Vliko wil eges niet De verslaving van twee radiofanaten betalen Wanbeleid Verto-bestuur zaak Ondernemingskamer ^sintratuin Leiden Regio Warmond komt op digitale kaart Bank neemt woning in gebruik Bessen bij bosjes LDERDAG 14 SEPTEMBER 1995 WARMOND Warmond geeft 23.500 gulden uit voor de ontwikkeling van een grootschalige digitale kaart van de gemeente. Het bijhou den van de kaart gaat jaarlijks nog eens 2500 gulden kosten. De kaart is een hulpmiddel voor de gemeente, met name bij het maken van bestemmingsplan nen. Verder is de kaart van groot belang voor het energie- en waterleidingbedrijf en het kadaster. Warmond staat straks op een grootschalige topgrafische digi tale kaart die geheel Nederland zal bestrijken. Op de kaart zijn gebouwen, wegen en paden, spoorwegen en dijken, water, terreinafscheidingen en derge lijke zeer nauwkeurig afgebeeld. Op dit moment beschikt War mond niet over hele goede kaarten. Dat betekent dat bij een wegreconstructie of bij het aanpassen van een bestem mingsplan vaak eerst metingen moeten worden verricht. Actue le informatie is van groot be lang. Voor afdelingen als bouw en woningtoezicht en openbare werken is een nauwkeurige kaart een bijna onontbeerlijk hulpmiddel, met name als het gaat om het intekenen van schuurtjes, plantvakken, riool- putten, bomen en lantaarnpa len. Ook voor de waardebepa ling van woningen zal het nieu we kaartsysteem zijn nut heb ben, aangezien het kan worden gekoppeld aan databanken. Zo zijn straks woningen en de eige naren in hetzelfde computer systeem terug te vinden. Eeb bijkomend voordeel is dat voor de gemeente bij deelname aan het systeem ook goedkoop actuele luchtfoto's ter beschik king komen. Die foto's zijn bij de ontwikkeling van het be stemmingsplan Buitengebied noodzakelijk. De besparing op de kosten bedraagt 10.000 gul den. VOORSCHOTEN De ING-bank aan de School straat in Voorschoten neemt de woning boven de bank in ge bruik als kantoor. De bank heeft daarvoor toestemming gekre gen van de gemeente. Dat heeft de verbazing gewekt van raads lid S. Harlaar (Groen Links), die stelt dat de gemeente als beleid heeft dat de woningen boven de winkels en bedrijven in de Schoolstraat ook woningen blij ven. Dit om te voorkomen dat de straat volledig uitgestorven raakt na de sluitingstijd van de bedrijven, waardoor ook de so ciale controle afneemt. Harlaar is overigens zelf Schoolstraatbe woner en kan de ontwikkelin gen dus nauwkeurig volgen. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het inder daad niet de bedoeling om bo venwoningen in bedrijfsruimte om te zetten. „Maar in een en kel geval maken we een uitzon dering. De bank kampte met ruimtegebrek en kon verder geen kant op", aldus de zegs man. De ING-bank heeft de be woonster van de huurwoning uitgekocht. De Vereniging van Effectenbe zitters VEB is goed te spreken over een rapport dat twee des kundigen in opdracht van het gerechtshof in Amsterdam heb ben verricht naar het sinds mei 1993 in surséance van betaling verkerende kabelbedrijf Verto, dat tot voor kort een vestiging in Leiderdorp had. Het onder zoek spitste zich vooral toe op de aankoop van De Regt Special Cabel DRSC in 1988, die mede tot de ondergang van Verto heeft geleid. „De enquêteurs hebben weliswaar geen uitspraak over de schuldvraag gedaan, maar dat is ook niet hun taak. Het is nu aan de Ondernemingskamer om eventueel wanbeleid te con stateren, zodat claims tegen de ex-bestuurders kunnen worden ingediend", aldus VEB-direc- teur P. de Vries. Th. van Doorn, directeur van het commissionairshuis Van Doorn Trust dat samen met de VEB en namens 30 certificaat houders Verto om het onder zoek heeft gevraagd, zegt dat de enquêteurs de feiten duidelijk naar voren hebben gebracht. „Dodelijk vind ik de zinsnede, dat de overneming van De Regt waarschijnlijk toch wel zou zijn doorgegaan, oók als de levens vatbaarheid van De Regt wel zou zijn onderzocht. I let is zo iets als eerst een beslissing ne men en dan pas kijken of je die kunt onderbouwen." Volgens Van Doorn moet de Onderne mingskamer het rapport nu be krachtigen en staat het aan de bewindvoerders om eventuele rechtszaken voor aansprakelijk heid tegen de oud-bestuurders van Verto in te stellen. Beide be windvoerders van Verto waren niet bereikbaar voor commen taar. De onderzoekers, mr. R. Schimmelpenninck en G. Tim mer, hebben in hun rapport het falen blootgelegd van het vroe gere bestuur dat in 1988 De Regt Special Cabel overnam. De overneming van DRSC kostte Verto met investeringen mee in totaal f 30 miljoen en was een belangrijke oorzaak van de on dergang van Verto. In 1991 ver kocht Verto De Regt met een verlies van f 8 miljoen. Bij de aankoop van DRSC werd verzuimd het bedrijf gron dig door te lichten op „verbor gen lijken in de kast", zo con cluderen onderzoekers. Zo is geen onderzoek ingesteld naar verborgen verplichtingen, is geen bijstand van externe des kundigen ingeroepen en is geen analyse van de resultaten over een aantal verstreken jaren uit gevoerd. Door het achterwege laten van die onderzoeken heeft Ver to extra risico's genomen en de kans gemist om op het spoor te komen van naar alle waar schijnlijkheid tijdens de acqui sit ie al bestaande zwaktes bij DRSC. Deze zwaktes zijn mede de oorzaak geweest van de mis lukte overneming. "Jetser botst op auto kfRDORPEen 14-jarige jongen uit Leiden is gisteravond met ^hersenschudding en beenletsei opgenomen in het Rijnland [kenhuis nadat hij op de Zijldijk frontaal op een auto was ge- Jtst. De jongen kwam bij het uitkomen van een bocht op de irkeerde weghelft terecht, vermoedelijk doordat hij heel hard i. De auto werd bestuurd door een 38-jarige Rijnsburger. onnen op Engelendaal ierdorp Bij een snelheidscontrole op de Engelendaal zijn gis- middag in een uur tijd 34 automobilisten bekeurd wegens te rd rijden. De controle werd gehouden tussen kwart voor twee kwart voor drie. De hoogst gemeten snelheid was 89 kilome- vei per uur. den bolide beschermt scholieren ierdorp In een actie om de weggebruikers attent te maken het soms wat onwennige gedrag van de schoolgaande jeugd eft de politie in Leiderdorp de afgelopen drie dagen controles liouden bij alle basisscholen. De actie leverde 74 bekeuringen voor automobilisten die te hard reden. Vijftien bestuurders >gen een bon omdat zij door rood reden. Tijdens de controles •rden ook nog dertien automobilisten bekeurd omdat zij hun togordel niet omhadden, en zes bromfietsers omdat zij geen lm op hadden. rdap ijlan doet greep in kassa kscnaar Een onbekende man heeft gistermiddag bij twee dere ntete'n Wassenaar een greep in de kassa gedaan. Hij bezocht zu htereenvolgens een winkel aan de Oostdorperweg en de Ach- reg. Hij maakte enkele honderden guldens buit. haffe chaf ken, rken g iderdorp trekt vergunning zelf in Liny Nieuwveen presenteert, Kees van der Hulst bedient de knoppen. En dat al 25 jaar. FOTO BEN DE BRUYN containerbedrijf Vliko, gevestigd aan de Achthove- ech weg in Leiderdorp, weigert pertinent een bedrag van m 20.000 gulden voor een bouwvergunning te betalen. 'Jj1 ecteur H. Koen zegt de zogenaamde legeskosten ab- iJJuut niet neer te tellen, omdat de gemeente zelf de iwvergunning heeft ingetrokken. Leiderdorp, aldus ;n, was fout. Volgens hem had het de bouwvergun- igniet moeten afgeven. e directeur vroeg ongeveer jaar geleden een bouwver- ning aan voor een opslag met een hoogte van 9,5 iter. Maar het bestemmings- stond slechts een maxima- acht meter toe. de anderhalve meter hoge panten verleende de ge- toch een vrijstelling, ïdat het slechts om een ge- ige afwijking van het bestem- igsplan zou gaan. C. Bos, de Vliko, wSs het eens en stapte de Raad van State. De hoge het polderlandschap !7( tsieren. Bos werd in het gelijk steld en de gemeente moest lenen van de vergunning zelf. „Indien de bouwvergunning door schorsing van de Raad van State wordt ingetrokken, blijven de leges verschuldigd." beurde begin vorig jaar. Ondanks het feit dat Vliko t kon bouwen, stuurde de neente hem de rekening van legeskosten voor de bouw- rgunning. Volgens het ge- eentebestuur zijn de leges ge- ppeld aan het in behandeling de aanvraag van de irgunning en niet aan het ver- 0DE KRUIS. Het Rode Kruis Leiden start eind september weer iet een opleiding tot vrijwilliger bij het Rode Kruis Korps. Vrijwilli- ?rs worden ingezet bij evenementen, rolstoelvervoer en tijdens va- rot antieweken voor gehandicapten. De opleiding omvat het EHBO- iploma. De vaste cursusavond is dinsdag van 20-22 uur. Informa- 071-313705. Directeur Koen heeft inmid dels vergevorderde plannen voor de bouw van een lagere loods. Vliko, dat zich bezig houdt met het inzamelen en sorteren van bouw-, sloop- en bedrijfsafval, heeft de loods no dig voor het op milieuvriende lijk wijze opslaan van materiaal. De overdekte opslag moet voor komen dat er bij regen schade lijke stoffen uit het afval wegsij pelen. De aanvraag van een nieuwe bouwvergunning brengt weer legeskosten met zich mee. vergunning intrekken. Dat Als de gemeente blijft vragen om de legeskosten van de eer ste, ingetrokken bouwvergun ning, wil Koen de gemeente ook een rekening sturen, onder meer voor de gemaakte archi- tectkosten. Deze bedragen en kele tienduizenden guldens. Binnenkort buigt de commissie beroep- en bezwaarschriften zich over het geschil. LEIDERDORP ERIC DE JAGER In oktober is de ziekenomroep '030' vijfentwintig jaar in lucht. Het tijdens de Leids Ontzet feesten van 1970 gestarte Opge richt 3 Oktober zendt program ma's uit voor de patie"nten van het Sint Elizabeth Ziekenhuis. Eerst vanuit de locatie aan de Leidse Hooigracht, nu uit het Rijnlandcomplex in Leiderdorp. Kees van der Hulst en Liny Nieuwveen zijn medewerkers van het eerste uur. Van der Hulst zorgt voor de techniek en Nieuwveen presenteert. De ra diofanaten zijn vast van plan dat nog even vol te houden. In de kelder van het Rijnland Ziekenhuis zet Kees van der Hulst geroutineerd een nieuwe band op de spoel. Na een kwart eeuw verveelt het werk hem nog geen moment. „Het is nog altijd even leuk. Hoewel het niet zo spannend meer is als vroeger. Toen was alles nieuw. Na een dag uitzenden liep je gewoon te janken van de zenuwen. Tegen woordig gaat alles meer op rou tine. Aan de ene kant is dat prettig, aan de andere kant is het wel jammer dat het span nende er meer en meer afgaat." Presentatrice Nieuwveen knikt bevestigend. „Ik herinner mij nog de tijden dat ik een drie oktober verslag vanaf het dak deed. Ik stond boven op het dak, terwijl Kees op de eerste verdieping half uit het raam hing. Steeds als er een deel van de optocht in zicht kwam, schreeuwde ik wat er kwam t zag. Nu sta je i beneden i of Kees al wat koptele foon en een spaghettibord vol draden, je communiceert snel en makkelijk met elkaar. Dat neemt misschien wel iets van de spanning weg, ja." De pioniefsgeest mag dan een beetje verdreven zijn uit de 030 studio, het plezier is er niet minder om geworden. Met grenzeloze energie storten Van der Hulst en Nieuwveen zich dagelijks op de verzoekhoekjes, het jeugdprogramma en de zaalinterviews. De beide vrijwil ligers hebben bijna een dagtaak aan het organiseren en presen teren van de programma's. De krenten in de ziekenhuispap zijn het onmisbare drie okto berfeest (de omroep heet niet voor niets Opgericht 3 Oktober) en de geregeld gehouden live optredens in het hospitaal. De artiesten treden belange loos op voor de jubilerende om roep. „Ze krijgen een bloemetje, meer kunnen we echt niet beta len. Maar de meeste artiesten Pernettya heet deze wintergroene Werkloze Leiderdorper krijgt eerste Melkert-baan LEIDERDORP .JUDY NIHOF Chris (32) ging gisteren na een lange periode van werk loosheid weer aan de slag. Het tehuis Nieuw Buitenzorg in Leiderdorp haalde hem enthousiast binnen als assis tent van de facilitaire dienst. Want in de instelling aan het Elisabethhof, waar 45 meer voudig gehandicapten wor den verzorgd, ligt genoeg werk te wachten. „Het is hier eigenlijk een heel groot huis houden. Dan moet er een rolstoel worden gerepareerd, dan moet het water van het zwembad weer worden bij gevuld. Er is altijd wat te doen", aldus manager K. Mulder van Nieuw-Buiten- doen het daarvoor en vaak ho ren we zelfs dat ze graag nog een keer terugkomen", glundert Nieuwveen. Voor zieken die de optredens niet kunnen bijwo nen, verzorgt 030 videoregi straties van de optredens. Zo genieten zelfs de minst mobiele gasten van Rijnland van het door de ziekenzender aangebo den amusement. En amusement is belangrijk voor de patie"nten, daar zijn de ziekenomroepers van overtuigd. „Ons verzoekprogramma heet niet voor niets muzikale injectie glimlacht de technicus. „Ik wil niet pretenderen dat wij mensen beter maken, maar ik ben er van overtuigd dat mu ziek als medicijn kan werken. Het brengt mensen in een beter humeur en dat bevordert de ge nezing." Nieuwveen voegt daar aan toe: „Het praatje is daarbij even belangrijk als het plaatje. Bij ons krijgen de patiënten een persoonlijk woordje. „Daarom antwoorden wij al tijd volmondig 'ja', wanneer mensen vragen of een zieken omroep vandaag de dag nog wel zo nodig moet", zegt Van der Hulst. „Tegenwoordig heb ben patiënten televisie op hun kamer en meer radiokanalen. Maar dat persoonlijke contact dat wij kunnen bieden, vindt je nergens." Van ophouden willen Liny Nieuwveen en Kees van der hulst dus niet weten. „Hoe kan je nou ophouden met een ver slaving?", stelt Nieuwveen reto risch. „Ik heb altijd gezegd dat ik er na vijfentwintig jaar mee zou stoppen. Maar nu het een maal zover is... Ik ga nog wel even door.", VRIJE TIJD LEIDEN Bingo. Mooie prijzen zijn te winnen op een bingo-avond van de Leidse Football Club. Vrijdag 15 september om 20 uur gaan de balle tjes rollen in het sportcomplex aan de Boshuizerkade. 'Fryske Krite'. De 'Fryske Krite' (Friese Vereniging) organiseert vrij dag 15 september een lezing over de gebroeders Tseard en Tsjerk Bottema, kunstschilders en illustratoren. Leden en niet-leden zijn vanaf 20 uur 'tige wolkom' in buurthuis Vogelvlucht aan de Boshui- zerlaan. Modelbouw. De Leidsche Luchtvaart Club gaat zaterdag 16 sep tember weer van start met het opleiden van jonge modelbouwers. Elke zaterdag kunnen jongeren van 12 jaar en ouder tussen 9 en 12 uur terecht in het clubgebouw op het UVS-terrein aan de Oegst- geesterweg. ZOETERWOUDE Scouting. Scouting Zoeterwoude viert haar 50-jarig jubileum. Dat viert ze drie dagen lang met allerlei festiviteiten. Vrijdag 15 septem ber begint om 18.30 uur een feestavond in de 'Kwintet'-tent, zater dag 14 uur is er een kindermiddag, zaterdagavond 19.30 uur een kampvuur en zondag van 12-16 uur is het open dag. Het feest ein digt met een reünie vooralle oud-stafleden. Plaats: het scoutingge- bouw aan de Noordbuurtseweg. Informatie: 01715-3041 VEB in rapport: lit huis staat I sinds 1888 an de m Jorpsstraat se' n Oegstgeest. linstens ven bijzon- er als het uisje, is de l0f >oomgaard )(J rachter, 'aarin fruit- de omen staan ie de eeuw 1 zijn gepas- eerd. ,l )nze foto- ;raaf Wim (ji dijkman door suist dagelijks een groot deel van de streek (1 >m het nieuws 'oor de krant in beeld vast te eggen. Tijdens die ritten komt hij langs allerlei beeldige' plekjes die niet direct hot news vormen, maar het zeker waard zijn om te presenteren. zorg. Chris is de eerste Leider dorper die een zogeheten Melkert-baan heeft gekregen. Om dat te vieren kwam wet houder C. Huigen (sociale zaken/WD) hem verblijden met een plant en een ca deautje. Komt hij door zijn proeftijd, dan krijgt hij van Nieuw-Buitenzorg een con tract vor vier jaar. In totaal komen er in Lei derdorp zestien van dit soort banen, waarvoor het minis terie van sociale zaken geld beschikbaar heeft gesteld. In stellingen kunnen zich er voor aanmelden met vacatu res. De gemeente selecteert de kandidaten uit het be stand waarin 'moeilijk be middelbare' mensen zitten die langer dan een jaar werk loos zijn. Met een Melkert- baan gaat de werknemer er niet of amper financieel op vooruit. Het salaris is onge veer even hoog als de uitke ring. Voorop staat dat de mensen weer graag aan de slag kunnen. „Ze krijgen werkervaring en er komt weer ritme in hun leven. Het gaat om motivatie, niet om meer geld", aldus eei) woordvoerster van het ar beidsbureau.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17