. Er was geen kracht meer voor de harde klap. Zamorano kreeg nog een kopkans, meer niet. Ajax groei de in de tweede helft met elf uiteengedreven spelers naar een onvermoed collectief. Het niveau van de houder van de Europacup werd geen moment benaderd. Maar het bleek goed genoeg voor de eerste grote stap naar de kwartfinales. Ajax - Real Madrid 1-0 (1-0). 14. Over mars 1-0. Scheidsrechter: Ceccarini (Ita). Toeschouwers: 40.000. Gele kaart: Wooter (Ajax), Zamorano (Real Ma drid). Ajax: Van der Sar; Reiziger, Frank de Boer, Litmanen en Bogarde; Ronald de Boer (87. Tuhuteru), Reuser (46. Wooter) en Davids; Finidi, Kanu (69. Musampa) en Overmars. Real Madrid: Buyo; Chendo, Sanchis, Hierro en Lasa; Luis Enrique. Redon- do, Sandro (54. Rincon) en Amavisca (69. Michel); Raul en Zamorano Finidi George vertrekt vandaag naar huis. De Nigeriaanse aan valler van Ajax verloor afgelo pen weekeinde zijn broer, maar verkoos tot en met gisteravond bij de ploeg te blijven voor de wedstrijd tegen Real Madrid. Hij zal zich vandaag bij zijn familie voegen. De jonge Igenewari George werd het afgelopen weekeinde na rellen rond een voetbalwed strijd getroffen door een ver dwaalde politiekogel. Ondanks alle emoties speelde Finidi toch. „Ik moet hem een groot com pliment maken", zei coach Loijis van Gaal later. „Zeker ge zien de omstandigheden speel de hij een fantastische wed strijd." Finidi zal in de komende wedstrijd, uit tegen Go Ahead Eagles, waarschijnlijk worden vervangen door de jonge Nor- din Wooter, die gisteravond al inviel. Wanneer de aanvaller te rugkeert is niet bekend. msterdam gpd rutaler dan brutaal keken vee glimoogjes na afloop van ijax-Real Madrid de wijde we id in. „Als je me een beetje ent", sprak een 19-jarige jon en uit Almere „dan weet je dat een actie maak, zodra ilc één egen één kom te staan." Dat zijn directe tegenstander ijf jaar ouder was, Lasa heette n bijna tweehonderd wedstrij den in de Spaanse Primera Di vision achter zijn naam heeft staan, deerde hem kennelijk weinig. Nordin Wooter, gister avond zelfbewust debuterend op het hoogste Europese podi um, maalt niet om reputaties. Acties maken, dat is wat hij wil. Wooter sprak van een droom die was uitgekomen, zeker na dat halverwege de tweede helft zijn voetbalmaatje Kiki Musampa een Europees de buut werd gegund. „Maar ik heb niet echt het gevoel dat ik heb kunnen laten zien, wat ik in me heb", relativeerde de kleine, gedrongen aanvaller la ter. „Ik krijg weinig kansjes, daji wil je het maximale uit je zelf halen. Zeker als je moet concurreren met een rechts buiten als Finidi. Voorlopig zal ik me moeten concentreren op invalbeurtjes. Maar dit pakt niemand me meer af." Frank de Boer had even tijd nodig om te wennen aan de nieuwe rolverdeling in de Ajax- defensie. Waar normaliter Dan ny Blind als slot op de deur fungeert, was de gecontroleerd spelende De Boer ditmaal de sleutelbewaarder achterin. „Door af en toe te kappen en te draaien probeerde ik wat rust te creeeren, maar zonder Blind in mijn rug brengt dat grotere risico's met zich mee. Maar ik vind dat Jari het prima heeft gedaan. We hebben zelfs te weinig gebruik van hem ge maakt, zeker in de eerste helft, we hadden hem veel meer moeten inspelen. Litmanen had de ruimte, daar had hij door de andere verdedigers meer ingestuurd moeten wor den." Veel meer analytische be schouwingen vielen er niet op te tekenenen uit Amsterdamse monden. Dat Ajax beter kan dan tegen Real Madrid ten toon werd gespreid, daar was iedereen het over eens. Dat er desondanks drie punten kon den worden bijgeschreven, te kent de groeiende volwassen heid van de selectie, vond ook matchwinnaar Mare Overmars. „Maar verder kun je deze wed strijd eigenlijk in een zinnetje afdoen: inpakken en snel weg wezen." >rtmund/blackburn de competitie hebben Borus- i Dortmund en Blackburn Ro- rs hun koppositie van vorig ir nog riiet weten waar te ma in. Vooralsnog ontbreekt de rm. Dat bleek ook gisteren tij- ns het eerste duel in de lampions League. De kam- )enen van Duitsland en Enge- id verloren beide hun thuis- idstrijd. Borussia Dortmund moest in oep C zijn meerdere erkennen Juventus: 1-3. Blackburn Ro- irs blameerde zich in groep B gen Spartak Moskou: 0-1. eran bezorgde de Russen in i 41e minuut de zege. In groep A won Dynamo Kiev n het Griekse Panathinaikos et 1-0. In de 61e minuut aakte Kosovsky voor 85.000 eschouwers de enige treffer, wallende afwezige bij de Oek- ïnse club was aanvaller Leo- inko. Hij kreeg van de clublei- ng een schorsing van twee ar opgelegd. De reden? Kos- vsky is te zwaar. Hij zou na een essure te weinig moeite heb- £n gedaan terug te komen op zwicht. De andere twee ploe- •n in groep A, Nantes en Por- i deelden de punten. In Nan- s bleef het voor 25.000 toe schouwers 0-0. Legia Warschau versloeg in groep B in het duel der debu tanten Rosenborg uit Noorwe gen. De Polen wonnen met 3-1. Het duel werd pas in de tweede helft een wedstrijd. In de 63e minuut opende Jakobsen van Rosenborg de score. Een mi nuut later maakte vedette Pisz 1-1, waarna Staniek in de 69e minuut de Polen aan een voor sprong hielp. Pisz velde met zijn tweede en Legia's derde doel punt het vonnis over de Noren. Vooraf had trainer Eggen van Rosenborg zijn manschappen nog zo gewaarschuwd voor Pisz. „Die man schiet als een kanon." Herhaling Het duel Borussia Dortmund - Juventus was een strijd tussen de op voorhand twee sterkste ploegen in groep C. Bovendien was het een herhaling van de halve finale vorig jaar in de UEFA-beker. Ook toen toonden de Italianen zich de betere ploeg. De „Oude Dame" raakte gisteren niet in paniek na de snelle treffer (36 seconden) van ex-speler van Juventus, Möller. Met aanvallend combinatiespel drukten de gasten de thuisploeg in de verdediging. Na twaalf mi nuten had het offensief succes. Padovario kopte een voorzet van Del Piero keurig in. Borussia werd bij vlagen weg gespeeld door Juventus dat zon der de geschorsten Vialli en Ra- vanelli en de geblesseerden Vierchowod en Lombardo aan trad. In de 37e minuut profi teerde de 20-jarige Del Piero van een verdedigingsfoutje en passeerde met een effectvol schot doelman Klos, die te ver voor zijn doel stond: 1-2. Na rust probeerde Dortmund-trai ner met de inbreng van de Uruguyaan Sosa in aanvallend opzicht meer kansen af te dwin gen. Kansen kregen de Duitsers volop, maar Herrlich en Möller misten. Dat deed Conté in de 69e minuut niet. Hij besliste met zijn kopbal het duel: 1-3. Rangers Steaua Boekarest en Glasgow Rangers worden in de sterk be zette groep C weinig kansen toegedicht. Hun onderlinge du el eindigde in een minieme overwinning voor de Roeme nen: 1-0. In de 84e minuut scoorde Prodan. Toen speelde beide ploegen al met een man minder, want in de 76e minuut stuurde de Franse scheidsrech ter Sars de Roemeen Militaru en de Schot McLaren van het veld. Mike Mewell (rechts) wint namens Blackburn een kopduel, maar de Engelse kampioen verloor van Spartak Moskou. FOTO EPA riga marcel van der kraan gpd-verslaggever In het staatje aan de Baltische zee, waar Feyenoord vanavond aan een nieuw avontuur in het Europa Cup Il-toernooi begint, wacht Ronald Koeman op inter nationaal niveau een nieuwe er varing. De libero van Feyenoord kwam in de voorbije jaren, voornamelijk in de Champions League, alle sterren van Europa tegen. In Letland mag hij de strijd aanbinden met Ainars Li- nards, een kroegbaas die voor de lol nog een balletje trapt bij FC Dag Liepaja. Ainars Linards geniet grote bekendheid omdat hij in de badplaats Liepaja de 'Jack Da niels Bar' bezit, een horeca-eta- blissement waar iedere inwoner van Letland met een paar dol lars op zak zich graag laat zien. De spits, die nog een blauwe maandag in de Zweedse com petitie uitkwam, gaf zelfs zijn interlandcarrière op omdat hij het te druk had achter de tap kast. Uitstapje Veel zorgen lijkt Ronald Koe man zich met Feyenoord dus niet te hoeven maken. Voor de geboren Groninger'is het be zoek aan de havenstad Riga, waar Dag Liepaja op last van de UEFA zijn thuiswedstrijd moet afwerken, een verplicht uitstap je. Andersom liggen ook de Let ten niet wakker van de komst van Feyenoord. Voetbal komt als sport in de voormalige Sov jetrepubliek pas op de derde plaats. Basketbal en volleybal houden het grote publiek pas echt bezig. Als er vanavond 2500 toe schouwers in het stadion van Riga zitten, knijpt de thuisclub zijn handen dicht. Het Europa Cup-toernooi is voor de meeste inwoners van Letland, en zeker voor de fans van Dag Liepaja. een beetje de 'ver-van-mijn- bed-show'. Omdat het duel niet in Liepaja, waar het stadion niet aan de UEFA-eisen voldoet, wordt gespeeld moeten de Letse supporters ruim 200 .kilometer per trein afleggen voordat zij in Riga zijn. Bombarie In de media heeft ook niemand kaas gegeten van het internatio nale voetbal. De 'vedetten' van Feyenoord worden met veel bombarie aangekondigd: 'Rol and Cooman, Orlando Trasful, Ed de Guit, de Braziliaan Glav- kio, Repie Blinder en Ulrih van Gosbel'. Zo werden de gevaar lijkste Feyenoorders genoemd. En ach, dat 'Robert Vichi' (Wit- schge) geschorst is wist natuur lijk ook geen mens. Statig hotel Feyenoord heeft niets te klagen waar het om de accommodatie gaat. De selectie verblijft in een statig hotel met marmeren vloc ren, luxe kamers en bewakers aan de deur. In het hotel willen de spelers zich na de wedstrijd ook liever douchen, omdat het stadion nog uit de tijd van Len in is. Feyenoord liet de tegenstan der voor de zekerheid nog bekij ken, maar kwam al gauw tot de ontdekking dal hel een 'eitje' had geloot. Trainer Geert Meijer zag in negentig minuten com petitievoetbal één gevaarlijke actie. „Dat was een corner. Ver der deed de ploeg nauwelijks iets. Dag Liepaja heeft ook met heel veel geluk de eerste ronde van het Europa Cup Il-toernooi gehaald. De bekerfinale van Let land verloor Liepaja, maar om dat de finale tegen de kampioen was, mocht Liepaja verder. In de voorronde van het Europa Cup-toernooi verloor de ploeg opnieuw. Omdat de tegenstan der een geschorste speler had ingezet, mocht Liepaja wéér doorgaan."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23